KOLONIËN. BINNENLAND. Kintsjott on Nans jan is behaald, waarop wol dra do bezetting van Dalny volgde. De vol ledige insluiting dateert van 30 Juli. Het eerste tijdperk van het beleg, dat der algemeeno aanvallen, heeft aan de .belege raars groote verliezen gebracht, maar slechts geringe voordeel en. Voor die ondeugdelijk bevonden taktiek is daarna de sappeurs-ar- beid in de plaats gekomen. Langzaam maar zeker naderden aldus de Japanners in hunne loopgraven <ie buitenwerken van den eigen lijken fortengordelgelukte het hun, eon gedeolto daarvan door dynamiet te vernielen, dan volgde een stormloop, waarbij met de ba jonet gevochten werd tot in de schansen zelf, ex soms pas na herhaalde pogingen een blij vend succes verkregen werd. Dat het beleg op die wijze uiterst langzaam voortging, spreekt vanzelf. Na een driedaagsch gevecht viel eindelijk op 2 Novermber het (westelijke) Toeng-kikwan-fort. ten noordoosten van -ie stad Dit blijkt nu inderdaad het begin van het eind© geweest te zijn, hoewel dat einde zich nog lang liet wachten. Het zwakke punt de: vesting lag vlak ten noorden van de stad, waar de spoorweg door een smal dal loopt. Rechtstreeks echter was die plek niet te veroveren, zij lag onder een kruisvuur van het Wangtai-fort ten westen, de Kruisberg- groep ten oosten. Op deze laatste gaf de ver meestering van Kikwan de Japanners vat, en den 15den November verdreven zij do Russen uit een ceel van het andere der beide Kikwan-forten. Met deze aanvallen op het noordelijke front gingen aanvallen op l,et westelijke front samenhier echter stieten de belegeraars telkens weer het hoofd, en pas den 30en November veroverden zij, ten koste van ontzettende opofferingen, don Iloogen Berg (Berg van 203 meter), nog slechts een buitenwerk, maar van waar zij hun vuur konden richten on de haven, om de daar lig gende oorlogsschepen te vernielen. De sterke forten Itzeojan en Antzesjan hebben tot het laatst toe weerstand geboden. In de tweede helft van December maakt© de strijd tegen het ooster- en noorderfront aanhoudend vorderingen. In don nacht vao 17 op 18 December werden gedeelten van hot fort Oost-Kikwansjan genomen, den 23sten het fort fclrloengsjan. Kort na Erloeng viel Scengsjoeejan en op Oudejaarsdag Wangtai. Dam-mede was het noordelijke deel ran 'len fortcngordel in handen van de belegeraars; generaal StoesBel kwam tot het inzicht, dat verder verzet nutteloos waa Ontzettend zijn de verliezen, die aan beide zijden geleden zijn. Men kent niet het getal van de Russische verliezen, maar men weet-, dat de Japanners sedert den slag bij Kintsiou op 27 Mei tot begin December nage noeg 41,000 man verloren hebben. De ee- vech taster kt© van de Russische troepen in het versterkte rayon van Port Arthur bedroeg bi* de uitbarsting van den oorlog 27,000 man, ongerekend de door de vernieling van de vloot beschikbaar geworden matrozen, welker sterkte echter op hoogstens 5000 a 6000 man kan worden aangenomen. Al hebben de Rus sen zihc ook in de verdediging en meestal achter dekkingen bevonden, dan hebben zij toch zeker meer dan de helft van hunne manschappen verloren, vooral wanneer men bedenkt, dat naast de Japanscho kogels nog typ li us en andere ziekten slachtoffers hebben gemaakt. De bezetting kan dus op het tijd stip van de overgave bezwaarlijk moer dan 10,000 a 12.000 bedragen. Petersburg, 2 Jan. Generaal Koeropatkin soindo aan don Keizer onder dagteekening van 1 Januari: „Do vijand richtte den 30on December op hot dorp Linsjipoe een hevig artillerievuur 0n2C batterijen beantwoordden dit vuur met succes. Aan onze zijde zijn twee man ge dood en elf gewond." De correspondent van de „Birshewija Wje- domoeti" sernt uit Moekden van 1 Jan. dat bij het aanbreken van don dag in het Russi sche centrum sterk geschutvuur werd waar genomen, dat steeds in kracht toenam en door geweervuur werd ondersteund. De po ging van den vijand om door hot Russische centrum te breken, eindigde met een volledig Échec. De Japanners werden mot zware ver hezen teruggeslagen. Allerlei vHet bericht, dat hot boor werk in do Simplontunnel was horvat, wordt bevestigd. Do moeilijkheden, waarop men gestuit was, zijn evenwel niet uiit den weg geruimd, maar voorloopig ontweken. Een stuk van 29 meter laat men tot later zitten. Uit de parallel- maar u zult mij genoegen doen te beden ken, dat u niet verder moet gaan." Zij was aeer slim, die oude dame. Zij haalde een ragfijn zakdoekje uit en veegde haar oogen af, terwijl zij op eenigszins aangedanen toon zeide: ,,Gy zijt zeer hard voor mij kind, maar :k heb het misschien verdiend. Maar bedenk, als het u belieft, dat de bezorgdheid voor het welzijn van mijn zoon gelijken tred hield met uw genegenheid voor hem; en ter wille van mijn meest geliefden zoon vraag ik u te ver geten, dat zijn moeder zich ooit tegen uw huwelijk verzette, en toe te staan, dat zij met tertijd een liefhebbende moeder voor u worde." Nu, het diende tot niets, met. do oudo dame te redetwistenik had de partij gewonnen en kon dus edelmoedig zijn. Ik gaf daarom een andere wending aan het gesprek door haar te vragen, of zij mijn cadeau's eens wil de zien, en wij hadden met elkander een ge- noegelijk, zij het dan niet zeer hartolijk half uurtje, vóórdat zij afscheid nam. Eon week later werden Godfried en ik man en vrouw. Lord Treherne en Nelly kwamen voor die gelegenheid over. maar de schilder Clement Warrington was mijn getuige. En. toen het rijtuig voor het huis m Grosvenor Square voorkwam, en wij eenige lange, heerlijke wit tebroodsweken te gemoet gingen, had -k slechts één verdriet, namelijk dat mevrouw p<v> nBrowne's echtgenoot met zijn arte- lijke manieren, zijn 'uiselijkheid, zijn luide stem en zijn edel, trouw, rechtschapen "art er niet bij was, om mij geluk te wcnschen met mijn overige vrienden, die evenveel van mij gehouden hadden, toen ik arm was, als toen ik werd „Burggravin d'Ecie." EINDE. tunnel, die verder gevorderd is -!an de Loofd- tunnel, is een dwaritunncl gegraven, en zoo is men achter den dam in het verlengde van de hoofdtunnel gekomen. vOm de daling op <1© Amerikaansche katoenmarkt tegen te gaan, neemt men liier eo daar al den radicalen maatregel van ver branding van een gedeelte van den oogst. Te Port- Garries (Georgia) hebben de far mers reeds groote hoeveelheden verbrand. En volgens oen telegram uiit Atalanta is voorgesteld niet minder dan 2.000.000 balen katoen te vernietigen, waarvan eiken Staat een evenredig aantal zou verbranden. Te New-Orleans is onder den productie prijs verkocht. vEen Reuter-bericbt in Daily News geeft een wel wat onwaarschijnlijk staaltje van de voorzorg der Ja pause he regeering. Indertijd, twee jaar geledon, werden in Japan voor behoedam aa t rege len genomen tegen pest, die aan de Chineesche kust woedde. Onder meer werd een vimr.ge jacht op ratten ge maakt, voor het dooden van welke dieren premiën werden betaald. Zoo werden honderdduizenden ratten ge dood en niemand dacht er een oogenblik over. waar al de bij de i-©rieden ingeleverde doode beesten wareu gebleven, tot nu bij bet- begin van de wintercampagne het Japanse lie commissariaat eiken man te velde een paar warme oorkleppen verschafte, gemaakt van ratten vel. vTe Genève zijn op het- oogenblik zeven dienstweigeraars. Na disciplinair te zijn ge straft wegens insubordinatie, hebben zii hun uniform en wapens afgelegd en verklaard, dat zij weigerden langer te dienen. vZaterdag is dr Chadwick, echtgenoot, van de Amerikaansohc milloenenjuffrouw met de stoomboot Pretoria te New-York aan gekomen. De mededeoliug, dat- hij mede aan geklaagd is wegens do vervalschingen op Carnegie's naam, heeft hem getroffen. Hij betuigt zijn onschuld en hoopt, dat zijn vrouw eveneens onschuldig is. Indien zij identiek was met de beruchte Devere, is zulks hem onbekend geweest. Hij begeleidt zijn met een bevel tot gevangenneming en uit leveringspapieren toegerusten ouden vriend den sheriff Barry, onmiddellijk vrijwillig naar Cleveland. De sheriff verklaarde, dat Chad wick niet zijn gevangene, doch zijn gast was. vTwee oudjes, do echtelieden Howitt in het graafschap York zijn in hun hut geweld dadig om het leven gebracht. Van den moord wordt verdacht de £bon van het echtpaar, eon jonge man van twintig jaar, die sedert de misdaad verdwenen is. vUit den postwagen van een spoortrein van Parijs riaar Nimes is voor een aanzien lijk bedrag aaai geldswaardige brieven ge stolen. vTe Ballingen, bij SpeJcher (Luxem burg), zakten vijftien knapen bij het schaat senrijden op een vijver door het ijs en zeven zijn verdronken. vD© storm, waarmede het Oudejaar zijm afscheid genomen heeft-, is in Duitsch- land op vele plaatsen geleidelik overgegaan in een woedende sneeuwjacht, die nieuwe storingen in het verkeer teweeg heeft ge bracht. In Munchen ©n Dresden werd het verkeer op Oudejaarsdag slechts met mooi te onderhouden. De telefonische en telegrafische verbindingen waren hier en daar verbroken, de treinen kwamen te laat aan enz. Uit Neurenberg komesi dezelfde berichten. Aan de kust is de schade van het booze weer thans langzamerhand te overzien. Te Kiel schoot de wind plotseling uit het Zuid westen naar het Noordwesten uit en liepen dientengevolge de havenwijken onder. Het stoomvaartvcrkeer moest gestaakt worden.. Te Lubeck stonden ook vele kaden en stra ten blank. De spoor naar Travcmünde moest met Oudejaar don dienst staken. Te Haders- leben kwam het- water hooger dan sedert 1872 liet. geval was geweest. Te Flensburg stond de geheel© benedenstad blank. Be spoorverbinding van Flensburg met Kiel was gestremd. Te Nienddrf zijn verscheidene hui zen ingevallen en is een sleepboot gezonken. Te Sassrütz spoelde de strandbon levard weg. Ook de spoorstaven van den havenspoorweg werden gedeeltelijk weggeslagen. Te Stral- sund woei een orkaan, Het geheele eiland en de stad stonden onder water. De schade, die er aan koopwaren en gebouwen toe werd gebracht, is zeer groot. Ook daar volgde op het noodweer oen lievige sneeuwstorm. In de buurt van GreifswaJd is groote verwoesting aangericht in de visschersdorpen. Het water steeg er zoo snel, dat niemand tijd had om zijn booten in veiligheid te brengen. Te Wieck, in Pommeren, viel het armhuis, nadat het. door het hoogc water onderspoeld was, in. Drie vrouwen en vier kinderen ver loren er het leven bij. Te Pillau warden twee visschvisvaartuigen met vijf koppen eLk vermist-. Men vreest- dat- zij in den storm zijn gebleven. vDe Theems is Vrijdag zoo gerezen als ze sedert 1881 met gedaan had. Op vele plaatsen boven en beneden Londen en in Londen zelf heeft ze haar oevers overstroomd. Het straatverkeer heeft er in sommige dee- len van de stad erg door geleden. OOST-INDIÊ. Decentralisatie. Het „Bat. Nieuwdblaa verneemt, dat. de decentralisatie met Januari in werking treedt. De gemeen teraad zal bestaan uit 25 personen, waarvan 8 particulieren, 13 landsdienaren en 4 vreem de Oosterlingen. Vooreerst komen alleen in behandeling plaatselijke openbare werken, met een bud get van ongeveer drie ton 's jaars. De begrooting voor lri)5 wordt bij ordon nantie vastgesteld, dan zal de raad zelf de begrooting opmaken. De decentralisatie zal geleidelijk worden ingevoerd. Het komende jaar worden inge steld drie radente Batavia. Buitenzorg ©n Meester-Cornelis. In 1906 volgen de andere raden. Zoodra het aantal gemeenteraden zal ge stegen zijn tot 15, zullen geleidelijk in de jaren 1907. 1908 en 1909 afdeelmgs- en ge westelijke raden worden ingesteld. Overplaatsingen. De Regeering heeft de autoriteiten aangeschreven over plaatsingen tot het uiterste te beperken, al leen daartoe over te gaan wanneer het belang van den dienrt daartoe reden geeft. De Regeering is voornemens de kosten door willekeurige overplaatsingen veroor zaakt., on de betrokken chefs te verhalen. Ter besparing van tijd is bepaald, dat het gewone aagelijksche werk aan de departemen ten niet meer zal worden afgedaan door de directeuren zelf, maar door de secretarissen Do volgendie telegrammen uit Kota- Radja vindon we in liet „Bat:. Nwbl." 28 Nov.Ben patrouille onder luitenant Gaarlandt viel in Boven Tadoe in een liine derlaag door 100 man gelegd. Twee maré chaussees en twee dwangarbeiders zijn ge sneuveld; adht minderen en twee dwangar beiders gewondoen karabijn ging verloren. De vijand liet 26 dooden achter. Keudjroean Ali Goentji met 30 volgelin gen en Toekoe Seumeuring (een bendehoofd uit Woila, Meulaboh) kwamen in ondJer- werping. 29 Nov. Bii een nachtpatrouille in het gebergto van Tongpoedang (Pidië) is licht gewond do fuselier Wa^enaar door klewang- houwen twee vijanden werden neergelegd. Een Beaumorvt-geweer, munitie en blanke wapens werden buit gemaakt. Volgens het Bandjermasi n sch Nieuws blad" is de luit.-kolonel G. C. E. van Baa ien den 17en November met den kapitein van den generalen staf P. A. Molinger naar Martapotra vertrokken, vanwaar de reis over land zou worden voortgezet tot Boon tok. Voorts liericht het blad dat de bezettin gen va n Toean bang Tihis en Kasintoe wor den opgeheven en zich zoo spoedig mogelijk naar Toembang Kwatan zullen begeven. Den oommandant van het detachement te Toem bang Kwatan (waarvoor is aangewezen de kapitein A. C. L. de Klerok) is opgedragen het. noodigo te doen voor het onder dak brengen van die troepen. De palissadeeringen om de versterkingen te Moeara Teweh, Amoemtai en Kendangan worden opgeruimd en vervangen door een ijzerdraadafsluiting. Het Atjehsche systeem der open kampementen. Hoogstwaarschijn lijk zal de opheffing van Tandjong nu ook wol volgen. De le luit. Z. M. C. E. Valokenier de Greve is van Bandiermasin naar Toembang Kwatan overgeplaatst om als leider op t© treden van een, daar te vormen Dajaksche hulpbende; 30 minderen komen er het de tachement versterken. De lieden uit de Doesoen Timoer en de Kapoeas wachten maar op vergunning en or ganisatie om mede met de brandals af te rekenen, die hen vervelen, omdat ook aj na deel ondervinden van de toegepaste dwang maatregelen. Blijkens een telegram uit Makasser, dd. 25 November aan het „B. N." vertrokken naar Sigi per „Borneo'' de mobiele troepen met kapitein Engelen, luitenants Geul, Btroox en Vink, en dokter Mak van Waoij. Per „Zwaan" zijiu vertrokken resident Brug man, controleur Goedhart, de tolk Cramer en 75 koelies. Pestte Siiigapore. De correspon dent van het Hbld. te Batavia seint „Singaporte i9 besmet verklaard. Er kwa men vijf pest geval len voor". Een officieel regeeringsbericht van 1 dezer luidt als volgt: ..De Chineesche wijk te Tandjong-Pandan, op Billiton, is gedeeltelijk verbrandde schade wordt op ze3 en een halve ton ge raamd. D© Billiton-Maatschappij zorgt voor het onderhoud dier noodlijdenden." De Staatscourant van Dinsdag 3 Ja nuari 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als notaris te Nijmegen H. C. Böhtlingk; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- Oide J. H. C. van Heuven, commies-chef van het archief der provinciale griffie van Geldei- land te Arnhem ■benoemd tot gedelegeerden van de Ned. regeering bij' het 2e Internationale Congres in 1905 te Weenen te houden, dr. J. P. Lotsy, lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden, ©n dr. J. W. C Goedhart, conservator aan 's Rijks lierbarium te Leiden; benoemd tot burgemeester van Hoorn H. W. de Joncheere, burgemeester van Texel, met toekenning van eervol ontslag uit laatst- gemelde betrekking: toegekend de eere-medaille der Oranje-Nas- sau-Orde in zilver, aan P. I. de Block, war- moeziersknecht te Sloten (N.-H); bevorderd tot kapitein ter zee de kapi tein-luitenants ter zee mr. J. F. Coertzen de Koek on G. F. Tydemantot kapitein luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse C. L. Teauminck Groll; tot luitenant ter zee le klasse de luitenants ter zee 2e klasse W. van Braam en H. E. baron van As beek bij de Kon. Ned. Marinereserve bevorderd tot adelborst le klasse de buitengewone adelborsten J. C. Bender, S. Stapel, A. H. Verschuur, J. B. Broekman, H. G. J. Ter Marsch, J. N. Egmond, J. C. A. L. de Vrice en P. H. van Couten Piccard Wieringa benoemd tot buitengewoon adel borat de heeren W. H. J Ruijgrok J- ten Klooster, J. A. Hazewiukel en G. W. Vixeboxe. op verzoek eervol ontslagen de assistent- drukker bij de topografische inrichting R. Koning. H. M. do Koningin en Z. K. H. ontvin gen Zondag op de gewone Nieuwjaarsrecep tie ten Hove, de gelukwenschen van de auto riteiten en do loden der Hofhouding. Da Koningin onderhield zich geruimen tijd met do ministers. De Koningin-Moeder hield ook audiëntie voor de ledon van Haar huis. Het galabal ten hove was gisteren avond buitengewoon talrijk bezocht. Behal ve de ministers, van wie dr. Kuyper na de cercle het bal verliet, waren overigens tegen woordig de gewone genoodigden uit hof, staats, ambtelijke, rechterlijke, militaire en vertegenwoordigende kringen, allen in uni form of galacostuum. Die uniformen en de keur van schitterende darocatoiletten droe gen niet weinig bij tot den luister van het bal. dat wederom gegeven werd in de rijk met bloemen versierde en schitterend ver lichte zalen. De cercle e'ndigde te 10 uur, waarna het bal een aanvang nam. De Koningin was gekleed in een wit satij nen haltoilet, gegarneerd met lichtgroene tule, waarvan witte kant afhing. Hare Ma jesteit droeg in het haar een diadeem van fonkelende diamanten. De Koningin-Moeder, die op haar wande ling door de zalen tal van bezoekers aan sprak. was gekleed in licht grijs satijnen robe en droeg een kanten sluier. De Prins droeg de generaals-uniform, terwijl alle vor stelijke personen droegen het lint van het grootkruis van den Ned. Leeuw. Ook de Ko ningin en de Prins bewogen zich door de ver schillende zalen, in een waarvan in de balccinzaal een aquarel hing, voorstellen de de Nieuwe Kerk te Amsterdam, zooals deze gedecoreerd was bij de inhuldiging van H. M. Deze aquarel is vervaardigd door den schilder Trautwein, die toenmaals aan de versiering der kerk heeft meegewerkt. Ook het Koninklijke Echtpaar onderhield zich met verschillende gasten. De eere-quardrille werd gedanst door de Koningin en den Prins, waarbij vis a vis waren de deken van het corps diplomatique met zijn dame. De tweede quadrille danste de Koningin met den deken, den Oostenrijk- schen gezant, met den den Prins lady Ho ward als vis a vis. Behalve de reeds genoemden werden op het bal nog opgemerkt de leden onzer lega tie te Brussel, onze gezant te Weenen, jhr. Van Weede, met verlof en de gezantschaps- raad te Parijs, de heer Loudon. De buffetten waren wederom rijkelijk voor zien met keur van spijzen en dranken, ter wijl de kapel van de grenadiers in de groote balzaal, die der schutterij in de kleine zaal balmuziek ten gehoore bracht. Het bal eindigde te middernacht. In verschillende bladen is gemeld, dat het Kon. Echtpaar in den a. s. zomer een befeoek zal brengen aan de veenkoloniën in den zuidoosthoek vau Drente. De P. D. Ct. heeft hieromtrent inlichtingen ingewonnen, waarbij haar is gebleken, dat ter plaatse, waar men het kan weten, niets bekend is van een dergelijk bezoek in den aanstaanden zomer. De ministerraad kwam Zaterdag in buitengewone vergadering bijeen. D r. Kuyper. Bij informatie is ons gebleken, dat men van geneeskundige zijde er op blijft aandringen, dat de Minister van Binnenlandsche zaken zich gedurende eem- geu tijd naar gezonder luchtstreek zal be geven, en dat zijn vertrek naar elders slechts tijdelijk is uitgesteld wegens ambtsbezighe den. Eerstdaags is hij in elk geval voorne mens een specialiteit te Berlijn te gaan raadplegen, waarschijnlijk dr. Lucae, met het oog op zijn gehoon:, dat door de ïnfluen- za-aandoening geleden heeft. St. De heer F. J. A. Holthaus, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vioe-eon- sul der Nederlanden te Elberfeld, is in die hoedanigheid door de Duitsche regeering erkend. Aan den nieuwen titularis, Nederlander, kan in de Federlandsche taal geschreven worden. (St.-Ot.) De minister van Financiën maakt be kend, dat op 31 December 1904 bij de be taalmeesters in kas was f 2,770,230.09^, en dat op denzelfden dag door de Nederland se he Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 7,271,712.60£. Wetten. De St.ct. no. 1 bevat do vol gende wetten: Wet van 31 Dec. 1904, tot vaststelling van het zevende hoofdstuk A der Staatsbegroo- ting voor het dienstjaar 1905. Wet van 31 December 1904, houdende voor ziening in het kastekort van den Indischen dienst over 1905. Wet van 31 Dec. 1904, houdende nadere voorziening in het kastekort van den Indi schen dienst in 1904. Wet van 31 Dec. 1904, houden vaststelling van het eerste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1905. Wet van 31 Dec. 1904, tot aanwijzing van de middelen ter goedmaking van de uitga ven, begrepen in de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1905. De Drankwet. Ter bevordering van de riohtige naleving van de herziene Drankwet is het wenschelijk. dat de onher roepelijk geworden veroordeelingen (of de daarmede gelijkgestelde betalingen van op gelegde boeten), waaraan die wet met be trekking tot weigering of intrekking van eene vergunning of van een verlof gevolgen vastknoopt, ter kennis worden gebracht van het bestuur der woonplaats van den veroor deelde. Daartoe heeft de minister van justitie de procureurs-generaal hij de gerechtshoven en de onder hen ressorteerende ambtenaren van het Openbaar Ministerie uitgenoodigd, -oaex voor zooveel hem betreft, van bedoelde ver- oordeelingen, c. q. betalingen van boeten, mededeeling te doen aan het bestuur van de woonplaats van den betrokken persoon. De minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de tijdelijke pensioenen over het 4de kwartaal 1904, die door het departement van Marine worden voldaan, gedurende de maanden Januari, Fe- lïruari en Maart 1905 bij de verschillende Rijksbetaalmeesters kunnen worden in ont vangst genomen. In verband met bet Kon. besluit, be palende dat runderen, welke op tuberculose duidende verschijnselen vertoonen, tegen schadeloosstelling door het Rijk ter slach ting worden overgenomen, wanneer daartoe termen zijn, houdt eene resolutie van den minister van financiën het volgende in Ten einde te bevorderen, dat aan clini- ache tuberculose lijdende runderen niet in handen van opkoopers vallen, doch door de eigenaren aan het Rijk worden overgedaan, is het van groot belang, dat de betaling van de schadeloosstelling voor hen zoo gemakke lijk mogelijk plaats vinde niet alleen, maar bijna gelijktijdig geschiede met de overgave aan het Rijk of in elk geval zoo spoedig mo- gelijk. Ter bereiking van dit doel wordt den ont vangers der directe belastingen opgedragen •*ra, zoo de stand hunner kas het toelaat, aan onder hun kantoor woonachtige voorma lige eigenaren van door liet Rijk overgeno men runderen, het gevraagd en de hun toe gekende schadeloosstelling onmiddellijk uit te betalen tegen kwitantie met eene voorge schreven verklaring. De anti-rev. kiesvereeniging in het district Oostburg heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer bij de verkiezing van 1905, den heer J. H. Blum, schoolpoziener in het district Middelburg te Vlissingen. Door het dageLijjksoh bestuur van „De Hanze" in het Bisdom 's Hertogenbosch is een adres verzonden aan H. M. de Koningin, waarin adressant zijn ingenomenheid betuigt met de bij artikel 122 en 123 voorgestelde wijziging van art. 326 van dit wetboek en het nieuw voorgestelde art. 326bis, waarvan hij voor den eerlijken handel groote® steun verwacht. Hij moot echter met leedwezen bemerken, dat,,deze en andere wijzigingen deel uitma ken van een zeer omvattende Wetsvoor- dracht, en dat door dezen groote® omvang de behandeling en tot standkoming als wet noodzakelijk wordt vertraagd, en bij eenig3- zing ongunstigen loop van omstandigheden mogelijkerwijze geheel wordt verhinderd, wat hij ten zeerste zoude betreuren. Volgens de slotbepaling van het ontwerp zal eene nadere wet noodig zijn, om de voor stellen, eenmaal wet geworden, in werking te doen treden, waaraan dlan volgens de toe lichting nog wijziging van andere wetten zou moeten voorafgaan. Onder motiveering van redenen wendt adressant zich tot Haire Majesteit met eer biedig verzoek, het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht alsnog te splitsen met dien ver stande, dat de artt. 326, 326bis, 330, 337, 376 iu één of meer afzonderlijke wetsont- .pen mochten worden behandeld. B. en W. van 's Gravenhage stellen den gemeenteraad voor, een onder-directeur aan het gemeentelijke electrisohe bedrijf te verbinden op een jaarwedde van f 3000 a f 4000, en als zoodanig te benoemen den in genieur H. F. Adema, thans tijdelijk 'nge- nieur bij dat bedrijf werkzaam. Voorts is voorgesteld om. ter voorbereiding van de uitvoering der verschillende ontwer pen voor het aan de Laakhaven, op nader aan te wijzen plaats te stichten abattoir, 1. te besluiten tot de aanstelling van een directeur van het gemeentelijke abattoir; 2. aan dien titularis toe te kennen een jaarwedde van f 3500, met genot van vrije woning op het terrein3. B. en W. uit te noodigen een aanbeveling van twee personen voor genoem de betrekking aan te bieden. Schooilvoeding te 'sGraven- h a g e. Ok na kennisneming van de desbe treffende nota van den heer Van der Toora r s., blij'ven B. en W. van 's Grabenhage van oordeel, dat de statuten der vereeniging „Kinderkleeding" niet beantwoorden aan de strekking va® het raadsbesluit betrekkelijk de toekenning van een subsidie uit de gemeen tekas, voor zoover niet voldoende verzekerd is. dat „door tusschenkomst van de bedoelde vereeniging". alle leerlingen, zoo van bijzon dere als van openbare scholen, voor wie daaraan behoefte bestaat zouden werden gehol pen op gelijken voet. H^t staat volgens B. en W. niet vast, dat de ontnouding van verschil lende besturen van bijzondere scholen in nauw verband staat met het voornemen van den Raad, om de bedoelde vereeniging als tusschenpersoon te gebruiken. Een gemeente die achteruit gaat. Men schrijft uit Schoonhoven aan de N. R. Ct.: Onze gemeente heeft niet het voor recht het kalenderjaar 1904 met eene voor- deelige balans te zien sluiten. Niet alleen staat men voor den even onverantwoord el ij ken als ongeëvenaarden t-oestand der stoou>- tram GoudaSchoonhoven als last- en scha depost, maar ook de waterleiding geeft, ondanks haar zuiver water en haar mooien toren, evenmin stof tot juichen over voordeelige uitkomsten, als tal van andere zaken en zaakjes, die door het niet onvoo*'- deelige Veer over de Lek op verre na niet kunnen worden gedekt. Zelfs de openbare school voor gewoon lager onderwijs mag men veilig op de debetzijde plaatsen, al gaven ook de „vroede mannen" nog geen gevolg aan den uifcdrukkelijken wensch van den minister van binnenlandsche zaken, door zich, hoe ongaarne dan ook, kosten te ge troosten voor eene verbouwing, die inder daad broodnoodig is. Het meest echter bracht in den laatsten tijd de gasfabriek de gemoederen in beweging. Tal van raadsver gaderingen, in welke men meestal volstrekt niet parlementair, maar zeer breedsprakig en zich zeiven en anderen beleedigend op treedt, werden reeds gewijd aan de treurige exploitatie dier fabriek, totdat men eindelijk besloot de balans iets minder ongunstig te maken door met 1 Januari e.k. den gasprijs met 1 cent per kub. M. te verhoogen, een besluit, dat vooral vele bedrijven van eenige beteekenis zeer zal drukken, terwijl het toch met de industrie alhier al niet rooskleurig gesteld is. Onwillekeurig denkt men bij dit alles aan het liedeke, jaren geleden uitge geven van wege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen „Als er velen 't huis regeeren, Hebben Orde en Eendracht uat; Aan de mot zyn dan de kleeren, Aan de roest het staal ten buit I' De profetie, door een voorstander van Schoonhoven s belangen vóór omstreeks 40 jaar geuit in eene vergadering, dreigt be waarheid te worden„Dit stedeke zal on dergaan in zijn eigene verdeeldheid!" Een ridder terug. Met het stoom schip Ardjoeno, gisterenochtend aan de Wil- helminakcde te Rotterdam aangekomen, keerde in het vaderland terug de wachtmees ter der cavalerie C. F. van Beers, ridder der M. W. O., als commandant van een deta chement repatrieerende militoiren. sterk 23 onderofficieren en minderen. Wachtmeester van Beers verwierf het ridderkruis voor be toonden moed, beleid en trouw op den 23. Mei 1896 in het gebied van Toekoe Oemar op Atjeh, bij het onder moeilijke omstandig heden overbrengen van een dienstorder on-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2