der het vuur van den vijand. Bij Kon. besluit van den 21. Juni 1897 werd hem het ridder kruis der Militaire Willemsorde 4e klasse toe gekend. Bij aankocst te Rotterdam werd 't detaohi ment met eenige hartelijk? woorden w -lkonx geheeten do:.r d?n kap.-commissaris van af monstering A. Jonker, terwijl de officieren en de muziek der Kon. scherpschutters de ge- Iruikelijkc eerbewijzen brachten Wachtmees ter Van Beers die den 1 October 1889 als cavalerist 2e klasse ov rging bij de koloniale troepen na te voren gedurende korten tijd hier t e lande eed'end te hebben, werd in 1897 tot wachtmeester bevorderd. Hij verlaat thans dïn d:onst met gagement en gaat naar Til burg. van waar hij geboortig is. N. R. Ct T e r u gge k eeu,id-...Na ©on verblijf van eenige maanden in Amerika, zijn de heer C V. Gerritsen en zijn© echtgenoot©, mevr, dr Aletta Jacobs te Amsterdam terug! keerd. Den lsten Januari herdacht de heer P Holtzapffel, gepensiomeerd luitenant ter zee le klasse, onder groot© belangstelling ook uit marinekringen, den dag, waarop hij vóór 25 jaren werd benoemd tot commies van aanneming bij de marine te Rotterdam. Den lsten Januari dezes jaars was het 40 jaren geleden, dat de heer J. H. C. van Heuven, commies, chef van het archief-bu reau van de provinciale griffie van Gelder land, zijn ambtenaarsloopbaan aan die grif fie begon. Het heeft den waardigeu jubilaris bij deze gelegenheid dan ook niet ontbroken aan be wijzen van warme belangstelling. Gisteren werd hem, bij monde van mr. A. de Ruijter Wildt, met een hartelijke toe spraak, namens de ambtenaren van de grif fie en van den provincialen waterstaat een souvenir aangeboden, bestaande uit een serre- ameublement en een bureau-stoel, waarna de commissaris der Koningin in zeer waardee- reude woorden de verdiensten van den heer Van Heuven herdacht en hem mededeelde, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft- behaagd hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Van Heuven, bewogen door die bewijzen van waardeering en vriendschap en het hem door den commissaris der Koningin aangeboden geschenk, betuigde daarvoor zijn hartelijken dank. Arnh. Ct. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heere-n Ch. Boissevain en mr. A. Polak optraden als hoofd-red acteur van het Al gem Handelsblad, die daaraan reeds ruim 10 jaar verbanden waren als redacteur. Van de zijde van het personeel werd alge meen© belangstelling betoond. Het bedrijf stond in de morgenuren eenige oogenbiik- keu stil en namens het geheel e personeel richtte de heer Chr. Nuys eemige hartelijke woorden tot de jubilarissen, onder aanbie ding aan ieder van een album, bevattende photo's van alle onderafdeelingen van het bedrijf. De Tijd deelt mede, dat het oud-lid dei Eer.te Kamer, de heer H. G- L. Regout, getroffen is door een aanval van hartzwakte. De laatste H. Sacramenten werden hem toe gediend. Te Winterswijk is op 81-jarigen leef tijd overleden de heer H. W. te Winkel, anti-rev. lid der Provinciale Staten voor het kiesdistrict Aalten. P. W. H u d i g. f Zaterdag overleed te Rotterdam de heer F. W. Hudig, oud- directeur van den gemeente-telefoondienst al daar. Hij was vroeger directeur van een machine fabriek te AmsterdJam, toen hij benoemd werd tot administrateur van de Bell-telefoou- maatschappij te Rotterdam. Bij den aanvang der gemeente-exploitatie 1 October 1896, werd hij benoemd tob direc teur van dezen tak van gemeentedienst un bekleedd? dit ambt tot 1 December 1903, waarna hij wagens ziekte geruimen tijd met verlof ging. Met 1 Juli j.l. verleende de Raad hem wegens blijvende ongeschiktheid, eervol ont slag. De heer Hudig was gepensionneerd luit. 1st© klasse der Kon. Ned. marine en ridder der Militaire Willemsorde. Liberale Unie. De Iiherale Unie houdt Zaterdag den 21. Januari, des voormiddags te 11 uur, in „Eensgezindheid" te Amsterdam een algemeen© vergadering, waarop het standpunt van de Unie bij def verkiezingen van 1905 zal worden vastge steld. Christ el ij k-Sooiale confe rentie. Het programma voor de Christelijk Sociale Conferentie is tihans definitief als volgt vastgesteld: De conferentie komt Maandag 9 en Dins dag 10 Januari saam in het- gebouw Patri monium te .Amsterdam. Voor de ochtendvergadering des Maan dags, die van 11 tot 1 uur duurt, staat op het programma: „de algemeene taak der vakvereenigingen"inleiders de heeren A. S. Talma, lid der Tweede Kamer, en ds. J. C Sikkel, predikant te Amsterdam. -Deze vergadering wordt voorafgegaan door- een bidstond onder leiding van dir. J. R: Siote- maker de Bruyne uit- Nijmegen. In de middagvergadering (25 uur) zal de heer J Huizinga, van Kampen, het on derwerp inleiden„Volgt uit het- wezen van de vak vereeniging, dat alle arbeiders uit- hetzelfde vak in ééne organisatie worden vereenigd?" Do avond-vergadering (810 uur) zal worden in besla-g genomen door de bespre king over „Het verplicht lidmaatschap," in leiders de heeren J. Douwes, uit Amster dam, en B. J. Gerretson, uit Rotterdam. Dinsdagsmorgens te half 10 zal ds. W. H. Gispen den bidstond leiden, waarna de bespreking wordt geopend over: „De vak organisatie onder landarbeiders," die in de middagvergadering zal worden voortgezet Inleiders de heeren P. van Vliet, lid der Tweede Kamer, en J. van de Molen, uit Leeuwarden. Des avonds word» eene algemeene verga dering gehouden, waarin als sprekers hopen op te treden ds. A. S. Talma en dr. F. van Oheel Gildemeester uit 's Gravenhage In de te Leeuwarden gehouden alge meene vergadering van den Bond van coö peratieve zuivelfabrieken in Friesland werd aangenomen het volgende belangrijke voor stel van het bestuur: 1. dat het bestuur met de Centrale Raif- foisenbank te Utrecht een regeling zal tref fen, waardoor deze dadelijk voor de fabrie ken dienstbaar gemaakt kan. worden; 2. dat de Bond de oprichting van boeren leenbanken in de provincie krachtig zal be vorderen 3. dat de Bond hiertoe de leden van de fabrieken door woord en geschrift omtrent de boerenleenbanken zal inlichten. Hierna had plaats de bespreking van het rapport van de commissie der Holl. Mij. van Landbouw voor het voorstellen van maatre gelen in 't belang van den Nederlandsahen kaashandel. Naar aanleiding hierva-n werd besloten een adres vam adbaesie te zenden aan die Ho-llandsohe Maatschappij van Landbouw. Uit den Amsterdamse hen Nieuwjaarswens©li. In den stads schouwburg was de heer Schulze Thomasvaer en mevtr. HolfcroDVan Gelder Pieternel, (plotseling ingeval.en voor mevr. Chr. Pool man. Pieternel vertelde daarin o.a. dat zij een avontuurtje gehad heeft in een trein met een zekeren mijnheer Van Oberma, en vraagt of Thomasvaer dien soms kende. Zijn antwoord was Ja, en niet van gister, 't Is onze reis-en-trek minister, Niet bij den Burgerlijken Stand, Aldus, maar in het buitenland! en verder zegt hij „Van Oberma! Welk geestig dooper Doopte u zoo wonder-transparaut; Wie, str ngelend met meesterhand Het „overmits" en „overmatig," Dooreen, Hoogduitsche kleur, plechtstatig, Huwend aan Dietschen vorm en kracht? Want „Oberma zegtoppermacht, Berlijnsch, nog aarz'lemd, onvolkomen, „Van Oberma" zegt ytout-e droorr.en, Zegtkeizer reizend als baron, Half Bismarck, half Napoleon, Als dreigde 't „siddert liberalen, 'k Zal in dit t-eeken zegepralen.'-' Die mijnheer Oberma was Den Haag ont lucht, omdat er, volgens Pieternel, zoo'n nare lucht was van ontbinding. En Thomasvaer zeide: „Van de Eerste Kamer? Ja, dat kan, Daar was bepaald een luchtje an! Naast- het bestaande Weekblad voor Muziek zal deze maand een nieuw verschij nen te Amsterdam, onder redactie van den heer Willem Hutschenruyter, en met vaste medewerking van de heeren Peter van An- rooy. An' Belinfa-nte, Wouter Hutschenruv- ter, A. D'. Lom,an jr., en M. C. van de Rovaart. Het zal „Toonkunst" heeten en orgaa-n zijn van de Amsterdamsche Toonkun- slenaars-vereeniging en de "Vereeniging van muziekonderwijzers en -onderwijzeressen. Door de oprichting van dit zelfstandige blad zijn de relaties, die met de redactie van het Weekbla-d voor Muziek bestonden, verbroken. „Parsifal" te Amsterdam. De bekende Duitsohe tenor-zanger Forschham- mer heeft een artikel geschreven, naar aan leiding van de berichten, omtrent de plan nen over opvoering va-n „Parsifal"' door de agner-Vereenignig te Amsterdam. Hij doet niet mee aan het- verzet daar tegen van de familie Wagner en hen, die meenen, dat daardoor in strijd met de wen- schen var den meester zou worden gehan deld. „Is hét (nu) te verwonderen,' zegt Forsch- haanmer o a-., „da-t dr. Viott-a, na-dat hij de leden van, zijin vereeniging met al de vrcegere werken van den meester vertrouwd heeft* gemaakt, het verlangen koestert hen ook het laatste; het meest gewijlde te leer en kennen? En moet men, niet met hem eens zij-u, dat hij daarmee niet- tegen dieui geest van Richa-rd Wagner zou handelen „Want is hier niet alles vereenigd, wat 1 Wagner destijds aan het Duitsche tooneei met smart miste, zuivere geestdrift voor het werk, zorgvuldige voorbereiding en een pu bliek dat zich van het alledaagscbe heeft los gemaakt en zich geheel aan de betoovering van het kunstwerk heeft overgegeven Toch zou mr. Viotta nog niet besloten heb ben nu juist, na de New-Yorksche geschiede nis. Parsifa-l op te voeren, wanneer hij niet had vernomen, dat Conried uit- New-York het plan had Parsifal te geven in Nederland en andere niet bij de Berner Convenrie aan gesloten Europeescbe landen. Tegenover dit feit meende Viotta met recht, dat hij meer geroepen was zijn landgenooten het werk te leeren kennen. Dat die maten-ede bloei van Bayreutk door de Amsterdamsche opvoerin gen z-ou kunnen worden geschaad, kan mem niet ernstig volhouden. Over den toren van Oirschot meldt de Eindh. Ot. Een voorstel in den Raad am een depu tatie n-aar den pastoor te zenden met de opdracht alsnog pogingen aan te wenden om op billijke voorwaarden den toren over te doen aan het kerkbestuur, werd jammerlijk verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Somers, Noyen en van Heerenbeek. In den geweldigen storm van de vorige week hoorde men den mishandelden toren kraken. Een ingezonden stuk in hetzelfde bla^J dd. 28 December luidt: Heden tegen twee uur zouden de Van dalen het dak van den toren rukken. Duizenden inwoners en vreemdelingen vullen het marktplein. Men begint te draaien te beproeven het dak naar beneden te halen. Als het lukt, komt wellicht de halve toren mee. En het kostbare orgel Komo er nog hulp in den nood Het r.-k. week 11 ad „het Huis gezin is Zaterdagavond voor het oerst ver schenen als: „Dagblad voor het- Nederland- sche Katholieke Volk". Prijsvraag Teylers Genoot schap. Daar geen antwoord is ingekomen op de letterkundige prijsvraag, voor liet jaar 1900 door Teyler s Tweede Genootschap uit geschreven en bestuurders van Teylecris Stichting met de leden van dat Genootsohap van meaning zijn, dat een antwoord op die viaag nog altijd gewensokt is, hebben zij besloten, haar, oenigszins gewijzigd, opnieuw 1 uit te schrijven. Zijl verlangen thans een verhandeling aangaande: „de letterkundige geschriften, welke, na j Erasmus, in de 16e en in het begin der 17e eeuw in Noord-Nederland in do Latijnsahe taal verschenen zijn." Werd in het jaar 1900 daarbij gevoegd, dat het wenscbelijh werd geacht hieraan toe te voegen „een antwoord op de vraag„of deze nieuwe La/tiinsche literatuur invloed heeft geoefend op de vaderlandscke letteren en welke?", thans wenscht men de vraag tot het bovengenoemde te beperken." De prijs voor het best en voldoend ant woord bestaat in een gouden cere-penning, op den stempel des geuootsohaps geslagen, ter innerlijke waarde van f 400. Da antwoorden moeten iueeeonden worden vóór of op don len April 1907, opdat zij vóór den len Mei 1908 kunnen beoordeeld warden. De verhandelingen moeten in het Neder- landsoh, Fransch, Engelsch of Hoogduitoch, met een Latijnsche letter, vooral goed lees baar geschreven zijm dkxxr eene andere hand, dan die van den opsteller. De in te zenden antwoorden moeten, zon der naam en alleen met eene spreuk onder- teekend, vergezeld van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift voerende en van binnen des sahrij vers naam en wei- plaats behelzende, gezonden worden aan het Fundatiehuis van wijlen den heer P. Teyler van der Hulst, te Haarlem. Do Chr. Textielarbeiders- bond Unitaa zal naar de Arnh. Ct. meldt den stakenden arbeiders der firma Von Eijck en Zoon, te Bredevoort, die niet weer werden aangenomen, geene wekelijjk- sche uitkeering meer geven. De werkstkring der glasbla zers. Naar de Schied. Ct. verneemt, zal de inwilliging van den eisch der glasblazers bij d* patroons 'waarschijnlijk geen verzet vin den, zoodat met groote zekerheid kan wor den voorspeld, dat Donderdag het werk zal worden hervat. Dit geldt dan zoowel voor Schiedam als voor de fabrieken elders, voorzoover de vu ren en ovens dit natuurlijk, zullen toelaten. Pluimvee-tentoonstelling. Tot juryleden voor de 11e internationale pluimvee-tentoonstelling der Tweatsche pli im- veeclub, welke van 3 tot 5 Februari te Hen gelo zal worden gehouden, zijn benoemd de h.k. Oswald Hepke te Gütersloh, luitenont Kooyman en G. Muys, beiden te Amersfoort voor hoenders; D. Pol vliet en J. D. Speek man, den Haag, D. Pel, Arnhem voor dui ven O. Hepke, voor watervogels enz.J. C. W. Smits, Utrecht, voor konijnen. De tentoonstelling zal 310 nummers tellen. Neder landsche reeders. De oprichting wordt voorbereid van oen vereeni ging van Neder 1 an dsohe reeders, in den geest als reeds in verschillende landen buiten onze grenzen bestaan. De Sch even ingsche haven. Men 9ohrijft ons uit 's Gravenhage Naar men verneemt is het geschil over de gehoudenheid tot opruiming der verzanding van de monding der Soheveningsche binnen haven beëindigd. De gemeente zal de kosten dragen. Uit peilingen is gebleken, dat de vaargeul in de buitenhaven nauwer en ondieper is ge worden, waardoor de sleepstoombootdienst thans geen loggers in en uit meent te kunnen brengen. De nieuwe verzanding is het ge volg van den stonn, waardoor ook op den girond van het Noorderviaduct een scheur is ontstaan en de bestrating is gezakt. Degemeentetramte Amsterdam vervoerde in het afgeloopen jaar 31.258.568 passagiers, tegen 26.872.111 in 1903. Alseen bewijis van het zaobte winterweer (Breêroo's ,,'t Kan verkee- ren" is echter reeds bewaarheid!) deelt men aan de Ned. Sport mede, dat de jachtopziener A. Valkerink uit Holten, de vorige week reeds een nestje met twee jonge haasjes heeft gevonden, die reeds zoo ver waren, dat ze, hoe jeugdig ook, bij nadering van V. het hazenpad kozen. Andere jaren is in Februari of Maart ge woonlijk de tijd daar, dat de eerstelingen der langooren gevonden worden. Arrestantenhokken. Naar de Zutph. Ct. uit goede bron verneemt, is van wege het gezondheidstoezicht een onderzoek ingesteld naar den toestand en de inrichting der arrestanten-vertrekken in de strafgevan genis, de marechaussee-kazerne en het poli tiebureau te Zutphen. In eerste instantie is dait onderzoek ver richt door den inspecteur der volksgezondheid, die den indruk had gekregen, dat de toe stand in de beide eerstgenoemde inrichtingen voldoende, maar in het politiebureau zeer on- voloende was. Vervolgens is door den hoofdinspecteur der volksgezondheid het verdere onderzoek opge dragen aan de gezondheidscommissie te Zut phen, die den toestand ter plaatse onder zocht en tot bdezelfdo resultaten kwamtoe stand der arrestantenvertrekken in de straf gevangenis en marechaussee-kazerne voldoen de, in het politiebureau geheel onvoldoende. Van deze bevindingen is in een uitvoerig rapport mededeeling gedaan aan den hoofd inspecteur. Van de drie afgekeurde arrestantenhokken is er een niets da.n een ouderwetsch, donker kelderhol, zonder luchtverversching of licht. De twee andere zijn een soort van pijpenlar den, door schotwerk afgescheiden, van boven Daar k.naipt een der staalkabelsmet kippengaas en latten bekleed fvan d en Hoera!De grijze reus laat een onheil spellend gekreun hooren en werpt een zwa- ren balk naar beneden, als waarschuwing voor onzen kerkuil, die zuchtend zijn oud verblijf verlaat en loom de krahien navliegt, die reeds op de vlucht waren. Zc draaien weer en knapde tweedo kabel volgt den eerste. Een oorverdoovend gejuich jubelt ten hemel? En wat er verder gebeuren zal, wie kan het weten Een naschrift van 30 December: Men maakt praeparatieven om nogmaals kant moet allo licht en luokt komen), en veel te klein van afmetingen, de brits ligt op dj©n grond, en er is voor de(n) arrestant geen an dere gelegenheid om te zitten, dan... op het tonnetje van het tonnenstelsel. Het onderzoek, door het gezondheidstoe zicht ingesteld, maakt deel uit van een alge meen onderzoek naar deze materie, en zal waarschijnlijk tengevolge hebben, dat van wege hot rijk een reglement zal worden vast gesteld, voorschrijvende aan welke minimum- eischen die arrestantenlokalen moeten vol doen. Erfdienstbaarheid van li ch t, lucht ea ui-tzicht. Men schrijjft uit 's Gravenhage Zijn jurisprudentie getrouw vernietigde de Hooge Raad het arres van het Haagsche Hof ia de bekende Rotterdamsche zaak, over de erfdienstbaarheid van licht, lucht en uitzicht. Het hof had met bevest ging van een vonnis der rechtbank te Rotterdam beslist, dat de eigenaar van een perceel aldaar te-recht was opgekomen tegen de handelwijze van zijn buurman, die op een goeden dag hem het licht, lucht en uitzicht had ontnomen, het welk hij, cischer, had door een 8tal ramen op de open plaats van zijn buurman. De buurman had voor die ramen planken ge steld, daarhij evenwel op eigen grond blij vende. Rechtbank en Hof hadden de eischer toegelaten tot het bewij:, dat hij die ramea aldaar sedert meer dan 30 jaar had, omdat gelijk de buurman, vensters ingericht had overeenkomstig de artt. 693696 B. W. (va het burenrecht) moet dulden, dat hij ook de 8 in strijd met die artt. ingerichte ramen bij eischer's muur zal hebben te dulden, indien ds eischer voormeld bewijs zal leveren. Do Hooge Raad was van oordeel dat dit be wij 3 niet zou kunnen leiden tot toewijzing der vordering om de planken weg te ruimen. En zulks hierom niet, omdat die ramen wel zijn aan te merken als een zichtbaar teeken van eischers bezit van het recht om daar "jer plaatse die ramen te hebben, en daardoor over en van buurman3 erf, zoolang zich daar toe de gelegenheid aanbiedt, uitzicht te heb ben, en licht en lucht te scheppen, mair niet van bezit van een „blijvend" en „voort durend" recht van den eischer daartoe, het welk zich zou oplossen m een recht om den buurman te belemmeren in zijn bevoegdheid om op eigen grond ook voor eischer's ramen te bouwen en alzoo te timmeren, gelijk -le buurman gedaan heeft. Dan zou tegenover zoodanig recht ''es eischers staan de verplichting van den buur man om „niet te doeri''waartoe noodig is een erfdienstbaarheid als bedoeld in art. 725 W. laatste lid dus een onzichtbare erf dienstbaarheid, die volgens art. 746 slechts lit een titel kan worden gevestigd. Rechtbank en Hof derhalve oordeelend, dat in deze een beroep op 30-jarig bezit en verjaring toelaatbaar was en zou kunnen lei- tot toewijzing der ingestelde vordering hebben beslist, in strijd met de wet en eischers vordering moet worden ontzegd. - Een homoeopaath. In hooger beroep is voor de Haagsche rechtbank be handeld de zaak van een homoeopaat (geen doctor of arts), uit Utrecht, door het kan tongerecht te Delft veroordeeld tot f 50 boete, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst te Berkel. In die gemeente was een jongen, die destijds geheel verlamd was, en die door homoe patische middelen, hem geleverd door beklaagde, zoude zijn genezen. Behalve het leveren van geneesmid delen zou beklaagde echter ook advies ge- jeven hebben, hetgeen deze echter ontkende. I Hij had niet anders gedaan dan den jongen op verzoek van diens vriend te Berkel bezocht, en toen deze nb^1,klaagde over zijn kromme vingers, tegen hem gezegd„ik zou er maar eens wat op gaan zitten, dan zullen zij wel recht worden.' Wel had hij ook den blooten rug van dien jongen gezien, maar geen advies gegeven. Het O. M. vorderde bevestiging van het vonnis. M.r Heidema uit Utrecht, pleitte in de esrsto plaats niet-ontvankelijk verklaring het O. M., op grond van artikel 7U W. v. S(omdat de termijn van één jaar voor vervolging van een overtreding verloopen was). Verder betoogde pleiter, dat niet >t- bewezen, hetgeen bij dagvaarding is geïm- puteerd. daar slechts één getuige in deze zaak eenige verklaringen heeft kunnen af leggen en verder zette hij uiteen, dat zijn cliënt zich aan geen strafbaar feit heeft schuldig gemaakt en dus van rechtsvervol ging zal moeten worden ontslagen. Pleiter concludeerde daartoe, subsidiair tot vrij spraak. De moord in de Sohevening sche boschjes. Men schrijft uit 's Gra venhage De doctoren, belast met het onderzoek naar de geestvermogens van den jeugdigen Brouwers, den dader van den moord in de Soheveningsche Boecih jee, hebben hun onder zoek nog niet geëindigd en dus nog geen rap port uitgebracht. Op hun verzoek wordt Brouwers sedert eenige dagen door een ge* diplomeerd verpleger geobserveerd. In verband met de bekende vergiftigingszaak te Amsterdam, is ook te Haarlem door de politie bij apothe kers en drogisten een onderzoek ingesteld of in den laatsten tijd door hen arsenicum is verkocht aan v. d. K. te Amsterdam. Diens portret wordt daarbij getoond. Tot nu toe heeft, naar de O. H. C. meldt, het onderzoek te Haarlem althans tot niets geleid. Inbraak en brandstichting In den nacht von Zaterdag op Zondag werd de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand in de Galerij van het Paleis voor Volksvlijt in het magazijn in rieten ar tikelen van L. P. H. de Ridder Jr. Het vuur, dat zich slechts aan eenig rietwerk en een kist medegedeeld had, was gemakkelijk ge bluscht, zoodat de taak d?r brandweer spoe dig afgeloopen was. Het bleek echter dat er ingebroken moest zijn. De deur van den winkel was open ge vonden en op de etage boven den winkel stond de brandkast geopend, terwijl de in houd er uit verdwenen was. Eveneens was de geldbak geledigd en wa ren alle kasten geopend. Een pakje tafelzil ver hadden de onbekende dader(s) achterge laten. De heer de R, die zioh bij zijn familie be vond, werd oum ddellijk gewaarschuwd. Er bleek toen o.a, nog, dat uit de brandkast on geveer f 350 aan bankpapier en specie en uit een opengebroken buffet eenig tafelzilver is ontvreemd. De politie stelt een ijverig onder zoek in. De inbraak te Rotterdam- Gisterenavond is in de Koningsteeg te Rot terdam een schippersknecht, zekere J. F. aangehouden, die verdacht wordt Zondag morgen de inbraak in het winkelhuis van de firma Conrats, aan het Westniouw land, gepleegd te hebben. Bloedsporen worden op hem aangetroffen. Een reiziger te Koevorden, heeft zijn patroon voor f 800 opgelicht. Hij heeft waar schijnlijk de wijk naar Londen genomen. Een hevige vechtpartij heeft op Oudejaarsavond te Reukum bij Wagenin- gen plaats gehad. Zekere Br. liep niet min der dan 11 messteken op. De persoon, die van deze misdaad verdacht wordt, blijft ont kennen. Weer een slachtoffer van drankmisbruik. Door de Oosterstoom- vram is Zaterdagavond nabij Oosterbeek een bedelares aangereden, die beschonken naast de trambaan liep. Het schepsel kreog een stoot van den bagagewagen, waarvan een ge vaarlijke hoofdwonde het gevolg was. Be wusteloos werd zij opgenomen in het zieken huis te Oosterbeok. Haar toestand is zeer ernstig. Volgens de N. A. C. is de vrouw aan de bekomen verwondingen overleden. Zij moet opzettelijk voor de tram zijn gaan liggen. fErnstig ongeluk. Aan boord van het Nederlandsohe stoomschip „Water land" van Newcastle naar Vlissingen, gela den met .steenkolen voor de Middolburgsch© gasfabriek, werden gisterennacht in de VIis- singsche haven door het springen van een stoompijp twee matrozen zoo ernstig gewond, dat hunne opneming in het gasthuis nood zakelijk bleek. Hun toestand is zeer zorge- lijk. Nog goed afgeloopen. Tenge volge van het openstaa n der boo men aan den overweg bij de gasfabriek, te Bussum, reed gisterenmorgen 9£ uur de vrachtrijder Evert Boomgaard met paard en wagen par does onder den van Hilversum komeinden sneltrein. Van den wagen, waarop B. geze ten was, ziet. men niet meer dan stukjes brandhout langs.de. lijn. B. is er wonder bo ven wonder met den schrik afgekomen. Het paard sloeg op hol en liep zioh dood tegen een paal. Hbl. Brand te Haarlem. Gisteren avond omstreeks 7 uur brak te Haarlem een felle brand uit in de fabriek vaui rijwiel banden, enz. der firma Juncker en Co. aan den Zijllweg aldaar. De bovenverdieping- brandde geheel uit. Aanvaringen. Toen de pasea- giersboot „Dolphijn" van Amsterdam naar IJmuiden gisterenavond nabij de spoorbrug te Velsen kwam, meende men dat de brug open was, doch deze was gesloten, zoodat do boot met groote vaart onder de brug voer en zoodanig bekneld raakte, dat men ondanks alle aangewende pogingen er niet in geslaagd is ze er onder vandaan te krijgen, zoodat de vaart geheel gestremd is. De boot heeft gioote averij aan het voorsahip en de kajuit. Ook de brug is beschadigd, doch de treinen kungen er nog langzaam overgaan. Het naar zee bestemde Engelsche stoom schip „Jenny" en de naar Amsterdam gaan de stoomschepen „Drammen" en „Consul Horn" konden hun reis niet vervolgen. Men heeft sleepbooten gerequireerd en zet de po gingen tot bevrijding der „Dolphijn" voort. Omstreeks half zes had op het IJ een aanvaring plaats tusechen het stoombootje van den dienst UtrechtAmsterdam en do motorboot „Koophandel". Do stoomboot, gaf twee stoeten op de fluit en wilde over stoo- men. 't Liep eohter mis en de „Koophandel" werd voor aan bakboordzijde zwaar ingeva ren door de stoomboot, welke zelf ook groote averij bekwam. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor, beide schepen konden zich tijdig bergen om zinken te voorkomen. Stormschade. Aan den Zeedijk te Westkapel le is door den jongsten storm ongeveer 2000 vierkante Meter steenglooidng gedeeltelijk beschadigd, terwijl ruim 500 kub. M. klei werd weggeslagen. Men is on middellijk met de herstelling van een en ander begonnende sohade was evenwel ge heel niet van ernstigen aard, wel werd daar entegen aanmerkelijke schade aangericht- aan een gedeelte der kustverdediging op het strand te Domburg. De Zuiderzee, voor de haven te Edam, is reeds dichtgevroren. De scheepvaart in de Frieseh© venen is door de vorst gestremd. i-Het eerste ijsongeluk valt al weer te betreuren te Nes, waar een zesjarig jongetje door het i$3 gezakt is en verdron ken. Uit het drijfzand gered. Het Nwsbl. van Ned. schrijft Het werk aan de Wester-Viaduct te Am sterdam gaat staag vooruit. De breede stee- nen draagpalen verdwijnen om plaats le ma ken voor houten stellages, die uit enorme balken zijn samengesteld. Ook aan den Weetcrdoksdijk wordt het weggraven eu aanbrengen van wit zand voortgezet. Hoe slap en week de onderlagen van dezen dijk waren, heeft een ongeval, dat Zaterdagmorgen plaats had, bewezen. Het paard, dat de zandkarretjes langs de rails voorttrekt, zakte, terwijl het wachtte tot de wagens zouden geleegd zijn, langzaam aan met de poot.cn in den weeken grond en toen het oogenblik gekomen was, dat een nieuwe lading gehaald moest worden, kon het met geen mogelijkheid zich loswringen. Integendeel zakte het dier steeds dieper cn dieper, tot ten slotte niets van de poolen zichtbaar was en het dier met den buik op den grond steunde. Dadeliik werden planken bijgebracht om het totale wegzinken van het paard te voorkomeneen stevig touw werd met groote moeit© om zijn lijf gebonden cn een twaalftal arbeiders zette

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3