BINNENLAND. panne r*. In de nieuwe stelling zullen wij ons niet lang kunnen handhaven; dan zullen wij moeten eapitulccren. Maar allee ligt in Gods hand. De verliezen zijn groot. Twee regimentscommandanten zijn gewond, van wie één zeer zwaar. De commandant van het werk no. 3 is bij de ontploffing omgekomen. De groote Czaar vergeve het ons' Wij hebben nllea ^edaan wat mensehenhnnden vermochten, Hij oordocle over ons naar art. 64 van het reglement op de verdediging van vestingen en de notitie van den generale» staf „Hoe heldhaftig de verdediging van ccnc vesting geweest en met hoe groote zelf verloochening dc verdediging ook gevoerd moge aijn, de commandant zal toch. wan neer de vesting door den vijand genomen is, terecht staan voor eene rechtbank, waarvan dc samenstelling, voor elk geval, bepaald wordt krachtens biponder bevel van den Czaar. Deze rechtbank moet de maatregelen onderzoeken, door den vesting-commandant genomen ter verdediging, en hiernaar beoor- dcelen of hij zijn plicht gedaan heeft, of dat de val van de vesting aan zijn schuld geweten moet worden." Maar wees genadig in trw vonnis. Een onafgebroken strijd van bijna elf maanden hoeft onze krachten uitgeput. Slechts een vierde gedeelte van de verdedigingstroepen, waarvan de helft ziek is. houdt de 27 werst lange linie der versterkingen bezet, zonder hulp te verkrijgen, ja, zelfs zonder ook maar voor korten tijd afgelcwt te worden. Do mannen zien er uit als schimmen. T*j\forJ, Jan. (Telegraph). Men verze kert hier. dat generaal Stocssel ziek te bet! ligt en dat 't generaal Imirnow was, die met zijne toestemming den brief, die het voorst*' betreffende de overgave inhield, schreef en verzond. Tokio5 Jan. Reu ter *s correspond? jt vo Port Arthur seint van gisteren: De on" ruiming van Port Arthur heeft morgen plaats De Japanners trekken den Sen «e stad binnen. Den lOen heeft een feestma voor de Japansche officieren in dc sta plaats. Tokio, l Jan. Do Czaar seinde aan gene raal Stossel, dat hij hot aan de officieren oveWaat of zij vrijgelaten willen worden op hun ©erewoord of zich in krijgsgevangen schap willen begeven. Tokio, 4 Jan Heden namiddag om drie uur werd het volgende telegram ontvangen van generaal NogiOfficieren handhaven de orde in Port-Arthur. De bevolking is kalm Hot nauwkeurige onderzoek naar den tóe stand van de vesting kwam eerst gisteren avond te acht uur gereed. Het aantal inwo ners bedraagt ongeveer 35,000, van wie 25,000 soldaten en matrozen. Het aantal gewonden en zieken is ongeveer 20,000. Da- gelijksohe levensbehoeften, zooals brood, zijn in overvloed aanwezig. Vleesch en groenten ontbreken. Er zijn geen geneesmiddelen. De Japanners doen allo moeite om de be woners te helpen. Do capitulatie-oom ité's doen hum be«t om hunne taak to voltooien. Tonden, 4 Jan. Het Japanscüo gezantschap heeft liet volgende telegram uit Tokio ont vangen Generaal Nogi deelt mede, dat de Russen het- fort ltsoesjan en de andere forten najniddags te half twee aan ons hebben overgegeven, als waarborg voor1 de capitula tie Vort Arthur4 Jan. Reuters oor respon dent bij het derde Japansche legercorps voor Port Arthur meldt van den 3en Januari Het gehcelo garnizoen en allo niet-combat- tanten zullen morgen uit de stad naar het dorp Ja poe tli wie, dicht bij de kust van de Duivenba&i, marcheeren. Van deze plaats wordeu de -officieren naar Daluy getranspor teerd, vanwaar zi» gebracht- zullen worden waarhoen zij wensclien. De krijgsgevangenen worden in do Russische kazerne bii het dorp gehouden, tot zij naar Dalnv en vandaar naar Japan verscheept kunnen worden. Zoo heeft Japan de grootste Russische burcht in het Verre Oosten ingenomen na «*n belegering van vijl maanden, die het moer dan 50,000 man kostte. Dto Russische gedelegeerden, die aan de besprekingen over de capitulatie deelnamen waren de chef van den staf overste Reiss, de i bef van den geneeskundigen dienst Bala- srliew. overste Vostock, twee andere staf-offi cieren en twee tolken. De overgave was voor de Japanners eene verrassing omdat de wanhopige vasthoudend heid en de dapperheid van den vijand, zelf9 bij dc laatste aanvallen, eene aanwijzing wa- 1 n dat de triid tot het- laatst zou worden volgehoudon. De Japanners dachten, dat de stellingen eerst over eene maand genomen konden wor den. Over den indruk van het bericht, der capi tulatie van Port ArtJwr te Petersburg, schrijft het Journal des Débat-s, dat niemand bij 't zion van do mot sneeuw bedekte stad zou denken, dat het land in oorlog is en dat het hoogtepunt van een grooten strijd is bereikt Geheel Petersburg liereidde zich namelijk voor om het Kerstfeest te vieren. De straten en de winkels waren vol van menschen in bont gehuld, die hunne zaken deden of inkoopem deden. Dee avonds na tienen, toen do winkels gesloten waren» ver minderde de menigte op straat-. Geen onkel telegram, dat- den val van Port Arthur aan kondigde. was nog bekend gemaakt, maar t'xth begon liet bericht bekend te worden Do liberalen, wel verre van terneer gesla gen te zijn door de tijding van het gebeurde, zien er geen boen in te voorspellen, dat liet eene gunstige uitwerking zal hebben voor de verwezenlijking van huuno wensclien tot in voering van een constitutie, waarvoor de triomf van de militaire partij het geduchtste beletsel zou zijn. In do werkmansklasse en or.der do kleine burgerij weigert men te go looven aAn do werkelijkheid van de ramp of wel men aanvaardt haar met fatalistische berusting. T«j in (flati, 4 De Riuwsclie torpedo jagers „Smjaely" en „Bodky" zijn heden mor gen ontwapend. Naganaki5 Jan. De Nigreti» i9 prijs ver- verklaard. Batavia, 4 Jnn Een Neder 1 andsch koop vaardijschip bericht gisteren vier Japansche schepen te hebben gezien, kruisende voor de oostkust van Sumatra. Welke reusachtige verliezen Rusland ge leden heeft door de vernietiging van de Port Arthur-vloot en van de overige schepen in cle Oost-Aziatische wateren, blijkt uit de vol gende opgaveVóór den Sen Februari be tonden zich tusschen Wladiwostok en Sjan ghai 68 Russische oorlogsschepennamelijk 7 linieschepen, 14 kruisers. 7 kanonneerboo- ten. 3 mijubooten. 2 torpedokruisers, 25 tor pedojagers en 10 torpodobooten. De waarde van al deze schepen wordt op 279.250.000 roebel geschat, waarvan 103.600,000 alleen op de zeven linieschepen komen. Allerlei vEen aardig sommetje brengen de langs de rijkswegen geplante vrucht boomen aan de Saksische schatkist op. In 1904 werden aan opbrengsten ontvangen do som vau 247.779 mark. Van 1899 tot 1904 was de totale op brengst 939.2S5 of ongeveer een millioen mark. vEr is te Alesund een som van 900,000 kronen van de hulpgelden overgebleven en thans heeft het ministerie toegestaan dat hiervan 600,000 kronen zouden gebruikt wor den. cm de mensci-en, door den brand schade hebben geleden, te vergoeden. 138,000 ki- worden verdeeld aan hen die niet kunnen werken en aan de armen en 30,000 kronen aan de vereenigingen. De gemeente zal den kelijk 100.000 kronen ontvangen, maar hier over moet het ministerie nog "beslissen. - In verschillende Itaüaansche garm zoenen, maar vooral te Florence, zijn geval len van dienstweigering voorgekomen. Vele miliciens weigerden echter nse4- alleen op het appèl te komen, maar zij begonnen ook deu ren. vensters, tafels enz. in de kazernes te vernielen. vPresident Loubel heeft- gratie ver leend aan de gebroeders Crettiec.. de fabri kanten van Closes, die op hun stakende ar beiders hebben geschoten en eenige n er van doodden en die, zooals wij indertijd mee deelden, door de rechtbank tot vrij lang durige gevangenisstraffen werden veroor deeld. De straf is hun al heel spoedig kwijt gescholden. - Driehonderd gevangenen uit de ge vangenissen te Falsen in Californië, deden een poging om te vluchten. Zij werkten in steengroeven en wierpen zich plotseling met hun gereedschap op de bewakers. Dezen rie pen om hulp en de spoedig in grooten getale aanwezige bewakers vuurden op de gevange nen, waarbij zeven, van hen gedood werden, De anderen gaven zich daarop over en wer den naar de gevangenis teruggebracht. Eén bewaker werd gedood een ander zoo zwaar gewand, dat zijn dood waarschijnlijk het ge volg zal zijn. vBij het schaatsenrijden op den dijk te Len nep in Duitschland, vielen zes knapei door liet ijs. De metselaarsbaas Koch redde er vijf. Bii zijne pogingen om het zesde redden, verdronk hij met het kind. De on gelukkige laat zelf zes kinderen achter. vGisterennacht om half twee is er Parijs eensklaps een kabel gebroken van de electrische leiding, zoodat overal het licht uitging. Dat bracht in koffiehuizen en res tauraties eene groote verwarring teweeg. Men geloofde eerst aan een aanslag of min stens aan een erg ongeluk. Gelukkig was dit niet. liet geval, maar men kon slechts zeer moeilijk de breuk vinden en men kon 't geheel niet herstellen. Vooral op de dagbladen veroorzaakte dit erge storing. Vooreerst had men niet alleen geen licht meer, maar ook geene beweeg kracht, zoodat men niet drukken kon. Een aantal dagbladen; die in dezen sector begre pen zijn, konden du9 gisterenmorgen niet verschijnen. De Staatscourant van Donderdag Januari 1905 bevat de volgende kon. be sluiten herbenoemd tot lid der commissie belast met liet afnemen der consulaire examens dr. H P N. Muller; bevorderd bij de diroct-io van de Rijkspost spaarbank t t hoofdcommies II. K. J. Mi- ohaëlis. thans oommies tot commies J. Kroon, N J Willems, H. H. A. Tollens, C. J. B. Nierstrasz van Ti en hoven, thans adjunJct- conunies; tot adjunct-oom mies M. A. Schiet - ter en E. Overbosoh, thans le klerk; tot le klerk mejuffrouwen S. F. M Taverne, T. Tuijn, N. G. Beeser en II J. B. Cooperberg, thans 2e klerktot bode J. A. A. Oxenaar en P. J. Waltaard, thans assistent-bode benoemd en aangesteld tot- officier van gezondheid 2e klasse bij den geneeskundigen dienst van het Indisch© leger J. A. van Dijk, arts. H. M de Koningin en Z. K. H. dc Prins der Nederlanden gebruikten gisteren het middagmaal bi' H. M. de Koningin- Moeder. H. M. de Koningin en Z K. H. de Prins hebben gisterenavond ook het Diligen- tia-Concert in liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage bijgewoond. H. M. de Koningin-Moeder had Dins dag' als tafelgasten jhr. mr. W. M. van Weede de Berencamp. onze gezant, te Wee- nen en mevrouw Van Weede eenige leden van het Civiele en Militaire Huis van II. M. de Koningin met hunne dames; ere gouverneur der residentie, generaal van Ermel Scherer en baronesse Van Hecckeren van Molencate, dame du Palais van H. M. de Koningin-Moeder. Men meldt uit 's Gravenhage De Koningin-Moeder, bezocht gisteren ochtend de eere-tentoonstelling van werken van mevrouw MesdagVan Houten, in Pul- cbri" en gisterenavond het concert-Diligent ia. Men meldt uit 's Gravenhage: Minister Kuyper heeft voorloopig afgezien van het voorgenomen langdurig verblijf om gezondheidsredenen in het zuiden van Frank rijk, en wel met liet oog op handhaving der neutraliteit in Nederl.-Indië, welke in de laatste dagen de voortdurende zorg ook van het opperbestuur hier te lande vereischt bijl den tegenwoordigen stand van den Russisch- Japanschen oorlog ter zee. De Engelsche gezant bij ons Hof. die met onderbreking vau zijn verlof uit Bruns- ijk was teruggekeerd, ten einde de Nieuw jaarsreceptie ten Hove te kunnen verschij nen, is gisterenochteud weder derwaarts ver trokken. Men meldt, dat de zaakgelastigde van Rusland te 's Gravenhage jJ. Maandag niet langer op het bal ten Hove gebleven is dan dc Hofgebruiken medebrachten en dat hij, als ook de militaire attaché, onmiddellijk na afloop van de voorstelling aan H. M. in het oercle, het hoffeest hebben verlaten. Door de Fransche regecring is jhr. mr. A F. de Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer, aangewezen als arbiter in het geschil i'ssohcn Frankrijk en Engeland, betreffende het sultanaat van Mascate. Te zijner tïjd za' die quae?tie te 's Gravenhage voor het Hof van Arbitrage worden uitgemaakt. Door de afdeelingan der Eerste Kamer zijn benoemd tot rapporteure voor de Staats- b. grooting: voor do eerste groep, omvatten de do algemeenc beschouwingen en de hoofd stukken II, III, IV, V, VUB en IX, de hee- rea Van der Does de Willebois, Van den Bicsen, Kist. Laan en Van Houten, en voor do tweede groep, omvattende de militairs begreotingen. waterstaat met de motorwet en koloniën do hoeren Van Wassenaer van Ro- saudc. Van- Waterschoot van der Gracht Siekenga, Van Velzeu en van Beijma, De Kamerverkiezing B r i e 1 l e. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van do vrijzinnige kicsivoreeniiging te Brilele is candïdaat gestold voor de Twee de Kamer, (vacature mr. Goekooip), de heer mr. L. J. Plemp van Duivetland, hoofdredac teur der „Nieuwe Courant. De algemeene vergadering van den Vrijz. democ. bond zal worden gehouden op Zaterdag 21 Januari a.s., voorm. 1(H uur, in het gebouw „Tot Nut van het Algemeen' te Amsterdam. In deze vergadering zal het standpunt van den Vrijz. dem. bond bij de algemeene verkiezingen van 1905 worden uiteengezet. Do loden van den gemeenteraad van Amsterdam lxxlen gisteren den burgemees ter mr. Van Leeuwen een diner aan. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen een voordracht van B. en W tot wijziging van het tramnet en tot vast stelling van het tarief. Ten opzichte van hot laatste stellen B. en W. voor om met over te gaan tot de invoe ring van een uniform tarief van 5 oents, doch een sectie-tarief in te voeren van 2£ cent per sectie. Het minimum, dat voor een rit betaald zal moeten worden, wordt door B. on W. voorgesteld op 7^ cent, terwijl de directeur voorstelde 5 cent. Voor dezen prijs zal men van den Dam naar de buitenwijken kunnen komen. In hoofdzaak blijft hot tarief dus vrij wel gelijk. Alleen voor de lange lijnen van meer dan 3 secties wordt hot duurder. Het maxi mum voor een rit op één lijm wordt 124 cent. Voorts zullen de oversta pk aartjes en „re tourtjes" behouden blijven. De handhaving onzer neutraliteit* Met 't oog op mogelijke gebeurtenis sen in de Indische wateren zijn de noodige voorbereidende maatregelen getroFfeu oan eventueel te kunnen zorgen voor de op komst van de zeemilitie; overleg is daar omtrent getroffen met de directie der ma rine te Willemsoord. Tot dusver is geen aan leiding gevonden een koninklijk besluit te dezer zake uit te lokken. De aanwezigflieid vau Japansche kruisers in de Indische wate ren, kan geacht worden betrekking te heb ben tot de surveillance van Russische vloot, als zij daar mocht komen. Ter benoeming- van een leeraar in de natuurkunde en de cosmographie bij het mid delbaai" onderwijs tp Amsterdam, bevelen B. en W. aan dr. G. C. Gerrits, tijdelijk leeraar in dio vakken aldaar. De directeur-geneesheer van het krank zinnigengesticht Uud-Rosen burgte Loos duinen, dr. G. U. Belten, heeft zijn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Folkert Harmens Cooper. f De „Leeuw. Ct." schrijft: Het oudo jaar heeft op den laatsten dag nog een offer geëischt. Een man, aan wien voor onze provinoie de gedachte verbonden is aan groote philanthro pic, is op den Oudejaarsdag overleden. 't Is Cooper, Folkert Harmens Cooper, de Friesche Amerikaan, die den naam Kuipers verwisselde tegen een ander van Engelschen klank en met Friesche volharding en Ame- rikaansche energie een groot-zaken-man werd wiens „stores" in de Nieuwe Wereld de be kendheid hebben van Bon Manche of Louyre in Europa. Den 31en December kwam des avonds bij de familie van den (overledene te Akkrum uit New-Rochelle, het kleine stadje in den staat New-York, het bericht aan, dat Cooper, die sedert eenigen tijd ziek was, op 61-jarigen leeftijd was gestorven. Nog slechts korten tijd geleden had hij zich uit zijne zaken te ruggetrokken. De rust, die deze arbeidzame man genoot een rust, die voor den echten business-man nooit een volledige is duur de niet lang. 't Gaat gauw, leven en sterven. Den Ilen Juli 1900 was Akkrum in feest tooi Cooper kwam uit Chicago over en werd door een commissie van ontvangst hartelijk verwelkomd. Acht dagen later nieuwe vreug de. Do eerste steenlegging der Cooperstich- ting door den 92-jarigen vader van den schen ker had plaat-s te midden eener feestvierende bevolking en tal van genoodigden. Weer ging een jaar voorbij. Het- gebouw, de kloeke „Coopersburg" was klaar. Den 8en Mei 1901 was de heer Cooper weer uit Ame rika to Akkrum aangekomen en op dien dag zou bij klokgelui en feestelijke volksspelen de plechtige opening der stichting plaat® hebben. Er werd veel gesproken, door tal van per sonen, die met al de aanwezigen zich aan sloten bij de woorden van den stichter zelf Deze noemde het gebouw „den trots van zijn leven" en sprak den wensch uit', dat vrede en rust mochten heerschen onder zijn dak genot, gegeven mocht worden aan hen. 'e het. bewonen en hen, die het bezoeken zouden. Het kleine dochtertje vau den stich ter rekte de sleutels der vertrekken over an lieu, die reeds aanstonds de weldaden der tt'chting zouden ontvangen. Ze was twee jaar oud, de kleine, de jongste der kleinkinderen. Onbeschroomd dapperheid is aan geen uur en geen leeftijd gebonden reikte ze een voor een de sleu tels over en toera het gedaan was. vroeg ze aan haar grootvader in haar kinder-En- gelsch Nog meer. Maar er was niet meer te geven. De lief dadigheid, die dx>r één man geoefend kon worden, was geoefend. Toen werd de stichting in gebruik geno men. Ruim drie en een half jaar staat zij er als e©i sierraad voor Akkrum. als een sier raad vooral van den liefdad'gen zin, die den man kenmerkte, in wiens leven na zorg en strijd de fortuin had geglimlacht. De heer Cooper had het mooie egoïsme betracht, nog bij zijn leven te willen zien, dat van den door hem verkregen rijkdom zijn Akkrum genoot en er gevonden werd wat er tot dusver werd gemist. En nu is de stichter gestorven. Maar zijn werk blijft leven. Zijn wij goed ingelicht, dan is door den overledene >eeds vóór de stichting gezorgd, dat bok v-or de toekomst, wanneer zijn weldoende hand zich niet meer zou kun nen open=n. alles zou kunnen voortgezet worden, gelijk hij bij den aanvang had ge wild. En zoo zal Cooper's naam blijven leven in dankbare herinnering aan den man, die in de laatste uren vau 1904 zijn hoofd neerlegde voor de groot.? rust. Door het hoofdbestuur van de veree- rnging van Chr. onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland en do Overzeesche Be zittingen, is besloten, dat. de jaarvergadering zal worden gehouden op 13 en 14 Juni a.s. te Arnhem. Graven van Nederlanders op Spitsbergen. Mr. W. Thelen, voorzitter van den Brusselschen tak van het Algemeen Nederl. Verbond, schrijft in „Neêrlandia bet orgaan van het Algemeen Nederl. Ver bond, over de graven van Nederlanders op Spitsbergen Een van m'n vrienden geen Nederlan der kwam laatst van de reis terug, een zomerreis naar Spitsbergen. Hij verhaalde mij een treurige geschiedenis. In de baai van Smeerenburg, heel op den Noord-Westhoek van 't- Verlaten eiland, ligt een grafsteen, aldaar geplaatst, door de be manning van den Hollandschen schoener Willem Barents, in het jaar 1878, naar ik meen. Op dien steen prijkt het volgende opschrift „In memoriam. Spitsbergen of Nieuw- land ontdekt tot 79 graden, 30 min. N. breedte door de Hollanders. Hier over winterden 16331634 Jacob Seegersz en zes anderen. Hier overwinterden en stierven 16341635 Andries Jansz. van Middelburg en zes anderen." De grafsteen is er nog misschien wel de noordelijkste op aarde - - maarde graven zijn er niet meer. De zeven zerken, open en bloot, zijn langs het strand strooidde deksels zijn er af, de wügeschui- erde beenderen liggen verspreid, twee sche dels in dezelfde met water, .modder en sneeuw half gevulde kist, een der schedels nog be dekt meit een nauwelijks versleten pet, De zerken zelf schijnen nog nieuw Hier en daar in de zomerweken legt een- toeristenscoip in de baai aan, en de nieuws gierige reizigers nemen een vToolijk kijkje (soms ook meer dan een enkel kijkje) naar de blootgelegde overblijfselen. Het schouwspel is hartverscheurend en de somber tragische natuur der Spitsbergen '-er- hoogt nog den weemoedigen indruk. Nu is mijn vraagKan de Hollandse'"© Regeering geen schip naar 't hooge Noorden zenden en zorg dragen dat de zeven koene zeelui of wel behoorlijk begraven of, indien dit op den duur door de werking van ijis en sneeuw ondoenlijk zou blijken, dat de zerken naar Nederland teruggevoerd worden? Me dunkt., ze hebben 't wel verdiend. Zij, en veel anderen nog, om niet van de aller- bek endsten te spreken zooals Barents Gerrit dc Veer, Willem van Muvden, Joris Carolus, hebben toch op Spitsberg, ondanks de roof tochten ook op historisch gebied der Engelschen een beslist Hollandschen stempel gedrukt. Van de Haaitanden in 't Zuiden +ot den Verlegen Heek in 't Noorden, zijn a''e benamingen Nederlandsch. al trachten ook de Engelschen op de jongste landkaarten elke Hollandsche herinnering uit te wisschen en hun namen van lateren datum in de plaats te dringen. Begon Hudson niet de „afzetterij'' met- zich de ontdekkingen van Barents toe 'e eigenen Aan de Spitsbergen kleven Nederlandsehe herinneringen, kleeft Nederlandsehe onderne mingsgeest en Nederlandsch durven. De ze ven slachtoffers daar in 't Noorden getuigen nog post mortem van dien geest- en zij hebben recht op onzen, eerbied. Oudejaarsavond op „Hel le n d o o r n." Men meldt uit Heilendoorn. Oudejaarsavond is voor de patiënten van het sanatorium een heerlijke avond geweest. De nieuwe directeur, doctor B. H. Nes, geholpen door mevrouw No6 en een paar familieleden, gaven een avond vol kunstgenot.. Uitgevoerd werden zangnummers als duet van Mendelssohn, Aria uit Mesaas, Slaapliedje em Angelus van Cath. van Re nates en twee Kerstliede ren van Cornelius, afgewisseld door viool solo's als Largo van Handel. Andante van Schubert, Adagio van Naixlini. Alles werd prachtig weergegeven en deed de patiënten veel genieten. Deze avomid zal dan ook niet licht door hen vergeten worden en een woord van dank aan den doctor, die toont veel voor zijn pa tiënten over te hebben, vindt hier dan ook een plaats, als zijnde oververdiend. kolen te voorzien en dat haar door de Neder landsehe regeering de meest strikte onzijdig heid is opgelegd. Met de mailbooten der Maat schap pij „Zeeland" werden in het af- geloopen jaar 99.000 re:zigers vervoerd, of ou- gev.vr 5000 minder dan in 1903. Gisterenmorgen is de Velservoetbrug voor 't verkeer gesloten en moet alles per pant veer geschieden. Alleen de tram mag do brug passooren. Te Amsterdam zal men eerlang over gaan tot het bouwen van een derde gasfar briek, aangezien het verbruik zoodanig is toegenomen, dat het te voorzien is dat de thans in werkiug zijnde fabrieken, waarin men reeds een watergasfabriek heeft toege voegd, op den duur niet in de behoefte kun nen voorzien. In ongeveer 6 jaar is het ver bruik gestegen van 28 millioeoi tot 62 mil lioen kub. meter. Het ten-ei n voor de derde fabriek is reeds gekocht. Het is gelegen in den grooten Dui- vendrechter Polder. Dit terrein, dat een op pervlakte beslaat vau 33 Hectare, is groo- ter dan dat van de beide andere gasfabrieken te zarnen en ligt even buiten de grenzen de zer gemeente, onder Ouderkerk, tusschen den Amstel en de lijjn. van de Staatsspoor, gun stig dus voor den aanvoer van steenkool en het vervoer van cokes. In de lienedenzaleu van het museum Boymans te Rotterdam zal eerstdaags ge opend worden een museum van oudheden. Door de commissie voor het. archief was voor gesteld een kostelooze openstelling geduren de 4 werkdagen per week en de overige dagen een entree te heffen van 25 oent. B. en W. achten echter wenschelijiker eetn uniform laag tarief te stellen en stellen daarom aan den Raad voor dit te bepalen op 5 cent per Hertenjacht. Te I>wingeloo (Dr.) is eene hertenjacht gehouden. Er werden on geveer twintig herten gezien, waarvan twee werden geschoten. De heer G. A. Witt, de Londensche agent van de „Sabang-bau Harbour and Coal Cy." (de Maatschappij Zeehaven en Kolen station Sabang), schrijft, aan de Times, dat die maatschappij geen contracten heeft om eenig Russisch of .Japansch oorlogsschip van Voorts stellen zij voor, cavder toezicht van den archivaris, met. de dagelijk9oho leiding te belasten den adjunct-oommies A. Hoynok van Papendrecht en dezeu daarvoor een toe lage toe te kennen van f 500 per jaar. Vau den uitvoerigeu catalogus zal ten behoeve der bezoekers, evenals voor het museum Bovmans, een beknopter editie verkrijgbaar gesteld warden. De werkstaking der glas blazers. i-/e Schied. Ct. meldt Gisterenmiddag heeft te Rotterdam de vergadering plaats gehaa. waarin de voor waarden der Hervatting van den arbeid in de glasfabrieken ter sprake zouden komen. Het resultaat daarvan was dat besloten werd de fabrieken zoo spoedig mogelijk weer aan het werk te stellen. Hedenochtend te 6 uur zouden de arbeiders in de fabriek der fi' ma. v. Deventer Co. weer het werk her vatten, terwijl in alle andere fabrieken dit. zoc spoedig mogelijk zal geschieden. Het 'bemiddelingscomité zal toezicht hou den op de ale ving der conditiën, waarop de staking is geëindigd. Deze staking heeft juist 3 maanden ge duurd zij begon den ochtend van den 3en October en eindigde aan den avopd van den 4en Januari. Vrouw Datem a, veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf wegens vergiftiging van haar man, is, nadat zij heeft verklaard in haar voiiitis te berusten, van uit Haarlem naar de strafgevangenis te Gorinohem over gebracht. Póg'irJg'tbt brandstichting De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde gisteren den arbeider Klaas Meijer uit Hui zen, wegens de poging tot brandstichting in den jiacht van 29 op 30 October 1.1. te Huizen gepleegd, overeenkomstig den eisoh van liet O. M. tot vier jaren gevangenisstraf. Het O. M. bij de Rotterdamsclie recht- ba.ng heeft 4 jaren gevangenisstraf geëischt tegen A. M., oud 30 jaar, bootwerkér aldaar, wegens diefstal bij recidive van 2 gouden horloges en een dito ketting, aan boord van het stoomschip „Utopia Moordaanslag. De Amsterdam mer, to s Gravenhage aangehouden, verdacht van een moordaanslag op zijn vroegeren kost baar aan de Vaillant-laa.il, heeft bekend de daad te liebb.n gepleegd. De revolver waar mede twee schoten werden gelost, heeft do dadjr naar zijn verklaring weggewor pen. De inbraak te Rotterdam:. Met de arrestatie van den schipper J. F. en den kamerverhuurder A. R„ beiden verblijf houdende in de Koningsteeg te Rotterdam, heeft men thans naar alle waarschijnlijkheid d daders in handen van den inbraak, Zon dagmorgen in het winkelhuis der firma Ber nard Conrads en Co. aan het West-Nieuw- land gepleegd. Beide personen zijn zeer verdachte indivi- dvrën en kwamen reeds eenige malen met de justitie in aanraking. Bovendien zijn zij in cleu Oudejaarsnacht door den agent-, die de inbraak ontdekte, op verdachte wijze in de nabijheid van het West-Nieuwland op het- Beursplein gezien. Zij maken er hun gewoonte van, de politie agenten op hunne ronde te volgen, ten einde op die wijze achter het surveillance-systeem te komen. In het winkelhuis is gevonden een pet, die herkend is als de pet van J. F., den eersten ve-rdachte, te zijn. Bovendien zijn op diens rechterhand ook een aantal schrammen op gemerkt. De goederen, aie zij uit den winkel gedra gen hebben, waren blijkbaar tijdelijk in de kipwagens onder de viaduct geborgen, om ze later per roeiboot, weg te.halen. Spoorwegdiefstal. Uit een trein, komende van Westfalen en gaande via Winterswijk en Amersfoort, waar de wagens enkele nachten hebben overgestaan, bleek bij a?nkomst te Utrecht ontvreemd 2900 KG. nootjes-steenkool. Uit het onderzoek is nog niet kunnen blij ken op welk emplacement de brutale diefstal van een zoo groote hoeveelheid heeft plaats gehad. De vermoedelijke dader van den diefstal in de cantine der infanterie-ka- zerne te Haarlem, is naar het Huis van Be waring aldaar overgebracht, ten einde voor den krijgsraad terecht te staan.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2