188. 8de Jaargang;. Zaterdag 7 Januari 1905- BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. A BONNE MENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertcntiën, mededeolingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C<>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 15 regels 0.75. Elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. w e o E N. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat. ifi-e t. Smalle Pad van af de Kleine Koppel tot aan de toegangen van de Van Aoch van Wijckstraat en van den Soestervreg van den 7. Januari 1005 tot. en met den 14. Januari d. a. v. zal zijn afgesloten voor rijn en voertuigen en voor voetgangers. Amersfoort, 6 Januari 1905. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WITIJTXEBIS. ,De Secretaris, VAN REIGERSBERG VHRSLULTS. waarnemend Secretaris. Politiek Overzicht. De nieuwe wet op den dienstplicht :n Japan. De val van Port Arthur heeft ons niet nader gebracht tot den vrede. Al wat men hoort over de stemming in de toongevende kringen van Rusland, duidt aan. dat de kwes tie van den vrede heden niet rijper is dan zij gisteren was. De vraag hoe de vrede kan worden hersteld, zal niet worden gesteld, al thans voor 't oogenblik niet. Misschien geeft daarbij den doorslag de overweging, dat men in het aanstaande voor jaar de vruchten zal kunnen plukken van de inspanning, die sedert de uitbarsting van den oorlog is aangewend om telkens nieuwe troe- penafdeelingen uit te rusten en naar Mand sjoerije te zenden. De Russen hebben 't daar door in de hand den nieuwen veldtocht met cene geduchte strijdmacht te beginnen. En de vei wachtingen, die z-ij daarop bouwen, zijn de>. te grooter omdat bij heu veelal de opvat ting heerseht, dat Japan aan de grens geko men is van wat het als militaire staat kan volbrengen en tegen de in wording ziinde nieuwe Russische legers in Mandsjoerije gee- ne nieuwe militaire formation van eenige be- teekenis in het veld zal kunnen brengen. Tegen die opvatting schijnt intusschen wel wat in te brengen te zijn. Een militaire me dewerker van de Politische Correspondenz maakt de opmerking, dat men bij dergelijke berekeningen de onlangs tct stand gekomen wijziging van de Japansche wet- op den dienst plicht buiten aanmerking laat. Vermoedelijk omdat men haar niet begrepen heeft. Daarom wordt hier vermeld wat deze Schr. daarvan mededeelt Volgens de bepalingen van de in Japan geldende wet op den militairen dienstplicht begint de op drie jaren bepaalde actieve der.sttijd met- het twintigste levensjaar. Dan volgen vier jaren in de reserve met twee diensttijden elk van drie weken, en daarna gaat de reservist over bij de landweer, waarin hij nog vijf jaren moet blijven en twee oefenings tijden van telkens twee weken moet meema ken. Hierin maakt de nieuwe wet, in het be lang van de landsverdediging en met het oog op den tegenwoordigen oorlogstoestand, eene gewichtige verandering. Niet alleen wordt de lengte van den diensttijd bij de landweer ver dubbeld, zoodat die nu tien jaar bedraagt, maar tevens wordt bepaald, dat., in tegenstel ling tot de vroegere voorschriften, de land weer voortaan ook buiten het Japansche ge bied kan worden gebruikt. Het ligt voor de hand, dat het operatie- leger door deze toevoeging van tien lichtin gen bruikbare manschappen van den leeftijd van 27 tot 37 iaren reeds nu eene zeer aan zienlijke versterking krijgt, cue met 400,000 man niet te hoo? wordt geschat en bij lan- geren duur van den oorlog en met de daar door gegeven mogelijkheid van intensieve militaire oefening nog belangrijk in waarde za! winnen. Maar zelfs hiermede zijn de strijd krachten, die .lapan tot- behartiging van zijne belangen naar het- oorlogstooneel kan zen den, nog volstrekt niet uitgeput. Nog daar gelaten, dat op dit oogenblik nog twee lich tingen rccruten, die elk voor het landleger 45,000 man en voor de marine 16,500 man sterk zijn. beschikbaar zijn om naar het veld leger te worden gezonden, biedt bij het groo te aantal van dienstplichtigen in het jaar 1903 waren liet 428,784 man zoowel de landstorm van den eersten en den tweeden ban, als ook het overschot van weerbare man nen uit het jaarlijksche recruten-contingent eene reserve, waaruit de landsverdediging niet alleen reeds geput heeft, maar ook verder nog stof van groote waarde putten kan. Vóór de uitbarsting van den oorlog met Rusland werd van de manschappen van deze aanvul- lings-reserve de eerste klasse gedurende 90 dagen cenigermate geoefend. Maar reeds in Januari 1904 werd de oefeningstijd van deze manschappen aanzienlijk verlengd, en ook voor de aanvullingsreserve van dc tweede kl.-sse werd militaire dienst ingevoerd, om haar voor garnizoensdienst in het. eigen land te kunnen gebruiken. Volgens de berichten moet bijna de geheele beschikbare aan vul 1 ingsreserve der le klasse reeds bil het veldleger ingelijfd zijn en ten deelo ook met onderscheiding aan verschil lende veldslagen nebben deelgenomen. Voor - veo trotting van den oorlog kan echter het Japansche legerbestuur nog met zeker heid rekenen op alle tien lichtingen van de landweer en op drie volle lichtingen van den landstorm der tweede categorie. Wat het beweerde gebrek aan officieren, tot oefening en aanvoering van deze troepen betreft, merkt, de Schr. op, dat daarvoor al thans on dit oogenblik nog geen grond is. Volgens eene schatting zijn er thans 14,000 officieren benocdigd om de plaatsen te bezet ter. van alle voor Mandsjoerije bestemde troepen korpsen. Bi; het actieve leger en bij de reserve waren echter, toen de vijandelijk heden begonnen, slechts 11,603 officieren aan wezig, zoodat er op het papier 2400 open plaatsen moeten zijn. In werkelijkheid^ zijn echter 700 officiersposten bezet door de in lijving van het oudste jaar der kweekelingen van de militaire academiënverder zijn een groot aantal onderofficieren, die in vredestijd dienst, doen als officier, tot luitenants bevor derd. Daar nu de vredessterkte aan jonge offi cieren in Japan bijzonder hoog is, was het mogelijk een voldoend aantal officieren over te plaatsen b'i de reserve- en aan vuil ingsfor- matiën, zonder de "belangen van den dienst bii de linieregimenten te l.enadeelen. Van een werkelijk gebrek aan officieren kan dus, althans voor t oogenblik, niet gesproken worden. Denemarken. Kopenhagen, 6 Jan. In navolging van den minister van oorlog, die 24 December jl. don minister-president zijn wensch te kennen gaf om af te treden, hebben thans, naar Rit- zau's Bureau meldt, ook de min Mors van oeredienst, van landbouw, van binneinlanid- sche za.kon en van justitie hun on tel agv ra,ge i ingeleverd. Hongarije Nu do ontbinding van het huis van afge- afgevaardigden een feit is, hebben 42 afge vaardigden, die aan liet vernielingstooneel in de vergaderzaal op 13 December hebben deelgenomen, eene dagvaarding van het ge recht ontvangen. Twee alge vaardigden, Noss en Pasgay, zijn verschenen, maar verklaarden elk antwoord te weigeren, omdat zij alleen aan den rijksdag verantwoording schuldig waren voor liun optreden als afgevaardigden. De nieuwe verkiezingen voor den nieuwen Hongaarschen Rijksdag zullen 26 Januari en 4 Februari plaats vinden. De nieuwe Rijks dag zal den 15. Februari 'bijeenkomen. Rusland. Petersburg, G Jan. In de vergadering van het minister-comité van heden zijn de be sprekingen aan de hand van de keizerlijke ukase van 25 Dec. over de vraagstukken, die betrekking hebben op de rechtszekerheid van de burgers, ten eindio gebracht. Daarop werd beraadslaagd over maatregelen tot be scherming van de arbeiders in fabrieken en werkplaatsen. Den lOen Januari zal cene vergadering plaats hebben, waarin behandeld zullen wor den de vraag van de deelneming van afge vaardigden der Zemstwo's aan regeerings- zaken en die van de afschaffing van de be perkende beplingeu voor de pers. Behalve aan de Russ is ook aan de Naschi Dni het recht tot verkoop op straat, bij wijze van straf, ontnomeu. Wat dit blad gezegd heeft naar aanleiding van den val van Port Arthur, moest dan ook den machthebbenden zeer onaangenaam in de ooren klinken. Het had gezegd, dat liet Russische volk, als men het oui zijne meen ring vroog, zich voor den vrede zou uitspreken, natuurlijk onder aan nemelijke voorwaardenRuslaud behoeft niet te vreezen, dat deze ongelukkige oorlog zijm aanzien zal schadenniet liet aanzien van Rusland,, maar dat van de Russische bureau cratie ligt onder de puinhoopan vam Port Arthur begraven. Eene in Petersburg gehouden vergadering van 496 ingenieurs van alle takken der tech niek heeft aan het stedelijk bestuur van Moskou in een telegram hare hoogachting .uitgedrukt in de vaste, door de beste Rus sische raanneu gedeelde overtuiging, dat al leen de door de vertegenwoordigers van de eerste Russische stad gevolgde gedragslijn Rusland tot macht en vooruitgang kan brengen. Driehonderd geneesheer en, leden van den Petersburgsohen geneeskundigen kring, deden hetzelfde. Petersburg6 Jan. (Russisch telegraaf- agentsciiap). In Bakoe duurt de werkstaking voort. Te Balachanau had gisteren eene bot sing plaat, tusschen werklieden en kozakken, waarbij zes werklieden en een kozak gedood en velen gewond werden. Marokko. Volgens de berichten van Franscke corres pondenten in Tanger, moet de in naam van den Sultan van Marokko aan den Fransehen gezant te Tanger gerichten brief verzekeren, dat het bevel aan de Fransclie missie om Fez te verlaten, tegen zijn wil is uitgevaar digd. De Sultan verzoekt, dat de Franscke consul cn de Fransclie staatsburgers u.ft uit Fez zullen worden teruggeroepen en dat rL Fransche gezant Saint-René Taillandien spoedig zijne reis naar Fez moge beginnen. Hij kan van eene vriendelijke ontvangst ver zekerd zijln en zal den Sultan vervuld zien van den wensch, de vriendschapsbanden, die de beide landen verbonden, weder aan te knoopen en met hem mede te werken tot al les, wat het Fransche land en volk dien stig is. Naar aanleiding van dit schrijven, voeren de correspondenten te Tanger optimistische beschouwingen over den verderen vreedza- men loop van de zaken in Marokko, die ech ter in de politieke kringen te Parijs niet on voorwaardelijk schijtnen te worden gedeeld. Marnia, G Jan. Een nieuw gevecht heeft op omstreeks 30 K.M. afstand van Oedja plaats gehad tusschen de troepen van den pretendent en die van het magkzen. Deze laatsten werden geslagen en moeten 400 doo» den en g-wonden hebben. Japan. Het kind, waarvan prinses Sadako, de ge malin van den kroonprins Yoshikito, is be vallen, is de derde zoon uit het den lOen Mei d900 gesloten huwelijk. Venezuela. Londen, G Jan. Renter's agentschap ver neemt, dat in het begin van December de gezanten van Italië en Duitschland te Wash ington aan staatssecretaris Hay een gezamen lijke nota nebben gezonden, waarin de regee ring der Vereenigde Staten wordt uitgenoo- digd bij de Venezolaansche regeering aan te dringen op de onverwijlde uitvoering van de bepalingen van heb protocol van Februari 1903 en op eerbiediging van de rechten en eigendommen van Itahaansche en Duitsche ouderdanen in Vénézuela. De regeering van de "Vereenigde Staten zond aan Venzuela eene nota in don geest van een ultimatum, waarin gezegd wordt, dat, indien de daarin gestelde eiscken niet binnen zestig dagen zijn ingewilligd, een eskader gezonden zal worden om de kantoren der invoerrechten van La Guayra, Puerto Ca- bello en Maracaibo te bezetten. Men meent te weten, dat als zulk eene actie noodzakelijk mocht zijn, zij zal worden uitgevoerd door een sterk eskader onder ad- miraail Dewey en clat ook troepen zullen wor den gezonden naar Caracas. De gestelde eischen zijnnakoming van dc verplichtingen van het protocol van Fe bruari 1903, alsmede genoegdoening voor de uitzetting van Amerikaansche burgers uit Caracas en voor de onwettige inbeslagneming van eigendom van de Araerikaansche Asphalt- maatschappij. Tcgelrk li cft ook Engeland krachtige ver- toogen gericht tot de Venezolaansche Regee ring te Caracas naar aanleiding van verschil lende Britsche grieven. Uit gisteren ontvangen particuliere tele grammen blijkt, dat president. Castro steeds volhardt in zijne ontwijkende politiek. Verder i> bekend, dat Venezuela de kustverdedi- gingswerken bewapent en versterkt. De oorlog in Oost*Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, 6 Jan. Generaal Stoessel, die zijn eerewoord gegeven heeft, dat hij niet meer tegen Japan zal vechten in dezen oorlog, keert via Nagasaki terug. Be correspondent van Reuter voor Port Arthur bericht van den 5én: Heden voor middag om elf uur had een ontmoeting plaats tusschen generaal Stoessel en generaal Nogi in eene hut van het dorp Shuishi. De beide generaals groetten elkander en hadden eene langdurige conferentie. Zij namen met een handdruk afscheid van elkaar, waarna generaal Stoessel te paard steeg en naar Port Arthur terugkeerde. Port Arthur, 6 Jan. Slechts 80 Russische officieren hebben hun parool gegeven, waar op zij kunnen worden vrijgelaten De Russi sche soldaten zijn uit de vesting getrokken; zij gaan heden naar Dalny. Gisteren heeft een Japansch detachement de stad bezet om de orde te handhaven. De niet-strijders kunnen, als zij dat wen- schen, te Port Arthur olijven. Japansche zeelieden zijn aangewezen om de mijnen in de haven op te vissollen cn de in den haveningang gezonken Japansche achtepswrakken te verwijderen. Alle fort n zijn door de Japanners overgenomen. Tokio, G Jan. Het marine-departement be richt, dat de Japanners te Port Arthur heb ben doen zinken de Russische torpedobooten Gaidamak en Vsadnik, benevens de drie tor pedojagers Jetirnv, Sesv en Boiroi. De krui ser Bayan 'igt zwaar beschadigd aan de zui delijke kust van de Oosthaven, die Bobz is geheel verbrand tengevolge van het Japan sche geschutvuur. Tokio, 5 Jan. Generaal Nogi meldt, dat nog een aantal krijgsgevangenen gisteren middag is getransporteerd. Het waren de troepen van het 25ste, 26ste en 27ste regi ment infanterie, respectievelijk nog sterk: 42 off.eieren en 1432 minderen40 officie ren en 1420 minderen en 58 officieren en 1178 minderen. Bii de overgave van Port Arthur werden 200 Japansche krijgsgevangenen door hunne kameraden in vrijheid gesteld. De mee&ten waren overlevenden van de bemanning der schepen waarmede men, in de eerste maan den van den oorlog, den toegang tot de haven heeft willen verstoppen. Moekden, 5 Jan. (Russisch telegraaf-agent- sch&p). Geruchten, die nier rondgaan, bewe^ ren, dat de Japanners bij Fengwantsjeng eene brug over de Yaloe bouwen om eene verbin ding tc krijgen van de spoorwegen in Korea met de Cuineesche spoorwegen. De Japan ners versterken blijkbaar demonstratief den rechtervleugel. Tokio, 6 Jan. Reuter's correspondent bij het leger van Okoe seint van heden, dat gedurende de drie laatste dagen de Russi sche artillerie de Tapansche stellingen met grooter hevigheid beschiet dan :n de zes laatste weken het geval was. Gedurende de beide dagen, volgende op de overgave van Port- Arthur, werd echter bijna geen schot gelost. Sedert, hebben de Russen veel zwaar geschut in stelling gebracht en wordt er on afgebroken gevuurd. De toestand is onveranderduit niets blijkt, dat een van beide partijen van plan is tot den aanval over te gaan. In het Japansche leger lieerscht groote vreugde over den val van Port Arthur. Petersburg, 6 Jan. (Russisch telegraafbu reau). De buitenslands verspreide berichten van de averij of het vergaan van de Soewo- row, het vlaggeschip van admiraal Rodjest- wensky, zijn geheel ongegrond. Te Londen wordt beslist tegengesproken, dat Engelsc-he oorlogsschepen de Russische smaldeelen die op weg naar het Verre Oos ten zijm, nastoomen om die schepen in 't oog te houden en hun bewegingen te melden aan cle Japanners. 4 Roman van BALDUIN GROLLEK. „Dat gepraat over zaken is onuitstaanbaar voor dames, niet waar freule D'ora?" liet Can- nabel hooren. „Papa s ideeën vervelen mij nooit, mijn heer Cannabel. Ik vind <ae grootscli, mooi. zelfs poëtisch „Dat zeg ik ook, geld verdienen is poëzie.' „O, neen, zoo bedoel ik het niet. Het is niet de winst, maar do grootsche, scheppende gedachte uie mij aantrekt." „Mooi gezegd, freule Dora. Dat zeggen wij bij het oprichten van elke nieuwe maatschap pij ook, want op een maatschappij zal het hier wel moeten uitloopeuMaar waarde Artn -r, hoe hebt ge het. met de boenen klaar gespeeld, zonder buitensporige prijzen voor den grond te betalen? Van deze zijdheb ik „nas bons vtillageoisin menige zaak van minder aangename zijde loeren kennen.'' „Tot op dit oogenblik vermoeden de boe ren niets,-' antwoordde Artner. „Maar, na tuurlijk, in een paar dagen heb ik dit alles niet opgeknapt. Al tien jaarlang werk ik stil en onafgebroken aan mijn plan. In het begin bocht ik van een boer een weide voor vijf honderd gulden. Het was een uitkomst voor den boer. die geld noodig bad. Ik gaf hem li t geld, maar liet hem liet land behouden voor een bespottelijk lage pacht. Hij was er op verbeterd en een som gelds rijker gewor den. Het volgende jaar bood hij mij zijn andere landerijen aank kocht ze. Toen wil den de andere boereu het ook eens probeeren. Geld konden zij allen gebruiken. De zaken bleven bij het oude en de geringe pachtsom drukte hou niet. Zoo kwam ik zelfs met ge meenten in aanrakiug. Behalve die boeren kwamen er ook zes derpen bij mij. Het trok in het geheel niet de aandacht, dat do eene gemeenteweide na do andere en evenzoo het ce i j gemeentebosch voor, het andere na, in mijn bezit kwamen. De menscheu begrepen dat ik afronden moest, nu ik eenmaal met grondkoopen begonnen was. Zij koesterden geen argwaan, omdat niets vian mijn zijde plaats gri ep, wat daaraan voedsel kon geven. Behalve een kleine villa, liet ik er niets bou wen. Niets liet ik veranderenalles bleef bij het oude. Zoo hen ik ten slotte lieer en meester van het Mainh arts dal geworden. Ik weet niet of mijn plan zal gelukken, maar dat weet ik wel, .buiten miijj zal men het niet kunnen tot stand brengen." „U hebt veel geduld gehad, dat moet ik zeggen, en ik bewonder uw doorzicht. Inder daad, mijn waarde ge zijt meester van het terrein." „Nog niet volkomen. Er komt nog iets bij. Mijn toekomstdroom kan alleen dan vervuld worden, als er een spoorlijn aangelegd wordt. Veel kan er nog bedorven worden, als de zaak te vroeg ruchtbaar wordt. Hoe zorgvul diger hel geheim bewaard wordt, drs te groo ter r.-\ d-. winst zijn. Dat. is zeker, dat als de eerste spade voor het kunstmatig meer in den grend g stoken wordt, mijn grondbezit wel tien, of misschien wel honderdmaal, in waar de ge tegen zal zijn, zoodra er in plaats van d e armzalige dorpjes en die deftig boeren plaatsen een schitterende krans voorname villa's gaat verrijzen." „Een verrukkelijk beeld!" „Maar niet enkel het spel mijner fantasie. Tal van bouwmaatschappijen zullen handen vol werk hebben, om honderden en honder den kokette villa's op te trekiken, zooals die bij een wereldbad passen. Want een wereld- bid zal het worden 1 Groote hotels zullen ver- r jaen, galerijen, lees-, speel- en muziekzalen komen er; de plaats voor een kerk en een schouwburg heb ik al gereserveerd; een elcc- trische tramlijn zal elk kwartier het verkeer onderling onderhouden. Kleine stoombootjes zulei het water doorklieven; een flotieljg van roei- en zeil booten zal het water verle vendigen. Autoriteiten op geneeskundig ge bied zullen de geneeskracht van liet water roemen." „O. die zijn er altijd wel te vinden „Neen, mijnheer Cannabel. We moeten van het begin tot het .einde soliede zijn. Het water .van mijn me;r zal werfkelijik helzaam rijn." „In elk geval znf het wel koud zijn, en. dat is goed oni het lichaam te harden, ofschoon ik voor mij er geen liefhebber vaal ben. Maar mi- chien laat het publiek zich wijsmaken, dat koud water gezond eti heel aangenaam „Al ware dat zoo, mijnheer, dan had mijn plan nog r ri?n van bestaan, stel u voor oen heerlijk meer, schitterend in wondervolle natuurschoon voor d- poorten eener wereld stad' Maar tcch zou ik n et alles wat ik be zit, alleen voor dit denkbeeld, op het spel hebben durven zetten, als er nog niet iets and rs bijgekomen ware. Op mijn gronden zijn tci op heden reeds drie warme bronnen ontdekt, waarvan do wereld niets wist en niets weet. Ik heb het water scheikundig laten onderzoeken en de analyse heeft Bewe zen, dat het in geen enkel opzicht ten achter staat bij dat van andere geneeskrachtige bronnen. Nu komt heb er nog maar op aan, die wellen te ondervangen, en is dat gelukt, dan zullen zij een voldoende hoeveelheid wa ter leveren om het meer op een constante temperatuur van achttien graden te houden." „Dat is inderdaad een prijs uit de loterij) „Niemand zal ons beletten warme baden en drinkbronnen in te richten. En moeras- hadenIs 't nu enkel romantische fantasie, als zich voor mijn geest spiegelt een groot, bloeiend, elegant wereldbad? Alles blijft evenwel nog fantasie, zoolang de middelen ontbreken. Het ligt aan u alleen, om het plan te verwezenlijken." „Bé onderneming is reusachtig! Een groote maatschappij met een enorme bedrijfskapi- taal moeten we oprichten, die ui vergoeding geeft voor uw oemoeiingen en uw plan over neemt en die tevens den grond aankoopt." „HM laatste behoeft niet. Mijn grondbezit zal mijii 'aandeed in de maatschappij vormen. Dat zal me, geloof ik, meer opleveren ,dan de winst die het verkoopen van den grond mij geven zal." „U kunt gelijk hebben, waarde heer, maar wanneer ik iets in de maatschappij te zeggen 7"! hebben, zal zij op uw voorstel niet ingaan. Da maatschappij moet meesteres zijn en vrij over de.i grond kunnen beschikken, anders is mot de zaak niets aan te vangen. Niemand zal zijn kapitaal in een onderneming willen steken, wanneer hij later door alle mogelijke geheurlijkheden kan worden verrast. U zult in do maatschappij deelnemen ;u moet zelfs, want uw naam zal vertrouwen wekken, maar dan moot u er aan deelnemen met het kapi taal, dat u voor den grond wordt uitgekeerd, niet met den grond zolf." „Maar de grond zal van jaar tot jaar in waarde stijgen'" „Dat geloof ik ook wel en daarmee zal wel rekening gehouden worden. En eerst- moet de spoorlijn aangelegd worden, anders komen de bouwmaterialen te duur. Wat don oever- bouw aangaat, daar weet ik nog niets van kortom, cr moet nauwkeurig gecijferd wor den. Dikwijls lijden de mooiste plannen sohipbr uk op practische bezwaren. En aan ecu prachtig wereldbad heb ik niets, als het zulk groote somm n verslindt, dat het zijn kosten niet kan dokken. Den aandeelhouders is het niet te doen om Wecnen gelukkig te malkunze willen moodo dividenden zien. Maar wat moeten we nu verder doen? Door d geheimhouding, waartoe u mij verplicht hebt. s het mij onmogelijk met anderen over dc z ak ta onderhandelen." „Ale inlichtingen omtrent de voorloopige workzaamh d n staan u ten dienste. Boven dien wil ik voor u uitwerken hoe en op welke wijze de onderneming moet worden aange vat wat de aanvankelijke kosten en de mogelijke opbrengst zullen zijn." „Dat alles is mooi en wel, mijnheer Artner, maar het is n'ot voldoende. Ook andere men- schen moet i'k raadplegen. En dat n;et al leen ik moet zelfs, door mijn eigen ver trouwd mannen de noodigo onderzoekingen en inlichtingen laten inwinnen, cn het is niet geheel te vermijden, dat d~ zaak daardoor enigszins ruchtbaar wordt." Wordt ve-.1 i.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1