ge cc: tecrd dat er ©ene onregelmatig- hi I ril ri.. ■.«■•int.. is de oorzaak, dat de zaak zoo geloopen is; was dat nie,t gebeurd, dan zou zij; anders rijtn gegaan. Iu ieder geval hadden B. en W. moeten begin nen met oen proces-verbaal op te maken van de inschrijvingen, die waren ingekomen. Eene onderhandsche en eene publieke aan besteding zijn zusje en broertje. Wanneer de aanbesteder bepaalt, dat op 1 October de inschrijvingen er moeten zijn, dan moeten de biljetten op dien dag geopend worden De heer Plomp. Dat is niet gebeurd. De heer Gerritsen. De firma Klönne had hare plannen ingezonden. Maar zij had dan niet in aanmerking kunnen komen. De heer Plomp. De firma Klöuue was reeds inschrijver. De heer Gerritsen. Dat is eene mo raal, die ik niet ken. Het gemeentebestuur had van de tweede inschrijving niet mogen profiteeren. Dé heer Plomp. De heer Gerritsen ver wart alles. De heer Ve 19 iïeyn. Mijnheer de Voor zitter, ik moet herhalen, wat ik iu de vo rige zitting heb gezegd. Dit was geen open bare aanbesteding. Dan had men moeten ■hebben een bestek, een vast. plan. Hier echter was het idee geheel anders. Ieder fabrikant kwam met zijn eigen systeemdie systemen verschillen allen; in den regel heeft een fabrikant zijn eigen patent. Die conclusie moet dus zijn, dat er geen sprake kan zijn van eene aanbesteding. Men moest een gashouder hebben van dit of dat 6ystee ra. Het systeem van de firma Klönne werd geacht het beste systeem te zijn. Een gashouder van dat systeem kan door een ander niet geleverd worden. Hoe zou dat hebben moeten gaan? Een ander kon niet werken naar dat systeem, omdat, hij de pa tenten mist, die de firma Klönne bezat. Ik houd dus staande, dat er geen aanbesteding is geweest. Dat is alleen bet geval, wanneer men heeft een vast bestek, waarnaar allen gelijk kunnen leveren. De heer Kleber. Mijnheer de Voorzit ter, ik heb reods in de vorige zitting opge merkt en wil nu herhalen, dat de heer Ger ritsen telkens de zaken verwart en van de gelegenheid gebruik maakt zekere verdacht making te plaatsen. Dit was geen openbare aanbesteding. In de zitting is namens de gascommissie gezegd, dat zij verzocht had inzage te geven aan de raadsleden van al de plannen en van hunne toelichting en dat de raad volkomen vrij was om eene andere keuze te doen of wel eene nieuwe aanbeste ding uit te schrijven. De heer Gerritsen heeft toen uitdrukkelijk verklaard voor het plan-Klönue te zijn. De heele zaak is zeer eenvoudig, wanneer men haar ontdoet, van al de pretexten, waardoor rij is verward. B. en W. hebben opgave van plannen en prij zen voor een nieuwen gashouder gevraagd. Die zijn ingekomen, maar van Klönne is nog nader een brief ontvangen, waarin een la gere prijsopgave voorkwam dan eerst, was ge daan Nu' was de vraag: ZCdlen wij die aannemen, of ons aan de andere houden Dat hadden B. en W. aan den raad kunnen vragen. Daarmede was de zaak afgedaan geweest. Er zou dan uiets meer te zeggen geweest rijp en in ieder geval was er geen reden voor al die ver dachtmakingen, die uit misvatting voortko men. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voor zitter, ik zou het mot den heer Kleber vol maakt eens zijn, als niet eene onregelmatig heid was voorgekomen. De heer Kleber. Maar er is geen onre gelmatigheid. De heer Gerritsen. Er staat, in het verslag, dat er tot 1 October gelegenheid zou rijn tot. het in ontvangst nemen van de inschrijvingsbiljetten. Dat is niet gebeuld. B. en W. hebben daarnaar niet gehandeld. Men heeft die zoogenaamd Lagere aanbie ding van Klönne geaccepteerd. Al wat men nu zegt over verdachtmaking, waaraan ik mij zou hebben schuldig gemaakt, laat mij koud. Als de heeren geen andere argumen ten hebben, dan begrijp ik, dat zij daartoe koanen. De he ei Kleber is niet ingegaan op wat werkelijk gebeurd is en zooals hij zelf als particulier niet zou doen. Als hij morgen eene aanbesteding houdt en hij vraagt, Jat de biljetten den len moeten zijn ingekomen, dan ben ik overtuigd, dat hij geen biljet zal aannemen, dat na den len komt. Daar loopt de zaak over. De heer Kleber. Mijnheer de Voorzit ter, ik zal niet over andere aanbestedingen of leverantiën spreken. Ik wil bij de zaak blijven. Er is voorgesteld de levering van den gas houder aan Klönne te gunnen, en de heer Gerritsen heeft daar zelf voor gestemd. Hij had zich de moeite kunnen geven om voor te stellen eene nieuwe aanbesteding te hou den, maar dat heeft hij niet gedaan Ik houd vol, dat de eenige fout is, dat B. en W. kennis hadden moeten geven, dat ei nog een biljet van Klönne was gekomen na den gestelden termijn en dat dit f 3000 lager was. Misschien zou dan de raad wel de eer ste aanbieding van f 3000 hoogei' gekozen hebben De heer Visser. Mijnheer do voorzitter, de heer Kleber schijnt nu toch ook eungs- zins in de war te rijn. Er is eene circulaire gezaiidén aan de leden vain den raad, dat op het stadhuis alle stukken ter inzage lagen on dat de directeur van de gasfabriek Don derdagavond en Vrijdagmiddag op het stad huis zou rijn, om inlichting te geven aan de leden, die dat mochten verlangen. Maar slechts drie leden hebben daarvan gebruik gemaakt. Nu moet ik van de anderen zeggen ,,Les absents ont tori.' Wie er niet geweest- is, 'kan over de zaak niet meepraten. Maar men heeft gelegenheid gehad' om zich ge heel op de hoogte te stellen. Men liad toen alles kunnen vragen en zich van. alles op de hoogte kunnen stellen, daar geen enkel papier, niets hoegenaamd ook, aohter is ge houden.. De heer Celosse. Mijnheer de voorzit ter, ik zal .niet over de zaak zelve meer het woord voerenhet komt mij voor, dat dit niet meer noodig is. Er is gezegd, dat er verdachtmakingen tegen den directeur zou den zijn uitgesproken. Daarover een enkel woord. Ik meen, dat daarvan geen sprake kan zijn. Het eenige bezwaar van den heer Ger ritsen is geweest, dat er niet een prooes-ver- baal is opgemaakt van de opening der in- schrijjvingsbi 1 jetten. De heer Gerritsen heeft lietoogd, dat iets niet geheel in orde was, maar dat betrof het dageilijkscth bestuur en niet dén directeur. Verdachtmakingen tegen den directeur heb ik niet gehoord, en do directeur is ongeschonden uit dit debat gekomen Het komt mij voor', dat dit geheel uit hot debat moet worden goëcarteerd. Het eenige wat moet blijven is dit De heer Gerritsen heeft bezwaar gemaakt tegen de wijze, waarop het dagelijiksch bestuur gehandeld heeft bij d© opening van de biljetten, en ik geloof ook, dat het goed1 is als op den tij dl, die voor de opening van de biljetten is bepaald', van me opening een proces-verbaal wordt opgemaakt. Ik geloof, dat bob ook de wenseh van den raad is, dat dit in 't vervolg geschieden zal, en ljen voornemens, wanneer later een der gelijk gevai zich weer vooirdoet, in de ver gadering van B. en W. voor te stellen, dat aan dien regel stipt dé hand zal worden ge houden. De Voorzitter Ik stel thans voor de beraadslagingen te sluiten. Ik wil alleen nog zeggen, dat ik de beschuldiging van den heer Gerritsen, dat hier door B. en W. eene on regelmatigheid zou zijn gepleegd, geheel van mij moet afwerpen. Het standpunt, waarop B. en W .zich hebben geplaatst, is door dén hoer Plomp zeeir juist weergegeven. Ik heb daaraan niets toe te voegen, maar wil her halen, dat ik de beschuldiging van eene on regelmatigheid van de rijde van B. en W. verwerp. Wordt z. h. o. besloten heb rapport van B. en W. voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen zijn vaoirts nog: j. rekest van den loeraar aan dé- Hoogere Burgerschool J. A. Bruins, verzoekende nar der© regeling van zijne jaarweddein han den van B. en W. om advies; :k. rekest van dén loeraar van Weezei Errens, verzoekende vergunning tot het geven van privaatles; aJsvoren 1. rekest van- do vrachtrijders E. van der Hoek, G. Verschuur en B. Verschuur, iu zake het rijden van cokes van de gasfa briek alsvoren m. mededeeling, dat- mevrouw Vos, geb. Carrier van Dissel, do benoeming tot. regen tes Van het Burgerweeshuis hoeft aange nomenvoor informatie: n. dankbetuiging van den directeur dor gemeentere!naging voor het hem verleende genot van vrije woning; alsvoren. Aan d© ordle is 1. Nadere vaststelling van dc gemeente- begr.Toting voor 1905. Bij God Staten is bezwaar gerezen tegen de wettigheid van de tweede vergadering van den gemeenteraad, die den 25. October jl. ia gehouden zij hebben B. on W. verzocht de begrooting voor het jaar 1905 alsnog in eene nieuwe oubetwist wettige vergadering te doen vaststellen. Dc Voorzitter. Naar aanleiding van den wensch van Gedep. Staten., d'afc de be grooting in ©ene onbetwist wettige vergade- zal worden vastgesteld, stol ik voor dé be grooting weder in behandeling te nomen, te beginnen bij volgn. 133 „Subsidie aan de Industrie- en Huishoudschool. Memorie.'' Zooals dc hoeren zich zullen herinneren, is door den heer Hamers voorgesteld dien me- moriepost te laten vervallen Over dat voor stel hebbben de stemmen gestaakt. Er zal dus thans eene nieuwe stemming moeten plaats hebben. De heer van Kalken. Mijnheer de voorzitter, waarover moeten wij stemmen over den post af over het voorstel van den hoor Hamers? De Voorzitter. Over het voorstel van den heer Hamers oan dén post- van de be groot i.ng taf te voeren. Bij dc stemming verklaren zich acht leden voor en aclvt leden tegen het voorstel van den heer Hamei's. Voor stemden de heeren Plomp, Kleber, Visser, Jorissen, van Kalken, van Beek, Hamers en Veis Hevntegen de heeren van Eek, Oostorveen, Heyligers, Tromp van Holst, Celosse, van Voorst Vader en van Esveld. De Voorzitter De stemmen staken dus op nieuw. Aangezien dit. eene voltallige vergadering is, omdat de hoer Prikken het vereischte .ris lid van den raad heeft ver loren, moet het voorstel geacht worden niet te zijn aangenomen. De heer Plomp. Mijnheer de voorzitter, wat is het gevolg van deze stemming? De Voorzitter. Dat. de post gehand haafd blijft. De heer P 1 o m p. Ik heb dat niet begre pen. Het voorstel van den heer Hamera is cigenlijjk geen bepaald voorstel. De stemming daarover is niets anders dan het stemmen, over de vraag of de post al dan niet op de begrooting zal voorkomen; m i. moet nu dé post als verworpen beschouwd wordton. De Voorzitter. Het voorstel van den heer Hamers Was oan den post van dé be groot! ng af te voeren.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 7