197. 3dr JFanrgang. Dinsdag 17 Januari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertontiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 G>. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERÏENTIÈN Van 15 regels0.75. Elke regel meer- 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. "Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Oe ontijdigheid van China. Do Russische regeering heeft opnieuw oene circulaire laten uitgaan aan de vreem de mogendheden over de houding van China met betrekking tot den oorlog in Oost-Azië. Iu oene aan de Politische Correspondent uit Petersburg gezonden toelichting van deese nota wordt gezegd, dat men in Rusland de noodzakelijkheid heeft gevoeld om eene juiste booordeeliug uit te lokken van zekere ge beurtenissen, die bij de internationale diplo matie geen voldoende aandacht sohijnen te hebben gevonden. De overtuiging, dat de voornaamste voor waarde voor de beperking van den oorlog in Oost-Azië tot de beide oorlogvoerende par tijen is de verzekering der onzijdigheid van China, heeft bij het uitbreken van de vijandelijkheden de regeeriing van die Vereenigde Staten bewogen stappen te doen, om de algemeen e erkenning te verkrijgen van liet beginsel dei- on schendbaarheid van Ohina en de onzijdig heid va,n zijn gebied. Rusland heeft zich hierbij aangesloten in de onderstelling, dat ook de andere oorlogvoerende partij zaoh daaraan onderwerpt en dat Ohina zelf de plichten dei- onzijdigheid in hun vollen om vang od zich neemt. De Chineesche regeering heeft nu wel 't niet laten ontbreken aan plechtige verklaringen in den zin van deaeoi eiso.i, maar hare werkelijke houding kemt met deze verzekeringen niet overeeu. Daar gelaten nog het optreden van de Chineesche autoriteiten bij het incident van deRetsjitelny kan worden gewezen op de bewezen feiten, dat Chineeeoho Tsoengoezenbenden door Jar paneche officieren werden aangevoerd, dat Tsoengoezen bij de Japansche strijdkrachten werden ingelijfd en voor hunne diensten ge regelde soldij ontvingen, dat verscheidene Chineesche eilanden voor Japansdhe operar tiën als steunpunt dienden en dat uit Tsjifoe en andere Chineesche havens schepen met materieel, dat voor de Japanners k-estemd was, naar Dalny vertrokken. Dezj veedvuldige inbreuken op de verplich tingen, die China tot verzekering van zijne onzijdigheid op zich genomen heeft, hebben de' Russische regeering reeds meermalen aan leiding gegeven om bezwaren in Peking te berde te brengen. Thans echter heeft men een nadrukkelijker stap noodzakelijk geacht, om eenerzijds de Chineesche regeering ern stig te waarschuwen, anderzijds de mogend- lieden de met deze vraag iu verband staande gebeurtenissen in herinnering te brengen en hen cp de gevaren te wijzen, die kunnen voortvloeien uit de herhaling van zulke voor vallen voor den geheelen toestand in Oost- Azië. Het vraagstuk der onzijdigheid van China is zooals bekend is, officieel uitgemaakt den loen Februari 1904. Toen is te Peking een keizerlijk edict verschenen, waarbii China's onzijdigheid werd verklaard en alle Chi neesche onderdanen werden uitgenoodigd de plichten na te komen, die zij meebracht. Bijna gelijktijdig verklaarden de mogendhe den, in aansluiting aan eene in 't begin van Februari uitgegane nota van staatssecretaris Hay, het eens te zijn tot handhaving van de onzijdigheid van Ohina en wat er administra tief toe behoort. In antwoord op deze nota verklaarden de oorlogvoerenden, dat zij be sloten waren deze onzijdigheid te eerbiedi gen, behalve in het gedeelte van het öhinee- sohe gebied, dat het tooneel was van de vij andelijkheden. Sedert hebben de gezanten van China in liet buitenland bij iedere gelegenheid ver klaard, dat het besluit van de Chineesche regeering onveranderd gebleven is. Maar het heeft niet aan incidenten ontbroken sints dien tijd. De Russen hebben zich er over beklaagd, dat de Japansche legers op het Chineesohe gebied een althans irdirecten steun vonden. Van hunne zijde hebben de Chineezen met niet minder klem deu Russen verweten, dat niet genoeg rekening gehouden werd met hunne rechten als onzijdige staat. Wanneer Rusland dus klaagt, dan is het niet de eenige die reden tot klagen heeft. Voor de onzijdige staten zijn die klachten echter eene aansporing om er nauwlettend acht op tc geven, dat de regelen der onzijdigheid stipt worden in acht genomen eu daartoe al hun invloed aan te wenden. Want bij de handhaving van de onzijdigheid van China in dbzen oorlog heeft de geheele wereld be lang. Wat er moet worden gedaan, wordt door de Temps aldus uitgedrukt: ,,Geen tusschen beide komen en geen be middeling tusschen de oorlogvoerenden, die besloten zijn den oorlog voort te zetten, zoo als inzonderheid het manifest van den Czaar aan de Russische legers en vloten getuigt. Dat staat vast. Maar eene aanhoudende en krachtige actie tusschen de oorlogvoerenden eenerzijds eu China aan den anderen kant, om de onzijdigheid van China te behoeden en de geduchte verwikkelingen te vermijden, die zouden voortvloeien uit zijn optreden in den strijd, ziedaar de plicht van de kansela rijen, die niet willen, dat eene Europeesche crisis wordt toegevoegd aan de Aziatische crisis." Duitschland. Berlijn. 16 Jan. De Koning van Saksen kwam heden middag om twee u.ur hier aan en werd aan het station door den Keizer, den Kroonprins en graaf von Bülow ontvangen. De Koning nam zijn intrek in het slot en bezocht later den rijkskanselier. Weimar, 17 Jan, Groothertogin Karoline van Saksen-Weimar is heden morgen om half vier gestorven. (De overleden groothertogin was nog slechts 21 jaren oud; zij was eene geboren prinses Reuss oudere linie en den 30en April 1903 gehuwd. De oorzaak van haar vroegen dood is eene acute longaandoening, die was voortgekomen uit een aanval van influenza.) Berlijn, 16 Jan. Overeenkomstig het ver zoek van de Mijn werkers-Vereen iging beeft liet staat ministerie den hoofd-mijn-inspecteur Veisen met vertegenwoordigers van liet mi nisterie van binnenlandsche zaken naar het Ruhr-kolen-district gezonden om de arbei ders in de gelegenheid te stellen hunne klach ten nader ui:een te zetten on daarna de voor do onpartijdige beoordeeling der zaak, betref fende de volledige arbeids- en loonstoestanden noodige maatregelen te nemen. Essena. d. Ruhr, 16 Jan. In de bijeen komst van do gedelegeerden der mijnwerkers werd heden middag besloten tot een alge meene werkstaking. De staking oc lcr -v werklieden in de stcrnko.enmivnrn van het Roerdistrict is nu tot eene algemeene staking aangegroeid. Dat- bj'teekeut, dat de vakvercenigingen ge organiseerde mijnwerkers den arbeid hebben j neergelegd. Zi: z: :u 110,000 man sterk. De ni et-georganiseerde werklieden zijn 140,000 sterkzij hebben dus altijd nog de meer derheid. maar staan zwakker juist omdat zij organisatie missen. Er zullen troepen worden afgezonden om te beletten, dat de tot werken gezinden worden g-eterroriseerd. In het Pruisische huis van afgevaardigden is verleden Zaterd - besproken dcor den minister-pres: ent "raaf Bülow en door deu minister van Moeller. Graaf Bülow verklaarde, dat de regeering eensdeels op handhaving van de orde, ander deels on billijke toepassing van de wetten bedacht zou zijn. De overheid zou tevens alle krachten inspannen om eene verzoening tus schen ".atroons en werklieden te bewerken, in het belang van den socialen vrede, de bloei van de ni'verbeid en de welvaart van .e ar beiders. De werklieden dienden zich van bui tensporigheden te onthouden, maar aan den andere- ka.it verv-vs-ht-te de regeering ook van de patroons dat tegenover de klach ten en verlangens van de ar' eiders tegemoet kom iv; .ouden loonen Leekenep van instem ming b'i de vriizreugc i' Graaf Biiriw besloop- met den wensch d3t k ilm overleg aan weers kanten be overhand zou lech ouden en tct een minne!i k versel;% zou mogen leiden. Minister Möller zeide, dat al was de ste king plotseling uitgebroken, er toch in dien Lr.atsten tijd reeds vele aanwijzingen waren, dat een nieuwe stakingsbeweging aan den gang was. Te oeniger tijd moest er eene uit barsting komen. Wat do ooi-zaken betreft, deze zij.ii van algemecnen en van bijzonderen aar Do algemeene .ieven betreffen in de oerste plaats de Iconen, die nog lang niet weer de hoogte bereikt hadden van het. zeer gunstige jaar 1900. Echter sedert 1902 zijn de loonen weer stijgende. In 1900 waren de gemiddelde loonen 4.18 M.. in 1901 4.07 M., in 1902 3,82 M. o. toen stegen zii -p 3.88 M. in 1903 en 3.99 M. in de eerste drie kwar talen van 1904. De minister wees vervolgens op de andere grieven de:- arbeiders, op de klachten over de slechte -bandeling, waarbij h" echter deed uitkomen dat men z. i. te betreuren uitzonderingen wat al te veel gene raliseerde. enals i n dat deed bij de solda- tonmishandehngen. Een andere grond van ontevredenbeid was de gebrekkige bestrijding van de worm ziekte, maar deze klacht moest beslist wor den afgewezen. Regeering en werkgevers had den. in liet Ruhrg6bied althans zeker, ge daan wat kon worden gedaan. De klacht zal ook dan jer haar eigenlijken grond vinden in den last ('ion de arbeiders van de maatre gelen en de controle ter bestrijding van deze ziekte ondervinden. De laatste grief van algemeenen aard was het stilleggen der mijnen de ontevredenheid hierover werd vooral '-*rsterkt omdat dew stillegging in verbind staat met de syndi caatsbeweging. De minister eindigde r t de hoop uit te drukken op eene vreedzame oplossing van het conflict, waarbii hij wees op de noodlottige gevolgen van tien strijd voor de» mijnbouw, de werklieden en de geheele indrustrie. Gisteren werd in h<t huis van afg-r-vaardig den medegedeeld, dat besloten is tot het uit zenden van coniTnisrari v die ecu onderzoek zullen instellen naar de arbeids- en looustoe- standen en inmiddels verzoenend zullen cn- tro De irmneigenaars heboen de hun van de and'-re z»ide gestelde eischen beslist verwerpen. Het vonnis van den krijgsraad te Dessau, waarbij de soldaten Günther en Vorgt, die op een danspartij een dronken onderofficier zijn sabel ontnomen en geslagen hadden, we gens muiterij tot vijf jaren tuchthuisstraf waren veroordeeld, is door het Oberkriegs- gericht te Maagdenburg vernietigd. De beido soldaten zijn nu veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, wegens geweldpleging tegen een meerdere, met aftrek van drie maanden voor de preventieve hechtenis. De tegen den onderofficier uitgesproken straf is verzwaardbehalve de drie maanden gevan genisstraf, waartoe hij door den eersten rech ter veroordeeld was, kreeg hij degeradatie. Rusland. Bij de viering van het Kerstfeest den lOen dezer in het keizerlijke paleis te Zars- koje Selo, die door den Keizer en de Kei zerin werd bijgewoond en door den Peters- burgschen metropoliet Antonius werd ge leid, richtte de metropoliet eene toespraak tot den Czaar, die in warme woorden de hoop uitdrukte op een spoedig einde van den oorlog. De metropoliet zeide o. a. „God geve, dat- de tegenwoordige oorlog weldra moge ophouden. Maar God geve ook, dat de woorden van de engelenscharen „Vrede op aarde, in mensohen ©en welbeha gen", steeds luider weerklinken, steeds dieper in de harten der menschen dringen. Deze woorden zijn in dezen oorlogstijd geen wan klank, maar integendeel het eeuige middel om den oorlog ten einde te brengen en hem mettertijd onmogelijk te makea." Grootvorst Sergius is van zijn post als gou verneur-generaal van Moskou ontheven, naar het heet wegens ziekte. Het opperbevel in het militaire district Moskou blijft hij kleeden. De bevoegdheden van den gouv*. neur-generaal komen aan den minister vs. binnenlandsche zaken. Grootvorst Sergius is altijd een tegenstan der geweest van hervormingen, waardoor de autocratie van den Czaar kan worden ver minderd. Toen hij, nu veertien jaren gele den, door zijn broeder, Keizer Alexander HI, tot gouverneur-generaal van Moskou be noemd werd, moesten duizenden Russen de stad verlaten en de wijze waarop hunne uit drijving werd uitgevoerd, verwekte destijds veel ergernis. Nog iu den laatsten tijd lieeft men, hetzij terecht of ten onrechte, aan zijn invloed toegeschreven het mislukken van het gedeelte van het door prins Swiatopolk- Mirsky aanbevolen hervormingsprogramma, dat doelde op het verleenen aan de zcmsbwo's van een aandeel in de regeering van het land. Voorts is aan den gouverneur-generaal van het Kaukasus-gebied ontslag verleend uit zijn ambt. De Armeniërs van dat gebied heb ben den druk van zijne hand zwaar onder vonden. Alexejew, die nu tot eere-grootadmiraal vau de Russische vloot benoemd is, zal zich binnen kort naar het buitenland begeven. Deze benoeming beteekent, dat Alexejew af ziet van iedere andere schadevergoeding. Berlijn16 Jan, Naar wordt medegedeeld, heeft het syndicaat voor de nieuwe 44 pets. Russische leening zijne werkzaamheden vo1- bracht en heeft het bekend gemaakt, l.ai het zich ontbonden heeft. Dj Morning Leader verneemt uit Stock holm, dat prins Troebetzkoi, de schrijver van den bekenden brief aan den Czaar. Rusland heeft verlaten en Vrijdag in de Zweedsche hoofdstad aankwam. Irkoetsk, 16 Jan, Het geregelde verkeer met personentreinen op den spoorweg om het Baikal-meer is Zaterdag geopend. Petersburg16 Jan. Twaalfduizend werk lieden van de fabrieken van Poetilow heb ben heden het werk gestaakt, omdat de direc tie den eisch van het Russische Ajbeidersver- bond, dat vier werkieden, die waren ontsla gen omdat zij leden waren van dit verbond, weer zouden worden aangenomen en een bij de arbeiders niet geziene ploegbaas zoude ont slagen worden, van de hand gewezen heeft. Het werk staat, geheel stil. De stakers hou den ziek rustig. Rusland en China. De Russische krijgsraad die te Sjanghai bijeen was gekomen, om vonnis te wijzen over twee Russische matrozen van de As- kold, besohuldigd van het dooden van een Chinees, heeft een hunner tot vier jaar ge vangenisstraf en verlies van burgerrechten veroordeeld- Een Chineesch bijzitter woonde namens den taotai de rechtzitting bij. Creta. De Temps deelt een brief mede, waarin prins George van Griekenland den Franschen minister van buitenlandscke zaken heeft me degedeeld, dat de verecniging van Kreta met Griekenland z. i. het eenige middel is om aan alle moeilijkheden een einde te maken. In geval mocht worden getwijfeld aan de ge voelens der bewoners van Kreta ten aanzien van deze oplossing, zouden de mogendheden onder controle en leading harer vertegen woordigers. een plebisciet kunnen uitschrij- Oe oorlog in Oost*Azië. Vau den oorlog zijn de volgende berichten Nagasaki, 16 Jan. Generaal StoeGSel heeft den Duitschen Keizer per telegraaf dank be tuigd voor de verleende onderscheiding. Er is voor generaal Stoessel en de andere officie ren passage genomen naar Port Said. Port-Arthur, lJf Jan. Het Japansche leger vormde bij den intocht een stoet van vijf mijlen lengte; de intocht duurde drie uren. Het- blijkt, dat, de overgave geheel onnoo- dig was, want de beschikbare macht in de vesting telde nog 31,000 man; de munitie was tebaarsch maar nog niet opgebruikt; ook de voedingsmiddelen waren niet ruim voorhanden, maar de voorraden in d© parti culiere magazijnen waren door de militaire overheden nog niet opgeëischt. Ook nu levert het nog geen bezwaar om in de stad goed vleescb te krijgen in de particuliere win kels. De toestand was zoo, dat de verdediging nog maanden had kunnen worden voortgezet. De troepen waren ook bereid en in staat om tot het einde toe te vechten. Generaal Stössel wordt scherp gelaakt voor wat ge noemd wordt het smadelijk besluit van een schitterende verdediging. De verdediging ein digde feitelijk met den dood van generaal Kondrateuko, die de ziel was van deu tegen stand. Heden werd een plechtige lijkdienst ge houden voor de zielen der gedood© Japan ners in de vlakte ten noorden van het- dorp Sjocsji Troepen, vertegenwoordigende het ge heel e Japansche leger, waren aanwezig. 11 Roman mm BALDUIN GROLLER. „Cannabcl ia in, den waren zin des woords do machtigste man in Oostenrijk. En heeft hij zijn toezegging, gegeven." „Hij heeft niet noem gezegd. Ware ik in staatsdienst gebleven, dam zou ik op hem kunnen rekenen. Door zijn medewerking liad hij op wederdiensten vau mijn zijde mo gen rekenen, waardoor hij zijn. korten er spoedig uitgehaald; zoor hebben. Nu ben ik iu zijn oogen niet meer de groote man, die ik vroeger w'as. Hoe machtig 'hij ook is, vroe ger was ik in vele dingen hem de baas. Dat is voorbij. Terwille vaar mijn plan moert ik uit deu staatsdienst treden, maar daardoor heb ik ook de verwezenlijking er van bemoei lijkt „Ik begrijp wel. dat het niet. anders ging." „Inderdaad! Cannabel hoeft een ruimen blik en daar komt het hoofdzakelijk op aam. Maar een omstandigheid, sckijpt mij gunstig te zijm. Mijn dochter viel bijzonder in Can- nabel's smaak. Hij denkt in allen ernst aan oen huwelijk tusschen zijn zoon en haar." „En verlangt u die verbintenis ook, mijn heer Artner?" „Waarom niet Dat zou mij» plan ton goede komen." „En gjelooft u, dat freule Dora er in zal toestemmen?" „D!ora is een verstandig meisje. Mijn on derneming, mijn levensideaal gaat baar zeer ter harte. Haar hart is vrij; wait zou haar nopen zoo'n schitterende partijl af te wijzen Beter kan een vader toch niet voor zijn kind zorgen? Haar positie ware verzekerd en daar mee ook het tot- stand komen van het kunst matige meer." Diezen keer verliet Rïearner in een alles be halve opgeruimde stemming de woning van ziin gastheer. Ook Cannabel wUs vroeger dan gewoonlijk uit Ostende huiswaarts gekeerd. Het slechte weer had enkel als voorwendsel gediend. Hij was geen man, die van het familieleven hield.. Uitrusten is heerlijk maar hij verlang de er niet naar. Een machtige drang iot- wer ken bezielde hem en als hij daar geen uiting aan kon geven, verveelde hij zich en gevoelde zich ongelukkig. Nu was zijp arbeid niet -oo, Jiat die voor hem de vermaken der wereld on bereikbaar maakte, hoewel hij ook geen ge pot smaakte, zonder daarbij zaken te doen. Als eenvoudig boekhouder begonnen, was Uit dezen Napoleon der geldwereld. die waar schijnlijk nooit een goed werker geworden kou rijp als bijl zijn leven lang als onderga tchikte over zijn boeken gebogen had moeten zitten, een financier gegroeid, met wien zoo wel de regeering als de geldmarkt rekening h'adden te houden. Tot zijn geluk en dat der inrichting, waar aan hij verbonden was. werden zijn bijzon dere gaven weldra opgemerkt en naar waarde geschat. Hij werd van zijn lessenaar wegge haald en vils vertegenwoordiger der Bank naar de Beurs gezonden. Door zijn uitge breide zaken- en mensoh enken nis maakte hij zich weldra onmisbaar. Spoedig voerde hij aan de Blank den hoofdtoon en schreef hij er de wetten voor. Het viel hem niet moeilijk zijn tegenstanders aan de Bank op zijde te dringen. Verlegen was hij niet en zijm licht zoon hiji voorzeker niet onder een korenmaat zetten. Zijn operaties waren grootsch, en aan een vei bluffende vermetelheid paarde hij een verbazingwekkend helder inzicht. In de financieel© wereld was hij dan ook spoedig de man, tegen wien een ieder opzag. Zijn werkkracht, was buitengewoon. Zat hij iu de opera in zijp loge. dan werkte zijn geest; zelfs op den gladden parketvloer, bij een bal of ©an diner, a'tijjdl hield hij, zicth met, zijp zaken onledig. Voor zulke menschen be staan geen kantooruren, geen rust, geen va- cautie. niets van dat alles. En slechts dan kon hij werken, als hij den Weemer grond onder dë voeten had. Te Osten- dc verveelde hem alras He rust.Wel ontving hij daar zijp depêches, maar dat was het ware niet. Hij was zelf niet- baji zijn zakenhij miste de prikkeling, die het be:ef van ver antwoordelijkheid geeft. Hij was mot zijp familie, zijn corpu lente, met diamanten behangen vroPw en zijn zoon, naar Ostende gegaan. De zoon kon het er wel uithouden; die had er zijn clubs en ceröles, maar Cannabel was or als hei ware aan zijn vrouw geketend!. Hoe anders was dit in Weenen Welk eep vrij heid verschafte hom daar da ijzeren dwang zijner zaken Zoo verstandig was zijn echtge noot© wel, dat zij begreep, dat zijn zaken hem verplichtten met de wereld mee te leven. En juist daarom beviel het haar zoo goed! te Ostende; daar had ze haar Victor geheel voor zidh. Maar haar lieven Viotoir was het in dit opzicht niet met haar eens. Had zijn vrouw een wensob, verlangde zij schitterende kleinooden te bezitten, de eene al kostbaarder dan de andere, met genoegen vervulde hij haar verlangen. Maar zijn tijd en zijn, persoon, die waren te kostbaar, om daarvan meer dan hoog noodig was te harer beschikking te stellen. Daarom rtas liet- slechte weer een uitmun tend voorwendsel onm dë vreugd© der ver kwikking ©en weinig te bekorten. De koffers weiden gepakt en men ging naar Weenen terug. Cannabel nam weldra weer met hart en ziel zijn uitgebreide zaken waar. Geen dag was er vcrloopcn, dat hij niet aan het plan van Artner gedacht had- Diens ontslagname had hom evenwel e.n weinig bekoeld. Zijn aanzien wa? daardoor aanme:kelijk gedaald'; maar het plan was nog altijd wel de belang- telling waai i. Do-ra, had daartoe veel bijge dragen Bat- was nu eeai vrouwtje, zooals hij er een voor zijn zoon zocht. Jong en mooi. kortom een persoontje waarmee men voor den dag ken kernen. Daarbij verstandig en van een vast eu toch vrcolijk karakter, zooi zij dien min of meer losbaudigen, zwakken jongen voor zijp eigen bestwil een weinig onder curat: lo kunnen, lioudeu. Zij was wel piot erg lijk, maar daarop kwam het zoo liauwi niet aan. Iemand, die met millioenen speelt, heeft niet de ware achting voor het, geld. Hij kon Artner rijk miaiken, zoo hij wilde; maar Artner was een man, die zorv dei zija hulp ook ri& kcwi worden. Liep het Artner mei het plan van het- kunstmatig meer mee, dap was ook hiji rijk, onmetelijk rijk. Hierover behoefde men zich dus niet het hoofd te breken, en overigens was er niets tegen die verbinding. De hooge, aristo cratische kringen waren voor hem, Caana- bal, toch gesloten en veel moeite deed hij trouwens niet, om daarin toegapg te krijgen. Als hij- kans had gezien ©in er een klinkenden naam mee te winnen, dan, ware het wat an ders geweest, bijvoorbeeld, als hi! een huw bare dochter liad gehad' Maar nu? Niets was er bij te winnen. En wol beschouwd was Art ner toch ook van adel. Cap nabel was dus volkomen bevredigd. Maar iets was hem toch minder aangenaam Had .Artuor geen sucocs, dap was hij finan- siëel ten gionde gericht. Daarom moest men ernstig nadenken, alvorens de beide families te verbinden. Maar toep hij Dora weerzag, smolten die bezwaren als sneeuw voor de zon, en was liij overtuigd geen betere vrouw voor zijn zoon te kunnen vinden. Artner werd onderius&chep ©op beetje on geduldig over den langzamen gapg dier za ken, die hem zoo nauw aan bet hart lagen. Reeds niet liet begin van den zomer was al les blijven steken en sedert maawleu was er geen voortgang meer te bespeuren. Met i koortsachtige,! ijver wild© hij voorwaart». De strijd werd hem te zwaar, dcoh hij durfde geen tëeken van zwakte geven, anders was het met hem gedaan. Cannabcl toonde een 1 welwillend© belangstelling in de zaak, maar hij maakte geon haart. ,.Hct meer loopt niet. weg." placht hij te zeggen, als Artner toespelingen maakte, om hem tot smeller handelen aan te zetten „Be- waar uw goireim goed," ried hij aan, en voor 't overige liet hij de zaak op haar beloop. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1