w°. ao6. 3de Jaargangt Vrijdag 27 Januari 1905. FEUILLETON. Speculanten. RSFOORTSCH DAGRLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschjjnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Pcestdagen. Advertentie», mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 unr 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels f 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan roordoeligo bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O IJl "F p ]VJ A ]Vf verriement Potersburg niots te zeggen heeft. SJR J ft I Lr» 1 I Nj JL/® Het natuurlijke gevolg diaarvan is, dat de Politiek Overzicht Da militaire dictatuur in Pstnrsburg. Naast de bloedige onderdrukking van de beweging, die, steunende op eene overoude Russische traditie, ten diod had den Ozaar met een volkspetitionieraont. te naderen, is er nog eene gebeurtenis, die teekenend is voor den geest, die voorzat bij de machtheb benden in Rusland. Dat is de gevangenne ming van de leden der deputatie, die ver leden Zaterdagavond eerst bij den minister van binnenlandsch© zaken, daarna bij den president van het minister-comité eene vruchtelooz® poging heeft gedaan om het bloedvergieten op den volgenden dag te voorkomen. De bedden ministers hebben aan de familieleden van de gevangen geniomenen, die zich bij hem kwamen beklagen, ver klaard, dat deze maatregel voor hen eene volkomen verrassing is geweest., met. andere woorden dat die geheel buiten hen om is geschied en dat zij er niets aan konden doen. Men heeft hier te doen met. oen uitvloeisel van de militaire dictatuur, die in Petersburg is ingesteld. Er is een nieuw ambt gecreëerd, dat van gouverneur-generaal van Petersburg. Dat ambt is toevertrouwd aan géneraal Tre- pow, die in Moskou, waar hij als hoofd der politie heeft gewerkt, de vertrouweling was van grootvorst Sergius, den meest gehatem bij het volk van de Russische grootvorsten. En de macht, waarmee hij is bekleed, komt overeen met die van oen dictator-. Da nieuwe gouverneur-generaal van Pe tersburg is in geen enkel opzicht onderge- sch'kt aan don minister van binnenlandsohe zakenveeleer is die minister in de invloeds sfeer van den gouverneur-generaal van eiken invloed verstoken. Evenmin hebben andere min'sters iets over hem te zeggen. Opmerke lijk is hierbij, dat zelfs de inrichtingen van onderwijs aan de bevelen van den gouver neur-generaal onderworpen zijn en dat hem het recht is toegekend beschikkingen uit te vaardigen tot handhaving van de rust „onder bepaling van de straffen en van de proce dure". Op één punt wordt het aan hem over gelaten, in overleg met den minister van binnenlandsohe zaken te handelen, en wel met betrekking tot de persmaar ook in dat opzicht i9 hij niet aan de toestemming van den minister gebondenhij kan ook zelf standig handelen, mits hii den minister ken nis geeft van de maatregelen, die hij neemt. De straffen, die de gouverneur-generaal op grond van art. 140 van de oensuur wet aan de pers kan opleggen, zijin van zeer ingrij penden aard, namelijk vei-bod vam den ver koop per nummer en van het. aannemen van advertentiën, het toedienen van waarschu wingen, algeheel verbod om te verschijnen. Ook van personen, die hem hinderlijk zijn, kan de gouverneur-generaal zich gemakkelijk ontdoen, want hij heeft het recht hen zonder vorm van proces uit Petersburg te verwij deren. Dit nieuwe ambt onderscheidt zich daar door van alle anderen, die denzelfden titel voeren, dat deze gouverneur-generaal al- let tn gezag uitoefent over de stad en het gouvernement Petersburg, terwijl de anderen verscheidene gouvernementen te gelijk ander zich hebben. Dientengevolge is de burgerlijke gouverneur van Petersburg enkel het uitvoerende orgaan van den wil van den gouverneur-generaal, terwijil de mi nister van binneulandsche zaken in het gou- Het natuurlijke gevolg daarvan is, dat de gouverneur-generaal ook de gendarmerie (i w. z. de politieke politie) onder zich heeft i Derhalve wordt. Petersburg uitgeschakeld i uk het raderwerk van het Russische bestuur. D>- hoofd- en residentiestad heeft, naast den Ozaar, nog oen tweeden on verantwoordelij ken gebieder gekregen in dan gouverneur- generaal. Dit toekent den weg, dien de regeering van den Keizer van Rusland heaft ingesla- gen om ter verzekering van orde en mist te voltooien wat verleden Zondag begonnen is. Wat echter de vraag betreft of zij daarmede den goeden weg bewandelt, verdient de aan dacht een artikel, waarin de te Moekou ver schijnende Russkija Wjedomosti de gebeur- teniusen te Petersburg van verleden Zondag bcepreakt. Daarin wordt gezegd„Dergelijke bewegingen kunnen wel met geweld van wa penen tot oen bloedige n prijs onderdrukt worden, maar geen macht is in staat de be woging te onderdrukken, die de gemoederen heeft aangegrepen. Om het bewustzijn van gerijpte behoeften te vernietigen en het stre ven naar vrijheid en naar een vasten rechts toestand uit te roeien, is er slechts één vreed zaam redmiddeldat is de bevrediging van de rijp geworden volksbehoeften. Op het huidige kritieke tijdstip is de overtuiging van de noodzakelijkheid der bijoenrceping va.n vertegenwoordigers des volks gemeen goed van allen, wier volksbelangen liggen in eene regeling on verbetering der tegenwoor dige toestanden." Er behoort moed toe, om in deze dagen dit in Rusland te zeggen. Dat dergelijke stera men gehoor zullen vinden, daarop schijnt de kans nu verder dan ooit verwijderd. Duf tsch land. Potsdam26 Jan. Het heden voormiddag tien uur over den toestand van prins Eitel Friedrich uitgegeven bulletin luiidtZ. K. H. bracht een behoorlijken nacht door. r—j heeft weinig gehoest, en van tijd tot tijd geslapen. Het ontstekingsprooes beslaat de linker be- nedenkwab geheel. De moeielijkheid bij het ademhalen is niet groot. De pols is snel ge bleven, maar vrij krachtig. De temperatuur is 39.3 graden. Het opnemen van voedsel gaat een weinig beter. De zieke klaagt over steken in de zijde. Het bewustzijn is helder en vrij. Bcrhjn, 2G Jan. In de vergadering van den rijksdag van heden verklaarde staats secretaris graaf Posadowsky, voordat werd overgegaan tot de orde van deu dag: Gis teren aivoiid is het handelsverdrag tusschen Duitschland en Oostenrijik-Hongarije door de wederzijdische gevolmachtigden onderteekend. De bondsraad zal de beraadslaging over de zeven handelsverdragen zoodanig bespoedi gen, dat zij den len Februari den rijksdag zullen bereiken. Dan zullen alle vragen, die betrekking hebben op de handelspolitiek be handeld worden. De interpellatie-Normann over liet sluiten van liet handelsverdrag met Ooole-nrijk-ITongarije zal hiermede afgedaan zijn. (Bijval). Berlijn, 2G Jan. De Pruisische ^egeering is voornemens weldra bij den Landdag een ontwerp in te dienen tot herziening van de mijnwet. De wijzigingen 'betreffen vermoede lijk in de eerste plaats de wettelijke regeling van den arbeidstijd, de Sedlfaihrt (tijd van neerdalen en opstijgen) inbegrepen. In de tweede plaats de regeling van het overwerk en de bijiploegenin de derde plaats de verplichte invoering van arbeiders-oo<mmis- siën in de vierde plaats het verbod van het „nullen" en eindelijk de beperking van den omvang der straffen voor een bepaalden tijd. Wanneer één lid lijot, dan lijden alle an dere leden mee. De industrie in de streek, waar de arbeiders van de steenkolenmijnen het werk hebben gestaakt, ondervindt thans deze oude les. Volgens een bericht uit Dort mund begint niet alleen de ijzer- en staal industrie den invloed van de staking te voe len, maar ook de oement-industrie en liet brouwersbedrijf. Verscheidene groote brouwe rijen te Dortmund zijn reeds genoodzaakt ge weest hunne productie te beperken. Frankrijk. Parijs, 26 Jan. In de ministerieele ver klaring zal het kabinet Rouvier verklaren, het programma van het ministerie-Courbes tot het zij&ie te maken, eu zal het wijeen op het belang om zoo spoedig mogelijk le bertad- slaging over de begreoting te beëindigen. Het kabinet zal de Kamer voorstellen dagelijks te vergaderen. Wat betreft het verklikkingsstelsel zal de regeering hare afkeuring betuigen en verkla ren, dat zij maatregelen zal nemen. Do gewezen minister-president Combes heeft op een feestmaal ter eere van den on langs te Parijs gekozen senator Mascuraud oene rede gehouden, waarin hij zeide te ho pen, dat de clerioalen en nationalisten, die over ,het aftreden van zijn kabinet gejuicht hadden, spoedig zouden inzien, dat hunne vreugde voorbarig was gewee6t Spanje. Madrid26 Jan. Het geheele ministerie heeft zijn ontslag ingediend. Madrid, 26 Jan. De Koning droeg aan Villaverde de vorming van een ministerie OU. Rusland. Petersburg. 26 Jan. Het Telegraaf-ageut- schap verklaart, dat de in het buitenland verspreide berichten over de vermoording! van Keizer Nicolaas volkomen ongegrond zijn. Petersburg, 26 Jan. Het Petersburgsche telegraaf-agentschap berichtVolgens inlich tingen, die zijn ingewonnen bij het ministe rie van het keizerlijke hof, zijn de geruchten, dat grootvorst Sergius is vermoord, geheel ongegrond. Petersburg, 26 Jan. Het minister-comité bracht lieden de beraadslaging ten eind over het vijfde punt van de keizerlijke ukase van 26 December, betreffende de hervor mingsmaatregelen. Dit punt betreft de her ziening van de ter bescherming van de staatsorde uitgevaardigde uitzonderings maatregelen. Petersburg, 26 JdnDe Britscbe gezant zond een schrijven aan de Russische regee ring naar aanleiding van een lasterlijk te legram, aangeplakt in de straten van Mos kou, waarin wordt gezegd, dat aanzienlijke sommen uit Engeland zijn gezonden om den a r be i der so pst and te organiseeren. De ge zant kreeg de verzekering, dat er terstond een onderzoek zal worden ingesteld en dat maatregelen zullen worden genomen om do herhaling van dergelijke publicatiën te voor komen. Het bedoelde telegram was afkomstig van Parijs en was te Moskou gedrukt en uit gegeven. Onder de Britsche kolonie heersclit. groo te verontwaardiging cn opwinding. Het Brit sche gezantschap wordt door schildwachts bewaakt. Petersburg, 26 Jan. Het bestuur van de mijiubouw-academie heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen var. Zondag, de volgende besluiten genomen: 1. Uit té drukken zijin diep leedwezen over die vreeselijk© gebeurte nissen de voortzetting der studiën onmo gelijk te verklaren 3. den nabestaanden van de gedooden sympathie uit te drukken 4. geb?r -n voor de dooden te doen uitspreken, kransen te doen leggen op de graven der beide gedoode studenten van de academie; 5. deze besluiten ter kennis te brengen van den minister van landbouw. Het bestuur van het instituut van burgerlijke ingenieurs nam dezelfde besluiten. Aan de universiteit is de hervatting van de colleges tot 28 Februari uitgesteld. Petersburg, 26 Jan. In eene vergadering van redacteurs der Petersburgsche bladen werd besloten de bladen Zaterdag weder te doen verse' ij-nen en over de ongeregeldheden s'aohts officie el e mededeelingen te geven zon der eenig commentaar. Petersburg, 26 Jan. De uitbetaling der loonen aan de arbeiders van de fabriek van Poetilow duurt voort. De arbeid is nog niet hervat. Rustverstoringen hadden lieden niet plaats. Men gelooft, dat liet werk in de papierfa briek König zal worden hervat De staking aan de petroleum fabriek van Nobel is sedert gisteren geëindigd. De petro leum wordt verladen. De keizerlijke schouwburgen zullen heden, nadat zij drie dagen gesloten zijn geweest,, weder worden geopend. Petersburg, 26 Jan. Het Telegraaf agent schap meldt, dat in eenige kleine fabrieken liet werk hervat is In de grootere fabrieken kwamen de ar beiders bijeen en bespraken den toestand. Toon zii dien onveranderd vonden gingen zij weer uit elkander. Op de Baltische werf werd om 1 uur het sein gegeven tot het aanvangen van den ar beid. Of men werkelijk begonnen is, is niet. bekend. De straten hebben haar gewone aanzien weer. Patrouilles ziet men niet. Petersburg, 26 Jan. Het werk is hervat in de fabrieken van Petrow en Oboekhow De scheepswerven aan de Newa zullen morgen waarschijnlijk het werk hervatten. Petersburg26 Jan. Van de 32C0 bij de Baltiacihe werf in dienst zijinde arbeiders, hebben 300 het werk hervat. De tabaksfabriek van Laferme door troepen omringd. Morgen zal de vraag oi de arbeid zal worden hervat, worden beslist. In twee fabrieken is het werk hervat. Petersburg. 26 JanIn de Wiborg-wijk is heden in geen enkele fabriek c.,: arbeid her vat. De arbeiders toonden zich onverschillig omtrent de kennisgeving van den minister van financiën en den gouverneur-generaal, en verklaarden, dat morgen zal worden be slist of het werk zal worden hervat. Petersburg, 26 Jan. (Express.) Sedert gis teren zijn 158 vrouwen gevangen genomen. Ieder uur hebben arrestatiën plaats. Vele dames van beschaving en opvoeding worden des nachts uit haar bed gehaald en in de gevaugenis opgesloten Moskou26 Jan. Heden morgen was het rustig op straat. De dagbladen zijin, op twee of drie na, versohenen. Moskou-, 26 Jan., 1 uur namiddags. De stad is rustig. De staking van do letterzetters en drukkers neemt, in uitbreiding toe. Moskou, 26 Jan. Aan de hoeken van de straten is eene kennisgeving van don bur gemeester aangeplakt, die inhoudt, dat de werkstaking is uitgebroken onder den in vloed van bedreigingen van sleohtgezinden. Daarom rekent de burgemeester het tot zijn plicht, de arbeidersbevolking er van in ken nis te stellen, dat tot hare bescherming te gen de raddraaiers strenge maatregelen zijn genomen. De werklieden, die den arbeid willen hervatten, kunnen dat zonder gevaar voor hunne veilighe d doen. In de werkplaatsen van do spoorwegen naar Koersk, Brest en Kasan is het werk gestaakt. De waterleiding, de electrische cen trale en de gasfabriek worden door politie en soldaten bewaakt. Eene poging van een sterken troep arbeiders om het bedrijf van do gasfabriek te storen, werd verijdeld. Moskou, 26 Jan. Over den toestand in de stad is heden weinig stelligs te zeggen De arbeiders van enkele fabrieken trachtten den arbeid te hervatten, maar staakten weldra weer. In twee of drie fabrieken, daaronder de lakenfabriek van Baroesjin, wordt weer gewerkt, in andere zijn de arbeiders bereid weer te gaan werken. Zij stellen echter eisdhen. Bijzonder krachtig is heden dc be weging onder de zetters. De staking omvat ale grootere drukkerijen. Morgen zoillen waarsohijnl i de meeste couranten niet uit komen. Moskou26 Jan. In de werkplaatsen vaji d n Moskou-Kasan spoorweg en op het station- Terowo is heden het werk gestaakt. Naar verluidt, is eene staking in de werk plaatsen van de Moskouaohe tram aanstaan de. In de gasfabriek is weder gewerkt. Daar, waar maatregelen genomen zijn ter bescher ming der arbeiders, wordt doorgewerkt. Dientengevolge wordt het- bedrijf iu vele groote fabrieken voortgezet, maar toch neemt de staking in omvang toe Over hét algemeen heersoht in de stad rust, ze&fe in do door de staking getroffen wijken. Alleen is daar een grooter drukte o}) straat te merken. Heden zijn drie cou ranten niet verschenen, morgen zal een vier de. de Russkaja Prawda, niet uitkomen. Uit he' imdustriedistrict Iwanof Wosnesenski kwam het bericht, dat in de fabrieken daar heden de staking begon. Saratow, 26 Jan. De staking breidt zich uit Op alle drukkerijen en werkplaatsen is de arbeid neergelegd. De beambten van den Rjasan-Oeralspoorweg staken eveneens. De couranten zullen morgen niet verschijnen. De orde is niet verstoord. Kiew, 26 Jan. In de stad heerscht een op gewonden stemming. Men zegt dat den 29en dezer de algemeen© staking zal worden afge kondigd. De inwoners voorzien zich van voorraden meel, brood en petroleumten ge volge hiervan is de handel zeer levendig. Van heden af wordt de watertoren door een compagnie infanterie bewaakt. De fabrieken worden stop gezet. Reval, 26 Jan. In den afgeloopen nacht was de stad verstoken van verlichting He den is alles rustig; do winkels zijn open. De onderhandelingen tusschen de arbeiders en de fabrikanten, met medewerking van de autoriteiten, duren voort. 19 Roman van BALDUIN GR0LLER. „Ik zou u werkelijk dank" aar zijin voor een kleine inlichting. Zijn cr zaken te doen?" „Nu? Niets te doen 1 Geloof me, ik ben al dertig jaar aan de beurs, maar zoo'u slechte tijd als nu heb ik nog nooit bijge woond.". „Dan maar niet, ik dacht zoo. Zeg eens, mijnheer Ried berg, hebt u misschien iets van do Nieuwe Stoalmaatschappij ge hoord?" „Van de Nieuwe Staialmaatschappij Riedberg keek Riemer scherp aan. „Ik ge loof, mijnheer Riemer, dat u meer weet dan ik. Ja, er is daar iets aan het broeien, maar wat, dat weet ik nret. Hebt u iets gehoord'?" „Neen, maar waarom gelooft u d'at daar wat mee gebeuren, zal?" „Dat zal ik u zeggen mijnheer, omdat ik het goed me>t u meen, maar het. blijft na tuurlijk onder ons'" „Natuurlijk!" „Welnu, Cannabel verkoopt Nieuwe Staal- maatsohappij aandeden. „Wat wil dat zeggen?" vroeg Riemer, om' maar wat te antwoorden en zijn, ontroering te verbergen. Het was alsof hij een slag in het aangezicht kreeg. „Wat wil dat zeggen? Dat wil zeggen, dat hij a la baisse speculeertdiat hij in de con tramine is en dat de beurs doorelkaar gerof feld zal wlordën." „Dat geloof ik niet." „Wat? Gelooft u het niet, als ik het u zeg? Ik kom regelrecht bij hem vandaan, en hij heeft mij opgedragen voor zijn rekening dui zend stuks te verkoopen. U behoeft niet lang te wlaohiten, of de koers duikelt tien percent." „Gelooft u dab werkelijk?" „Nu u zult het zien. Moet ik voor u een vijf-en-twintig verkoopen?" „Neen, dank je. Met- die beurs bemoei ik mij niet." „Komaan, wat kan het u kasten? Ik zou u tcoh niet aanraden in, de baisse te gaan, als ik niet wist, dat er wat aan te verdienen viel. Geloof maar vast, dat al9 Cannabel verkoopt, dan weet hij wat hij doet." „CannabelDie is mij geen duit Waard. Onthoud dit. mijnheer Riedberg: Cannabel is een ezel'" Eon medelijdend iaehjo speelde om Ried- berg's mond. Maar weldra werd dit verdron gen door oen gevoel van hoogachting voor het jonge mensoh, dat zoo 'kalmpjes weg Can nabel voor een ezel durfde uitmaken. Canna bel een ezelDe groote CannabelDe groot ste man, dien hij kendeEr gebeuren toch zonderlinge dingen. Met een zwaar hoofd en langzame schreden besteeg Riemer de trap der Unie-bank. Voor zijn geest zag hij zijn plannen vernietigd, zich als een misdadiger gebrandmerkt, zijn toekomst droomen verwtoest. Hij had alles op liet spel gezet, en, het was een misdadig spel, dat, als het -hem mislukte, hem ten gronde zou richten. En als het waagstuk gelukte? Dan doemdé voor hem op geluk en liefde; dan was hem het leven waard geleefd te wor den. Mislukte het, dan was hij arm en eer loos had bij: succes dan was hij rijk en oen man van aanzien. Eh als het hem tegenslceg, dan sleepte hij in zijn val zijn weldoener en Dora mee' In die weiuige minuten, die hij wachten moest, trachtte 'hij zich te herinneren in wei kon vorm Cannabel zijn wenk aan, Artnier ge geven had. öanmabel had niet met nadruk tot aankoop aangeraden. Hij Riemer had dat misschien verkeerd begrepen Can nabel had alleen gezegd, dat er wat met de nieuwe Staal-Maat9chappij aan de hand was. Hoe het ook ware, het werd Riemer duide lijk, diait Hij niet meer terug kon. Trok hij zich terug, dan beduidde dit een aanmerke lijk verlies, maar ook een zekere redding van een groot deel van het toevertrouwde geld. Doch het verlies zou toch voor 'hem een. be sliste ondergang zijn. De gevaarlijke weg1 was betreden,hij' moest die nu volgen tot liet. einde. Aan de „Uniebank" gaf hij dezelfde ordiers die hij aan de twee andere banken gegeven had. Toen hij naar 'huis ging, kocht hij zich een uitmuntend pistool. In den loop van. dien middag liet Riemer alle avondbladen op liet kantoor halen, om do beursberichten na te snuffelen. Mauracher wondt woedend, toen hij zag, hoe zijn collega zich van couranten voorzag. Het was verba- zond druk cn Riemen- had hem in dien klot sten tijd het leeuwendeel van het werk over gelaten,. Dat verveelde hem ten slotte toch, hoe inschikkelijk en goedwillig hij ook Was, en hij maakte allerlei stekelige opmerkingen daarover. Riemer stoorde ziak er niet. aan en ging met schijnbaar om gestoorde gemoedsrust voort de berichten, te lezen. Do berichten luidden in hoofdzaakDe politieke verhou dingen waren op de 'beurs-stilte van geen in vloed. De beurs opende kalm. maar woldra brachten dé Nieuwe St-aalmaatsohappij-aan- deden eeai groote opwinding te weeg. De koers, die in den aanvang op 120 stond, sprong snel tot, 115, zelfs tot 110 terug. Dte daling werd middenbeurs nog grooter. Het aanbod steeg, de koers daalde, en deelde zich ook aan andere nijverheids- papieren mede. Maar wat het merkwaardig ste was, de zoo dringend aangeboden stuk ken vonden gretig koopers. Dat bracht de da ling eindelijk tot stilstand. Het was alsof de wijkende troepen nieuwen moed hadden ge kregen en den aanval wilden hernieuwen. Het gelukte aan de speculatie op daling paal en perk te stellen, en de partiji der koopenden werd de sterkste. Zij, die op daling gespecu leerd hadden, hadden hun tegenstanders het voordeel bezorgd, om zich goedkoop van aan- deelen te vooizien. De vraag werd steeds levendiger, het aanbod zwakker, en de woe lige dag sloot met een stijging, die de Staa.1- Maatschappijt-aandeelen op 140 pCt. bracht. Den volgenden dag ging liet nog wanner toe. Die beurs was in opstand. Niemand' wist, wat er met de Staal-Maatochappiji gebeurd waser scheen niet de minste aanleiding te 'bestaan, waarom deze effecten zco gretig van de hand gingen en t-ccb vormden zij den hoofdscuotel der beurs. Nogmaals waagde de contramine, pralend met haar goed recht, een aanval, maar te vergeefs, zij moest het onderspit delven. Journalisten interviewden den directeur der Nieuwe Staal-Maatschappij, maar deze heer kon geen inlichtingen geven. De Maat schappij stond goed, doch vani de beuirsintrige bigreep hiijl niets. Men werd ook niet wijfeer door acht te slaan op degenen, die kochten. Iedereen deed het, en iedereen wilde ziin aandeel in den ■buit, hebben. Plotseling klonk het gevleugeld woord„de \jrediet-Rank koopt. Maar- ook de agenten uor Landes- en Unie-Bank koch ten, wat zij koopen konden, en de zwerm na~ loopera deed evenzoo. Toen Cannabel zag, hoe de zaken liepra, verzette hij zijni bakens, en liet. in alle stilte het dubbnU koopen van wat hij verkocht had De Nieuwe Staal-Maatschappij beheerschte de markt eiken dag steeg de koers ontzet tend. De kranten gaven zich alle moeite, het onzinnige der stijging in het licht te ste'len, maar de aandeelen stegen neg steeds. In een uitstekend en met veel vakkennis geschreven artikel, wees een zeer invloodriiik Beurablad er op, dat er naar den logischen gang van zaken ten stormachtige daling moest volgen. De schrijver wees er, aan do hand van feiten en cijfers, op, dat do momenteel© koorsver- hoogiug allen grond miste en (kit. een terug slag spoedig en pijnlijk zich zou la-ten gevoe len, Hij waarschuwde het publiek zLali in te toornen en te weigeren, om het kind van de rekening te worden. Ondanks dat fraaie, overtuigende artikel, lvad de schrijver even wel vijfhonderd aandeden dor „Nieuwe Staal Maatschappij" voor eigen rekening laten aanknopen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1