N°. 314, Eerste Blad. 3de Jaargang. Zaterdag 4 Februari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco, per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C®. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 1—S regels 0,75. Elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrjjf bestaan voordeel!*© bepalingen tot het herhaald adverteoren in dit Blad bg abonnement. Eens circulaire, bevattende de voonraarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzïcbt De verkiezingen in Hongarije. Door den uitslag van de verkiezingen voor deD Hongaarschen rijksdag is de partij, die streeft naar losmaking van den band tus- schen Oostenrijk en Hongarije, zóózeer ver sterkt, dat zij de talrijkste partij in den rijks dag geworden is. Al bezit zij niet de vol strekte meerderheid, daaraan ontbreken slechts enkele tientallen stemmen in eene vergadering van 401 leden, en de tegenover haar staande groepen zijn alles behalve eens gezind. Onder die omstandigheden is het van g&wiciht hoe de leider van de onafhankelijk- heaspartij, Frans Kossuth, de zoon van den dictator van 1849 die on verzoend in het bui tenland gestorven is, denkt over den toe>- stand. In een gesprek, dat hij had met een vertegenwoordiger van de Neue Frede Presse, Wordt zijne meening weergegeven. Nadat hij zijne voldoening had uitgedrukt over de be haalde overwinning en verzekerd had, dat hij niet afkeerig was van eene herziening van het reglement van orde, die zich tot het nood zakelijke bepaalde, kwam hij tot de verhou ding tusschen Hongarije en Oostenrijk. Daar over liet hij zich aldus uit „Ik heb bij herhaling de overtuiging ken baar gemaakt, dat het bestaande dualistische stelsel zich in de monarchie heeft overleefd. In Oostenrijk heeft de vrijheid de aspiratiën opgewekt van de volken, die een nationaal verleden "bezitten, terwijl aan den anderen kant de Duitschers in Oostenrijk geen afstand hebben gedaan van de aanspraken op de he gemonie, die zij eeuwenlang hebben genoten, zoodat er in Oostenrijk een onoplosbare toe stand is ontstaan. Want de eene natie is niet gezind zich aan de andere te onderwer pen. Naar mijne meening kan dus de vrede niet hersteld worden, zoolang Oostenrijk niet overgaat tot eene federatie, en daarin zie ik juist de to komst van Oostenrijk. Met het geconfedereerde Oostenrijk echter kan Hon garije slechts op den grondslag van de per soneel© unie verbonden zijn. De personeels unie echter is de ware historische grondslag, dien Keizer en Koning Karei heeft gepreci seerd op denzelfden dag, toen hij van de de putatie der Hongaarsche stenden het bericht in ontvangst nam, dat de wetsartikelen van het jaar 1723 over de pragmatieke sanctie waren aangenomen. „Uit het gezegde vloeit voort, dat zoomin Oostenrijk als de dynastie eenige reden heeft om zich tegenover hef programma van de onafhankelijfcheidspartij afwerend te gedra gen. Integendeel, dan eerst zal de vriend- schappeliike en goede verhouding tusschen de volken van Oostenrijk en van Hongarije verkregen zijn. Wanneer de verschillende «Benen en aanleidingen tot -wrijving zullen njn weggenomen, zal iedere natie zich zelf standig kunnen ontwikkelen en hare gansche nationale kracht stellen in den dienst der belangen van de tot de p-rsoneele unie be- hoorende staten én ten voordeele van het eeuwige of- en defensieve verbond besteden. „Ofschoon het tot stand komen van de per- soneele unie in eene niet te zeer verwijderde toekomst oen onafwijsbaar logisch gevolg schijnt te zii,n van den bestaanden toestand, is er natuurlijk geen kans, dat dit thans of in den eersten tijd kan worden verwezen lijkt. De constitutie van 1867 heeft, echter reeds sedert nagenoeg acht jaren opgehou den op wettige wijze te werken in alle zaken, die de gemeenschappelijke belangen betref fen. Zoo wordt b.v. het quotum tot bereke ning van ieders aandeel in de gemeenschap pelijke uitgaven, reeds sedert ze/en jaren niet door de beide parlementen, maar door den monarch vastgesteld. De besluiten van de delegatiën worden in Oostenrijk steens» met behulp van het. zoogenaamde noodarti- kel uitgevoerd, hetgeen eene schending van de Hongaarsche wet van het jaar 1867 be- teekent. Daaruit zal logisch een toestand moeten voortkomen, waarin de Hongaarsche staatslieden er over zullen moeten nadenken, dat de constitutie van 1867 door eene andere constitutie moet worden, vervangen, name lijk door eene, die aan de eischen van de Hongaarsche pragmatieke sanctie beter be antwoordt. De hierop betrekking hebbende Hongaarsche wet van het jaar 1723 heeft den Koning van Hongarije en de Hongaarsche natie tot elkaar in eene pragmatieke betrek king gebracht, niet echter Hongarije tot de toenmalige erflanden, derhalve Oostenrijk. Er kan daarom geen bezwaar tegen bestaan, dat de ministers van den Koning van Hon garije, ten aanzien van alle zaken, die inge volge de pragmatieke sanctie op de weder- zijdscke verdediging betrekking hebbeai. tol den Hongaarschen rijksdag rechtstreeks in betrekking staan.-' Uit deze verklaringen blijkt, dat de leider van de onafhankelijkheidspartij in Hongarije niet van zins is, wat zijn staatkundig pro gramma betreft, water in zijn wijn te doen, nu de omstandigheden de positie van zijne partij zoo belangrijk heben versterkt. In eene vergadering te Misko»cz verklaarde de h er Kossuth, dat volgens constitutionecle begrippen zijne partij tot de regeering moest worden geroepen dat kon ook z. i. geen be zwaar opleveren, want haar programma, de personeele unie met Oostenrijk, is volstrekt niet anti-dynastiek Het zou van Keizer Frans Jozef heclwat gevergd zijn, wanneer hii den zoon van Lodewijk Kossuth, zijn on- verzoenlijiken tegenstander, moest opdragen het ministerie samen te stellen, dat het ka binet-Tisza zai vervangen. Wellicht zal het ook daartoe vooralsnog niet komen, al heeft Kossuth verklaard, dat hij zich niet aan de taak om de regeering op zich te nemen zal onttrekken, als hij er toe geroepen wordt. Dat zou anders het beste middel zijn om uit te maken, of de overwinning van de par tij, die aanstuurt op losmaking van de be staande verhouding tusschen de beide dee- len der monarchie Oostenrijk-Hongarije, te danken is aan eene duurzame strooming en niet slechts aan een waan van den dag. Frankrijk. Do Kamer groep voor den buiten landschen handel van Frankrijk heeft beraadslaagd over de gevolgen, die de nieuwe Duitsohe han delsverdragen voor Frankrijk zullen hebben. Zij besloot voorbereidende stappen te doen om, zoo mogelijk, tegen Juni een congres bijeen te roepen van vertegenwoordigers van den buiteiüandsohen handel, waar de wen- schen van handel, nijverheid en landbouw met betrekking tot. de nieuwe omstandighe den van Europa op handelsgebied zullen wor den besproken. Het bestuur van de groep zal zich over deze zaak met het ministerie in betrekking stellen. Het onderzoek van de blikken bus, van een lont voorzien, die 's ochtend vroeg voor de deur van een huis in de avenue de l'Opéra te Parijs gevonden is, heeft aan het licht gebracht, dat er niets anders in was dan steenkool. Het bericht van de Gaulois, over een on derhoud dat twee Fransche ministers gehad zouden hebben met den Russischen gezant Nelidof, over de dynaametaanslagen en de meetings te Parijs, wordt officieus een ver zinsel genoemd. Zweden en Noorwegen. Ritzau's bureau bericht uit Ohristiania, dat in politieke kringen verluidt, dat de Noorweegsche regeering over het antwoord van de Zweedsche regeering in de consulaats kwestie beraadslaagd heeft on den minister heeft gemachtigd aan de Zweedsdhe regee ring mede te deelon, dat de Noorweegsohe regeering de voortzetting van de ondier han delingen als doelloos beschouwt. Rusland. Petersburg, 3 Febr. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Keizer den 30en Januari het besluit van het minister-comité heeft goed gekeurd, waarbij aan den minister van justi tie is opgedragen tot samenstelling van een wetsontwerp over de civiele en crimineele verantwoordelijkheid der ambtenaren, over eenkomstig de in de beraadslagingen van hot minister-comité ontwikkelde gezichtspun ten, en de spoedige behandeling van dit ont werp in den rijksraad is verzocht. Petersburg, 3 Febr. Het Petersburgsche Telegraafagentschap deelt mede, dat de in het buitenland verspreide geruchten over eene verandering van het minister-comité in een kabinet met een eersten-minister tot voorzit ter, ongegrond is. Evenzeer is van allen grond ontbloot het bericht van de buiten landsche bladen over de bijeenroeping van eene volks vertegenwoordiging. De rogcering heeft dit vraagstuk nooit overwogen. Petersburg, 3 Febr. Ozaar ontving te Zarskoje Selo vijf vertegenwoordigers van de arbeiders der staatsdrukkerij, in tegenwoor- cbghe.d van den minister van financiën en van het hoofd der instelling, prins Golitzef. De Czaar vroeg de arbeider* tot in bijzon der- boden naar den aard van hum werk en hun arbeidstijd, dankte hea voor hun trouwe plichtsvervulling en verzocht hen uit zijn naam ook hunne kameraden dank te zeggen. Hij verklaarde, uat Lij plan had een bezoek aan de inrichting te brengen. Na afloop van <le audiëntie werd het. Paleis door de aroeiders bezichtigd, en werd hum ecu maaltijd aangeboden. Petersburg, 3 Febr. De adjunct-minister van binnenlandsche zaken Kutler is benoemd tot adjunct-minister van financiën. Petersburg, 3 Febr. Het Telegraaf-agent- schap meldt dat op besluit van de rechtbank tot nadere order geen wissel-protesten worden aangenomen. Het disconto-comité van Je staatsbank be sloot geen acht te slaan op de in de laatste dageu gedane pre' ?sten. De telefoon werkt sedert een weekde dienst wordt verricht door personeel der tele grafie Er worden alleen overheidspersonen met elkaar verbonden. Petersburg, 3 Febr. Officieel wordt beves tigd, dat iu geheel Rus-and de rust terug keert. De werklieden hervatten den arbeid de b?toogingen op straat hebben opgehouden. Moeielijk blijft de toestand thans uog alleen in het Weichselgebiedmaar in Warschau is het ergste voorbij en alles gaat ook daar langzamerhand weer zijn ge-regelden gang. Petersburg, 3 Febr. Het Fctersburgsche Telegraafagentschap verklaart het bericht van de Agence Latdne. volgens hetwelk de presi dent van den ministerraad Witte de oorzaak van de onlusten zou zijn en thans naar het buitenland zou hebben moeten vluchten, voor onzimnigen laster. Petersburg, 3 Febr. Heden is de officieel® lijst bekend gemaakt van de personen, die den 22en Jan. hier zijn gedood of in de hospitalen aan hunne wonden zijin overleden. Het to taal bedraagt 30 dooden, waarvan er 11 niet horkend zijn, wier namen men dus ook niet kent. De publicatie var. deze lijst zal eeni einde maken aan alle berichten, waarin een overdrevem groot aantaü slachtoffers van de gebeurtenissen van den 22en wordt opgege ven. Moskou, 3 Febr. In de heden gehouden adelsvergadering werdén drie ontwerp-adres- sem aam den Keizer voorgelezen. Het eene ontwerp zeigt, dat het huidige tijdstip slecht gekozen is om eene fun darn enteelo verande ring im den regeeringsvorm te brengen, te meer omdat Rusland middelen zal vinden om nadat de oorlog en de onlusten zijp ge ëindigd, weder tot een geregeld leven te ko men. Het tweede ontwerp zegt, dat een enkel woord van den Keizer, waardoor vrij gekozen volksvertegenwoordigers tot deelneming aan de regeering worden geroepen, voldoende zou zijn om Rusland op den rechten weg te brengen. Het derde ontwerp, dat eene poging tot bemiddeling is, zegt. dat de adel overtuigd is, dat Rusland uit de tegenwoordige beproe ving met roem te voorschijn zal komeu, en verlangend een woord van den Keizer ver wacht, hetwelk toont, dat de band tusschen Keizer en volk niet gebroken is en dat de Keizer, zoodra hij dit noodig acht, volksver tegenwoordigers zal roepen tot deelneming aan de regeering. De vergadering zal morgen beslissen welk adres zal worden ingediend1. Odessa, 3 Febr. Le cursussen voor vrouwen aan de universiteit alhier zijn wegens de studentenonlusten gesloten. Warschau, 3 Febr. Heden morgen zijn ern stige ongeregeldheden uitgebroken in Lodz, waar 250.000 man staken. Een deel van de werklieden van de kantfabriek van Keiler wilde weer aan het werk gaan, maar werd door -de anderen met geweld daarin verhin derd. Er werd eene sterke patrouille soldaten ontboden, die de stakers met geweervuur te lijf ging. De stakers antwoordden met revol vers. Volgens telefonisch bericht duurt het vu ren voort. Warschau. 3 Febr. Volgens een rapport, van de politie zijn tijdens de onlusten 57 personen gedood of aan hunne wonden over leden, onder wie zes vrouwen en vele kin deren. Heden is het in de stad rustig. De couranten verschijnen weer, ep de werklie den hervatten den arbeid. Op alle Poolsche suikerfabrieken evenals in de kolenmijn Dombrowo hebben de arbeiders het werk neergelegd. Een kolensyndicaa/t is opgeriaht; de kolen prijzen stijgen. Warschau, 3 Febr. Te Sgersah, Pabjanitza, Radogoejt-si en Ozentochau hebben dé werk lieden dén arbeid neergelegd. In de omstre ken van Dombrowo verwoestten de stakers het station van den Weiohsedspoorweg te Strzemieszyce en hielden de naar Warschau gaande treinen tegen. Warschau, 3 Febr. Het hoofd dier politie maakt het volgende bekepdTen gevolge van de genomen buitengewone maatregelen zijn dé rustverstoringen opgehouden en is orde geheel hersteld. Men w ach te zich voor geruchten, die door kwaadwilligen war den uitgestrooid om den inwoners angst aam te jagen. Aan misdadigers, die verschillende woni ngefn en ipdustrieele kantoren hebben bezocht om namens niet bestaande organisa tion geld te eisohen, geven men geen ge hoor. Verder keere ieder tot zijne dagelijk- sahe bezigheden terug om tot het herstel van den normalen toestand mede te werken. Het is niet te betwijfelen of de werklieden zul len onder den invloed van de genadige woor den des Keizers den arbeid hervatten en hunne gezinnen niet aan do grooto nadieelen van eene staking blijven blootstelle. Bene stipite opvolging van de maatregelen van den gouverneur-generaal en van alle voor schriften der politie zal de rust herstellen, Weenen, 3 Febr. Een telegram uit Krakau meldt dat daar gisteren een groote betooging tegen den Ozaar werd gehouden, wiens por tret werd verbrand. De politie dreef de betoo- gers met stokslagen uiteen, wat aanleiding gaf tot een ernstig gevecht, waarbij verscheidene personen gewond werden. Lodz, 3 Febr. Voor de fabriek van Kunit- zer is door de soldaten een salvo op de me nigte afgevuurd, waardoor 6 personen gedood en 48 gewond werden. Een deel der werklie den van de fabriek van Keiler heeft het werk hervatzij werden daarbij echter door bet volk gehinderd, zoodat de soldaten van hunne geweren moesten gebruik maken. Kielce, 3 Febr. Op het gymnasium alhier kwamen rustverstoringen voor. De leerlingen van de hoogere klassen eischten van den rec tor Poolsche lessen, de aanstelling van een leeraar uitsluitend voor 't Poolsch en afschaf fing van het verbod tot toelating van Jood- sche leerlingen. Later trokken zijn in groo- ten getale naar de meisjesschool cn eischten staking van het onderwijs. In de stad is het zeer.onrustig; de winkels zijn gesloten. 'Sosnuwice, 3 Febr. Sedert eenige dagen zijn de arbeiders hier in staking. Het aantal sta kers bedraagt ongeveer 40.000. Hedenoch-. tend had eene vergadering van stakers plaats; alle sprekers eischten, dat de rust in de straten door de arbeiders zal gehand haafd worden. Zij verklaarden zich solidair met de Petereburgsche arbeiders en stelden verschillende eischen, waaronder den 8-urigeir werkdag en vaststelling van een minimum loon. Na afloop van de vergadering trokken 13.000 arbeiders naar Dombrowo. overal de werklieden tot staking overhalende. Dank zij de maatregelen, die door de politie werden genomen, hadden geen rustverstorin gen plaats. Patrouilles trekken door de stad. Kal inch, 3 F ebr. Do werkstaking duurt voort. Er zijn onderhandelingen geopend tue- schen vertegenwoordigers van do werklieden on ran de fabrikanten. lijeloxtok, 3 Febr. In bijna alle fabriekeu en werkplaatsen is de arbeid hervat. Om uniformiteit te krijgen in de maat- regedeu tot handhaving van orde en veilig heid, heeft de Czaar bevolen, dat de politie macht en allo inrichtingen onder het beheer van het ministerie van het keizerlijjko hof te Zarskoje SeJo, Peterhof, Gatschina en Paw- lowsk zuilleu wonden geplaatst onder do hoede van den gouverneur-ge.neraal van Pe tersburg, tijdens den duur van zijne ambts vervulling. 25 Roman van BALDUIN GROLLER. Maar zelfs dit mocht hem niet gelukken. Artner gebruikte allerlei uitvluchten, Rie- mer, zoo redeneerde niji, was te veel ingewijd in de zaak, om hem zoo maar de deur uit te zetten; hij con nog van veel nut zijn; ook veel schade oerokkenen. Kortom hij hield Cannabel aan het lijntje. Deze wreekte zich hiervoor op Artner, door de kwestie met bar rones Mainiau op de lange baan te schuiven, en dit bradht ivrtuer, wiens zenuwen toch al zeer geschokt waren, op de pijnbank. Het was du slechts een oiepen haat the de twee man nen verbondeen haat due meer en meer aan groeide, naarmate hij me r geheim gehouden werd. Can nabel had geen vast plan. Eerst moest het huwelijik voltrokken zijn en de jongelui, onder een veilig dak., buiten schot gebracht, en dan, dan zou hij het met dien koppigen idioot, zooals hij Artner noemde, wel klaar spelen. Dan zou hij het heft in handen ne men en, doen zooals hij verkoos. Artner doofc zag zijp plannen echter, en met verdubbel den, koortsaohtigen ijver werkte hij diaarom in het geheim, om zdoli buiten Cannalbel om het benoodigae Kapitaal te versohaffen,. Hij wilde Dora's toekomst verzekerd zien, dit sprak van zelf! -*aar hij wilde ook zijn werk an veilio-heid weten. De beide verloofden leefden zooals de we reld het wenscht Edward zond eiken dag een i«eerlijken ruiker en eiken dag kwam hij ook een halfuurtje praten etn zich op dé hoogte stellen van dé gezondheid) zijner aangebeden bruid. Dora behandeldb hem met rustige vriendelijkheid. Wie beide jongelieden had kunnen gadeslaan, zou hebben moeten erken nen, dat zij, het ideaal van een „verstandig" paar huwelijkskandidaten vormden. Was er wel iets verstandigere, dan zoo'n onbeduidend oppervlakkig jomgmensch. aan een, verstandige vrouw te koppelen? Die zou hem wel op don goeden weg helpen, om con braaf huisvader te worden. Daar kon men van op aan. Weken waren voorbijgegaan en de verhou ding tuB&ohen Artner en Cannabel werd al meer en meer gespannen. Begin Februari was Artner weer afgereisd en na een afwezigheid van drie weken teruggekeerd, zieker dam ooit maair met eeu geheel bevredigend1 succes. De Enigelsahe en Duibsche kapitalisten hadden hun toezegging op gezegeld papier meege geven. De eenige voorwaarde die zij, uog stel den was, dat het, grondbezit van barones Mainau aangekocht moest zijn. Artner had Cannabel wel willeui vernietigen, zóó haatte hij hem en zijn handelwijze, oan de zaak zoo lang mogelijk slepende te houden. Cannabel daarentegen was op Artmor zeer verbitterd'. Deze had hem immers nog niet den kleinen diensit bewezen, dien brutalen snuiter, dien Riemer, de dleur te wijzen? En hij had hem nog iets audlers aangedaan, dat hij nooit vergeten zou een Cannabel ver geet niets. Op zijp herhaald aandringen had! Artner er eindelijk in toegestemd, dat er een schitterend' verlovingsfeest gevierd zou wor den, en dat dus de tot nu toe geheimgehou den verloving publiek zou worden gemaakt. Bij de gemeenschappelijke beraadslaging over de gasten die genoodigd zouden worden, had Artner zonder eenige opheldering, op de lijst van Cannabel, den naam van barones Mainau doorgehaald. Het was Cannabel, of hiji een zweepslag in het gezicht ontving. Hij had' reeds met de barones over het verlovingsfeest gesproken, en zij had er zich in verheugd daarbij tegen woordig te zullen zijn. Hij stoof op, toen Art ner zwijgend den naam doorhaalde, en ver klaarde, deze afwijzing niet alleen als een be- leediging dér barones aangedaan te beschou wen, maar ook als een persoonlijke. „Ik acht het wouschelijjk," zcide Artner, „om zonder over deze kwestie te disputeéren, tot de orde van den dag over te gaan." „Maai- ik laat mij dat niet welgevallen. Wat va't er op mevrouw Mainau aan te mer ken?-' „Ik heb niets vam haar gezegd en ik wemsch het ook niet te doen, maar ik wil niet, dat zij mijn huis betreedt, zoolang mijn dochter bij mij woont. En ik verlang dat dit besluit, met het oog op mijn dioohter. door iedereen, cn allereerst door u, gerespecteerd/ zal wor den." Cannabel beet zich op zijp lippen. Ten hoogste gespannen, em broeiend als een on weer was dé stemming, waarin de beide aan staande schoonvaders vam elkaar gingieiu. Art ner was er het ergste aan toe, omdat hij door die opwinding geheel terneder geworpen wias. Allerlei spookbeelden en ongerijmde voorstel lingen pijnigden hem. Hij. gevoeldë zich als door dé geheelc wereld achtervolgd, en alleen wanneer Dora zijn handen in de hare hield', vond hij eenige rust. Op Dora's aandringen besloot hij te bed' to gaan. In de ziekenkamer moeeten alle gordijnen zorgvuldig gesloten worden, omdat Artner zich met uit het hoofd liet paraten, dat hij van alle kanten begluurd werd. In haar grooten angst zond Dora om een beroemd dokter voor zenuwziekten en tevens verwittigde zij dat Riemer. Dleze verscheen onmiddelijk, ia 't geheel niet verbaasd, toen D a hem ten hevigste ontsteld haar vrees mededeelde ern zijn huLp inriep. Beter dan Dora, die altijd in haars vaders nabijheid leefde, liad hij de verschillende phasen der zeruwenziekte opgemerkt. Wat nu gebeurd was, had hij al lang verwacht. „Het zijn voorbijgaande veraohdjuiselen,-- troostte hij, tegen beter weten in. „Intus- schen zal ik tot uw vadei weer hersteld zal zijn zijp zaken waarnemenDe blanco volmacht is nog altijd in mijn bezit. Maar u moet een beetje vertrouwen in mij stellen.-' „Dat heb ik," mijpheer Riemer. Riemer gevoelde zich als vernietigd bij de geslachte, dat- hij dit vertrouwen reeds een maal en zoo schromelijk misbruikt had. „Misschien was het niet kwaad," zeide hij toen, op gedempten toon, dé hem vergallende herinneringen met geweld terugdringende, „diat ik zelf eens naar uw rad-er ging; mis schien heeft hij eetn dringenden wénsah of op dracht." „U zult toch immers allee vennijidteii wat hem kan opwinden, nietw&ar, mijpheer?" „Natuurlijk." R-leuner begaf zich naar de zieke en onder hield ziehi op ongedwongen, wijze met- hem. Hij merkte op, dat de zieke helder van ge dachten bleef zoolang er niet over zakeni ge sproken werd:, maar dat zijp denkvermogen zich verwarde, zoodra er spreke was van za ken, die in pauwe betrekking tot zijn waan voorstellingen stonden. Het waren louter din gen van zeer ondergeschikt belamg, welke hij zich voo'-stelde als de gewichtigste ter wereld. Artner's ongesteldheid en de aard er van werden strikt geheim gehouden. Zelfs Can nabel was er niets van te weten gekomen; andere sou hij wellicht gewacht hebben met den brief to verzenden, dien Dora nu te lezen kwg. Met do grootste zorg waakte zij voor den patient en dus moest zij natuurl k het oog houden op al hetgeen hem belang inboe zemde. Zij legde den brief rustig terzijde, als con tijding, die haar vader m geen geval goed kon doen, en wachtte tot Riemer kwam, wien zij niets meer verborg. Toen hij binnen trad, reikte zij liem den brief over. „Van Cannabel,-- zeide hij, toen hii hom ingezien en de onderteekening had gelezen „dus niets goeda." Misschien vergist ge u toch, mijnheer," antwoordde Dora, met een droef lachje. Riemer las en kon niet nalaten er zoo nu ew dlan een opmerking tusschen te lassohen „Geachte Vriend, „Het doet mij. innig leed" hmer komt zeker na dat „innig leed" een leugen „na- menu mijn zoon, die te zeer geschokt, is, omi zelf te schrijven, uw vereerde dochter, door mijn zoon innig geliefd, te moeten verzoeken, haar het aan Edward gegeven jawoord terug te nemen. Alvorens tot oen zóó gewichtigeru stap over te gaan, die voor het geheele leven vedbiiwlond is, achtten wij liet ona een heili gen plicht den raad van onzen dokter in te winnen. Edward werd onderzocht en het droe ve resultaat was, dat de dokter mijln zoon ten stelligste veriiood, een huwelijik aan te gaan, vóór zijp. borstaandoening bezworen zou zijn." „Dde aandoening schijpt bij dat jongemenach nog al hoog te zitten," merkte Riemer op, met den vinger naar rijn voor hoofd wijesend. „Jaren kan liet nog duren" Bannen zes maanden zal hij wel met een rijke bankiersdochter getrouwwd rijp" ik: I acht het daarom een gewetenszaak enzoo I voort. „Ik behoef u wel niet te zeggen" I do rest weten wij wel. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1