Uit den omtrek. STADSNIEUWS. paald in de artt. 914 en 915 B. W. ten aan- I zien van kindereii in overspel of in bloed- schande verwekt „dat overeenkomsten betreffende den on derhoudsplicht hetzij krachteloos zijn, hetzij de goedkeuring des rechters behoeven „Ter voorkoming van onbillijke beslissin gen is bet wenschelijk der voorgestelde te nding van art 344a derde lid, luir abso luut karakter te ontnemen en den rechter in dezen vrijheid van beoordeeling te laten. „In het belang van het kind mag «ene bepaling, dat de verwekker verplicht is tob voldoen van de kosten der bevalling en van het onderhoud der moeder gedurende de eer ato zes weken na de 'bevalling, overeenkom stig de in de 1715 en 1716 van het Duit- actie Burgerlijk Wetboek te dezen aanzien getroffen regeling, niet worden gemist. .,In hooge mate bedenkelijk schijnt het, aan den kantonrechter de bevoegdheid toe te kennen de benoeming van den dcor art. 344f gevorderden bijzondere vertegenwoor diger te weigeren. Stellig behoort die be voegdheid te vervallen, indien de benoeming door den voogdijraad wordt gevraagd of daartoe door dezen wordt geadviseerd. „Overweging verdient het denkbeeld, als alleen over het bedrag der uifckeering verschil bestaat, de vaststelling daarvan buiten eigen lijk rechtsgeding aan den kantonrechter cp te dragen." iddoaufandaoongros. Men verzoekt het volgende mede te deelen Van 16 tot 18 Augustus deze» jaara zal te Luik een internationaal congres gehouden worden van den Haodeldrijrvenden, Indu- strieelen en Landbouwenden Middenstand, welk congres georganiseerd wordt door het in 1903 to Stuttgart opgerichte Internatio naal Instituut ter bestudeering van de Mid denstand-vraagstukken. Het programma van het congres beetaat uit twee deelen Het eerste heeft ten doel het verkrijgen van een algemeen overzicht van de wetgeving in de verschillende landen met betrekking tot den Middenstand. In een reeks van nota's, welke het ccntraal-ocxmité van het Instituut op ziah heeft genomen bijeen te brengen, zuilen achtereenvolgens behandeld worden 1. De geschiedenis en de bibliograhpie der wetgeving; 2. Een kort overzicht dei* wetten; 3. Eene beoordeeling van die wetten, wat betreft de gevolgen, toegelicht met statistie ken. Deze nota's zullen gedrukt en rondgezon den worden vóór den aanvang van het con gres. Er zal geene mondelinge gedachtenwissc- ling plaats vinden omtrent deze nota's, doch het staat ieder, die zich opgeeft voor het lidmaatschap van het congres, vrij om aan vullende of wijzigende nota's in te zenden. Deze zullen van wege het Congres gedrukt worden, indien het Comité van organisatie zulks van belang aoht. Daarentegen zijn de na te melden onder werpen der tweede af deeling bestemd tot mondelinge gedaohtenwisseling, uit een oog punt van wetgeving, staathuishoudkunde, statistiek enz. Deze onderwerpen zijn 1. Het technisch onderwijs en het vak onderwijs voor den Middenstand; 2. De ommekeer in de machinale inrich ting der bedrijven, meer bepaald wat betreft de werktuigen en motoren voor het klein bedrijf 3. De organisatie van het crediet voorden Middenstand, daaronder begrepen het land bouwer ediet. Ieder, die zich als lid voor het Congres aanmeldt (waarvoor de contributie 5 francs bedraagt), heeft 'het recht in de taal zijiner keuze een nota in te zenden betreffende een of meer der bovengenoemde vraagpunten. Het beschermheerschap van (het congres ia aanvaard door hunne Exc. den minister van nijverheid en arbeid, Franootte, en den mi nister van justitie, Van den Heuvel, terwijl het eere-voorzittersehap is aangenomen door den gouverneur der provincie Luik, Pety de Thozée, en den burgemeester van Luik, G. Kleijer. Leden van het Centraal comité van het Instituut zijn voor Nederland de heeren R. C. J. Tutein Nolttheniue te Amsterdam en dr. J. Nouwens te Heeawijk, die bereid zijn nadere inliohtingen te verschaffen. „Allerzielen" te Arnhem. Donderdag is te Arnhem Allerzielen" van Heyermans opgevoerd, waar het eerst „ver boden'- heette te zijn. Het stuk ging voor een uitverkochte zaal en had veel succes. De opvoering geschied de zonder dat één oogenblik de orde ver stoord werd. Een nieuwe naam. S. Falkland schrijft aan het Hbld. van Maandagochtend „Heden wordt bij Oldenzeel te Rotterdam eene tentoonstelling van schilderijen en tee- keningen van den Katwijkschen schilder A W. Wassenaar geopend. Wanneer ik u over dien tot heden onbekenden en ongenoemden kunstenaar een paar woorden schrijf, dan ia het niet om den man te prijzen ra. i. is het eene misvatting als eene letterkundige schoenmaker de leest zijner stille schrifturen verlaat om een technische meening over an dere kunsten te stamelenneen, niet om eene oppervlakkige prijzenis, val ik u lagtlg, maar om eenige buitengewoon curieuze op merkelijkheden van den mensoh Wassenaar te vertellen. Ik geloof, dat Holland een nieu wen, echten naam rijker geworden is, omdat deze schilder het niet te werven eigendom bezit der enkelen, die van huis uit, zonder fokking, zonder school, zonder academische leering, natuurtalent hebben verkregen. Was senaar, nu 30 jaar oud, is drie jaar geleden begonnen te krabbelen. Hij is een man door het leven geknauwd en als door toeval tot openbaring gekomen. Z n jeugd is in ver houding tot het verfijnd kunstvak van nu, van een sloopende wreedheid geweest. Zoon van een arbeider, was hij te Rotterdam slee pers jongen toen in een ruwe wisseling van ambachten zwoeger in de tulpenvelden, de tulpenvelden in voorjaar en zomer als de zon die lichamen der werkers martelt toen polderjongen. In de zwarte, modderige kui len, waar de heipalen gemokerd worden, heeftie tot de knieën in de modder gebag gerd, kluiten geschept, vorens gestoken. Toen werd-ie politóe-agent te KLatwijlk aan Zee. Daar hebben we hem allen gekend, als-ie de ronde dee overdag en 's nachts, eenzaamloo- pend met z'n lecliiken, grooten hond. Daar is-ie in z'n eentje begonnen te krabbelen, worstelend met z'n onvermogen om de vor men to treffen daar is-ie toen opgemerkt door T oor op, die met eenige vrienden, Axy Prins, dr. Leuring en anderen, 'm tot dat in staat heeft gesteld, waarvan io nu blijken geeft. Katwijk was wel verwonderd, dat de bekende klabak tijd en verf in de rare na tuur ging vermorsen. Do vissobers grin nik ten, de bewoners kauwden kop-schuddend op hun pruimen. Ze doen het waarschijnlijk nog...... Wat deze begaafde thans ten toon stelt, is werk van die éérste drie jaar, die diepe, groobe, goddelijke vreugde van een prole tariër, die de weiden, de struiken, de hoo rnen ziet en die vreugde op naïeve, primi tieve en roerend-blijde wijze uit Latem we voor den gewezen polderjongen- politie-agent hopen, dati de beoordeelaars, de technische critici, zijn werk in het licht der omstandigheden aanschouwen en voor Hol land, dat hier geen nieuwe vergissing begaan is, zooals metMaar ia wil geen oude namen naast dezen nieuwen noemen. Het nieuw estadhuiste sGra. v e n h a g e. Men schrijjfb uit 's Gravenhage hage Volgens de plannen voor de uitbreiding van het stadhuis zal een twee verdiepingen, hoog voorgebouwd worden ter plaatse ingenomen door het voormalige politie 1 commissariaat) thans in gebruik, beneden bij het Armbestuur en boven bxj de afcieeling financiën. Het front van dit gebouw, waarin op een ruime voorhalle of vestibule is gerekend, met een fraaie entree tusscken twee boogramen, komt dus naar de zijde van de Gravenstraat. De rotonde-vorm van het bestaande gebouw wordt veranderd in een recht opgaanden en reckthoekigen gevel. Dit voorgedeeltc van het te verbouwen/ raadhuis is voornamelijk bestemd voor de in richting der nieuwe raadszaal die ontworpeu is op de le verdieping en komt te liggen aan de straatzijde, uitzicht gevende op de Groen markt door vijf vensters met spiegelramen, openslaande op een baloon dat afgesloten wordt door een sierlijk baluster. De gevel, die oprijst tusschen twee tot dep nok lcopende penanten, wordt gekroond door een koepelvormig dak. De vergaderzaal van de vroedschap wordt geheel anders dan de bestaande. De leden zullen niet meer in vaste banken gezeten zijn, maar zich kunnen zetten in vrijstaande fau teuils, die met twee achter elkaar in een hal ven cirkel geplaatste tafels doorsnede met flinke gangpaden om zich vrijelijk te bewe gen, het midden vullen. Tegenover dit halfrond en gescheiden door een breede tusschenruimt? of hemicycle, 's op een verhooging of estrade de voorzit tersst oei aan weerszijden omgeven door twee zete.s, bestemd voor de wethouders, zoodat de bur gemeester niet meer zooals thans nog op een eilandje zat buiten aanraking met zijn wet houders. Links van het centrum is de tribune voor de pera, veel ^ruimer dan de tegenwoordige en rechts de publieke tribune, berekend onge veer 50 hoorders of hoorderessen te kunnen bevatten. Achter de raadszaal, maar daarmede in schier onmiddellijke verbinding, zijn gepro jecteerd een kamer voor den burgemeester, de leeskamer, een wachtzaaltje en een jassenka- mer. Een gedeelte van de raadszaal beslaat een stuk van het aangekochte perceel. De toegang voor den raad komt door het hoofdportiek, voor het publiek en voor dek pers door afzonderlijke ingangen aan de zijde van de Groote Halstraat en de Groenmarkt. De burcelen voor de verschillende diensten zijn verder over de bestaande en nieuw le bouwen verdiepingen verdeeld, maar de thans gemaakte indeeling is slechts zeer voorloop'g. De trouwkamer blijft in het tegenwoordig daarvoor gebezigd lokaal. 't Volgende adres aan H M. de Ko ningin gaat rond „De ondergeteekenden, voor het grootste gedeelte Zuideraee-visschers, verder indirect belanghebbenden bij de Zuiderzeevissche- rij, benevens enkele belangstellenden, die met den treurige n toestand dier vis- scherij op de hoogte zijn, komen, door den nood der tijden gedrongen, met een onderdanig, doch dringend verzoek tot uwe Majesteit. Gedurende de laatste jaren is de Zuiderzee-visscherij steeds achteruitgegaan. Niet alleen zijn op jaren van voorspoed vele nadeelige jaren gevolgd en werd de strijd om het bestaan ieder jaar moeilijker; doch thans is het zoo ver gekomen, dat de Zuiderzee-vis scherij dreigt te gronde te gaan, en in de ge zinnen der visschers, die door ruwen, moeite vollen arbeid een sober bestaan zoeken, ook' liet onontbeerlijkste voor het levensonder houd dreigt te gaan ontbreken. Dit jaar toch is, na steeds verder gaanden achteruitgang, de zaak zóó ver gekomen, dat van October af de Zuiderzee-vloot in haar ge heel vrijwel werkeloos gelegen heeft. De wei- nigo visch, die nog gevangen werd, kon voor het meerendeel niet aan de markt worden ge bracht, maar was zoo klein, dat ze slechts tot eenden voer kon dienen. Wat is daarvan de voornaamste oorzaak? Reeds sedert jaren werd op de Zuiderzee door eeu deel der vloot gevischt met den moordkuil. Bij deze manier van visschen wordt niet alleen die visch gevangen, wel ka verhandelbaar is, maar ook overgroote mas sa's jonge visch opgehaald. Vroeger jaren had dit bodrijf niet zulke, schrikbarende afmetingen. N'u echter een/ veel grooter getal schepen op de Zuiderzee met den moordkuil is gaan visschen, kar* door de toename van dit verderfelijk bedrijf de visch niet tot vollen wasdom komen, daar ze vóór dien tijd wordt weggevangen. Wel bestaat er van rijkswege een bepaling, dat visch beneden een bepaalde grootte niet aan de markt mag worden gebracht, doch dit voorschrift baat in het geheel niet, daar de veel kleinere visch, die door den moordkuil mede opgevangen wordt, bij scheepsladingen, vol ondershands voor eendenvoeder wordt verkocht of tot mesting van het land moeb dienen. Op dio wijze nu. wordt de eertijds zoc) vischrijke Zuiderzee geheel uitgemoord, eni worden tal van visschersplaatsen te grondel gericht. Dit wordt zelfs erkend door een groot deel dergenen, die met don moordkuil visschen en die dan ook. het kwade voorbeeld volgende, aan het vernielingswerk slechts daarom mee- doen, omdat zij alleen op die wijze nog ge deeltelijk in den nood hunner gezinnen kun nen voorzien. Indien aan deze uitmoording op groots schaal geen paal en perk wordt g'^stcH. is bob te verwachten, dat binnen korten tijd de/ Zuiderzee vissclierij geheel te gronde wordt gericht en dat niet, alleen aan de grooto vis- schersbevolking, maar ook aan de velen, die indirect door haar een bestaan vinden, het brood uit den mond wordt gerukt. Redenen, waarom ondergeteekenden uwer Majesteit cerbiod'glijk verzoeken aan haren minister op te dragen de noodige maatregelen te beramen cn te n-mm. opdat aan dezen onhoudbaren toestand een einde worde ge maakt,. 't. Welk doende, enz. Dit adres wordt, naar ons uit 't. noorden onzer provincie wordt gemold, op verschil lende plaatsen druk geteekend. De beweging gaat van Marken uit en is flink aangeoakt. Naa>- wij vernomen doet ook de zoetwater- vis^chcrij en de He*de-Trn "fchnopii mede. Men' wcnscht vurig, dat de zaak welslage. want zonder onderscheid zijn de visschers overhi-'gd. dat an ter* de Zuiderzee Dog ge moord wordt. Zw. Ct. Het leven van schepelin gen aan boord. Het rapport is versche nen, door de oommissie tot onderzoek naar het leven van scliepelingen aan boord, uit gebracht in de algemeene vergadering der Nederlandsdhe Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, op 4, 5 en 6 Juli 1904 ge houden. De oommissie komt daarin tot de volgende conclusies Ad. la I. Terwijil quantiteit en qualitedt van het aan den schepeling verstrekte voed sel, uitzonderingen daargelaten, in het alge- me u weinig te wensöhen overlaten, worde 1-ierin meer afwisseling gebracht door het, ge regeld verschaffen van versohe, eventueel© lusgroenten. Een lid der commissie wensaht de conclusie aldus gestold te zien De qualiteit en quantiteit van het aan den schepeling verstrekte voedsel is theoretisch vrij goed misschien, doch missen wij ook hierbij, het voorschrijven van voldoende af wisseling (o. a. groenten) en dien waarborg van voldoende naleving der voorschriften. Redenen waarom de volgende maatregelen noodig zijn. II. Do bereiding van het voedsel geschiede dooi- zaakkundige koks. Aanstelling van Ghi- neesche koks is ongewenscht. III. De voeding van den schepeling worde niet aan gezagvoerder opgedragen, door de zen per hoofd en per dag een bepaald be drag uit te keeren. IV. De keuring van het door den schepe ling te nuttigen voedsel geschiede op onbe paalde tijden, ter plaatse waar het gebruikt wordt. Ad. 2o. I Ongereinigd rivierwater worde niet al3 drinkwater en tot het bereiden van spijzen en dranken gebruikt. H. De bewaring van het water aan boord van de grootere schepen geschiede in ijzeren tanks. III. Zooveel mogelijk worde er voor ge zorgd, dat zóóveel zoetwater aanwezig is, dat ook voor lichaamsreiniging kan gebruikt wor den. Ad. 3o. I. Op de stoomschepen worde naast het volkslogies een aparte gelegenheid gemaakt, waar do soliepeling rustig kan eten en zijn vrijen tijd doorbrengen. II. De ventilatie van het volkslogies eisdbt dringend verbetering. TTT Een geregeld toezicht worde gehouden op de zindelijkheid van het volkslogies. Ad. 4o. In het belang der veiligheid op zee, en der gezondheid van het vol'k, dient tegen te langdurigen arbeid gewaakt te worden. Ad. 5o. I. Op de stoomschepen is noodig minstens één groote, of eenige kleinere zie- kenhutten, die niet voor andere doeleinden mogen gebruikt worden, met gezamenlijk vier kooien, gelegen in een der zijgangen van het schip, met te dicht bij den donkeyketel. II. Op de grootere zeilschepen en visschers- vaartuigen worde in de aohterkaiuit een zieikenkooi ingericht. III. Elk vissohersvaartuig moet, voorzien zijin van een practisch en voldoend ingerich te medicijn- en verbandlost. Ongekookte melk aanbe volen. Men schrijft uit Rotterdam aan L en V.: „In een alhier pj> uitnoodigig der Rotter- damsche melkverkeopers vereeuiging gehou den gecombineerde vergadering van landbou wers en melkverkoopers werd door den voor zitter, den heer F. M. Buys, gewezen op de wenfchelij'kheid evenals in Duitschland, Oos>- I teurijik en Amerika terug te keeren van de gepasteuriseerde en gedistilleerde melk tot het oude systeem om de melk versch te leveren In Duitsdhland zou dat ten gevolge gehad hebben, dat de sterfte onder de zuige lingen met 40 pOt. is verminderd Dat oude systeem is bij het melken de b ootst mogelijke reinheid in aoht te nemen, de melk onmiddellijk te zeven met. daarvoor cxpreeselijk vervaardigde zeven en het be hoorlijk doen afkoelen der melk vóór het ver voer. Hij deelde tevens mede. dat, de leden van de Rotterdanische melkverkoopers-vereeni- ging besloten zijn in het vervolg alleen hun ve« trouwen te schenken aan die landbouwers, welke het voorgestelde systeem in, toepassing willen brengen. Dr. A. Lam. de scheikundige der gemeente Rotterdam, drong er met ernst op aan voor al toe te zien op de hoedanigheid van het water, dat gebezigd wordt voor het spoelen dei- melkvaten. Nadat ecnag delvat was gevoerd en dr. L. Weeda. de scheikundige der vercèniging, nogmaals het nut betoogd had van liet ai- koelen der melk vóór het vervoer, verklaar den 21 der aanwezige landbouwers zich be reid de bepalingen der vereeniging op te vol- gen. Over twee maanden wordt weder verga derd om de verkregen resultaten te over wegen." Aotie onder de Rotterdam- sche bootwerkers. Na de verplaatsing van het secretariaat van den Algemeeuen Nederlandschen Havenarbeidersbond en de redactie van de „Havenarbeider" van Am sterdam naar Rotterdam, oefent de redacteur van genoemd blad, de bekende A. C. Wessels. zijn critiek voornamelijk op de toestanden in de haven van Rotterdam. Deze week heeft hij het in 't bijzonder over de onvoltalligheid van de ploegen, die met het lossen van booten belast zijn. De door hem bedoelde stuwadoors betaal den voor het loesen van kolen per kiel uit, alhoewel met bakken gewerkt werd. Daarentegen vermeldt liet blad ook uitzon deringen op den regel, waarbij o. m. de be kende firma Wm. Muller on Cie. Het is natuurlijk als gevolg van den als altijd felle critiek, dat de algemeene haven- arbeiders-vereeniging te Rotterdam „Streven naar Verbetering'' er too gekomen is, een manifest te verspreiden, waarin er op gewe zen wordt, dat vereclieidene werkgevers te Rotterdam, wetende dat te Rotterdam de bootwerkers zeer slecht georganiseerd zijn, aan de werklieden niet het vollo loon uit betalen, voorts dat zij met minder volk in de ploegen werken, en dat zij, in plaats van per last, per kiel laten werken, wat ten voor- deele van de werkgevers en ten nadeele van de arbeiders zcu zijn, en dat zelfs het extra- loon voor Zondagsarbeid niet uitbetaald zou worden. Het manifest waarschuwt de bootwerkers zich hierdoor niet tot staking te laten ver lokken, maar geeft den raad vóórdat de ar beid begint, loon 13 bedingen. In het manifest wordt nog gewezen op de groote drukte in de haven met het lossen van kolenbooten, als een gevolg van de sta king in het Ruhr-bekken. De Vereeniging betreurt het, dat. hoewel een aantal bootwer kers weigeren die booten te loesen, de vakor ganisatie te zwak is om de lossing te belet ten. De Noord-Brabantsche bank. De Hooge Raad verwierp gisteren het cassa tie beroep, ingesteld door de aandeelhouders 1898 van de Noord-Brabantsohe bank tegen het arrest van het Hof te 's Bosch, waarbiji hun verzoek om verificatie in het faillisse ment der Bank voor hun storting van 80 op die aandeelon 1898 was afgewezen. Voor de Haagsche rechtbamk werd gis teren voortgezet de behandeling van de zaak van den metselaar, beklaagd van den moord op den kastelein Van E., op de Groote Markt, te 's Gravenhage, met het verdere verhoor van getuigen. Daarbij bleek dat beklaagde aan verschil lende personen had gezegd, zich wel op Van E te zullen wreken voor de mishandeling, hem door dezen aangedaan in September van het vorige jaar. In dien zin had beklaagde zich ook uitgelaten tegen den agent, die hem na zijin verwonding in dien bewusten Septem- beravond naar het Gemeenteziekenhuis bracht om daar verbonden te worden. Had gisteren een persoon de verklaring af gelegd, dat hij beklaagde den doodelijken steek aan Van E. had zien toebrengen, he den verklaarde een ander getuige, dat die persoon dit ook aan hem had verzekerd. Na het verhoor van eenige getuigen a dé charge, waarvan één verklaarde diat beklaag de hem verzekerd had geen verhaal te zullen zoeken, na de verwonding hem door v. E. aangedaan, kwam de subst.-officier van justitie, mr. Van Genus, aan het woord tot iet nemen van zijn requisitoir. Hij gaf daarbij als zijn onwrikbare over tuiging te kennen in den beklaagde den schuldige te zien. Z.Ed. Aoht-b. eisohte twaalf jaren ge vangenisstraf. De verdedigster, mej. mr. Van Dorp, hield een uitvoerig pleidooi, waarin zij de onschuld van den beklaagde trachtte aan te toonen. Zij concludeerde tot vrijspraak. En mocht d« rechtbank daarmede niet medegaan, tot geen veroordeeling wegens doodslag, maar wegens mishandeling met- doodeliikon afloop met oplegging van veel geringer straf dan was goëischt. Uitspraak 16 Februari. De moordaanslag te Swalmen. In verband met den gepleegden moordaan slag op den opzichter, onbezoldigd rijksveld wachter L. Beek, te Swalmen, in den nacht van 30 op 31 Januari j.l., werd Donderdag ouder die gemeente door de maréohaussée van de brigade Roermond, op rechterlijk bevel alsnog gearresteerd Ch. C., arbeider te Bee- sel, en overgebracht naar de gevangenis te Roermond, terwijl P. C., oud 53 jaren, (va- der,) van beroep voerman, en diens zoon B., oud 21 jaren, arbeider, beiden wonende te Swalmen, nog werden aangehouden. Na verhoor werd alleen in verzekerde bi wa ring gehouden P. C., (vader), de overigen werden op vrije voeten gesteld. (L. K.) Een moordenaar ontdekt? Men schrijft uit Dmxperlo aan de „Anih. Courant Men herinnert zich wellicht den vóór eenige jaren te Doetuichem gepleegden moord op den heer Reling Brouwer, waarvan de dader, ondanks alle nasporingen, onontdekt bleef. Door een hier wonende vrouw, vroeger bij den vermoorde werkzaam, zijn nu mededoelingen gedaan, welke, zegt men, er toe kunnen lei den, den workelijkeu dader op te sporen Gerechtelijk onderzoek. De justitie uit Zierikzee heeft zich naar St. Maartensdijk begeven, teneinde een onder zoek in te stellen naar verduisteringen, door den burgemeester dier gemeente in zijne qualiteit van rentmeester gepleegd. Een erfenis-quaestie. De offi cier van justitie te Amsterdam, vergezeld van den rechter-commissaris en den griffier, hebben te Watergraafsmeer een onderzoek gedaan iu de woning van Van R. Als gevolg daarvan is de man overgebracht naar het parket te Amsterdam. De aanhouding moet geschied zijn op grond dat gebleken was, dat door hem fraude was gepleegd in zake een nalatenschap van een bejaarde tante, eenigen tijd geleden te zijnen huize overleden. De ovcr'edcne moet een aanzienlijke som gelds hebben nagelaten, doch bij testament niets aan Van R. hebben vermaakt, hetgeen zij bij haar leveft. had be loofd wel te zul'en doen. Hbld. Dat was een beetje ver dacht! Aan het station te Oldenzaal heb ben de maréchaussee aangehouden een Duit- sche dame, die met zich voerde circa f 300 aan geld, een gouden ring met diamanten steen, beddegoed, manskieeren, regulateur enz., een en ander vermoedelijk gestolen te Amsterdam. De goederen zijn in beslag ge nomen en de „dame" is op transport gesteld naar Arasterdam. De can didaat-notaris S., die dezer dagen te Nijmegen door de politie ge arresteerd en naar Arnhem overgebracht werd, is uit de hechtenis ontslagen cn heeft zijne werkkring als leeraar aan het instiuut Wegerif te Nijmegen hervi... De heer V. EL, een man met gekrenkte vermogens, studlent te Groningen, te Win schoten woonachtig, is Donderdag in arrest gen/omen wegens aanranding der oerbaar heid. Het station Soetermeer-ZegWaard ia hedennacht geheel afgebnamd. Aan brandwonden overleden. De bakkersknecht T. B. te Winschoten die deze week bij eene ontploffing van petro leum hevige brandwonden bekwam, is in het Academische Ziekenhuis aau de gevolgen daarvan overleden. Verdronken. Gisterennacht ia de veehandelaar O. K. S. van Holwerd te Mon- tumerhock bij Dokkum to water geraakt en verdronken. Brand. Gisterennacht is te Wagenin- afgebrand de leerlooierij der firma J. B- s en Zonen. De brand brak te 4 uur uit en was heden morgen nog niet gebluscht. Het gelukte den brand te beperken tot het perceel der firma Roes, de omliggende per- oeelen kregen slechts geringe schade. Be halve de gebouwen is een groote voorraad leder en huiden mede verbrand. Alles was verzekerd op beurspolis. Omtrent de oorzaak verkeert men in het duister. Redding uit den nood. In de laatste dagen is liét water in de Waal ruim 20 c.M. gewassen, waardoor de belemmerin gen in het verkeer, welke zich hier en daar door den lagen waterstand voordeden, zijn op geheven en de groote schepen, die sedert 20 Januari in do vluchthaven te Hiel waren op gesloten, hun reis konden vervolgen. Ernst of kortswijl? Men schrijft ons uit Deu Haag: „De Opera Italiania brengt, ook tiuiten den schouwburg, emotie in onze duffe stad Het gerucht loopt hier, dat de tenior Tri- cario, dezelfde, die in „II Trovatore" en „Lucia di Lammermoor" is opgetreden, zijn plan kenbaar heeft gemaakt cxm schietoefe ningen op levende schijven te houden. Het schietwapen moet een revolver zijn. De eerste schijf zal de heer De Hondt zijn, de tweede de Italiaauscho onder-impresario, de derde de dirigent Abbate, en de vierde de schutter zelf De heer De Hondt staat duizend angsten uit en gaat, naar men zegt, de deur niet uit. Aan een zijner vrienden moet hij gezegd hebben,,'k zou je danken, 'n Siciliaan, die iheneer Tricot. Tot alles in staat. Vier kogels. Artilleria Rusticana! Dank je wel. Begon ie maar dalij'k met nomimer vier, die voor hom- zelf. Ridi, Pagliaccio! 'n Lastig baantje, dat van impresario. Lastiger dan wat ook, lasti ger nog dan tsaar van Rusland!" Een diepe zucht ontsnapte den gekwelden impresario bij het slot van zijn kleurrijk ver haal." Tot zoover onze Haagsche correspondent. Wij weten niet, in hoeverre hij juist is inge licht Maar als liij dat wèl ismisero me hoe zal deze Sitiliana eindigen? Telegraaf aDe generale synode der Geref. kerken in Nederland, die om do drie jarèn bijeen komen, zullen <üb jaar in Aug. te Utrecht vergaderen. De deputaten der generale sy node tot revisie van eenige artikelen der kerkenorde is thans met haar rapport gereed, dat op de aanstaande generale synode behan deld zal worden. aDe aartsbisschop van Utrecht heeft tot geestelijk adviseur voor het oomité der katholieke soc. actie te Utrecht benoemd den heer B. A. Batenburg, plebaan aldaar. De Bilt. Do heeren L. A. Sevenhuizen, te Soest, eu C. B. Wolff, te Mjaarsseai, bob ben aan den gemeenteraad! alhier concessie gevraagd voor do oprichting van oen eleo- trische centrale, hoofdzakelijk voor de leve ring van licht. Hilversum. Er is hier een Toynbee- vereeniging opgerichtaanvankelijk inet 20 leden. Men stelt zich ten dloel te beoefenen het tooncelspel, de gymnastiek, afchïetiek, enz. enz Ook zullen wandeltochten worden georganiseerd. Een en ander is dius dienende om de arbeiders in de gelegenheid te stellen zich in hun vrijen tijd lichamelijk en zede lijk te verheffen,. Do officier van gezondheid 2e kl. P. B van Leggedo, vroeger van het 5e reg. in fanterie, thans ingedeeldl bij de grenadiers en jagers, hoeft eervol ontslag uit den mili tairen dienst gevraagd. Aan den gepensioneerden sergeant-mar joor M. Boukamp, schrijver op tiet garni- zoenkleedrngmagazijn, is met ingang van 18 Februari de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst toegekend. I>e lieer H. R. Struve, candidaat-uo- taris alhier, is benoemd tot notaris te Midr delburg. Op zestigjarigen leeftijd is te Amster dam overleden onzo oud-stadgenoot, de heen W. van Es veld, sedert een paar jaren lid vart de hoofddirectie der Surinaamsche bank te Amsterdam. Vóór dien tijd was de hoer v. E. te Paramaribo gevestigd. De overledene was ook commissaris van den Kon. Wcst-Indisohen Maildienst en van de Handel- en Industrie-Maatschappij Cura- 9a©, lid van het Kon. Ned Aardr. genootschap enz.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3