S". 817. 3d" •Jaargang. Dinsdag 7 Februari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. RSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem franco per post- 1.75. 4fzonderljjke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feostdagcn. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJ8 DER ADVERTENTIËN Van 15 regelsf AT». Elke regel meer Groote fetters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrjjf bestaan voordeelige bepalingen tèt het herhaald advertééren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De invoer van vee onder (Se nieuwe Duttsche handeS&verdragen. Ret onderdeel van de Duitsche handels verdragen, waarover het moeielijkst overeen stemming is kunnen verkregen worden, is de reg-iling van liet veeartsenij kundige toezicht op den invoer van vee. Daarvoor zijn afzon derlijke overeenkomsten gesloten. Doel daar van is het gevaar te voorkomen, dat met het van buiten ingevoerde vee besmettelijke vee ziekten in het land -worden overgebracht. Maai- do maatregelen, die met dat doel ver ordend zijn, geven ook een krachtig middel aan de hand om den vee-invoer tegen te gaan. Het schijnt zelfs, dat zij daarvoor hoofdzakelijk moeten dienen. In het handelsverdrag met Rusland zijn de bepalingen over den invoer van levend i,ee in hoofdzaak onveranderd gebleven. Duitschland heeft zich daarin het recht voor behouden den invoei- om redenen van vete rinaire politie te verbieden. Dat recht be zit bet reeds en het heeft daarvan een ruim gebruik gemaakt. Aan Rusland is de con cessie gedaan, dat het getal varkens, die het mag invoeren van 70,720 stuks tot 130,000 stuks per jaar is verhoogd. Dat is geschied ten behoeve van do bevolking van Opper- Silezië, die de voorkeur geeft aan varkens- vleeeoh, maar zelve geen voldoende hoeveel heid varkens kan fokken. Zij mag daarom, gelijk tot dusver, uit Rusland var keus laten komen, maar moet hot varkensvleesoh duur der betalen, want het inkomend reoht is- van 5 mark tot 132 mark verhoogd. Uitvoeriger is de zaak geregeld in de over eenkomst met Oosteurijk-Hongarije. Deza overeenkomst is hot groote struikelblok ge weest., waarop de onderhandelingen om met het naburige land tot overeenstemming te komen over een nieuw handelsverdrag, hij na zijn afgestuit. Het gewichtigste resultaat, dat door Duitschland verkregen is, is dat de Duitsohe grens voor den invoer van vee uit Oostenrijk-Hongarije niet alleen kan worden afgesloten wanneer werkelijk een ge val van overbrenging ecner besmettelijke ziekte heeft- plaats gehad, maar ook reeds dan, wanneer de ziekte heerscht in de streek, waaruit de uitvoer plaats heeft. Deze afslui ting van de Duiteohe grens voor het vrije vee-verkeer kan over het ganscho gebied van de monarchie uitgebreid worden. Do Duit sohe regeering beeft het dus volledig in hare macht tegen de overbrenging van vee-ziekten de uitgebreidste voorzorgsmaatregelen te ne men. Graaf Biilow heeft in den rijksdag ver klaard, dat men van den minister van land bouw mocht verwachten, dat hij van die bevoegdheid behoorlijk gebruik zou maken, waarop deze onder het gelach van de verga- doring opmerkte: „Laat dat maar aan mij over I" Terwijl dus tot dusver een geval van over- brenging van eene ziekte moest worden af gewacht (repressieve afsluiting), is de afslui ting nu reeds mogelijk als eene ziekte zon kunnen worden overgebracht (preventieve afsluiting). Nu zegt art. 15 van de overeen komst „Wanneer bij de uitvoering verschil len van meening ontstaan tusschen de oon- tracteerende partijen, dan zal op verlangen van een dezer partijen het advies van eeue gemengde commissie ingewonnen worden. Met dit advies moet bij de hierna te nemen beslissing rekening gehouden worden." Dat doelt dus op een objectief onderzoek van de omstandigheden. Maar de minister van land bouw in Pruisen, die, hoe vooi*treffelijk hij overigens moge zijn, zeker niet voor diplo maat in de wieg gelegd is, heeft in eene ver gadering van het „Landeooekonomie-Colle- gium" openhartig verklaard, dat hij die com missie meer beschouwde als eene decoratieve veiligheidsklep dan als eeno positieve instel ling. Met andere woordende minister zal handelen zooa-ls hij goedvindt, zonder zich aan die commissie te storen. Eenigszins anders is de bevoegdheid tot afsluiting van de grensregeling voor slacht vee, dat bestemd is te worden vervoerd naar openbare slachthuizen. Hier zal geen alge- meene afsluiting plaats hebben, maar zal men met plaatselijke afsluiting tevreden zijn. Eene nieuwe bepaling laat den invoer toe van 80,000 varkens per jaar uit Oostenrijk- Hongarije naar Duitschlaud, natuurlijk on der strenge voorzorgsmaatregelen, om te worden geslacht in aan de grens gelegen slachthuizen. 30,000 stulcs mogen naar Sak sen, 50,000 naar Beieren gaan. Pruisen is voor Oostenrijksche varkens hermetisch ge sloten. Zoo is op afdoende wijze gezorgd, dat geen veeziekten uit het buitenland naar Duitsch- land kunnen worden overgebracht. Maar te vens werken deze maatregelen, naast het hoo- gere invoerrecht dat onder de nieuwe verdra gen zal worden geheven, er toe mede om den invoer van buitenlandsch vee en vleesch in Duitschland te bemoeilijken. De binnen- landsche veehouders zullen, dank zij het ge mis van de buitenlandsche concurrentie, in staat zijn lioogere prijzen voor hun vee te maken en voor het publiek zal het vleesch- gebruik duurder worden. Duitschland. Berlijn6 Febr. De rijksdag behandelde heden eene interpellatie van de vrijzinnigen o-ver liet standpunt van den rijkskanselier betreffende het voornemen van Pruisen tot heffiuig vau tollen op de natuurlijke water- Staatssecretaris Posadowsky verklaarde, dat Pruisen natuurlijk dit plan niet zou uit voeren, zonder te verzoeken om wijziging vaai art.. 54 der rijksgrondwet, dat gedeelte lijk daaraan in den weg staat en ook, voor zoover internationale verdragen daaraan in den weg staan, de toestemming van de par tijen daarvoor te vrageu. De rijksregeering heeft nog geen aanleiding gehad de vraag uit zakelijk oogpunt te overwegen, omdat Prui sen nog niet met bepaalde verklaringen tot haar gekomen is. Berlijn, G Febr. In het debat over de in terpellatie in den rijksdag van de vrijzinnige partij betreffende bet standpunt van den Rijkskanselier tegenover het plan van Prui sen om tollen te lieffen op de natuurlijke waterwegen, zei de de socialist David, dat het plan om riviertollen te heffen een uitvloeisel is van het streven der jonkerpartij om het volk u't te buiten door het buitenlandsche graan te belasten, dat voor vier-vijf den. langs den Rijn en de Elbe Duitschland binnen komt. Osei (centrum)" verwachtte niet, dat bet brood duurder zal wordenliij achtte het noodig de beschermende rechten aan te vul len met riviertollen. Gothein (Vrijz. Ver.) verweet den rijks- kansedier inconsequentie; graaf Bülow, zeide hij, verandert even gemakkelijk van overtui ging als van uniform bij hoffeesten,. De ri viertollen en ook het kanaalsleepmonopolie zijn in strijd met die Grondwet. Wallbreoht (nat. liib.) keurde het Pruisi sche plan goed. Graaf Limburg Stirum (conservatief) ver klaarde, dat een recht dat de rente en amor tisatie van do uitgaven voor de stroom rege ling niet te boven gaat (op den Rijn 40 pf. per ton op 1000 K.M.) noch met de rijks- grondwet, noah met het scheepvaart verdrag in strijd is. In den verderen loop van het debat ver klaarde Beumer uit naam van de meerder heid van de nationaal-liberalen, dat zij tol len voor vroegere verbeteringen ongeoorloofd en scheepvaartrechten in zoodanigen omvang als het Pruisische plan wil onmogelijk in te voeren achten, zonder wijziging van de grondwet en van het Rij n9cheopvaartver drag. De zitting werd daarop gesloten. Berlijn, 6 Febr. De „Commissie van zeven uit de stakende mijnwerkers in het Roer district zond aan den rijkskanselier een tele gram, waarin zii meldde, dat zij hem per ommegaande een memorie zouden doen toe komen, betreffende het standpunt der mijn werkers ten opzichte van de aangekondigde Pruisische mijnwet-novelle en liet ontwerp- rijikswet betreffende de rechtspositie der ar- be-iders-vakvereenigingen. Verdc-r meldde zij, dat de comini;.:i" van zeven bij de Yereeni- ging voor mijn-belang n telegrafisch een on derhoud verzocht heeft, ter bespreking van d: volgende thans gematigde eischen ten eerste: een loonsverhooging van vijf tien procent, in plaats va bet eerst geëisclite minimum-loon ten tweedekomt dat accoord niet tot stand, dan zal een gemiddeld loon van gelijk soortige werklieden betaald worden en niet zooals tot nu toe een dagloon, volgens het plaatselijke gebruik ten derdena de hervatting van den ar beid zullen geen rspressaille-maatrege) ge nomen woroe* - ten vierde: goecic kolen moeten beschik baar worden ook voor behoeftige invaliden en weduwen van mijnwerkers ten vijfdeeen humane behandeling. In verband met de voorgenomen besprekin gen zou het werk eventueel terstond worden hervat. De rijkskanselier antwoordde heden mor gen aan den voorzitter van de „Commissie van zeven'' per telegram waarin hij haar dankte voor doze mededeelingen. „In het alge meen belang" aldus seinde de rijkskan selier houd ik het. voor dringend noodzakelijk, dat de arbeid, zooals U aan het slot van uw telegram in uitzicht steldet, onmiddellijk hervat wordt. In dat geval ben ik ook gaarne bereid de vertegenwoordigers van de arbeiders en van de mijn-eigenaars tot verdere onderhandelingen te ontvangen". Berlijn, 6 Febr. De Staatsanzeiger bevat eene beschikking van de afdeelingen Essen a/d. Ruihr en Hamm van de Koninklijke Spoorwegdirectie, waarbij bepaald wordt, dat van 6 Febr. tot en met 28 Februari voor steenkolen, ookes en steenkool-briquetten in waggonladingen van ten minste tien ton, bij verzending van Nederlandsche havens naar stations, waarvoor het Rijnsch-Westfaalsoh- Nederlandsohe goederenvrachttarief geldt, de vrachtprijzen, genoemd in speciaal tarief no. 3, over de Duitsche baanvakken, met twin tig procent verlaagd zullen worden. De minister van binnenlandsclie zaken in Pruissen, baron Hammerstein, heeft de drie laatste dagen van de vorige week in bet Roer- bekke doorgebracht, om persoonlijk, na te gaan, of de tot dusver genomen maatregelen van orde en tot bescherming van de tot wer ken gezinden voldoende rijn. De staking is nu de vierde week ingetre den, maar het einde laat zich nog niet voor men. Beide partijen trachten elkaar in vol harding te overtreffen. De leiders van de stakers doen hun uiterste best om te verhin deren, dat het getal stakenden afbrokkelt. De slotsom van hunne redeneering 'S onver anderlijk, dat aan den wensch van de regee ring om de onderhandelingen te hervatte eerst kan worden ingegaan als zij een waar borg hebben gekregen voor eene aan hunne eischen beantwoordende wetgeving en dat het tijdstip voor de hervatting van den arbeid slechts kan worden bepaald door de met oe leiding van de staking belaste commissie van Een lichtpunt in het sombere 'beeld van dezen hardnekkigen strijd is de volmaakte rust, die heersokt in het gebied der stakio? De geringe uitspattingen, die tot dusver werden bericht, zijn van volstrekt geen be- teekenis bij een reuzenleger van 200,000 sha kers en de daarbij behoorende honderddui zenden vrouwen en half volwassenen. Men spreekt ook van eene algemeene -.taking, die zou dreigen onder de mijnwerkers in Sile- aë. De Vorwarts vertelt van een samsnspre- king, die de leiders van de werklieden den 2den dezer te Zabrze zouden gehouden aeb- ben. Men besloot, de eischen van de mijnwer kers in het Roergebied over te nemen i n te vens het verlangen naar een rijksmijawet uit te spreken. Wordt aan dat alles niet vol daan, dan zou den 8en Februari de algemeene staking afgekondigd worden. Frankrijk. De Senaat heelt bij <le behandeling van het wetsontwerp op den militairen dienst plicht, ten aanzien van de leerlingen van de militaire academie van Saint-Cyr en van de 1 ly technische school den oorspronkelijken tekst hersteld, waarbij van dezen een jaar dienst bij den troep werd gevorderd. De Ka mer had bepaald, dat zij de volle twee jaar in de gelederen zoude.i moeten dienen. Servië. Belgrado6 Febr. Het ministerie-Pachitsch heeft zijn, ontslag aangeboden, dat de Koning aannam. Tweede bericht. De Koning weiger de bet ontslag van het ministerie aan to nemen. Rusland. Londen, 6 Febr. Reuter s agentschap ver neemt uit goede bron, dat onderhandelingen zijn aangeknoopt tot uitgifte van eene nieu we Russische leening te Parijs voor een be drag van bijna een milliard francs en een interest van 5 pet. Ere uitgifte zal geschiet t.jn door dezelfde groep financiers, die reeds vroeger Russische leemnge.ii heeft genego- tieerd in Frankrijkditmaal zal echter de groep uitgebreide zijn. men meent te weten, dat de leeming reeds geplaatst is; het per centage van uitgifte is. echter nog niet aan gekondigd. Petersburg6 Febr. Het Russische tele- graaf-agentichap bericht In den laatsten tijd kwamen in de Brit- sche pers een menigte telegrammen voor over onlusten in Rusland, waarin de feiten ver keerd zijn voorgesteld of die geheel verzon nen zijn. Zoo is bijlvoor bee ld niet meer dan een bloot verzinsel het bericht uit Peters- burg aan do „Daily Chronicle", dat zesdui zend reservisten, die 1 Peterhof in garnizoen i'ggen, in opstand zouden zijn gvkomen tegen hunne officieren en door andere troepen tot onderwerping gebracht moesten worden. De tegenwoordige toestand in Rusland is niet van dien ,.ard, dat dergelijke dingen mogelijk zouden ziin. Petersburg, 7 Febr. Gisteren heeft onder vooi^itterschap van den mister vau finan ciën Kokowz^.v een vergadering plaats gehad van vertegenwoordigers van particuliere en staatsfabrieken in het district Petersburg. De fabrikanten besloten zich samen te voegen in groepen, die gelijksoortige bedrijven omvat ten, die zuilen beraadslagen over de vraag welke beboetten van de arbeiders terstond bevredigd kunnen worden, zoo mogelijk zon der de regeling van de vragen van afgeinee ne n aard door de wetgeving af te wachten waarover de minister van financiën aan den ir. nisterraad reeds voorstellen heeft gedaan. Jekaterinoslaw, 6 Febr. De werklieden in de drukkerijen, de apothekersbedienden en het trampersoneel hebben bet werk hervat. Morgen zullen de bladen weer verschijnen. Warschau, 6 Febr. De opvoering van de opera „André Chenier" in den Grooton Schouwburg werd verboden, omdat de opera speelt in den tijd van de Fransche revolutie. Warschau, 6 Febr. De werkstaking neemt in uitbreiding toe. De werklieden overhandig den heden aan de fabrikanten hunne eischen, waarvan de voornaamsten zijnde achturi ge werkdag, afschaffing van stukwerk, ver hooging van arbeidsloon en. Met het oog op de onmogelijkheid ora de eischen toe ie staan, verzochten de mijneigenaars den minister per telegraaf, dat hij hen zou laten deelnemen aan de beraadslagingen over de arbeiderskwestie, welker oplossing slechts langs den weg der vtjetgeving mogelijk is. Sosnowict, G Febr.De werkstaking duurt voort. Heden is eene kennisgeving van den gouverneur-generaal, op samenscholingen be trekking hebbende, bekend gemaakt. i>e gis teren bij eene betoogiug rondgedragen vlag gen droegen het opschrift„Weg met de al leenheerschappij Weg met den oorlog!" In overeenstemming met den eisoli van de stakers, zijn de lessen aan de mijnbouwschool te Dombrowa gestaakt. Thorn, 7 Febr. De mijnwerkers te Sosno- wice zijn er in geslaagd een spoorwegbrug door dynamiet te vernielen, waardoor liet verkeer ernstig woiut gestoord. Het is twij felachtig of zij zullen toelaten, dat steenko len uit Silezië Warschau zullen bereiken. Aan de grens worden Duitsche troepen. samei.0etrokken. Kalisch, G Febr. Do werklieden hier heb ben den arb?id hervat. Lodz6 Febr. Een aantal werklieden van de fabriek van Geiuor hebben het werk her vat, zonder overlast van de stakers te on dervinden. In een gevecht tusschen de Kozakken on de werklieden werden een Kozak en een werkman gedood. Vijftien arbeiders werden gewond. Stockholm, 6 Febr. Altonbladet verneemt uit Helsingfors, dat een man in officiers-uni form heden den 'procureur van den, Senaat Jonsson, in diens woning met een revolver doodschoot. De zoon van Jonsson werd ge wond. De dader geeft op Alexander Gadd. te heeten 27 Roman van BALDUIN G ROLL LR. Cannabel dacht er niet aan, ziioh aan fijn gevoeligheid over te geven. Op den man af vroeg hij „Hoeveel wil men u er nu weer voor geven, mevrouw Opnieuw keek de barones Riemer aan, als om hem te vragen, of zij spreken mooht. Dit verdroot Cannabel, die daarop ongeduldig vroeg: „Het is toch geen. geheim Hoeveel Wordt er geboden „Een spotprijs," zeide Riemer, zich. gemak kelijk in zijn fauteuil vleiend. „Een spotprijs je, mijpheer. Niet de moeite waard, om ei' over te spreken, maar achthonderd! dui zend guldon." CannabeL verbleekte. Maar 't was meer vau woede aan van schrik. Met één. blik over zag hij den neteligen toestand, waarin dit geringgeschat jougmenscb hem gebracht had. Riemer evenwel ging op den meest argeloo- zen toon ter wereld voort „Ek geef toe, dat het belachelijk weinig is. Maai' ik heb niet meer to missen, en een man als u. mijnbeer Cannabel, kan gemakkelijk de volle waarde 'betalen.' „Wat raadit u mij nu, mijnheer Cannabel." vroocg do barones. „Dat is kraukzinnigen-werk, mevrouw," antwoordde de bankier onwillig. „Ge moogt er u niet mee inlaten." „Maar het is toch in mijn, voordeel en dat mag ik niet vergeten." „Ik sta er u borg voor," verklaarde Can nabel, „dat u er geen schade bij zult lijden, wanneer u het aanbodl afslaat." „Mevrouw," nam Riemer weer het woord, „ik moet zoo vrij zijn u er op te wijzen, dat zoo'.n vage uitvlucht tegenover mijn beslist aanbod) geen voldoenden waarborg biedt." Canmabel verbeet ziohi van spijt dat hij zich! niet in zijln eigen woning bevond Het zou hem een waar genot zijn geweest „dat heer" de deur te kunnen laten uitsmijten. Voor- loopig moest, hij echter voet bij stuk houden en hij wendde zich daarom opnieuw tot de barones. „Zou u dan werkelijk gclooven dat ik u seuhade zou laten lijiden „Wie denkt daaraan, mijnheer Cannabel antwoordde zij met eon verleidelijk glim- laohje. „Ik dacht ook, dat u in mij tenminste evenwel vertrouwen zoudt kunnen stellen, als - in den eersten den besten kooper, die zioh komt aanmelden." „Daar is geen sprake van, maar Dio „maars" begonnen Cannabel te verve len. Hij was zoo buiten zacihzelve, dat hij de mooie barones mijlen ver wensch te. Maar de grond mooht in geen geval in handen van Artner vallen. En hierop kwam het aan. „Ik moet erkennen, dat de barones vani baar standpunt in liet volste reoht is," merk te Riemer flegmatisch op. „Met mooie praat jes komen we hier niet verder. Als het daar op aankwam, zou ik ook nog kunnen dienen niet oen goeden voorraad. Maar ik betwijfel of mevrouw daarvan gediend zou zijpu." „Van uW aardigheden zal zij zeker ver schoond1 wonschen te blijven," meende Can nabel barsch. „Daarin zoudt go u wel eens kunnen ver gissen, mijn,lieer. U moet niet uit het oog ver liezen, dat ik een bepaald aanbod doe, ter wijl u tot nu toe nog niets dan onbestemde beloften hebt. gedaan. Heb ik gelijk of niet, mevrouw?" „Kalmeer u, teerhartige ziel," hoonde Ca/n- nabel. „Ik geef hetzelfde als Wat door u. is ge- geboden." „Dus u geeft acht honderd duizend gul den?" „Ja!" „Ik zeg dit alleen maar, om .misverstand te voorkomen. Als mevrouw een getuige noodig heeft beu ik bereid." „En nu geloof ikCannabel eindig de den zin niet. Hij, gaf een wenik, die be duidle, dat Riemer ,ivu wel heen kon gaan. Deze vond het goed er geen acht op te slaan. „Eigenlijk moest, u mij den koop gunnen, mevrouw*,,hernam Riemer, „daar ik don oor spronkelijken prijp verdubbeld heb en het eerst aar bod 'ban geweest." „Verviervoudigd! kon Cannabel niet na laten woedend te mompelen. „Goed, verviervoudigd 1 Des te beterHet moet u niet onaangenaam zijn, mijnheer Can nabel, dat ik zoo ijverig de 'belangen van me vrouw I ehartigd heb. Dus, alles wel be- schouwd, meen ik de voorkeur te mogen, heb ben." „Dat mag ik niet beslissen," zeide de baro nes ontwijkend. ..Dat moeten de heeren on der elkaar uitmaken." „Wat dunkt u, mijnheer." vervolgde Rie mer; „zullen wij or om loten?" „Ik dank u," antwoordde Cannabel uit de hoogte. „Zonder u zal ik met mevrouw de zaak wel regelen." Riemer moest erkennen, dat hij het spel verloren had. „Dan, wil ik niet langer uw geluk in den weg staan, mijnheer.' zeide Riemer. „Ik treed terug. De strijd was begonnen. Het verbaasde Riemer dan ook geenszins, na verloop van eemage dagen in die bladen het bericht te lezen, dat het slot- Mainau met dë daarbij behoorende wouden, akkers en bosck- gronden in zijn geheel door den heer C. Ried- berg gekocht was. Onmiddellijk begaf lvij zich naar Dora, otm haar er van te verwittigen. Maar daar zij alle be ïohten, die haar vader konden interessee- ren, vooraf zelf las, had zij de tijding reeds opgemerkt. „Het gemeenste is," zeide Riemer, „dat Cannabel zich achter een strooman verschuilt Niemand kan hem nu iets verwijten. Want Ritdberg durft natuurlijk zonder hem niets te doen. Het zou mij dus niets baten Ried- berg on te zoeken." „Ik geloof ook.' antwoordde Dora, „dat wij den loop der zaken maar af moeten wach ten," En deze liet- zioh niet lang wachten, Kotr- ten. tijd daarna meldden db bladen weer, dat de regoering aan C. Riedberg c. s. de conces sie tot het vestigen van een vennootschap „Eerste Oostenrijksche Spodaumfabriek in het Mainaudal" liadl verleend. Riemer was woedend'. Dat was wel de on beschaamdheid tot het uiterste gedreven Camiaibel had van vergiftige wapens gebruik gemaakt. Welk voordeel had Cannabel bij een lijmfabriok? Duizendo andere industrio- elo ondernemingen zouden daar met voel meer succes op te richten zijp geweest-. Maar eem spodi umfaibrick had voor hemi het voordeel den ganschen omtrek met haar afsohuwelijkeu stank te verpesten. Wie daar nu nog een badplaats met sanatorium wou willen stichten moest wol waanzinnig zijn- Riem er had den geheelon dag gepeinsd, hoe den verschrik ke lij ken slag af te weuden, eer hij naar Dora- gingdoch hoe hij zijp. her senen ook plaagde, geen uitweg1 kon hij' vin don Hij vouid Dora met rood' geweende oogen. „Weet u het?" vroeg hij haastig. „Ja.; maar dit. bedroeft mij niet zoozeer. Papa heeft niet kunnen nalaten, zoaals hij eiken morgen gewoon is, zijn krant te lezen. En i'k hadi het van morgen te druk, om do krant eerst nauwkeurig na te kijken." „Het is een ongehoorde schurkenstreek riep Riemer woedend uit-. „Het- bericht had oen verschrikkelijke uit werking op papa," ging Dora weenend voort. „Ik vond hem als een zmnelooze, strak voor zdoh uit starend. En zoo Ligt- liij nu van, van morgen af, zonder één, woord) te hebben ge sproken. Ik zond om den dokter. Toen deze kwam, baalde hij zelf den professor, die wei oen uur bij papa's lied bleef. Na het consult nam hij mij terzijde en verklaarde dat hij niet -«rerlielen kon, dat papa's toestand) zeer ernstig was Onmiddellijk moest- hij naar eoni herstellingsoord vervoerd, en alle stappen ge daan worden, «in een curator aan te stellen voor zijn zaken." „Ik zal alles wel voor u in orde brengen," zei do Riemer diep bewogen. „Verlaat me niet.; ik sta nu alleen op do wereld." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1