KOLONIËN. BINNENLAND. H rising fors. 6 Febr. (Petereburgscli Tele- graafagentschap). Op den procureur van den Senaat van Finland Jonason werd heden in zijne woning een revolver-aanslag gepleegd. Heden voormiddag is de procureur gestorven. Do moordenaar is gewond. Over den toestand aan de Duitsch-Rusv- sche grens wordt bericht, dat sedert eenigo dagen aan Russische zijde de grensposten be langrijk ziju versterkt. Het gerucht gaat dat uit Duitschland vele wapens, vooral revol vers, binnengesmokkeld worden, zoodat de visitatie aan de grens veel strenger is ge maakt. De vlucht van vreemdelingen uit Czestochau houdt steeds aanvooral vrouwen en kinderen zijn niet te houden en verlaten de stadhet allernoodigste nemen zij mede. Have on good zijn overgeleverd aan de op roerlingen, diefstal en inbraak zijn aan de orde van den dag. In goheel Polen stijgen de brood- en vlecschprijzen aanzienlijkde honger zal de volksmassa moeten drijven tot het uiterste. Kranten verschijnen niet meer sinds veertien dagen. Duitsche bladen mogen niet binnen komen. Zuid-Amerika. Burn os-A gres, 5 Febr. (Havas). Heden avond hebben de hoofden van den opstand, door bemiddeling van den vice-president die zich te Cordoba bevond, aan president Quin- tana een voorstel tot onderwerping doen toe komen op voorwaarden, dat zij hunno ran gen zouden behouden. De president ant woordde, dat hij zijne constitutioneels plich ten zou vervullen en volstrekte onderwer ping eischtchij zou de bedrijvers van den opstand en hunne medeplichtigen met de grootste strengheid straffen. Aan de bevel hebbers van de verschillende afdeelingen, die naar Cordoba op marsch zijn, beval hij hun marsoh te bospoedigen. Buenos Ayr es, 6 Febr. Kolonel Calaras is naar Cordoba vertrokken met 500 man regee- ringstroepen. De majoor der artillerie Fer nandez do la Cruz moet te Cordoba gedood zijn. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgeude berichten Petersburg, G FebrGen /aal Koeropatkin seinde gisteren „Ben van onze detachementen is opgerukt togen Santaitae, twaalf werst ten zuidoosten van Syfontai, en heeft c Japansche infan terie verdreven uit Santaitse en Sezodameng. Onzo verliezen zijn onbeteekenend. „De Japanners rukten op tot den aanval tegen Itansjooantse en Tatag en stelden eeni- g batterijen voor ons front op. Ons geschut opende het vuur en dreef de Japanners terug. Tientsin. 6 Febr. (Telegraph). Den 3en werd eon bataillon Japansch© infanterie na genoeg vernietigd door Circaasische kozak kon. 300 man werden gevangen gemaakt. Te Petereburg loopen geruchten, dat gene raal Koeropatkin ontmoedigd is en gaarno van zijn post ontheven zou worden. Men zegt, dat hij voortdurend overhoop ligt met zijn goneralen staf en daarom den Czaar ontslag als opperbevelhebber heeft gevraagd. Ook de tegenwoordige beheerder van het mi nisterie van oorlog, generaal Sacharow, zou zijn post willen neerleggen. De berichtgever van Reuter in het hoofd kwartier van Okoc seint nader nog over de gevechten aan de Hoen-l»o, dat de poging om de linkerflank der Japanners om te trekken, geheel mislukte. De aanval op de Japansche stellingen werd noch door aanvallen, noch door een bombar dement op andere punten van het front on dersteund; evenmin door een optreden der cavalerie aau den uitersten vleugel der Ja panners; van den aanvang af was het daar om zeker, dat de aanval zou mislukken. De Russen beschikten bij Heikoctai over vijf divisies, maar minder dan twee Japansche divisies slaagden er in deze terug te drijven. Een 100,000 man namen aan het gevecht doel. Deze correspondent schat het verlies der Russen op niet meer dan 4000 man. Reuters oorrespondent bij Okoe seint dat de twee legers in Mantsjocrije zich blijkbaar gereed maken voor een nieuwen slag togen den tijd, dat het weder omslaat. Generaal Nogi heeft zijne regeering be richt, dat de heretelling van de versterkin gen van Port Arthur op bevredigende wijze vordert en in April voltooid zal zijn. Inmid- dols is de vesting reeds in zoodanig-?n toe stand gobracht, dat zij een eventueelen aan val uit zee af kan slaan. Generaal Stössel heeft te Colambo, dat do stoomboot cfcie hom naar Europa brengt, heeft aangedaan, aan oen dagbladcorrespon dent verklaard, dat do opvatting van een deel der Europecsoh© pers. dat de overgave van Port-Arthur ongerechtvaardigd was ge weest. onjuist is. De bezetting had zich geen oogenblik 1 auger kunnen staande hooiden. Uit Tokio wordt aan de Lokalanzciger be richt, dat onder de Russische gevangenen in Hamadera. Tengachaja on Matsoejama ecne pokken-epidemie is uitgebroken. Dagelijks worden 1000 man ingeënt. Als uitersten termijn voor het vertrek van het derde eskader noemt men te Petersburg den 14en Februari. Admiraal Birilew is naar Libau, om de schepen voor het laatst te in- specteoron. Tokio, G Febr. (Tolograph). Admiraal Togo is heden namiddag van hier vertrokken om zich naar zijne vloot, te begeven Tokio, G Febr. (Telegraph). Er zijn nu negen in beslag genomen stoomschepen to Sasobo. Bon van dezen hoeft materieel voor het bouwen van Russische torpedojagers aan boord. Allerlei vU p t o d a t e. Uit Frankrijk komt een catalogus van planton tot ons, waarin namen voorkomen, die ons aan den oorlog in het Vor- ne Oosten herin noren. Onder het hoofd Gladiolus hvbridus notioeianus lozen wij dat .General Stcessel" te koop is voor 6 frc., ..Admiraal Makharof" kost een franc meer, terwijl „Port-Arthür" maar 6 fre. kost. OOST-IND1Ë. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren „fweemaaudsche tocht overste Schmidt dwars door de Gajoelaiulen, waaraan ver scheidene patrouilles iu de A las landen wer den vastgeknoopt, is zonder verzet afge- loopen. Aan uitputting i> gestorven de luitenant C. A. F. Boem. Het blad teekent hierbij a;;/. Ongeveer medio December 1904 rukte een colonne ter sterkte van 150 man (50 Ambo- neezen en 100 inlanders) uit onder bevel van den toen juist in Atjeii aangekomen luite nant-kolonel der infanten B. T. C. F. Sohmidt (commandant der infanterie in Atjeh, tevens ter beschikking van den ei vielen en militai ren gouverneur aldaar). Bij deze colonne wa ren ingedeeldde kapitein der infanterie K. 1'. - M. von Raesfeld Meijer, de le luite nant van dat wapen C. F. A. Beem, de '2e- luitenant A. Visser en de onder-luitenant J. H. Beek. Voorts maakten dien tocht mede de le-luitenant-adjudaut H. G. Smagge en dv officier van gezondheid le klasse B. C. M. Mantz. Do colonne zou over zee naar Meulaboh worden vervoerd om van daaruit door Beu tong, P.imeuë en de La ut Tawarstreek te patrouilleeren en te trachten zich daar schuil i kwade elementen onschadelijk te maken, terwijl zi> daarna naar Lho-Seumawé zou marcheeren om van daar weer over zee naar Koeta Radja te worden teruggebracht. - o duur van d:en tocht werd al dadelijk op twee maanden geschat. Het laatste bericht, dat hier van die colonne bekend raakte, was dat zij zes dagen na het vertrek van Meulaboh vertrokken was van den door marechaussees bezetten post Babah Kroeëng Manggi (gelegen aan de samen vloeiing van de I roeëng Meureubö en de Kroeëng Manggi). Daar waren een dertigtal minderwaardige manschappen achtergelaten en vervangen door een paar brigades maré chaussee onder den le luitenant W. R. Win ter, een officier dio den tocht onder over- si Van Dalen reeds medemaakto en do colon ne Solimidt dus van grooten dienst kon zijn. Blijkens liet bovenstaande telegram is aan de opdracht -iledig volaaan en heb/ben onze wapenen in de Gajce- en Alaslanden zooveel zag weten af te dwingen, dat de bewoners de cok ne-Schmicll niet bobben bemoeilijkt. De aan uitputting overleden le luitenant C. A. F. Beem was langen tijd en tot voor kort plaat k adjudant te Koeta Radja; hij vroeg onlangs ontheffing van die seden taire betrekkin0- om lmar to vcrwisseden met hot leven te velde. Doordat hij langen tijd bureauwc-rkzaamheden te verrichten heeft ge had, zal Beem minder getraind dan de an deren, aan den bovenomschreven, zeer ver- m/o;enden tceht hebben deelgenomen en zijn ijver voor de goede zaak met .len dood heb- i n bekocht. De overleden officier werd den 14en Octo- n rit officier bii het Neder- landsche leger, werd den 18en Februari 1892 overgeplaatst bij het Indische leger en nam deel aan de krr'//verrichtingen tegen Lom bok hi; bereikte den leeftiïd \an 37 jaar. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Maandag G Februari. Geopend 2^ ure. Staat sbegrooting 1 90 5. Hoofdstuk V (Binnenl Zaken). Do beraadslaging wordt voortgezet. De heer Van Leeuwen herinnert aan den door hein verleden jaar uitgesproken wensch, dat er verandering zou gebracht worden in de besturen der gemeente. Die zaak is van zooveel belang bij de tegenwoor dige uitbreiding der gemeentebemoeiingen, dat hij dien aandrang herhaalt voordat het spaak loopt. De burgemeesters warden eenvoudig be schouwd als Rijkskruiers voor de uitvoering, der Rijkswetten, en daarin dient verande ring te worden gebracht. l>e omslachtige wijze van werken, die thans wordt gevolgd, dient dan ook plaats to i aken voor een meer eenvoudigen. Ook bij do Arbeidswet zal aan den burgemees ter zoowel van de groote als aan de kleine gemeenten weer oen veel omvattende taaie worden opgelegd; aan de hoofden van do kleine gemeenten niet het minst, omdat de zen dikwijls alleen voor hun taak zitten, daas- zij niets hebben dan oen paar boeren- wethouders. Thans nog een enkel woord over de Drank wet. waarover in de stukken wel niet van gedachten werd gewisseld, maar waarover hier gesproken werd. Spr. memoreert een in gezonden stuk in „De Tijd", „de Drankwet en hare toepassing in Amsterdam". Het ver heugt Spr. dat dit wan,gedrocht op legislatief gebied aanleiding tot besprekingen geeft. De grief in dat stuk was, dat 90 van de aan vragen in Amsterdam geweigerd waren, naar den inzender meende ten onrechte. De be wering is echter onjuist. 64 aanvragen zijn ingekomen krachtens art. 5 sub 2 der Drank wet en daarvan zijn <_r verleend 21 en 43 zijn geweigerd, volgens de wet, op verschil lende gronden, waaronder 32 niet beslist on voorwaardelijk. B. cn W. van Amsterdam zijn met art. 5 sub 2 zeer ingenomen, als een van de weinigen, waarop geen rechtma tige critiek mag worden uitgeoefend. Duidelijk wordt bemald, dat eene nieuwe vergunning kan verleend worden, wanneer twee vergunninghouders afstand doen, maar nu de practijk. Zeven weken hebben B. en W. slechts tijd om eeuc beslissing in deze te nemen, maar in die 7 weken moet onder zocht worden of die personen nimmer ver oordeeld zijn enz. enz., in 't kort, al die bij zonderheden welke de Drankwet voorschrijft en waarlijk, dio zijn niet gering. Nog grootor wordt de moeielijkheid wan neer straks de ver lof aan vragen komen. Ook op dat punt is de wet zeer lx*ienkeliik gere- d igoerd. Nog grooter nardheid bevat de bepaling van art. 63. i ersonen die oe i keer veroor deeld zijn. kunnen nog wel vergunning krij- i. maar de person- i hier bii art. 63 be- ;ld, zijn voorgoed elk uitzicht op vergun ning kwijt. Ln de Drankwet ziet Spr. niets jlitieks, en dat heeft hij er nooit in gezien, lij wil do Drankwet eerlijik en zonder eeni- ge politiek uitvoeren en daarom wees Spr. nogmaals op de gre )to moeielijkheid die daaraan verbonden is. De Drankwet beoogt het drankgebruik te beperken. Gi dat doel b* reikt zal worden betwijfelt spreker. De heer Van B e r c cl betoogt, de nood zakelijkheid om de muziek niet alleen hel. deel te doen zijn voor de rijken, maar die ook dienstbaar te maken aan lut volk door bevordering van den volkszang, die verheven moet worden door meerdere beoefening o*° do scholen. Een acte voor zang zou Spr. in de examens wjuen opnemen. De heer Bevers is door de rede van den heer Van Leeuwen niet overtuigd, dat de af wijzingen van vergunningen te Amsterdam niet uoodeloos ha; .1 zijn geweest. Spr. heeft medegewerkt aan de tot standkoming der Drankwet en hij heeft daarover nog geen wroeging ondervonden. Ook Spr. acht art. 5 sub 2 een der beste bepalingen van do Drankwet. De dubbele teleurstelling die en kele tappers te Amsterdam hebben getroffen, had die menscheu naa/ Spr.'s opvatting niet behoeven te treffc. De heer Scholten dringt ook hier aan op spoedige wettelijke regeling van het ac count a.n ts wezen De heer Van Houten critiseert nog maals het beleid van den minister ten aan zien van burgemeestersbenoemingen. Er zijn in 's ministers omgeving personen, wier ad vies meer waarde schijnt te hebben dan dat van commissarissen der Koningin. De heer Stork onderschrijft bijna alles wat door den heer Regout is gezegd over de sociale wetgeving. In hetgeen tot nu toe op dat gebied is voorgelegd, vindt Spr. weinig aannemelijks, maar aan veel zou hij tooli ziju stem geven om daardoor tot het betere to geraken. Ook Spr. waarschuwt tegen liet to breed omzetten en te veel detailleerden van sociale wetten. Spr. verzocht den minister art. 12 der Veiligheidswet buiten werking to stollen van allen die iu de Ongevallenwet vallen. Voorts te overwegen het denkbeeld eener opschortende rente, verleden jaar ook door hem verdedigd. Ten slotte vraagt Spreker wat deze zaak betreft, hoe hot staat met de dubbelo verzekering, welk euvel zoo gauw mogelijk die.-' te verdwijnen. Vervolgens zet Spr. zijne denkbeelden uit een. Het vertrouwen in het ingediende wets ontwerp ziekte-verzokering is bij Spr. niet groot, maar hij behoud zich zijne opinie voor tot later. Hij heeft intussohen reeds den in druk gekregen, dat de ambtelijke ziektever- pleging de hoofdzaak zal worden. De heer Van den B i e s e n sluit zich in zake het eerst intrekken van twee ver gunningen en daarna onderzoeken of de nieuw aangevraagde vergunning kan worden verleend, geheel aan bij den heer Bevers. Dat er in zake „vervanging" door „zetbazen" nog al wordt geknoeid, acht Spr. zoo erg niet Men heeft tocli wel het vergunnings recht geïnd van zich noemende zetbazen, die het eigenlijk niet warenOok Spr.'s conclu sie is, dat de Drankwet te; Amsterdam niet is toegepast naar den geest en de bedoeling. De vergadering wordt verdaagd tot heden ochtend 12 uur. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 7 Fe bruari 1905 bevat do volgende Koninklijke besluiten, toegekend do eere-inedaille der Oraaije- Nassauarde in zilver aan C. van Meckel, werkzaam in do touwslagerij van J. M. van der Lely, to Maassluis; benoemd tot ontvanger der directe belas tingen te Rotterdam (eerste afdeeling) W. J. Versfeit, ontvanger derzelfde middelen te Delf; c. a,. tot ontvanger der directe belastingen te Amsterdam (eerste kantoor) G. H. J. Sou- man, ontvanger der invoerrechten en accijn zen te Schiedam; tot ontvanger der directe belastinge is Amsterdam (derde kantoor) J. Hattiuk, ont vanger der invoerrechten en accijnzen to Haarlem ingetrokken de benoeming van den ont vanger der directe belastingen P. F. G. A. Le Cocq d'Armandville, te Amsterdam (achtste kantoor) tot ontvanger der invoer rechten eu accijnzen te Venlo (Station) en is hij bevestigd in zijne tegenwoordige betrek king van ontvanger der directe belastingen te Amsterdam (achtste kantoor); do benoeming van den ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen F S. van der Groot, te Meppol, tot ontvan ger derzelfde middelen t© Winschoten, en is hij bevestigd in zijne tegenwoordige betrek king van ontvanger te Meppel. H. M. de Koningin was Zondagoch tend in de Regentessekerk te 's Gravenhage onder het gehoor van ds. Knottnerus, H. M. de Koningin-Moeder in de Groote ks/k al daar, waar ds. Cramer voorganger was. De Prins der Nederlanden is gisteren ochtend uit het buitenland in* de residentie teruggekeerd. Do Koningin verwelkomde Haar Gemaal aan het Staatsspoorstation, waar ook de ad judant van den Prins jhr. Hooft Graafland, aanwezig was. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins brachten gisterenmiddag een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder in het Pa leis aan het Lange Voorhout. *<fe H M. de Koningin-Moeder was gisteren avond den schouwburg bij de voorstelling van liet Fransch© tooneel Zaken zijn Zaken, met Jan Coquelin in de hoofdrol. Do minister van buitenlandsch? zaken geeft heden een diplomatiek diner. Mocht de minister van oorlog deze week nog niet hersteld zijn van de influtnza. waaraan hij lijdt, dan zal de minister van marine de oor logs- en vesting-begrooting in de Eerste Kamer verdedigen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 9 Februari a.s. niet plaats hebben. Men verneemt, dat de lieer de Bruyn Prince zal aftreden aL v.ce-pre3ident van den Raad van Nederlandsch Indïë. Een interview met mr. Kolkman. Een medewerker van Het Centrum heeft het Tweede Kamerlid mr. Kolkman geinter- viewd en deelt den inhoud van dit interview in zijn blad mede. Over de concentratie van Unie-liberalen en vrijzinnig-democraten zeide mr. Kolkman „Ik vind die concentratie, zooals zij tot stand gekomen is, gewoon-weg ergerlijk. De heer Borgesius zit nu niet meer in het kat- tebakje van den verkiezingskaros met do pa rade-paarden, maar op den bok, waar de heer Troelstra afgedrongen is. De eerlijkheid had gevorderd, dat de heeron Troslstra en Drucker naast elkander hadden plaats genomen. Zn willen grondwetsherziening met een bepaald doel en krachtons hun beginsel. Maar om het principe schijnt men zich in deze cam pagne voor een blanco artikel 80 in het geheel niet te bekommeren." Van de berichten in de bladen, dat sommige leden van het kabinet in elk geval zouden willen aftreden en zich daarom weder be schikbaar stellen voor een Kamerverkiezing, verklaarde de heer Kolkman, dat hem met zekerheid bekend was, dat er niets van be kend was. Van den minister Loeff vernam mr. Kolk man, dat die er geheel onkundig van was, dat hij ergens in Brabant candidaat voor de Tweede Kamer zou besteld worden. Wat liet wetsontwerp op het lager onder wijs betreft, verklaarde de heer Kolkman, ebt. daar wel degelijk spoed mede gemaakt werd Als bewijs daarvoor voerde hij aan, dat aan liet verlangen van den heer de Stuers, lid van de commissie van rapporteurs, die ongesteld was en aan den voorzitter dier commissie, den heer Talma, uitstel van behandeling en van vaststelling van het voorloopig verslag had gevraagd, door dezen niet was voldaan. Of liet ontwerp vóór de verkiezingen nog in openbare behandeling zou komen, dit was, volgens mr. Kolkman, oen kwestie van tijd en omstandigheden. Er viel nog zooveel te dren. Op voorstel van Burg. en Weth. van dj gemeente Warmerveer is door den raacl dier gemeente besloten, dien onderwij zei* B. Noaoh zijne periodieke traetementsrverhoo- ging voor 1905 niet toe te kennen. Daar in het schrijven van het Dag. Bestuur aan den heer N. niet de redenen van dit besluit ver meld stonden en hij er van overtuigd was, dat die school autoriteiten over zijjn onderwijs gced tevreden waren, wendde hij zich tot liet gemeentebestuur met het verzoek om nadere inlichtingen. Mondeling werd hem nu medegedeeld, dat de ntiet-toekjeuning van verhooging in verband stond met de weige ring van den onderwijzer Noaoh in Augustus 1904, om aan Burg. en Weth. mee te deelen, wie de personen waren die 's nachts in zijn gezelschap door de politie waren gezien, toen er oproepingen voor eene meeting voor alge meen kiesrecht weiden aangeplakt. De heer N. achtte zich niet tot dergelijke mededee- lingen verplicht, dich enkel over zaken be treffende de sohool en het onderwijs. Ook het verspreidon van manifesten van het Comité van Verweer in 1903 gaf tot de met-toekenning aanleiding. Het hoofd der school en de arrondisse- mouts-schoolopziener hadden gunstig gead viseerd. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip de Ruyter, onder bevel van den kapitein ter zee P. S. R. Wolterbeek, 5 dezer van Perim vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië. Onder de laatstelijk bij de Tweede Kamer ingediende reeks van naturalisatie- ontwerpen is er een tot naturalisatie van een te Brussel wonenden Rotterdammer van geboorte, die zijn Nederlanderschap had verloren door verzuim der kennisgeving, na 10-jarig verblijf in België, dat hijl Nederlan der wenschte te blijven. Prof. m r. H. B. Greve n. Buiten de stad zijner inwoning, in den kring van enkel zijn naaste familieleden, herdacht Zaterdag de Leidscho hoogleeraar in de staathuishoud kunde en de statistiek, mr. Gre ven, den dag, waarop hij, een kwarteeuw geleden, het pro fessoraat te Leiden aanvaardde met liet uit spreken eoner redevoering over „Oude en Nieuwe Economie, eeno poging tot verzoe ning." Was het. niet wensch van den jubilaris geweest, zegt het Vad., zonder huldebetoon dezen dag te laten verstrijken, de blijken van belangstelling van de zijde zijner ambtgenoo- ten, leerlingen en vrienden zouden stellig zijn toegestroomd in grooten getale. Te 's Gravenhage overleed in 70-jarigen ouderdom de gepens. majoor van het Ind. leger J. H. Ph. Kroesbeek, ridder der Mili taire Willemsorde, welke hem werd verleend ter zake van zijn flink gedrag als kapitein bij de expeditie in Deli in 1872. terwijl hem voor het deelnemen aan de eerste-Atjehex- peditie de gesp 73/74 mot de Atjeh-medaille werd toegekend. Te 's Gravenhage overleed gisteren op bijna 35-jarigen leeftijd dr. S. Reeling Brou wer, geneesheer-directeur van het krankzin nigengesticht aldaar. Naai- aanleiding hiervan schrijft men uit 's Gravenhage „De dood van den verdienstelijken genees heer-directeur van het Geneeskundig krank zinnigengesticht alhier, dr. Reeling Brouwer, heeft door het onverwachte, in vele, vooral in de medische kringen, diepe ontsteltenis verwekt. Zaterdag ochtend verliet de geachte ge neesheer nog gezond en wel voor een korte pooze de stad en des avonds werd hij. dade lijk na zijn terugkeer met een hevige long ontsteking op het ziekbed geworpen, waarvan hij niet meer opgestaan is, daar hij in den vroegen ochtend van heden aan de gevolgen der acute ziekte ontsliep. Dr. Reeling Brouwer, geboortig uit Fries land, en leerling van de Leidscho Alma Ma ter, legde zich kort na zijne promotie tot doctor in de geneeskunde toe op de behande ling van zenuwziekten en de psychiatrie. Als specialiteit vooral in laatstgemelden tak der medische wetenschap werd hem, bij de reor ganisatie van de krankzinnigen-inrichting al hier, de betrekking van 2en geneesheer in dat gesticht toevertrouwd om, na het aftre den van zijn oollega, nu wijlen dr. Teilegen, tot geneesheer-directeur dier inrichting te worden benoemd. De toewijding en kunde, die hiji als leider van deze instelling aan den dag legde, :i.a algemeen bekend en na bet heengaan van dr. Teilegen is de dood van zijn opvolger een nieuwe slag voor het gesticht. Ook de Justitie verliest in dezen wet.'ii- schappeleijken man een gezaghebbenden voor lichter bij het onderzoek der geestvermogens van personen, verdacht van misdaad. Het noodlottige toeval wilde, dat hij de tweede psychiater is, die aangewezen een on derzoek in te stellen naar de al- of niet- toerekenbaarheid van den verdachte in zake den sensatie-wekkenden moord in de Scheve- ningsche bosehjes, overlijdt vóór hij zijn taak heeft kunnen volbrengen. NederlandscheYereeniging voor Ambaehts- en N ij verheid, s- kunst. Opgericht is de Nederl. Vereeniging voor Ambaehts- en Nijtverheidskunst. Ze wil behalve het behartigen der vakbelangen, ia da eerste plaats medewerken tot de ontwik keling der ambaehts- en nijverheidskunstzo wil en ze kan (indien ze daarin ten minste voldoende geholpen wordt) er mede voor wa ken, dat de nieuwe beweging niet door veh» schadelijke invloeden ontaarden zal. Hiervoor behoeft zij den zedelijiken cn ma- terieelen steun van allen, die voor de nijver heidskunsten iets voelen. De vereeniging tracht haar doel te berei ken door A. Het houden van vergaderingen. Het is de bedoeling, op deze vergaderin gen, behalve de directe belangen der vereeni ging, ook onderwerpen te behandelen van meer algemeene strekking, die voor de l«- laugstellenden buiten de vereeniging Inter ;s- sant of nuttig kunnen zijn. B. Het houden van tentoonstellingen. Tentoonstellingen die van deze vereeniging uitgaan, zullen uitteraard minder verbrok keld, minder onvolledig en beter geregeld worden, dan tot nu toe het geval was. C. De uitgave te bevorderen van geschrif ten op het gebied der ambaehts- en nijver heidskunst. Indien de fondsen dit veroorloven, zou het inderdaad van groot gewicht kunnen geacht worden, als de vereeniging voor Holland een tijdschrift tot stand kon brengen, dat op den duur de plaats zou innemen van de zeer vele soortgelijke buitenlandsche geschriften, die zoo weinig, zoo verkeerd en zoo onvolledig omtrent de beweging in ons land inlichten. De volgende artikelen zijn vooral van be- teekenis voor de toekomstige kunstlievende leden. D. Het behartigen van de belangen van het ambacht en de nijverheid, voor zooverre die verband houden met het doel der ver eeniging. E. De belangen voor te staan van het vak onderwijs. Hieronder wordt ook verstaan dat de ver eeniging zich op de hoogte zal houden van alle quaesties betreffende de belangen der betrokken leeraren. H. Het samenwerken met andere vereni gingen. Reeds herhaaldelijk ondervonden vele le den der jonge vereeniging treffende blijken van belangstelling in hun werken en srie- ven. Thans doet zich voor de groote groep van personen, die deze belangstelling reeds her haaldelijk toonden, een ongezochte gelegen heid voor, om onzen arbeid te steunen en te bevorderen. Nadere inlichtingen over liet streven der vereeniging worden ten allen tijde gaarne verstrekt door den len secretaris H. Hana Groenmarktkade 1 Amsterdam, Een hongerkuur. In het Theater de Vereeniging in de Warmoesstraat te Am sterdam treedt op zea erj Flora Tosca, niet als zangeres of tooneelspee 1ster, maar als spe cialiteit in het vasten. Zij zal een honger kuur maken van 10 dagen en leeft dien tijd op... VictoriavvaterHaar vertrek is ingemet seld, men kan haar door glasruiten dag en '.eu. waarnemen. De jonge dame ziet er allee'.ehalve als een hongerlibister uit. Als zo maar niet. gelijk Fapuss, gesnapt wordt op het. eten van knak worstjes Een jong ij s b e e r t j e. In Artis te Amsterdam is een ijsbeer gebo ren, waarvan het weekblad „Do Amster dammer" het volgende vertelt. Donderdag heeft mania haar poppetje voor teerst naar buiten gedragen. Van 18 Decem ber, den dag van geboorte, tot deze week toe, dus ongeveer een maand, heeft ze 't stil letjes thuis gehouden in 't groote wanna hok; zelf liet ze zich maar zelden kijken en zorgvuldig hielden zich de oppassers op een afstand. Verleden jaar was er ook al gegronde hoop, dat aan de Artis-bezoekers het nooit geziene schouwspel zou geboden worden van piep jonge ijsberen met de moeder te zien spelen, maar na twee dagen was de kans verkeken. Nu is het boven verwachting goed gegaan, al is er maar één jonkie. Haast aandoenlijk is het te zien met hoe veel teere zorg de berin haar kind omgeeft als het even piept, snelt zij er op toe en likt het stil. Ze durft het bijna niet aanraken met haar groote handen schijnt het. Als ze oordeelt, dat het wat te ver naar voren is gerold, of dat het lang genoeg van de bui tenlucht heeft geprofiteerd, scharrelt ze wat stroo bijeen, schu'ft dat tegen de kleine aan, wikkelt hom er in en rolt hem zoo met haai- voorpoot als mot. een lepel weer naar achter in de richting van hst hol. Valt het stroo op zijde, door 't gekrabbel van het jong, dan schuift, zij cr weer een nieuwe laag onder eu rolt de kleine zoo zoetjes aan verder. Als de jonge ijsbeer nog niet naar bed wil, wat te genstribbelt en weer uit het stroo duikelt, neemt zij hem eventjes met den bek bij het oor en brengt hem zoo een pasje verder onder het stroo. Donderdag, Zaterdag en Zondag was het telkens ongeveer half vier, toen zo met do kleine buiten kwam eerst liep zo alleen een half uurtje om de rots, langs het hek en loerde cn snuffelde in alle hoeken om te zien, of ook iets niet pluis was. Eor?t als alles

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2