s°. sis. 3d* Jaargang. Woensdag 8 Februari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. Speculanten. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden toot Amersfoortf 1.25. Idem franco per post1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». 'lltrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnammer 66. PRIJS DEE ADVEBTENTEËBF: Van 15 regels •<71. Elke regel meer O.IS. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrjjf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De beweging in Rusland. De laatste dagen bevestigen meer en meer, dat de economische beweging aan 't dood bloeden is. Wanneer men Russisch Polen uit zondert, dlan zijn overal de stakingen aan 't verloopen. Deels omdat zij 't niet langer konden volhouden, deels onder den indruk van den drang, die van overheidswege op bon werd uitgeoefend, gaan de arbeiders weer aan het werk. Onder den indruk van het gebeurde, is de Russische regeering plot seling door oene ware hervormingswcedo op sociaal gebied aangegrepenlaat ons voor de arbeiders hopen, dat deze ijver lang ge noeg moge aanhouden om tastbare vruchten voor hen op te leveren. Maar de beweging onder de arbeiders is sleehts een bijkomend verschijnsel in de groote gisting, die thans de gemoederen in Rusland heeft aangegrepenDe beweging onder de beschaafde standen blijft aanhou den. Hoe zou die beweging ook tot stilstand kunnen komen Do rampzalige oorlog in het verre Oosten is het bankroet van het be staande regeringsstelsel. De lectuur van de adressen van verknochtheid en vertrouwen in den alleenheersaher moge den Czaar. blij kens die kanttoekeninjpe® waarvan hij ze voorziet, genoegen verschaffen, het is niet to loochenen, dat zij slechts sporadisch in komen. Daarentegen komt zelfs in de ver gaderingen van den adel, een element dat niet verdacht kan worden van revolutio naire gezindheid, de ontevredenheid aan den dag. In de Mcskousche vergadering werd een ooaiservatief adres gevoteerd, maar cene krachtige minderheid 153 tegen 213 verklaarde ziah voor een adres, dat zich aan sloot bij de wensohen, die terwijl prins Swia- topolk-Mirslcy aan het hoofd stond van het departement van binnen landsche zaken, door de zemstwo's, de vertegenwoordigingen van de landschappen, werden kenbaar gemaakt. In andere vergaderingen, zooals die te Pe tersburg en te Jaroslaw, hadden dezen de meerderheid- Zeer opmerkelijk is ook eene andere mar nifestatie uit de kringen der meest ontwik kelden. De universiteiten zijn gesloten; het onderwijs staat stil in deze dagen van be- rc°oing. Maar de professoren laten zich niet ht. zwijgen opleggen. In een adres, dat 342 handteekeni ngen bevat, druikten zij hunne overtuiging uit, dat de academische vrijheid bij de tegenwoordige staatsorde in Rusland onbereikbaar is en dat die vrijheid slechts te krijgen is door eene volledige omwerking van de bestaande bepalingen. Dat is drin gend noodig. „De zware beproevingen, die het. noodlot over ons land heeft gebracht, hebben met volledige duidelijkheid aan het lioht gebracht welke gevaren een volk drei gen, waaraan beschaving en de elementaire rechtswaarborgen ontbreken. Onder den in druk van de zware slagen, die de innerlijke rotheid van de tegenwoordige orde hebben blootgelegd, heeft de Russische maatschappijl zich vereenigd in de gedachte, die in do be sluiten van de zemstwo-oonferentie en ook in de besluiten van de Moskousche duma en van vele andere lichamen nadrukkelijk werd uitgesproken. Wij), geleerden en leer aren aan Russische hoogescholen, sluiten ons aan bij deze uitingen van het denkende Rus land en zijn vast overtuigd, dat in het be lang van het welzijn van het land het begin sel der wettigheid en van de onafscheidelijk daarmee verbonden politieke vrijheid onwrik baar vastgesteld moet werden. De geschiede nis leert, dat dit slechts kan worden bereikt, door vrijgekoaen vertegenwoordigers van het gansohe volk te laten deelnemen aan de wet geving en aan het toezicht op de bestuurs organen." Het is steeds dezelfde wensch, die wordt herhaald, maar telkens door anderen. Onder het bestuur van Fwiatopolk-Mirsky kon dit verlangen zich betrekkelijk gemakkelijk la ten hooren. Nu waait de wind uit een an deren hoek. Prins Mirsky is afgetreden, en aan het hoofd van het departement van bin- nenlandsche zaken is nu een man geroepen, die tot voor 'korten tijd in Moskou een be langrijk aandeel heeft genomen in alle maat regelen, die de reactionaire grootvorst Ser- gius nam tot onderdrukking van de liberale beweging. Toch schijnt de reactie niet geheel mees ter te zijn van den toestand in de hoogste regeeringskringen. Men is daar voor indruk ken van buiten niet geheel onontvankelijk. Op grond van zijne kennis van personen en toe standen in Rusland verklaarde Peter Stru- we, de uitgever van de Oswoboschdenie, het liberale Russische orgaan, dat in het buiten land verschijpat, om geheel vrij te zijn in het uitspreken van zijne meening, aan een mede werker van de Neue Freie Presse, dat het ontzag voor het oordeel van de beschaafde wereld in de Russische regeeringskringen veel vermogend is. Ook het bekende bericht van de Daily Telegraph over het verschijnen bin nen kort van eene Russische Magna Charta houdt de heer Struve voor niet geheel onge grond. Het is zeer goed mogelijk, dat de minister van landbouw Yermoelow, die een zeer lauwe liberaal, maar geen reactionair is, met het oog op den ernstigen toestand den moed gevonden heeft den Czaar met de volks- wenschen bekend te maken en daarvoor het oor van den monarch gevonden heeft. Ook de correspondent van de Daily News te Pe tersburg gewaagt er van, dat de liberale in vloed in de regeering geenszins ten onder gebracht ishij doet zich integendeel wel de gelijk gelden en er is, volgens dezen zegs man, bereids besloten tot d bijeenroeping van een Zemski Sobor (vergadering van ge machtigden der Zemstwo's). Men zal natuurlijk bevestiging van deze mededeeling moeten afwachten. Maar dat de liberale beweging in Rusland niet dood is, mag men als zeker aannemen. De te kwader ure begonneu oorlog, waarvan de voortzet ting waarschijnlijk nieuwe rampen zal bren gen, is op zich zelf reeds eene aanleiding om haar te doen blijven leven. Duitschland. Berlijn. 7 Fehr. Prins Carlos van Bourbon, infant van Spanjeis heden hier aan gekomen met eene deputatie van officieren van het regiment Numancia om den Keizer de uniformen van kapitein-generaal van het Sp ansdhe leger en chef van het regiment Numancia te overhandigen. De deputatie werd in plechtige audiëntie door het keizerlijke paar ontvangen. D'aarna had een feestmaal plaats in het keizerlijke paleis, waarbij aanzaten de rijkskanselier met mevrouw Vo® Rülow en de staatssecre taris -van buitenlandsobe zaken. Aan tafel dronk Keizer Wilhelm op den Koning van Spanje en diens Huis. De in fant antwoordde in de Fransohe taal met een dronk op het Duitscho Keizerpaar. De Keizer heeft prins Carlos de orde van den Zwarten Adelaar verleend. Potsdam, 7 Fehr. Prins Ei tel Friedrich is vrij van koorts. Zijn algemeene toestand is goed en zóó veel verbeterd, dat er geen an dere ziektcbulletins uitgegeven zullen wor den. Berlijn, 7 Fehr. In de zitting van den Rijksdag richtte de afgevaardigde Frimborn de interpellatie van het centrum toe, waarin verlangd wordt de invoering van een 10-un- gen werkdag. Minister Posadowsky antwoordde hierop het volgende ,,Ik heb onlangs bij de ver bonden regeen-gen geïnformeerd naar hare meeniug. Tot dusverre hebben er acht geant woord, deels beslist afwijzend, terwijl ande ren verklaarden oat detze ingrijpende quaestie vooraf nauwgezet diende te worden overwo gen. Bij de vraag omtrent een maximum-ar beidsduur voor fahriek-arbeidsters beslist de guiten landsche concuxentie. Ik heb daarom de regeeringen van Zwitser land, Oostenrijk-Hongarije, Italië en België naar hade meening gevraagd betreffende een gemeenschappelijke regen;t du toe ant woordde Zwitserland in weiwillenden, ik mag bijna zeggen toestemmend rm zin. In geval een gemeenschappen ko regeling met de ge noemde landen tot stand zou komen, dan zou ons hoofdbezwaar vervallen zijn. Wij wil len een gunstig resultaat van deze onderhan delingen hopen. Deze mededeeling wera mc-t bijval begroet. Berlijn, 7 Febr. Het Huis van Afgevaar digden nam bij hoofelijke stemming met 256 tegen 132 stemmen en twee onthoudingen in tweede lezing paragraaf één van de Kanalen wet aan, waarbij de regeering gemachtigd wordt om een bedrag van 334.575.000 mark te besteden voor den aanleg van kanalen. Berlijn, 7 Febr. Het huis van afgevaardig de heeft met groote meerderheid het groot- scb c-j pv aartk an aal BerlijnStettin aangeno men. Dit besluit werd genomen bij de tweede le zing. Oostenrijk-Hongarije, De leiders van de verbonden oppositie-par en hebben eene vergadering gehouden, waar in besloten werd het verbond van de oppositie ook verder te handhaven, omdat, zooals Kos suth verklaarde, het streven van de oppositie nog altijd aan aanvallen is blootgesteld. Graaf Andrassy zet zijne bemoeiingen voort om met de leiders van de verbonden oppositie den grondslag vast te stellen voor een coalitie ministerie. Zaterdag wordt de Keizer te Boe dapest verwacht. D'an zullen de voornaamste staatslieden, waaronder Frans Kossuth, Szell, graaf Czaky, Wekerle, misschien ook Banffy, ontvangen worden. Eerst na deze audiëntiën is eene positieve beslissing te verwachten. Rusland. Petersburg7 Febr. Het Petersburgsch te legraaf agentschap berichtHet in het bui tenland verspreide gerucht, dat de Keizer in zijne particuliere vertrekken te Zarskoje Solo ecu aan hem gerichte dreigbrief vond, mist allen grond. Eveneens is ongegrond, dat Maxim Gorki uit de gevangenis is ontslagen. Petersburg, 8 Febr. De minister van finan ciën heeft een aantal voorstellen tot verbete ring van het lot der arbeiders ontworpen, zich aansluitende bij de regeling van deze zaken in West-Europa. De Keizer heeft al deze voorstellen goedgekeurd, die n/u door hot minister-comité gelijktijdig met de kwestie van de staatsverzekering der arbei ders overwogen zullen worden De besluiten van den ministerraad over het verzekenngsvraagstuk, die door den Czaar den 29en Januari zijn goedgekeurd, houden het volgende in: 1. De bestudeering van het vraagstuk der Staatsverzekering van de werklieden in fa brieken wordt in handen gesteld van het ministerie van financiën. 2. Aan hetzelfde ministerie wordt, tot voorbereiding van een wetsontwerp- betref fende dat belangrijke vraagstuk, een commis sie benoemd onder voorzitterschap van den adjunct-minister van financiën, chef van het departement van handel en nirverheid, die samengesteld zal zijn uit ambtenaren, werk zaam aan een der volgende ministerieels de partementen binnenl. zaken, financiën, hof zaken landbouw, domeinen, oorlog, marine en wegen en vervoermiddelen, en verder uit de ambtenaren van ae administratie der koopvaardij, van het keizerlijke controle-bu reau en van het departement van orthodoxe coredienst. 3. Tot medev i-V.ing met deze commissie worden uitgenoodigd twee vertegenwoordigers van elk der volgende staatslichamende Ka mer van Koophandel en n<'verheid de Ka mer van Koonhandel te Moskoude Raad der mijnenhet comité van kooplieden, fa brikanten, wiseelagenten, mijneigenaars, me taalfabrikanten, eigenaars van de petroleum- bronnen te Bakoe en suiserraffinadeurs van de keizerlijke technische vereeniging, van de vereeniging tot bevordering van handel en industrie, en van de onderlinge arbeiders- levensverzekering. Anaere lichamen zullen nog worden uitgenoodiga zich te laten verte genwoordigen, indien dat noodig wordt ge oordeeld. 4. De president vau de commissie krijgt het recht iedereen tot deelneming aan de beraadslagingen uit te noodigen wiens voor lichting hem gewene-1 mociit voorkomen. 5. De genoemde vertegenwoordigers dee- lcn hunne denkbeelden naar eigen goedvin den aan de commissie mede. 6. Den minister van financiën wordt op gedragen het wetsontwerp zooals dat door de commissie is uitgewerkt, in ontvangst te ne men om het den gewonen legislatieven weg te doen volgen. 7. De ministerraad wordt belast aan dien minister van financiën te verzoeken hem op gezette tijden rapport uit te brengen aan gaande den voortgang van het werk der commissie. In tegenstelling tot de adelsvergadering van Moskou, heeft die van Petersburg beslo ten tot het zenden van een adres aan den Czaar, waarin wordt aangedrongen op deel neming van vertegenwoordigers des volks aan het. staatsbestuur. Daarin wordt er nadruk °p gelegd, dat de staatslieden en ambtenaren, hoe uitstekend hunne eigenschappen en hoe groot hun ijver mogen zijn, niet alle vragen van het nationale leven zullen kunnen op lassen. Dan gaat het adres aldus voort „Sire Uwe voorvaderen luisterden naar de stem van de door de natie gekozen Russen. Deze ge woonte verzwakte niet de an toer 3 tie. maar ver sterkte haar integendeel en droeg er toe bij de tegenwoordige grootheid te bereiken. Sire. beveel thans, dat gekozen vertegenwoordigers van het. volk vrij hunn? stemmen tot den troon verheffen en naar de aanwijzingen van den souverein aan do wetgeving en de be raadslagingen van de regeeringsorganen deel nemen. Sire, de adel van Petersburg gelooft oprecht, dat wanneer de Keizer vertrouwen heeft in het volk en kenbaar maakt, dat troon en natie innig verbonden zijn, do onlusten in het binnenland zullen ophouden en dat ge heel Rusland zal opstaan om op getrouw© en doeltreffende wijze zijn souverein te dienen tot welzijn en roem van het land en tot schrik van zijne vijanden." Dit adres werd met 158 tegen 20 stemmen goedgekeurd. De minderheid van de adelsvergadering te Moskou heeft ook harerzijds een adres inge diend, waarvan de inhoud overeenkomt met dien van het adres den Petersburgscben ade! en er nadruk op ge'egd wordt, dat men om den l uitenlandschen oorlog gelukkig ten einde te brengen, allereerst de rust in het binnenland moet herstellen. Tiflis. 6 Febr. De onlusten van de laatste dagen hebben niet opgehouden. Va- de volks menners, die Vrijdag avond proclamation ronddeelden, zijm eenige gevangen genomen. De Zaterdag verliep, rustig. Zondag morgen stroomden de arbeiders naar het midden van de stad. Tegen d middag ontplooide eene menigte van omstreeks 300 man do rood© vlagzij deelde nroclamatiën rond en schoot met revolvers op do politieagenten, die de vlag wilden wegnemen, x/rie agenten werden geiwond, waarvan tw^e zwaar. De politie joeg de rustverstoorders uiteen dertig personen werden in hechtenis genomen. Een ander deel werd door de politie en de kozakken vervolgd en uiteengejaagd, waarbij een poli tieagent gewond werd. Het aantal gekwetsten is onbekend. In het hospitaal werden tien arbeiders opgenomen, v*n wie een door een sohot zwaar, een ander licht gewond is. Van de dagbladen verschijnt alleen de Kau- kasus. Heden werd de drukkerij van het blad Tiflissky Listok verwoest. Op do Trans-Kaukasdsche spoorwegen breidt de staking zich uat. Zondag legden aan zes stations de wisselwadhters en het stations- personeel het werk neerhetzelfde deden aan de haven de mangaanertsar-beiders. In Poti hadden gisteren ale machinisten van de rangeermachines <p-m zonder vuur gedeeltelijk o.p de sporen, gedeeltelnlk in de depóts staande, verlaten. Zaterdag werd een militaire trein, die naar Batoem zou gaan, door rustverstoorders, die de sporen opbra ken, tot ontsporing gebrachtongelukken zijn daarbij niet voorgekomen. Mit.au, 7 Febr. Hier is de staking geëin digd te Libau is ze zoo goed als bijgelegd. Windau, 7 Febr. De staking is hier op nieuw uitgebroken. Per extra-trein zijn troe pen hierheen gezonden. Kitjinew7 Febr. Een aantal boeren heeft zich tot den gouverneur gewend om hulp, omdat zij door den slechten oogst met ellende bedreigd worden. De gouverneur heeft beloofd alles té doen wat hem mogelijk was. Warschau, 7 Febr. In enkele inrichtingen wilde men heden het werk hervatten. Dit gaf aanleiding, dat eenige arbeiders door de stakers werden gedood. Velen der belhamels zijn in hechtenis genomen. In Radom breidt de staking ach uit. Twin tig werklieden zijn daar gedood of gewond. Te Skargiska zijn 24 dooden en 40 gekwet sten gevallen. Te Koet no kwam het tot ernstige onlus ten. Uit Warschau zijn troepen daarheen ge zonden. 28 Roman van BALDUIN GROLLER. Riemer keerde zich om, teneinde zijn ont roering te verbergen. „Maar wat moeten wijj," riep 'hij, plotse ling op andere gedachten komend, „met dien Cannabel beginnen?" „Ja, wat kunnen wij deen?" „Zoo n schurkenstreek mag toch niet onge straft blijven?" „Ik ken geen middel, om hem te doen boe ten, en al kende ik het, ik zou het toch niet doen." „Maar ui begrijpt do laagheid in haar vol len omvang niet. Hij heeft uw vader te gron de gericht; hij heeft hem ongelukkig ge maakt. Met duivelsche boosheid en lafhartig heid heeft hij gehandeld. Die vrekDoor mijn toedoen heeft hij) eon hooge® prijs moe ten betalen voor de bezitting der barones. En wat doet hij nu? Hiji brengt do offers, aan zijn galanterie gebracht, op de niets vermoe dende aandeelhouders over. Die moeten zijn passies betalen." „Dat is laag!" „Ja, en bovendien is hij valkamen gedekt. Wij kunnen hem niets doen. Neen. de waar heid wil ik hem toch zeggen en wiel dadelijk. In het voorbijgaan zag ik zijn kamer nog ver licht. Misschien vind ik hem nog thuis. Do vent zal oen gedachtenis van mij ontvangen." Hij greep zijn hoed en wilde wegstermen. Dora 'hield hom echter tegen. „Ik bid) u, wees niet onvoorzichtig." „Maak u niet bezorgd.'' Riemer ijlde voort. Met wilcle vreugde be merkte hij. dat er nog lioht in het werkver trek van Cannabel brandde. Hij snelde de trap op, tot de eerste étage, en vroeg een be diende of zijp patroon alee® wias. „Ja, mijnheer. Wie kan ik aandienen?" „Niet noodigIk heb altijd toegang." Hiermede liet hij den bediende verbluft staan, en trad zonder kloppen, het heiligdom van den almachtige binnen. Het was eon met verfijnde weelde inge richt vertrek. In het midden van de ruime kamer stroomde van, uit een rijk versierde lustre een helder lioht; bovendien wierp een klein electrisob werk lampje met een roodzij den kap zijn licht op de kunstig bewerkte schrijftafel. De vloer was met een dik, mol lig Smyrnaasdh tapijt bedekt en aan de wan den hingen kostbare schilderijen. Cannabel had niet opgezien, toen de deur werd geopend. Het zou wel eon bediende zijn. Niet weinig verbaasd was hij natuurlijk, toen hij opziende Riemer bemerkte. Cannabel had in een hoek van het vertrek, in een gemak kelijke® stoel plaats genomen en was ;n een acte verdiept. Hij rimpelde het voorhoofd', toen hij den bezoeker aansprak „Onaangediend? Wat beduidt dat? Slapen mijn bedienden?" „Van u heb ik geleerd, mijnheer, dat men maar omstandigheden beter zijn doel bereikt, als men met de deur in het huis weet te val len." „Wat wenscht u Ik heb geen tijd." „Ik heb wat met u te bespreken. „Ik met u niet. „Het is voor mij van belang." „Voor mij met." „U wil mij dan niet aa/nhooren, mijnheer?" „Neen." „Absoluut niet?" „Neen. „Goed." Op hetzelfde oogenblik ontving Cannabel twee oorvijgen, -die klonken als een klok, en zooals hij er in znn heele leven, geen ontvan gen had. Hij was er zóo verstomd en beteu terd van, dat er wel een paar seconden ver liepen eer hij recht wist wat er met hem ge beurd was. Hij stond op en riep met een van woede trillende stom „Die gluiperige streek zal ik je betaald zetten; dat zweer ik je, kwajongen!" „Je bent zelf een kwajongen en een ellen dige schurk,donderde Riemer hem toe. Cannabel snelde naar de electriacho bel. „Je wilt je bedienden roepen," riep Rie mer, die zijn kalmte weer herwonnen had „goed, ga je gang. Ik was eigenlijk al bang, dat het een geheim zou blijven, dat ik mijn heer Caunalbèl om zijn ooren had geslagen." Zich bezinnend, liet Cannabel de hand weer zakken, welke hij reeds naar de bol op geheven had. „Ga heen," schreeuwde hij, met de hand naar de deur wijzend. „Aanstonds! Duidelijk genoeg heb ik ge zegd, wat mij op het hart lag. Alleen nog dit; Bij de eerste van je laagheden heeft je zoon ook meegewerkt. Waarschuw hom! En ik verzeker je, dat hij er niet schitterender af zal komen dan zijp waardige vader." Nog een uur nadat Riemer zich verwijderd had, liep Cannabel zijn kamer op en neer, om zich te herstellen van dé vroeselijke opwin ding waaraan hij ten prooi was geweest. Wraakgevoel bestormde zijn gemoed en het pijnigde hem vreeselijk zich weer- en mach teloos te voelen. Moest hij Riemer aanklagen en door een sensatiewekkende rechtszaak zijm vijand een genoegen verschaffen? Zouden een paar gulden hoete, of een paar dagen gevan genisstraf, voldoening genoeg voor hem zijn, voor hem, die zijn vijand graag met één slag verpletterd en vernietigd aan, zijfa voeten zou hebben gezien Zóo almachtig en benijd als hij was, niemand zou datgene voor hem willen doen, waarnaar zijn wil dorstte. En zelf was hij daartoe te Laf. Maar een ander gevoel clan zijn hartstocb- telijko wraaklust pijnigdks 'bom nog meer. Het was de angst, de verlammende angst voor zijn zoon! Die Riemer zou zijn zoon óok niet ontzien. En zijn zoon was jong. hij zou niet intijds tot nadenken komen, eu den ontzet- tenden smaad niet ongestraft laten. Hij zou met dien Riemer, die niets te verliezen had, gaan duelleeren. Voor zijn geest zag Canna bel zijn zoon al gewond naar huis brengen, zooals reeds eenmaal w«as gebeuld; misschien wel doodDie angst, die ontzettende angst dreigde hem te doen stikken. Even drukte hij op een knopje en de luster wias uit. Toen riep hij een bediende, liet zich door dezen eeu glas water geven, en beval hem zijn secretaris te roepen. Hij bad een be sluit genomen. „Zeek Riedherg op," riep hij den bitinen- tredeuden secretaris tegen. „Ik moet hem van avond nog spreken." Na korten tijd kwam do secretaris terug met do mededeeling, dat bij getelefoneerd had on dat Riedberg niet thuis was. ..Hebt u mij niet verstaan?" stoof Canna bel op. „Ik heb niet- gevraagd of hij thuis was. U moet Riedberg hier brengen, oogenblikkelijk." Weer verdween de secretaris, om een oogenblik later bedremmeld het bericht te brengen, dat Riedberg zelfs niet in Weonen, maar in Sommeringen wtas. „Telefoneer dan naar liet Senmieri ng-hiotd en overtuig u of hij daar is." „Hij is er," deelde de secretaris een oogen blik later mede. „Zeg hem dan, dat bij met den eersten dein besten trein hier moet kamen." „Dat heb ik al gedaan, mijnheer; maar de laatste trein is al vertrokken." „Laat hem dan ecin extratrein nemen maar neem, dien kan men daar misschien niet krijgen. Neem mijn rijtuig en ga naax het station. Verzoek daar een extrartnein te doen loopcu en haal Riedberg. Telefoneer hem, dat bij zich te mijner beschikking moet houden. Morgenochtend zeven uur verwacht ik hein Begrepen?'' „Ja, mijnheer." Den volgenden morgen ontbeet Riemer met veel smaalt. Het was hem eau voldoening dén groote® Cannaibel een paar flinke klap pen toegediend te hebben. Die aangename stemming had zijn godadh- tengang verlevendigd: Hoewel hij reeds alle hoop had opgegeven, kwam hij nu toch op eon denkbeeld, dat misschien redding kan brengen. De tat staudkoming van die afschu welijke fabriek kon hij wel niet verhinderen, maai- er was nog één middel om haar ten gronde te richten of haar op een andere plaats te doen bouwen, ala hij er zijn kapitaal inaar in stak. Wat kon lieim, dat- geld sche len? Zoodoende diende hot tenminste ergens voor. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1