leenen, vóórdat de intrekking der vergun ningen, waarvan afstand werd gedaan, on herroepelijk is geworden. Ook wordt meer malen met toepassing van voormelde bepaling eere vergunning verleend alleen op grond van de verklaringen van afstand van twee ver gunningen, afgescheiden van do intrekking dier vergunningen. In verband met ecu en ander vestigt /ajne Excellentie de aandacht op het Koninklijke besluit van den 2den Januari 1905, tot ver nietiging van een besluit, waarbij met toe passing van artikol o, 2de lid der Drankwet, eene vergunning is verleend, welke vernieti ging is geschied op grond o. m., dat intrek king der vergunningen, waarvan afstand was gedaan, niet onherroepelijk was geworden, toen do vergunning verleend werd. De gemeentebesturen zijn, voor zoover in hunne gemeente het aantal vergunningen het vaetgestcldo maximum overschrijdt, eu dus artikel 5 lid 2 der Drankwet, toepassing zou kunnen vinden, hiermede in kennis gesteld v. i namens den minister uitgenoodigd, bij even- tueele toepassing van voormelde bepaling, rekening t< houden met dit koninklijk be sluit. Do commissie van rapporteurs voor het ontwerp-tarief wet is, na hare tweede bij eenkomst, tot nadere oproeping uiteenge gaan. Kamerverkiezing 190 5. Mr. II Goeman Borgcsius ia thans door bijna alle liberale kiesveroenigingen in 'liet district Enfchuiaon candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Vad. Van bevoegde zijde wordt uit Sliedrecht aan „Dfe Stand.'' medegedeeld, dat alle ge ruchten betreffende het stellen van een can didaat door de centraio antirev. kiesvereeni- ging verzonnen zijn. Dat minister Kuyper zal worden gecandideerd, is natuurlijk on doenlijk. Het antirevolutionaire beginsel ver zet er zich tegen om eon minister een Kamer zetel aan te bieden, tenzij die minister als zoodanig mocht aftreden. De afdeeling van den Bond van Chris- teairdemocraten in het dist-riet Haarlemmer meer heeft- besloten een eigen candidaat te stellen. Als voorloopige candidaten zijn op de groslijst geplaatst d© hoeren: Lieftinck, Ned. Herv. predikant te Muider berg, EG. van Munster en Th. B. van Will (beiden van Amsterdam). Ook te Zaandam en te Hilversum zullen de christen-democraten eigen candidaten stel len. Te Hilversum zijn als voorloopige can didaten genoemd de heeren Hartendorf (te Weeep eu Staalman. Naar de Leeuw. Ot." verneemt, is bij oenige leden der liberale kiesvereeniging te Leeuwarden van den heer 0. Lely, gouver neur van Suriname en oud-minister van wa terstaat, op een telegrafisch gedane vraag be richt ingekomen, dat hij bedankt voor cod© candidaat-sbelling bij de in Juni te houden Kamerverkiezingen. Aangezien ook do oud-minister mr. Goe man Borgvsius voor de candidatuur der g-> noemde kiesvereeniging heeft bedankt, b'I-ft nu van de drie gestelde candidaten nog over de kapitein der infanterie aldaar, de heer L. W. J. K. Thomson. De Bond van Ghr. Hist. Kiosvereenigin- gen in Friesland heeft in een Maandag ge houden vergadering besloten met de christe lijke coalitie te blijven samenwerken onder voorwanrdo dat: 1. elk der partijen vrij en zelfstandig blijve in do appreciatio der Obrist. coalitie en in haar critick op het beleid van het hui dig ooal't'e-kabinet; 2. de door de coalitie-partijen voorgestane Christianiseering der natie niet bloot langs den weg der bijzondere instellingen worde nagestreefd, maar ook in de openbare instel lingen rekening worde gehouden, bij de wet geving, met het christelijk historisch karak ter van ons volk; 3. dat door do candidaten, welke van Chr.- historische zijde zullen worden gesteund, het christelijk standpunt der overheid inzake den eed, de Zondagsrust-, de armenzorg, het onderwijs, de zending, don eerbied voor re ligie en zedelijkheid bij het leger en op de vloot worde geëerbiedigd. Ned. De kiesvereeniging Algemeen Belang, in het kiesdistrict Franeker, heeft met alge meen© stemmen candidaat gesteld den heer F. Iieftiraek, aftredend lid. Do lieer mr. J. T. Linthorst Homan, te Assen, heeft bericht, dat bij geen candi datuur voor de Tweede Kamer in het district Weststollingwerf kan aanvaarden. Gisteren had te Gouda een vergaderng plaats der Centrale Liberale kiesvereeniging in dat district tor bespreking der aanstaande verkiezingen. In die vergadering werd een alphabetische lijst opgemaakt van candidaten, die naar het oordeel der vergadering voor een candidatuur voor do Tweede Kamer i n aanmerkt g komen. Op deze lijst werden geplaatst de heeren Mr. H. Ph.-de Kanter. C. Lely, prof. J. de Louter, inr. M. M. Schim van der Loeff, mr. M. Tydema en» Van der Wielen. Aan de Kiezers in Neder land is het volgende manifest verspreid „De Evangelische Maatschappij, opgericht in 1853 en gevestigd te Arnhem, ter bevor dering van do kennis en do beoefening des Evangelief» onder de Room&cih-Katholieken, en ter bestrijding van het Ultramontanisme als den vijand van onzen godsdienst en staat- kundigo vrijheid, besloot in hare Algemeens Vergaderi/g van den 7 September 1901, tegen den tijd der aanstaan do verkiezing van de leden der Volksvertegenwoordiging, een ernstig woord van waarschuwing en opwekking tot u te richten. Onae godsdienstige en staatkundige vrij heid is een kostelijk kleinood, te dierbaarder omdat het behoud daarvan bloed en tranen heeft gekost. Er behoeven namen nog feiten te worden genoemd. Ieder is vertrouwd met de roemvolle bladzijden, welke de geschiede nis verhalen van don worstelstrijd der vade ren tegen Spanje, de gestalten van helden en martelaren doen her loven voor onzen geest. Maar Rome, of juister gezegd, de geest van het Ultramontanisme, die sinds eeuwen rondwaart in de kerk van Rome, belaagt die vrijheid. Waar die geest heerecht, daar wordt de getehiedeuLs van ons dierbaar vaderland ver minkt, daar warden de holden, die de grond leggers zijn van ons zelfstandig volksbestaan, gelasterd, daar wordt scheiding gemaakt tus- sohen de burgers van hetzelfde vaderland. Waar die geest boetrecht, daar wordt bo ven het vaderland de paus, boven de grond wet do kork gesteld. Waar die geest heorscht, daar gedijt geene vrijheid, geene verdraagzaamheid, geene ware vroomheid. De priester is, openlijk of achter de scher men, de machthebbende persoon, die onvoor waardelijk gehoorzaamheid eisolit. Nederland tracht men te maken tot een vasalstaat van Rome. Mag dat geschieden? Moeten deze dingen zoo voortgaan? Neen, en nogmaals neen! „Zij zullen het niet hebben, het vrije Nederland!" Zoo spreke bij do stembus ieder rechtgeaard va derlander. Hij voelt zich gedrongen te ver hoeden, dat het ook slechts tijdelijk ge schiede. Wij eerbiedigen elke oprechte overtuiging, maar ails ware Nederlanders verzetten wij ons tegen het roomsche stelsel, en den toeleg om alle macht te brengen in handen van eene. dweepzieke en hecrschzuohtige geestelijkheid. Daarom evenzeer krachtig verzet tegen allen, die met dat stelsel en dien toeleg heu len. Kiezers' het gaat om de vrijheid, de ver draagzaamheid, do vroomheid en mitsdien om de stoffeLijike en geestelijke welvaart van de erve onzer vaderen. Stemt en steunt dan alleen zulke candida ten, die beslist front maken tegen Rome en zijne bondgenoot©». Gedeputeerde Staten van Groningen hebben den plattolands-gemeentebu&a are i kennis gegeven, dat ze voornemens zijn over te gaan tot verhooging van de saiarrisen der gemeente-secretarissen, voor zoover d.e geen f 650 bedragen, tot dit bedrag. Den betrok ken gemeentebesturen is om advies gewaagd. Ass. Ct Amsterdamsche Raad. In de Donderdag gehouden vergadering van den meentc-raad van Amsterdam hield de heer De Vries een interpellatie over de instructie voor het onderwijzend personeel, die tot zoo veel ontstemming in de kringen der onder wijzers heeft aanleiding gegeven. De wethouder Van Hall antwoordde, dat die ontevredenheid volkomen ongegrond was. Want de meeste bepalingen bestouden ook nu reeds en alleen zij, die tot de recalcitrante onderwijzers behooren, zullen misschien mer ken dat er een instructie is waaraan rij zich te houden hebben. Zij, die ijverig en be kwaam rijn en verstandig hun plicht doen, zullen van de instructie geen last hebben. De sterk aangevallen bepaling ten aan zien van het heorschen van besmettelijke riekte in het huis waar de onderwijzer woont, zal met gematigdheid worden toegepast en het zal niet de bedoeling rijn om een onder wijzer te scheiden van rijn zieke vrouw of zijn ziek kind. De burgemeester wees er nog op, dat er voor tal van hoofd-ambtenaren, ja zelfs voor den commissaris der Koningin instructies bestaan, die nog scherper bepalingen bevat ten dan die voor het onderwijzend personeel. De rest van den middag werd besteed aan de behandeling van het tramtarief. De vóór- en nadoelen van de verechillende tarieven, sectie- en eenheidstarief werden uitvoerig be sproken. Zóó uitvoerig zelf, dat men nog niet tot een resultaat kwam en de behandeling dén volgenden dag moest Worden voortgezet. Gisterenmiddag is weer heel wat gepraat over 't tramtarief en toch is men niet. tot een oplossing gekomen. Het bleek, dat men geen betrouwbare cijfers kon geven over de ont wikkeling van het tramverkeer wat het aan tal passagiers betrof en dat derhalve alle be rekeningen, gebaseerd op de cijfers van het vorige jaar, toen nog niet het geheele net electrisch was, verkeerd uit kwamen. En na dat men een paar uur gedebatteerd had, stel den de heeren Tak en Harmsen een motie voor, om de verdere behandeling van het tramtarief uit te stellen tot een volgende vergadering, nadat aan den raad volledige inlichtingen over het bedrijf zullen zijn ver strekt. De heer Tak vond het beter om de beslis sing langen tijd uit te stellen, dan die te ba seeren op cijfers, die men niet kon vertrou wen Deze motie werd jnet 25 tegen 10 stemmen aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde een quaestie omtrent het verstrekken van een toelage voor woninghuur aan een onderwijzer, die volgens B. en W. daarop geen aanspraak kon ma ken. De man is n.l. weduwnaar, doch heeft meerderjarige kinderen te zijnen laste. Hier bij stelden de heeren Zeehandelaar, Wijnma len en Van den Bergh voor om de verorde ning zóó te wijzigen, dat voortaan onderwij zers „gezinshoofden" boven 28 jaar, de toe lage zouden krijgen. Dit was echter wat vaag geformuleerd en weer was het den heer Tak, die de voorstel lers in overweging gaf hun voorstel aan te houden, om later een beter geformuleerd voorstel in te dienen. Aldus geschiedde het. Er toen het afwij zende prae-advies van B. en W. op een ver zoek van onderwijzeressen der 1ste en 2de klasse scholen, die een acte teekenen hebben, if 50 toelage daarvoor te geven, in behande ling kwam, bleek do raad niet. meer voltallig te zijn cn werd do zitting gesloten, zonder dat er iets was afgedaan. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft aan den heer A. Roodhuyzcn, leeraar aan do H. B. S. aldaar, ecu verlof verleend tot 15 Juli teneinde hem in> de gelegenheid te stel len de zittingen der Tweede Kamer bij te wonen. De minister van Justitie brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in de maand April van dit jaar een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van sollicitanten naar de betrekking van schrijver bijl het. gevangenis wezen, dio ten minste den leeftijd van 18 jaren hebbon bereikt. Zij die zich aan dit onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten, onder opgave van hun adres, hun verlangen daartoe te kennen ge ven bij eigenhandig geschreven en onderteo- gend request op gezegeld papier, hetwelk uiterlijk Dinsdag 28 Februari e. k. bij het i departement van Justitie moet rijn ingezon den. onder overlegging der navolgende be wijsstukken 1. geboorte-akte; 2. bewijs van Nederlanderschap 3. geneeskundige verklaring van een aan een gevangenis, rijksopvoedingsgesticht of rijkswerkinrichting verbonden geneesheer. Door het departement van Justitie worden rij, die tot het onderzoek kunnen worden toegelaten, tegen een nader vast te stellen datum opgeroepen. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant no. 36. Tc 's Gravenhage is op bijna 86-jari- geu leeftijd overleden de heer L. R. Went- holt, oud-directeur der directe belastingen. Van zijn 17e tot rijm 80e jaar was hij werk zaam bij het belastingwezen. In 1897 vierde hij rijn 60-jarig ambtsfeest. Wegens zijn groote verdiensten werd hij benoemd tot rid der in de orde van den Nederl. Leeivw. L. Hanedoes. f Op zijn landgoed Kraaiveld, onder Woudrichem, waar hij den 14den Juli 1822 was geboren, is gisteren de heer Louwreus Hanedoes overleden, in de schildlerswereld geen onbekende .Leerling en volgeling van B. C. Koekkoek, behoorde hij als beoefenaar van het landschap tot de oudere school. Onder de meest bekende stuk ken van zijn hand kan gerekena worden „Duinen bij Haarlem," in Dordrecht's mu seum. N. R. Ot Vereeniging van letterkun digen. Het voorloopig coanité van boven genoemde vereeniging, waarin tal van be kende letterkundigen zitting hebben, heeft een circulaire verzonden, meldende diat die oprichtingsvergadering den 15. Februari e.k. 's middags om twee uur, in Kraanaipolsky te Amsterdam zal wenden gehouden Het doel dezer vereeniging is, den bloei der sohoone letteren in Nederland te bevor deren door behartiging van de belangen barer beoefenaars. Dait doel tracht zij te bereiken door liet letterkundig eigendom binnenslands, zoowel als daarbuiten, te doen erkennen en eerbie digen, in overeenstemming met geldend eigendomsrecht; ten tweede door grondsla gen te ontwerpen voor de betrekkingen tus- sohen Nederlandscflie letterkundigen te eener, uitgevers en schoiuwburgondernemers te an- derer zijde; bij moeilik heden aan de letter kundigen, leden der vereeniging, moreelen en feitelijken steun te verleenen; scheidsrech terlijke uitspraak te bevorderen; zoo noo- dig en aoo moged^jjpreólitbi jpta.nd te verstrek ken, ten derdeook op andere wijze steun te verleenen aan leden of nagelaten betrek kingen van ledenten vierdehet houden van bijeenkomsten, en ten vijfde: het. ver strekken van mededeelingem aan de leden. Het bestuur van den Bond van Vrij zinnige Propagandavereenigingon heeft, naar toe gemachtigd door de laatste algemeene vergadering, besloten nog niet over te gaan tot de uitgave van een eigen bondsoigaan, doch een overeenkomst getroffen met het weekblad „de Vaderlander,"' waardoor -et bondsbestuur in dat blad mededeelingen, den bond of de aangesloten vereenigingen betref fende, zal kunnen publioeeren. De afdeelingen Coevorden, Rotterdam en Wisch (district Doetinchem) sloten zich bij den Bond aan. Een gouden feest. Ter herden king van rijn 50-jarig bestaan, hield gisteren avond het Dordtsche departement der Maat schappij van Nijverheid (vroeger afdeeling van de Vereeniging voor F'»brieks- en Hand- werksnij verheid), een f eestvergadering. De voorzitter van het departement, de heer A. van Droog e, hield do feestrede. Na den voorzitter voerde het woord de burgemeester, mr. A. R. Zimmerman, die deed uitkomen het groote nut van vakonder wijs en schetste wat in Dordrecht daarvoor gedaan is. De heer dr. A. van RaaJte hield vervol gens een aardige causerie over de Dordtsche industrie, verduidelijkt door lichtbeelden. Van het hoofdbestuur waren een drietal leden tegenwoordig, nl. de heeren De Clercq, Van Rossum en Mqltzer. Laatstgenoemde bracht de gelukwenschen van het hoofdbe stuur aan liet zoo ijverige departement Dor drecht. De avond werd met een souper besloten. Twee branden... in de Jonge J a n. Men schrijft het volgende aan het Han delsblad „Er doet zich te Londen weer een opmer kelijk geval van letterkundigen diefstal voor, waarvan eenige landgenooten do dupo zijn. Zooals reeds in dit blad vermeld werd, treedt Henri de Vries Zaterdag a.s. in het „Royalty Theater te Londen op met „Brand in de jon ge Jan" (a case of arson) van Heijermans. Maandagavond j.l. hebben evenwel de Lon- denaren reeds de primeur gehad in de Midd lesex Music-Hall en wel van den heer Theo Bouwmeester, gewezen impresario va.n Pa- puss en daarna ^enigen tijd administrateur van den heer De Vries. De „Morning Post" geeft van 's heeren Bouwmeesters prestatie enne zonderlinge beschrijving Deze heer die rich een bekend „dutch actor" noemt, gaf eene vrije bewerking van ..Brand in de jonge Jan" met vrije inlasschingen enz. Als briga dier va» politic rept hij o.m...This is a free country, and mr. Chamberlain is going to hell!" Hevig applaus. Als ten slotte Jan Arend gedwongen werdt te bekennen, schiet hij zich voor mag-slmat dood! Dergelijke verminkingen van een Hollandsch theater werk blijven mogeldk. Evenzeer het geldelijk naidëel dat de heer Vries na véél tobben, docr zulke diefstallen ondergaat. En nog s'ceds ?ccn aansluiting bii de Berner Con ventie... Doux pays. Voor muntenverzamclaars. De heer J. Schuim an, do bekende export te Amsterdam, ie belast met den verkoop der uitgebreide en wereldberoemde verzameling munten en penningen van Jocgerim Judice Dos Santos te Lissabon. De veiling zal in het najaar te Amsterdam plaats hebben. Oude munt. Te Ommeren is door J. H v. Z., tuinman bij de herv. pastorie, oen zeldzaam oud Romeinsoh geldstukje gevon den. Het is een kleine zilveren munt. Aan de eene zijde een borstbeeld der Keizerin met „Fausina Augusta" als randschrift. Aan de andere zijde een staande vrouwenfiguur met een schaal in de rechterhand, in haar linkerhand houdt zij een staf. Het rand schrift is niet meer duidelijk leesbaar. Er hebben twee keizerinnen van dien naam geleefd in do tweede eeuw, van wie de eerste overleden is in het jaar 145 en de laatste in het jaar 175 na Ghr., zoodat deze munt ruim achttien eeuwen oud is. Vad. Uit de oudheid. Bij den verbouw van „Kennemeroord" bij Haarlem is, naar de O. H. Ct. meldt, voor den dag gekomen een roode steen, waarop het volgende staat ge beiteld Het scheyt van de Duyne van Heem stede ende vant Gasthuys binnen ie stadt Haarlem 1651. Deze steen is aan de wegzijde weer in den muur ingemetseld en daardoor is eene aar dige herinnering aan lang vervlogen tijden bewaard gebleven. 't Woord „Scheyt", verklaart de Oprechte, beteekende en wordt nog wel als zoodanig gebruikt„grensscheiding". De minister van financiën brengt bij deze in herinnering aan hen die recht hebben op eene uitkeering van huwelijksgeld uit het fonds der vrouwe Clara Jansdochter van Spar. woude, dat, volgens de bepalingen ran hét- Koninklijk besluit van 14 November 1869 (Staatsblad no. 168,) gewijzigd bij dat van 8 April 1895 (Staatsblad no. 41): 1. die gelden slechts éénmaal 'sjaars en wel in den loop der maand December wor den uitgekeerd 2. de op dat tijdstip beschikbare gelden voor gelijke semmen zullen worden verdeeld onder de familieleden, die zich daartoe vóór of op 15 November van ieder jaar aan het departement van financiën, onder overlegging hunner bewijsstukken, zullen hebben aange- meldft 3o. de uitkeerings slechts plaats heeft ten behoeve van die personen, wier huwelijk niet langer dan drie jaren vóór de aanmelding heeft plaats gehad eu welke ter dier zake nog geene uitkeering hebben genoten. Bovendien zij medegedeeld, dat belangheb- benden, wier ouders reeds huwelijksgeld uit bovengenoemd fonds hebben genoten, kunnen volstaan met de overlegging van een extract- huwelijksakte en een extract-geboorte-akte; terwijl, indien de namen der ouders van de rechthebbende in de extract-huwelijks-akte zijn vermeld, ook de overlegging van de ex tract-geboorte-akte kan achterwege blijven. Een hydraulisch stootblok. In den nacht van 15 op 18 dezer zullen op het stationsexplaoement te Ylissingeu, in te genwoordigheid van verschillend© ambtena ren van de Staatsspoor, officieel proeven wor den genomen met een hydraulisch gedreven stootblok. De proeven zu'lsn rvlaats hebben met een trein welke een vaart van ongeveer 30 K. M. per uur heeft. Vad. Bloeiende kersenboom en. AI9 een groote zeldz.-imheid wordt aan De Tijd gemeld, dat in een boomgaard te West- dorpe t hans twee kerst V-romen in vollen bloei staan. Dit wekt te moer verwondering na de vrij strenge vorst, die we onlangs hadden. Mazelen. Op last van den burge meester rijn al cle openbare scholen te Nij- kerk wegens bet epidemisch heerschen der mazelen waaronder de blauwe voor on- bepaalden tijd gesloten. De inschrijving onder de diamantbe werkers geopend ten bate der Russisch© ar beiders, heeft naar Henri Polak in het orgaan van den A. N. D. B. mededeelt, een uiterst pover resuitaat gehad. Er zijn nog niet zoo veel tientallen guldens ingekomen, als de voorzitter verwacht had. Deze had wel ge meend dat de minste der 8000 bondsleden nog wel een gulden zou hebben gegeven. De heer Polak spoort in een hoofdartikel tot. grootere mildheid aan. Een en ander is vel een bewijs, dat er van internationale solidariteit weinig sprake is. Het opleidingsschip voor misdadige jongens. Naar aan de N. R. Ct. uit Amsterdam geschreven wordt, hebben aldaar een aantal reeders en bij de scheepvaart betrokkenen, wier steun door de vereeniging „Opleidingsschip voor verwaar loosde misdadige jongens" gevraagd was, ge antwoord, dat zij, belanghebbenden bij het wel en wee der Nederlandscih© koopvaardij, haar afraden een dergelijke vereeniging als bedoeld is, op te richten. „Onze koopvaardij," schrijven zij, „heeft ma.nnen noodig van be proefde eerlijkheid en goede trouw en niet alleen de gezaghebbenden aan boord der schepen, doch ook de schepelingen van min deren rang moeten doordrongen zijn van het besef, dat het vertrouwen, door reeder en koopman hun geschonken, niet beschaamd mag worden. Deze eigenschappen bezit de Nederlandse he koopvaardijmatroos in hooge mate, doch wij rijn bevreesd, dat. het opne men onder hen van minderwaardige elemen ten ongemerkt een slechten invloed op hun moreel zou kunnen hebben. Bovendien is voor zulke minderwaardige elementen zelf het leven aan boord van een koopvaardijschip verkeerd, omdat de verlei ding tot diefttal als anderszins in een be perkte ruimte zonder voortdurend toezicht altijd grooter is dan aan land. Ten slotte maken wij u opmerkzaam op het feit, dat de Nederlandsche koopvaardijvloot steeds een voldoende aantal goede elementen kan verkrijgen voor haar schepen en zeker geen mindorwaardige personen als door u bedoeld voor een plaatsing aan boord in aanmerking zullen komen. Op grond van het boven staande zult u inzien, dat wij u onmogelijk onze medewerking kunnen verleenen en ge ven u zelfs in overweging alsnog van uw voornemen af te zien. Dit antwoord is onderteekend door de heo- renVan Rijn, O. A. Tindal, C. W. R. Scholten Jr., Tegelberg, Op ton Noort, C. A. den Tex, E. Heldring. Paul den Tex, Verhoeff, R. van Hasselt, Nierstrasz, B. J. van Hengen, Vinke, Meurs, F. Meyer- dinck Jr., J. J. Duinker, J. B. Mever, Tak van Poortvliet, Kravcnhoff, II. van de Wall Bake en G. A. Rietveld. - - De student uit Winschoten, die iu een aanval van geestverzwakking een 15-jarig meisje aanrandde eu thans als zenuwpatiënt te Zutphen verpleegd wordt, werd, gelijk be kend is, door de marechaussees van de kazer ne, waarheen hij zich vrijwillig begaf, als een bosf geboeid langs de straat naar liet recht huis geleid. De vader van den jongeling heeft zich daarover bcklaag'di. echter niet bij den officier van justitie zeoals gemeld is maar bij den onmiddelijken chef der mare- cha 'sse s. den kapitein Srhreuder Mocht deze gc a genoegdoening geven, dan zal de hekla- I genswaardige vader zioh wenden tot den mi nister van oorlog. N. v. d. D. Mishandeling met doode lij- ken afloop. Het gerechtshof te Leeuwar den heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den 22-jarigen J. A., arbeider te Odor,- eiween, gemeente Odoorn die m den avond van Zondag 6 November j.l., zon der aanleiding, in dronkenschap, Harm Jciof j zoodanig met een paal op het hoofd heeft geslagen, dat de dood er bijna onmiddellijk op volgde en die door de rechtbank te Ajssen, wegens mishandeling den dood ten ge- volge hebbende, is veroordeeld tot 5 jaren gevange 11 isstraf Het Hof heeft, wegens een gebrek ini den vorm, bet vonnis vernietigd, en, opnieuw recht doende, beklaagde schuldig verklaard aan hetzelfde misdrijf en veroordeeld tot ge lijke straf, doch ouder aftrek der preventieve hechtenis. Tijdelijke uitlevering van een inbreke r-m oordenaar. Men zal zich zeker nog herinneren, schrijft de Tel., de geruchtmakende zaak van den beruchten Immick, alias Gottwald, die, wegens dief stal met inbraak, verleden zomer in ons land gepleegd, tot vier jaar gevangen isstraf werd veroordeeld. Intusschen bleek meer on mcea\ dat Im- rniak Duitschlaud liad verlaten, om aldaar aan den arm der justitie te ontkomen. Had j hij ricii vroeger reeds als een gevaarlijk in- I breker doen kennen, bij oen logemonthou- j der te Oldenburg wist hij zich door inbraak J meester te maken van 11.000 mark men had grond voor het vermoeden, dat verschil- 1 knde diefstallen met inbraak, verleden jaar t in Oost-Friesland gepleegd, op rekening van I dezen doortrapten booswicht moesten worden gesteld. Van al de euveldaden, waarvan lm- mick verdacht wordt gehouden, spant zeker I de kroon, de afschuwelijke dubbele moord, verleden jaar te Oldenburg gepleegd op de wed. Mei Ier en haar dochter. Oo een desbetreffend verzoek heeft onze regeering nu een tijdelijke uitlevering aan de Oldenburgsche regeering toegestaan en zwaar geboeid is Immick Donderdag over N. Schans (Gran.) door drie rij kavel dwaohtea's aan de Oldenburgsche autoriteiten uitgeleverd, om zich daar voor do rechtbank te verantwoor den over de tegen hem ingebrachte beschul diging van diefstal, dubbele moord en brand stichting. Tijdens zijn overbrenging waren aan do tusscheugelegen stations tal va.n nieuwsgieri gen aanwezig. De gearresteerde klerk der rekenkamer. De Haagsche rechtbank heeft tegen C., klerk bij de rekenkamer, de- zer dagen aangehouden ter zake van het te gelde maken van provinciale leeningsobligar - tiën, rechtsingang met bevel tot gevangen- houding verleend wegens verduistering. Notaris van Wermeskerken. De voortvluchtige notaris J. van Wermes- I kerken te Krommenie is door de Haarlem- sche rechtbank ontzet uit rijn ambt. .Een v a 1 scbe munter. Te Zwolle I is gisLereu binnengebracht de koopman en landbouwer J. D. uit Zwartsluis, op wien in I beslag werden genomen eenige valsche gul- dens, benevens verzilverde halve en lieele een- I ten, die als dubbeltjes en. kwartjes werden I uitgegeven. Ook moeten werktuigen bij hem l gevonden zijn. Dat zat hem niet glad! Naar I het huis van bewaring te Winschoten is, na I verhoor door den rechtercommissaris aldaar, I overgebracht de schoenmaker A. K. uit Wblfebarge (Dr.), de man die iemand lut Veemdam, welken hij f 500 scihuLdig was, de I quitantie uit de hand rukte en/ toen met I slechts f 50 betaalde. De diefstal te 's Hertog v- I b o s e h. Mr. G. Kolfschoten, adv.-proc. te 's Hertogenbosch, heeft appèl aangeteekend tegen bet vonnis van de rechtbank aldaar van 21 Jan jl„ waarbij J. van O., F. E. H. en B. M. G. ieder tot acht jaar gevangenis straf zijn veroordeeld, wegens diefstal ten nadeele van den goudsmid F. L. de Bruvn, te '3 Hertogenbosch. Diefstal. Voor eenigen tijd werd van. Iiarlingen per Van Gend en Loos een koffer verzonden, waarin zich behalve andere lclee- deren, eene japon voorzien van een broche bevond. Toen de koffer op de plaats zijner bestem mi ne, te Baarn, was aangekomen, bleek het slot geforceerd te rijn en was de broche verdwenen. „Iets later werd met dezelfde expeditie- onderneming een doosje naar Zaandam ver zonden, inhoudende gouden sieraden, ter waarde van ongeveer f 50. Dit pakje is niet op de bestemming aangekomen. De politie stelt naar aanleiding dezer feiten een nauw keurig onderzoek in. L. Ct. Droef volksleven. Wij lezen in de N. Arli. Ct. Verleden week Woensdag bekeurde de pon- tie te Arnhem zekeren M. en zekere vrouw D., die van een bouwland aan den Ape'- doornsehen weg aldaar prei. aardappelen eu andere veldvruchten wegnamen. Deze diefstal is blijkbaar uit. nooddruft gepleegd e»n waarschijnlijk zal ook geen ver volging tegen de beide personen worden in gesteld, wat ook niet door de eigenaars van het gestolene wordt verlangd. Het door do politie ingestelde onderzoek heeft hoogst droevige oanstandigliedeu aan het licht go- bracht. Men oordeele M vertoefde met zijn gezin bestaande uit vrouw en zes zesr jeugdige kinderen ongeveer 14 dagen te Arnhem in een zeer armoedige woning aan de Rietsteeg. Vóór -ïen tijd reisde hij in een woonwagen verschillende gemeenten af. Wolliriht herinnert men zich nog een bericht waarin werd melding gemaakt van een woon wagen, die in zeer bouwvalligen toestand op deu Westervoortschen dijk stond. Deze wagc^

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2