Y 3de Jaargang. Maandag 13 Februari 1905. BUITENLAND. BINNENLAND. H°ogï£ Jljj 358 SS. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertcnticn, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur '8 morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Yan 15 regelsf 0.75. Elke regel meer0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. 23?i Politiek Overzicht Het kabinet-Rouvier én de Karrer. Voor de tweede maal heeft het kabinet- Rouvier van de Franeche Kamer een votum van vertrouwen gekregen. De eerste maal I geschiedde dat onder mstandigheden, die reden gaven tot twijfel of dit een v -n was, waarop men staat kon maken. De meer- i derheid, die na de verklaringen, waarmee het kabinet voor het eerst in de Kamer optrad, het haar vertrouwen uitdrukte, was wel zeer j groot, maar eigenlijk te groot om er vast op te kunnen rekenen. Een radicaal blad ken- 5 schetste do meerderheid, die het politiek pro gramma van het kabinet-Rouvier gcedkur- de, als „te groot om oprecht te zijn. Zoo groot was de meerderheid van deze Kamer nooit, wanneer liet te doen was om de werkelijke uit voeling van hervormingen, wanneer de rtemmen inderdaad eene beslissing konden teweeg brengen.'' Anders is het echter gesteld met het votum, waarmee verleden Vrijdag het debat over do interpellatie-Morlot besloten werd. Die inter pellatie had ten doel de regeering aan den tand te voelen wat va^ haar te verwac.uen was tot oplossing van het- vraagstuk der scheiding van Kerk en Staat. Haar antwoord daarop had de regeering bij voorbaat reeds kenbaar gemaakt door de indiening bij de Kamer van een door haar samengeste'J vifcs- ontwerp tot regeling van de scheiding van Kerk en Staat. En in de vergadert i.g ver klaarde de minister van eeredienst nadruk kelijk, dat het de bedoeling van de regeering was dit wetsontwerp zoo spoedig mogelijk te doen aannemen. Eerstdaags zou zij zi 'i met de commissie van de Kanier, die &ch sints lang reeds met dit onderwerp bezig houdt, in betrekking stellen en zij hoopte het over leg met die oommissie zoo spoedig te doen vorderen, dat het rapport der commissie nog in deze maand de Kamer kan bereiken. Wat was nu het antwoord van de ovamer op deze verklaringen van de regeertngstafel? Hel is neergelegd in de reeds door ons mede gedeelde motie, waarin 1. wordt geconsta teerd, dat de houding van het Vaticaan de scheiding van Kerk en Staat onvermijdelijk maakt, en 2. verklaard wordt, dat de Kanier rekent op de regeering om de beslissing daar over tot een goed einde te brengen -- „pour en faire aboutir le vote," staat er in den Franscben tekst terstond na de behan deling van de begrooting en van het wets ontwerp op den tweejarigen dienstplicht. Het eerste gedeelte van de motie werd aange nomen met 338 tegen 185 stemmen, het tweede gedeelte met 379 tegen 109 stemmen, en daarna werd de geheele motie, nog "am gevuld met een besluit om in den loop van de tegenwoordige zitting het wetsontwerp op de werkliedenpensioneering in behandeling te nemen, aangenomen met 375 tegen 103 stemmen. Ook van dit votum wordt gezegd, dat het niets te beteekenen heeft. Ditmaal komt die uitspraak niet- van radicale zijdehet wordt gezegd door het Journal des Débats, dat deze beslissing van de Kamer kenschetst als „veel geschreeuw om niets." Zoo geheel zonder bc- teekenis kan dit besluit echter niet zijn, want de Kamer heeft het wetsontwerp voor zich, waarmee de regeering hare bij de aanvaarding van het bewind afgelegde belofte is nage komen. Wanneer dus de Kamer verklaart, dat zij rekent op de regeerirg om de beslis sing over dat wetsontwerp tot een goed einde te brengen, dan kan dat niet anders betee kenen, dat- zij harerzijds bereid is daartoe hare medewerking te verleenen. Het schijnt inderdaad, dat het tijdstip na bij is, waarop men, wat de scheiding van kerk en staat in Frankrijk betreft, van woor den tot daden zal overgaan. Het debat in de Kamerzitting van verleden Vrijdag levert daarvoor nog andere bewijzen dan die, welke in de stemmingslijsten te vinden zijn. Inzon derheid verdient de aandacht eene rede, waar in een der leiders van de gematigden, de oud minister Ribot, rekenschap gaf van zijne hou ding. Hij verklaarde zich van de stemming te zullen onthouden, omdat hij niet wilde meedoen aan het afleggen van eene verklar ring, die op het Vaticaan de verantwoorde lijkheid werpt, dat het tot do scheiding van Kerk en Staat moet komen. Maar zijne ont houding was niet eene vijandige daad tegen de regeering. ,,Ik beloof integendeel Jen mi- n ist' r-T>resident mijne oprechtste mede wer king in de ernstige discussie, die zal worden gevoerd over het wetsontwerp op de scheiding van Kerk en Staat. Het concordaat beant woordt misschien niet meer aan de eischen van d-? modörne maatschappij. Het heeft ern stige schokken ontvangen. Wij hebben lang gedacht, dat- het nog zou ziin te handhaven. Maar het behoorde to weden toegepast in een geest van wederzijdsch© verdraagzaam heid. D ;cr cr slechts onderwerpen van twist in te zoeken, kwestiën waaruit misverstand pcodwend:g moest ontstaan, is de ondergang verhaast van een honderd jaren oud verdrag, d-'f reed' in zijp tijd a«a"hr "ism--n b°vott De scheiding moet tot sJ ..nd gebracht wor den. door zoo weinig mogelijk ergernis te ver wekken." Wanneer een staatsman als Ribot zich zoo over deze zaak uitlaat, dan is dat een bewijs, dat het denkbeeld der scheiding in den laat- sten tijd groote vorderingen heeft gemaakt en I dat men zich daarmee ook in kringen, die j vroeger er afkee-rig van waren, vertrouwd j begint tc maken. Het schijnt, dat het ver- d wijnen van het kabinet-C om bes juist -die te genovergestelde uitwerking zal hebben, c]ie men er van verwachtte. M n dacht, dat door zijn val het vraagstuk der scheiding van Kerk en Staat op den achtergrond zou gera- i ken, en nu schijnt zijn heengaan juist den w-eg te effenen om de oplossing van dat vraag stuk ter hand te nemen.. j Dultschland. Berlijn, 11 Febr. In den Rijksdag werden de algemeene beraadslagingen over de han delsverdragen voortgezet. Reventlow (econo mische vereeniging) noemde -deze verdragen een stap in de goede richting, hoewel op vele punten onvoldoende, j Zimmerman (anti-semiet) verklaardeWij zijn aangenaam teleurgesteld en begroeten den stelregel der regeering, dat Duitscliland een landbouw- en een industrie-staat zal j blijven. Speek (centrum) klaagde over de achter stelling van de Zuid-Duit sche belangen bij die van het Oosten. De Beiersche minister van financiën, graaf Feilitsch, weerlegde den vorigen spreker. De regeering van Beieren heeft de verdragen goedgekeurd, evenals de andere Bondsstaten zulks deden, omdat zij overtuigd is, dat deze voor het. vaderland nuttig zullen zijn. Singer (socialist) bestreed de verdragen, omdat zij de levensmiddelen duurder zullen maken. De regeering beeft de agrariërs noo- dig om in de toekomst hare militaire- en marineontwerpeu te kunnen doorzetten. Staatssecretaris graaf Posadowsky bestreed dit laatste. Hij merkte nog op, dat de Rijks dag de door den Keizer gesloten handelsver dragen kan aannemen of verwerpen, maar daarin niets kan veranderen. Maandag voortzett'ng van het. debar.. Bor.hum, 11 Febr. De commissie van zeve nen besloot het besluit van de districtscon- ferentiï tot hervatting van den arbeid te handhaven en tevens de regeering te verzoe ken haren invloed aan te wenden, opdat den mijnwerkers geene moeielijkheden in den weg worden gelegd voor de hervatting van den arbeid. Frankrijk, De socialistische Kamergroep heeft met 19 tegen 4 stemmen besloten hare tot dusver gevoerde taktiek te handhaven en gemachtig den af te vaardigen tot medewerking met de overige partijen der meerderheid, zoo dik wijls dezen een beroep doen op de medewer king van de socia''sten tot het uitvoeren van hervormingen. Zweden en Noorwegen. Ckristiania, 12 Febr. Frith jof Nan gen ver klaart in het dagblad „Verdens Gang", dat de instelling van een zelfstandig- Noorscb oonsulaatwezc-n de eenige weg is om de waar digheid van de Noorsche natie te handhaven. De Noren willen echter geenszins de ont binding van de unie met Zweden, want het bijeen blijven van de beide natiën is eene vanzelf sprekende noodzakelijkheid. Portugal. Lissabon12 Febr. Heden werden de alge meene verkiezingen voor het huis van afge vaardigden gehouden. De groote meerder heid van de gekozenen is ministerieel. Oostenrijk. Weenen, 11 Febr. Het Heereuhuis heeft het wetsontwerp tot wijziging van het regle ment van orde voor den Rijksraad aange nomen. Deze wijzigingen hebben ten doel 1. de behandeling van de door de regeering ingediende wetsontwerpen in <le hand te werken2. een termijn te bepalen voor oe stemming over het wetsontwerp tot vaststel ling van het militie-contingent en over de internationale verdragen; 3. het recht van interpellatie voor de leden van alle partijen te regelen. De tot herziening van het reglement van orde ingestelde commissie van het heereu huis heeft besloten de toevoeging van twee nieuwe bepalingen voor te stellen. In de eene wordt bepaald, dat voor de behandeling van de begrooting, de financieele wetsontwerpen en de staatsverdragen drie zittingen per week moeten worden gereserveerd, waarin elk an der onderwerp van de behandeling is uitgeslo ten. Bovendien wordt voor de begrooting eene beperking van den tijd tot 27 dagen be paald. Op den laatsten van deze dagen beeft om 2 uur 's namiddags de automatische slui ting plaats, zoodat terstond tot stemming moet worden overgegaan. Het tweede artikel bepaalt, dat intcrpel- latiën en het antwoord daarop slechts in het huis worden voorgelezen, wanneer dat door 50 leden wordt verlangd. Anders wor den zij in het interpellatieboek ingeschreven, Deze voorstellen rijn thans door de verga dering aangenomen. Rusland. Petersburg, 11 Febr. Hot Pctcrsburgsche telegraaf-ageutschap berichtDe in het bui tenland verspreide mededcr" dat ^ij den president van het ministercomité Witte erne 'Huiszoeking zou hebben plaats gehad, waai bij papieren m beslag genomen zouden 'ju. is geheel verzonnen. In de stad i~ alles rustig. 16400 arbeiders, bchcorenc'e tot vier rsch l'ende fabrieken, staken nog Sommige fabrieken, waar ge werkt wordt, worden door troepen bewaakt. Petersburg12 Febr. Bij keizerlijk besluit is bevolen, dat eene commissie, onder voor zitterschap van het lid van den Rijksraad Sjidlowsky, zal worden belast met het instel len zoo spoedig mogelijk van een onderzoek uaar de oorzaken van de ontevredenheid der arbeiders in Petersburg en omgeving en de overweging van de maatregelen om het ont staan van die ontevredenheid in de toekomst te verhoeden. De commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van de betrokken ressor ten en uit vertegenwoordigers van de in- dustrieelen en arbeiders, door deze beide groepen gekozen. De voorzitter heeft de be voegdheid den Czaar persoonlijk rapport uit te brengen, andere personen aan de beraad slagingen der commissie te laten deelnemen en het aantal leden, die de werkgevers en de arbeiders in de commissie zullen vertegen woordigen, alsmede de regeling van hunne verkiezing te bepalen. Petersburg, 12 Febr. In de algemeene ver gadering van de keizerlijke Russische techni sche vereeniging werd gisteren eene motie aangenomen, waarin werd verklaard, dat de bijeenroeping van een al-Russisch congres ter bespreking van het arbeiders-vraagstuk, on der deelneming van vertegenwoordigers van den arbeid, het kapitaal en de wetenschap, noodzakelijk is. Verder is noodig de vrije be handeling van het arbeidersvraagstuk in ver gaderingen en in de pers. Petersburg, 12 Febr. De gisteren verspreide geruchten, dat voor heden ongeregeldhedt n werden voorbereid, rijn gebleken geheri en- gegrond te zijn. In de stad heerscht volko men rustde straten toonen net gewone beeld. Moskou, 11 Febr. Gisterenavond heeft de vergadering plaats gehad tot verkiezing van den nieuwen adelsmaarsohalk van het gou vernement. Prins Troebetzkoi weigerde be slist zich weer candidaat te laten stellen, om dat hij geen kans meer zag de eensgezindheid van den adel, waarnaar hij had gestreefd, tot stand te brengen. Ook allen, die vroe ger gouvernements- on districts-adelsmaar- schalken waren geweest, weigerden zioh voor dit ambt te laten kiezen. Daar de verkiezing niet tot stand kwam, blijft prins Troebetzkoi voorloopig nog in functie, totdat de verkiezing is geslaagd. Charkow, 11 Febr. In de locomotievenfa- briek alhier, waaraan 4000 arbeiders werk zaam zijn, is het werk gestaakt. De autori teiten hebben onderhandelingen aangeknoopt met de stakers, die Maandag hunne eischen willen bekend maken. In de stad is het rus tig. Lodz, 11 Febr. De fabrikanten hebben aan de arbeiders een werktijd van zestig uren per week en de verlangde loonen toegestaan on der voorwaarde, dat Maandag het werk zal J worden hervat. Geschiedt dat niet, dan zul len alle fabrieken voor onbepaalden tijd ge- j sloten worden. Warschau, 11 Febr. In alle fabrieken is thans het werk gestaakt. plaatste en de helper van dezen werd bij de uitvoering van de politiek tot onderdruk king en russificeering. De belooning bleef niet achterwegeJohnsson werd in den adel stand verheven en kreeg een der hoogste ambten in het laud. Al zijne bloedverwanten en vrienden sneden echter den omgang met hem af en hij werd, na Bobrikow, de meest gehate man in Finland. Met eene Russin ge trouwd, ging hij in de laatste jaren uitslui tend om met de Russische kringen in Hei- si ngfors. Leo Tolstoi is, volgens de Russ, bezig aan een groot artikel over vragen, die met de gebeurtenissen van 22 Januari in verband staan. Dit artikel zal in het buitenland ver schijnen. De gebeurtenissen hebben Tolstoi diep geschokt. Hij sympathiseert met geen van de beide tegenstanders, wier strijd tot de botsing van. 22 Januari leidde. De zwak kere partij strijdt z. i. met verkeerde mid delen. Turkije, Konstantinopel, 10 Febr. Nadat de Porto Woensdag zich gehaast had do hangende zv ken te regelen op een wijze, die de FranscJie ambassade kon bevredigen, heeft de toestand gisteren weder plotseling een wijziging onder gaan, waarin hed-n geen verandering geko-' men is, en wel ten gevolge van eene poging van den minister van openbare werken welke poging geen sucoes had om de be sprekingen over de regeling van de spoorwe gen in Syrië te heropenen, met het klaarblij kelijke doel om tijd te winnen. Tengevolge hiervan is graaf Vitali, de ver tegenwoordiger der spoorwegen, die de onder handelingen voert, heden naar Parijs vertrok ken en de gezant Const? n* denkt in het be gin der volgende week te vertrekken, ofschoon nieuwe onderhandelingen, die gunstig zijn voor de Fran soke r.rnspraken, niet onwaar schijnlijk zijn, vooral met het oog op den grooten nood van ",cn Turkschen schatkist. Konstantinopel, 11 Febr. De Fransche ge zant Constans, hoewel zijne nota betreffende het afbreken van de onderhandelingen over de leening handhavende, heeft toegegeven aan den aandrang van Turkije om zijne defi nitieve voorstellen te doen kennen, waarvan de aanneming zou toelaten, dat de nota werd ingetrokken. De Turksche regeering schijnt echter alleen te debatteeren om tijd te win nen. Vereen Igde Staten. Washington, 11 Febr. De Senaat heeft alle arbitrage verdragen met vreemde mogendhe den goedgekeurd na een amendement aange nomen te hebben, waarb" hel woord „ver drag" in elk dezer verd agen in „overeen komst" veranderd wordt. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio11 Febr. Donderdagmorgen verover den de Japanners een hoogte ten zuiden van Ohangehichia, van welke zij twee com pagnieën Russische infanterie verjaagden. De Russen gingen voort met het centrum en den linkervleugel van Oyama met gra naten te beschieten. Het aantal Russen, dat na het gevecht bij Heikoetad werd begraven, bedroeg twee dui zend. Tot Donderdag maakten de Japanners twee duizend geweren buit. Petersburg, 13 Febr. Het Pctcrsburgsche telegraaf-agentschap bericht uit Sachetoen van den llen: Verkenningen door vrijwilli gers constateerden, dat de Japanners op vele Warschau, 12 Febr. Dte dag van heden i plaatsen hune oude versterkingen ontruimd -i.-j—j T.-J i-A hebben. Vermoedelijk trekken de Japanners zioh terug naar de streek ten zuiden van de Sjaho. De vijandelijkheden bepalen zioh thans tot het beschieten van de versterkingen. Bij de Japansche legatie te 's Gravenhage is Zaterdag het volgend telegram uit Tokio ontvangen Maarschalk Oyama rapporteertTot dén lOden dezer hebben wij ongeveer 2000 Rus sische lijden begraven in de richting van Heiikoetai. De Now o je W rem ja berekent, dat de oor log Rusland reeds 200.000 man aan dooden, gewonden, zieken en gevangenen heeft ge kost, en minstens een milliard roebels in geld. Het artikel eindigt met eene betuiging van vertrouwen in Koeropatkin. De Russ bespreekt den oorlog in verband met de binnen 1 andsc.he politiek c.i verklaart, dat de vraag hoe lang de oorlog moet worden voortgezet en wat moet worden nagestreefd, duidelijk zal worden wanneer het nieuwe Russische leven begint Do Nascha Sh'srt is onvoorwaardelijk voor den vrede en de Naschi Dni heeft naar aan leiding van den eersten verjaardag van den oorlog een open brief gericht, aan den staats secretaris Besobra*ow om van deze** ophel dering te verlangen over do duistere omstan digheden, die aanleiding gaven tot den oor log. Hij moet inzonderheid de geschiedenis verhalen van dc concession in Korea, waar mee zijn naam verbonden is. verliep rustig. Gisteren bad een gevecht plaats tussohen eene afdeeling soldaten en de stakende werklieden van de borstelfabriek, die de tot werken gezinde arbeiders wilden beletten aan het werk te gaan. De soldaten sloegen met da geweerkolven op de stakers i in, vijf arbeiders werden gewond. De Petersburgsche oorrespondent van de Temps verhaalt van de wreede geeseling van een reed9 gewonde vrouwelijke studente, van wie men inlichtingen wilde hebben over anarchisten, die zij niet kon geven. Zij kwam in het hospitaal terug, bleek als een doode, en met haar lichaam als bedekt met zwarte on blauwe striemen. Zulke afgrijselijkheden staan volstrekt niet op zich zelf. De correspondent haalt dan aan wat een Rus hem verteld heeft, die de hos pitalen bezocht heeft, na het bloedbad van 22 Januari. Deze telde de lijken op de bin nenplaatsen. Hij bezocht slechts 15 van de 46 hospitalen. Maar alleen daar kwam hij tot een totaal van 2195 dooden. Het in de officieele opgave genoemde cij fer was 96 dooden De vermoorde procureur van den Senaat van Finland, Johnsson, wordt in brieven uit. Helsingfors geschetst als een zeer begaafd man van nog geen vijftig jaar. Hij was de zoon van bisschop Johnsson, had vroeg de ambtenaars-loopbaan gekozen, maar was te langzaam naar zijn zin opgeklommen, totdat hij zich na den staatsgreep beslist aan de zijde van gouverneur-generaal Bobrikow Uit Odessa wordt bericht, dat generaal Stoessel daar vermoedelijk niet aan land zal gaan, omdat men beducht is voor betoogin gen tegen den oorlog. De politie heeft daar al meer van die betoogingen moeten verhin deren en de stad is overstroomd met vlug schriften tegen den oorlog. Lihau, 12 Febr. Het Petersburgsche Tele- graafageutschap bericht, dat de admiraal-ge neraal hier morgen wordt verwacht. Het es kader kreeg bevel dan voor de uitreis gereed te zijn. Zanzibar, 11 Febr. Vijf Russische kruisers, die Dar-es-Salaam hadden aangedaan, vertrok ken hedenmorgen van daar, maar gingen op nieuw in de Duitsche wateren vcor anker. Zij werden daar ontdekt door den gouverneur van Duitsch Oost-Afrika, die met zijn jacht op weg was naar Zanzibar. Deze beval den kruisers te vertrekken, hetgeen zij deden, dcor het jacht van den gouverneur gevolgd Allerlei vEen onbekende heeft eene gift van 10,000 p'd. st. (f 120,000) geschonken aan de London Missionary Society, voor de gods dienstige herlevi ngsbewegi ng in de Engel- soho hoofdstad. vHet Tijdschrift voor Geneeskunde ont leent aan het British Medical Journal de vrlgende opgaven over geboorte en sterfte in Engeland en Wales. Volgens het- jongste jaar verslag van den registreoir-generaal is de ge boorte in Engeland en Wales in 1904 weder gedaald en wel van 28.4 tot 27.9. Het platte land en de 76 groote steden deelen in die daling, de kleine steden niet. De kinder sterfte is gestegen van 132 tot 146 per 1000 geboorten, hoewel de zomer zeer koel was. In de groote steden was deze sterfte het. hoogst (160). Aan besmettelijke ziekten (diarrhee inbegrepen) zijn 104 van dc 100,000 inwoners gestorven in de groote steden 249. Tusschen Altenessen en Katernberg. in het Roergebied, is oen aanslag op een spoortrein beproefd. De wissel was versperd met stukken ijzer en steenen. Toen de baan wachter de hindernis ontdekte en verwijde ren wild, werd hij uit een hinderlaag met revolvers beschoten. Maar hij bleef onge deerd en had neg tijd om het sein op onvei lig te zetten en zoodoende den aankomenden trein tot stilstand te brengen. Bij Couviu, in België, is een tram van Cul-des-Sarts in botsing gekomen met een. ranegerende locomotief. De 24-jarige machi nist werd gedood, en tien reizigers zijn ge wond. De Staatscour-.nt van Zondag 12 en Maandag 13 Februari bevat de volgend© Koninklijke besluiten bij het departement van marine bevorderd tot commies de adjunct-commiezen J. H. Ju lie» en Th. D. C. Meijoeko; eervcl ontslagen uit den werfdienst de commandeur der scheepmakers bij 's Rijks werf te Amsterdam J. van Loo en de le be waarder bij de magazijnen bij Rijks werf te Amsterdam L. G. Sont. benoemd tot magazijn-bediende-binder bij het departement van financiën J. T. H. Klinkert, tc 's Gravenhage. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins der Nederlanden, en H. M. dc Koningin- Moeder, hebben Zaterdagavond in de zaal Diligentia het concert van het Boheemsche Strijkkwartet met Hunne tegenwoordigheid vereerd. Zooals men weet, komt de opbrengst van dit concert ten voordeele van de stichting Oranje Nassau's oord. H. M. do Koningin en Z. K. H. de Prins vertrekken na ae uitvoering van het eerste gedeelte van het programma. H. M. de Ko ningin-Moeder bleef het concert tot het einde toe bijwonen en deed door een der hecren van Haar gevolg den leden van het strijk kwartet dank zeggen voor de beschikbaar stelling van de opbrengst van de uitvoering ten bate van de door Haar in het leven ge roepen stichting. H. M. de Koningin en H. M de Koningin-Moeder hebben verschillende be langrijke prijzen beschikbaar gesteld voor de wedstrijden, ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan der Normaal-schietschool. Men verwacht op de feestdagen ter herdenking van dat feest bezoek van de Kon. familie. De gewone audiëntie van den mi nisbet van Oorlog zal op Donderdag 16 Febr. e .k niet plaats hebben. Het Haagsche correspondontiebureau meldt „Tot de maatregelen ter handhaving van een strengo onzijdigheid in den Iudischen Ar chipel, moet, behalve een verbod voor de drukpers tot verspreiding van berichten om trent bewegingen van troepen en vloot, ook behooren een voorr 'irift tot het houden van scherp toezicht op spionnen van of voor een der oorlogvoerenden." De tijdelijke waarneming van het ge zantschap van Zweden c i Noorwegen to 1

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1