geeft. Dit is bet eenige wat het dagelïjksch bestuur heeft bewogen afwijzend op het ver zoek te adviseeren. Wordt z. h. o. conform het advies beslo ten. 5. Verzoek wn, de commissie voor kinder voeding om een subsidie van f 300 voor 1905 met advies. B. en W. advisee ren over 1905 aan de commissie een subsidie toe te kennen tot het geheele op de begrooting uitgetrokken 'be drag. Wordt z. h. o. besloten conform het advies. 6. Veizoek van J. C. Snouck om ee.ii lokaal in een der openbare lagere scholen in bruikleen te mogen ontvangen voor het ge ven van gymnastiekonderwijs met advies. B. en W. deeleii in huin nader advies mede, dat zij geen vrij|keid vinden om terug te komen op hun. advies tot het nemen van cene afwijzende beschikking. Mcckt de raad aan hunne uezwaren niet- zooveel gewicht hechten dat zij grond opleveren tot eene af wijkende beschikking op het verzoek, dan geven B. en. W. in overweging aan eene gun stige beschikking eenige voorwaarden te ver binden. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter. het spijt mij, dat uit de laatste tira de iu het advies blijkt, dat B. en W. niet van hunne bezwaren, zijn teruggekomen. Zij gaan volkomen accoord met wat is aange voerd tot wegneming van de bezwaren, die door de hoofden van scholen zijn aangevoerd, maar eindigen toch met iu overweging te geven, niet gunstig op het verzoek te be schikken. Den 24en November adviseeren B. en W. den raad het verzoek niet in te wil ligen op grond van het advies van de hoof den van scholen. Nu de bezwaren, die in dat advies zijja genoemd, alle zijn ondervangen, adviseeren B. en W. toch niot in te. gaan op het verzoek, maai- op andere gronden. Ziji zeggen in de eerste plaats, dat. aan anderen een dergelijk verzoek is geweigerdverder dat mceielijkhcdea te verwachten zijn van het antecedent, dat door inwilliging van het verzoek wordt gesteld, en eindelijk dat er gelegenheid is voor den adressant om op an dere wijze aan een lokaal te komen. Wat. het eerste bezwaar betreft, meen ik, dat wij die vroegere aanvragen, waaraan niet is voldaan, nu kunnen voorbijgaan. Men was toen niet zoo doordrongen van het groote nut van gymnastiekonderwijs als nu. Over het tweede oczwaar, het antecedent dat- zal worden gesteld, heb ik dit op te merken Wanneer van den. minister van binnenland- sche zaken eene aanschrijving is uitgegaan aan de gemeentebesturen om het gymnastiek onderwijs te bevorderen, o. a. door daarvoor lokalen beschikbaar te stellen, dan mag wor den, aangenomen, dat dit bezwaar door de hoogc regeering ook overwogen is maar door haar ter zijde gesteld. Trouwens als heb ge val zioh voordoet, dat er meer van die aan vragen inkomen, dan zal iedere aanvrage af zonderlijk moeten worden beoordeeld. Het derde bezwaar is, dat er elders gelegenheid is voor dozen rekwestrant om een lokaal te huren. Voordat ik verder ga, zou ik echter gaarne zien, dat het adres werd voorgelezen, dat. over deze zaaK is ingekomen. De Voorzitter. Ik heb nog verzuimd den inhoud van het adres van D.iunoulin e. s. ter kennis te brengen van de vergadering. Ik verzoek den secretaris dat adres voor te lezon. Het bedoelde adres wordt voorgelezen. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, wanneer ik goed geluisterd heb naar het voorlezen van dit adres, dan bevinden zich in deze gemeente nog eenige lokalen, waar gymnastick-onderwijs kan worden gege ven. Ik wist dat niet. Ik wist n,iet, dat bijl van Daal en in de Arend gelegenheid kon veischaft worden tot het geven van gymna stiekonderwijs. en ik zou ock nu u,og betwij felen, dat dit mogelijk is. Het eenige lokaal, dat daarvoor m aanmerking kan komen, is dat van den eersten adressant, den heer Du- moulin. Volgens de verklaring, die in de vorige vergaaeimg dcor Bi. en W. werd af gelegd, zou dat lokaal door den heer Snouck te huren zijn. Ik geloof, dat dit eene dwaling is; bij onderzoek zou m. i. blijken, dat dit niet juist i=. Maar al ware dit het geval, dan weten wij, dat het moeielijik gaat om van een concurrent een lokaal te huren. Wan neer twee concurrenten hetzelfde lokaal ge bruiken dan geeft dat licht geharrewar. Er zou grond zijn voor de bezwaren van B. en W., als werd verlangd het lokaal van de ge meente gratis aan den neer Snouck ten ge- bruike af te staan. Dat is echter niet het geval. Hij zal een huur betalen, die geëven- reddgd is aan het gebruik, dat hij van het lokaal maakt, namelijk f 100 voor twee avon den in de week. Ik heb mij bij- het overwe gen van deze zaak de vraag gesteld, of het gemeentebelang bevorderd v.-ordt, door de ge legenheid to geven, tot het ontvangen van gymnastiekonderwijs op do wijze, waarop dit wordt gevraagd. Daarop antwoord ik ja, en dan zijn alle argumenten, die er tegen wor den aangevoerd, niet in staat om mij| af te brengen van oe meening, dat de raad dit ver zoek moet inwilligen. De hoofden van scho len hadden eerst- bezwaar, maar uit het na der ingestelde onderzoek blijkt, dat liet toch wel gaat een lokaal beschikbaar te stellen. Wanneer den heer Snouck de gelegenheid wordt verschaft om ap deze wijze- te begin nen, dan zal hij, als de zaak opneemt, zoodat blijkt, dat het gvmnastiek-onderwij» wordt gewaardeerd, later zelf een lokaal kunnen bouwen. Maar c»e raad meet niet, door afwij zend op het verzoek te be?chikkeïi, hem de gelegenheid benemen om aan eene in dezen tijd algemeen gevoelde behoefte te voldoen. Ik heb eene opgave voor mij van de gemeen ten, waar het gebruik van gymnastieklokalen der openbare scholen kosteloos is toegestaan. Dat geschiedt in Amsterdam, Rotterdam. Utrecht, Edam, Gouda, Hilversum, Haarlem, Naarder., Kuilenburg. \Vijk bij Duurstede en nog eenige andere plaatsen. Waar de minis ter aandringt om ov dit verzoek iri te gaan en verschillende gemeenten ons daarin zijp voorgegaan, meen ik, dat wij niét verant woord zouden zon. door dit verzoek tei wei geren. Ik geef in overweging den weg op te gaan tot bevordering van deze zaak, dien de minister vair binnenlanasche zaken ons heeft aangewezen. De heer Heyiigers. Mijnheer de voor zitter. ik moet erkennen, dat de argu menten, die mi'n geachïeu buurman heeft aangevoerd voer het toestaan van het ver zoek, mij niet nebben overtuigd. De heer Gerritsen heeft de zaak aanbevolen: uit het oogpunt van het gemeentebelang. Maar wan neer dc bestaande inrichtingen voldoen aan de behoefte, dan kan. naar rnijhe meening, dit verzoek niet worden toegestaan. Het zou eene ongehoorde zaak zijn. als de gemesnte met eene particuliere inrichting in concur ren tic trad. En dat zal 'het geval rijn, wan neer de gemeente dezen aanvrager de gele genheid geeft om privaatles in een school lokaal te geven. Dat is voor miü het afdoende argument behalve de andere rede nen, die genoemd zijjn in het advies van B en W dat vroeger op dergelijke verzoeken afwijzend is beschikt en dat, als men dit veizoek toestaat, men mceielijk de aanvra gen. die later zullen komen, kan afwijzen. Ik ben beslist te?cn het toestaan van deze aanvrage. De heer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter. ik ben liet volkomen met den heer Gerritsen eens. Ik zou gaarne willen-, dat op do gronden, die door dat lid zijn alangevoerd het verzoek van den heer Snouck wordt toe gestaan. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor- ritter, ik zou den heer Heyiigers willen a-nt woorden, dat ik heel goed voel, dat het mo gelijk is, dat de heer Snouck, wanneer een lokaal van de gemeente tot zijne beschikking wordt gesteld, niet anderen in concurrentie komt. Maar ik heb- van den heer Heyiigers geen argument gehoord tegen Ihet toestaan van dit verzoek. Wanneer hier drie, vier ge legenheden waren, waar door een 'bevoegd: lecraar gynmastiekonderwij|s werd, gegeven, dan zou ik oo-k van meening rijlu, dat er geen behoefte bestaat aan eene inrichting, zooals de heer Snouck wil openen. Maar hier be staat niets van dien aard, zeer zeker niet iets wat men nu verlangt van gymnastiekonder wijs. Wat wiji üebben, tkan 25 a 30 jaren geleden, toen men, de akte voor gymnastiek gemakkelijker kon behalen, voldoende ge weest zijn. Maar nu verlangt men meer. Zulk eene inrichting bestaat dus niet. Wanneer wij au iemand, die financieel niet kradhtig genoeg is om zelf een lokaal te stichten, 't gemakkelijk maken kan door hem een, lokaal van de gemeente tegen betaling te verschaf fen, "dan doen wiii dat in bet gemeentebelang, niet om particulieren iets in den weg te leg gen. Verleden jaar is hier zonder stemming een voorstel aangenomen om een schoollokaal des Zondags in gebruik te geven vcor het geven van godsdienstonderwijs. Niemand is daartegen geweest. Dat kWam neer op het zelfde, wat nu van ons wordt gevraagd. Er zullen zeker ook zalen zijn, die voor gods dienstonderwijs kunnen worden verhuurd: het argument vaau den 'heer Heyiigers gaat ook daarvoor op. Ik g'a echter verder. De scholen zij)n door de gemeente gebouwd, en als wij het gemeentebelang kunnen bevorde ren, door lokalen kosteloos te geven of te verhuren voor nuttige doeleinden, dan. ligt dat zeker op onzen weg. De heer van Es v o ld Mijnheer de voor zitter, deiheer Gerritsen haalt als vergelijking aan het besluit, dat dloor dien raad! genomen is ten beihoeve van de Zondagschool. Die vergelijking gaat ec.htr niet op. Dat. is geen precedent. Het godsdienstonderwijs wordt <lbor de wiet zelve genoemd daarvoor moe ten de scholen beschikbaar gesteld) worden. Door dat niet toe te staan, zou inbreuik ge maakt worden op dc wet. Maar deze aan vrager heeft het verzoek gedaan voor zijn privé. Dat is Iheel iets anders. Als hem wordt toegestaan een lokaal van die gemeente te gebruiken voor geringe kosten, dan wordt het hem gemakkelijk gemaakt, niet anaere gymniaetiekonderwiiizers in concurrentie! te komen. Door dit verzoek toe te staan, zullen wij altijd in het belang handelen van een privaat persoon. Wijl zullen daardoor den ecnen persoon boven den anderen bevcordee- leu. De rede nee ring vainj dén heer Gerritsen kan dus niet opgaan. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter. als het mij vergund is voor dei derde maal het woord té voeren, dan wil ik opmer ken, dat de heer van Eisveld gelijk zou (heb ben, als hier een antecedent bestond. Dat heeft zich echter nog niet voorgedaan. Als er meer aanvragen kwamen, ent aan die werd geweigerd wat aan den heer Snoiuok wordt gegeven, dan zou ide heer van Eteveld gelijk hebben, dat aan dezen aanvrager iets gegeven. wOrdt vOor zijn privé. Maar dat geval is niet voorgekomen. De beer van Esveldl Ne:n. maar daar mee komt men op het gevaar! :;ke punt voor de gemeente. Er zijn in de gemeente een heele boel nuttige inrichtingen, die erven goed recht van, bestaan hebben en voor het volk goed zijn als het gyninavtiekonderwijs- Als men aan anderen zou 'moeten weigeren •wat men aan een enkele toestaat, dan vina ik dat gevaarlijk voor die gemeente. Wan neer de heer Gerritsen, zioh beroept op den minister, dan komt bet mij voor. dat de aanschrijving van den Tniniste- meer op het oog heeft kleinere plaatsen, waar geen lokaal betschikbaar is, b.v. dorpen, waar de eenige

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 6