KOLONIËN. BINNENLAND. beproefden particulieren te dwingen de stad to verlaten, om liuai eigendom in bezit to kunnen nemen. De Russische regeering heeft haren vertegenwoordiger te Parijs gelast door bemiddeling van de Fransche regeering bij Japan e»cn beslist protest in te dienen. Tokio, 15 F tbr. De Engel «che stoomschepen Apollo en Scotsman, bcstomd naaf Wladiwo- stok, zijn gisteren op de hoogte van Hokkaido aangehouden. De Apollo had een lading Car- daff-kolen, de Scotsman levensmiddelen aan boord. Allerlei vIn do Veroenigde Staten is het plan weder opgekomen, om oen, van do ondorzoe- sch© telegraafkabels onafhankelijke, telegra fische verbinding tusschen Amerika. Azië en Europa aan te leggen. De reeds tot Kaap No- me bestaande Amerikaansohe telegraaflijn zou tot Kaap Prins van Wales aan de Be- ringstraat verlengd worden. Daar zal een draadloos-telegraafstation opgericht worden en evenzoo op den Oost-Kaap, het punt aan de Siberische kust, waar de Siberische tele graaflijn zal aansluiten. De kosten van aan log zullen belangrijk geringer dan bij zeete legraafkabels en dientengevolge zullen ook de kabeltarieven lager zijn. vLandbouwkolonies voor wcrkeloozen zijn tegenwoordig in Engeland gewild. Men ziet daarin een der beste middelen om de steden to ontdoen van zijn sleep van armoe lijders en deoe mensohen zelf weer aan verdienste, en., wat voorloopig nog meer is, aan werk te helpen. Er riju er in dj groote steden velen, die nooit ge leerd hebben de handen te gebruiken en. ook velen, die door gebrek aan werk het werken verleeren. Van alle kanten doet men tegen woordig aan die werkverschaffing op 't land het Leger des Heils reeds eemgen tijd, op groote schaalallerlei liefdadige verecnigin- gen to Londen hebben dezen winter de han den ineengeslagen om de tienduizend© arm lastigen. en hongerlijders aldus te helpen. De professoren en studenten van do Edimburg- sdhe universiteit gaan er ook mee beginnen Lord Roeobery heeft hun alvast een huis ter beschikking gesteld. vTe New-York en elders in de V. 8. blijft vinnige koude heerechen. De tempera tuur te Chicago is 24 graden beneden nul, en in Iowa wees de thermometer hier en daar 32 graden vorst aan. In Colorado ligiL doodgevroren runderen overal verspread, en do vruoihtouoogst in Florida loopt ernstig ge- OOST-INDIÈ. Deoentralis&tie. Wij lezen in do Javar-Bode „Uit vertrouwbare bron kunnen wij mede- deelen, dat het koniniklijik besluit, regelende ile maatregelen van bostuurs-deoentralisatie, welke bij de Indische begrooting zijn voor gesteld on door de htaton-Generaal aange nomen. den 24en December j.l. uit Neder land herwaarts is gezonden. Do ordonnantie van invoering zal, na aankomst van dit be sluit, niet lang op zich laten wachtende waarheid van do tegenwoordige regeering van allerlei geadviseer en gcheradviseer, mag zeker doen verwachten, dat de benoeming van een gemeenteraad voor Batavia niet lan ger dau tot de laatste helft van) Februari zal uitblijven. Do voordracht voor de te benoe men leden ligt, naar wij thans vernemen, reeds lang gereed.'' Het hoofdbestuur van den Indischen Bond heeft zijne plannen met den kleinen landbouw geenszins opgegeven, maar be tracht daarbij, onder het tegenwoordig hoofdbestuur, een prijzenswaardige voorzich tigheid. Blijkens het verslag in het Bondsblad van zijn vergadering van den 27en December jl. werd b.v. aan den heer J van der Poel voor dit doel een som van f 3000 geleend tegen een rente van 6 pet. en onder solied onder pand. Voorts heeft het afdeelingsbestuur te Bui tonzorg, in overleg met den hortulanus van 's lands Plantentuin en den administrateur dor landbouwschool aldaar, zich veel moeite getroost om te geraken tot de oprichting van een landbouwdorp, met de bedoeling om de jongelieden, die aan het einde van het vorige jaar do cursussen van land- en tuinbouw aan 's lands Plantentuin hadden doorgemaakt, do gelegenheid to geven, hetzij gezamenlijk, hetzij zelfstandig, het landbouwbedrijf uit te oefenen, en voorts om in dat dorp de leer lingen, die in 1908 een dergelijken cursus zullen hebben doorloopen, onder goede en deskundige leiding nog oen drietal jaren in do praktijk te bekwamen, alvorens hen de wereld in to sturen. Als do kleine landbouw, uitgeoefend door Europeanen, ooit een toe komst zal hebben, dan is de thans ingeslagen weg zeker de juiste en verdient het streven van het hoofdbestuur van den Indischen Bond alle steun en waardoering. De eerste moeilijkheid, het vinden van een geschikt stuk grond, niet te ver van Buiten zorg gelegen, met het oog op het zoo ge- wouschte toezicht, schijnt thans overwonnen in de nabijheid van Paroeng Koeda is zulk oen trredn gevonden, waarvan do verkrijging niet to bezwaarlijk schijnt. J.-B. De toestanden op Banka. De Java-Bode schrijft: „Het is bekend dat de meeningen, neer gelegd in de rapporten van do inspecteurs voor den arbeid eu voor den burgerlijken geneeskundigen dienst omtrent do toestan den op Banka. lang niet onaangevochten ble ven door den chef der afdoe ling mijnwezen, maar over één zaak waren al die autoritei ten het eens en op dio zaak was door de mijn-ingenieurs tor plaatse al gewezen lang vóór dat do regecring het noodzakelijk acht te, het oor te loenen aan do stommen, die opgingen uit de pers om de hygiënische toe standen en arbeidsvoorwaarden der koelies door onpartijdige raadslieden to doen con- troleeran. Dio zaak was, dat aan de mijn arbeiders uitsluitend goede Java-rijst be hoorde te worden verstrekt als voeding, om dat deze voedzamer is dan buitenlandsche, omdat zij niet hard on zuur wordt in do tonnen, die in de mijnen steeds bij de hand staan, omdat bij het uitsluitend verstrekken daarvan veel minder bcri-beri voorkomt. Daarop is in dit blad mecr-dan eens de aan dacht gevestigd. Toch zien wij in de Javasche Courant tegen den 31en Januari weder ecne aanbesteding uitgeschreven voor de levering van 40,458 pikols rijst voor Banka en na tuurlijk zal de buitenlandsche rijst dan door haar beduidend 1 ageren prijs weer worden aangenomen ten detrimente van de werk lieden en ten slotte ook van de regeer mg, die aan het evacucercn van beri-beri-lijders kan blijiven." De Staatscourant van Donderdag 16 Februari 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten do kapitein-luitenants ter zee P. C. Swaan en P. F. van der Velden Erd brink zijn eer vol ontheven van het thans door hen gevoer de bevel, respectievelijk over Hr. Ms. monitors „Hedligerlee" en „Reinier Clacszen" en is het bevel over Hr. Ms. monitors „Reinier Claes- zen" en „Heiligerloe" opgedragen resp. aan do kapitein-luitenants ter G. Fabius en G. Witsen Elias benoem<i tot inspecteur der staatsbosschen en ontginningen E D. van Dissel te Utrecht, thans tijdelijk als zoodanig aangesteld. H. M. de Koningin geeft heden een. militair diner te Hove, aangeboden aan de vlag- en opperofficderen in de residentie, be nevens aan Hr. Ms. adjudanten in buiten gewonen dienst met diien rang. H. M. de Koningin is voornemens a.s. Zaterdag een der feesten van de Normaal Schietschool bij te wonen, dat bij gunstig we der zal plaats hebben in de vlakte van Waals- dorp en anders in het gebouw der voormalige kanongieterij. H. M. de Koningin-Moeder gaf blijjk van 'belangstelling in het bdj iE. E. Kluwter, te Deventer, verschenen prachtwerk„Hon denrassen", dioor H. A. graaf van Bylandlt, waarvan Z. K. II. Prins Hendrik der Neder landen de opdracht welwillend aanvaardde, door den uitgever van genoemd werk met een bestelling te vereeren. De minister van Binnen]andsche zaken dr. Kuyper begaf zich gisterenmiddag naar Rotterdam. De Engelsche gezant b" ons Hof, Sir Henry Howard, begaf zich gisteren ochtend' naar heb r--:' --land. Den 2Oston dezer begeven zich de leden van het corps diplomatique bij ons Hof, met uitzondering van de gezanten van België, Duitschland en Frankrijk, naar Luxemburg, ter bijwoning van het hoffeest van den Groots hertog, bij wiens Hof zij geaccrediteerd zijn. Door de uitwisseling der replieken in het belastinggeschil tusschen Japan en drie Europeesche mogendheden, welke heden in het. gebouw van het Hof van Arbitrage plaats had, is de schriftelijke behandeling van dat geding gesloten. De correspondent te 1 erlijn van de „N. Crt." meldt Met de tijdolixke waarneming van het con sulaat-generaal is belast, de heer Jean George, die na. het overlijden zijrs vaders, den voor ganger van nu wijlen den heer Willekcs Mac- donald, gedurende negen maanden de zaken waarnam tot de benoeming van den thans overleden consul-generaal. De heer L. E L. Pedll, ingevolge Ko ninklijke machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Düren (regeeringsdistrict Aken) is in die hoedanigheid door de Duit- 8dhe regeering erkend. Belanghebbenden kunnen zich in hunne briefwisseling met het vice-consulaat te Dü ren dosgewenscht van de Nederlandsche taal bedienen. De Zuidafrik, consulaats q u a e s t i e. Door eenige ingezetenen van Transvaal ia dezer dgen het volgende verzoek schrift tot H. M. de Koningin gericht: „Geven met verechuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, Nederlanders en oud- Nederlanders, gevestigd te Pretoria en Johan nesburg (Transvaal); dat zij hebben vernomen dat een consul - generaal der Nederlanden in Transvaal zal worden benoemd, niet behoorende tot her consulaire korps; dat zij eerbiedig de vrijheid nemen in her innering te brengen dat zij en een groot aantal andere Neder landers en o ud-Nederlanders in Transvaal, ruim een jaar geleden aan Uwe Majesteit een verzoekschrift hebben ingediend om den heer Maurits Edgar de Wildt tot consul-ge neraal alhier te benoemen op gronden in dat verzoekschrift uitvoerig uiteengezet; dat zij thans Uwer Majesteits welwillende aandacht eerbiediglijk op dit verzoekschrift vestigen, nu er sprake van is met do benoe ming van een consul-generaal in Transvaal kolonie buiten het consualire corps te gaai. in welk geval zij de vrijheid nemen te her balen het in het jaar 1903 gedane verso ju om don heer M. E. de Wildt tot die betrek king te benoemen. Pretoria en Johannesburg, 30 Dec. 1901. Het. adres was onderteekend door de navol gende heeren R. A. J. van Geuns, voorzitter Ned. Vereen. Johannesburg; F. Hummelcn, secretaris Nederl. Vereen. Johannesburg Verselewel de Witt Hamer, generaal eigent van de Algem. Verzekering-Miji. „Providen- tia" van AmsterdamC. J. Hooi boom, prof. G. A. F. Molengraaf, dr. M. S. Lingbeek, voorzitter Ned. Vereen. Pretoria, G. A. Stiel tjes, bestuurder der Alg. Mij. v. L en L., en B. van Erkom. Ongevallenwet 1901. Door de ministers van binnenl. zaken en van finaiir ciën is goedgekeurd de i art. 92. tweede lid, der Ongevallenwet 1901 bedoelde lijst van fondsenwelke in aanmerking komen voor do bologging van gelden dei- Rijksverzeke ringsbank en wolko mot- uitsluiting van andere in pand kunnen worden gegeven door werkgevers, die het risico van do bij de genoemde wet geregelde verzekering hunner werklieden zelve wensohen te dragen, en door n&amlooze vennootschappen en verceniging- gen, welke risico's als bovenbedoeld wen- sahen over te nemen. Bovenbedoeldo lijst is opgenomen in do St.-Cb. no. 40. De afdeel itigcn van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapportoursover dc wetsontwerpen tot wijziging van het regec- ringsreglement van Ned-Iudië. de heeren de Waal Malefijt, Aalberse, de Vries, Fock en van Limburg St irumen over het wetsont werp tot wijeiging en aanvulling van het bur gerlijk wetboek ter opheffing van de bezwa ren, waartoe het bestaande voorschrift betref fende het onderzoek naar het vaderschap aan leiding geeft, de heeren Heemskerk, Schok king wan Wijnbergen, Marchant- en van Veeai. Door de afdeel ingon der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp betreffende het aangaan van eene geldleening ten laste van den 9taat, de beo- re Janssen, Van Wassenaer van Catwijck, Van Dedem, Treub en Miohiels van Verduy- nen. De Centrale Liberale Kiesvereeniging district Enk hui zen heeft den heer Goeman, Borgesius voorloopig candidaat gesteld voor de Tweedo Kamer. Tot voorzitter der Centrale werd in de plaats van den heer Roodhuyzen, die had bedankt, gekozen de heer J. Zijp Kz., te Venhuizen. Naar aanleiding van het oerioht, dat omtrent het beuanken van den heer C. Lely voor een candidatuur bii de Kamerverkiezin gen bij het bestuur der Leeuwarder Liberale Kiesvereeniging nog niets bekend is, deelt de „L. Ct." thans met zekerheid mede, dat de heer Lely aan eenige leden der Liberale Kies vereeniging reecb ongeveer twee weken g 1 den telegrafisch heeft bericht voor eene c didaatstelling in het district Leeuwarden te moeten bedanken. Door de gezamenlijke afdeelingan der S. D. A. P. en Volkskies'.ereenigingen in het district Tietierksteradeel is W. H. Vlie gen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Bodegraven. Van sociaal-democra tische zijde is t»ot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, kiesdistrict Bodegraven, mr. P. J. TroeLstra, dia deze candidatuur heeft aanvaard. Dte. W. H. Liefhmck te Muiderberg komt in een ingezonden stuk in De Chrsten- Democraat er tegen op, dat men zijn naam geplaatst heeft op de groslijlst van voorloopige candid aten voor de Tweede Kamer, opge maakt door de afdeeling van den Bond van christen-democraten in het kiesdistrict Haar lemmermeer. Hij verklaart, dat zijn sym pathieën wel zeer bepaald zijn aan de zijde der ohristetn-democratenmaar dat hij zich tot dusver nog niet bij eenige politieke par ti' heeft aangesloten, ook niet bij den Bond van christen-democraten en niet eens weet of hij het doen zal. Hij verzoekt ten slotte, zijn naam vooralsnog van d© bewuste groslijst te schrappen. De liberale Satan. In de Nieuwe Sprokkelaar komt het volgende stukje lyrisch proza voor: „Wij vreezen voor w:L de liberale wij zeggen niet eens de socialistische, van deze toch verwacht men ook in gewone tijden niet andere pers in de eerstvolgende maanden als voorbereiding voor de Juni-stembus, nog zal te lezen geven. Als nooit tevoren heeft men er op te rekenen, dat de liberale vulca- uen stroomen van kokenden haat zullen uit braken tegen riet christelijke beginsel, het christelijke beginsel naar de Heilig© Schrift, naar Gods Woord. En 't is niet zoo onwaarschijnlijk, dat het met razernij opzwecpen tegen dat beginsel, zijn dool bjreiken zal. God laat in zijn on doorgrondelijke wijsheid soms toe, dat in cri- tieke omstandigheden de Satan overwinnin gen viert." Een veertiental stroocarton-fabrikan- ten, een uit Leeuwarden, de anderen uit de provincie Groningen, hebben zich naar aan leiding van het ontwerp Arbeidswet, met een adres tot den minister van binnenland- scho zaken gewend, waarin zij den minister verzoeken, in het aanhangige ontwerp van wet betreffende bescherming van den arbeid nog zulke wijzigingen te willen aanbrengen dat wettelijk vaststaat, resp. dat afdoende zekerheid worde verkregenlo. dat de ar beidstijd in de stroocartonfabrieken alleen voor de nachtploeg, of wel voor de dag- en nachtploeg beide niet meer dan 11 uur per etmaal mag bedragen 2o. dat. indien zoowel voor de dag- als voor de nachtploeg de be perking van den arbeidstijd tot 11 uren wet telijk mocht worden vastgesteld, in alle ge val voor de papiermakers en hunne helpers eene uitzondering wordt gemaakt, met dien verstarde, dat tusschen aanvang en einde der werkuren van deze rubriek, van mannen niet meer dan 12 uren verloopen. behoudens de uitzonderingen, hieronder onder 4o. en 5o. bedoeld; 3o. dat de Zondagsrust duurt van Zondagmorgen 6 uur tot Maandagmorgen 6 uur en do rust op een' algemeen erkenden christelijker feestdag van 6 uur vam den mor gen van dien dag tot 6 uur van den daarop volgenden morgen; 4o. dait gedurende enkele uren van den Zondagmorgen na 6 uur en eventueel van den morgen van een' algemeen erkenden christelijken feestdag, indien deze volgt op een werkdag, gelegenheid wordt ge laten om kleine werkzaamheden te verricfiten of heretellingen te doen, die het mogelijk maken Maandagmorgen, resp. don eerst/vol genden werkdagmorgen om 6 uur het bedrijf weer veilig te kunnen hervatten5o. dat de stokers 's Maandagsmorgens of den werkdag- morgen, volgende op een algemeen erkeudeu christelijken feestdag, een paar uur, de machi nist en de papiermakers en hunne helpers één uur vóór 6 uur mogen beginnen, teneinde do geheclo fabriek om 6 uur in bedrijf te kun nen stellen. Door Gedeputeerde Staten vam Drente is goedgunstig beschikt betreffende het in dertijd aan hen gedane verzoek van de af deeling Borger-GasselteGieten van het Ne- derlandsdh Onderwijzers-genootschap om be tere bepalingen omtrent de huurwaarde van verschillende woningen van hoofden van scholen in die provincie. Genoemd verzoek van do afdoeling was gevolgd door een adres van adhaesie van het hoofdbestuur van het N. 0. G. Tot hiertoe was de regeling zeer gebrek kig. Terwijl art. 26 zesde lid van de wet op het lager onderwijs voorschrijft, dat de ver gooding voor huishuur bij gemis van eene vrije woning voor de hoofden der openbare lagere scholen jaarlijks ten minste f 150 moet bedragen, was in Drente slechts voor een klein dool der ondorwij zore woningen de huur waarde op deze som of lnoogor geschatvan het grootste deel was de huurwaarde f 40 tot f 140 en onder deze had nog bijna het 5 deel eene huurwaarde van minder dan f 100. Daar Gedeputeerde Staten de geldelijke waarde van het genot van vrije woning in alle gemeenten in Drente nu op minstens f 150 hebben gesteld, is de onbillijkheid weg genomen, dat»een onderwijzer, die vergoeding ontving wegc-ns het gamis van vrij» woning, uitricht had op hooger pensioen dan een an der met vrije woning in dezelfde gemeente of onder dezelfde omstandigheden werkzaam. 1De bevolking van Amster dam bedroeg op 1 Januari 1905 551,415 zie len (263,151 mannen en 288,264 vrouwen). De gemeenteraad van Hoorn benoem de tot gemeente-architect en leeraar-directeur der burgeravondschool, den heer J. Faber, re Purmerend. In de gisterenmiddag gehouden raads vergadering te Geldermalsen, werd met 8 stemmen tot gemeente-ontvanger benoemd do heer R. F. P. Slaap, te Reetsterzwaag. Verder werd besloten de ambten van bur gemeester en secretaris te scheiden en voor laatstgenoemde betrekking een oproeping e doen op een salaris van f 625. Bij beschikking van den minister van Koloniën is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om in administratieve betrekkingen daar te lande geplaatst te worden de heeren G. Scholten en1 S. J. van Geuns. Bij beschikking van den minister vam binnenlandsche zaken is, voor het tijdvak van 16 Februari tot en met 31 December 1905, benoemd tot assistent bij de bibliotheek van de Polytechnische School te Delft, H. Jager, boekhandelaar te 's Gravenhage. Den 15en Mei zal het 50 jaar geleden zijm, dat de heer J. II. Hennequin. burge meester van Sluis werd. Ter herdenking van dtit zoo belangrijke feit is Maandagavond in eene zeer talrijke en gemengde vergadering eene feestommdssie benoemd, bestaande uit de heerenH. Batselaar, A. Beerens, H. Graihame. J. P. Leijsennaar, J. Noest Jz., D. de Smit-Evers en J. J. Versduijs. Deze oommissie koos respectievelijk tot voorzitter den heer Leijssennaar, tot secre taris den heer Verslui ja en tot penningmees ter den heer Beerens. Verder koos zij met algemeene stemmen den heer J. de Bruijme- De Die, oudsten wethouder, tot eere-voorzit- ter. M!. C. De heer R. J. Meijer, commies op de gemeente-secretarie te Kampen, was gisteren 40 jaar op die secretarie werkzaam. Het ont brak den nog krassen ambtenaar niet aan gelukwensohen en blijken van waardeering. B en W. vereerden hem een fraaien regula teur. De commissie van bijstand voor de sa menstelling van het Woordenboek der Ne derlandsche Taal beeft tot medewerker be noemd dr. J. Heynsius te Gouda. H. Ct. Dierenbescherming. In de Maandagavond te 's Gravenhage gehouden algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren werd de rekening en verantwoording goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden herko zen en werd benoemd tot bestuurslid de heer E. W. baron van der Capellen, in de plaats van den heer G. Blaauw, die bedankt had en op voorstel der vergadering tot eerelid werd benoemd. Lii de rondvraag werd nog hulde gebracht aan het optreden der politie in het belang van de dier: :ibescherming, en o. a. werd het denkbeeld geopperd een kostelooae polikliniek voor zieke huisdieren in te richten. Aan circa 950 politiebeambten werden be- looningen toegekend. Daartoe aangezocht, zullen, naar men zegt, de heer en mevrouw Frits Tartaud— Klein van het Rotterdamsche Tooneelgezel- schap, dezen zomer een rondreis maken door Noor^-Amerika, en voor Hollandsche kolonis ten voordrachtavonden organiseeren. Sterroku-dïge waarnemin- gen. Vrienden van den sterrenhemel maken wij opmerkzaam op twee opmerkelijke gebeur tenissen, die in <ien loop van de maanden Februari en Maart voorvallen. Wie zijn blik tnans des avonds naar den zuid westelij ken hemel richt, bemerkt onder het heir van vaste sterren de alle ver in lichtsterkte overstralende Venus (rechts) en Jupiter (links). Venus, avondster, klimt in de eerste dagen al m r en meer en gaat dan ook al later en later onder; den 15en Febr. bereikte zij hare grootste Oostelijke afwij king van de zon. Haar buurman Jupiter nadert integendeel de zon meer en meer en gaat daarom dagelijks wat vroeger onder. Het gvolg hiervan is, dat deze beide pla neten voortdurend elkander naderen, totdat zij den lOen Maart dicht bij elkaar staan en, als Venus den 22en Maart in haar grootsten glans schittert, een buitengewoon boeiend beeld zullen vertoonen. Het merkwaardigst evenwel zal zijn de con junctie der twee hemellichamen met de maan op 10 Maart, want dan passeert de cikkel- vormige maan kort na elkaar eerst Jupdter, daarna Venus en zal met beide een sterk schitterenden driehoek vormen. (Arnh. Ct.) Restauratie der Miiddel- burgsche abdij. Er wordt te Middel burg nog al werk gemaakt van het reetau- reeren en in oorsprookelijken stijl brengen van verschillende gebouwen, zooals de Abdij, de Munt, het militair hospitaal, het kerkge bouw der Waalsche gemeente, en ook de Abdijkerk der Ned. lierv. gemeente. Dat het uiterlijk van onze stad door deze restauratie aanzienlijk wint, zullen inwoner en vreemdeling stellig evenzeer erkennen. Wat de verbouwing der Abdijkerk be treft, over dit werk zullen wij thans het een en ander meedeelen. De restauratie bepaalt zich nog hoofdza kelijk tot den Noordergeve], die weder van spitsbogen wordt voorzien en in den ouden vorm terug gebracht. Do ramen, van gothisah karakter zijn uit Brussel hier aangekomen; zij bestaan uit in lood gevatte kleine ruitjes, die aan de buitenzijde bedekt, zijn door gmooto ruiten met brugijaere, do deur zal na tuurlijk in overeenstemming met den stijl van het geheel worden gebracht. De contre-forts zijn ontdaan van het ce ment, dat zo bedekte; ze worden weer in don ouden steen vorm teruggebracht en van boven afgedekt door zandsteen. Een groot deel der steenen bleek bij deze verbouwing verteerd t© rij(n en deze zullen dus door nieuwe moeten worden vervangen. Het geheel© werk aan dlien Noordergevel zal oen maand of dirie arbeiders vergen. Het geen daarna zal geschieden en wanneer men aan den voorgevel zal beginnen, is nog niet juist vastgesteld. De uitwendige verbouwing zal waarschijnlijk ook eenige verandering in 't inwendige van het gebouw met zich bren gen, van meer of minder ingrijpenden aard. Ook wiat de koorkerk betreft, staat het nog niet vast op welke wijze de restauratie zal worden voortgezet, of liever: hoe men daarmee nu een aanvang zal maken, want het eigenlijke werk moet hier nog beginnen. De vloer is in deze kerk verhoogd! en de ribben der gewelven zijn van het cement ontdaan en ten deel© schoongemaakt; daarbij is gebleken dat de steen dier gewel ven ten deele vergaan is en vernieuwd zal moeten worden. De volledige werken aan Abdij- en Koorkerk zullen &tellig nog jaren tijda eischen. Mïdd. Ct. Muziekfeesten. Aan de muziek feesten, te geven te 's Gravenhage en te Rot terdam met Pinksteren a.s., onder leiding van Felix Weingartner, zullen de volgende so listen deelnemen Voor het slotkoor der Negende Symfonie: I Anna Kappel, sopraanPauline de Haan— Manifarges, alt; Jos. Tijssen Jr., tenor, en Jan Sol, bas. Voor de Damnation de FaustMarcella Pregi, sopraan: Jos. Tijssen Jr., tenor; Jos. M. Orelio, baryton; en F. H. van Duinen, bas. Voor de altsolo in de Harold-symfonie Oscar Nedbal van het Boheemsche strijk- quartet. Internationaal Concours Hippique. De Vereeniging tot bevorde ring der Paardenfokkerij in Nederland heeft; het derde Internationale Concours Hippiaue uitgeschreven op 49 Juli s. in het Park Zorgvliet te 's gravenhage. Het programma zal in hoofdzaak gelijk rijn aan dat voor 1904. Aan prijzen zullen behalve de medailles en eereprijzen ongeveer f 12000 worden uitge loofd. Wij ontvingen het programma der tentoonstelling van planten, bloemen, vrudh- ten, groenten enz., die uitgeschreven is door de Tuinbouwvereeniging Walcheren, afdee- ling der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw eu Plantkunde en zal gehouden worden van 1315 September a. s. in de zalen van het Schuttershof te Middelburg. Het programma omvat 69 prijsvragen en deze ziin verdeeld over blad)- en bloemplan ten, bloemwerk en afgesneden bloemen, vruchten, groenten en diversen. Belanghebbenden kunnen een programma verkrijgen bij den secretaris der tetoonstel- liDgscommissie, de heer W. Lodder, Singel D 3, Middelburg. De verpleegden in het rijks- opvoedingsgesticht voor meis jes te Montfoort, hebben een za/ngvereem- ging opgericht, onider leiding vam mej. G. Vrugt, tweede onderwijzeres aan genoemde inrichting. Nog een hongerkunstenaar. De Amerikaan Charly Sac co heeft met de hongerkunstenares Flora Tosca een wedden schap van f 600 aangegaan, om 14 dagen, derhalve 4 dagen langer dan zijne voorgang ster, zonder voedsel te blijven. Gisterenavond) om 8 uur is hij in gemetseld nadat er nauw keurige inspectie van de Idluas en het daarin aanwezige meubilair had plaats gevonden. Er was geen knack worstje in te ontdekken. Sacco een baardeloos jongmensch van ongeveer 20 jaar, werd door Flora Tosca aan het publiek voorgesteld, die verzekerde, dat er niet de minste verstandhouding tusschen hen be stond, zooals sommige booze tongen beweer den. Alle6 ging eerlijk toe en rij en haar helpers zouden Sacoo dag en nacht contro leeren. Uitbreiding van de „Witte." De Haagsche hoef ijzers-ooi-respondent van het Hbld. meldt „Het plan ter uitbreiding van „De Witte" zal vermoedelijk wel doorgaan. Het daartoe strekkend voorstel van commissarissen is, ook wat de koopsom van f 200.000 belangt, reeds door de zoogenaamde „commissie van dwars kijkers" goedgekeurd en behoeft dus nog slechts de sanctie van de ledenvergadering. Er zal een obligatielee ning worden uit gegeven van zeer veel grooter bedrag dam de koopsom, ten eerste omdat de verbouwings- kosten moeten worden gedekt, maar ook omdat men meteen de oude leening zal wilen aflossen. Het voornemen zou zijn om aanvankelijk alleen de leeskamer uit te breiden en een afzonderlijke schaakkamer te maken. Naar gelang van behoeften, zou men dan liter gevolg kunnen geven aan de andere denk beelden, waaronder ook behoort het vormen aan den Vijverberg-kant van een z.g. han genden tuin of terras, met het oog op <-e mogelijkheid, dat ondier werking van die nieuwe drankwet te eeniger tijd de stoelen en tafeltjes van het Plein worden verjaagd. Daarom zal het niet aanstonds in gebruik genomen deel van de aan te koopen peroeelen slechts met de bevoegdheid van jaarlijksdbe opzegging aan den tegenwoorddgen eigenaar in huur worden De 8 p o or v r a c h te n voor ka^ toen. Naar de Tel. verneemt, zijn de Nederl. spoorwegen niet doof gebleven voor de klach ten der belanghebbenden over de plotselinge afschaffing der speciale vrachten voor ka toen van af de zeehavens naar Twente, als gevolg waarvan gevreesd werd, dat het ver voer zich weer over Bremen zou verleggen. Met ingang van 15 Februari hebben zoowel de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen als de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij de katoertvracht met 70 ct, ')er ton verminderd en aldus van f3.50 op 2.80 per 1000 K. G. gebracht.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2