226. 3de Jaargang:. Vrijdag 17 Februari 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. EEN PRINSES. KRSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertcntiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF ft O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTEÊN Vu 1-5 rag.1.IJMra. Kik# regel meer - 0»li« Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrjjf bestaan voordeellge bepalingen, tbt het herhaald advertêeren in dit Blad bfl abonnement Eens circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De Zweedsch-Noorweegsche unie. Niet alleen in Oostenrijk-Hongarije wordt de tusschen de beide deelen der monarchie bestaande unie bedreigd door gevaren, die, zoo zij al niet mettertijd tot algeheele ont binding zullen leiden, toch he' uitziciht openen, dat in de toekomst de barud losser zal worden, die Oostenrijk en Hongarijie ver bindt. Ook de Zweedsch-Noorweegsche unie wankelt op hare grondslagen. Men had zich met de hoop gevleid, dat ri- dezo zitting van de vertegenwoordigingen dei- bedde landen de langdurige onderhandelingen over de scheiding van den oonsulairen dienst tot een resultaat zouden ledden. Een paar jaren geleden was tusschen de beide regeerin gen eene overeenkomst tot stand gekomen, waarbij bepaald werd, diat de verhouding van de toekomstige afzonderlijke Zweedische en Noorweegsöhe consulaten tot het departe ment van buiteniandsche zaken, dat gemeen- schappelij(k zou blijven, zou worden geregeld door gelijkluidende wetten, die zonder toe stemming van de beide landen niet konden worden gewijzigd of opgeheven. Maar de hoop dat thans die regeling zou tot stand komen, is ijdel gebleken. In plaats van het wetsont werp, dat werd verwacht, lcwaan de mede- deeling, dat de onderhandelingen waren af gebroken. De Noorweegsche minister-presi dent Hagerup legde daarover eene officieele verklaring in de storthing au, de Zweedsche m' 'ster-president legde de processen-verbaal van de gevoerde onderhandelingen aan den rijksdag over en de Koning zelf bevestigde in een door hem uitgevaardigd besluit, dat de overleggingen waren mislukt. De Zweedsche regeering geeft de schuld van deze mislukking aan de regeering van Noorwegen, en dat is ook feitelijk jurist, wamt uit Chrristiania is de mededeeling gekomen, dat men verdere onderhandelingen als doel loos beschouwde. Maar ter wille van de vol ledigheid had zij er wel mogen bijvoegen, dat de weigering van Noorwegen om verder te onderhandelen een gevolg was van het vau Zweedische zijde gestelde verlangen, dat m de wet zekere waarborgen zouden worden op genomen, dat de Noorweegsche consuls met buiten hunne bevoegdheid gingen en met dat doel onder het toezicht van het ministerie van buiitenilandsche zaken zouden woirden ge steld. In zulk eene garantie echter wilden de Noorwegers niet treden, omdat dit, naar hunne opvatting, den bestaanden toestand slechter zou maken. Noorweegsche ambtena ren., door Noorwegen bezoldigd, zouden dan onderworpen zijn aan Zweedsche controle, want de minister van buitenlaudsche zaken is slechts verantwoordelijk aan het Zweedsche parlement. Dat was te veel gevergd van het Noorweegsche gevoel van zelfstandigheid, en daarop is de onderhandeling afgestuit. Bij de mededeeling van dit negatieve resul taat in de vergadering van de Storthing heeft de Noorweegsche minister-president ronduit gezegd, dat de geheele loop van zaken sedert jaren reeds wijst op de noodzakelijkheid om aan de verhouding tusschen de beide leden van de Zweedsch-Noorweegsche unie een an deren grondslag te geven. Toen Noorwegen die unie met Zweden sloot, bezat het, daar het pas van Denemarken gescheiden was, geen diplomatieke vertegenwoordiging en geen mi nisterie van buiteniandsche zaken. Met Noor- wegen's stilzwijgende toestemming nam Zwe den deze zorg op zich of liever de gemeen schappelijke Honing van de beide rijken, drie zich daartoe van den. Zweedschen minister van buiteniandsche zaken bediende. Daaruit ontstond eene ongelijkheid tusschen d'e beide landen, die naar het gevoelen van de Noor- wegers met de bepaling van de unie-akte van 1814, dat het koninkrijk Noorwegen een „vrije, onafhankelijke staat" moet zijn, in te genspraak is, vooral omdat het Zweedsche parlement zich invloed verzekerd heeft op liet beleid van den minister van buiteniand sche zaken. Het klimmende nationale be wustzijn in Noorwegen, dat wordt gevoed door het gevoel, dat Noorwegen als handelsstaat meer beteekent dan Zweden, heeft den wensch doen ontstaan naar een zelfstandigen consu- 1 ai ren dienst en een eigen Noorweegschen mi nister van buiteniandsche zaken. Daarover is meermalen onderhaudeld tusschen de beide leden van de unie. Die onderhandelingen, bij herhaling afgebroken en weder opgevat, zijn tha-ns op nieuw mislukt, en de teleurstelling daarover heeft zich geuit in 'dien door den Noorweegschen minister-president Hagerup uitgedrukten wensch, dat voor de bestaande unie „een nieuwe en vrijere vorm van samen werking tusschen de beide volken" in de plaats moge komen. Dnitschland. Coburg, 16 Febr. Hertog Karei Eduard van Saksen-Coburg-Gotha heeft zich gisterenavond verloofd met de prinses Victoria Adelhedd, de oudste dochter van hertog Fried rich Ferdi nand van Sleeswij k-Holstei n-So mderburg- Gliicksburg. Berlijn1G Febr. De „Reichsanzeiger" be richt In het Ruhrbekken kan do staking over 't algemeen als geëindigd beschouwd worden, daar van de ochtend-ploeg op den 15en Fe bruari nog slechts 2176 man ontbraken. In het mijn-district Ratibor waren den 15en Februari in 't geheel 26 i stakers. Frankrijk. Do Fransclie Kamer heeft Doumergue, can- dadaat der groepen van de linkerzijde, tot ondervoorzitter gekozen. De candidaat der oonservatieven, Denys Cochin, kreeg 142 stemmen. De heer Doumergue was minister van ko loniën in het kabinet-Cambes, en vervangt als ondervoorzitter den heer Etienne, die *n het kaïbinet-Rounrier de portefeuille van bin- nen laudsche zaken hoeft. Engeland. Londen, 16 Febr. In den loop van het debat over het amendement-Asquith op het Adres van Antwoord, dat verlangt,, dat de fis*.aio quaestie onverwijld aan het oordeal van de natie onderworpen zaïl worden, zeide de heer Chamberlain, dait de ontbinding van het Parlement voor hem geen schrikbeeld was. Hce eerder de ontbinding kwam, dee te beter; maar hij ontkende het recht van de minderheid om ontbinding te vragen op zuiver fantastische gronden, en hij hoopte, dat de regeering hare plichten niet op zijde zou zetten, alléén omdat de oppositie verlan gend was aan het bewind te komen. Een votum tegen de fiscale hervormin gen in het Lagerhuis of zelfs in het land zal de zaak niet uitmaken, en eene nederlaag zal hem niet beletten door te gaan met de beweging ten gunste van de fiscale hervor ming. Hij had achter zich de groote meer derheid van eene groote partij. Minister Balfour herhaalde zijne vroegere argumenten ten gunste van de vergeldrings- politiek op handelsgebied en deed het ge wicht uitkomen van liet vraagstuk een^r nauwere verbintenis met de koloniën. Het amendement-Asquith werd verworpen roet 311 tegen 248 Hemmen. De uitslag van de stemming werd met luide toejuichingen door de regeeringspaxtij ontvangen. Londen, 16 Febr. In het Lagerhuis vroeg Ernest Flower wat het resultaat was vain de vertoogen door de Britsche regeering gericht tot de Neder 1 andsohe regeering met-betrek king tot de aanspraken, die John Godden had tegen de Nederlandsche koloniale regee ring (wegens de p hosphaat-aonoessie op Aruba). De onderstaats-secretaris van buitenland- sohe zaken lord Percy deelde mede, dat het antwoord, van de Nederlandsche regeering ontvangen, ongunstig luidde voor de aan spraken van God den. Het zou de Britsche rogeering aangenaam geweest zijn, wanneer do Nederlandsche regeering termen had kun nen vinden om de quaestie ter beslissing op to dragen aan eene rechtbank van scheids rechters. Denemarken. Kopenhagen, 1G Febr. Heden is hier ge- ojiend do internationale conferentie van ree- derijen, betrokken bij de Noordzee- en Oost- zeescheepvaartDe conferentie zal zich voor namelijk bezighouden met de regeling van de vrachtprijzen voor niet regelmatige transpor ten Ongeveer honderd vertegenwoordigers zijn opgekomen uit Denemarken, Zweden, Noor wegen, Duitschland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Nederland en Rusland. Consul Johann Hansen behandelde de vraag van de minimum-vrachten. Hongarije. Budapest, 16 Febr. Het Koninklijk besluit is verschenen, waarbij het ontslag van het kabinet-TLza wordt aangenomen. Het kabi net blijft voorloopig belast met het afdoen van de loopende zaken. Rusland. De Zeurstwo van Woronesch heeft onlangs een zitting gehouden, welke zulk een oproe rig karakter aannam, dat de gouverneur de leden deed uitdrijven door de troepen. Te Petersburg zijn van de gouverneurs der verschillende provinciën zeer onrustwekkende tijdingen ontvangen over de houding der boe- renbevoking, diie op sommige punten de kasteelen der grondbezitters heeft aangeval len. Deze beweging strekt zich vooral uit over h.t midden en bet Zuiden van Rusland. Volgens de berichten van Breslausobe bla den is de mobilisatie in Warschau en in Lodz die op 15 Februari was bepaald, uit gesteld tot 27 October. De uitgifte van de nieuwe Russische lee ning is uitgesteld. Aan den Londenschen Standard wordt uit Brussel bericht, dat dit hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de mo gelijkheid van vredesonderhandelingen, die de Teening ontbeerliik zouden maken. De Brus- selsche financiers zijn overtuigd, dat de vij andelijkheden in het verre oosten vóór het voorjaar zullen ophouden. De Pa.rij.sche correspondent van de Finan cial News bericht, dat met den dood van den directeur van het Crédit Lvonnais, den heer Germain, eene verandering is gekomen in de politiek van die bankinstelling mot betrekking tot de Russische operatiën in dien zin, dat men voorzichtiger is geworden met het beleggen van het kapitaal der kleine olientan in Russische waarden. Wanneer het tijdelijke uitstel van de uitgifte der leening eeD uitstel voor goed mocht worden, dan zou dat geen reden tot verbazing kunnen opleve ren, voor zoover het Crédit Lyonnais in aan merking komt. Warschau, 16 Febr. Gisteren kwamen de fabrikanten van Warschau en omstreken bij een om te beraadslagen c .er de middelen om de staking te doen eindigen en den toestand van de arbeiders te verbeteren. O. a. werd voorgesteld toe te staan, dat in Jon namid dag van den len Mei niet wordt gewerkt. Turkljec De Temps bericht uit Konstaxrtinopel, dat het ministerie van oorlog, dat een optreden van de Macedonische comité's in het aan staande voorjaar voorziet, een plan uitwerkt om de rediifs van alle vilajets onder de wape nen te roepen en belangrijke maatregelen van wapening neemt, om elke eventueele bewe ging in het begin te kunnen onderdrukken. De Turksche regeering bezit stellige inlich tingen over de plannen van de comité's om een opstand te verwekken, nadat cle sneeuw zal zijn gesmolten. Yereenlgde Staten. Washington, 16 Freb. President Roosevelt heeft den Commdssiones of Corporations ge last terstond een onderzoek in te stellen naar die aardolie van Kansas field, ingevolge het eenstemmig door het. huis van afgevaardig den genomen besluit. De voorsteller van dit besluit, Campbell, zcide tot den president, dat hij geloofde, dat het onderzoek moest worden uitgestrekt tot de operatiën van de Standard Oil Company in de andere velden. Venezuela. Washington16 Febr. De Amerikaansche gezant te Caracas seinde, dat het Hoogste Ge rechtshof het besluit heeft bekrachtigd, waar bij gerechtelijk beslag wordt gelegd op de bezittingen in Venezuela van de American Asphalt Company. Dit Beit brengt het geschil op een kritiek punt. De New-Yorksclie correspondent van de Times seint Elk oogenblik wordt verwacht, dat m Venezuela een revolutie zal uitbreken. Vol gens telegrammen uit Curasao ontvangen, ziin alle maatregelen genomen voor een op stand tegen president Castro. Namens de re- vohrtaonnairen is een vertegenwoordiger uit Curasao vertrokken naar New-York. Het schijnt, dat een belangrijke aankoop van wa- pianen en munitie in de laatste tijden heeft plaats gehad. De oorlog in Ooet-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 16 Febr. De correspondent van Reuter in het Russische hoofdkwartier be richt. van den 15en De Japanners bombar deerden gisteren en heden den Poetilow-heu- vel met acht-duxms-kanonnen, die projectie len wierpen van 250 pond. Dit bewijst, dat het belegeringsgeschut van Port Arthur over gebracht is naar de Japansclie liniën. De be velhebbers van het Russische centrum zijn daardoor voor een nieuwen toestand gesteld. Tokio. 16 Febr. Een officieel telegram vau de Shaho bericht, dat de Japanscbe ar tillerie den 14en Februari Tsjiensoenmoe- paotzoe bombardeerde en dit dorp in brand stak De artillerie van den vijand antwoord de. Eene afdeeling Russische infanterie deed den Men en 15en Februari een aanval op Waitoeosban. Beide aanvallen werden terug geslagen. Vijfhonderd man Russische cavalerie trok ken in den morgen van den 15en Februari Santaitzoe binnen van Shengtsaimen vit, drie mijlen noordwestelijk van Tsjitaitzoe. Eene andere afdeeling trok den 14en zuidwaarts langs den rechteroever van de Hoenho. Een Japansch detachement, dat tegen den vijand was afgezouden, verdreef deze afdeeling. De Russen trokken noordwaarts terug, door de Japanners achtervolgd, die hen eenig nadeel toebrachten. De vijand was ongeveer tien es kadrons cavalerie sterk met artillerie. Behalve het dagelijksche artillerie-duel en de schermutselingen op verschillende plinten langs de lange linie; die nu door de Russi sche en Japansche strijdkrachten in Mand- sjoerije bezet gehouden wordt, is er van geen eigenlijken strijd op het oorlogstooneel te berichten. Aan beide kanten gaat men voort met de stellingen te versterken eu or is waar schijnlijk veel waars in de opmerking vau de Russkoje Slowo, dat de partij, die het eerst den aanval onderneemt, verzekerd is de ne derlaag te lijden. De Japanners brongen belegeringsgeschut in stelling op den Hothai heuvel, en het bombardement uit hun centrum wordt he viger. Zij bedienen zioh van dynamiet om loopgraven t© maken in den bevroren grond. Volgens raming heeft thans generaal Koe- ropatkin een half millioen manschappen on der zijn beve\ van wie 280,000 man aan het front zijn. Kopenhagen16 Febr. Twee Deenebli© tor pedobooten wachten het derde Russische es kader bij Gjedser op, om het door de Deensehe wateren to vergezellen. Het derde eskader werd, voordat Let den 15en October de dtreis ondernam, door groot vorst. Alexis en den bestuurder van bet mi nisterie van marine, admiraal Birilew, geïn specteerd. De kruiser Wladimir Mono mach verliet het eerst tegen den middag de ba- veu van Libau; des avonds was het geheele eskader uitgeloopen. De ijsbreker Jermak hield den weg door het ijs open. Dit gedeelte van de Russische vloot is juist vier maanden, nadat de vloot van admiraal Rodjestwenski naar zee was gegaan, uitge loopen. Die vloot hgt nog steeds in dó buurt van Madagascar, waar zij nu reeds see we ken lang eene schuilplaats vindt. De uiit vijf kruisers bestaande divisie, die onder bevel van Betrowaky staat, en die laatstelijk uit Djiboeti was vertrokken, bevond zich den 9en voor Dar-es-Salaam en zou haar tocht den llen voortzetten naar Nossi-Bé. De beide Russische torpedojagers Prosorlivy en Pran- zitelny hebben verleden Zaterdag Algiers ver laten, waar zij ten behoeve van reparatiën gedurende twee maanden hadden vertoefd, om zioh eveneens naar de weteren van Ma- dagascar te begeven. De concentratie van de Russische vloot gaat, zooals men uit deze mededeelingen ziet, zeer langzaam in haar werk De vloot bezit een voldoend aantal trans portschepen met kolen voorraden voor de ge heele reis, maar het schijnt dat die bezwaar 4 Ronian van MORITZ VON REICHEN BACIL De professor lette niet op Nanni's verdwij ning on Egbert wilde haar niet terugroepen, maar bleef haar toch een oogenblik verbaasd nastaren. „Welnu, wat zegt onze schilder van het landschap aan onzen voet?" vroeg de prinses, zich tot Egmond wendend. Egbert voelde, hoe hem1 het bloed naar de wangen steeg, maar hij behecrschte zijn ver legenheid en z'iin hartklopping. „Ik hoop het later eens te schilderen en dan. zal ik zeker aan dezen avond' denken" had hij er gaarne bijgevoegd) doch dat bracht hij toch niet over de lippen. „Bravo," riep de prinses, „en als de schil derij klaar is koop ik. zo van u. Ge zult ze mij toch wel willen afstaan „U moet- hem zulke dingen niet zeggen, Hoogheid, de jongen is al ijdel genoog." „IJdel? Ock mijn waarde professor, dat zijn we immers allemaal zoo'n weinigjo." „Ik, toch niet., meen ik te mogen opmer ken. „U niet? Ooli komOverigens moet ik u zeggen, dat ik de ijdelheid tot op zekere hoog te eer voor een deugd dan voor een zonde houd. Het blijft clus afgesproken, „vriend lief," wendde zij zich weder tot Egbert, „ik krijg uw schilderij, als ze klaar is Vergeet, het maar niet." „Ik zal 't stellig Onthouden," antwoorddle hij, en de professor moest lachen om dien plechtigjen. ernst, waarmede hij dat. dééd. „Twee jareu zijn een langen tijd1," meende hij. „Over twee jaar zal ik er aan deuken, dat ik vandaag Neurenberg bij maanlicht heb ge zien,meende de prinses. „Ik heb een goed geheugen. Nu wordt het evemwlel tijd om te rug te keeren." Eu zioh tot de oudere dame richtend„Ge rijt vermoeid, niet waar, tan tetje? Ja, we gaan nu naar huis!" De professor had die prinses gaarne naar haar hotel geleid, doch zijl nam bij de arcadlen dankzeggend van hem afscheid, evenals van Egbert, wien zij de hand reikte. „Gij schildert voor mij dus in twee jaar dat vergezicht, niet waar?" herhaalde zij, „Mis schien wil uw dom wel zoo vriendelijk zijn, morgen bij mij het adires te komen halen." Zij keerdle zich lachend tot dan professor1: „Wilt gij morgen, nog eens mijn goede gids zijn en kunt ge dan aan. mij en het Germaaiv sohe museum een vuurtje van uw kostbaren tijd ten offer brengen?" De professor was daartoe gaarne bereid, en er werd afgesproken, dat men den volgenden diag elkander zou vinden bij het portret van den beroemd geworden, man uit het volk, Aibreeht Diirer, en de prinses ging met. haar beide geleiders wieder den bergweg af, naar de stad toe. „Als die professor niet een beetje te vrij, en die schilder niet wat te jong waren, had den zij, alle twee nog een wandeling met mij dfoor de stad moeten doen," zeide zij onder weg tot tante Anna. „Te vrij?" herhaalde do oude dame met. eenige verwondering, „daarvan heb ik eigen lijk niets gemerkt. Hij scheen zich, dat. is waar, bizonder voor u te interessieeren, maar" zij zuchtte even „dat doen immers aille menschen." De prinses haalde de sahouders op. „Als Uw Hoogheid nog een wandeling door de stad zou willen maken begon de hesr von Leiwoskymaar rij maakte snel een afwijzende beweging, om hem te bediuiden, dat het niet noodig was dien half afgebroken zin te voltooien. „Neen, neen, mijn beste Lewosky" zeide rij lachend), „gij, weet van deze goede, oude stad al even weinig als ik zelf. Als wij te za- men door de stad wandeddlen, zouden wij niets aan elkander hebbeni Ga dus gertist naar bed en verzamel daar nieuwe krachten voor den dbg van morgen. HOOFDSTUK II. Tot het midden van de zoobenoemde Kra- mermarkt reikten de boute uitstallingen van dteu heer Berger. Voor de kleine huisdeur waren langwerpige kramen opgericht daar stonden tafels en glazen kasten, die wel de moest gangbare, maar niet de kostbaarste artikelen van rijn handel bevatten, verder grof geschilderde meubelstukken, sieraden mot blinkend glais, vaten van tin en van hout zottals do landlieden die koopcm, en daartus- sohen ©on bonte schort of een veelkleurige doek. „Alledaagsch goedje, niet waard om in buis te nemen," zeide de heer Borger zelf tot rijn klanten, van beter gehalte, als hij hen door smalle paadjes tusschen al die uitstallin gen naar cle eveneens smalle deur zijner wo- ning geleidde. Door die dieur kwam men terstond in een klein, laag en donker vertrek, waarvan do eene wand met een sofa en de andere met een groote schrijftafel bezet was. „Mijn. kantoor," noemde de heer Berger dit hokje, waarin rich, behalve de twee reeds genoemde voorwerpen, ouder meer, ook nog zijp vrouw bevond, die, als zij niets in de keu ken te doen had, gewoon was daar met haar naai- eu 'breiwerk te ritten. Aan de achterzijde was een deur, die naar de (huiskamer geleidde, als men nl. die kleine ruimte, waarop de trap uitkwam, zoo zou mo gen noemen. Het lokaaltje diende grooten- deels tot tijdelijke bergplaats van aillerlei huisraad, en eerst nadat men die dikwijls lang niet gemakkelijk te overwinnen hinder palen gelukkig was te boven gekomen,kwam men tot dat. gedeelte van hot magazijn, dat de 'beer Berger zijn „fijner" inboedel noem de. Het buis, uit drie verdiepingen bestaandè, had op elke verdieping slechts een kamer met twee vensters. Op de eaiste verdieping sliep Berger zelf met rijn zoontje. Zijn slaapkamer diende evenwel tevens tot bewaarplaats vau kostbare antiquiteiten, oud kantwerk, echt „Karl-Theodor" poroeleLn eu Neurenberger baaalen en vaatwerk uit zilver gedreven. Op de tweede logeerde de vrouw met haar doch ter, en ook die slaapkamer diende tevens als magazijn. Aan allo muien, boven on zijwaarts van de bedden, waren houten stellingen aan gebracht, waarop voorwerpen van tin en ma jolica., wapens eu middéleeuwsahe kleediiig- stukken, vazen en kannen van bontgekleurd aardewerk en gedreven koper door eu ondër elkander lagon. Onder een kostbaar geslepen Venetiaanschen spiegel stonden twee heel ge wone waschtoestellen van tin, die de familie bij 't morgen-toilet gebruikte; in een rijk- gebeeldhouwde, oud-Duitsche kast daarnaast bevond zich Nanni's zondagskleed je en op eett sierlijk rococo tafeltje met bijna zwarl geworden koper beslag en met gedraaide bokspooten, lag d© ochtondmuts van de vrouw d©3 huizes naast eeu haarkam van twijwel- achtige qualiteit. Op 'de dorde verdieping be waarde de antiquaar balen em kiste», alsmede enkele pas ingekochte voorwerpen, waarvoor hij nog niet de gelegenheid had gehad1 behoor, lijk te rangschikken. Daartusselien hingen zak keu met .gedroogde appels en peulvruchten, soms zelfs een zijde spek of dergelijke din gen, die tot de keukenprovisie behoorden, en die daar voorzeker al zeer zonderling geplaatst wanen tuaschen een toegerold Perzisch tapijt of in de nabijheid van eeu geciseleerd borst harnas van het fijnste smidswerk. Dat was het huis van den heer Berger, en tusschen al die deels zeer fraaie getuigen van de kunst uit vroeger eeuwen was Nauni op gegroeid, die later, volgens den wentch herer ouders, als getuigenis van de nieuwste be schaving der negentiende eeuw, in een voor naam pensionaat hare opvoeding moeat zien to voltooien. Met duizend tranen was Nanni vau die haar lief geworden omgeving, die zij volgens het verlangen van haar vader in geen drie jaar zou wederzien, gescheiden. Eerst als het onderricht, geheel zou zijn afgeloopen, mocht zij weer thuis komen. De heer Berger ver- böeld'de zich, dat de uitgaven, verhouden aan liet heon en weor reizen gedurende de» vacan- tictijd, beat konden worden uitgewonnen en het was hem derhalve geenszins aangenaam, dat Nanni toch nog eens, voordat 'de leertijd verstreken was, naar huis kwam, maar hij had er zich nu wel in moeten schikkeu, aan gezien db kostschool wegens eene epidemie weken achterecu was gesloten geworden en de gezonde leerlingen allen het gebouw had- deu moeten verlaten. Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1