KOLONIËN. BINNENLAND. maken em de verdere reis mee te maken, uit vrees voor een Japanse hen aanval. Een ko- ler.schip, de Bengalia, hee. in het gezicht van Sainte-Lucie sohipbreuk geloden; de be manning werd door de Dassia gered en is den 28cn Januari te Tamatave (op Madagascar) aangebracht. Onder de 17 transportschepen, die de Russische vloot'vergezellen, bevindt zich ook de Fransche stoomboot Espérance met duizend tonnen bevroren vleesch aan boord. Eon Japansch zeeofficier, met wicn Reu- tors correspondent te Tokio sprak over <le weigering van de gezagvoerders der Duxteche kolenschepen, om de vloot van Rodjeetwenski op den tocht beoosten Madagaskar te ver gezellen, zedde..Wij zullen ongetwijfeld schieten op alle kolenschepen, die de vijan delijke vloot vergezellen, en ze in den grond boren, zonder ons te bekommeren om den landaard van die schepen." MotkouIC Frbr. Generaal Grijxuberg kwam hier tegen den middag aan. Hij is ver- i gereisd naar Petersburg. Parijs16 Fehr. Met betrekking tot het gerucht., dat Rusland geneigd zou zijn vrede to sluiten, ontving de „Temps" uit do meest gezaghebbende bron de verklaring, dat in den militairen toestand, zooals de Russische re- gecring do ontwikkeling er van voorziet, geen enkele reden is om aan vrede te denken. Het nïot slagen van den herfst-veld tocht noopte do Russen zonder oponthoud hunne toebereidselen voort te zetten, en tot dusver is hot oogenblik niet gekomen om don strijd op te geven. Naar de Russische kranten melden, heb ben eemge leden van den Petersburgschen adel besloten, een landgoed. 5000 H A groot, aan to bieden aan het gezin van generaal Kondratsjcnko. d:e de ziel is geweest van de verdediging van Port Arthur Het schijnt, dat dit gezin het bijna armoedig heeft. Allerlei vGravin Montignoso heeft door hare advocaten doen weten dat zij haar jongste kind aan don Koning van Saksen wil af staan onder voorwaarde, dat zij geregeld op eon "bepaalden tijd en een bepaalde plaats al hnre kinderen zal mogen zien. vPresident Steijn is nu reeds in Zuid- Afrika. Uit Transvaal zou do heer Wolma- rrnns, uit den Vrijstaat de lieer Fischer hem te Kaapstad verwelkomen. vTo Berlijn heeft zich een dappere knaap van dertien jaar, een jongen uit oen weikmansgeziii, een groote lap huid van de dij laten nomen, om zijn vijfjarige zusje, dat deerlijke brandwonden h.d, to redden. De kunstbewerking is goed afgeloopen. Het. meisje herstelt- en ook de jongen kan bin nen enkele dagen bot ziekenhuis verlaten. vVolgens bericht uit München, zal daar het bier duurder worden. De brouwers mee- non, met het oog op de nieuwe rechton op gerst en hop gedwongen te zijn, den prijs van net bier te verheogen van 24 pf. tot 26 pf. vDe Duitsch-AmeriKaaiische blauwbaard Johannes Hoch kan het zelfs in de gevange nis niet laten aan liefdesavonturen te den ken. Nauwelijks zit hij te Chicago in voor- loopigc hechtenis, of hij heeft aan de opzich teree van d© vrouwenardeeling in de gevan genis miss Ahlbeck, die 35 jaar is en er heel goed uitziet, hart en hand aangeboden. Hij zei haar, dat hij stellig zou worden vrijge sproken. en dat hij in variété-theaters mak kelijk 500 dollars in de week zou kunnen verdienen. Daarvan konden ze samen een heel genocgelijk leventje leiden ©n ze zouden heel veel van de wereld zien. Hij gaf toe, dat hij wel wat vaak «getrouwd was geweest, maar hij ontkende, dat een man van hart ©n ge moed, zooals hij, ooit een vrouw kwaad zou kunnen doen. Intusschcn sch'jnt de kans. dat Hoch in do eerstvolgende iaren veel van de wereld zien zal, uiterst eerng. aangezien hii niet alleen wegens bigamie, maar ook wegens moord terecht zal moeten staan. vIn het gebouw der spaarbank van Annonav (Fransch dep. ArdJk*he) hebben in brekers een brandkast geplunderd en onge veer 20.000 francs gestolen. vDoor de Mie koude in het Zuid-Wes ten; der Vereenigdc Staten zijn twaalf men- schen om het leven gekomen en de landbou wers hebben naar schatting 50,000 stuks vee verloren. In het Zuid-westen der V. S. zijn verschei dene treinen ingesneeuwd geweest, waarbij de passagiers geruimen tijd zonder eenig voedsel moesten blijven, tot men eindelijk hen kwam bevrijden. vGisterenmorgen had nabij Londen aan boord van eene onderzecsche boot eene ont ploffing van gasoline plaats, die door eene tweede werd gevolgd. Een officier en twee man werden gedood, i5 manschappen werden gewond. vVijfhonderd apen zijn door een eige naar van boomgaarden te San José, Califor- nië, ontboden, ten einde di? af te richten tot het plukken van ziino vruchten, daar hij geen last meer begeert to hebben van werk stakingen, enz. OOST-INDIË. Vr.n den civielcn en militairen gouver- reur van At joh en Onderhoorigheden is on der dagtcekenmg van 14 Januari het vol gende telegram ontvangen. Toekoe Keumamgan Suenagan met vo'ge lingen en Tookoe Tandi Lango boden hunne onvoorwaardelijke onderwerping aan Aan verschillende patrouilles onder de luitenants Tennissen en Feakoma en den Amboineeschcn sergeant Latuheru. alg. at. no. 53078, agee r tide in Seunagan en Boven-Tnpa. vielen respecticvelijk 8, 5 en 7 gesneuvelden met 9 geweren in handen. De Java-Rodc teekent hierbij aan „Toekoe Koumangan. de hoofdleider rao het verzet in Seunagan. heeft dan ook al het hoofd in den schoot gelogd en zijn onderwer ping aangeboden. Nagenoeg elke Atjch-kro- niek in <Ut blad gewaagde van zijn boruch- ten naamde laatste maal werd dcae ge noemd in verband met den klewangaanval op de patrouille Gaarlandt, waaraan dit hoofd eon werkzaam aandeel zou hebben genomen. Door zijn onderwerping zal bet met e registratie in do door hein in beroering ge brachte streek wel spoedig beter gaande uitgewekenen zullen terugkeeren, en het lijdt geen twijfel, of ook 1 t zal eerlang een tijd perk van rust en vrede de sporen van den langdurigeu oorlog uitwisschen." -i* Het Bandjermasönsch Nieuwsblad ont ving uit de bovenlanden der Zuider- en Oos- terafdeeling van Borneo bericht, dat de Djaan door twee colonnes van oproerige ele menten is gezuiverd Welke colonnes dit waren en of de maréchaussee hierin ook de hand hebben gehad, melkt het blad echter met. Raden Djaija Koosoema, die, zooals reeds werd geseind, een dubbel spel zou hebben gespeeld, werd, volgens het blad, met drie zijner zonen, allen hadjis, met de Negara gevankelijk te Bandjermasin aangebracht. Voorts licht het blad nog toe, hoe een drie tal mannen onzer hulptroepen aan den oever van de Barito zoo ongelukkig te pas kwamen en door onze soldaten weiden neergeschoten. De commandant van de colonne aan de Kwan ta had deze mensehen naar de Ban to ge zonden om rijst te halen. Toen ze die rivier naderden, werden zij opgemerkt, en daar men dacht dat het naderbij sluipende vijan den waren, werd het vuur op hen geopend Zwaar gewond vielen allen neer. Ze werden naar het hospitaal te Bandjermasin ver voerd. Wij lezen in de JavarBode Het bezetten der forten aan de kust van Batavia, waar alles moeras is, begint reeds een noodlottigen Invloed uit te oefenen op den gezondheidstoestar der officieren en manschappen. Van een der forten is 33 pro cent, van een der andere 25 percent door malaria aangetast. Het is daarom dat de leger-commandant en de chef van den generalen staf die forten zijn gaan inspecteeren. Het dag' lad Midden-Java deelt mede, dat de luitenant-kolonel E. P. van Thiel, te Dfjokdjakarta, in Maart a. s. 's lands dienst zal verlaten en zich den llen Maart naar Nederland inschepen. Do kapitein der infanterie L. C. J. ba ron van Utenhove, in garnizoen te Semarang, ie ft eervol ciP-iag uit den militairen dienst gevraagd. Do assistent-resident der Oosterdistric ten van Celebes E. K. van Rouvoroy van Nieuwaal. heeft wegens volbrachten dienst tijd eervol ontslag uit lands dienst ge-- vraagd. De Staatscourant van Vrijdag 17 Febr. 1905 bevat de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot burgemeester van Beemster J. Koopman benoemd tot inspecteur voor het toezicht op de naleving van de djankwet J. A. Fran ken, oud-hootacomnnssaris van politie, te Te- teringen tot adjunct-inspecteur J. Balke- stedn, inspecteur van politie te Haarlem en A. J. do Jong te Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen als districte schoolopziener te Deventer mr. R. C. Nieu- wenkuijs; de persoonlijke titel vam amanuensis ver leend aan J. Wolthers, concierge, boekbinder en bediende bij het Rijksarchief in Gelder land; op verzoek wegens lichaamsgebreken eervol uit 's Rijks dienst ontslagen de bode bij het departeme.it van waterstiat G. Weber; eervol ontslagen uit 's Rijks dienst wegens lichaamsgebreken de bediende bij het ijkwe- zen W. van Poppel, te Prinsenhage benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde het lid van het Hoog Militair Gerechts hof in Ned.-Indië'd©' kolonel-titulair der in fanterie van het leger daar te lande, A. M. van der Meer. Woensdag 22 dezer zal ten Hove een soirée-rausicaJe gegeven worden. Do St.-Ct. no. 41 bevat de volgende wetten 1. di© van 9 Febr. 1905, houdende vast stelling van het zesde hoofdstuk der 9taats- begrooti ng voor het dienstjaar 1905 2 die van 9 Febr. 1905, tot vaststelling van het zevende hoofdstuk B der Staatsbe- grooting voor liet dienstjaar 1905; 3. die van 9 Febr. 1905, tot vaststelling Niet ValkenbErg, maar ValkenbUrg De minister van binnen- landsche zaken heeft het navolgende schrij ven gericht aan Gedeputeerde Staten der on derscheidene provinciën ,,Een aan het oordeel der regeering onder in rpen besluit van den raad der gemeente Valkenburg (prov. Limburg), om voortaan in alle van die gemeente uitgaande stukken wederom den naam Valkenburg (L.) te voe ren. in stede van Valkenberg, heeft mij de beslissing van mijn ambtsvoorganger, in 1901 op verzoek van dien gemeenteraad genomen, om in hot vervolg laatstgenoemden naam te bezigen, in nadere overweging doen neanen. De historische gronden, die voor de keuze van den cenen of anderen naam zouden, plei ten, in hunne volle waarde latende,, meen ik dat als wettelijke naam der gemeente geen andere kan worden erkend dan die van Val kenburg, waaronder zij in alle organieke wet ten bekend staat. In het vervolg zal deze mitsdien wederom in alle van mijn departement uitgaande stuk ken worden gebezigd, terwijl ik tevens hier van mededeeling doe aan mijn ambtgenoeten, met verzoek te bevorderen, dat vanwege hunne departementen in gelijken zin worde gehandeld. Ik heb de eer u te verzoeken hiervan ken nis te geven aan de gemeentebesturen in uw gewest." Aanstaanden Dinsdag 21 Fobruari te 11 ure. beginnen de openbare vergaderingen der Tweede Kamer. De afdelingen van do Tweed© Kamer hebben benoemd tot rapporteurs; 1. de heeren Van Vliet, Van Sasso van Ysselt, Boisius, De Klerk en Arts, o. a. over do wetsontwerpen betreffend© die positie van het poRjomeel van do lagere rangen dier poste rijen on telegrafie; onteigening voor den bouw van een© nieuwe spoorwegbrug orver de Gouwe bij Gouda, enz.wijziging van artikel 22 der Beroepswet (termijnsverlenging) 2. de lieereu Van Karnebeok, Van Bv- landt. De Ridder, Van Raalte en Van den Heuvel over de wetsontwerpen tot goedkeu rt n_. van liet lussdlien Nederland eu Frank rijk gesloten arbitrageverdrag, enz.aanvul ling van de wet tot regeling der brieven post erij 3. de heeren Van de Velde, Van Heem stra, Brummelkamp, Verhey en Van Alphen, over Wetsontwerpen tot regeling der pen sioenen van het loodspersoneel, en verstrek king van Rijkspaarden aan officieren. De liberale k ie ze rs vereen iging „De Grondwet" te Edam heeft met algemeene stemmen Candida,-.* gesteld den heer P. B. J. Ferf, te Haarlem. Nieuwe kiezers. Uit alle oorden des lands bereiken ons berichten, waaruit blijkt hoe hard men overal gewerkt heeft aan de aanvulling der kiezerslijsten. Zoo zijn in de gemeente Amsterdam niet minder dan 4910 nieuwe kiezers opgegeven tegen 725 ten vorigen jare; in Haarlem 346, in Utrecht ruim 2000, in het district Tietjerk steradeel 1000 kiezers, iu Arnhem 1127 tegen 127 bet vorige jaar, in Almelo 793 tegen 85, iu Schiedam 795 tegen 138, in Groningen 693, in Kaonpen 650 Nationaal Historische par tij. In Zuid-Holland heeft zich een Provin ciaal Comité der Nat.-Hist. partij gevormd, voorloopig bestaande uit de heeren N. Mac Leod, gepens. vice-adaniraal te Rijswijk, voor zitter; mr. F. J. Lisman, advocaat en pro cureur te Brielle, secret.-penuingm.H. van Bergen Henegouwen, bouwkundige te 's Gra- venhagemr. J. ./E. A. Lisman, lid van den gemeenteraad, voorzitter der kiesvereeniging „Vaderland en Koning" te 's Gravenhage H. Meinesz, rentmeester van Rijnland te LeidenW. C. Seyl, arr.-schoolopziener te Oud-Beierland; H. W. J. E. baron Taets win Amerongen, gepens. majoor der cavalerie, ka merheer-eer. 'ti on ie meester va n H. M. de Ko ningin te 's Gravenhage. Oomimies der dir. belastin gen. De minister van financiën brengt ter kennis, dat op 4 April a. s. ©n volgende da gen te Arnhem liet vergelijkend examen voor commies der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen zal worden gehouden, ter vervulling van 100 plaatsen, welke in 1905 of later mochten openvallen. Om tot het examen t: worden toegelaten moot men ongehuwd zijp, bij den aanvang van het jaar 1905 don vollen ouderdom van 22 jaar bereikt en die van 28 jaar niet over schreden hebben en de lichamelijke geschikt heid voor den actie ven dienst der belastingen bezitten. Gepasporteerde onderofficieren, die ten minste 12 jaren als militair gediend heb ben, kunnen echter tot het examen worden toegelaten, indien zij bij den aanvang van 1905 den vollen ouderdom van 34 jaar, en gepasporteerde militairen die 6 jaren als zoo danig hebben gediend, indien zij op gemold tijdstip den vollen ouderdom van 30 jaar niet hebben overschreden. Nadere bijzonderheden warden vermeld in de St.-Ot. no. 41. Raad van toezicht op de spoorwegdiensten. De raad van toe zicht op de spoorwegdiensten brengt ter ken nis, dat gelegenheid bestaat tot plaatsing vaneen districts-inspeoteur der spoorweg diensten en van twee adjunct-ingenieurs. Zij die in het bezit zijn van een diploma van werkt ui gkundig-inigenieur van de Poly technische School te Delft, zullen bij voor keur in aanmerking komen. Aan die betrekking zal verbonden worden een minimum-jaarwedde van f 2000, bene vens een vast abonnement als vergoeding voor bureaukosten, schrijfloonen, enz. van f 400 'sjaars. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ot. no. 41. Rijkskrankzinnigengesti ckt te Medemblik. De minister van bin- nenlandsehe zaken brengt ter kennis, dat aan bovengenoemd gesticht te vervullen is eene betrekking van klerk, uitwonend, waaraan eene jaarwedde van f 400 is verbonden. Personen die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, behooren zich daartoe vóór 1 Maart e. k. te vervoegen bij den geneesheer-directeur dier inrichting, dr. Tli. E. Frijlinck, te Medemblik, op werkda gen, des nam. tusschen 2 en 4 uur. St. Ct. Nader meldt men. dat de Staatsraad mr. Heydenryck door de ernstige ziekte van mevrouw Heydenrvck verhinderd was deel te nemen aan het diner, dat Dinsdag jl. door de leden van den Raad van State aan den vice-president van dat hooge Staatscollege werd aangeboden, doch door een aan tafel ontvangen telegram van zijne bijzondere be langstelling heeft doen bbfleen. Gravin Van HogendorpGe vers Deynoot. f Onverwacht en zwaar is een der meest geachte familiën te 's Gra venhage in rouw gedompeld. Woensdag ont ving de heer mr. II graaf van Hogendorp de verpletterende tijding uit Indië, dat zijn echtgenoot©, mevrouw de gravin Alice Ellen van Hogendorp, geboren jonkvr. Gevers Dey noot, plotseling is overleden. De ontslapene, die den leeftijd van slechts 47 jaren bereikte, was met haar dochter naar de Minahassa (N. Celebes) gegaan, om een andere dochter, aldaar met een zendeling ge huwd, te bezoeken. De overledene bewoog zich veel op 't ge bied der weldadigheid en van de bevordering der christelijke belangen, meer bepaald ook die der vrouw. Zij gaf zich geheel aan dien arbeid en was om haar groote gaven van hart en hoofd, algemeen geëerd en geliefd. Vele besturen verliezen in haar een krachti- gon steun. (L. en V.) Vereeniging van Ned. let terkundigen. Woensdag ia te Amster dam deze vereeniging geconstitueerd. Tot le den van het dageinksch bestuur werden geko zen de hoeren: Alberdingk Thijm (Lod. van Deyssel), voorzitter; Jacq. van Looy, onder voorzitter; Is Quérido, secretaris, Adriaan van Dordt, onder-secretaris, en F. Haspöls, penningmeester, terwijl voorts tot bestuurs leden gekozen werden de dames Metz Koning en op Top Naeff en de heeren Henn. Heyermans Jr., G. van Hulzen, W. G van Nouhuys, Fr. Coenen en Henn. Robbers. Besloten werd. volgens de Tel., o. m. de koninklijke goedkeuring te vragen op de statuten. Tot leden der commissie, die een onderzoek zou intstellen omtrent de wensche- lijiklieid van toetreding van ons land tot de Bomer Conventie, werden benoemd de hee ren Heyermans, Robbers en Boutenstot leden der oommissie voor een onderzoek be treffende art. 88 der Gemeentewet (het on beperkte toezicht van den burgemeester op schouwburgen enz.) de heerenFrans Coe nen, Henri Borel en Arthur van Schendel. O voorstel van den heer Heyermans werd besloten de rapporten door deze beide com missies uit te doen brengen op eene publieke vergadering, die dus voor de geheel© pers toegankelijk zou zijn Verder werden nog eenige punten ter tafel gebracht, o. a. door den heer Heyermans, die er op wees, dat wèl in Engeland en Duitsohland, maar nog altijd niet in Holland een uniform contract bestond tusschen uitgevers en schrijvers, en die daar om het bestuur voorstelde, stappen te doen, om tot een uniform contract, te lcoanen tus schen de leden der „Vereeniging van Ned. Letterkundigen'" en de uitgevers van den „Uitgeversbond," en daarvan een model vast te stellen. Ruimte voor condities en salaris zcu im dat model worden opengelaten. Dit voorstel werd in principe aangenomen. De volgende algemeene vergadering zal, in Juni, plaats hebben te 's Gravenhageen er werd verder nog besloten de vereeniging in nog ruimeren kring onder de literatoren bekend te maken, ten einde meer leden te winnen. Naar de betrekking van orkest-direc teur van de Harmonie te Groningen hebben gesolliciteerd 29 Nederlanders en 35 Duit- schers, te zamen dus 64 heereni Prov. Gr. Ot. -Poppententoonstelling. Naar men verneemt is de Vereeniging tot bevorde ring voor het vreemdelingenverkeer te Am sterdam, voornemens eerlang een tentoonstel ling te houden van poppen in de nationale kleederdrachten, waarbij ook geëxposeerd zal worden een Hindelooper kamer, waarvoor reeds verschillende oudheden verzameld zijn. Inwisseling van pasmunt. De St. Ct. nr. 41 bevat een Kon. besluit van 6 Febr. 1905, houdende wijziging van het Kon. besluit van 17 Dec. 1901 tot aan wij zing der kantoren, waar de pasmunt tegen rijksdaalders, guldens en halve gullets kan worden ingewisseld. Kabelverbindingen. De Si.Ct. nr. 41 bevat een Kon. besluit van 8 Febr 1905, bevelende de bekendmaking van het it 's Gravenhage op 6 April 1904 door Neder land en Frankrijk gesloten verdrag betref fende het tot stand brengen van kabelver bindingen. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, in verband met den terug keer van het oorlogsschip „Kortenaer" van de Rermudas-eilamden naar Curasao, de ver zending van de iin de Staatscourant van 19 Januari 1.1. bedoelde brievenmalen aan ge noemd oorlogsschip, te rekenen vaq heden wordt gestaakt. Een welvarend weeshuis. B. en W. van Meppel hebben tot voogd van het Burgerweeehuis herbenoemd den heer G. L. do Jonge, vroeger agei-t van dé Nederl. Bank. Reeds in jaren zijn echter geen weeeen meer uit het fonds van dit weeshuis ver pleegd, waardoor de fondsen zijn gestegen tot- f 97,021.67 of f 4243.16£ meer dan het vorige jaar. En nog wordt geregeld contributie gehe ven. Een nieuw krankzinnigen gesticht. Te Venray zal binnenkort een nieuw krankzinnigengesticht verrijzen. Het zal een kapitaal gebouw worden. De stich- tingskosten worden op niet minder dan 8 ton geraamd. Men zal krijgen overdekte corri dors, die dienen ter verbinding van twaalf prachtige paviljoenen (^jscheiden van elkan der door 40 meter houtgewas, lanen enz.); aan den Oost-hoek een boerderij, 40 lang en breed en eenige kleinere gebouwen, zoodat het geheele gesticht uiit 17 gebouwen zal bestaan en met tuinen, parken enz. 24 H.A. (beste bouwgrond) zal beslaan. Het nieuwe gesticht zal gebouwd en be stuurd worden door de Broeders der Congre gatie van Liefde te Gent, die zioh hoofdza kelijk bezig houdt met de verpleging van m armelijke krankzinnigen, blinden, doof stommen en ongeneesbare zieken. Dit zal de dertigste instelling zijn van deze, over de geheele wereld verspreide orde. De Tijd. Geen Leerplichtwet noodig. Een ambtenaar ter secretarie eener Noord- Hollandsohe gemeente, aldus lezen wij in Den Standaard, deed dezer dagen aan liet hoofd der openbare lagere school, tevens secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim aldaar, het verzoek, om alsnog ten spoedigste in te zenden het jaarverslag van hare werkzaamheden aan den gemeente raad, aangezien zulks reeds in Januari had moeten plaats hebben. Als antwoord op des» uitnoodiging ont ving hi; het volgende bericht: Geachte Heer! Met 't opmaken van bovengenoemd ver slag zou ik zeer kart kunnen zijn: 1. Onze voorzitter is reeds meer dan li jaar geleden gestorven 2. er is nog nooit con ander in zijn plaats benoemd 3. de commissie heeft nog nooit vergaderd 4. het notulenboek van den secretaris is nog in blanco; 5. we hebben nog nimmer eenige vervol ging in zake leerplicht behoeven in te steden en rekenen er op dat ook nimmer te behoe ven, aangezien we hier te doen hebben met zeer volgzame schaapjes, die bij eene enkoio aanmaning van het hoofd der school direct al hunue kwade neigingen betoomen. Het verslag dat ik dus aan den Raad zou indienen, zou alleen deze woorden bevatten Uitgevoerd„Niets". Achtend, B. J. Sluiting der herbergen op Zondag. De gemeenteraad van Mijnshce- renland heeft besloten alle herbergen op de Zondagen te doen sluiiten. Daar kon hij het een poosje uithouden! Naar Het Volk meldt, heeft de „Amerikaan" Saceo, in wien men een be kend Amsterdammer meende te herkennen, alvorens de hongereel in te g.ian, voor drie man voedsel, anderhalve flesch Malagawijn en drie potten bier verschalkt. Mijne Heeren! Men schrijft ons uit Amsterdam Sommige der door den Algem. Ned. Dia mantbewerkers bond, tot een bijeenkomst ge- noodigde vakvereenigingen, hebben zich ge griefd gevoeld, doordat zij in de oproepings circulaire tot die bijeenkomst zijn aangespro ken met: .Mijne Heeren!" De heer Henri Polak tracht nu in zijn Weekblad, aan de in hun proletariërs-eer be- lecdigden voldoening te versohaffen en houd* hen voor, dat In de door hem ..gebezigde ti tulatuur „heel niets kleineerends" ligt en dat er allerminst uit blijkt, dat hij de aldus toegesprok enen beschouwt als staande „bene den de leden van Eet bondsbestuur". De tegenzin om „heer" genoemd te wor den schrijft hij stamt uit den tijd, toen men gevaar liep in de arbeidersbeweging voor een verrader te worden aangezien, als men een fantasiekoed droeg, en de afwezigheid van een Lavallière-das gold als een toeken dat men niet zuiver op de graat was. Iu die dagen was men „burger" en „burgeres", pre cies als tijdens de Fransche revolutie. Het woord „heer" werd niet alleen niet gebruikt, doch het gold letterlijk als een scheldwoord. Met die malligheid moest het nu maar uit zijn vindt hij. N. R. Ct. Goede t ij d. In den Frieschen Zuid westhoek beleven de boerendienstboden tegen woordig ecu goeden tijd. De vraag overtreft liet aanbod, waarde de loonen gestegen zijn. Qoede knechts bedingen gemakkelijk f 180 a f 200 boven de gewone emolumenten dienstmeisjes brengen het tot f 120. Bij de schipperij wordt hetzelfde opgemerkt. Het vorige jaar bedroegen de huren der knechts gemiddeld f 160; thans f 180 a f 190. Staking. Wij meldden, dat te Delf zijl het werk gestaakt was bij het lossen van een barksemp „Quilpuë Volgens een bericht aan de „Prov. Gr. Crt." hebben later in den middag eenigen der stakers den artieid her vat en zijn nieuwe werklieden aangenomen. De lossing geschiedt thans ook met stoom. Mraéchaussée en politie zijn op het ter-ein aanwezig. De stakers zijn kalm. Zij beweren dat het loon van 25 cent per ton (li 000 kilo) te min is. Een der stakers verzekerde, dat er op het oogenblik 16 cent per uur en per man worden verdiend; doch dat van lie verlede, bij lossing onder uit het schip>, dit veiminderde. Valsckheid in geschrifte. De Amsterd'amsche rechtbank behandelde gisteren voor de tweede maal de zaak tegen J. H. M. van Ogtrop, agent in manufactu ren, beschuldigd van valschkeid in geschrifte, terwijl hij directeur was van de Naamloos» Vennootschap „Manchester Trading Co." Bij vonnis der Amsterd. rechtbank van 17 Maart 1904 was het O. M. niet ontvankelijk verklaard in zijn vervolging, aangezien een gewichtig bewijsstuk bij den rechter van in structie zcak en in het ongereed© was ge raakt. Het gerechtshof evenwel kon zich met het vonnis der rechtbank niet vereenigen en was van oordeel dat het O. M. wel ontvankelijk was in zijn ei9ch en verwees de zaaik opnieuw naar hetzelfde rechtscollege. Een gewezen politieagent voor de rechtbank. De 46-jarige Egbert Hendrik Drenth was van 1882 tot 15- Juli 1904 politieagent en buitengewoon veldwachter te Amsterdam 15 Juli 1904 werd hij eervol ontslagen en met f 394 gepensdon- neerdbovendien had hij een pensioen van f 200, ter zake van een hem in den militairen dienst bij het glazen lappen overkomen on geluk, hij sloeg toen uit een raam. Nadat hij als r-ulitie-agent was gepensionneerd, is üij te Nieuwendam gaan wonen. Thans stond deze man voor de vijfde kamer der rechtbank te Amsterdam, beklaagd van diefstal. 6 Maart 1904 deed hij met den rechercheur J. Weverling als agent van poli tie met toestemming der bewoonster in de woning van mej. wed. H. van Nifterink, ge baren Joh. A. Tapking, Govert Flinckstraat 97 te Amsterdam, een onderzoek naar effec ten en toen zou hij, volgens de aanklacht, hebben weggenomen tien couponbladen van Amsterdamsche premdeloten van 1847, nomi naal f 100, aan genoemde weduwe toebehoo- rendie. Na afloop van het getuigenverhoor eischts het O. M. in deze zaak twee jaar gevangenis straf. De moord op den Haagschen kastelein. De metselaar D„ tegen wien wegens„doodslag", gepleegd op den kaste lein Van E. op de Groote Markt te 's Gra venhage, door het O. M. bij de rechtbank aldaar 12 jaar gevangenisstraf werd geëischt, is gisteren door de rechtbank wegens „mis handeling" van genoemden kastelein, „den dood ten gevolge gehad hebbende", veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De stroopers gaan met hun tijd mede. Een man, wegens het schieten op eenden in gesloten jachttijd en zonder jachtacte, door den kantonrechter veroor deeld o. a. op grond van de verklaring van een jachtopziener „dat hij den delinquent had zien staan met een afgebroken geweer (z-g. afdraaier, waarvan kolf en loop zeer gauw aan elkander bevestigd en weer los gemaakt kunnen worden) in den rook van een pas gevallen schot", beweerde heden in liooger beroep voor de Haagsche rechtbank, dat die verklaring onwaar moeet zijn, omdat de stroopers tegenwoordig rook loos (lees: rookzwak) buiskruit gebruiken!

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2