BINNENLAND. De oorlog in Ooat-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio18 F tbr. Do Russen beschoten Don derdag en Vrijdag gedeelten van het cen trum en den linkervleugel van maarschalk Oyama. De Russische kavallerie is teruggegaan na den onlangs tegen don linkervleugel van Ojrama uitgovoerden aanvalzij is te Liotejiengfang blijven staan. Tokio, 18 Febr. Blijkens de berichten van do Sjako tooneu de Russen eene grootere activiteit aan de beide vleugels. Zij breiden do rechtervleugel uit en versterken dien. Het schijnt, dat zij eene groote macht sa mentrekken aan den linkervleugel en in het lont van Kouroki. Foeejoen, is do basis van deze laatste operatiën. Naar schatting zijn do Russen daar zes divisiën sterk. De indruk bestaat, dat Kooropatkin zich voorbereidt om aanvallend te werk to gaan. Het weder is nog ongunstig, maar do buitensporige koude zal spoedig voorbij zijn. Petersburg, 18 Febr. Generaal Koeropatkin bericht van den 16en: Ten gevolge van het door mij ontvangen bericht, dat aan den spoorweg van Goenohoctiu, naar Koenchenzi in Mongolië eene vrij sterke macht Taoeugoe- zeu onder Japansche aanvoerders werd sa mengetrokken, zond ik den llon eene afdee- ling van de grenswacht onder generaal Lenita- ky op verkenning uit. Op het bericht, dat de brug bij Fontsitoen den 12en werd aan gevallen. viel deze do Japanners en de Tsoengoczen aan en dreef hen uiteen. Gedu rende de vervolging, die tot een afstand van 120 werst noordwaarts i n Goenchoelin zich uitstrekte, stuitte Lenitsky op zes escadrons Japansche kavallerie met vier compagnieën infanterie en ceno afdeeling van meer dan 2000 Tsoeugoezcn. Ofschoon van alle kanten ingesloten, gelukte 't aan onze troepen zich strijdend naar Goenchoelin terug te trekken, waar zij den I5en weer aankwamen. (Do beide plaatsen Goenchoelin en Koen chenzi, in dit telegram genoemd, liggen ruim 200 KM. ten noorden van Moekdeu, tusschen Moekden en Char bin). De Welt-Korrespondeuz bericht, dat de onderhandelingen over den verkoop der Ar- gcntijnsche oorlogsschepen aan Rusland nog loopende zijn. Argentinië heeft, vermoedelijk ten gevolge van eene waarschuwing van En- getsche zijde, geweigerd de schepen direct aan een der oorlogvoerende staten te verkoo- pon. Daaruit vloeit voor Rusland de noodza kelijkheid voort, eerst oen anderen staat te vinden, die pro forma d schepen koopt om zo dan aan Rusland af te staan. Kleine Zuid- Amerikaanscho en dergelijke staten, die men aan de Argentijnsche regeering reeds als koo pers heeft voorgesteld, werden door haar af gewezen. Nu doet men pogingen om door bemiddeling van Griekenland do transactie nog tot stand te brengen. De Temps houdt het voor zeker, dat do volgende oplossing gegeven zal worden in het eind-rapport van do Hull-commissieDe ad miraals achten do dwaling van admiraal Rodjestwensky verschoonbaar, verklaren zich dus tegen do Eugelsohe eischen. Petersburg, 18 Febr. Het Petersburgsche tolegraafagentschap berichtNaar aameiding van het gerucht, dat er vredes-onderhande- lingen aangeknoopt zouden zijn tusschen Rus land en Japan, kunnen wij verklaren, dat tot nu toe geen onkel voorstel gedaan ia door of ontvangen is van Japansche zijde. Het ge rucht is dus van clkcn grond ontbloot. Allerlei vVolgens de Figaro heeft baron Alphon- so de Rothschild te Parijs, bij gelegenheid van het huwelijk van zijn zoon, honderddui zend francb aan de Parijsche armen geschon ken. vMen had berekend, dat het boren van do Simplon-tunnel Woensdag of Donderdag voltooid zou wezen. Er is echter, volgens een bericht uit Milaan, een afwijking gevonden, die het werk nog een week of drie aan den gaug zal houden. Do twee gangen, die van het N. en die van het Zblijken n.l. niet op gelijke hoogte te liggen, maar een meter of twee to verschillen. Dat moet verevend wor den en daarmede moet men een 200 M. terug beginnen. vZaterdag is te Parijs in de rue Lame- nais een bom ontploft, die een man liet val len. Hij werd er zelf aan zijn linkerarm door gekwetst, maar hij kon zijn weg vervolgen. Hij werd echter gepakt en zcide ecu Span jaard te zijn, met name Carcia, en te Parijs te ziju gekomen om zich te wreken op den vioe-consul van Mexiko. In zijn koffer had hij nog eon aantal dergelijke bommen, zeide hij. Men vertelt to Parijs ook, dat er Vrijdag avond bij het Elysée een bom is gevonden. Kinderen zagen het werktuig en dachten, dat het weer een grap was, zooals er in den laat- sten tijd meer te Parijs uitgehaald zijn. Aan den politiepost, waarheen zij het ding in tri omf brachten, bemerkte men echter, zoo 't heet-, dat liet een heusch helsch werktuig was. vDo eerste ontploffing aan boord van do Engelsaho torpedoboot A. 5 te Quoen- atown gebeurde op het oogoniblik dat men do vergaarbakken met gasoline vulde. Een lui tenant. werd gedood en een ander zwaar ge kwetst. Een derde werd blind gee lagen. Ver der werden een aantal loden der bemanning ernstig gekwetst. Een stooinsloep, dio ziali in do nabijheid bevond, kwam de onderzcesöke boot ter hulp. Do redders waren nauwelijks aan boord, toen er eene tweede ontploffing plaats had. 't Was oen ware panic.. De mannen vluchtten langs allo kanten. Dezen waren erg gekwetst aan het hoofd, genen «aan .armen of beeaen. Do overlevenden hadden allo moeite om te ont snappen aan den brand, die aan boord was ontstaan. Men haastte zich daarna de boot naar oen naburig oilandjo te sleepen. Er is oen onderzoek geopend. Do officiee'.e lijst der slachtoffers van do ontploffing meldt vier dooden en elf ge kwetsten. Maar er zullen er wel meer ster ven, want de wonden van versoheddeno slacht- offers rijn afgrijselijk. vZaterdagmiddag bad op do aanleg plaats bij lübi Eybat eene ontploffing plaats op een naphtihaschip. Vijf in de nabijheid liggende schepen geraakten in brand, de aan legplaats eveneens. Het. gerucht loopt, dat. 20 personen omgekomen rijn. vTe New-York, in de Grovestraat, ge legen in de vreemdelingonwij k, is Dinsdag een schoolgebouw van vier verdiepingen af gebrand, eren nadat 1800 kinderen het ge bouw verlaten hadden. Men vermoedt dat do school in brand is gestoken door leden van de geheime afpersersbende de „Zwarte Hand In December hadden sommige ouders hun kinderen al van deze school genomen uit vrees voor do dreigementen van de bende, dat het schoolgebouw in vlammen zou op gaan, als de Italiaansche ouders aan de leden der bende geen schatting betaalden. De on derwijzers en do scholieren, die moesten schoolblijven, konden zich nog redden door de ramen te springen in hoopen sneeuw, die er op de straat lagen. De Staatscourant van Zondag 19 en Maandag 20 Februari 1905 bevat dt volgen de Koninklijke besluiten: benoemd in de Oranje-Nassauorde tot rid der de kapitein H. M. A. Vigelius en de le luitenant II. Moijfwort-, beiden van den staf der infanterie, werkaam bij de Normaal- söhiotöchool toegekend do eere-medaille van genoemde orde in zilver «aan den sergeant-majoor W. D. Ploeg, van do grenadiers en jagers, en A. Boekman, van de infanterie van het Ned.- Ind. leger, behoorende tot het Koloniaal Werfdepot, en in brons aan den soldaat J. Middeljan, van de Koloniale Reserve, allen behoorende tot het vaste personeel der Nor maal-Schietschool. Aan het hotel den Doelen te 's Gra venhage, waar de Russische legatie gevestigd is, was, wegens het. overlijden van grootvorst Sergius, do Russische vlag halfstoks gehe- schen. H. M. de Koningin heeft den gezant hare deelneming doen betuigen. Ook van de lede» van het diplomatieke corps zijn schriftelijke of mondelinge condoleance-betuigingen ont vangen. In de Russische kapel is Zaterdag eerc rouwmis gevierd voor de nagedachtenis van den vermoorden grootvorst. Z. K. H. de Prins heeft düor rijn adju dant, kapitein jhr. van Suchtelen van dè Hacre, aan den zaakgelastigde van Rusland in het hotel Den Ouden Doelen zijn gevoe lens van deelneming doen overbrengen. De voorzitter van den ministerraad, dr. Kuyper, bracht mede een bezoek aan den di plomatieker» vertegenwoordiger van den Czaar. De kleine mis ter eero van den vermoorden Grootvorst volgde gisteren in de Russische ka pel, na de gewone voormiddag-godsdienstoefe ning. Het gebruik is op den dag der bijzet ting van de overblijfselen in Rusland, in de kapel een lijkplochtigheid te houden in tegen woordigheid van dë diplomatieke en hooge autoriteiten. De soiree musicale, welke a.s. Woens dag ten Hove zou plaats hebben, is voorloo- pig uitgesteld. Het 50-jarig beeiaan der Normaal schietschool. Men schrijft uit 's-Gravenhage Vroolijk tiuteldo het zonnetje Zaterdag be ven de vlakte van Waalsdorp, lustig klapper de liet dundoek in den wind en onder de op wekkende muziek van het 3e regiment huza ren, vingen te 10 uur de wedstrijden weder aan. Kwam het gisteren aan op juistheid van oog en vastheid van hand, vandaag bij de korpsgymnastiekwedstrijden kwam het aan op lichaamskracht en vlugheid. Met bewonderenswaardige snelheid werden hier hindernissen genomen, daar vloog de bal met den vuist gedreven hoog over de lijn, elders werd sierlijk gewerkt aan het rek en dat ieder zijn best deed om rijn korps den prijs te doen behalen, laat zich begrijpen. Ook voor deze wedstrijden waren weder een aantal prijzen beschikbaar gesteld, waaronder evenals voor de schietwedstrijden, eene eere- pnjs van Hare Majesteit de Koningin, voor zien van Haar hand tee kening. Door Z.Exc. den luitenant-generaal, inspec teur der infanterie was als le prijs een ver guld zilveren medaille geschonken en door het bestuur van den Kon. Off. Schermbond als 2e prijs mede een verguld zilveren medail le. Verder waren nog een aantal verguld zil veren, zilveren en bronzen medailles beschik baar gesteld, terwijl aan elk der deelnemers van een korps, dat in de schiet- of in de syiiuiastiekwedstrijdejn een prijs behaalt, een herinneringsmedaille in brons werd uitge reikt. Verschillende opper-, hoofd en subalterne officieren brachten heden een bezoek aan het feestterrein, en onder hen als reünist de oud-generaal Van Dam. van Ysselt, de be kende ballisticus, die reeds in het jaar 1873 voorspelde da.t een geweer met kaliber van ongeveer 7 mill, het wapen der toekomst zou zijn, hetgeen bewaarheid is, daar de invoe ring van zulk een klein kaliber jaren geleden in het buitenland en in 1895 bij; ons te lan de geschiedde. Precies half twaalf kwam II. M. de Ko ningin met Z. K. H. den Prins der Neder landen, met gevolg on het feestterrein, aan den ingang ontvangen door den inspecteur der infanterie, generaal Snijders, den gene raal jhr. Van der Goes, den kolonel-comman dant van het regiment grenadiers en jagers, baron Van Voorst tot Voorst, den oud-dxrec- teur der N. S. S. luitenant-kolonel Buhlmanm en den directeur der N. S. S. luitenants-kolo nel Vervooren. Bij de eerepoort van hot terrein verlieten de Hooge Bezoekers liet rijtuig om zich ce voet naar de wedstrijden to begeven. H. M. de Koningin werd geleid door overste Ver vooren, de Prins door generaal Snijders. Onmiddellijk bij aankomst werd de Ko ninklijke vlag met drijvende gespleten wim pel gehcschen en deed de muziek het Wil helmus hooren. In de eerste plaats werd nu dc kamer met prijzen in oogcaschouw genomen en daarna do wapenkamer, waar geruimen tijd werd vertoefd bij de zeldzame collectie wapenen, geschenken van wijlen Z. M. Koning Willem ni. Hierna begaven de Hooge bezoekers rich naar den generaalstent, opgeslagen tegenover het terrein, waarop de wedstrijden plaats vonden. Onder leiding van den eersten luitenant Bierman, gedetacheerd bij de Normaal Schiet school, werden nu in de eerste plaats eenige vrije en orde-oefeningen uitgevoerd, en, ter wijl daarna de spelen gewoon doorgingen, liet H. M. zich achtereenvolgens door overste Vervooren voorstellen de oud-generaals Door man en Van Dam van Isselt; de oud-com mandant der Normaal Schietschool, kolonel Hanckar; de kapiteins L. Noest en H. j>L A. Vigelius de eerste luitenants Meijwert, adjudant der Normaal Schietschool, Bierman en Albrecht, zoomede de oud-adjudant-onder- officior der school Rijsloo, die 27 jaren die functie vervulde. Met den laatste onderhield H. M. de Ko ningin, zoowel als de Prins zich geruimen.' tiid. Inmiddels waren de wedstrijden op de hinderndsbaan begonnen, welke zoozeer de belangstelling van H. M. en den Prins trok ken, dat Zij zich derwaarts begaven, om meer van nabij de vlugheid te kunnen zien, waarmede de verschillende hindernissen go- nomen werden. Tot tweemaal toe verzocht H. M. de baan nog eens te nemen. Vooral de matrozen maak ten bij dit deel van de wedstrijden een zeer good figuur. Nadat H. M. aan den kapitein Vigelius en den len luit. Mezwert persoonlijk het rid derkruis in de orde van Oranje-Nassaui had uitgereikt en aan den sergeant-majoors der Normaal-schietschool Beekman en Ploeg de medaille van die orde in zilver en aan den soldaat Middeljaus in brons, sprak de overste Vervooren Hare Majesteit aldus toe: Majesteit „Gebruik makende van de hooge vergun ning van Uwe Majesteit om hier een woord te spreken, veroorloof ik mil aan Uwe Ma jesteit en aan Zijn Koninklijke Hoogheid de diepgevoelde erkentelijkheid en den eer biedigen dank van mij, mijne officieren en het verdere personeel der Normaal-schiet school te vertolken voor de hooge eer aan deze stichting van Uwen Koninklijken Vader en daarmede aan het leger hier te lande, «aan dat in de koloniën en aan de marine bewezen. Van Oost naar West, van Noord naar Zuid zal, waar oen Nederlandsoh soldaten hart klopt, die hooge onderscheiding ten zeerste gewaardeerd worden." en daarna tot den troep Officieren, onderofficieren, soldaten van Land- en Zeemacht! Gij zult tot in het diepst uwer ziel ge^ voeld hebben de beteeikenis van de tegen woordigheid van Hare Majesteit onze Geëer biedigde Koningin en van don Prins der Ne derlanden bij deze wedstrijden. Ik vertrouw dat de hooge eer ons allen daarmede bewe zen, ook voor u eene aansporing zal zijn om u met volle toewijding op lichaamsoefenin gen en juist schieten toe te leggen. Zorg er voor dat, wanneer, wat God verhoede, de oorlogsfakkel op onzen heiligen bodem mocht ontbranden, gij met een gestaald lichaam als bedreven schutter gereed kunt staan tot ver dediging van Koningin en vaderland. Geven wij aan onze gevoelens uiting door een Leve de Koningin! Hoera!" Een driewerfLeve de Koninginvolgde op deze toespraken, waarna de hooge bezoe kers om half één het feestterrein verlieten, van alle kanten hartelijk toegejuicht. Aan den overste Vervooren hadden de Ko ningin en de Prins Hunne voldoening betuigd over hetgeen Zij hadden gezien. Uitslag van do wedstrijden der Normaal Schietschool A. Driekamp. Eere-prijs (poriret van H. M. de Koningin)Het regiment grenadiers en jagers; lo prijs: De marine te Hellevoet- sluis 2e prijs: 3e regiment infanterie; 3e prijs; 8e regiment infanterie; 4e prijs: 5e regiment infanterie. Vuist bal wedstrijd, le prijsHet regiment grenadiers en jagers2e prijsDe instructie compagnie; 3e prijs: 2e regiment infanterie. De prijzen werden door den luitenant Kol Vervooren met een toepasselijk woord uitge reikt onder fanfares van de Jager-muziek. Vooral bij de uitreiking der eere-prijzen van II. M. de Koningin, va» H. M. de Koningin Moeder en van Z. K. H. den Prins der Neder landen voegde de directeur een hartelijken gelukwensoh aan de korpsen met verzoek aan de prijswinners om dien aan hun chef over te brengen. Een woord van waardeering bracht hij slotte aan allen, die hadden mede gewerkt om de feesten zoo schitterend te doen slagen en aan den voorzitter der feestcommis sie, kapitein L. Noest komt zeker een woord van hulde toe voor het aandeel dat ook hij daarin heeft gedragen. Nog verdient vermelding dat H. M. de Ko ningin aan dien directeur Hare groote inge nomenheid betuigde met de beoefening van de gymnastiek en het vuistbalspel, welke li chaamsoefeningen de miliciens vooral zij die van het platte land komen, in hun om geving brengen, zoodat de Normaal-Schiet school ook op die manier een dienst aan den staat bewijst. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 23 Februari e.k. niet plaaits hebben. Administratieve recht spraak. Bij de Tweede Kamer zijn inge komen drie omvangrijke ontwerpen van wet, houdende maatregelen -ot regeling der Ad ministratieve Rechtspraak en welI. Wet boek van Administratieve Rechtsvordering II. Wijziging der wet op do Rechterlijke Or ganisatie en het Beleid der Justitie; Hl. Klassen en samenstelling dor gerechten en jaarwedden der rechterlijke ambtenaren en beambten. Het hoofdbestuur van den Bond van Gymnastiekonderwijzers-vereenigingen in Ne derland, J. M. Scheffer, voorzitter, A. C. Sonneveldt, secretaris, heeft aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal oen adres gezon den, waarin het zijn leedwezen uit over het feit, dat in de wetsontwerpen tot pensionnee- rrng van onderwijzers en hunne nagelaten be trekkingen niet rijn opgenomen ce vakonder wijzers in de gymnastiek; dat adressant, on der verwijzing naar zijn adres van 20 Jan. 1904, er nogmaals met nadruk op wil wijzen, dat dc gynmastiek-onderwijzer in vele geval len aan de scholen eenzelfde of grooter aantal uren les geven dan do klasse-onderwijzer, dat rij, waar de gemeente een pensioenfonds heeft gesticht voor hare gemeente-ambtenaren en hunne weduwenen weezen. daarbij met de klasse-onderwijzers op gelijken voet worden be handeld; redonen. waarom genoemd hoofdbe stuur met den meesten nadruk verzoekt de voorgestelde pensioenwetten nog in dien geest te wijzigen, dat daarin ook worden opgeo- men de onderwijzers in de gymnastiek aan openbare en bijzondere lagere scholen. Aan de liberale kiezers. Het volgende manifest is verschenen: 's Gravenhage, 18 Febr. 1905. Nu weldra de vierjarige periode van wetge ving zal zijn afgeloopen, zijn de ondergetee- kenden te rade gegaan wat zij kunnen doen, ©enerzijds om aan de vrijzinnige beginselen wederom een overwegenden invloed te verze keren, anderzijds om hun positie en die hun ner naaste geestverwanten, mede ten aanzien van andëre vrijzinnige groepen, nauwkeuriger te bepalen. Tegen do hoofdbeginselen, welke de ooalitio der thans do meerderheid iu de Staten-Gene* raal vormende partijen aan, het Staatsbeleid ten grondslag legt, blijven zij gekant. Zij mee net», dat de vermenging van godsdienst en politiek, welke van de toepassing dier begin selen het onvermijdelijk gevolg is, slechts kan strekken tolt ontwijding van den godsdienst, tot schade aan waarheid in wetgeving en be stuur, en tot verkorting dier vrijheid van denken en spreken. Zij: zien met zorg een Mi nisterie aan het bewind, dat de verdeeldheid op grond van verschil in godsdienstige over tuiging verscherpt. Verschil lende maatregelen in het thans bijna verstreken reg^eringstijdperk tot stand gebracht of voorbereid, hebben hen iu deze zienswijze bevestigd. De uitoefening der be stuursmacht was in menig geval niet over eenkomstig hetgeen, naar hun meening, door 's lands belang geëisoht wordt. Op wetgevend gebied duchten zij met nam© van de onder wijspolitiek gevaar. Tevens achten zij krach tig verzet noodig tegen de voorgestelde wijzi ging van het tarief van invoerrechten, voor eerst omdat de vrijhandelsg-eeinde staatkunde der laatste halve eeuw Neerlaads welvaart ten goede ia gekomen en niet minder omdat die wijziging te groote uitbreiding geeft aan de heffingen, waarbij met de draagkracht geen rekening wordt gehouden. Naar hun oordeel gedoogt 's lands belang derhalve niet bestendiging van de tegen woordige regeeringsmeerderheidzij achten zich verplicht tegenover haar front te mar ken zoowel zelfstandig als met handha ving van eigen standpunt door het ver- leenen van steun aan vrijzinnige candidaten der linkerzijde, die niet tot hun naaste geest verwanten behooren. Ter afbakening en handhaving van. dit eigen standpunt wenschen zij voorts nu andere groepen van vrijzinnigen, met het oog op de stembus van 1905, een compromis hebben gesloten in het kort de beginse len te omschreven, aan welke naar hun op vatting de liberale staatkunde behoort vast te houden bij- haar streven naar oplossing der staatkundige en maatschappelijke vraag stukken, die door de tijdsomstandigheden en de geleidelijke ontwikkeling van nieuwe denkbeelden aan de orde van behandeling worden gebracht. 1. Als hoofdbeginsel van liberale staatkun de stellen zij, dat de Staat naar den eisoh van strikte onpartijdigheid aan alle burgers zonder onderscheid de ruimst mogelijke vrij heid verzekere. 2. Staatkundige vrijheid achten rij gewaar borgd door de gezonde werking onzer oon- stitutioneel-monarchale staatsinstellingen. Voor die gezonde werking is noodig ge leidelijke uitbreiding van kiesbevoegdheid naar gelang van toenemende geestelijke ont wikkeling en stoffelijke onafhankelijkheid der biirgers. Bij de regeling van het kiesrecht rij de eerste vraag hoe de vertegenwoordiging van het geheele Nederlandsche volk als deel der wetgevende macht, het doeltreffendst zal worden samengesteld. 3. Maatschappelijke \rijheid achten zij, niet minder dan staatkundige, onmisbare voor waarde voor volkswelvaart en beschaving. Wetgeving en administratie, welke strek ken tot verhooging van het stoffelijke, gees telijke en zedelijke peil der geheele natie, be hooren waarborgen te stellen voor en gericht te zijn op ontwikkeling van d© zelfstandige kracht van alle staatsburgers. Ook „sociale wetgeving" moet dus in de eerste plaats be staan in het bevorderen, aanmoedigen en steunen van persoonlijk initiatief en energie. Sfcaatsdwang en ambtenaars-bemoeiing rijn eerst toelaatbaar, wanneer de werking van het vrije zelfstanldrigee initiatief ontoereikend is en volldoenidè vaststaat, dat hetgeen ter behartiging van eenig algemeen belang tot stand moet komen, van Staatswege eerder en beter kan wordlen verricht, dan door de vrifie samenwerking der belanghebbenden. Over enkele onderwerpen van actueel Staatsbeleid willen ondergeteekenden meer in- het bijzonder hun meening1 blootleggen. lo. Krachtige handhaving van orde en gezag is eerste plicht dër overheid. Zij is gerechtigd van a-lle ambtenaren te verlangen, dat zij- haar in d© vervulling van dien plicht niet bemoeilijken. Do rechtstoestand dier ambtenaren behoort afdoende t© worden ver zekerd. 2o. De grondwettelijke waarborgen voor de handhaving der van overheidswege inge richt© volksschool, die aller godsdienstige overtuiging eerbiedigt, behooren onverzwakt te worden toegepast. Nauwere aansluiting van het lager onderwijs aan het praotische loven verdient bevorderd te worden, niet daarentegen verscheidenheid van middelbare en hoogcre scholen naar richtingen des ge- Ioofs en allerminst begunstiging van zooge naamde „universiteiten" met leerstellig ge bonden personeel. 3o. De ..sociale wetgeving", inzonderheid de arbeiders-verzekeringswetgeving, eischt vooralsnog uitbreiding en herziening. Een meer practisohe geest behoort deze wetge ving te doordringen. Kosten en ambtenaars- bemoeiing, met de daaraan verknochte toene ming van strafvervolgingen, moeten binnen redelijke grenzen worden gehouden en terug gebracht. 4o. Naar bezuiniging op de Staatsuitgaven moet worden gestreefd, in de eerste plaats door verbetering van het beheer in vele tak ken van dienst. De technische verbetering van de bestaande belastingwetten moet, ook met het oog op vermeerdering van opbrengst, ter hand worden genomen. Voor zoover daar na verstel"king dei- Rijksinkomsten onver- mijjdelijk is, moeten verliooging van de suc cessie-belasting in de zijlijnen en belasting op voorwerpen van weelde in de eerste plaats in aanmerking genomen worden. 5o. Bij de inrichting onzer levende strijd krachten moet worden uitgegaan van het be ginsel, dat een zoo groot mogelijk leel van het volk geoefend worde om aan de verdedi ging des vaderlands mede te werken. 6. Het op den voorgrond brengen, van een nieuwe regeling van het kiesrecht met een daaraan vooralgaande en daarvoor noodzake lijke Grondwetsherziening achten zij thans met gewenscht. Voor een Grondweteerziening, waarbij het kiesrechtvraagstuk in rijn gehee- len omvang, dus ook het Gemeenteraadskies recht, het vrouwen-kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging, alsmede andere belang rijke onderwerpen, die daarmede samenhan gen, zooals de samenstelling en de bevoegd heden der Eerste Kamer, worden- in behan deling genomen, achten ziii den denkbeelden niet rijp. Een poging»daartoe is bij| voorbaat mie-t onvruchtbaarheid geslagen em zou slechts een ongewenschto stremming in den wetge- veoiden arbeid teweeg brengen. Eien Grond wetsherziening uitsluitend strekkende om den gewonen wetgever algeheele vrijheid te geven voor de regeling van het kiesrecht, ontleent in de gegeven omstandigheden haar beteeke- nis aan den wensok, om tot spoedige invoe ring van algemeen kiesrecht over te gaan. Waar. afgezien van het vermoedelijk on vruchtbare ook van deze poging, die wensch door de ondergeteekenden niet gedeeld wordt, achten rij het weinig aanbevelenswaardig op zoodanige Grondwetsherziening aan te drin gen, te minder, waar een samenwerking op dit stuk van hen, wier gevoelen over de kies rechtregeling zelf uiteen loopen, weinig bevor derlijk schijnt aan klaarheid in de politieke verhoudingen. De ondergeteekenden hebben het noodig geoordeeld bovenstaande beginselen en ziens wijzen door een openlijke verklaring van ge lijkgezinden in het volle lioht te stellen. Zij doen dit in de overtuiging, eenerzijds dat vele liberalen in den lande in hun zienswijze dfeelen, en anderzijds dat de mogelijkheid van vrucht/bare samenwerking op een aanzienlijk deel van het gebied der wetgeving met die genen hunner medestanders in de tegenwoor dige politiek, die zich met de boven geformu leerde punten niet in elk opzicht kunnen vereenigen, geenszins is uitgesloten. Zij hebben, met het oog op de aanstaande verkiezingen, uit hun midden aangewezen een commissie van advies, bestaande uit de 6 eerstondergeteekenden, met het doel, het lo kaal initiatief van kiesvereenigingen of oomi- té's ad hoe te steunen en behulpzaam te rijn in den aanstaanden verkiezingsstrijd, tevens om ook daarna voor dè gelijkgezinden in het land een vereenigingspunt te vormen en de liberale beginselen door onderlingen steun en waard.eering te bevorderen. Mr. M. Tydeanan Jr., voorzitter, te Breda; A. Plate te Rotterdam, jhr. mr. H. Smissaert te 's Gravenhage, jhr. mr. F. W. van Styrum te Haarlem, mr A. C. Visser van IJzendoorn/ en mr. W. van der Vlugt, beiden te Leiden, commissie van ad'viesmr. dir. J. H. W. Q. ter Spill, secretari.Boraeostraat no. 6 te 's Gravenhage C. van Andel te Gorinohem jhr. mr. D. W. van Andringa de Kemp-enaer te Zutphen, mr. J. baron d'Aulnis de Bo rouill te Utreaht, mr. W. H. de Beaufort te Oud-Leusden, dr. P. J. Blok te Leiden, -dir. C. F. J. Blooker, te Amsterdam, mr. P. L. F. Blussé te 's Gravenhage, W. J. Blij- denstein te Enschedé, mr. W. M. H. Boers te Utrecht, mr. R. van Boneval Faure te Lei den, C. Bosman te Alkmaar, mr. D. Brouwer te Gouda, dr. C. H. Th. Bussemaker te Gro ningen, dr. S. Cramer te Amsterdam, A. De king Dura te Zwolle, mr. ja. J. Dijckmeester te Deventer, mr. U. W. A. Dijckmeester te Tiel, S. P. van Eeghen te Amsterdam, mr. R. Feith te Groningen, mr. R. Foöke- ma, te Leeuwarden, mr. S. J. Fockema Andreae te Leiden, jhr. mr. P. van Foreest te Heilco, D. Gelderman te Oldenzaal, mr. J. G. Gleicliman te 's Gravenhage. mr. J. J. Gockinga te Leeuwarden, mr. G. J. Goekoop .te 's Gravenhage. J. L. F. Gro-neman te Wie- ringerwaard, G. J. van Heek te Enschedé, mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, G. H. Hint zen te Rotterdam, mr. S. van Houten te 's Gravenhage, jhr. mr. J. E. Huydeooper van Maarsseveen en Nichteveciht te Utrecht, F. B. 's Jacob te Rotterdam, A. de Jager te Groningen, jhr. mr. A. P. C. van Karne- beek te 's Gravenhage, C. Kolff A.Qzn. te Rotterdam, dr. D. J. Korteweg te Amster dam. mr. H. P. L. C. de Kruijff Jr. te Am sterdam, mr. L. H. Kiihn Jr. te Amsterdam, D. Laan te Arnhem, P. Loopuijt te Schie dam dr. R. P. Mees R.Azn. te Rotterdam, dr. S. Meihuizen te Groningen, G. Mesdag te Groningen, S. J. R. de Moncliy te Rot terdam, mr. Aug. Philips te Amsterdam, mr. A. A. de Pinto te 's Gravenhage, mr. J. G. Ridder van Rappard te Laren (G.), mr. Th. Reepmaker te Rotterdam, mr. W. A. Reiger te Groningen, jhr. mr. J. Röell te 's Gravenhage, mr. J. Sickinga te Leeuwar den, mr. W. J. Snouck Hurgronje be 's Gra venhage, F. Stoop te Dordrecht, D. W. Stork te Hengeloo, mr. Th. Stuart te Amsterdam, mr. H. C. K. Thieme te Groningen, mr. W. Thorbecke te 's Gravenhage, Jan Tromp Meesters te Steen wijk, mr. J. H. Valckemier Kips te Utrecht, J. Versluijs te Amsterdam, mr. H. de Visser te Groningen, A. C. Vol- ker te Dordrecht, II. L. A. van den Wall Bake te Utrecht, dr. J. H. Wefers Bettink te Utrecht, jhr. C. H. A. van der Wijck te 's Gravenhage, dr. H. IJssel de Schepper te Gouda, mr. A. R. Zimmerman te Dordrecht. Door de Fransche regeering zijn be noemd tot officier d'Academie de heeren: P. F. van Vloten, directeur der vennootschap „Unitas" te Amsterdam, J. H. J. Hamel berg, West-Indisch ambtenaar met verlof, ge detacheerd aan het aepartement van koloniën en P. J. G. Steenberghe, le luitenant op non activiteit. Door de arrondissements-reahtlbank te Breda ia, ter vervulling eener vacature van rechter in dat col lego, opgemaakt de navol gende alphabetisahe lijst, van aanbeveling mr. B. Formijne, substituut-griffier bij ge melde rechtbank; mr. A. D. H. Quintus, substituut-griffier bij de arromissoments-reohtbank te Arn hem; mr. H. E. van IJsondijk, realiter in de arrondissemeuts-rechtbank te Heerenveen.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2