r. 333. 3d* Jaargang. Vrijdag 24 Februari 1905. BUITENLAND. BINNENLAND. AHERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Conrant verschijnt Dagelgks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertontien, raededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van M regels(O.W. Elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsrnimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordoellge bepalingen tèt het herhaald adverteeren in dit Blad by abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, Gezien art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 62), betrekkelijk de grondbe lasting Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Staat no. 75 met 19 vervolgstaten en 3 schat- tingstaton, aanwijzend*) de uitkomsten, bedoeld bij de artt. 15, 23 en 43 der gemelde wet, gedu rende dertig dagen ter Secretarie ter visie zal liggen, eiken werkdag van 10—1 uur. Amersfoort, 23 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, ■miUTTHRS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van 16 Februari 1905, no. 6 A. Z. (Provinciaal- blad no. 39) Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ingevolge de wet van 8 November 1815 (Staats blad no. 51), alle vorderingen ten laste van het Rijk over het iaar 1904, vóór den 1. Juli e. k. moeten worden ingediend bij de autoriteiten door wie de bevelen tot het doen van leverantiën zijn gegeven, en dat de belanghebbenden die hiertoe van de tusachenkomst des gem e e n tel >e s tuu r s wen- sohen gebruik te maken, hunne declaration vóór den 30. Juni s. ter Secretarie behooren in te leveren. Amersfoort, 21 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WOIJTIKRS. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS, waarnemend Secretaris. Politiek Overzicht Financieele hervorningen in Macedonil. In bet adres~deha.t in het Britsche hooger- huis is sprake geweest van den staat van zaken in Macedonië en van het plan tot in voering van financieele hervormingen in dat gewest, waarover thans onderhandeld wordt tussc.hen de mogendheden," en de Porte. Van den inhoud van dat plan weet men eigenlijk heel weinig. Men heeft slechts in den laat- sten tijid meermalen gehoord van een door Rusland en Oostenrijk-Hongarije gezamenlijk ontworpen plan en van een tegen-ontwerp van de Porte en zich vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat geduldig het resultaat moet worden afgewacht, waartoe de gebruikelijke wisseling van nota's en verklaringen zal lei den. Ook wat lord Lansdowne, de Britsche minri er van buitenlandsche zaken, in het hoogerhuis over de zaak heeft gezegd, licht den sluier van het geheim slechts weinig op men heeft van hem alleen gehoord, dat het onderwerp zeer ingewikkeld is, dat het inge diende plan een stap vooruit beteekent, wat de Engelsche regeering tot voldoening strekt, maar dat rij zich voorbehoudt er kritiek op uit te oefenen en de voorstellen tot wijziging te doen, die haar noodig voorkomen. Volgens de Engelsche opvatting zou dus het plan niet ver genotv gaan. Juist de tegenovergestelde opvatting is in eene corres pondentie van de Köln. Ztg. uit Konstanti nopel weergegeven, waarin gezegd wordt, dat Turkije zich nooit oprecht heeft kunnen ver zoenen met het hervormingsplan in zijn ge heel en met de afzonderlijke punten van het plan, zooals rij zich allengs hebben ontwik keld. In de eerste plaats is van invloed de vrees, dat stap voor stap de eigenlijke regee- ringsmacht zal verloren gaan ten gunste van niet-Tuïksche instellingen en invloeden. Die vrees is niet ongegrond, want wanneer heden reeds de civiele agenten van Oostenrijlc-Hon- garije en Rusland in zake de gendarmerie en de politie en de achter alle hervormingen staande macht van de gezanten te Konstan- tinopel, op grond van het programma van Miirszteg het medegezag in de drie vilajets willen uitoefenen dan gaat het financieele hervorming3program nog veel verder, door de filialen van de Ottomaansche bank tot con trole-instellingen van het financieele bestuur der provinciën te maken. Zulk eene inrich ting kan misschien zeer doelmatig zijn, omdat rij de willekeurige en onverstandige beste ding van gelden minstens zeer moeten be- Krken, maar dat maakt het plan voor de sturende Turksche kringen niet aanneme lijker. Voordat het tot de uitvoering van dit plan kan komen, zullen intusschen de mogendheden onderling nader tot over eenstemming moeten zijn gekomen om trent den omvang van dit hervormings plan van het financieele bestuur. De Temps schaart zich aan de zijde van den Enigelschen minister, waar rij aagt„Alvorens verder te gaan in de ontwikkeling van deze hervor ming, zullen alle mogendheden, die het ver drag van Berlijn hebben onderteekend, door eene loyale en afdoende gedachtenwisseling rich moeten verzekeren, dat zij het eens zijn niet alleen over het beginsel, maar ook over do middelen om het ten uitvoer te leggen, Bij gebreke van deze overeenstemming is de diplomatieke veldtocht, die thans wordt aan gevat. bij voortgaat gedoemd niet te slagen". Is deze overeenstemming verkregen, dan zal, te oordeelen naar wat men tot dusver heeft zien gebeuren, Turkije ten slotte het financieele programma moeten goedkeuren. Dan kan er eene economisch belangwekken de proefneming beginnen waarbij het Turk- bche stelsel zoo goed als uitgeschakeld zal rijm. Op deze proefneming zal men 't wel moe ten laten aankomen. Wiant principieel zal Turkije rich moeiolijlk kunnen verzetten tegen het financieele programma voor de drie Ma cedonische vilajets. Het was reeds opgeno men in het oor de Porte nu twee jaren ge- 1 den aangenomen eerste üervorming-program- rna, waarvan het voorlaatste point luidde: „Om eene geregelde werkzaamheid van de plaatselijke bestuursinrichtingen te verzeke ren, zal in ieder vilajet eene begrooting van de inkomsten en uitgaven opgemaakt worden, en zullen de inkomsten van het gewest, die door de Keizerlijke Ottomaansche bank rijm te controleeren, in <ie eerste x>laats voor de be hoeften van het plaatselijke bestuur, daar onder begrepen de betaling van de burger lijke en militaire traktementen, bestemd rijn." Dultschland. Berlijn, 23 Febr. De Keizer richtte eene kabinetsorder aan graaf Büiow, waarin hij hem, naar aanleiding van de aanneming der handelsverdragen zijn warmsten gelukwensch uitspreekt, erkent dat het schoone sucoes in zonderheid is toe te schrijven aan de staats manstalenten van den rijkskanselier en hem zijne buste in marmer schenkt. Verder werd graaf Posadowsky tot ridder van den Zwarten adelaar benoemd en de mi nister van landbouw von Podbielski het groot kruis van de orde van den Roodën Adelaar; staatssecretaris von Richthofen werd be noemd tot minister en lid van het Pruisische ministerie. Berlijn. 23 - Riiksdag behandelde heden de voorstellen in verband staande met de handelsverdragen. Bij de behandeling van het voorstel-Kanitz ten aanzien van de tol- credieten bleek dat het Huis niet gerechtigd was besluiten te nemen v egens onvoltallig heid. De zitting werd daarna opgeheven. Een nieuwe zitting werd een half uur later be legd tot verdere behandeling van de begroo ting. Frankrijk. Parijs, 23 Febr. De Senaat verwierp ar tikel 2 van het ontwerp betreffende de ex ploitatie der gasfabrieken te Parijs, dat door de Kamer was goedgekeurd en waarbij de machtiging werd gegeven tot de exploitatie in eigen befheer. Parijs, 23 Febr. De Kamer heeft met 450 tegen 108 stemmen eene motie aangenomen, voorgesteld door den afgevaardigde Guyeese en door den minister aanvaard, waarin de minister van marine wordt uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een plan in te dienen voor nieuwen aanbouw van oorlogsschepen. Engeland. Londen23 Febr. Het Lagerhuis heeft een amendement op het adres van antwoord, waarin het legerbestuur wordt afgekeurd, met 254 tegen 207 stemmen verworpen. In den loop van heb debat ontkende de minister van oorlog Arnold Forster, dat de strijdvaardigheid van het leger was vermin derd door de jongste wijzigingen. Hij was van oordeel, dat de kosten te hoog waren, maar het eenige middel om deze in te krimpen, wa6 de vermindering van het. aantal man- sdhappendat moest echter geleidelijk ge schieden. De minister ontkende, dat de aan schaffing van nieuw anelvuiurgesohut te lang zaam was geschied. Op 31 Maart zullen er 156 meiuiwe kanonnen zijp, in Juli komen hier nog 50 bij en binnen .dertig maanden na dat de eerste order was gegeven, zullen wij hebben ongeveer 1000 kanonnen, met vol ledige uitrusting. De twee zaken, die steeds in het oog worden gehouden, zijnverlaging der kosten en grootere strijdvaardigheid van ihet leger. Oostenrijk. Weetien, 23 Febr. De Kamer keurde de re- cru tenwet goed. Rusland. Moskou, 28 Febr. Heden had in de Alexius- kerk van het Asdhudowklooster de plechtige inzegening plaats van het lijlk van grootvorst Sergius. Tegen tien uur verscheen de Metro- politaan geestelijkheid. De plechtigheid werd bijgewoond door deputaties van het ministerie en van den rijksraad, en voorts door hove lingen, waardiglieidsbekleeders, als ook door Hertog George van Mecklenburg. Grootvorst Wladimir en Nicolaas werden door vorst Goli- zyn en baron Staal vertegenwoordigd Moskou, 23 Febr. De doodenmia voor grootvorst Sergius werd opgedragen door den. metropoliet in tegenwoordigheid van groot- voistin Elizabeth, het groothertogelijke paar van Hessen, prinses Victoria van Battenberg, prinses Beatrice van Saksen-Kobuig en ver scheidene grootvorsten en grootvorstinnen. Na eene toespx*aaik van den metropoliet word de lijkkist door de grootvorsten en de aanwezige generaals naar de Andreaskerk ge dragen, waar rij op een katafalk opgesteld zal blijven tot de teraardebestelling. Petersburg, 23 Febr. Naar aanleiding van do heden plaats gehad hebbende inzegening van het lijk van grootvorst Sergius, werd in de Isaakskerk een rouwdienst gehouden, waaraan is deelgenomen door hovelingen, deu rijksraad en de generaliteit. De voorloopage bijzetting van het lijk van grootvorst Sergius, die gisteren zou, hebben plaats gehad,, is tot Leden ochtend uitgesteld1 moeten worden, omdat het gereed maken van het graf meer tijd gekost heeft dan men eerst verwachtte. De naam van den moordenaar is nog niet vastgesteld. Uit zijn antwoorden blijkt vol doende, dat hij, ofschoon uit liet volk ge sproten, toch een vrij goede opvoeding ge noten heoft. De moordenaar van grootvorst Sergius schijnt de spraak teruggekregen te hebben. Ei" wordt bericht, dat hij heeft verklaard zijne daad te beschouwen als door plicht voor. geschreven. De groot veraten hebben sints jaren het land tot den ondergang gebracht. Zij maakten misbruik van de zwakheid van den Cfeaar ten behoeve van hunne eigen be- lange. zij hebben den Czaar in een figurant veranderd, zoodat rijn volk hem nu verfoeit. Zijne partr heeft daarom besloten den Ozaar te bevrijden van die slechte invloeden, die hem omringenhij| is overtuigd, diat dit het eenige middel is om den Czaar van Rusland voor nieuwe rampen te redden. Noch zijne cphan- ffing, noch de spionnen zullen degenen, die ter dood veroordeeld rijn door den geddelij ken wil, kunnen redden. De identiteit van dien moordenaar blijft onbekend. Men zegt, dat hij een man is, die eene zekere opvoeding heeft genoten. In Russische regeeringskri ngen wordt ge zegd, diat den moordenar, nadat de instructie gesloten is, de dood door den strop wacht op het Senaatspleinwaar de misdaad gepleegd werd en waar in den ouden tijd de Mos- kousche misdadigers, d:e rich aan den Czaar vergrepen, werden terecht gesteld. Petersburg, 2J/. Febr. De oommissie, die rich moet bezig houden met de vraag naar ver betering van den toestand van de pers, be gon heden haren arbeid onder voorzitterschap va,n geheimraad Kobeky. Zij heeft zioh in beginsel voor de opheffing van de censuur voor de pers verklaard. De vertegenwoordager van den minister van binnemlandsche zaken verklaarde, diat de minister zelf de afschaffing van de oensuur wenscht, maar verlangt, diat de verandering geleidelijk z.i geschieden. Wat de boeken betreft, verklaarde de ver gadering rich voor opheffing van de censuur bij oorspronkelijke werken van niet minder dan tien vellen druks. De censuur zal echter gehandhaafd blijven bij boeken voor het volk en voor kinderen. De pers zal, wat hare verantwoordelijkheid betreft, nog slechts aan de rechtbanken on derworpen zijn. Petersburg2Jf Febr. Bij dagorder van grootvorst Wladimir rijn de chef van de eerste batterij der bereden garde-brigade ka pitein Dawidow en vier andere officieren waaronder de luit.-kolonel Polowzo, alsmede drie mindere militairen van deze brigade, naar den krijgsraad verwezen wegens het kartetssohot, dat werd afgevuurd bij de wij ding van liet Newawater. Warschau, 23 Febr. In de benedenstad zijn ernstige onlusten uitgebroken. Troepen zijn aangekomen om ze te onderdrukken. De ar beiders van de gasfabriek hebben bet werk gestaakt. Warschau, 23 Febr. De stakers gingen he denavond over tot gewelddadigheden. Zij ver woestten een groot seinhuis en sneden ver schillende telegraafdraden door. Warschau, 2J Febr. De stakers gingen gisterenavond tot geiweld over en vernielden een groot station buiten de stad en sneden in verband daarmee verscheidene telegraaf draden door. Tweede telegram. Beambten van den Weidhsel-spoor-weg van \Var9chau naar Mlawa hebben de laatste reohtstreeksche lijin, die Warschau met Duitsohland verbond, doorgesneden. De gemeenschap is nu nog slechte langs een grooten omweg open. Alexandrowsk, 23 Febr. In drie fabrieken met meer dan 1000 arbeiders is het werk gestaakt. De stakers gedragen zich rustig. Hunne eischen zijn van zuiver economischen aard. Batoem, 23 Febr. (Petersburgsch telegraaf- agentsohap). Overdag heerschte in de stad rust. Des avonds kwamen weder verscheidene roofaanrandingen voor. In de werkplaateen van de Russische stoomvaartmaatschappij wordt niet gewerkt. Er gaan patrouilles rond; het garnizoen is versterkt. Men vreest verdere onlusten. De stemming van de bewo ners is daarom gedrukt. In Adjari, op 40 werst afstand van Ba toem, begonnen de onlusten. Konstantinopel, 23 Febr. Volgens hier loo- pende berichten, moet de toestand te Batoem en te Poti zeer ernstig rijn. Er wordt zelfs beweerd, dat eenige schepen van de Zwarte Zee-vloot Poti hebben beschoten. Uit Petersburg wordt aan het Bérl.ner Tageblatt bericht, dat de ernst der tijden een groot aantal onafhankelijke lieden beweegt naar het buitenland te verhuizenOok som mige kapitalisten beginnen met de liquidatie i van hunne zaken, om den verderen loop van de zaken in hot buitonland af te wachten. Turkije. I Over de Bulgaaraohe bendenhoofden wordt uit Konstantinopel medegedeeld: Het be ruchte bendo'hoofd Arsoff is in Potovie bij Kiitsohevo gevallen. Sedert, den herfst van ver- j leden jaar is hij het vierde bendenlhoofd van beteekenis, die voor de Bulgaaraohe comité s verloren is gegaan. Gurtedhin en Soegareff rijn bij Slatina, Jovan Tschekreli is bij Gewgheli gevallen. Van de aanzienlijke Bulgaarsche bendenhoofden zijn tihans nog aan het werk Apostol en Kotecho bij Jemiteche-Vadar en Vodiena, Arghyr en Jovan Leonid in den om trek van Gewgheli, TSchernopejew in het ge bied van Stroemnitza en Sondanaka £n het Periwigebergte. Japan. Tokio, 23 Febr. Officieel wordt aangekon digd, dat een viorde bdnnenlandsche leening van 100 millioen, rentende 6 pet. en aflos baar in zeven jaren, binnen kort zal worden uitgegeven tot den koers van 90 pet. Venezuela. De vertegenwoordiger van Venezuela in de Fransch-Veneoolaansohe commissie, dr. Paul, heeft als bijzonder gezant van Venezuela den vioe-staatasecretaris Loomis bezocht. Hij zal eerstdaags ook door staatssecretaris Hay ont vangen worden. De New-Yorksche Sun be richt. dat dr. Paul dloor president Oastro ge machtigd is eene bijlegging in der minne van de hangende geschilpunten uit te lokken. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichten Aden, 23 Febr. Vijf schepen van de Oost- zee-vloot rijn gesignaleerd ter hoogte van Magadoxo aan de Benadirkust, varende naar het Zuiden. Admiraal Rodjestwenski heeft aan een me dewerker van de Petit Parisien, die hem op de reede bij Nossi-Bé aan de noordkust van Madagascar aan boord van het pantserschip Prins Soeworow heeft opgezocht, verklaard, dat hij niet gelooft, dat admiraal Togo hem zal aanvallen op zoo verren afstand \an de Japansche operatiebasis. De admiraal voeg de daaraan nog toe, dat hij Madagascar eerst zou verlaten na de aankomst van het derde eskader der Oostzeevloot. Londen, 23 Febr. De vice-staatesecretaris van buiten landesche zaken Percy verklaarde in het Lagerhuis, dat de regeering geen me- dedeeling heeft ontvangen omtrent de uit spraak van de commissie voor het Boggers- baaik-incident. Petersburg, 23 Febr. Van de 10 of 11 vra gen of overwegingen, waarin het rapport van de commissie tot onderzoek van het Noord- zee-incident is gesplitst, zijn alleen de eerste drie ten gunste van Rusland beslist, nl. 1. Was Rodjeït wen sky's vrees gerecht vaardigd 2. Was het schieten op wat de Russen voor torpedobooten aanzagen, gerecht vaardigd? 3. Hadden de Russen behooren te stoppen om aan de visschersschepen bijstand te ver- leenen Het rapport stelt de bewering van de Rus sen, dat er torpedobooten aanwezig waren, geheel ter zijde en stelt vast, dat de Russen op de „Aurora" gesel ten hebben. Het rap port schijnt ook tot de slotsom te komen, dat de Russen verantwoordelijk zijn voor de aangerichte schade. De Temps bericht, op grond van informs tiën aan het Russische gezantschap ingewon nen, dat, ofschoon natuurlijk de kwestie van den vrede in Rusland overal druk besproken wordt, het onjuist is, dat de Russische regee ring haar onder de oogen heeft gezien. Eerst over eenige weken zal generaal Koeropatkin de beslissende poging wagen. Dit is dus voor Rus'and niet het oogenblik om aan den vrede te denken, en nog minder om de voor waarden te bepalen, waaronder de vrede mogelijk zou rijn. Bij gevolg is er geen grond voor de berichten van de telcgraaf-agent- sehappen. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Parijs be richt, dat de diplomatieke wereld sedert eenige weken reeds zoekt naar een aanknoo- pingspunt voor vredesonderhandelingen tus- schen Rusland en Japan. Aan dit feit is niet meer te twijfelen, en wanneer de be richten van vredesbemiddeling van tijd tot tijd worden tegengesproken, dan bewijst dit slechte, dat weer een van deze aarzelende pogingen om de voelers uit te steken, is mis lukt. In Petersburg is men zich op dit oogen blik even duidelijk er van bewust als in Pa rijs, dat de voortzetting van den Oost-Azia- tischen oorlog geen lauweren meer kan bren gen, maar daarentegen den toestand in het binnenland van het rijk moet verergeren. De Czaar en een doel van de grootvorsten ver langen oprecht naar den vrede, zelfs een vrede met zware offers. Minister Delcassé is op intieme wijze ingelicht over de persoonlijke gevoelens van den Czaar, en hij hoeft deze kennisgeving waarschijnlijk op de juiste wijze uitgelegd, door langs een groeten omweg de Japanneij zeiven te laten polsen, welke vre desvoorwaarden van deze zijde zouden rijn te verwachten. Als tusschenpersoon heeft daarbij de diplom&tie van een der driebond staten gediendmen noemt hiervoor Oosten- rij k-Hongarije. De eischen van Japan bestaan in de vol gende punten: hot verleenen van eene be hoorlijke schadevergoeding in geld, volledig terugtrekken van de Russen uit Mandsjoerije, dat weder onder Chineesch gezag komt, hand having van het Japansche protectoraat over Korea en afstand van he' eiland Saohalin De Japanners lieten ook doorschemeren, dat rij hunne eischen zouden verzwaren en don afstand van Wladiwostok daaraau zouden toevoegen, als de oorlog nog lang werd voort gezet en hen nieuwe, zware offers oplegde. De lijpt van deze eischen is in Petersburg bekend. Wat de houding van de Fransdhe regee ring betreft, het sohijnt niet, dat minister Deloassé aandrang op den Czaar uitoefentom de vredesonderhandelingen te openen. Voor Frankrijk komt het bovenal er op aan, het oogenblik af te wachten waarop het Russi sche staatscrediet solied genoeg zal rijn om de financieele liquidatie van den oorlog toe te laten, waarbij Frankrijk waarschijnlijk rijn bondgenoot zal moeten bijspringen. Het Rus sische staatscrediet hangt echter op dit oogenblik meer van bet herstel der rust in het binnenland dan van het lot der oorlogs- operatiën af. Deze overweging is de voor naamste reden, waarom het openen van de vredesonderhandelingen voorloopig nog niet in gang komt. Over de huding van Japan in de kwnestie van het sluiten van den vrede verneemt deze correspondent, dat Japan teruggekomen is van het standpunt, dat het slechts op vredes onderhandelingen zal' ingaan, wanneer Rus land ze mocht aanbieden. De Japansche ge zant te Parijs, Motono, gaf officieus te ver staan, dat Japan elke vredesbemiddeling aan neemt en bereid is de vredesvoorwaarden ook langs indirecten weg te bespreken. Deze tege moetkomende houding wordt echter weder opgeheven doordat Japan, als Rusland zijne voorwaarden niet terstond aanneemt, dreigt er later nog nieuwe, zware eischen aan te zullen toevoegen. Allerlei vMarconi, de vermaarde uitvinder van de draadlooze telegraphie, zal den 17. Maart in het huwelijk treden met miss Beatrice O'Brien, een rijke Iersche jongedame. Het. huwelijk wordt te Londen voltrok ken. De jonggehuwden doen een huwelijks reis naar de Vereenigde Staten en bij hunne terugkomst zullen zij eenige dagen te Rome de gasten rijn van Koning Victor Emanuel. vDe Deensche uitgever Holck heeft een som van f 24.000 geschonken voor het inrich ten van een wetenschappelijk station in Groenland, ten behoeve van de studie der Poolstreken. Het station zal worden geves tigd op het eiland Disko. Do kosten van onderhoud, op f 7500 per jaar geschat, zullen door de Deensche regee- ring gedragen worden- vDe heeren Torrey en Alexander, lei ders der „godsdienstige herlevingsbeweging" te Londen, houden nu, behalve de samenkom sten in de „Albert Hal", ook middagbijeen komsten in de City, in de groote zaai van het „Caunonstrert-hotel". Maandag pdeekte dr. Torrey daar voor een groote scharo van toehoorders over „het ge zag van den Bijbel" en gisteren over de „Opstanding van Christus". vIn het Russische dorp Ryka ziju tien wenschen gestorven door het gebruik van vergiftigden brandewijn, welken zij op een bruiloft dronken en nog 16 anderen dor brui- loft3ga ten liggen Z;cr bedenkelijk riek. vMen houdt het nu voor zeker, dat de 2o0 arbeiders, die bij de ontploffing van de mijn te Bessemer, Alabama (Ver. Staten) werden ingesloten, allen om het leven rijn gekomen. vTe Barcelona is een luchtballon, welke van de Plaza di Torres was opgestegen, in brand geraakt. Do luchtreiziger viel uit liet schuitje en werd verpletterd. vTe Juarez, in Mexioo, is bij een stie rengevecht een bekend matador, Rafaël Ara na, bijgenaamd de durf-duivel, na twee stie ren gedood te hebben, zelf het slachtoffer geworden van een derde, die hem doodclijk verwondde. vEen geweldige brard is uitgebroken in een van de talrijke m .torwinkels"in Long Acre bij Saint Martin Lane. Da fello Noor denwind verijdelde lang alle pogingen om hem to blusschen. De .vlammen sloegen over de huizen er naast en er tegenover, gevoed door massa's benzine. Vele huizen zijn ver nield. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 23 Februari. Geopend 11 ure. H o o g c r-0 u d e r w ij s-w e t. De beraadslaging wordt voortgezet en wel over urt. I07ra (subsidiën aan bijz. gymna sia) met het daarop voorgestelde amendement

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1