Uit den omtrek. STADSNIEUWS." van de bee ren Borgesius en Bos, strekkende om vast te stellen dat de minister kan bepa len; dat geen subsidie wordt gegeven voor lesuren in vakken, welke niet op het leer plan voorkomen. De Minister van Binnen 1. Zaken (dr. Kuyper) zegt, dat omtrent de strekking van het amendement geen verschil van inee- ning bestaat. Intusschen moet de minister toch wijzen op conigo bedenkingen van vor mei ijken aard. Do min. geeft eene andere redactie in over weging om aan do geopperde bezwaren tege moet te komen, waarmede de voorstellers ver klaren zich te vereeuigen. Dientengevolge wordt nu bepaald dat vak ken die niet gerekend kunnen worden tot het voorbereidend hooger onderwijs te be- hooron, niet voor subsidie in aanmerking komen. Bija art XXV is door de hecren Lohraan Heemskerk en Nolens voorgesteld een artikel XXVbis, luidendeEen voorstel van wet, strekkende om het in de hooger-onderwijs- wet en in andere wetten bepaalde omtrent de bevoegdheden, verbonden aan den univer- sitairen graat! van dotoor of aan cenig getuig schrift van met gunstig gevolg afgelegd uni- borsitair examen, wordt vervangen door eer» zelfstandige regeling voor het verkrijgen van dezo bevoegdheden, wordt binnen vijf jaren na de in werking treding van deze wet in gediend. De heer L o h m a n, dit amendement toe lichtende zegt, dat het slechts strekt om aan den Staat te waarborgen dat hij geschikte en bruikbare ambtenaren krijgt. Die geschikt heid moet blijken uit bekendheid met de cischeu der praktijk. Er moet zijn oen univer sitair examen. Wie dat heeft afgelegd is nog geen doctor, maar staat gelijk met de tegen woordige meesters in de rechten. Daarna kan men zich practisch verder voorbereiden, zonder vorplicht te zijn verder de universiteit, te beozeken. De doctorstitel wordt slechts verleend aan hen, die na een dissertatie pro- moveeren. Spr. meent dat hiermede eene op lossing gevonden is die bevredigen kan. Do heer Bos bestrijdt het amendement, dat te veel let op de juridische opleiding, als of er geen andere vakken zijn. Na al hetgeen hier gezegd is over staats examens, dient men ook duidelijk in hel amendement, te doen uitkomen wat men wil. De heer Nolens meent, dat dit amen dement nog niets beslist over de richting waarin de oplossing is te zoeken, en in dien gedachtcngang heeft hij het dan ook mede onderteekend. Hij ziet in het amendement een middel tot pacificatie en in dat opzicht verschilt hij met den heer Lobman. De heer Van der Vlagt meent, dat de lieer Lobman toekomstmuziek heeft doen hooren en vooruit loopt op de uitkomsten van den arbeid der inschakclings-commiasde. Spr. voelt veel voor do omwerking der vakken in dien zin, dat de doctorale vakken oandi- daatsvakken worden, maar minder kan hij 2ioh vereenigen niet do halvecring. Tegen over den heer Lohmon ontkent. Spr. ooit ge zegd te hebben, dat een universiteit louter wetenschappelijke mannen moet voortbren gen. Hij houdt vol althans wat Leiden betreft dat de groote meerderheid der ju- riston die daar promoveerden, hebben ge noten eene wetenschappelijke opleiding. Dé Minister meent, dat de linkerzijde, bij monde van de heeren Röell en Bos eenige tegemoetkoming toonde, ton aanzien van hot verleenen van den effect us civiiliis door de bijzondere universiteiten, mits maar dezelfde edsohen werden gesteld als aan de Openbare Universiteiten. Men ecschite hoogere waar borgen, dan thans verstrekt worden. Wat het amendement betreft, zonder goede defi- naoering van wat het Staatsexamen zou moe ten zijn, kamt meai or niiefc. En die défi- niecring gaat maar zoo gemakkelijk niet. Daarom ziet de minister in het amendement dan ook geen voorstel van pacificatie, maar de waarde van het voorstel is hierin gelegon, dat do quaestie der Staatsexamens weder aan de orde wordt gesteld en een soort obligo voor de Regeoring schept, om deze zaak aan de orde to brengen. Efe minister meent dan ook dat de Kamer, in dien zin het amendement kon aannemen. Afstemming van het amendement zou een domper op do zaak zijn. In het collie be zoeken ziet do minister nog geen wetenschap pelijke opleiding. Na voortgezette discussie werd het amen dement z. h. s. aangenomen. Aan do orde is alanu do motie voorgesteld door de hecren Schokking eu De Visser, lui dende De Kanier, van oordeel, dat de theologische faculteit, in 1876 zoodanig veranderd is, dat ouder den naam van faculteit van godgeleerdheid eene faculteit van godsdienstwetenschap ia inge voerd; van oordeel, dat het gewenscht is, dat zij hersteld worde in eene. die tot voorwerp van onderzoek heeft de kennisee Gods en gebon denheid aan de openbaring, die in Christus haar middelpunt heeft; acht het gewenscht en het thans in behan deling zijnde wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van do wet ot» het hooger onder wijs eene bepaling op tc nemen, dat de tegen woordige faculteit van godgeleerdheid bij na dere wet in eene zoodanige zal veranderd worden, dat onderwijs gegeven wordt in de vakken der godgeleerdheid. De heer Schokking zegt dat de bedoe ling van deze motie geen andere is dan die bij de behandeling van het vorige ontwerp door hem uiteengezet. Ook Spr. is de mee ning toegedaan dat de wetenschap om haar zelfs wille moet worden beoefend en daarom moet do godsdienstwetenschap als een eigen wetenschap aan de openbare universiteiten gehandhaafd worder. Door de heeren Sc bokking en De Vis ser wordt voorts als amendement voorge steld om achter art. XXV in te voegen het bepaalde omtrent de faculteit der god geleerdheid aan de Rijksuniversiteiten wordt bannen drie jaren, na het, in werking treden dezer wet nader geregeld, zoodat onderwijs gegeven wordt in de vakken der godgeleerd heid. De heer Van der Vlugt meent, -at men hier te doen heeft mot een unicum van wetgeving cm hij waarschuwt ernstig tegen het aannemen van tot niets bindende senten tiën. Als daarbij geen bindende termijn wordt gestold, is dit minder org. want dan kan de wetgever self den tijd nog niet gekomen achten, maar erger wordt hot, wanneer wel een termijn wordt gesteld en het geval zich eens voordeed, dat er van Regeering veran derde. Wait dan? Wanneer er dan eene Rog kwam, misschien minder theo'ogosch aange legd, dan zou de wetgever een door hem ge geven wet naast zich neerleggen. Want hoe zou zij de wot ten uitvoer moeten leggen* Zelfs wanneer deze Regeeriug aanblijft en over 3 jaren niet de uoodige bouwstoffen heeft vergaderd, dan zou zij zelf die wet niet kunnen uitvoeren. Ho© stellen zich de voor stellers der motie de faculteit voor, welk© zij verlangen. Zal het. zijn een Ned. Herv. facul teit? Of een katholieke? Of een gemengde, Ned. Herv. eu Katholieke? Daaromtrent laat de motie ons in het duister. Wat spr. dan wil Hij heeft geen eigen oor deel in deze maar refereert zich aan het oor deel van deskundigen cn dan zegt hijDe Ned. Herv. kerk stickte zelf een behoorlijke kweekplaats voor haar aanstaande verkondi gers van Gods woord. Het groote lichaam der Ned. herv. kerk stichtte ecu seminarium en plaatse daar een zestal eminente mannen, die de aanstaande predikanten bezielen met lief de voor hun schoon ea nobel ambt. De the ologische faculteiten kunnen dan daar naast blijven wat zij zijn. De heer Schokking, nader de voorstel len verdedigende, wijst d„n heer Van der Vlugt er op, dat er een zeker beginsel van continuïteit is, dat eene regeering biudt aan genomen beslissingen en haar dwingt die uit t© voeren. Het denkbeeld van een eigen se minarium acht. spr. niet wol uitvoerbaar. Godgeleerdheid in eigenlijken zin is weten schap. Op de vraag of een kerk bevoorrecht moet worden, antwoordt Spr. dat de kerk, die tot nu toe gebruik maakt van de universiteit, er recht op heeft, dat die universiteit dien overeenkomstig zal worden ingericht. De heer De Visser had zich gevleid, dat prof. Van der Vlugt als wetenschappe lijk man de wetenschappelijke beoefening der godgeleerdheid hier zou hebben verdedigd en den staf zou hebben gebroken over het leu genachtig art. 42. Uit volle overtuiging heeft Spr. de motie en het amendement mede on derteekend en liij beveelt beiden der Kamer aan De hoor Marchant vraagt eu bekomt verlof, op later te bepalen dag, den minister van oorlog eenige inlichtingen te vragen om trent de overplaatsing van den len luiit, Reitsma van Assen naar Doesburg. Heden 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 24 Febr. 1905 bevat de Volgende Koninklijke beslui ten: eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Evertsen" de kapitein ter zee J. C. Kramer en dit bevel opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee P. C. Zwaan eervol ontslagen uit hunre betrekking tot de landmacht de reserve-officieren van ge zondheid tweede klasse A. L. Vrind en S. H. Brongersma op non-activiteit gesteld de kapitein F* W. H. H. van Straaten, van het le regiment infanterie benoemd bij de infanterie bij het 7e reg. tot le luit. de 2e luit. J. F. van der Vijver van liet korps; bij het 9e reg. tot kapitein do le luit. P. H. J. L. Lienders, adjudant bij het 3e regiment; eervol ontslagen uit den militairen dienst de kapitein-intendant op non-activiteit J. Rutgers, van het personeel der militaire ad ministratie op verzoek eervol ontslagen als lid van het college voor de zeevisscherijen, onder dankbetuiging voor de door hem in die be trekking bewezen diensten, mr. G. J. Goe- koop, te 's Gravenhage. H. M. Koningin-Moeder heeft een bijdrage van f 50 geschonken voor de alge- meene Haagsclie polikliniek. Gisteren, ter gelegenheid van dén ge denkdag van Washington's geboortedag was de Unievlag aan de kanselarij van het Noord- Amerikaansch© gezantschap in het Voorhout te 's Gravenhage ontplooid). Dé gisteren ochtend in de Russische kapel aan den Scheveningschen weg gehou den rouwdienst ter gelegenheid van de bij zetting van het stoffelijk overschot van groot vorst Sergius, werd bijgewoond door de le den der Russische legatie, door den Fran- schen gezant en door verschillende personen uit de residentie. Neder 1. Consulaat te Danzig. De waarneming van het ten gevolge van het overlijden van den titularis opengevallen con sulaat te Danzig, is tijdeÜjk opgedragen aan den vice-consul der Nederlanden aldaar, den heer G. Brinckman. (Stct.) Met het oog op den tegenwoordigen stand der geldmarkt, wordt na het afdecüugs- onderzoek in de Tweede Kamer buitengewo nen spoed gemaakt met het ter openbare be handeling voorbereiden van het ontwerp van wet tot het aangaan van eene Staatsgeldlec- ning. Na afdoening door de Tweede Kamer zal de Eerste Kamer kort daarop er voor wor den bijeengeroepen. In het district Franeker hebben nu al de liberale kiesvereenigingen zich uitge sproken. Franeker, Franekeradeel, Menaldu- madeel, Hennaordcradeel en 't Bildt stelden het aftredend lid, den heer F. Li eft i nek; Baarderadeel den he r C. A. Zelvelder. De vrijzinnige kiesvereeniging Alge meen Belang te Nieuwerkerk a/d IJsel stelde tot voorloopig candidaat voor de Tweede Ka mer prof. De Louter te Utrecht. De Vrijzinnig-democratisch© kiesveree niging in het district Schoterland heeft tot candidaat gesteld den heer C. V. Gerritsen te Amsterdam. Naar het Itbld. verneemt, is het voor nemen der Christelijke Partijen voor het Kamer-lidmaatschap in district Vlil Amster dam. niet te candiaeeren den heer mr. S. de Vries Czn., zooals vroeger gemeld werd, doch den heer A. Harmsen Jr.. lid van den Am- sterdamschen gemeenteraad. Van anti-revolutionaire zijde is tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer in het district Dordrecht gesteld de heer ds. A. S. Tal ma. De candidaat der S. D. A. P. voor Tietjerksteradeol, Vliegen, heeft de candida- tuur in dat district niet aangenomen. (Volk). In de gisterenavond te Culemborg ge houden raadsvergadering werd tot wethou der benoemd (vacature wjilen den heer J. H. van Eek) de heer A. Bliienburg Wz. *-De uitvoeringen op muzikaal- en sport gebied, die het comité voor volksfeesten der Vereeniging voor Handel en Nijverheid te 's Gravenhage voornemens is dit jaar weer ter herdenking van den verjaardag van den Prins, voor het volk te geven, zullen met het oog op de stille week en het Paaschfeest ge steld worden op 26 April a.s., derhalve een week na den verjaardag van Z. K. H., tot welken datum reeds de feestviering van wege de gemeente verschoven was. De heer Joh. H. Kapteijn, organist der St. Jacobuskerk te 's Gravenhage, zal Don Lorenzo Perosi bij de repetibiën en uit voeringen van zijn oratorium daar zoowel als in andere steden assisteeren. Yoor dr. Bollaa n's inrich ting. Eenige dames en heeren te Amers foort zullen een tooneeluitvoering geven, ten bate van dr. Boliaan's inrichting voor lupus- lijders te Rotterdam. Geschenk aan het Leger des Hei ls. Een bekend ingezetene van Laren, groot vriend van het Leger des Heils, heeft ter gelegenheid van zijn 3 7 J-jarige echtver- eendging aan het Leger des Heils geheel on bezwaard ten geschenke gegeven een villa te Bussuan, ten einde dlie in te richten tot een opvoedangsoord, waarin voornamelijk onver zorgde kinderen door bemiddeling vn het Leger des Heils huisvesting en verzorging zul len vinden. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, brengt ter kennis van belangheb benden, dat bij de boekhandelaren firma ge broeders Van Cleef te 's Gravenhage, tegen betaling van f 0.32^ per exemplaar, tot een beperkt aantal verkrii o-baar is gesteld het ontwerp voor de zomerdienstregeling 1905, aangeboden door de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen. Eventueel© opmerkingen betreffende dit dienstregelingsontwerp moeten, ten einde vóór de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, {na gezonden worden vóór of op 5 Maart 1905 aan liet departement van waterstaat, handel en nijverheid. Pakhuisknechts te Almelo. De heer F. ter Braake Bzn, te Almelo heeft een der 4 pakhuisknechts, die in October het werk staakten, op diens verzoek weer aan genomen. De moord op den Haagsohen kastelein. Van het vonnis der rechtbank te 's Gravenhage, waarbij de metselaar D. wegens „mishandeling den dood- ten gevolge gehad hebbende", gepleegd op den kastelein v. E. op de Groote Markt, tot vijf jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, is zoowel door den officier van justitie, die wegens doodslag veroordeeling tot twaalf jaar had geëischt, als van de zijde van den veroordeel de hooger beroep aangeteekend. De moord in de Czaar Peter straat. Gelijk men zich herinnert, ston den in het voorjaar van 1903, als verdacht van moord, in den nacht van 9 op 10 April 1902 gepleegd op P. Brouwer en diens nicht in de Czaar Peterstraat te Amsterdam, te recht: J. de Wolf (bijgenaamd „Blommetje") en een zekere Donker, uit Bussum. Dfe aanklacht steunde in hoofdzaak op pertinente verklaringen van zekere vrouw Verhoef, een bierhuishoudster te Bussum, en op inodedeelingen van een paar gedetineerde „vrienden" van do verdachten. In den loop van de terechtzitting rees twij fel aan de betrouwbaarheid van deze hoofd getuige, welke ten slotte zóó sterk werd, dat de behandeling van de zaak geschorst werd. Het N. v. d. D. kan thans mededeelen, dat deze zaak den 3len Maart a.s. opnieuw voor de rechtbank zal komen. Er zijn echter geen nieuwe getuigen gedagvaard en daar de vermoedens van ongeloofwaardigheid der genoemde getuigen zijn toegenomen, één hun ner is krankzinnig verklaard, de tweede nam zijne verklaringen terug, terwijl de bierhuis houdster verdacht wordt 'de door haar ont vangen „dreigbrieven" zelf geschreven te heb ben, wordt verwacht dat de beide ver dachten (die uit anderen hoofde gevange nisstraf ondergaan) zullen worden vrijgespro ken. De vermoedelijke moord te Beek. Omtrent den vermoedel ijken moord1 op het jonge meisje, wier lijk Woensdag te Beek bij Nijmegen werd gevonden deelt „De Gelderl. nog eenige bijeonderheden mede: „Het meisje moet Maandagavond te Berg- en-Dal gezien rijm met een manspersoon, die nog vóór den avond daar alleen terugkeerde. Rondoan den waterplas wijzen de voetstap pen, waarvan onmiddellijk gipsafdrukken ge nomen zijn, duidelijk uit, dat beiden ver schillende malen liet water rijn rondgewan deld. Daarna schijnt de man haar onvoor zien in den plas gestort en misschien met zijn stok onder geduwd te hebben. De stok, een stalen rotting, geheel kroon gebogen, is in 't water gevonden met het ondereind er boven uitstekende. De stok draagt een monogram, oen dooreengestren- geld© I en C. Het water is hoogstens een meter diep, zoodat, als hier goen opzet in het spel was geweest, do ongelukkige cr niet in nad be hoeven to verdrinken. Gisterenmorgen is uit het water nog een parapluie opgehaald mot zilveren knop. Daar de stalen baleinen erg verbogen wa ren, is het niet onmogelijk dat de drenke linge er mee geslagen is. De parapluie draagt het handelsanerk van een huis to Lui'k on ook in den mantel is een Belgisch adres te lezen. Teekenen van geweld rijn overigens op het lijk niet te zien. Men brengt de zaak in verband met een advertentie, dezer dagen in de „Prov. 'e-Hert. Ct." geplaatst, waarin vermeld stond dat de 26-jarige dienstbode van de familie Sohevichaven, geboren te Kcrkdriel, sinds 2 Februari van daar werd vermist. Levensgevaarlijke verwon ding. De justitie uit Winschoten is naar Hoogezand vertrokken, waar een zekere O. rijn zwager B. W. met een revolver een levensgevaarlijk schot in het hoofd heeft toe gebracht. Afpersing. Het Openbare Minis terie bij het Haagsohe gerechtshof, vorderde gisteren bevestiging van de veroordesling tot 1 jaar gevangenisstraf van een politieagent te Rotterdam, welke straf hem door de recht bank aldaar was opgelegd, ter zake van af persing door misbruik van gezag. Zou 't waar z ij n? Men schrijft uit Zutfen aan Het Volk De vnldwachter te Eefde bij Zutfen stolde een eisch bot söliadevergoeding in van f 200 tegen ean zekeren Van Campen, omdat deze liem belachelijk had gegroet en uitgelachen en hi: daardoor een slechte spij-,vertering had gekregen, die een meer kostende voeding noo- dig maakteVrijdag wordt dit zaakje voor den burgerlijken redhlter behandeld. Ontvlucht. De maréchausée S. J., die in de vorige week van de brigadte te Vlachtwedde per rijwiel spoorloos verdween, te Noondwolde werd aangehouden en vandaar naar Leeuwarden overgebracht, is er in ge slaagd aan de justitie te ontkomen en moet nu, naar verondersteld wordt, de wijk heb ben genomen naar Duitschland. Gevaarlijke liefhebber ij. Be govaarlijike aardigheid oan op voorbijgaande treinen te schieten, schijnt aanstekelig be worden. Thans wordt weer gemeld, dat tus- 6tiien Vogelenzang en de halte Woeetduin de ruit van een dlerde klas rijtuig van een tnedn der H. IJ. S. M. door een projectiel is ver brijzeld. Gelukkig werd niemand gekwetst. Arm meisje. Men meldt uit Zuit- plhen aan de N. R. öt. Een 45-jarige die net bode alhier verloor gis terenavond ten nadeele van den heer bij wien zij diende, een bankje van f 60. Daarover is zii door hem onderhouden en zij heeft zich dit zoo aangetrokken, dat zij zich gisteren morgen door ophanging van het leven heeft beroofd. Door den trein gedold. Giste renavond is aan een overweg nabij het station Oudenbosch (Nbr.) de werkman V., aldaar wonende, door den sneltrein van Antwerpen naar Amsterdam, te pletter gereden. Te Hengelo (Ov.) zouden aan het station drie paarden van een Duitschen koop man ingeladen worden. Zij schrikten en sloe gen op hol, de lijn naar Del den op. Zij wer den alle drie door een aankomenden trein overreden en gedood. Brand. Te Beek (Nbr.) is gisteren nacht de boerderij met schuur en stal van den landbouwer J. St. totaal afgebrand. De vlammen, aangewakkerd door den feilen wind, grepen zoo snel om zich heen, dat niets kon gered worden. Alles was verzekerd. Een paard en zes koeien kwamen in de vlammen om. School- en Kerknieuws. Vreemdelingen aan onze Uni versiteiten. De bestuursleden van de Stu- denten-afdeeüng Leiden van het Algem. Nêderl. Verbond hebben een verzoekschrift gezonden aan H. M. de Koningin, waarin rij opmerken dat naar hunne meening de herziening van het Hooger Onderwijs eene goede gelegenheid aan biedt om tegemoet te komen aan de herhaalde lijk geuite klachten over bepalingen, die aan vreemdelingen het behalen van graden aan Ne- derlandsche hoogescholen moeilijk maakten dat wel volgens het aanhangige ontwerp de gelegen heid is uitgebreid om bij Koninklijk besluit de zoodanige buitenlandsche examens aan te wij zen, die eeno gelijke bevoegdheid verleenen als Nedcrlandsche examens, dat echter groote kan sen bestaan, dat de buitenlandsche examens óf zwaardere óf lichtere eischen stellen dan de Nederlandsche, waarmee zij overeenstemmen dat derhalve in het eerste geval de studie aan dé Nederlandsche hoogescholen wederom be moeilijkt zal worden, terwjjl het toch van het hoqgste gewicht is, dat de stamverwanten (als Vlamingen, Zuid-Afrikaanders, Hollandsohe- Anierikanen), de Nederlanders in het buiten land en Nederlandsche onderdanen of anderen, die onze taal machtig zijn, niet van onze hooge scholen geweerd worden, dat echter in het tweede geval het verleenen van effectus civilis onder lichtere voorwaarden, tot onbillijkheid zou kunnen leiden tegenover Nederlanders. Adressanten vestigen dringend de aandacht op het in Belgiö aangenomen stelsel, dat dé ge noemde bezwaren opheft door het onderscheiden van zoogenaamde „diplómes légaux" en „dipló mes scientifiques." Ten gevolge van de regeling ten onzent, zeg gen adressanten, studeeren er zeer vele Afri- kaanders in het buitenland, terwijl Ihet ook meermalen voorgekomen is, dat Belgen van de studie aan onze noogescholen weerhouden zijn. Adressanten erzoeken daarom, dat het H. M. moge behagen, in het aanhangige wetsont werp eene wijziging in dien geest aan te bren gen- („L. D.") Dr. Louis Bahler. Wij lezen in de „Leeuw. Ct.": In de Zondag te Oosterwolde gehouden gods dienstoefening der Ned. Herv. Gemeente maakte de predikant, L. A. B&hler, bekend, dat door het classicale bestuur van Heerenveen aan het prov. bestuur van Friesland werd versacht hem als predikant t - ontslaan. Deze zaak, die geheel buiten den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente aldaar is omgegaan, veroorzaakt bij het meerendeel van de leden dier gemeente verontwaardiging. Ds. Ballier schrijft zelf in het weekblad „Vrede" het volgende „Het classicale bestuur van Heerenveen heeft „met eenparigheid van stemmen" mjj aan het provinciale bestuur van Friesland voorgedragen tot ontzetting uit mijn ambt. De Nederlandsch Hervormde Kerk, die eeen blinde geloofsformulieren heeft en als zoodanig noch orthodox, nooh modem is, zij kan mij niet uitbannen. Dat ik in de Ned. Herv. Kerk niet geduld mag worden, is het persoonlijk gevoelen der orthodoxe heeren, die thans, door den loop der omstandigheden, samen het classicale be stuur van Heerenveen vormen. „Genegenheid voor het Boeddhisme, geloof in reïncarnatie en karma, en een mystieke, geeste lijke Christus-beschouwing, zijn de gronden voor mijn afzetbaarheid, indien we ten minste aan nemen dat er niet leelijker drijfveeren achter zitten. Het is vreeselijk, de achting voor zijne tegenstanders te verliezen." In de gisteren gehouden vergadering van den Utrechtschen Gemeenteraad werd o. a meegedeeld dat met ingang van 1 Augus tus aan den heer L. Gerhardt op rijn verzoek eervol ontslag is verleend als directeur van en leeraar aan den cursus voor de opleiding van de hoofdakte. De raad verleende eervol ontslag op diens verzoek aan dr. M. A. Schepers als gemeente geneesheer. Vastgesteld werden de kohieren van da straatbelasting en van de inkomstenbelasting voor het jaar 1901. Be begrooting 'voor de schutterij werd ge wijzigd, omdat nu de sterkte verminderd is, de uitgaven ruim f 1300 minder behoeven tc bedragen. In verband hiermede werd' even eens de gemeentebegrooting gewijzigd. Goedgekeurd werd de gewijzigde verdeeling in stenidistricten voor de verkiezingen voor den Gemeenteraad, overeenkomstig de ver deeling zooals die voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten is vast gesteld. 'Hierbij wei'd de wenscihelijkheid be toogd om tot voorzitters der stembureaux niet uitsluitend raadsleden te benoemen. Een voordraoht tot onbewonbaarverklaring van eenige één-kamer-woningen in de Keuken straat gaf aanleiding tot een uitvoerig debat, omdat vier jaren geleden deze zelfde wonin gen voor verbetering vatbaar waren verklaard en enkele leden nu .meenden dat het niet aan ging om nu toch de woningen af te keuren. De meerderheid was het echter met de commissie van onderzoek^en met B; en W. eens, dat de woningen nu weer zoo achteruit gegaan waren, dat ze geen „mensohwaardig verblijf" opleverden en aldus werd dan ook besloten. Eveneens gaf tot een uitvoerige discussie aanleiding het advies van de oemmissie van art. 166 om afwijzend te besc1 ''en op een adres van de slagers om een verplichte keu ring voor te schrijven voor alle ingevoerd vleesch. Van de zijde der commissie werd er vooral de nadruk op gelegd dat de keuring van klei ne stukken toch slechts een schijnkeuring zou rijn, omdat daaruit niet kan worden afgeleddi of het vleesch niet afkomstig was van zieke dieren. Bovendien zou deze verplichte keu ring het monopolie der slagers in de hand werken. De heer Das vreesde, dat de slagers, indien afwijzend beschikt wordt, samen even buiten de gemeente een eigen abattoir zouden gaan oprichten en dan werd de openbare slacht plaats voor de gemeente een strop. Intusschen kwam de zaak niet tot een op lossing, want door de aanneming van een mo tie van den heer Das werd de zaak aangehou den tot de volgende vergadering. Goedgekeurd werd de voordraoht tot wij ziging van het Besluit van 2 Februari tot af lossing van het restant van de 4 geldleenin- gen en tot uitgifte der 2e reeks van de geld- leenin? van 1904. Dé bepaling van den dag der aflossing en uitgifte is nu aan B. en W. overgelaten. Nadat besloten was tot het aanbrengen van brandmuren op de zolders van het Stedelijk ziekenhuis en de drie aftredende leden van het college van regenten van de stads-aalmoe- zenierskamer, de heeren G. K. C. van Lyn- den, E. G. Duijvis Jr., en C. J. G. de Booij, herkozen waren, Werd de vergadering veran derd in eene met gesloten deuren, die niet weer 3©or een openbare werd gevolgd. ai B. en Wvan Utrecht berichten in een kennisgeving dat, in afwijking van het geen daaromtrent in sommig)© kalenders voor 1905 is medlegedeeld in deze gemeente ge- dbrende het jaar 1905 paardenmarkt zal wérden gehouden op de navolgende dagen 13 Maart, 17 April. S Mei. 5 Juni, 3 Juli, 7 Augustus, 18 September, 9 October', 6 No vember en 11 December. Hilversum. Het voornemen bestaat alhier ©en volksschouwburg te stichten. Men schijnt midden in de gemeente reeds een ge schikt terrein gevonden te hebben. Hilversum. De dienstbode van den heer S. alhier, die reeds 8 jaren bij dezen heer in betrekking was, heeft rich schuldig gemaakt aan diefstal van linnengoed. Zij werd door de politie gearresteerd. Men verzoekt ons in herinnering te willen brengen, dat de verbintenis voor ads- pirant-militie-officieren moet worden gesloten tusschen 1 en 10 Maart e.k. en dat het daar voor vereischte examen, zoo noodig, zal -wor den afgenomen tusschen 5 en 10 Maart. Zij, die voor eene dergelijke verbintenis in aanmerking wenschen te komen, zullen zich dus al worden rij; eerst op een lateren dbtuin ingedeeld tijdig ten bureele van den command'ant van het 5e regiment infan terie tot het aangaan der hierboven bedoel de verbintenis moeten aanmelden. aDe heer B. P. Hamers is gekozen als bestuurslid (voor d'e provincie Utrecht) vail den Algemeenen Bond van R K. kiesveree nigingen in Nederland. Voor het examen „Nuttige Handwer ken" slaagden te Utrecht de dames G. J. Boerhof, M. H. Geling, en M. E. van Ha- mersveld, allen van hier. In de Remonstrantsche kerk treedt Zondag a.s. te 10£ uur voorm. prof, F. Can- negieter van Utrecht op. Wij herinneren aan de uitvoering van ..Jubal". heden avond te 8 uur in Amicitia en aan de vergadering van de Vrijz. Piopagan- daclub in de Keizerskroon, waar de neer Zel velder zal spreken over: „De Vrijtrinnigen bij de aanstaande verkiezingen." Bedreigingf smaad en beleediglng. Voor de rechtbank te Utrecht werd giste- ren, behandeld de zaaik teven Elisabeth F., 20 jaar oud, beschuldigd van het schrijtven der anonieme brieven en briefkaarten en over Ds. Meiners, alhier. In deze zaak, die het grootste gedeelte der openbare terechts- zitting van Donderdag in beslag .nam, waren twaalf getuigen gedagvaard, terwijl de verder driger, mr. dr. W. A. van Zijst, drie getuigen a décharge had doen dagvaarden Uit do uitvoerige verklaringen van den eer sten getuige, ds. M., bleek het volgende: In het voorjaar van 1904, vóór Paschen, ontving ds. M. een brief, waarin werd ver zocht om zekere Georgine v. A. niet aan te nemen, omdat haar ouders noodt in de kerk kwamen, en zii zelf ook niets er om gaf. Aan dit verzoek, onderteekend „eenige ouder-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2