Uit den omtrek. STADSNIEUWS. kers, die den wonderdokter te Ginneken (den heer F. Colscrn) wilden consulteeren. Van station Breda vervoerde twee* expres- traras de patiënten naar Gumeken. Te Suameer overleed, naar de Prov. Grón. Ct. meldt, in den ouderdom van 68 jaar K. W v. d. Wal, in wijden kring bekend on der den naam van het Suameer der boertje (wonderdokter) Poster ij en en telegrafie. Het Rij kstelephoon kantoor te Standaardbuiten zal op 6, 7, 14 en 25 Maart a.s gesloten blij ven. Op 6 Maart a.s. zal te Hurwenen een Rijks telegraafkantoor, in verbinding met 's Herto genbosch, voor het algemeen verkeer worden opengesteld. Op 7 Maart a.s. zal te Papendrecht een rijkstelephoonkantoor, in verbinding met Dordrecht, voor het algemeen verkeer wor den opengesteld. Zomerdienstrogoling H. S. M. De minister van waterstaat, handel en nij verheid brengt ter kennis van belanghebben den, ten gevolge op de mededeeling, voorko mende in de Staatscourant van 24 dezer, betreffende de dienstregeling van de maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen, dat bij de boekhandelaren, firma Gebrs. van Cleef te 's Gravenhage, tegen betaling van f 0.22A per exemplaar verkrijgbaar is ge steld liet ontwerp van de zomerdienst-rege ling 1905 van de Hollandscho IJzeren Spoor weg-maatschappij Eventueele opmerkingen betreffende dit dienstregehngs-ontwerp moeten, ten einde voor de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, in gezonden worden vóór of op 5 Maart 1905 aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid. D ieristvoor waarden Spoor wegpersoneel. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen de dienstvoorwaaxden van het spoorwegpersoneel binnenkort in de Staatscourant versohijnen. Centrum. Concessie gevraagd. Door de heeren J. Rooker en J. J. Tjaden, te IJmui den, is concessie gevraagd tot het leveren van steenkolengas te IJmuiden en Velsen. Om vele redenen valt dit plan te IJmuiden zeer in den smaak. Ook schijnt deze onder neming in een plaats van steeds toenemende bevolking als IJmuiden groote levensvat- baarheid te bezitten. Tel. Het vlot nog niet. Men meldt uit Velsen aan de N. R. Ct. De stoom pont, die nu reeds aokt dagen in reparatie is, zal nog wel veertien dagen daar bij vorderen, voordat weer kan gevaren wor den. Eerstdaags zal het drie jaar geleden zijn dat de proeven aanvingen. Het trekt zeer de aandaclkt dat juist de laatste weken de voetbrug zooveel aanvarin gen heeft te doorstaan. Hoewel de nieuwe spoorbrug in IJ minuut kan geopend wor den, is zij voor de scheepvaart nog ad een be letsel, daar bij feilen wind niet anders wordt gedraaid dan alleen als absoluut geen spoor is te verwachten'. Donderdag lagen vijf groote booten tusscihen de bedde bruggen te wach ten op naar zee kunnen. De voetbrug, die de schuld krijgt, had ze doorgelaten, doch de spoorbrug, die de schuld heeft, hield ze op Te Amsterdam is gisteren middag een automobiel- en rijwielen-tentoonstelling ge opend, georganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging „de Rijwiel- en Automobielin dustrie". De staalwaterbron' Elisabeth te Zaandam is gisteren, met inbegrip van ge bouwde en ongebouwde aanhoorigheden, ter gezamenlijke grootte van bijna 2 hectaren, in publieke veiling verkocht voor slechts f 10,340. Uitgegeven door den Anti-Suikerac- cijnsbond, zal binnenkort verschijnen in bro churevorm „De Tuinbouw en de Suikerao- cijns" op het 56e Nederlandsche landhuis- houdkundig congres. De brochure stelt zich ten doel, aan te tooueu de nadeelen, welke de tuinbouw door den suikeraocijns lijdt. Dinleiding van mr. H. F. Hesselink van Suchtelen te Wageningen en de daarop ge volgde debatten zijn er volledig in opgeno nomen. Uit de diamantindustrie. Door het bestuur van den Algemeenen Ne derlandsche Diamautbewerkersbond worden bij de Amsterdamsöhe Juweliers-vereenigin- gen pogingen gedaan om aan de grieven der snijders en snijd3ters, speciaal ten opzichte der loonen, tegemoet te komen. Ter waarschuring. Een arbeider uit het land van Cadzand, die Vrijdag te Rotterdam met vrouw en kinderen aankv-am, om van daan- naar Noord-Amerika te ver trekken, werd afgekeurd. Het spreekt van zelf schrijft de Bree- kensche Ct. dat allen de reis naar hun woonplaats terug moesten doen en dat ze nu in moeielijke omstandigheden verkéeren, daan- al hun have verkocht is. K w a k z a 1 v e r ij. R. H., koopman in homoeopatische geneesmiddelen te Utreoht, zich noem oude homoeopaatli, voor welk laatste hij ook heeft terecht gestaan en is veroordeeld, had zich de vorige week te ver antwoorden voor het kantongerecht te Rot terdam. De 20-jarige Dirk Verheul, wonende te Charlóis, werd op een brancard de zaal bin nengedragen. Hij verklaarde het volgende Ik ben 25 weken in het Stadsziekenhuis verpleegd, na eerst behamdeld te zijn door dr. De Groot, op wiens advies ik naar het ziekenhuis werd gebracht. Daar werd gecon stateerd dat ilk leed aan tuberculose in de gewrichten. Ik ging achteruit en mijn vader heeft mij er toen weer uit gehaald toen werd ik behandeld door dr. Postiraa. Mij werd een gipebed meegegeven en dr. Postma zei, dat ik vooral daarin moeet blijven liggen. Vader had echter gesproken met iemand uit Hille- sluis, die hem had gezegd, ook ,,zoo iets" te hebben gehad en genezen te zijn door een J)uitsdhen> dokter, zekeren. Rud. Haverhoek (koopman in homeeopaitisalie geneesmidde len) te Utrecht. Vader en moeder gingen er heen ennado.t zij met H. hadden gesproken, kwam deze mij bezoeken. Hij heeft me tóen dadelijk gelaat dat gipabod te verlaten, 'er bijvoegendedaar moeten die smeerlappen uit het ziekenhuis maar in gaan liggen, daar is het goed voor! De geneesmiddelen, een doosje korrels en een pot zalf, had hij al meegebrachtmet de zalf moest gewreven worden en de korrels ingenomen. De zieke jongen, die onder de behandeling van dr. Positma vooruit ging, vloog nu acht- teruit, en leed ondragelijke pijnen. H. had voor zijn onderzoek en geneesmiddelen en voor de verklaring, dat de lijder genezen zou, f 25 doen betalen. Vóór zij,n behandeling was Dirk opgewekt, en had goeden eetlustonder de behandeling verloor hiij dat alles en üad zelfs geen lust meer in een. beetje melk. Toen de korrels op waren, schreef vader om andere, die H. zond met 2 potjes zalf voor f 6. Her haaldelijk werd hem per brief gevraagd nog eens over te komen, maar telkens was heit antwoord, dat de patient moest doorgaan en wel genezen zou. Ten einde raad ging de vader weer naar dr. Postma, die dadelijk kwaan en zei„dat is verloren." Na het aanhooren van deze verklaring zei de kantonrechterJe zult zeker wel vermoeid zijp. Ja, mijrïheerIk zou wel weer graag naar bed willen, antwoordde het ongelukkige slachtoffer van den „wonderdokter." Dr. Postma toonde daarna het gevaar aan, waarin de zieke door den kwakzalver is ge bracht. Hij las eenige citaten voor van be roemde geleerden, waaruit blijkt, dat de be handeling, die de patient in het rieken- uus heeft gehad, de eenige is, waardoor zulk ©en riekte kan genezen worden. Het O. M. sprak er zijn spijt over uit, dat deze zaak ter vervolging in zijn handen was gesteld, daar 't aan R. H. had toegekomen, door de rechtbank gevonauisd te wo.-en. Deze bekl. zei het O. M. is een hoogst ge vaarlijk individu, een gewefcenlooze kwakzal ver. Hetgeen hij gedaan heeft-, grenst aan oplichting en is een niet te kwalificeeren ge meenheid. Het ten-laste-gelegde onbevoegd uitoefenen van do geneeskunde wettig en overtuigend bewezen achtende, vroeg het O. M. wat het in dlit geval easchen konveroordeeling tot. f 300 boete. Een adcokaat. uit Utrecht, gemachtigde van bekl., die zelf niet. verschenen was, -e- riep er rich op, dat de betrokken z.g. ge neesmiddelen homoeopatische zijn en die mag in Nederland ieder vrij verkoopen. In de homoeopatisdhe apotheek is niets verderfe lijks te vinden, zei Spr.of er iets goeds in rit, durfde hij niet zeggen. Maar zei hij wel bekl. heeft nog nooit iemand dood gemaakt. Schandelijk! Men schrijft aan de N. R. Ct. Hoe vreemd sommigen trachten door r e wereld te komen, moge blijken uit het vol gende Op een dorp in ons Holland is eene moe der, wier dochtertje van zeven jaar nooit een vader gehad heeft. Zij strompelt voort op eene kruk, het eene been opgetrokken bij het voortslingeren van haar houten steun, de linkerhand in doeken, den arm er boven stijfgehouden in opwaartsche bocht, den hals omzwachteld met gebreid-wollen doek. Dring meewarigheid, medelijden eens te rug. als zulk een gebrekkige bij u stil houdt en het bedrukt gericht diep plooiend, u een nood klaagt, zoo nijpend, zoo bangim mers, uwe goede gaven vloeien te harer hulpe Doch hoor den dokter: „Zij verdient geen meelij, misschien geen hulpwant die ellendige, voor wie elk mee warig hart zoo innig kan trillen, heeft al haar ongeluk zich zelf berokkend. Haar been is zoo geworden, doordat zij het zóó strak afbond, dat het opzwol, tot er etterende ga ten invielenwaarbij natuurlijk ik, de dok ter van de armen-practijk, geroepen werd. Mijn voorschrift om de wonden voor kou te behoeden en zorgvuldig met zalf te behande len de oorzaak verzweeg ze werd zoo danig opgevolgd, dat familie en buren zei den niet te begrijpen, lioe een dokter iemand met zulk een teen kon voorschrijven, die wonden in 't koude slootwater bij de werk- stoep te dompelen, tijden aaneen. Dat deed ze tochEn het gevolg is zichtbaarHaar arm en hand heeft ze evenzoo verminkt, ter wijl ze toch in mijn spreekuur de wonden volgens mijn voorschrift liet zien. Ik kon de behandeling der wonden niet vertrouwen, hoe heilig rij verzekerde, alles stipt volgens mijne orders te doen. Daarom liet ik haar toen ik haar op den weg onverwachts ont moette, den arm ontblootenik vond natte doeken En waarom verminkt ze rich zoo? Krank zinnig denkt ge: vohtrekt niet! Neen, ze wil met sucoes kunnen bedelen, liever da» met haar lichaam, dat zoo krachtig was, te arbeiden; dat is het.1" Dat heet nog mensch Wij kunnen de verontwaardiging van den dokter volkomen begrijpen bij eene patiënt die, na misdadig leven, nog zulk eene elle i- dige zelfverminking pleegde. „O, zoo rijn er in de steden veellangs de deuren sleepen vrouwen gehuurde kinda ren, die jammeren onder de folteringen, be dekt met kleeding van lompen." Zoo is de verzekering van anderen. Maar wij vragen„Wat moet er komt i van het dochtertje, lichamelijk zoo wèl ont wikkeld, als de moeder eens was, dat nu ai, gedekt door voorgewende ellende en riekte van „Moeder", een of twee dagen per week school verzuim de om te bedelen ofer^er? Die moeder kan toch niet Moeder blij /on!" Een treurig ongeluk had Don derdag te Papendrecht (Dr.) plaats. Terwijl de daarvoor bestemde ambtenaar peilwerk verrichtte op de Eems, waarbij hij zich be diende van een boot, kantelde het ranke vaartuig om, met. het noodlottig gevolg, dat van de bemanning van zes man er drie ver dronken, onder wie genoemde rijksambtenaar. Een monster. Bij den landbouwer v E. te Maurik is een kalf ge teren met- één oog en één neusgat. Op de plaats van de ontbrekende vindt men aan den scheefstaan de» k p slech's eene indukirg. Het Vestje schijnt niettegenstaande dit gebrek, schik in zijn leven te hebben. Een uitnemend penvoerder. De secretaris eener afdeeling van den Ned. Boerenbond verzond onlangs het volgende be richt per briefkaart feberewarie 1905 Ge Achte ke Misstie Ge lief te zende voor de af De ling velgens prijs op gaaf 300 Zak Sielie van 50 kieloo leevering, Hailuf Maart 153 Mut Kalluk die kund u zende Met de af DeelingGe lief Hier van bo Rigt te zende of Wij de sielie Halluf Maart kune ont vange dat Wort tijt om te ge bruike voor den rog Hiervan in af Wag- ting N. N. Sikkele taris van de af deling X. Centrum. aPhilologisch Studiefonds. In liet verslag omtrent het „Philologisch Studiefonds" te Utrecht over 1903/1904 begint met de verklaring, dat de financieele toestand geen reden tot bezorgdlheid geeft en dat het bestuur in staat is gebleven, zij het dan ook op zeer bescheiden schaal, haar doel te verwezenlijken Br schijnt, meent het be stuur, iets te rijn wat den wasdom van het fonds in den weg staat. Nog stee da bestaat niet alleen bij het gros van het publiek, maar zelfs bij sommige hooggeplaatste en invloed rijke personen zoker misverstand aangaande het eigenlijke doel van het fonds. Wel is bijna uitgestorven het geslacht van hen, die aan arcihaeologie, topograph ie. numismatiek enz. hoogstens als liefhebberijvakken eenig recht van bestaan wilden toekennen en waan den dat een degelijk litterator en aanstaand docent in de oude talen het verstandigste deed met zich stilletjes te bepalen tot de boekeu van rijn. studeerkamer en aan „al die potjes en pannetjes en penninkjes" en wat dies meer zij, zijn kostelijken tijd niet te geven. Maar men komt met een ander be zwaar. „Ge kunt", zoo zegt men, „zonder regeeringssteun en veel overvloediger geld middelen toch nooit, evenals b.v. Duitsch- land, Frankrijk en België, ardhaeolcgen vormen. Het verblijf uwer stipendïaten in Italië en Griekenland is veel te kort van duur. Wat valt er onder die omstandigheden van te verwachten?" Waar dergelijke beden kingen geopperd worden, meent het bestuur er den nadruk op te moeten leggen, dat het streven niet is geleerde specialiteiten te vor men, maar om begaafde aanstaande docenten in de klassieke letteren in de gelegenheid te stellen, vóór zij hun maatschappelijke taak aanvaarden, de zoo belangrijke overblijfselen der oudheid uit eigen aanschouwing te leeren kennen. Het is altijd de voornaamste wensoh geweest, dat de stipendiaten in het belang hunner aanstaande leerlingen door nauwkeu rige waarneming van hetgeen de landen der oude Grieken en Romeinen opleveren voor rich zei ven veel en velerlei zouden leeren dat rij er bouwstoffen zouden verzamelen voor latere» wetenschappelijken arbeid heeft het bestuur nooit als eisoh willen stellen. Ten bewijze hoe zeer de uitgezonden jonge mannen met hun tijd gewoekerd hebben, geeft het verslag een overzicht van hetgeen door hen is gepresteerd. In den loop van dit jaar ontvielen aan het fcndis door den doodde heeren mr. C. Th. baron van den Roetselaer van Dubbel dam, te De Bilt, en mr. S. J. baron van' Ha- rinxina thoe ^looten, te 's Gravenhage. De nieuwe rtipendaat, de heer A. Heij- boer, doctorandus in de klassieke letteren al hier, studeerde gedurende een semester aan de universiteit te Bonn en is onlangs naar Italië vertrokken. aNaar „Onze. Paarden" verneemt, zal op Maandag 13 Maart a.s,, uaonrdidags 2 uur, in 't hotel Central te Utrecht een bijeenkomst worden gehouden, ter bespreking van de op richting van een Centraal Comité voor Oou- ccursen-Hippr.que in Nederland De besturen der verschillende concoursen-hippique in Nederland worden uitgenoodigd daarheen af gevaardigden te zenden. aDe openbare les van den TuhiibouiW'- wintercursus te Zeist zal plaats hebben op Woensdag 1 Maart, des avonds te half acht uur in het schoolgebouw. De Rijikstuinbouw- leeraar zal bij deze les tegenwoordig rijn. Hilversum. Burgemeester en wethou ders hebben een crediet van f 100 vereocht ten behoeve van het onderhoud dier vloeiwer- den van dien waterafvoer. Dieze uitgaven rijn nog noodig gebleken na. de vaststelling van de begrooting. Apeldoorn. Voor het toelatingsexamen tot de Rijkskweekschool voor onderwijzeres sen hebben rich 158 candidaten opgegeven. De benoemde gemeente-secretaris de zer gemeente, nir. dr. J. G. Steuferb Kroeze, thans commies-redacteur ter ge me ent e-tecre- tarie van Zwolle, heeft zijne benoeming aan genomen. Dte heeren J. Kerkkoff, D. die Groot en J. A. Hoksbergcn rijn benoemd tot deskun digen der schattingen van de dranklocalitei- •ten in deze gemeente, voor het jaar 1905. De Vrijz. Prop.-club alhier hiel<j gis terenavond in de Keizerskroon een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer Zelveider, met het onderwerp: „De Vrij zinnigen bij de aanstaande verkiez.ngen." De voorzitter der propaganda-club opent de vergadering met een woord van welkom en noodigt den heer Z. uit rijn onderwerp uiteen te zetten. Deze zegt ongeveer het vol gende: Door de trouwe opkomst bij iedere verga dering waar ik op mijn reis van 't noorden naar het zuiden van Nederland spreek, blijkt mij dat we leven in veel bewogen dagen. Is deze belangstelling tot 'nog toe hoofdzake lijk het gevolg van de redevoeringen, gehou den over de iager-ónderwijs-kwestie, dan is zij slechts een voorbode van die belangstel ling, welke in de naaste toekomst zal blijken, wanneer do kiezers worden opgeroepen om uit te spreken in welke richting o» land zal worden bestuurd. Het is mij duidelijk, dat we loven, in een tijd' van reactie, welke ten duidelijkste is ge- teekend bij 't optreden van dit kab;net, toen dr. Kuyper al dadelijk de Nederlandsche on derdanen scheidde in christenen en paganis- ten, toen hij in de staathuishoudkunde en de economie den godsdienst binnenhaalde. Onder heidei.en verstaat hij diegenen, die niet precies op denzelfdc-n kerkelijkeh en re ligieuzen voet staan, als door hem is vastge steld. Wanneer we ons Nederland voorstellen na d0 hervorming, dan was dat zuiver calvinis tisch. De Calvinistische kerk was volgens onzen minister-president de overheorschende. Dag het niet in den aardi der zaak, dat na de revolutie in 1789, de nieuwere wereldbeschou wing veld won, en ook dat het volk rich lang zamerhand ging ontworstelen aan de ban den van dat calvanisme? Ik hoop dat we van de reactie van de nieuwere .begrippen tegen over 'toude calvinisme tegenwoordig den hoogtijd televen. Met 't oog op de huidige coalitie, leest spreker thans voor wat minis ter Kuyper vroeger daaromtrent zeide en hoe daarin staat uitgedlrukt dat een samen werken met Rome nooit mogelijk kou rijn en zelfs nimmer zou mogen... voor 't heil van Nederland De christelijk-'hist. en vrij-anti-rev. waren niet gevaarlijk, omdat ze nooit meerderheid in ons land konden worden. Zóó was de toe stand in 1901. Nauw waren <je verkiezingen geëindigd en hadden de kerkelijke partijen de meerderheid behaald, of genoemde 3 par tijen werden mer dr. K. vrienden bij uitne mendheid. Maar de man die in 1894 met al wat democratisch was optrok voor het kie3- wet-ontwerp-Tak, en tegen dr. Sóhaepman, die met alk kracht zich tegen deze wet ver zette, legde al heel spoedig na den uitslag der verkiezingen zijn -democratisch jasje af, en toen hem deze handelwijze later werd voor gehouden, maakte liij zich er af met té zeg gen „Ja, daar moeten jelui nu maar niet meer mee aankomen, dat behoort tot de oude plunje." Wat betreft de inmenging van God in het staatsrecht, hieronder verstaat deze regee ring, dat de kerkelijke dogmatische leerstel lingen in het staatsrecht gegeven móeten worden. Men verwart daarbij echter den war ren Godsdienst met het volgen van een be paalden leerstelligen godsdienst. Alleen in de openbaring zou dan de Nederlandsche re geering vinden die regelingen, welke noodig zijn om liet Nederland van den tegen woor- digen tijd tè regeeren Intusschen verschillen de heeren Kuyper en Lobman daarin nog al eens; herinneren we ons slechts 't gebeurde in Gouda, en voorts hoe die Savornin Lohman eens in de Tweede Kamer zeide, dat uit 't calvinisme nooit een specifieke staatsinrichting kon worden afge leid. Hij, vertegenwoordigt in de Tweede Kamer ook de coalitie, maar ondianks dit is hij voort durend de man, die roet in 'teten gooit, een enfant terrible. In de laatste jaren hebben we gezien, dat, wanneer de puntjes op de i's worden gezet, dé mannen 'der coalitie 't over „de openba ring" nog lang niet eens zijn adres aan de opvattingen over eeds-aflegging. Wanneer men nu zegt- te leven door de openbaring en men staat daarbij toe diat deze wordt uitgelegd door een ieder 0p zijne wijze, dan is dit geen goddelijke openbaring, maar eene van de menschelijke rede. In 1901 waren de verwachtingen boog ge spannen Nederland was immers een geloo- vig land. Nog herinnert, ge u hoe de predi kant Rudolf in pathos uitriep, dat hij ver heugd! zou rijn als in Leiden heb schavot weer zou worden opgericht om 't schuldige hoofd val1 de dito romp te scheiden. Toen over de christelijkheid dezer uitdruk king later nog eens "werd gesproken, zei dir. Kuyper vergoelijkend, dat de spreker dit had gezegd „in 't vuur zijner rede." Wat de vac cine betreft, „als God o-s land wilde bezoe ken met pokken, dan kon vaccine daar toch niets tegen doen, en 't vaccinewetje ont stond'. De katholieke vriendjes echter rie pen als onze coalitie-vrienden zóó op pok ken gesteld rijn, wij moeten er niet$ van heb- ben... 't vaccinewetje af! De loterij wet? Idém in 't vergeetboek ge raakt. Bedoelde katholieke vriendjes nemen nog wel gaarne eens een lootje! Zondagsrust? Ja, daarop moest een wet komen, hoe goed ging dit niet in Engelanól? Weer echter weinig ingenomenheid ,van de katholieken, die er wel van houden om op den Zondag zich eens wat te ontspannen. Ge volg: Zondagsrust van de baan. Van de schoone beloften, is weinig tot stand gekomen, en hoe kon het ook anders, wanneer me» niét te rade gaat met de men schelijke uitlegging die men aan de openba ring moet geven. Toch hoopte men nog steeds dat in die „toekomst" de voorgestelde beloften zouden verwezenlijkt worden. Ook op sociaal gebied moest dit 'ministe rie wat gaan prestee ren. Herinneren wo ons slechts hoe eens dr. Kuyper in pathos uit riep Heere Hcere, de arbeiders kunnen geen dag en nacht langer wAchten. Nu reeds, ar beiders, wacht ge al meer dan 3 x 365 da gen en nachten, en nog hebt ge niets, dan... 'n speetwetje, hetwelk toestaat dat vrouwen, in plaats van 'smdhta tehuis te zijn, mee- mogen speeten. bij dfe haringvangsten. Ook zou ilk tvhffieüi vragen of soms snelvuur- ka/nonnen een bewijs voor die christelijkheid der meerderheid leveren. En waar blijven de militaire bezuinigingen, zorder daarmede de Nederlandsche weerbaarheid schade te doen? Doch dit alles ligt in oen hoekje van den zolder, bij de oude plunje! Alleen de hooger-onderwijs-wet is er een van echt christelijk standpunt. Wanneer n.l. met drt standpunt dat van Kuyper o. s. wordt bedoeld De lager-onderwijs-wet is wel ingediend, doch nog niet .in behandeling. Voert men tegen ons aan, maar wat zijt ge haastig, lees dan eens wat Kuyper heeft gezegd over 't laatste jaar, en hoe daarin voorkomt zijn meening dat „de begrooting" veel tijd in beslag zal nemen en dat na April die kamerleden moeilijk langer .bij elkaar zijn to houden. Ik zou willen vragen, wat heeft, dit minis terie voortgebracht op 't gebied van sociale wetten? Ik weet, dan komt men mei het. ach terdeurtje de stafcingswêtten, die zooveel tijd in beslag lielben genomen. Goed. geef ik 2 stakicgswetten cadeau, dan'blijft or nog niet eens 1 sociale wet over. De postwet en drankwet voert men ons toe. Bestudeert de postwet, en ge zult zien dat ze niets anders is dan een willekeurwet voor on9 vrij» Nederland. Ook dé Drankwet heeft niets specifiek christelijks. Oorspronkelijk door een liberaal ministerie in ons land gobraoht, is door dit kabinet daarvan gegeven een verbeterde editie, maar eene waarvan autoriteiten zei den, dat Kuyper soms zelf den draad er van kwijt was. Wèl is het te hopen, dat deze wet nog wat doorwerkt, misschien dat ons land dan wordt ontnuchterd, en riet walt de regeering bctee- kent van dit „christelijk kabinet". Doch van waar dan die schrale oogst? Dit ligt aan do verkeerde samenstelling der gecoalisoerde partijen. Wanneer de partij- Kuyper in de minderheid is bij de drie vroe ger genoemde partijen, is bet hem onmoge lijk om in „die" richting door te gaan, welke in zijne democratische tijden door hem rijn besproken. Ook daarom hebben we in de vol gende 4 jaar weinig van dit kabinet te ver wachten. De voorgestelde arbeidswet is niet in dien democratischen geest als wiji dit wen- schén en ook de tariefwet zal niet in de eer ste plaats de kleine luyden tón. goede komen. Een coalitie als de teg nwoordige moet verlarnmend werken op iedere regeoring doch er is weer een achterdeurtje openge hóuden. Immers dr. Kuyper heeft daarom reeds gezegd, dat 't in de toekomst niet onmo gelijk zou rij», dat alle democratische par tijen zouden kunnen samen gaan met de anti-revotut:onairen, die democratisch rijn aangelegd. Spreken we nu nog over de coalitie van de vrijzinnige partijen, dan riet men, dat hoe meei' een dergelijke verbinding gevreesd wordt, hoe meer men. er op af geeft en er op scheldt. We staan eenvoudig voor de keuze: óf ieder op zioh zelf, óf aan weersrijdenr iets opófferen, om samen, te kunnen optrekken tegen het coalitie-gevaar. Hoe ook déze ver kiezing uitvalt, we kunnen niet anders be kennen, -dan dat- in de eerste drie jaar weinig vruchtbaars is voort te brengen in zaké Grondwetsherziening, zoolang deze Eerste Kamer aanblijft. Is het nu door eventueele tegenwerking onmogelijk tot. algeheele grondwetsherziening te kómen, men zou tóch die velemmeringen kunnen trachten weg te nemen, welke kies recht-uitbreiding tegenhouden. En om nu daartoe te geraken, hebben wij vrijzinnigen gezegd, laten we dan met hèn gaan, die een blanco-artikel hebben gelaten omtrent kies recht-uitbreiding. Ziedaar het beginsel der coalitie van de linkerzijde. Op het program van actie staat dan in de eerste plaats de handhaving der openbare lagere school. Iedere -onderwijzer moet het peil van onderwijs omhoog brengen. De nu voorgestelde drukt, het naar beneden. Waar de vrijzinnige partijen in ons land voor een groot (kiel zich hebben aangesloten, is er toch nog een breede stroom, die zich nog niet daarbij hebben gevoegd, nl. de oud-libe ralen. Zij hebben zich thans uitgesproken in 't versohenen manifest, waarop zelfs de naam van een man. als mr. Sam. van Houten voor komt, en rij zijn besloten mede op te trek ken tegen een regeering, zooals we nu ruim drie jaar hebben gehad. Wij, waren er van overtuigd, dat men. te veel oonaervatief is te werk gegaan en dat wij; met de oud-liberalen niet meer konden samen gaan. Wij, die wat meer in democratischen geest wilden voortgaan, moeten erkennen, dat al len veel naai* links rijn opgeschoven. Mocht er nu eventueel eens een flinke linkerzijde in de kamer komen, en u u zij' wat al te snel vooruit willen, dan zal in de linkerzijde wel weer een. rechterzijde rijn, om in zoo'n geval wat te remmen. 't-Zou voor ons vrije Nederland een ramp zijn, indien een coalitie aan 't hoofd bleef, die ons land wil besturen onder dogmatische beginselen van een kerk! Meer en meer wil len wij waarheid en récht en rede laten spfre- ken in de staatkundige beginselen. Dfe uitdrukking van dr. Talma in Dten Haag als zou een coalitie der christelijke par tijen ontstaan rijn uit liefde en die vau vrijzinnigen uit haat, kan alleen geboren worden in een zwarte ziel! Waar tusschen Kuyper en Eb Savornin Lohman reeds verschil van opvatting bestaat, hoe moet het gaan met onze kinderen, die ook al door de splijtzwam (de uitdrukking is van Kuyper) gesplitst worden in paganist- jes en chnstontjes. Geen. onzer partijen hééft rijin standpunt, opgeofferd. Wij gaan een zwa- ren at rijd tegemoet, gelukkig dat de geesten meer en meer ontwaken Laten we wèl begrijipen waarom het gaat. 't Gaat om de eenheid van ons vólk, die be dreigd wordt door kerkelijk gezag! Gelukkig dat in verschillende plaatsen van ons land de jongeren rijn opgestaan, en dat geeft moed om. t uit te spreken, dat de toe stand nog niet hopeloos is. De tijd is nog tamelijk lang, woekert met dien tijd. Wekt uwe vrienden en kennissen op om het Neder landsche volk te onttrekken aan de macht der geestelijkheid, om te blijven een vrij volk, zooals 't altijd is geweest. In de pauze nadden zich voor debat aan gegeven de heeren Wynia, Srijnman en van 't Veer. Den heer Wynia hééft het genoegen ge daan den heer Zelveider te mogen hooren over de houding der vrijzinnigen, 't. Verwon dert hem echter dat de meeste tijd is be steed om te zeggen wat niet, of wèl gedeelte lijk, door 't mimsterie-Kuyper is gedaaai. Ook verwondert hij zich over t gesprokene om trent Kuyper's houding tegenover het kies- rechtvraagstuk. Waar we dezen avond weinig meer hebben gehoord dan een opsomming van oude plun jes, wil hij vragen waar is de oude plunjo dor vrijzinnig'-dem. Voorts werkt debater eenige punten uit van 't. con oentrat ie program en de oude plunje der liberalen Allard Pierson. Wat de oneenigheid in 't clericale kamp betreft, zeker, die is er, maar de coalitie staat op den bodem van de Schrift, en. hier op, dat. allen eritennen gevallen te rijn iu Adam en moeten worden opgericht door Christus. Wil men weten wat christelijk is, dan moet men de zaak niët verdraaien, maar dit ge- looiven, dat Christus is God's zoon e" hem niet beschouwen als een of ander braaf man. Ook is de godsdienstor al «eer lang

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3