KOLONIËN. BINNENLAND. ache passen gedurende een, half jaar, ten bate van het Roodo Kruis, met tien roebels te verhoogen. De oorlog in Oooi-Azifi. Van den oorlog zijn de volgende berichten Sachetoen, 27 Fehr. (Petersburgsche Tele- graafagentschap.) De Japanners rukten he den in drie colonnes op tegen de Goetocling- pas, waar nu een hardnekkige strijd moet woeden. De Japanners beschikken over aan zienlijke strijdkrachten. In het centrum en op dén linkervleugel heer&cht rust. Het we der is voor de Japanners ongunstig. De af- deeling uit Tsinchensjen. die zich gisteren morgen op de stelling win Sanlioenjoe terug trok, poeteerde zich met hare voorhoede in do passen voor de stelling. Tegen den avond nadere de voorhoede van de Japannors de passen, zonder tot den strijd over te gaan. Heden morgen begon het kanonvuur in de nabijheid van de Goetoelingpas, in het cen trum hoort men de geschutsaivo's. Tokio, 27 Febr. Het cenigo bericht, dat heden uit het hoofdkwartier in Mandsjoerijo werd ontvangen, is de korte mededeel ing, dat de Russen Zaterdag en Zondag het bom bardement voortzetten. Er vallen dichte sneeuwbuien. Nioetsjwang, 27 Febr. Volgens mededee- ling uit Chineesaho bron woedt thans de strijd over de geheelo linie. Het hevigst wordt gevochten op den Japanschen rechter vleugel, waar generaal Koeroki ver naar het noorden doordrong, de Russische achterhoede bedreigende. Verder wordt bericht, dat eene bijzondere afdeeling, uit het zuidoosten oprukkende, de Russische spoorwegverbinding met Wladi- wostok bedreigt. De Japanners beedhieten mjet elf-duixns kanonnen Moekden. Lieden, die van het front terugkeerden, verklaren, dat de onlangs begonnen beschie ting groote ach ado heeft aangericht ver achter de Russische liniën. Petersburg, 27 Febr. Generaal Koeropatkin bericht van gisteren, dat de vijand de offen sieve beweging tegen het Russische front voortzette. De afdeeling van Tsinkhitsjen voerde eene omtrekkende beweging uit tegen de beide vleugels van den vijand, inzonder heid tegen den linkervleugel. De Japanners rukten tegeu Kautoelin op en trokken om de Russische linkerflank, maar alle aanval len tegen Tangoe en tegen den pas van Bey- dalingoe werden afgeslagen. Ook de aanval op Bianiapaoetze werd afgeslagen. Sjanghai28 Febr. (Daily Telegraph) De verliezen van de Japanners in hunne welge slaagde operation aan den uitersten rechter vleugel, waarbij de Russen werden terugge dreven, bedroegen omstreeks 70 man. Generaal Gripeivbeig zal, ter voldoening aan een persoonlijketi wensdh van den Czaar, over wedniigo dagen naar Moekden terugkee- ren, can zijn oude oommando weer op zich te nemen. Petersburg, 27 Febr. Do Japansche regee ring verklaarde aan den Franschen gezant te Tokio, dat do Japansche overheid te Port Arthur maatregelen zal nemen ter bescher ming van het bijzonder eigendom aldaar, overeenkomstig paragraaf 46 van de Haag- sche oonventie betreffende de toepassing van het oorlogsrecht te land. Tokio, 27 Febr. (Daily Telegraph). De be schadigingen aan het dok te Port Arthur zijn nu nagenoeg hersteld. De voorraad ko len daar is voldoende bevonden. In den loop van den aanstaanden zomer zullen de Japan ners aan het werk gaan, om de groote re oor logsschepen weder vlot te maken. Zij zullen daarmee beginnen, als het weder warmer is. Generaal Stoetaol heeft in Feodosdga van zijtne krijgsmakkers in Port Arthur afscheid genomen bij een feestmaal, diat aan boord van de St. Nicolaas gehouden werd Ook me vrouw Wera Btoeeeel naan met eene hartelijke toespraak afscheid van de officieren. Hare afscheidswoorden wonden aldus overgebracht ..Heden brengen wij den Laatst en dag samen door. In Port Arthur was ik steeds in uiw midden en leed mot u, die ware helden zijt. Gij waart voor mij lieve verwanten. Bii het saheiden verzoek ik u, waar en wanneer net lot ons samen mocht brengen, altijd te be denken, dat ons huis steeds voor u geopend zal zijngii zult daar steeds ware hartelijk heid en lieftij vinden ais ons nabestaanden, ware vrienden. God schenke u alles goeds. Aks antwoord word geroepen„Dank, in regen dank aan ons galjoeboeechka (duifje), ons moedertje Wera Alexejewna! In een brief, die is opgenomen in do No- woje Wremja, spreekt generaal Stoessel tegen, dat hij ooit een onderhoud gehad heeft met eenigen vreemden dagbladschrijver. Petersburg, 27 Febr. (Pctersburgsob tele graaf agentschap.) Naar aanleiding van het optreden van Japansche troepen in den rug van het Russische leger ten westen van deu spoorweg, wijst de Russische regeering in eene nota aan do groote mogendheden er nog maals op, dat de Chineesche onzijdigheid aan houdend door Japa t geschonden wordt, door dat Japansche troepen door Mongolië trek ken. In het begin van deu oorlog was, op grond van gedachten wisselingen tusschen de onzijdige staten en de oorlogvoerende partij en bepaald, dat het oorlogstoonecl slechts zich uit zou strekken over Manusjoerije ten oosten van den spoorweg Inkau-Kaupantze- Sinmintin. Mongolië was tot dusver dus on betwistbaar onzijdig gebied. In het rapport van liet onderzoek der in ternationale commissie over het Doggersbank- incident wordt uitdrukkelijk als de overtui ging van de meerderheid der commissie ver klaard, dat er geen vreemde torpedoboot op do plaats van het onheil aanwezig is geweest. Dit beantwoordt aan wat van Engelsche zijde is betoogd. Hoe dat betoog is kunnen gele verd worden, verklaart eon correspondent van de Frankf. Ztg. aldus: Toen de oo mm isme in December jl. bijeen kwam. ontving rij eene memorie van de Ja pansche regeering. die aanbood het bewijs te leveren, dat zij evenmin oorlogsvaartui gen als spionnen in de Europeeecho wateren onderhield. De commissie was echter van meening. dat aai mededeelingen van andere regeeringen dan die van Rusland en Enge land niet in ontvangst mocht nemen. De Ja panners zonden daarna hunne memorie aan de Engelsche regoering, die echter harerzijds bezwaar maakte als pleitbezorger van Japan op te treden. Eindelijk vond men in Londen een uitweg. Bij alle in aanmerking komende regeeringen werd onderzoek gedaan, en de rechtsgeleerde raadsman van Engeland voor de commissie kon op grond daarvan oonsta- teeren, dat volgens de verklaringen van de Duitsche, Nederlandsche, Zweed sche en J a- pansche regeeringen, zi«*h geen oorlogs vaartuig van deze nat en op het kritieke oogenblik in de nabijheid van de Doggers- bank had bevonden. Washington, 27 Febr. Het departement van buitenlandsche zaken heeft, om een eind te maken aan de in omloop zijnde geruch ten over vredesonderhandelingen, het vol gende communiqué bekend gemaaktDe Ver- oenigde Stalen hebben nooit van Japan het verzoek ontvangen vredesvoorstellen te doen aan Rusland en hebben natuurlijk evenmin, direct noch indirect. Rusland met dit doel gepolst. Dit communiqué werd bekend gemaakt on middellijk na een onderhoud tusschen den Ja panschen gezant Takahira en staatssecretaris Hay. Allerlei vDen 21. Maart zal het voltooien van het boringswerk van den Smiplontunnel fees telijk worden gevierd. Men hoopt dan met het andere werk zoover gereed te zijn dat dien dag de eerste trein door den tunnel kan rijden. Het voltooien van den tunnel heeft te Brieg en door geheel Zwitserland blijde geest drift gewekt. Te Lausanne werden 101 vreugdeschoten gelost. De Zwitsersche bondspresident telegrafeer de aan den Koning van Italië: „Wij zenden door de overwonnen Alpen heen onze geluk- wenschen aan Uwe Majesteit en aan het Ita- liaasche volk onzen hartelijken groet." De Simplon is ongeveer 25 jaren na den Gotthard doorboord. Den 29. Februari 1880 kwamen in den Gottbardtunnel de werklieden van Noord en Zuidzijde bijeen. De tunnel was echter eerst in December 1881 voor het verkeer ge- ree I. vVolgens te Berlijn ontvangen berich ten werden de leden der arbeidersdeputatie die onlangs tot den Czaar werden toegela ten, vooraf aan den lij re gevisiteerd, om te zien of ze ook wapenen bij zich hadden. Daar na werden ze gedesinfecteerd en ten slotte geparfumeerd 1 vTe Hamburg zijn meer dan 3000 landverhuizersdie ontevreden waren over hun behandeling, onder het mid dagmaal aa i het muiten geslagen. Vier beambten werden door messteken zwaar ge wond. Een politiepatrouille van 30 man moest met het plat van de sabel de orde ke men J herstellen en nam de raddraaiers in hechtenis. vHeel Berlijn is weer vol van een bestiaalschen moord. Op de Jungfernheido heeft men het afschuwelijk geschonden lijk van een achtjarig meisje, Lieschen Dietrich, gevonden. Het kind was van hare speelka meraadjes weggelokt door een oudachtig man, dien dezen voor een oom aanzagen. vIn de Spaansche provinciën Santander en Oviedo is weder veel sneeuw gevallen, zoodat het spoorwegverkeer gestremd of aan merkelijk belemmerd ia Ook ten Zuiden van den Gott hard is het nog lang geen lente, In het Tessinodal en aan de Italiaansche meren heeft men guur en somber weder, met koude, regen en sneeuw. Te Luzern alsook in Boven-Italië en het zui den van Framkrijk is het evenzoo, en ook in het Noorden van Afrika is het koud. Berich ten uit Algiers spreken van regen, hagel en dichte sneeuwbuien. In het geheele Zuiden heeft men, sinds jaren niet zulk een strengen winter beleefd. vTe Hot Springs in den Amerikaanschen Staat Arkansas heeft een groote brand ruim 75 huizen vernield. De brand duurde acht uren. De vlammen werden door een hevigem wind aangewakkerd on het blusschingswerk werd belemmerd door watergebrek. De schade wordt geschat op anderhalf mil- lioen dollars of f 3,750,000. OOST-INDIÊ. Borneo. Uit Batavia wordt dato 24 Januari aan de De li Ct. geseind Overste Van Daalen heeft zijn onderzoek omtrent den toestand in de Zinder- en Oos- ter-afdeeling van Borneo beëindigd en aan de regeering voorgesteld te Moera Tewe een hoofdofficier te plaatsen. Uit te zenden colon nes moeten in het gebied van de Boven- en, Midden-Kar oeas bijeenkomen. Voorts beveelt hij aan toepassing van het Atjbe-systeem. Dte Java-Bode adhrijft nog: „De luitenanit-kolonel G. C. E. van Daa len, die het beroerde gedeelte van het ge- weet heeft geïnspecteerd, ter zijde gestaan door den kapitein van den general en staf P A. Mollinger, vertoeft op dit oogenblik te Buitenzorg, om mot den gouverneur-generaal to beraadslagen over een geheel© reorgani satie van hei bestuur van hot gewest, zoowel op civiel als op militair terrein Te Bandjer- raasin is daar.-au reods uitgelokt, dat de for matie der bestuuraam btenar en verminderd staat to worden mot twee assistent-residen ten en twee controleurs, terwijl bij de in- landsohe rechtspraak naar verbetering zal worden gestreefd door de gebieden der ver schillende landraden aanzienlijk in te krim pen en op alle afdoe lings- ©n onderaf deel ings- hoofdplaatsen zulke rechtbanken in het leven to roepen. Aan d© voorzitters dier rechtban ken natuurlijk Ambtenaren van hot bin- luutlandsche bestuur, want rechtskundigen ziin to duur en niet beeohakbaar mag dan wol nadrukkelijk do onaantastbaarheid hun ner zelfstandigheid worden gewaarborgd, want wanneer men verneemt over welke schandelijke rechtsverkrachting een pango- ran uit hot vorstenhuis van Koetei, ©en be proefd vriend van hot gouvernement, zich decer diagen bij den landvoogd is koanen be klagen met goeden uitslag gelukkig dan rijten de haren ton berge over de verre gaande onbekwaamheid, waaruit de schrotme- Qjfesto gevolgen kunnen voortspruiten." De telegrammen van den resident der Zuider- en Oosterafdee ling van Borneo aan do regeering, door deze in de Java-Ot. ter ken nis van do ingezetenen gebraoht, zouden, naar do Java-Bode meent aan juistheid te wen- schen laten. In ons nummer van den lOen Januari namen wij, zegt hot blad, zulk een telegram over. waarin het volgende gedrukt stond „Door Kapo^as-coionne werd Diroeng Mendjohan in Djaan-gebied, laatstelijk woon plaats van pretendent-, verraat en zonder ver zot genomen. „Toemenggoeng Djadam ontsnapte doch diens schoonouders en 24 mannen, vrouwen en kinderen, werden gevankelijk naar Poe- roek Tjahqe gevoerd. Drie man hulptroepen dier colonne, op weg naar Monding Djaan, om verbinding te zoeken mot oolonne van Poerook Tjahoe, werden door dee© laatste voor vijianden aangezien en zwaar verwond. Die colonne', waarbij gewestelijk comman dant, is verdwaald geraakt en heeft haar doel van samenwerking mot Kapoeas-colonne ge mist doch heeft vervolgons laatstgenoemde oolonne van vivres voorzien en een pad ge kapt naar Diroeng Mendjohan.' Naar aanleiding daarvan schrijft „Een der verdwaalden, die niet verdwaalde," aan de Java-Bode uit Bandjermasin ,,15 December j.l. vertrok van Toembang Koeatan naar Izst Dj aangebied een colonne (Kapoeas-colonné) onder don kapitein der in fanterie A. C. L. de Klerck. ..Deze colonne, kon omstreeks den 27sten December te Diroeng Mendjohan zijn. „Ten einde deze colonne aldaar van vivres te vooTzden, zou den 27sten December eene colonne» van Poerook Tjalhoo naar Diroeng Mendjohan oprukken. „Heit doel was dus nietsamenwerking met de Kapoeas-colonne, dloch alleen verbin ding met deze oolonne te zoeken en dezelve van vivres te voorzien. „Een der, te Poeroek Tjaihoe aanwezige ge vangenen (eigenlijk een pandeling, die te Poeroek Tjahoe onze bescherming had inge roepen), beweerde dat op den weg van Poe roek Tjahoe naar Moeara Teweh een pad uit kwam, dat vandaar naar Uiroeng Mendjohan liep, snijdende de Soengeis Oesoeng en Bitam, voor een Da jak pl.m. 4 uur gaans. „Den 26sten "s avonds oan 10 uur rukt© de Poeroek Tjahoe-colonne uit, aanvankelijk volgende den weg Poeroek Tjahoe-Moeara Teweh, tot zij het bewust© pad tegen kwam en rechts afsloeg. Oan half 5 uur 's morgens beweerde de gids het pad niet meer te weten en bracht de oolonne weer naar een punt, dat vroeger reeds voorbijgetrokken was. „Hierop besloot de commandant der pa trouille, met behulp van liet kompas naar Diroeng Mendjohan t© inaroheeren, door eerst te trachten de Soenged Oesoeng te bereiken. Dit geschiedde 's middags om half vier. Door dat het pad gekapt moest worden, schoot de colonne zeer langzaam op. „Om 11.30 wercl de verlaten kampong Datak Parang voorbij getrokken. Men had dus geen oogenblik gedwaald, evenmin was de colonne verdwaald. „Den 27sten December weid naar de Soen- gei Bitam gemarcheerd. Daar het om 2 uur bleek dat de oolonne, aldus marcheerende, nog een paar dagen noodig zou hebben al vorens zij Diroeng Mendjahan zou bereiken, werd besloten rechtstreeks naar de Barito te marcheeren, alwaar men dicht bij kampong Bahitoem moest uitkomen, vandaar den hek- wieler Otto te ontbieden, die voor de mon ding der Djaan lag en mot dozen stoomer de colonne naar Moeara Djaan over te voe ren, ten einde langs de oevers der Djaan naar Diroeng Mendjahan op t© rukken. „Aldus geschiedde. De colonne bereikte om 5.30 kampong Bahitara en werd den volgen den morgen naar Moeara Djaan overgebracht. Vervolgens werd langs den linkeroever naar Diroeng Mendjohan opgerukt, alwaar men den volgenden morgen om 8 uur aankwam en de vivres aan de oolonne de Klerck wer den overgegeven. „Uit het bovenstaande blijkt m. i. duide lijk, dat de colonne geen oogenblik verdwaald is geweest en dat zij haar doel volkomen heeft bereikt." Voor de betrouwbaarheid en de bevoegd heid tot oordeelen van dezen briefschrijver staat de Java-Bode in. De Staatscourant van Dinsdag 28 Fe bruari 1906 bevat de valgende Koninklijke besluiten benoemd tot ridder in de Oranjo-Nassau- ordo J. P. Asselbergs Azn., voorzitter van de conferentie van den H. Vincentius van Paola te Bergen op Zoom op verzoek eervol ontslagen uit 's lands dienst met behoud van aanspraak op pen sioen en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen de luitenant-generaal, comman dant van het leger en chef van het departe ment van oorlog in Ned.-Indië W. Boefcje; op haar verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen, mej. C. H. A. Merz. Latsteliik waarnemend on derwijzeres le klasse bij liet openbaar Euro- peesch onderwijs in Ned-Iudië, met verlof in Europa; H. M. de Konihgin-Moeder dineerde Zondag bij H. M. de Koningin en Z. K. H. den PTins. De Kon. familie zal heden avond in de salons van het Hotel den Ouden Doelen de tweede avondpartij van de sociëteit Ca sino bezoeken. H. M. de Koningin, H M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. H. de Prins hebben toegezegd, de uitvoering op 4 Maart a. s. in Puldhri Studio te 's Gravenkage ten behoeve van het Zusterhuis van het Rcode Kruis ge organiseerd, bij te wonen. O. a. zullen medewerken de heer en mevr. Denys-Kruit, de heer Vogel, het Utrechtsch Mandolien- en Guitaargeeelsohap „Italia", Peter van Anrooy, allen geheel belangeloos. Do Koningin en de Prins lieten zich gisteren bij de lijkdienst voor wijlen baron Knobelsdorff, kamerheer i. b. d„ vertegen woordigen H. M. door baron Taets van Amerongen, Hr. Ms. kamerheer-oeremonie- nieesterde Prins door den luitenant ter zee 2e kl. jhr. Von Mühlen, adjudant dienst; doende bij Z. K. H. Beide vertegenwoordigers hebben tevens het stoffelijk overschot, dat lieden ochtend naar Heino in Overijsel is overgebracht, tot aan hot vertrek van het Staatsspoorstation uitgeleid© gedaan. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 2 Maart a s. niet plaats hebben. De heer A. von Prollius, gezantschaps- raad van Duitsohland t© 's Gravenhage, is gisteren voor eenige weken naar Wiesbaden vertrokken. De minister van financiën maakt be kend, dat op 25 Februari j.l. bij de betaal meester in kas was f 1.905.726.41, en dat op denzelfden dag door dë Nederlandsche bank, ingevolge art. llbas van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 13.296.467.22. D© minister van financiën maakt be kend. dat ten behoeve van 's Rijles schat- kist. door tusschenkomst van het departe ment van oorlog, van een onbekende uit Cu- lomljorg is ontvangen eene som van f 50. De minister van financiën herinnert er belanghebbenden met nadruk aan, dat op alle pensioenen ten laste van den Nederlandschen Staat," op die toegekend aan weduwen en weezen van ambtenaren behoord hebbende tot de deelgerechtigden in het fonds van de geëmployeerden tot het algemeen bestuur be- hoorende. in het we duwen fonds van het korps ingenieurs bij den waterstaat en in dat van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen- en weezen fonds voor burgerlijke ambtenaren, van toepassing is de onder andere in de burgerlijke pensioen wet onder art. 31 opgenomen bepaling, dat zij on vervreemd baar zijn en de gepensionneerde er op geenerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleening. Door overtreding van deze verbodsbepaling stellen èn hij die verpandt of beleent, èn hij die in pand of beleening neemt, zich bloot aan schade. Uit Gorinchem schrijft men aan de N. R. Crt. „Hardnekkig blijven, hier de geruchten loo- pen, dat de heer H. Seret zich in Juni niet meer beschikbaar zal stellen voor een zetel in de Tweede Kamer. Er worden zelfs reeds namen genoemd van anti-revolutionaire can- didaten; trouwens uitsluitend leden van de gereformeerde kerk schijnen in aanmerking te kunnen komen. Ons verwondert het niet, dat de hoer Seret rijn mandaat neder legt immers vele jaren heeft hij ons district en zijn partij eervol vertegenwoordigd, maar ini de laatste jaren hoorde men niet veel meer van hem, zijn kracht scheen gebroken, door riekte vooral, zoodat bii zeer vaak de zit tingen der Tweede Kamer verzuimde. Aan zulk een goed besteed leven past een eervol einde, waarbij niet de verdenking op hem mag vallen, dat hij om andere rdenen dan het belang van het district zijn mandaat blijft, behouden. Daarom, honden wij het ge-' rucht voor waar." Partijldige benoemingen. Aangaande de benoeming van den assistent bij de bibliotheek der Polytechnische School t© Delft, waar volgens een bericht in „Het Volk" tegen den zin van den betrokken hoogleeraar een anti-revolutionair werd benoemd, schrijft het „Nieuwsblad van het Noorden" het vol gende: „Wij kunnen hieraan toevoegen, dat, blij kens door ons ingewonnen informatiën, dit verhaal volkomen juist is. De eerst-voorge- dragene is een inwoner van Groningen, die door middel van derden van den minister nota bene de toezegging der benoeming reeds had ontvangen en zijn maatregelen dienover eenkomstig had genomen. Vreemd keek be doelde persoon op, toen hij later vernam, dat hij niet meer in aanmerking kwam en in rijn plaats benoemd zou worden de heer H. Jager, naar wij meenen vroeger hoofd der christe lijke school te Onstwold (O.) en aldaar niet lang geleden onverwacht ontslagen om rede nen, die nooit zijn publiek gemaakt. Opgemaakt is de volgende alphabeti- sche lijst van aanbeveling voor rechter in de rechtbank te Tieljhr. inr. J. A. van der Does, ambtenaar van het O. M. zij de kan tongerechten te Zutphen, mr. C. J. J. de Joncheere, substituut-officier bij dë recht bank te Amsterda en mr. H. W. van Tien hoven, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in Tiel. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor acht gediplomeerde Nederlandsche artsen, die den leeftijd van dertig jaar niet overschreden hebben, de gelegenheid bestaat om te worden benoemd tot officier van gezondheid der 2. klasse bij het leger in Nederl.-Indië, ouder genot van eene gratificatie voor eerste uitrus ting van f 4000 (vier duizend gulden), en on der de verplichting dat rij den staat gedu rende een tijdvak van acht jaren in die be trekking zullen dienen, terwijl zij, na even tueel ontslag uit den militairen dienst, bij vestiging in Nederlandsch-Indië, nog gedu rende vier jaren als reserve-officier van ge zondheid ter beschikking moeten blijven van de regeering aldaar. Do raad van toezicht op de spoorweg diensten brengt ter kennis van belangheb benden, dat gelegenheid bestaat tot plaat sing van: a. een district-inspecteur der spoorwegdien sten b. twee adjunct-ingenieurs. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant no. 10. De volgende hoeren uit het buiten land zullen deel nemen aan de beoordeeling der inzendingen op de tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen, welke van 1721 Maart t© Haarlem gehouden wordt. P. Rudolph Barr en H. J. Cutbush, Londen R. Wilson Ker, t© LiverpoolAlfred H. Pearson, te LowshamJohn Pope, t© Bir mingham Walter T. Ware, t© BathF. Be- nary, commerzienrat t© Erfurt; Mich. Buch- ner, te MunohenC. Kommer, t© Bremen Rud. Seidel, te Grüngrabehen Aug. Siebert, König-Preussische Gartenbau-director, direc tor des Palmengertens, to Frankfort am Main; W. Swodoba, te Berlijn; Ph. Gies- mayer, Königl. Preussische Gartenbau-direc tor, Grossherzogl. Hessische Hofgarten-in- genieur, te Frankfort am Main; A. Chate- nay, secretaire de la Société Nationale d'Hor- ticulturo de France, te Vitsy sur Seine; K. J Kuyk, te Mont St. Amand; H. Martinet, te Parijs; Chr. Pynaert, te Gent; A. Truf- fout, Primier vice-president de la Société Nationale d'HortTcultura de France, te Ver sailles; Albert Viger, Sénateur du Loiret, Prés de la Soc. Nat. de France, ancien mi- nistre d'Agriculture, te Parijs, en Ph. Levé- que de Vilmorine, te Parijs. Van Heutzfonds. Het hoofdbe stuur van het Van Heutz-fonds deelt het volgend© mede: Mot groot genoegen oonstateeren wij het feit dat het doel van het fonds in Indlië wel willend ontvangen wordt. Aan het bericht van de>n secretaris-the saurier van het algemeen sub-comité te Ba tavia opgenomen in de „Java-Bode" van 25 Jan., ontkenen wij de volgende opgave van ingekomen giftenontvangen van 24 Dec. tot. 22 Jan. f 2553.75, vroeger ingeko men f 6014.40 samen f 8568.15; toegezegde maandclijksch© bijdrage f 91.75; toegezeg de 3-maandelijkscb? bijdrage f 94toege zegde 6 maandeüjksche bijdrage f 30. Wij hebben «Pus alle reden tot tevreden heid en koesteren de hoop, dat wij in de toekomrt «n stoat zullen <r:-steld worileu een flink bedrag aan jaarlijkscho bijdragen te kunnen voegen bij de rente van het grond- kapitaal, ten einde aan menig kind van hem die zijn leven veil had voor h©t vaderland, de schuld d©r natie te kuunen inboeten. Moge menigeen rich geroepen gevoelen een jaarlijkse he bijdrage te schenken en daarvan te berichte naan den voorzitter, dén heer J. H. Solkesz, Amstelstraat te Am sterdam. Heft Nluidersloft. De restauratie van het Muiderslot is nu zoo goed als ten einde. De oommissie tot ver siering van het Muiderslot, die zich tot taak heeft gesteld door gemeubelte, schilderijen, boeken, als anderszins bij te dragen, om een deel er van te doen herinneren aan de da gen, dat het bewoond werd door den dichter Pieter Cornelisz. Hooft, die er vaak te be zoek of te waardschap ontving: de geleer den, dlichters en voorname personen, de zoo genaamde Muiderkring, blijft werkzaam. In hare de vorige week gehouden vergadering is in plaats van den heer N. A. Fabius, die wegens vertrek naar elders als lid had be dankt, verkozen de heer dr. P. Leendertz. De nu weder voltallige commissie voor het Muiderslot is dus samengesteld P. van Eeglien, president; D. C. Meyer jr., penning meester; dr. P. Leendertz, secretaris; W. Kromhout en C. Schöffer, allen woonachtig te Amsterdam; J. A. Böhringer te 'sGra venhage dr. P. J. H. Cuypers te Roermond en J. H. Róssing te Haarlem. In de slotgracht zullen weldra Waterlelies prijken, terwijl ter plaatse, waar dit het schil derachtigst uitkomt, wilde wingerd, wilde rozen, klimop, gouden regen, seringen, enz. zullen worden aangebracht. Op het slotplein zullen boomen worden geplant. Het kweeken in de slotomgeving van aard beziën, kersen, pruimen c n suikerperen, op welker vruchten de leden van den Muider kring gaarne onthaald werden, neemt de com missie misschien later in overweging. Vele opgegraven of uit de slotgracht te voorschijn gekomen voorwerpen waaron der zeer curieus© worden in een antieke kast, staande naast den stoel waarop P. C. Hooft als baljuw placht te ritten, in de groo te zaal bewaard. De voormalige Gijzelkamer is tot gezellig woonvertrek van den huidigen slotvoogd, jonkheer K. Th. Engelhart van Bevervoorde, ingericht. In die kamer is d© mooie middleleeuwsche schouw, waarboven in gulden letters Hoofts spreuk staat„Omni bus Idem." Het bezoek aan het Muiderslot neemt steeds toe, zoodat een portier is aangesteld en het slot 's winters verwarmd wordt. Het bezoek is toegenomen, onmiddellijk nadat de toegang kosteloos werd. In 1885 bedroeg het jaarlijksch bezoek 634 personenin 1886 niet meer dan 614. In 1887, toen in Juni geen toegangsprijs meer werd gevorderd, steeg het aantal personen tot 1551 in 1904 klom dat tot. 4506. N. v. d. D. Een kostbaar gouden tien tje. Iemand uit Harlingen, de gelukkige be zitter van een gouden tientje, met den beel denaar der Koningin met loshangend haar, heeft dit aan een liefhebber uit Amsterdam verkocht voor den prijs van195 gulden. De Velserpont. Men meldt aan de N. R. Ct. nit Velsen, Nu de pont Keunemerland aan een der korte zijden geheel is onttakeld, de ijsmolen- tjes, ijsbreikers en kettingshouwers zijn er af, valt eens waar te nemen hoe noodig het rijn zal om, wordt de voetbrug weggebroken en de pont voor goed in dienst gesteld, te zor gen dat steeds een reservepont gereed ligt, daar er ieder oogenblik op defectraken van ketting, rad en kettinghouwers moet gere ken worden. Vooral die laatste, die onder water zitten en dienen om den ketting omlaag te houden, hebben zooveel te verduren, dat stukgaan haast niet uitblijven kan. Wat de voetbrug aangaat, die heeft bij de laatste aanvaring ook onder water letsel be komen, waarom de rijksduiker uit Umuiden daarbij dienst doet. Waar aan de pont het personeel der Am- sterdamsche Machinefabriek het werk vorrioht, doet dit van de brug de aannemer Braun uit Brunivwijk, dezelfde die indertijd, de due d'alve bij de pont heeft geplaatst. Door visscbers zijn te Soheveningen aangebracht een tweetal schollen, voorzien van metalen ringen met merkteekens, nl. de eene met de letter H 971, de ander E 1628. Deze merkteekenen moeten in verband staan met wetenschappelijke onderzoekingen naar de zeestroomingen enz., waartoe het noodzakelijk is de plaats van herkomst der

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2