BINNENLAND cene derde stelling vier mijlen westelijk van deze tweede. De vijand wordt naar het noor- j den gedreven. De Japansche troepen aan do Sjaho bezei- ten Soenmoepadtooe, drie mijlen noordelijk van Waitaeosjan en eveneens Fiaosjicnhoe- toen. Do Russen hebben veldgeschut en zware kanonnen opgesteld aau beide zijdeu van den spoorweg Tot dusver werden deze niet ge bruikt. maar thans worden de Japanners daar mee beschoten. X toetsjwang1 Maart. Vierhonderd Japan sche cavaleristen met een kanon deden des middags een strooptocht naar Sinminting. Zij plunderden de spoorwegmagazijneu en oe Chineescho herbergenSinminting was in de laatste maanden een van de hoofdplaatsen voor don handel in contrabande. Er warm vele Griekschc en Duiteche kooplieden. Tha i» waren die door een pauischen aehrik bevan gen, maar de Japanners lieten ben onge jiioeid. Karren stonden gereed voor een nachtelij- ken tocht naar Moekden. De Japanners trokken, na hun onderzoek te hobben volbracht, terug naar Pamhiatoen, waar oen gevecht wordt verwacht. Tokio2 Maart. (Telegraph). Berichten, d'« heden hier van de Sjaho werden ontvangen, melden, dat de Japansche linkervleugel ook vooruit is gegaan cn eene Russische stelling heeft bezet. l>e Japansche rechtervleugel is vooruit gegaan naar een punt, 22 mij Ion ten zuiden van Boejik gelegen en heeft aan den vijand eou verlies van 3000 man toegebracht. Hot Japansche leger is nu voorzien van handgranaten, waarmee de troepen de ge duchte loopgraven van den vijand aan ue Sjaho hebben schoon geveegd. Sinminting2 Maqrt (Telegraph). Vier Japansche officieren en een sergeant, die den 23en Februari beproefden den spoorweg ten noorden van Tsjeling te vernielen, werden aan de Russen verraden door Chineezen, die daarvoor 3000 roebels belooning ontvingen De Japanners werden onmiddellijk doodge schoten. De zaken staan hier stil; de karrevoerders weigeren in welke richting ook to 'gaan. Moekden is geheel afgesneden morgen wordt de bezetting door do Japanners ver wacht. Tokio»Maart. (Telegraph). Verschillende berichten. die hier rondgaan, houden in, dat Saghalien door de Japanners :s bezet De of- fiodeclo bevestiging ontbreekt. In zijn antwoord aan de deputatie, d-e (hem namens de stad Moskou kwam begroe ten, heeft generaal Stoeesel verklaard„Het was niet onze schuld, dat Port Arthur moest vallen, wij hebben zoo lang als mogelijk was tegenstand gebóden. Reeds sedert October hadden de Japanners ons in de macht Nadat zij alle gewichtige forten over een linie van vier kilometer hadden genomen, konden dj elk oogenblik Port Arthur binnendringen. Mot smart zag ik mij gedwongen Port Arthur over te geven, daar ik het voor mijn plicht Shield het anders onvermijdelijke bloedbad te voorkomen. De Japanners hebben Port Ar thur met zonder groote offers veroverd, dat (hoeft generaal Nogi zelf tegenover mij er- kond. Wij haddon op 680 officieren 317 doo- deu en allen waren gewond, sommigen zelfs achtmaal. Van de 17.(00 mam troepen waren ons slechts 4000, met inbegrip an de gewon den overgebleven. Van de vloot, hadden wij geen hulpzij werd door het vijandelijk vuur vernield. Het laatste bericht, dat wij or» 30 October van generaal Koeropatkin ont vingen, beloofde ons hulp en Chineesche bood schappers kondigden ons aau, dflt de Russen naderbij kwamen, maar de Japanners ver nietigden onze verwachtingen door de tijding, dat de vloot- van Rodjestvensky neg bij Ma dagascar was. en de troepen van Koeropatkin bij Moekden. waar zij thans nog zijn. Zoo konden wii bij bet gebrek aan levensmidde len en munitie, niet langer stand houden. De chef van den staf van generaal Stoes- ael. Rctss, heeft aan een dagbladschrijver te Petersburg gezegd, dat de val van Port Ar thur voor ecu deel te wijten is aan de stich ting van Dalny. Was Dalny er niet geweest., dan hadden de Japanners onmogelijk de zware stuikken belegeringsgeschut, die ten slotte Port Arthur hebben bedwongen, aan land kunnen brengen. Dkvlnv met zijne groote kranen, zijne spoorwegen Langs de kade en verdere gemakken voor lossende sdhepen, heeft den vijand groote diensten bewezen. Petersburg2 Maart. Heden middag is generaal Stoeaeel door den Czaar te TVarkoje- Selo in audiëntie ontvangen. Generaal Gripeuberg heeft de mededeei-.ig ontvangen, dat hij voor een krijgsraad zal moeten terechtstaan. Allerlei vEen wethouder te Madrid beeft zich bij den gemeenteraad aldaar officieel er over beklaagd, dat Koning Alphonsus voortdu rend de bepalingen op de snelheid van auto mobielen overtreedt, en zijn voertuig boven dien niet voorzien is van het voorgeschreven plaatje, ten bewijze, dat. de verschuldigde be lasting betaald is. vOver de zaak van Gravin Montigncso wordt nu aan het Saksische Hof met de rechtsgeleerde heereu beraadslaagd. De Ita- liaanscho advocaat, Graaf Mattaroli, is, op verzoek van Koning Fricdricli August, naar Dresden overgekomen, waar hij langdurige besprekingen met do ministers hield en ver volgens een onderhoud met den Koning had en thans verwacht men te Drcsde» jook den heer Lachenat, advocaat van Gravin Mon tigncso. Zoo hoopt men de quaest e weldra tot eene bevredigende oplossing te brengen. vDp Hertog van Berwick cn Al va heeft, ter gelegenheid van het Cervantes-jubileum, een fonds van 100.000 pesetas gesticht, van welks renten t>m de drie jaren een ..Don Quichotbeprijs" moet worden uitgekeerd aan oen Spaan chen dichter of prozaschrijver of man der wetenschap, die. naar het oordeel der aangewezen academiën, het beste werk heeft geleverd. vIn Spanje blijft ongewone koude beer schen. Te Madrid viel de thermometer tot ruim 9 gr. C. onder nul. Te Sevilla heeft het •gesneeuwd, wat in 'een vijf cn twintig jaar voorkwam. In den omtrek van Malaga richt te de koude veel schade aan. In Galicië, Astu- rië, Satander en Bilbao viel veel sneeuw, aoo- dat- de spoorwegverbindingen dikwijls waren verbroken. Te Bilbao is zelfs een man bevro ren. vTe Krasznowjarsk, in Rusland, is een geheele goederentrein gestolen. Die trein, bestaande uit 18 wagens met een kostbare lading, is in den nacht verdwenen, ou men kon tot dusverre nergens eenige spoor er van ontdekken, evenmin als van de be hendige dieven. v— In een negerkerk te Brooklyn (New- York) is gedurende een begrafenisdienst de vloer ingezakt. Tien menschen werden daar bij gedood en vijftig zwaar gewond. Gleiwitz, 2 Maart. Gisteren avond is op de tot de Preuseemaniju bij Michowifcz beboeren de Jelkasdhadht een werfcmanesbelling inge stort. 16 personen zijn verongelukt, 4 gered. .Eon lijk is tot dusver gevonden. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vorgadering van Donderdag 2 Maart-. Geopend 11J ure. Onderwijzerspensionneering. Hot algemeen debat wordt voortgezet. De heer S meen ge dankt de heeren Roodhuyzen en Lohman voor hunne waardee- rende woorden. In hoofdzaak wenscht Spr. te behandelen de onrechtvaardigheid om de vak onderwijzers uit te sluiten. Alvorens daartoe echter over te gaan, wijst Spr. er op dat hij altijd een voorstander is geweest va-n pen sion neering der weduwen en weezen der open bare onderwijzers. Wil liet volksonderwijs goed zijn, dan moet de onderwijzer geen zor gen hebben voor het lot van vrouw en kin deren. Ofschoon geen vriend van het bijzon der onderwijs, is hij van oordeel, dat nu het er eenmaal is. ook dat ouderwijs en ook het lot van den biizonderen on derwijzer zoo goed mogelijk moet zijn. Beslist ontkent hij echter de rechtsge lijkheid tusschen den bijz. en den openb. onderwijzer. Wat de gemeenteambtenaren be treft. behoudt Spr. zich voor ook hunne be langen op dezelfde wijze te dienen als die van de onderwijjzers. Spr. is bereid, los van deze ontwerpen, mede te werken tot de pen sion neering der gemeente-ambtenaren. Thans komt Spr. tot de vakonderv i j i crs. De Reg. vat de bezwaren tegen hunne oen- sionneering aldus samen er is geen dir.ct verband tusschen het gewone onderwijs cn de vakscholen, er is geen voldoende controle en 's lands financiën gedoogen het niet Die stellingen betwist Spr. en hij betoogt, dat er alle reden bestaat om ook de vakonder wijzers in de pensionneering op te nemen. Ook onderwijzers die Kamerlid worden, dienen "hunne aanspraak op pensioen te be houden, evengoed als onderwijzers die insti- tuteur willen wordèn. Spr. dringt er op aan, dat de dag van invoering van deze wet zal zijn de dag der 'ridiening, 1. 22 September 1903. De heer Tydeman constateert, dat het geen dankbare taak is om op te komen te gen het- pensionneeren van de bijzondere on derwijzers. zoomede van "hunne weduwen en weezen. Wie gunt niet gaarne ook aan de bijz. onderwijzer, die veelal jaren lang ge werkt heeft voor een klein honorarium een rustigen ouden dag cn ontheffing van zorgen voor vrouw en kroost, maar wij mogen ons niet enkel laten leiden door sympathie, ook de rechtsgrond dient onder de oogen te wor den gezien. Herinnerende aan hetgeen door den heer Veegens over den rechtsgrond is gezegd, vraagt ook opr. naar de gronden van staatsbelang voor de pensionneering van de bijzondere onderwijzers. Doet men dat niet. dan loopt men gevaar dat zirh steeds een groot er aantal zal aan melden. begeerig om mede te eten uit den Staatsruif. Naar Spr.'s meening moet de Staat zich onthouden van inmenging in za ken, dde buiten den Staat staan. De rechts grond voor de opname van gemeenteambte naren is niet gelijk aan die voor de opname van bijzondere onderwijzers. Een enkel maal kan cr een rechtsgrond bestaan voor de op neming van particulieren in een pensioen fonds Zoo was dit het geval met de op neming van de ambtenaren van de voormalige Rijnspoor. Toen ontstond er een rechtsgrond, omdat de Staat zich bij den neus had laten nemen. (Gelach). Wat de verplichte verzeke ring betreft, wijs Spr. er op, dat de verplich te verzekering van werklieden zich in een ander sfeer beweegt-, dan die der onderwijzers. Voor Spr. zijn deze ontwerpen niet anders dan eene nieuwe subsidie aan- het bijzonder onderwijs. De pacificatie laat Spr. rusten. De voorrechten^ in 1901 aan het bijzonder onder wijs toegestaan, waren een gevolg van de be lofte. door den minister Borgesius gedaan bij de Leerplichtwet. De linkerzijde kon toen den minister Borgesius niet in den steek laten. In hoeverre deze ontwerpen de vrijheid van het. bijzonder ouderwijs zullen dienen moeten de voorstandera zelf beoordeelen. Nogmaals, Spr. kan met dit ontwerp niet medegaan. De heer Ketelaar heeft met blijdschap dozo ontwerpen begroet, maar die vreugde wordt getemperd door den langen duur der voorbereiding van eene regeling, die thans eindelijk wordt voorgesteld. Reeds een kleine eeuw geleden werd de noodzakelijk heid erkend om oude onderwijzers te steu nen. Eindelijk zijn wij dan toch geko men tot voorstellen om ook aan de weduwen en weeeen van onderwijzers te denken. Veel, zeer veel hebben de onderwijzersgenootschappen gedaan en zon der hunne hulp zou het cr voor velen maar treurig hebben uitgezien. Hulde brengt Spr. aan deze regeering voor de indiening der ontwerpen, die bij aanvaardt zooals ze worden aangeboden en in dit opzicht wijkt hij af van de zienswijze van den lieer Tyde man. Art. 192 der Grondwet verzet zich z. i. niet tegen het pensionneeren van bijzondere onderwijzers. Ook zou hij er geen bezwaar in zien do inetitutours en hoofden van niet gesubsidieerde scholen in hot pensioenfonds op te nemen. Opneming van de gymnastiek onderwijzers acht hij niet meer dan billijk en voor opneming van vakonderwijzers zou Spr. te vinden zijn. Maar er zijn nog meer duistere punten door vorige Spr. reeds behandeld, waarom- trent Spr. ook op inlichtingen rekent. Naar hel hem voorkomt worden de bijz. onder wijzers op verschillende punten bevoordeeld beven hunne collega's bij het openb. onder- j wijs. Ten slotte dringt Spr. aan op gedwon- gei' pensioen neming van onderwijzers van 65 jaren; op pensionneering van onderwij- zers na 40 jaar diensttijd met vol pensioen j en op liet verleenen van terugwerkende kracht aan de wet tot het tijdstip van in diening. De heer Pastoors spreekt mede zijn vreugde uit over de indiening dezer ontwer pen en betoogt dat de regoering door haar gewijzigd ontwerp tegemoet is gekomen aan veler bezwaren. Do hear Do Vries wenscht ook een en kel woord te spreken over den rechtsgrond van deze ontwerpen. Velen die hier het woord voerden wilden pensionneering, maar op verschillende gronden, die Spr. soms zeer bedenkelijk voorkwamen. Met de algemeen© Slaatspensionneering gaat Spr. niet mede, maar evenmin met de verdediging van den rechtsgrond, gisteren door den heer Lohman aangevoerd. Het rechtmatig dwingen van de minderheid door oen meerderheid beaamt Spi allerminst. Evenmin geeft hij toe, dat de bijz. onderwijzers door de Leerplichtwet staatsambtenaren zijn geworden. Eerder gaat Spr. mede met het betoog van den heer Van Idsinga. Zeker hebben wij te rekenen met hetgeen thans reeds bestaat. Spr. wenscht het pensioen niet te ontnemen aan hen die het hebben, maar hij ziet er geen bezwaar in om het ook te geven aan de bijz. onderwijzers, zonder dat daardoor de vrij heid van het bijz. onderwijs ook maar in het minst wordt prijs gegeven. Spr. geeft de Reg. in overweging eene wijziging aan te brengen en te bepalen dat onderwijzers van niet gesubsidieerde scholen reeds in, een pen sioenfonds opgenomen hunne aanspraken blij ven behouden ook al worden zij hoofden van niet gesubsidieerde scholen. De beer V e r h e ij kan niet toegeven dat de rechtsgelijkheid tussohen openb. en bijz. onderwijzers de pensionneering der bijz. onderwijzers vordert. Ook Spr. wijst op de groote moeielijkheid der regeling van de pensionneering van de onderwijzers van niet-gesubsidieerde scholen. Thans komt Spr. tot de vak-onderwijzers. Na hetgeen de heer Smeenge daarover ge zegd heeft, zal Spr. daarover niet verder uit weiden alleen dringt hij in het bijzonder aan op opneming van de gymnastiek-onder- wijzers in het pensioenfonds. De heer Schokking juicht het doel van deze ontwerpen toe, voor zoover zijl be oogen het lot van de bijz. ouderwijzers en van de weduwen en weezen te verbeteren. Minder is Spr ingenomen met de wijze waar op de regecring dat doel tracht te bereiken.. Het komt Spr. voor, dat de Regeering niet voldoende in het oog heeft gehouden de band tusschen dat ontwerp en de her ziening der wet op net lager onderwijs. Naar •Spr 's meening is de Regeering wel wat vluchtig heen geloopen over den rechtsgrond. In dit opzicht schaart Spr. zich aan de zijde van den heer Van. idsinga. Ook Spr. is het eens, dat hier een eerste stap gedaan wordt op den weg der j>ensionneering van perao- nen uit verschillende groepen van het maat schappelijk leven, waarbij het moeielijk en steeds moeielijker zal worden de grens af te bakenen. De heer Ter Laan stelt voorop, dat de wet van 1878 een politieke misgreep is ge weest. Wat deze ontwerpen betreft, wijst Spr. er op dat reeds een kwart eeuw geleden werd aangedrongen op het pensionneeren van we duwen en weezen van onderwijzers, en wan neer men er eerder toe ware overgegaan, zou er heel wat minder ellende zijn geleden. Zeer ingenomen is Spr. met de voorgestelde pensionneering van zijn collega bij het bijzon der onderwijs, mits onder behoorlijke voor waarden. zonder bevoorrechting. Ten slotte dringt Spreker aan op spoedige pensionneering van de arbeiders, die nu al zoo lang wachten op lotsverbetering. Opneming van vakonderwijzers acht hij mede ten onrechte uitgesloten, vooral de gym- nastiekonderwi;zers. Onjuist acht Spreker de bewering van den heer Van Idsinga. dat hier lasten worden opgedrongenHij dringt aan op het in werking doen treden der wet met 1 Augustus 1905. en op het nemen van voor zorgen, dat verkregen rechten niet gekrenkt worden. Besloten wordt Dinsdag in de afdeelingen te onderzoeken een wetsontwerp betreffende den caisson-arbeid. De openbare vergadering zal dan om 12 uur aanvangen. Morgen 11 uur voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag .aart 1905 bevat de volgende Kou. besluiten: benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde mr. J. B. Loman, voorzitter van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" te Haarlem, wonende te Zandvoort verkort- met 6 weken de duur der detacnee- ring van den len luitenant A. C. Couvée, van het wapen der infanterie bij de land macht in Weet-Indië op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging voor de diensten, door hem aan den lande bewezen, de directeur van het tele graafkantoor te 's Gravenhage D. van de Graft op verzoek eervol ontslagen de directeur van het telegraafkantoor te 's Hertcgenbosoh B. J de Bruijn. eervol ontslagen als directeur van het tele graafkantoor te Maastricht G. A. Tret A. ten Sande Jr. is lo onder toekenning van eervol ontslag als rijkskeurmeester voor het onderzoek van voor uitvoer bestemd vee te Vlissingen, tot wederopzegging benoemd tot riykskeurmccster voor het onderzoek van voor uitvoer bestemd vee te Nieuwerkerk a. d. IJsel en 2o onder toekenning van eervol ontslag als plaatsvervanger van den distri ets- veearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wien Den Haag als standplaats is aangewezen benoemd tot landbouw-scheikundige aan de Rijksaeruminrichting to Rotterdam jhr. R. J Boddaert te Middelburg. De audiëntie van den minister van bin- nenlandsclie zaken zal op Zaterdag 4 Maart e. k. niet plaats hebben. Het Vaderland meldt Met groote hardnekkigheid blijven de ge ruchten aanhouden, dat minister Melvil zal aftreden. Het ontslag-besluit moet reeds ge- teekend gereed liggen, maar men heeft nog niemand kunnen vinden, die voor deze en kele maanden de portefeuille wil overnemen. iDe heer Van Weclcherlin heeft bedankt en minister Kuyper zou zooals bekend gaarne naar Buitenl. Zaken overgaan, als tij maar een geschikt opvolger voor Binnen- landsche Zaken kon vinden, die de thans in behandeling zijnde onderwijswetten wilde verdedigen. Men verneemt, dat bij, de bevoegde autoriteit geen klachten zijn ingekomen over het' in beslag neanen van twee Nederlandsche stoomschepen ter hoogte van Formosa door Japansche kruisers, waaruit wordt afgeleid, dat die vaartuigen de gevolgen van de han delingen, welke tot het beslag leggen aanlei ding ga-ven, zelf dragen of de verantwoorde lijkheid voor het daardoor beloopen resico op ziioh nemen. De heer J. P. P. O. Fledderus, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-con sul der Nederlanden te Rome, is in die hoe danigheid door do Italiaansche regeering erkend. Aan den heer Fledderus kan in de Neder landsche taal geschreven worden. O vice-consul der Nederlanden te Dein- min is overleden. Het viee-cousulaat ter ge- melder plaatse is opgeheven. Men meldt aan de „N. Ct." Door de christen-democraten worden po gingen aangewend om in 's Gravenhage en Rotterdam afdeelingen te stichten. Hiervoor zal in Rotterdam een bekend spreker optre den en in Don Haag vermoedelijk de vol gende week. Een en ander staat, in verband met het voornemen in beide steden, in al de distric ten, eigen candidaten te stellen. De christelijke democraten te Sche ve ningen koesteren ernstige voornemens in het district 's Gravenhage III met een eigem candidaat uit te komen bijl de a. s. Tweede- Kamer-verkiezing. De minister van marine brengt ter kc-nuis, dat voor een drietal artsen, die Ne derlander zijn en den leeftijd van 30 jaar niet hebben overschreden, gelegenheid bestaat om te worden benoemd tot officier van ge zondheid der 2de klasse bij de zeemacht, on der genot van eene premie van 3000, f 5600 of f 8000, al naar gelang zij zich wenschen te verbinden het rijk vijf. acht of tien ach tereenvolgende jaren als officier van gezond heid bij de zeemacht te dienen. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou- dant No. 53. De minister van Financiën heeft de directeurs, ieder voor den lering zijner di rectie, gemachtigd om te beschikken op de adressen van belanghebbenden betreffende de volgende onderwerpen 1. kwijtschelding van directe belasting wegens onvermogen 2. toepassing van het tarief van invoer rechten, wanneer geen scheikundig onder zoek wordt vereisoht 3. teruggaaf van invoerrecht dat tenge volge van cene vergissing te veel is gehe ven; 4. teruggaaf van invoerrecht voor goede ren die, na ten invoer te zijn aangegeven, weder zijn uitgevoerd; 5. teruggaaf der verhooging volgens C. der wet van 20 April 1895; 6. afgifte van geleibiljetten tot vervoer van. aoeijnsgoederen 7. het als gezuiverd doen beschouwen van niet gezuiverde documenten 8. andere onderwerpen, wanneer het adres den directeur door het departement van Fi- nainciën is toegezonden „ter beschikking of om bericht en raad". Voorts kunnen de directeurs beschikken op verzoeken van reizende personen binnen de directie gevestigd, om vergunning tot vrijen wederinvoer van handelsmonsters, die naar het buitenland worden medegenomen. Het blijft den directeurs vrijgelaten om, in bijzondere gevallen eene zaak, die tot hunne competentie behoort, niettemin aan de beslissing van den minister te onderwer pen. Het onderzoek van de aanvragen van ambtenaren om vergoeding voor verplaat singskosten, heeft reeds herhaaldelijk den indruk doen ontstaan, dat de uitgaven in rekening gebracht niet steeds met de ver- eischte zuinigheid zijn gedaan. Te dien opzichte heeft de minister van Financiën bij resolutie er zooveel noodig op gewezen, dat die vergoeding geenszins be oogt den ambtenaren bij verhuizing een extra-voordeel te bezorgen, doch enkel de strekking heeft hun de hoogst noodzakelijke uitgaven der verhuizing to vergoeden. Met het oog hierop wordt de aandacht van ambtenaren er op gevestigd dat, bij ver moeden dat de in rekening gebrachte som men hooger zijn dan hetgeen zou zijn uitge geven zoo de ambtenaren op eigen kosten ware verhuisd, het vermoedelijk verschil op de aangevraagde vergoeding in mindering zal worden gebracht. Bij resolutie van den minister van Financiën is het volgende bepaald Teneinde de uitbetaling der schadeloosstel ling wegens door het. Rijk ter slachting over genomen runderen zooveel mogelijk te be spoedigen. ook dan, wanneer de kas van een ontvanger der directe belastingen niet toe laat eene zoodanige uitbetaling bij aanvrage onmiddellijk te doen, kan belanghebbende door hem worden verwezen uaar den betaal meester in het arrondissement, waartoe zij;n kantoor bekoort. de mede gemachtigd is de uitbetaling te bewerkstelligen. De deken van da orde der ad vocaten te Amsterdam, mr. J. C. de Vries, herdacht gisteren den dag waar op hij voor veertig jaren als advo caat bij de arrondissements-rechtbank werd ingeschreven. Tal van blijken van belang stelling ontving de jubilaris, zoowel van de rechterlijke macht en de balie als van an dere zijde. In den namiddag kwam de raad van toezicht en discipline den deken geluk- wenschen. Namens den raad werd het woord - gevoerd door mr. C. A. Cosman. Naar Het Va-d. verneemt, komt, ter vervanging van den heer Van der Graft, die met ingang van 1 Mei eervol ontslag heeft gevraagd als directeur van het telegraafkan toor te 's Gravenhage ernstig in aanmerking de heer J. W. Overbosch, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Voorburg. Die heer P. Pel vliet, directeur vau het pee'.kantoor te 's Gravenhage, en vóór dien ti!d directeur van het postkantoor te Utrecht, heeft dezer dagen onder groote belangstelling van de zijde van ambtenaren en van de auto riteiten zijïi 40-jarig ambtsjubileum herdacht. De betrekking van oommies tot bijr stand van den gemeente-secretaris te 'sGrar venhago zal vervuld worden door mr. A. L. Scholtens, commies-redacteur ter gemeente secretarie to Arnhem. In den ouderdom van bijna 68 jaar is te Arnhem overleden de heer J. F. Bijle- veld. De overledene was jaren lang lid van den raad. der gemeente Arnhemin zijn be trekking als rijks-archivaris der provincie Gelderland werd hij zeer gewaardeerd. F. H. L. vanSwietenf. Men schrijft uit Delft aan de „N. R. Ct."Gis terenochtend is hier overleden de heer F. S. L van Swieten, oud-majoor der cavalerie, bijna 93 jaren oud. Hij nam als sergeant der cavalerie deel aan den tiendaagsohen veld tocht, klom spoedig hooger in rang en be kleedde onder Willem III den rang van or donnans-officier des Konings. Toen hij door den dood van zijp ©enigen zoon diep was ge troffen, besloot hij ter herinnering aan dien doode tot de oprichting der tuin-, boseh- en landbouwscholen der Maatschappij van Wel dadigheid (meer bekend ais de Gerard Adr. van Swietenschool). De overleden was,drager van het Metalen en van het Ridderkruis der Orde van de Eikenkroon. De federatie der S. D. A. P. te Am sterdam heeft een voorstel om een apart naast Het Volk staand weekblad uit te geven, in beginsel aangenomen en een commissie be noemd1, om zoo spoedig mogelijk te komen met plannen om de uitgave te beginnen. Automobielendienst te 'sGravenhage. Naar men meldt is aan het gemeentebestuur van 's Gravenhage con cessie aangevraagd voor een dienst met auto- mobielrijtuigen op verschillende punten der stad. Eene nieuwe vakvereeni- gingsfederatie. Eenigen tijd geleden zond het bestuur van den Alg. Ned. Dia- mantbewerkerabond aan de hoofdbesturen van 13 vakvereenigingsbonden een circulaire, waarin deze uitgonoodigd werden tot deelne ming aan eeue bespreking om te geraken tot een georganiseerde samenwerking van die vakbonden, welke een aan het anarchisme tegenovergestelde standpunt innemen; zulks met het oog op het desorganiseerend optre den van het Nationaal Arbeidssecretariaat, naar in de circulaire werd gezegd ten on rechte poseerend als het verzamelpunt der Nederlandsche vakbeweging en met dien val- schen schijn tal van arbeiders verblindend. Deze vergadering had Zondag in het ge bouw van den A. N. D. B. plaats, onder lei ding van den heer Henri Polak. Hoofdbestuurders waren aanwezig van veertien organisaties, vertegenwoordigende naar schatting 20.000 leden. De heer Polak hield eene rede, waarin hij er o. m. op wees, dat de A. N. D. B. steeds gestaan heeft buiten eenige centrale van vakvereenigingen, doch na lang aarzelen tot de thans gedane stap had besloten. W-n- neer de ter vergadering aanwezige federati zoo niet meer nog, tot de nieuwe arganisa-' toetraden, dan was een lichaam gevormd, aan ledental reeds viermaal sterker dan l i N A. S. met zijn 50 zoogenaamde organi saties, een parade van niefcsbeteekenemde v - oeniginkjes. Om aan de besprekingen leiding te gev werd de volgende resolutie gesteld „De vergadering van hoofdbesturen ven Vakbanden, gehouden op Zondag 26 Febru; i 1905, in het Gebouw van den Alg. Ned. Diamantbcwerkersbond, te Amsterdam, gehoord de besprekingen over het vraag stuk der stichting eaner nationale federatie van vakbonden en -vereenigingen, op den grondslag van vaste, georganiseerde samen werking voor die industrieel© en sociale be langen, welke zij met elkander gemeen heb ben, acht het tot stand komen eener zoodanige federatie binnen den kortst mogelijken tijd zeer gewenscht, besluit de daartoe noodige maatregelen onverwijld te nemen, en gaat over tot de orde van den dag." De grondslagen, waarop eventueel een fe deratie tot stand moet komep, werden in grove trekken volgenderwijze geformuleerd 1. De Federatie heeft ten doel het bijeen brengen en bijeenhouden van vakbonden en -vereenigingen, tot behartiging en bevorde- rig van die industrieele en sociale belangen, welke zij met elkander gemeen hebben en welker behartiging en bevordering door ieder organisatie afzonderlijk niet, of niet naar behoonen kan geschieden. 2 De behartiging en bevordering dezer belangen zal plaats hebben door: a. het verzamelen en verwerken van star tistische en andere gegevens nopens den om vang en deD toestand der vakbeweging in binnen- en buitenland, alsmede omtrent al zulke industrieele-economische en sociaal- aangelegenheden, welke den vakvereenigin gen in hare actie van dienst kunnen zijn; b. het treden in verband met soortgelijke centrale organisaties in het buitenland; c. het bevorderen van deugdelijke arbeids wetgeving, hetzij alleen, hetzij in samenwer king met andere organisaties; d. het dienen van advies nopens industri eele, economische of sociale aangelegenheden, waar en wanneer zulks door aangesloten or ganisaties wordt verlangd e. het woderzijdsch verleenen van tacti- schen en financieelen steun in tijden van uitsluiting of werkstaking; f. het verbreiden van de beginselen, waar-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2