BINNENLAND. Petersburg6 Maart. Generaal Koeropatkin eeint van den 5en: In het front hij Moek- don becrseht rost. Aan den linkervleugel op den rechteroever van de Hoenrivier, bij het dorp Madapoe, gingen de Japanners weer met kraoht tot den aanval over. Twee aan vallen werden afgeslagen. Ten noorden van Madapoe duurt de veldslag voort met succes voor ons. Het centrum houdt de stellingen aan de Sjaho tot aan het dorp Sjahoping, verder die op de Novgorod- en Poetilow-heu- veis bezet. De gedurende den nacht onderno men aanvallen werden afgeslagen; 'smor gens maakten wij tegen-aanvallen en namer. daarbij twee revolverkanonnen. Tegen de stelling in de streek van Erdagoe richtte de j vijand slechts artillerie-vuur. In den nacht vielen de Japanners Kandolisan aan en stel den daartoe aan de Sjaho kanonnen en maxims op. Alle aanvallen werden afgesla gen. Do aanval, gisterenavond om 11 uur ge richt tegen de stelling van Jvoetoelin, werd door de onzen afgeslagen. Op den uitersten linkervleugel was de nadht rustig. Tolno, 6 Maart De correspondent van Reu ter bij Okoe's leger seintSinds den 28en Februari heeft de linkervleugel der Japan ners een reeks aanvallen met succes doorge voerd onder buitengewone mooie lijk heden en zware sneeuwstormen. De nachtelijiko aanval len geschiedden bij het "schijnsel van licht- kogcls. Do Japansche troepen moesten de Rus sische loopgraven, ene versterkt waren met draadversperringen cn wemelden van maxims, met de bajonet veroveren op den vijand, die hevigen tegenstand bood De Russen trekken nu in wanorde terug, kleederen en wapens wegwerpende, om de vlucht te vergemakkelij ken. De Japanners maakten een aantal zes- duims kanoitneu en eenige maxims buit en deden hun aanval onder bedekking van een hevig geschutvuur. Al het belegeringsgeschut van Port Arthur werd daar bi; gebruikt de uitwerking was vreeselijkdorpen werden in puin geschoten, aardewerken vernieldde Russen werden gedemoraliseerd. Het gevecht in het centrum bepaalt zich tot een artillerie-duel; de uiterste linker vleugel der Japanners staat thans dicht ten N.W van Moekden en voor de Russisdhe hoofdmacht schijnt ontkomen onmogelijk. Tokio0 Maart. (Daily Telegraph). De Rus sische verliezen worden reu reeds geschat op 40,000 man. Over den toestand op het oorlogstoo reeel in Mandsjoerije 9chrijft de Nordd. Allg. Zei- tung, dat men, om de op het oostelijke deel daarvan aan de Sjaho begonnen operatiën te verstaan, zich moet voorstellen, dat er tus- scken den linkervleugel van het Russische hoofdleger cn het verder oostelijk staande afzonderlijko detachement Renneukampf na tuurlijk cone open ruimte bestaat. In deze opon ruimte rukken, vermoedelijk onder aanvoering van generaal Koeroki. Japansche troepen oostelijk van Pangoeipoetsi op tegen den linker Ruasisohen vleugel van het hoofd leger, van den Wanfaling- en Kautoelin- pas uit, terwijl oen afzonderlijk detachement uit het zuidoosten tegen het om den Talin- pas gegroepeerde detachement van generaal Rennenkaanpf uitgezonden werd. Deze uiterste oostelijke groep had sedert de niet geslaag de oporatio van de Japansche 9e reserve- brigade in 't laatst van November, met suc ces do rechterflank van hot Japansche leger bestookt. In het bezit van do stellingen aan do zuidelijke helling van het Talin-gebergte hadden do Russen bij herhaling strooptoch ten tot in het dal van de Taitseho onderno men, en men kon aannemen, dat eeno Rus sische aanvalsbeweging tegen den gevoeligen Jajpanscthon rechterflank door de door Ren- nenk&mpf bezette stellingen zeer zou worden ondersteund. Het voorgebied van deze stel ling kwam nu na hevige gevechten om den Beresnow-heuvel en tot Tsinhentsjen den 24en Februari in Japansch bezit, en volgens dc nieuwste berichten van beide zijden is hot detachement Rennenkampf, door Japansche troepen vervolgd, op den terugtocht, waar schijnlijk naar Foetsjoen. In welke sterkte hier do Japansche troepen optreden, is tot dusver niet bekend. Daarvan en van het punt tot waar hun opdringen tot staan wordt gebracht, hangt de beteokonis van dit Ja pansche succes af. Onder voor de Japansche wapenen bijzonder gunstige omstandigheden zou een ingrijpen in den strijd tegen den linkervleugel van het Russische hoofdleger bij Koutoelin niet uitgesloten zijn. Dezo strijd is reeds in het einde van de vorige maand begonnen. Nadat den 27en een aanval van de Japansche troepen was afge slagen, moesten den volgenden dag twee van de versterkte stellingen, volgens officieel Russische bericht, prijs gegeven worden, en tegelijk is op het geheele front een hevige, thans nog voortdurende, over en weer woe dende strijd ontbrand. Daarbij is het in het centrum inzonderheid te doen om do stelling aan den Poetilow-heuve 1 en aan den overgang van de Sjaho. Nadat van Japan sche zijde eerst de aanvalsbeweging aan den oostelijken vleugel begonnen werd, daarna in het centrum do scherpe beschieting van de Russische stolling in aanvallen overging, die door tegenaanvallen van het Russische leger onderbroken werden, kwam in de laat ste dagen do poging aan den dag, om den rechter Ru&sdschen vleugel in het dal van de Hoenho en do Liaoho to overvleugelen. Eerst vermeldde generaal Koeropatkin het in het hoofdkwartier verspreide gerucht van de aankomst eener Japansche divisie in Ka- lama. ten zuidwesten van Moekden. later kwam Int bericht, dat vier Japansche divi- siën reeds te Sawinpoe, 18 KM. ten westen van Moekden. waren aangekomen. Daar nu een officieel Russisch bericht inhoudt, dat maatregelen genomen zijn tegen de omtrek king van den rechter vleugel, zaj de hoofd aandacht van nu af wel vallen op den loop der operatiën in het dal van de Hoonlio en I/iaoho." Over don verderen loop van dozen strijd •bevatten de berichten van gisteren en heden bijzonderheden, die doen zien, dat de strijd tot, Moekden is genaderd, waarheen de Japanners zoowel van het Oosten als van het Westen opdringen. Terwijl de Russen dus aan do beide vleugels zijn teruggedrongen, i9 hun centrum nog blijven srtaan en bevindt zich nu tameiiik ver vooruit, hetgeen het gevaar van afsnijding der Russische hoofdmacht, waarop volgens de Japansche berichten ge doeld wordt, niet denkbeeldig zou maken. Ook bij deze gevechten zijn de verliezen buitengewoon zwaarin een bericht uit Tokio wordt eene raming der Russische verliezen, van 40,000 man vermeld Over de eigen ver liezen wordt gezworen. Dat geschiedt trou wens ook in de berichten van Russische zij de; wel spreekt men daar van hoopen Japan sche lijken, o. a. 2000 stuks alleen aan den Koetoe linpae. Wederom is een Engelsch stoomboot, de Eastv Abbey, met Cardiff-kolen naar Wladv wostok bestemd, door de Japanners opgevan gen. Allerlei vKoning Edward pleegt de Engelsche mode aan te geven. Voor het nieuwe seizoen heeft hij nu de gekleede jas met één rij knoo- pen onder zijn bescherming genomen. Ook zou Z. M. zich hebben bekeerd tot eene nieuwe mode op Ihet gebied van panta lons, namelijk het nauw laten aansluiten van de stof aan het lichaam, zoodat de pijpen den vorm der beenen weergeven. Bruin is de modekleur voor ochtend- en wandelkleeding. De Koning heeft reeds een aantal costumes in deze kleur besteld. vSaksische bladen melden dat do aan gelegenheid van gravin Montignoso thans op bevredigende wijze geregeld is. De gravin zal bare kinderen af en toe mogen weerzien, maar daartegenover het prinsesje Anna Mo nica Pia moeten overgeven. Men verwacht dat in deze week de overeenkomst tusschen de twee partijen ge teekend zal worden. vBij de nieuwe werken voor den onder- grondschen spoorweg te New-York zijn twee arbeiders door het instorten van een muur gedood twee anderen zwaar gewond en veer tig licht gekwetst. De overige arbeiders, nagenoeg allen Ita lianen. namen allen bij het ongeluk in groo- ten schrik dc vlucht. vTe South Shields, in het graafschap Durham, zijn de nieuwe, voor het laden van kolenschepen dienende kaden aan de Tyne door brand vernield. De waarde van de kar den, welke voorzien waren van de nieuwste machines, wordt geschot op f 2.400.000. De vlammen tastten ook een groote loods met hout aan. Verder werden er 50 spoorwagens vernield, en het stoomschip Johannesburg is door het vuur beschadigd. vOp de lijn ClevelandPittsburg zijn twee extratreinen op elkaar geloopen. Van do zeer talrijke passagiers, die op weg wa ren naar Washington om daar de installa tie van president Roosevelt bij te wonen, wer den er 9 gedood en 18 gewond. Een locomo tief en drie wagens raakten in brand. De Staatscourant van Dinsdag 7 Maart 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in zilver aan F. Jonker, timmer man, in dienst van de firma K. en J. Wil- kens, aardappelmeelfabrikanten te Veen- dam; benoemd tot burgemeester van Simpel veld L. -1. Houbiers; tot Burgemeester van Ba tenburg G. M. Jansentot burgemeester van Lierop J. van Dijik; eervol ontslagen op verzoek als directeur van een leeraar aan de R. H. B. S. te Gro ningen dr. F. G. Groneman; op verzoek eervol ontslagen als voorzitter der ingestelde plaatselijke commissie als be doeld in art. 86 der Ongevallenwet 1901, welke haren zetel ueeft in de gemeente Utrecht, mr. A. W. Holsteijn, en als zooda nig benoemd jhr. mr. K. J. Schorer, ad vocaat-procureur te Utrecht benoemd tot hoofdcommies bij het Cen traal-Bureau voor de statistiek mr. A. V. Methorst, thans commies bij dat bureau vergunning verleend tot het geven van lioogc-r onderwijs aan het Christelijk gymna sium te Utrecht, der Vereeniging voor Chris telijk voorbereidend universitair onderwijs, gevestigd te Utrecht, aan Th. L. Bergfried, geboren te Radevormwald in Duitsöhland, tot aan het einde van den cursus 19041906. benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te den Haag J. W. överbosch, tJlians directeur van het post- en telegraafkantoor te Voorburg. H M. do Koningin en Z. K. H. de Prins hebben Zondagochtend de godsdienst oefening bijgewoond in de Nieuwe Kerk te 's Grave nhage onder gehoor van ds. Van der Flier, en H. M. de Koningin-Moeder, die in de Zuiderkerk onder gehoor van ds. Cramer. Men meldt: De aanstaande kcrnst voor een paar dagen van H. M. en den Prins op Het Loo staat ook in verband met het plan der Koninklijke familie om weer in het begin der volgende maand het Koninklijk Paleis aldaar betrek ken. Bij het bezoek dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden gis- t" aan Pulohri Studio te 's Gravenhage brachten, ter bezichtiging van het schilderij, voorstellende de bestorming van Batéë Ilië, werden de hooge bezoekers ontvangen door den luitenant-generaal W .G. F. Snijders en den heer A. W. Cremer. Ook de vervaardiger van de schilderij, de heer J. Hoy nek van Papendrecht, was tegen woordig. Met groote belangstelling werd door H. M. en door Z. K. II. het fraaie stuk in oogen- schouw genomen, waarbij de generaal Snij ders een korte beschrijving van dit gevecht Een photographic van de schilderij aan de hooge bezoekers aangeboden, werd in dank aam-aard. De tentoonstelling werd gisteren ook nog bezocht door do ministers van Marine en var. Koloniën. De minister van Oorlog was om ^3- zoredheidsredenen verhinderd te komen. Men meldt uit 's-G raven hage Met betrekking tot de schilderij van Hoynck van Papendrecht, bet wapenfeit, af beeldende van de bestorming van Batéë Ilië (Samalanga), meldt men nader het volgende. De schilderij geeft eone in hoofdzaak na tuurgetrouwe voorstelling van de oorlogshan deling,-welke haar tot opschrift strekt. Ze berust wat hare hoofdlijnen aangaat, op pho- togTafische opnemingen, gedurende en na 't gevecht gedaan. Zo is daardoor eene waarde volle uiting van hukio aan den luit.-generaal Van Heutsz, die op de vermeestering van Batéë Ilië mag terug zien als op eene zijner schitterendste krijgsdaden. Terwijl Van Heutsz sedert 1898 rusteloos en energiek in verschillende gedeelten van Atjeli ageerde, oni onzen vijand ten onder te brengen, scheen het aan de Noordkust ge legen Samalanga in volmaakte rust te ver- kecren. Toekoe Tji Samalanga, de vorst wiens vader van 1877 tot 1880 onze troepen zoo heftig had bestreden, scheen der Kompan ie vriendschappelijk gezind. In 1900 bleek echter, dat Samalanga aan onze vijanden diende als een soort neutraal terrein, als een toevluchtsoord, om zich aan onze vervolgingen te onttrekken. Uitsluitend ter wille van hunne veiligheid, om het pa trouilleeren van onze troepen te ontgaan, wer den op Samalanga's gebied geen vijandelijk heden gepleegd. Toekoe Tji, ter verantwoording geroepen, koos nu openlijk de partij van verzet. Batéë Ilië en andere punten werden krachtig ver sterkt; duizenden strijders stroomden samen om, onder persoonlijke leiding van den pre tendent-sultan cn Panglima Polèm, hun laat ste bolwerk tc verdedigen. Het werd einde Januari 1901, eer generaal Van Heutsz gelegenheid had om tegen Sa malanga op te treden. Toekoe Tji had inmid dels berouw gekregen en zich met zijne fa milie en de voornaamste hoofden ingescheept naar Koeta Radja, om de vergiffenis van den gouverneur af te smeeken. Van Heutsz liet zich daardoor echter niet afleiden, doch trok de voor de expeditie bestemde troepen samen te Nangsoë, op de grens van Meureu-* doe en Samalanga. Met een paar zware en ver-dragende ma- rinekauonnen, opgesteld op een heuvel van waar westelijk. Samalanga werd beheerscht, werden onderscheidene vijandelijke verster kingen ouder vuur genomen en werd het ver blijf daarin onhoudbaar gemaakt. I twee opvolgende nachten rukten onze troepc daar na op en namen ze bij verrassing verschil lende vijandelijke werken. Zoo bereikte men op 2 Februari 1901 de Samala/nga-rivier, al- waaT op 4 a 5 kilometer ten Noorden van Biatéë Ilië een bivak werd betrokken te Bd- nassa. Pappan, kort- te voren door den pre tendent-sultan, ontruimd. Generaal Van •Heutsz verkende persoonlijk de heuvels van Batéë Ilië en vond .aldiaar zeven vijandeiijike sterkten. Het leed geen twijifel of diit belang rijke punt, alwaar generaal Van der Heijden indertijd tot driemaal het hoofd stiet, en dat sedert. 1880 door den Atjeher als onneembaar werd beschouwd, zou krachtig tot het uiter ste verdedigd worden. Generaal Van der Heijden was telkenmale opgerukt door de sawah, westelijk van Samalanga-rivier, zoodat de aanval tegen de steile hellingen van Batéë Ilië moest geschie den. Generaal Van Heutsz koos een anderen weg. Blij marcheerde in den morgen van 3 Februari 1901 oostelijk van de rivier op. Zoo dra Batéë Ilië binnen het bereik van de ar tillerie was gekomen. Vet hij de bergbatterij haar vuur openen, terwijl hiï tevens de afdee ling maréchaussees ter omtrekking afzond door de Oostwaarts van Batéë Ilië gelegen hoogere heuvels. Zoodra de Maréchaussees de meest doonii nee renden heuveltop hadden be reikt, werd hot artillerievuur gestaakt en rukte ook de hoofdmacht in front op. Eu al vorens de vijand, wiens hoofdmacht zich bin nen Batéë Ilië had verzameld, de bewegingen van onze troepen kon overzien, waren de nevenbentings reeds genomen, en sloten onze am alle zijlden verschijnende afdeelingen hot oordon rond de hoofdversterking. Eene poging van den vijand om door een ondergrondschen uitgang te ontkomen naar de westelijk ge legen Sawah, werd door onze troepen ver ijdeld. Na eene heldhaftige verdediging werd Batéë Ilië stormenderhand genomen de be zetting liet tot den laatsten man het leven. De val van deze historisihe sterkte deed zijn terugslag in geheel Samalanga gevoelen. De moreele indruk van diit schitterende, in weinige uren volbrachte wapenfeit van gene raal Van Heutsz was zoo groot, dat van alle verder verzet in dit Staatje werd afgezien en de benden zich in alle richtingen ver strooiden. De schilderij van Hoynck van Papendrecht vertoont het moment van de bestorming der hoofdversterking. Generaal Van Heutsz leidt, omgeven door zijne staf, bestaande uit den kolonel van der Dussen, militair-comman dant, den kapitein (thans luitenant-kolonel) Doorman, chef van den staf, den kapitein Spruijt, adjudant, de eerste luitenant- Schut- stal van Woudenberg, adjunct van don staf, en den controleur Frijliuck, van eene hoogte oostelijk van Batéë Ilië het gevecht. De hoofdversterking, waarbinnen nog de Atjehsche vlag waait, teekeut zich af tegen de westelijk van de Samalanga-rivier gelegen, op den achtergrond van de schilderij zicht bare heuvclrijvan verschillende zijden snel len onze rtoepen op de benting toe, de hoorn blazers blazen den stormaanval, de voorste manschappen bereiken juist de geduchte bam- boe-doeri versperring, waarmede de sterkte omringd is. Talrijke détails zijn door dfen schilder met groote justheid weergegeven het geheele kunstwerk ademt leven en kracht, het vormt eene waardig© hulde aan den groo- ten veldheer, wiens naam en wiens daden het bestemd is te vereeuwigen bij het instruc tie-bataljon te Kampen, de inrichting, al waar Van Heutsz zijn eerste militaire oplei ding en vorming ontving. De schilderij blijft tot en met 6 Maart a.s. tentoongesteld in Pulchri Studio te 'sGra- venhage. De comité's voor het Nationaal Huldeblijk aan generaal van Heutsz zijn voornemens haar daarna achtereenvolgens te ex pose eren te Rotterdam en t-* Amsterdam. Vermoede lijk zal de schilderij in 't begin der maand April a.s. naar Kampen worden overgebracht, om aldaar in de can tine der kazerne van het instructie-bataljon hare definitieve plaats in te nemen. Naar wij verder vernemen zal H. M. do Koningin waarschijnlijk nog het schilderstuk bezichtigen. Ontleend aan het boekwerk.Luitenant- Generaal J. B. van Heutsz", door Alex. Amsterdam. L. J. Veen. Do gewone audiënties van de ministers van justitie, financiën en koloniën, zullen deze week niet plaats hebben. Men verwacht, dat de nieuwe Russische gezant bij ons Hof met Mei a.s. benoemd zal worden. Tegen dien tij|d zal de aftredende *ezaret, de heer De Struve zijn terugreepings- brieven inleveren. Hr. Ms. gezant te Stockholm, baron van Heeokeren van Keil, lid van de Eerste Kamer, die ge ruimen tijd. te 's Gravenhage met verlof aanwezig was, is sedert eenige dJagen op zijn standplaats teruggekeerd. De heer Sisburgh, oonsul-generaal van België te Amsterdam, i9 eervol van die functie ontheven. De N. Ct. schrijft over de aan prof. De Louter aangeboden Goud sche candida- tuur nog het volgende „Ten einde alle misstanden weg to nemen omtrent de schijnbare tegenspraak, die er bestaat tusschen hetgeen wij omtrent de liberale candidatuur in het district Gouda schreven en de daarop gevolgde mededee- hng van prof. De Louter in onze courant vermelden wij nog het volgende: Prof. De Louter had reeds bij het eerste tot hem gerichte verzoek verklaard geen can didatuur te zullen aanvaarden. Toen men in de liberale kiesvereeniging er niettemin op aandrong nog een po-ging te wagen om den hoogleer aar op zijn besluit te doen te rugkomen, werd mededeeling gedaan van een schrijven van het bestuur van de vrijzinnig- democratische kiesvereeniging, behelzende dat het zich met die candidatuiur niet zou kunnen vereenigen. Onze opmerking blijft dus in haar geheel. Intusschen schijnt men sedert te Gouda ook aan vrijzinuig-democratisohen kant tot ander inzicht gekomen te zijn. Naar wij al thans vernemen, heeft men zich toch op nieuw tot prof. De Louter gewend en thans met de verzekering, dat een candidatuur van hem door alle vrijzinnigen in het dis trict (dus ook de vrijzinnig-democraten) zou worden gesteund en bepleit. Prof. De Louter blijft echter (zeer tot ons leedwezen) vast besloten geen candidatuur in Gouda of elders te aanvaarden." Uit Brielle bericht men aan „De Vrij- zinnige-de-mocraat-, dat de burgemeesters in het kiesdistrict bij de laatste Kamerverkie zing aanschrijving badlden gekregen, dat zij zich van alle deelneming aan het verkleed ngs- wertk hadden te onthouden Uit Gorinchem schrijft mem Ter vervanging van den heer Seret, die thans definitief voor een nieuwe Kamercan- dndatuur in het district Gorinchem bedankt heeft, zal van anti-revolutionaire zijde de heer mr. L. van Andel, notaris en lid der Zuid- Hollandsche Staten te Gorinchem, worden aangezocht zich voor deze vacature beschik baar te stellen. Van vrijzinnige zijde zal te Lochem candidaat gesteld worden de heer D. de Klerk, lid der Kamer, te Rotterdam. Men meldt uit Deventer aan het Hbld. Aan de oproeping van de drie bekende oud-liberalen werd door een 35-tal kiezers, waarvan enkele uit de buitendistrioten, ge hoor gegeven. Mr. C. Vermeer, die in dezen overleg gepleegd had met eenige onderteeke naars van het manifest der 75, stelde na een uitvoerige uiteenzetting van mr. J. W. Mul der, president der rechtbank te Alkmaar, te candideeren, welke verklaard had de candi datuur te aanvaarden, indien zekerheid be stond, dat Deventer niet voor de liberale partij verloren zou gaan. Daarna, werd zon der discussie en bij acclamatie de heer Mul der gecandideerd, en een commissie benoemd die de verdere werkzaamheden zal regelen. In de Zondagmiddag gehouden ver gadering van de Volkspartij te Deventer is de heer mr. H. P. Marchant met algemeene stemmen candidaat gesteld. Sliedrecht. Men schrijft uit het district Sliedrecht aan de N. Ct. „Wel is de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging nog niet bijeen geweest tot het stellen van een oaudlidaat, doch vrij al gemeen wordt hiertoe thans mr. Sybrandy aangewezen. Mr. Sybraudy trad voor enkele weken in diit district op. Van liberale zijde worden nog geen can didates genoemd." De centrale vereeniging van vrijzin nige kiesvereenigingetn in het hoofdkiesdis trict Franeker heeft tot definitief candidaat gesteld den heer F. Lieftinok. Naai* gemeld wordt, zou de heer Van der Voordt van Zijp, hervormd predikant te Doesburg, door de anti-revolutionaire partij in district Tiel candidaat gesteld wor den. Al9 candidaat der a.-r. en ohrist.-his. partijen voor de Tweede Kamer in 't dis trict Sehoterlared wordt genoemd de heer ds. G. H Wagenaar (chr.-hist.) predikant te Leeuwarden. De centrale a.-r. kiesvereeniging in het district Loosduinen stelde met algemeene stemmen tot voorloopige candidaat het af tredend lid den heer A. Brummelkamp. De anti-rev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje", de Ohristelijk-Historisahe kiesvereeniging en de Katholieke kiesver eeniging „Ieders recht" te Groningen stel den candidaat voor de Tweede Kamer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Door de afdeeling der S. D. A. P. te Arnhem is besloten om, als de heer W. P. G. Helsdingen behalve in Lochem niet in ©en ander district gesteld wordt, waarin hij kans van slagen heeft, hem te Arnhem can didaat voor de Tweede Kamer te stellen. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is een voorstel ingediend tot demping of over- welving van een gedeelte water bij de Groote Markt met demping van de Steigergracht tot aan de Hoenderbrug (Hoofdsteeg). D!t voorstel staat in verband met de daar geprojecteerde tramlijn, waarvoor van de Tramwegmaatschappij een bijdrage voor over brugging is bedongen van f 40.000. Het kwam er echter op aan die overbrug ging, in verband mot het verkeer in de bin nenstad, op de meest afdoende wijze te doen plaats hebben. Daartoe werden door don directeur der ge meentewerken een vijftal plannen ontwor pen, waarvan de kosten respectievelijk zou den bedragen f 52.000, f 115 000, f 180.000, f 182.000 en f 145 000. Verschillende overwegingen hebben B. en W. echter er toe geleid 'in overleg met- de commissie voor publieke werken en den directeur der gemeentewerken nog een nader plan te ontwerpen, dat nog beter aan de verschillende eischen jjpu voldoen en waar van de kosten op f 184.000*worden begroot en dat zij thans aan den raad voorstellen. Hiervan zullen nu f 172 500 uit buitenge wone ontvangsten (geldleeindng en f 11.600 uit de gewone middelen moeten worden ge dekt. De gemeenteraad van Nijmegen heeft zich Zaterdag bezig gehouden met een her ziening der st rafverorderei nge nIn de voor stellen der desbetreffende commissie werd ook de aandacht gevestigd op het slachten door particulieren, voor cógen gebruik. Er bestond, oordeelde zij. grond voor de moening dat het toelaten van dit slachten leidde tot ontdui king van de verordening tot wering van den verkoop van ondeugdelijk vleesch. Een alge meen verbod echter van bedoeld slachten zou haars inziens te ver gaan. Zij stelde daarom de volgende bepaling voor„Het is, behalve bij noodslachting, verboden in de gevallen, waarin het slachten van vee elders dan op het terrein, waarop het openbaar slachthuis is gewestigd, geoorloofd is eenig vee te slach ten zonder dat men vooraf van het voornemen daartoe schriftelijk heeft kcinnis gegeven aan den burgemeester.'" Door die bepaling, welke werd vastgesteld, wordt het mogelijk toezicht op het. slachten door particulieren voor eog&n gebruik te houden en om gegevens daarom trent te verzamelen. De heer D. W. van Dijkman, opzichter bij den locomotief- en treindienst der Hol!. LJz. Spoorweg-maatschappij te 's Gravenhage, vierde gisteren zijn 40-jarig armbtsfeest in dienst van de H. IJ. S. M. Door eene commissie uit Ihet machine-per soneel per rijtuig van zijne woning gehaald, werd hem in zijn versierd en verlicht kan toor in de locomotief-remise bij monde van den machinist Pieters namens machinisten enz. van Den Haag een fraaie bronzen pen dule met candelabres aangeboden, en door machinisten enz. van Rotterdam, Roosendaal en Leiden een slaapkamer-ameublement, met eene toepasselijke toespraak van machinist Van der Hoeiven. Te zijnen huize werd hem, met een harte lijke toespraak van den opzichter bij den lo comotief- en treindienst A. Wapstra namens collega's en verdere ambtenaren een buffet portemanteau enz. aangeboden. Verder ontving de jubilaris nog bloemstuk ken, telegrammen en talrijke "bewijzen van sympathie in anderen vorm. Zaterdagmiddag werd op de begraaf plaats te Bommel in het familiegraf het lijk van wijlen majoor Van Swieten bijgezet. In allen eenvoud, den doode in zijn karakter kenmerkend, had die plechtigheid plaats. De lijkbaar was bedekt met kransen van de afd. Delft der Mij. v. Weldadigheid, van de Tuinbouwschool en van de oud-leerlingen. Het hoofdbestuur der Mij. was vertegenwoor digd door den directeur, den heer Job v. d. Have; de Tuinbouwschool door den heer Bleeker; de Vereeniging van O.-Leerl. door den heer Kors; de afd. Delft door den heer Van Vliet. Daar de heer v. Swdeten zoo eenvoudig mogelijk wensohte begraven te worden, zon der toespraken of uitbundig eerbetoon, sprak alleen de heer Job v. d. Have een kort woord, hulde brengende aan Van Swieten's nagedachtenis. Mr. J. K o n i n g. f Te Zutphen is 78 jaar oud overleden mr. J. Koning, oud-pre sident van de arrond.-rechtbank te Heeren veen. Te 's Gravenhage overleed na korte ongesteldheid op 63-jarigen leeftijd de heer O. G. Lotsy, sedert 1 Juli 1895 Rijksbetaal meester aldaar, vroeger achtereenvolgens te Sas van Gent, Winschoten, Alkmaar, Zwolle, Rotterdam en Amsterdam. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis is bepaald op Woensdag a. s. op (oud) „Eük- en-Diuiuen". Het best uur der afdeeling 's Graven- hage I van ihet N. O. G., is voor 1905 samen gesteld als vólgtOh. LWaldlkötter, voor zitter; H. A. Avenartus, vioe-voorzitterJ. F. Ekering, le secretaris; L Broekhuizen, penningmeesteren verderW. de Wit, J. Laban en R. ter Horst. Het Vredespaleis. Naar het Vaderland verneemt, zijn de onderhandelin gen van de Carnegie-stichtiug met de Bouw grondmaatschappij Duinoord over het afstand doen van haar rechten, voortvloeiende uit haar servituut op Zorgvliet, nog steeds han gende. Het bestuur vau Duinocrrd moet niet een stemmig zijn in de te stellen voorwaarden, maar er bestaat toch groote kans, dat een bevredigende oplossing wordt verkregen. In het gebouw Concordia" op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, is thans een serie van 1100 nlnotographiën tentoonge steld dioor den heer C. A. A. Dudok de Wit, den bekenden, „sportminister", medegebracht van zijia jongste reis om de wereld. Een coöperatieve boekwin kel. Naar het Vad verneemt, zal Eigen Hulp in Den Haag ook een boekwinkel openen. De staking te Groningen. Het aantal stakers bij de eonfectiefirma wed. Van Dam te Groningen bedraagt thans 52. De eerste uitkeering was als volgtgehuw den f 5 en f 0.25 voor elk kind, f 4 voor eiken ongehuwden kleermaker. Er zijn 27 gehuwde stakende kleermakers met 42 kin deren. Dood door nalatigheid. Voor de Haagsohe rechtbank had zich gisteren te verantwoorden een spoorwegwachteres, be klaagd dat het aan haar schuld te wijten is dat P. P., oud 18 jaren, tusschen Gouda en 's Gravenhage door een trein van den Staats spoorweg is overreden en gedood. Als wachr teresse had zij verzuimd, op den overweg nabij de gemeente Nootdorp, tijdig de af- sluitboomen dicht te doen toen een trein passeerde, aan welk grof verzuim volgens de dagvaarding het is toe te sahrijven dat bedoelde P. P., die met een paard en wagen

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2