I*. 245. Eerste Blad. 3d* Jaargang. Woensdag 8 Maart 1905. BUITENLAND. FEUILLETON. EEN PRINSES. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Pgr 8 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem wajicoper post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Ooze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiön, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF O. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADYERTBNTIÉN: f OiTtK. 0.15. Ygn 1—>5 regels Elke regel meer Groote letters naar plaafarnlinte. - Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tel het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eens circulaire, bevattendë de voorwaarden, wordt op aanvraag Politiek Overzicbt De stakingsbeweging in Rusland. Tot de eigenaardigste verschijnselen van de gisting, waarin het rijk van den Ozaar zidh bevindt, 1 elioort de reusachtige stakingsbe weging, welker uitgebreidheid zonder voor beeld is, die de meest uiteenloopende stan den en beroepen heeft aangetast en in dezen oorlogstijd veel grooter gevaar meebrengt dan straatmanifestatdën van welken aard ook. Aan de staking doen mee studenten en post ambtenaren, spoorwegbeambten en fabrieks arbeiders, dokters, apothekers en advocaten, havenwerkers en fabrieksarbeiders, letterzet ters en kantoorbedienden. Zelfs kweekelingen in een priester-seminarie zijn door de star kingskoorts aangegrepen en priitie-agenten beginnen op te ko^en tegen den zwaren last, die hun moet worden opgelegd. Eu nog is het einde van de beweging niet te overzien. Eene opsomming van de beroepen, waartoe de stakers beknoren, is voldoende om aan te toonen, dat er van een handelen naar vaste plannen geen sprake km rijm Elementair stort de stroom der ontevredenheid zonder ophouden zioh uit over het uitgestrekte rij'k. Weken lang reeds duurt thans de bewe ging, en er i3 nog geen sprake van, dat zij gaat luwen. In het laatst der vorige week waren, volgens eene opgave in het Journal des Bébats, te Petersburg 80 fabrieken en werk plaatsen in staking, die 51,604 werklieden moesten bezig houden. Veel grooter is het cijfer van de stakers, dat een correspondent van de Vossische Ztg. opgeeft, die bericht „Het stop zetten van de fabrieken schijnt door middel van een ruw schrikbewind over 't algemeen gelukt te zijn. Er staken dus 240,000 werklieden. De water-, electriciteits- en staatswerken worden door sterke troepen massa's bewaakt." Het verschil tusschen de cijfers in de beide opgaven is, zooals men ziet, zeer belangrijk. Maar ook al neemt men het kleinste cijfer als juist aan, dan is dat groot genoeg om de conclusie te wettigen, dat men te doen heeft met eene beweging van zeer grooten omvang. Het beeld, dat de stad vertoont, waar de zetel van de r- geering is gevestigd, herbaalt zich door bet gekeele land. Scbier overal vindt men hetzelfde verschijnsel. Tot in Trarasbaikalië heeft de stakingskoorts de werklieden aangegrepen; te Tsnita zijn de arbeiders van de spoor we g we rkpl aatse 11 in staking gegaan. Als voorbeeld, dat bet in Pe tersburg nog niet bet slechtst gesteld is, kan bet bericht dienen, dat de te Lemberg ver schijnende Slawa Polskie bevat van den toe stand in Warschau. Die toestand wordt, d.d. 4 Maart, aldus beschreven: „Van het uitslijten der stakingsbeweging is nog altijd geen sprake. Pas wordt de sta king in één tak van bedrijf bijgelegd, of zij breekt in verscheidene anderen uit, waarbij haast geregeld door de agitators geweldda dig wordt opgetreden. Nog is de ontroering niet voorbij, die gedurende de laatste dagen ten gevolge van die inmiddels geëindigde sta king van het spoorwegpersoneel heerschte, nog heeft de bevolking4onder de gevolgen van de staking der gaswerkers t© lijden, en reeds worden stakingen op touw gezet door de schoenmak- rsknechts en de dienstboden. De schoenmakerskneohts doortrekken bij troepen de straten van de stad en dwingen de slui ting van alle schoenwinkels af. Ook de rege laars van de dienstbodenstaking ondernemen tochten door alle wijken, en dringen met veel rumoer de particuliere woningen binnen, om de huisknechts on dienstmeisjes onder be dreigingen te bewegen zich aan te sluiten bij de beweging. De staking van bet tramperso neel is wel ten einde, doch daarentegen zijn de handelsbedienden in staking gegaan." Dit is één voorbeeld uit velen. Natuurlijk zijn de oorzaken, die ieder van deze stakin gen teweegbrengen, niet overal dezelfden. Maar hoe verschillend die oorzaken en hoe ongelijksoortig de eischen van de stakers mo gen zijn, iets is er wat terstond opvaltna melijk dat het de ongelukkige oorlog was, die de lang gekoesterde ontevredenheid on weerstaanbaar tot uitbarsting bracht. Bij vroegere onlusten cn stakingen kon de ont stemming zich niet ten volle openbaren, om dat de door de overheid uitgeoefende pres sie, die zich deed gelden in de betrekkingen tussohen werkgevers en werknemers, dit wist te verhinderen. Thans echter is de vrees voor het regeeringsgezag geweken. Het geloof aan de almacht van hot bestuur is verdwenen, en het gevolg daarvan is, dat men nu eindelijk gewaar wordt hoe 't met het Russische volk is gesteld. Wat van overheidswege tot dusver is ge daan om de Beweging te stuiten, heeft weinig uitgewerkt. De keizerlijke ukase, die het uit zicht opent op deelneming van vertegenwoor digers van het volk aan het landsbestuur, heeft op de stakingsbeweging geen invloed uitgeoefend. Het besluit tot instelling van eene commissie tot bespreking van de arbei dersvraagstukken, onder voorzitterschap van den senator Scbidlowski, is ingetrokken moe ten worden, omdat ue werklieden weigerach tig bleken de hun toegedachte vertegenwoor digers in die commissie te kiezen. Hoe de beweging zal zijn tot staan te brengen, is eene vraag, die voor 't oogenblik niemand kan 'beantwoorden, de regeering het allerminst. Engeland. Londen, 7 Maart. In antwoord op eene vraag in het Lagerhuis zeaide minister Bal four, dat de commissie voor verdediging van heft rijik van oordeel is, dat een inval in En gelland door zuLk een groote legermacht, dat de inneming van Londen of de verovering van het land mogelijk zou zijn, eene zaak is, die geheel buiten beschouwing kan blijven. De overwegingen betreffende de getalsterkte der troepen, dn© op de been gehouden moeten worden, hangen geheel af van. de eischen, die door de koloniën en door Indië worden ge steld. Rusland. De Nowoje "Wreinja verneemt bij gerucht, dat metn zich de voorgenomen volksvertegen woordiging voorstelt als eene bijzondere in stantie van den rijksraad. Waarschijnlijk zial ieder gouvernement door bijzondere afgevaar digden vertegenwoordigd zijn, te kiezen dóór de zeansrtwo's. Uit Bakoe wordt berichtAlle klassen der bevolking, zelfs een deel van de mohamme danen, zijn verontwaardigd over de houding van de overheid gedurende de onlusten in Bakoe. Het gehedle aantal gewonden aan beide zijden bedraagt 1500. Er Werden ge dood 358 Armeniërs en 247 mohammedanen. De gouverneur van Bakoe, prins Nakoechidzc, diie beschuldigd wordt veel tot de moordtoo- neelen te hebben bijgedragen, kreeg van het revolutionaire Armenische oomité een wenk, diat hij goed zou doen zioh ten spoedigste uit de stad te verwijderen. Tegelijk met Gorki is ook de redacteur van de Russkoje Bogatoitwo, Peschechonow ge naamd, op vrije voeten gesteld. Reval is hem als gedwongen verblijfplaats aangewezen. TurnjCb Uit Konstantinopel bericht de Frankf. Ztg., dat de gezanten van Oostenrijk-Hongarije en van Rusland volharden bij hun verlangen der spoedige aanneming van het financieele her vormingsprogramma voor Macedonië. Zij heb- beu echter in eene nota verklaard toe te stemmen in de verhooging van de invoerrech ten met 3 pet. en zidh bereid verklaard de toestemming van de andere mogendheden hiertoe te willen bewerken, maar stellen daar bij de voorwaarden, diat de inkomsten uit deze bron uitsluitend voor Macedonië bestemd n eten zijn. Vereenlgde Staten. New-York, 8 Maart. De spoorwegstaking duurt voort-. Verschillende treinen werden met steenen gebombardeerd. De stakers over weldigden de wagenbestuurders en maakten de remmen onklaar van 5 treinen. Het ont stel d'e personeel liet de treinen in den steek. Eene botsing vond plaats op den ondergrond- sehen spoorweg in straat no. 32. Verschillen de personen werdeu gewond. De staking ver oorzaakt groot ongerief. Oe oorlog in Ooot-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Moekden, 7 Maart. Het hoofdgevecht van den dag van, gisteren werd ten zuiden van Moekden in de streek van Tasjitsjao, onge veer 13 K.M. van Moekden, aan den spoor weg naar Sinmintin en in de nabijheid van Jansamgtoen gevoerd. Tegen den avond liad- haafde de beicle partijen zich in hunne stel lingen, nadat aan beide kanten verliezen wa ren geleden voornamelijk door artillerievuur. In het centrum was het betrekkelijk rustig. Op den linkervleugel zetten de Japanners hunne aanvallen voort in het ditrict Kando- lisan en tegen de afdeeling van Rennenkampf. Heden bij het aanbreken van den dag werd dc strijd bii Moekden hervat. Het ar tillerievuur neemt grooter sterkte aan. Tokio, 7 Maart, des middags. Het gerucht gaat, dat de Russen toebereidselen maken om Moekden en Foetsjoen prijs te geven en op Tilling terug te gaan. Moekden, 7 Maart, des morgens. Nadat de Russen gedurende eene week gedwongen zijn geweest een verdedigende houding aan te nemen, zonder dat het leger tot den aan val kon overgaan, vermindert ongetwijfeld hun weerstand. De grond, die nog tot op groote diepte bevroren is, belet het opwer pen van nieuwe schansen. De Japanners zet ten hun omtrekkende beweging voort. Men weet van een hunner divisiën, dat zij in de richting van Tjeling is vooruitgegaan. In middels zet de vijand zijn aanval op het front voort. In den nacht van Zondag vie len de Japanners Sjahopoe, Ertago en Kan- tajinsan aan. Op den uitersten oostelijken vleugel trekken zij weder vooruit-. De stellin gen in het centrum zijn nog in Russische handen, maar in het Zuidwesten gaan de Russen op de tweede linie van hunne stel lingen terug. 7 Maart des middags. Om twee uur heden morgen vielen de Japanners de stellingen aan de Hoenho van Machiapoe uit aan. Het kanonvuur hield onophoudelijk aan. Nadat de dag was aangebroken ver plaatste het artilleriegevecht zich noord waarts, bijna tot den weg van Sinminting, waarlangs gewonden en Chineesche vluchte lingen hierheen komen. Ook een aantal Ja- pansche gewonden worden langs den weg naar hier gebracht. Ten Noorden van de stad wordt ook go- veohtsrumoer gehoord op grooten afstand. 7 Maart, des avonds. Heden, op den zesden dag van den slag, woedde de strijd zonder ophouden totdat de duisternis inviel. Do hoofdlinie van den strijd strekte zich, evenals gisteren, uit over een front van om streeks zes werst. Aan het einde van den dag hadden de Japanners eene goede stelling in genomen in Machiapoe en waren zelfs in noordelijke richting doorgedrongen tot Tsin- tsining, zonder eahter, naar 't zich laat aan zien, hun doel nader gekomen te zijn. De verliezen aan Russische zijde zijn reeds grooter dan. bij Liaojang. De verliezen, van de Japanners zijn volgens raming zelfs nog grooter. Heden tegen den middag rukte de Ja- pansche infanterie op om Yenshitoen aan te vallen, dat zij om twee uur 's namiddags be zetten. Tokio, 7 Maart. (Daily Telegraph). Een telegram uit Yinkou bericht-, dat de Russi sche hoofdmacht te Foesjoen schijnt terug te gaan naar Tieling. Dte verliezen zijn ont zettend. A lie Russische voorraden zijn uit Moekden noordwaarts gezonden. Koeropatkin heeft zijn hoofdkwartier verplaatst. De linkervleugel van de Japanners kam peerde Maandag, na ernstigen strijd, noor delijk van Moekden. Zondag ontmoette eene afdeeling Japansche ruiterij ruim - uizend kozakken bij Yenkatou, 25 mijlen ten noor den van Sinminting. De Russen vluchtten met achterlating van een groot aantal doo- den en van 3000 rounds munitie. De linker- achtertioede van Koeropatkin, bestaande uit 20,000 man bijeengeraapte troepen, gaat te rug. Sinminting, 7 Maart. (Telegraph). Te Pengdiiapoe, noordwestelijk van Moekden gelegen, hebben de Japanners drie zware ka nonnen opgesteld, waarmee zij nu de stad be schieten. Bij de Japansche legatie te 'sGraven- hage is gisteren het volgende telegram üit- Tokio ontvangen „In de richting van Singking bood de vij and den 5. Maart nog een hevig verzetin de streek van de Sha-ho nam onze troepen- afdeeling, die een hoogte aanviel ten noor den van Penniubupao, vier mijlen ten oosten van W ast us x-ail, den 4n. de eerste stelling van den vijand. Onze troepen bij Hansung 111 upa- othru namen, bij het- aanbreken van den dag van den 5en, een Russische verschansing op een hoogte. In de streek ten oosten van deu spoorweg bezetten wij in den ochtend van den 5. Liuodugtun, tw«-~ mijlen ten zuid oosten van Wan-han-Shan en belegeren thans een gedeelte van deu vijand in dat dorp. In de streek, westelijk van den spoorweg, bezet ten wij den 4en Hanchengpao, Hsiao-su-Chia- pao en zetten den aanvallenden opmarsch voort, het spoorwegstation te Suchia-tun in brand stekende. In de operatiën, die thans op het tooneel van den strijd in Mandsjoerije in gang zijn, voilgen de Japanners dezelfde taktiek, die hun in het vorige najaar bij Liaojang en aan de Sjaho zoo goed is gelukt: zij hebben aan den rechtervleugel van de Russen tere omtrekkende beweging ondernomen in een wijden boog. De linkervleugel, dien men ten oogenblik ernstig bedreigd achtte, heeft alle aanvallen afgeslagen, ©n hetzelfde- ia ook beo geval geweest in het centrum, waar generaal Nodzoe vruchtelooze pogingen heeft aange wend om den Poetilow-heuvel, de sleutel van de Russische stellingen, te nemen. Maar het is waarschijnlijk, dat- deze ondernemingen enikel ten doel hadden een deel van de strijdkrachten van den vijand vast te hou den en hen te beletten de ernstigst bedreigde punten aan den rechtervleugel te hulp te komen. Daar wordt het lot van den veldslag beslist. De deskundige modewerker van de Temps schrijft: „Het 13 niet meer twijfelachtig, dab reeds in den nacht van 2 op 3 Maart het tweede Russische leger (generaal Kaulbars) op de beide flanken is overvleugeld en achter uit gedrongen in die richting van Moekden. De opmarsch van O koe tusschen de Hoenho en de Sjaho had hem in den avond van den 2en Maart gebracht tot 12 K.M. ten noor den van Sandepoeeen afdeeling van het vierde Japansche leger (Nogi) was sinds den vorigen avond voor Salinpocde rechterzijde van de Russische liniën was dus sterk naar achteren gedrongen en dreigde spoedig de gemeenschapslijn te ontfblooten. Koeropatkin trachtte zich tegen dit gevaar te dekken in den morgen van den 3en door verschillende tegen-aanvallcn tegen het cen trum van den vijand in de streek van Linsjinpoe; maar men kan ter nauwernood zeggen, dat deze tegenaanvallen een strategi sch©!: zin hebben gehadhunne zuiver nlaat- selijke uitwerking stuitte af op de verster kingen, in het front van Nodzoe aangebracht-. Steunende op deze onwrikbare spil, vervolg den de Japanners, van de eerste uren van den 3en Maart af, de uitvoering van hun groot plan tot o-vervleugeling. Weldra werd de aanleg van dit plan zichtbaar in de fei ten van het oorlogsveld en teekende zich af op het terrein door een nieuw terugwij ken van het tweede Russische leger. Tot deu avond van dien dag verloor het minstens zes K.M. en week terug tot onder Moekden. Het leger van Nogi rukte met gemak op langs den linkeroever van de Liao. Eene sterke flankbedekking marcheerde op Moek den aan langs den weg van Tasjitsjaozij dreef voor zich uit een Russisch dekkings detachement, Bij Laobian geposteerd, dat terugging op Tieling en niet meer op Moekden. De nacht van den 3en op den 4en schonk den Japanners gelegenheid tot het doen van een nieuw n stap vooruit: ditmaal in het centrum, waar zii partij trekkende van. het- terugwijken van het tweede Russische leger waardoor Hinsjinpoe ongedekt was, dit be langrijke punt- aan de verdediging ontnamen Siaosoediapoe viel daarna, vervolgeus Wen- tsjenpoe, eindelijk aan den over van den Hoenho Soekoediapoe. In de streek van Goe- toeling werd het gevecht voortgezet voor Matsioedanin het westen brachten nieuwe vorderingen van het leger van Nogi het tot- op 8 K.M. van Moekden. Den 5en was dus het- gevecht, bij Moekden zelf. Het tweede leger en de troepen van de algemeene reserve streden er om den terug tocht te dekken van het derde leger, dat nog in stelling was aan de oevers van do Sjaho. Eeno Japansche afdeeling, die gemeld werd bij Fakoemin aan den uitersten linkervleu gel van Nogi, scheen zich weer naar hot zuid oosten te moeten begeven, hetzij om mede te werken tot de insluiting van Moekden, hetzij 18 Roman van MORITZ VON REICHENBACH. De heer SchelLnitzer lachte zeer gestreeld. „Ja., daarin hebt ge gelijk," zeide bij, „maar ik weet drommels goed-, dat u ook niet be paald tot de dommen behoort." „Met dit onderscheid evenwel, dat voor u het geld verdienen doel is en voor mij alleen eeni middel óm mijn d-oel te bereiken. „Ja, diat hebt ge mij vroeger ook al eens gezegd, dóch dat 's maar apenkooi. Geld heb ben of geen geld hebben, ziet ge, dat is de quaestieEn nu komen wij aan het- doel Wat heb ik bij; dien aankoop van paarden te doen Lewosky stond' op en liep een paar maal de kamer op en neer, daarbij het bekend „ma nuaal" makend. Toen bleef hij! voor zijn be zoeker staan. „Ge hebt, zooals ik weet, allerlei kenniseen aan de grenzen," begon hiju ..bruikbare en slimme vossen, die den tolbeambten tusschen de vingers door glijden." „Smokkelaars en ronselaars, tusschen ons gezegd en gezwegen," bromde Schellnitzer. „Hadt g© iets voor die lui te doen V' „Dat weet ik nog niet, ge moet mij eerst zeggen of het veel voeten in de aarde zou heb ben, die menschen te bewegen, zich voor een enkelo maal te laten snappen, zoodat het ge smokkelde goed het kon b.v. een paard zijn op de grenzen werd geconfiskeerd of op een andere mani-.fr verdween f' Schellnitzer zag Lewosky nadenkend aan, knikte daarop en zeidie hailf fluisterend „Het is wel eens voorgekomen en het lca-n tegen een voldoende belooning opnieuw voor bomen, dat dieren van waarde, aan dezen kant van de grenzen gekocht, eenmaal, aan de grenzen gekomen, plotseling waren ver anderd in knollen zonder waarde, die, bij een vervolging van de grenswachters, door dé smokkelaars -zelf werden doodgeschoteni De lijken heeft in zoo'n geval nooit iemand on derzocht en van de smokkelaars behoeft zioh op die manier geen een te laten pakken." Lewosky begon weer heen en weer te loopen. „Hoe hoog is de som zoowat, waarop in zoo'n geval kan gerekend worden V' vroeg Sóliellnitzer na eenig stilzwijgen. „De apdradht betreft vier luxe-paarden en een volbloed merrie voor dc fokkerij." „En ge verzekert mij het provisie-loon?" „Ja, als de zaak gelukt." „O, dat zal wel." „Kan ik mij daarbij geheel op u verla ten „Natuurlijk; mijn eigen voordeel is im mers bij het al of niet gelukken gemoeid. Was 't uw plan de luxe-paarden werkelijk te koopen?" „Zeker! Is er iets van aan van hetgeen door u in den Raadhuiskelder gezegd werd omtrent den vermoedelijken- verkoop van een u bekend mooi span?" „-Stellig, hoorDie dieren zijn op het oogenblik nog in bet bezit van graaf von Zelldorf, die ik weet het maar al te goed in dringende geldverlegenheid zit. Het is wel mogelijk, dat de heele boel daar mis loopt en alles bij executie zal moeten ver kocht worden. Voorloopjg houdt de graaf zioh nog door kunst en vliegwerk op de been en Wat ik u hier onder vier oog-en vertel is eigenlijk een ciep geheim, maar ik weet Wat ik weet, ziet ge. Komt de boel in veiling, dan zijn daar ook wel fokpaarden te krijgen de graaf heeft zelfs een kleine stoeterij..." „Ja, ja, dat was mij bekend en de paarden zullen, als de graaf zoo krap zit, goedkoop te krijgeu zijn, niet- waar?" „Goedkooper althans dan mijnheer Lewos ky ze op de rekening van de prinses zal zet ten," meende Sohellnitzer met- een sluw lachje. „Maar verder, hoe denkt ge verder to handelen?" „Heel eenvoudig! Gij koopt, wat wij moe ten afspreken dat ge koopen zult, en zorgt-, dat de paarden hier of daar behoorlijk ver pleegd en gevoed wórden. Dan zorgt ge ver der, in 't. bezit te komen van een gelijk; aan tal nagenoeg waardelooze dieren, afgedankte sleeperspaarden, of iets van dien aard. De paarden worden natuurlijk tegen onzen uit.drukkelijken wil over de grenzen ge smokkeld, geconfisoeerd, en of door de grens beambten cif door de smokkelaars zelf dood geschoten; maar daar wij nu de bestelde paarden op onze Poolsdhe bezittingen wer kelijk noodig hebben, en het geld toch voor handen is. wordt mij voor de tweede maal de opdracht gedaan om goede paarden to gaan koopen. Dan kom ik voor alle zeker heid zelf terug om andere dieren op te 1 oopen, die ik zolf behoorlijk aangeef, over de gircmzen breng en ook behoorlijk aflever." „Mooi zoo! dan valt de tweede koopsom ons ten deel en de prinses krijgt daarvoor dezelfde paarden, die wij eerst hadden ge kocht. terwijl zij in de meening verkeert, dat die arme dieren werden doodgeschoten, omdat de vervoerders, in plaats van zo aan te geven zooals bun gelast was, ze over de grenzen hadden willen smokkelen. Neen maar, dat 's een uitstekend plan en gemak kelijk genoeg uit te voeren Zonder eenige risico, zoo 't- schijnt. Ge hebt een goed hoofd, mijnheel' Lewosky, en 't is jammer, dat U geen handelsman zijt geworden." „O, daarvoor had ik bepaald niet gedeugd Ik volg alleen mijn d-oel, ziet ge, en daar ik voor dat doel geld noodig heb en de prinses rijk gezegend is met dat aardsöhe slijk, kan ik het- nog zoo heel verkeerd niet vinden, om de onrechtvaardigheid", d»e er in zulke uit eenloopende lotsbestemmingen gelegen is, een weinig goed te maken." „Verkeerd?" herhaalde Schellnitzer. ,\Vat is verkeerd? Wat is recht en wiat is onrecht? Hij heeft het onrecht aan zijn kant die de partij verliest, want hij heeft slecht gespeeld Maar ons spel is goed, móet goed af loopen Ik zal vandaag nog eens naar die paarden informeeren en dan kom ik u morgen ant woord brengen." Hiermede nam Sohellnitzer afscheid en Lewosky, die met dc plannen en do gedach ten, welke hij in het hoofd had, alleen wilde zijn en die vreesde, dat de prinses hem zou laten roepen als hij in het hotel bleef, ging, kort nadat zijn bezoeker hem verlaten bad, eveneens de straat op. Wat hij met dezen laatste besproken had, zoowel als de ontmoeting met- zijn neef, die op zijn eigen gedachten en plannon zoo be reidwillig was ingegaan, had hem blijkbaar opgewonden. Altijd was het zijn lievelingsdroom ge weest om een Lewosky in de maatschappij een schitterende rol te zien spelen hij zelf had bij zijne pogingen daartoe schipbreuk geleden, niaar het doel, dat hij niet had kunnen bereiken, zag hij nu toch' door zijn neef naderen. Felix Lewosky zou den droom verwezenlijken, die voor rijn 00111 steeds een onbereikbaar ideaal was gowieest hiiji zou iets beteokenen op de renbaan Lewosky spaarde, en hij zocht op allerlei wijze geld te verzamelen 0111 een renpaard te koopen, dat zoo mogelijk door zijn neef zou wo;den bereden Met alle finesses vara die sport welbekend, waande hij zioh zeker van ruime winsten, zoo hij. maar eerst een. goed beest bezat en, hoe ongeloovig -Schellnitzer ook gelachen liad, het was werkelijk niet om het geld als geld, dat Lewosky zóó ver ging van eerloos cn gewetenloos tegenover zijn meesteres te handelen; het was alleen het droomgezicht van den wedren en van een aan den sporthemel schitterende ster, die den naiani sou dragen van Lewosky, dat aan al rijin doen en laten zulk een. heillooae, slechte richting gaf. Zoo dikwijls had hij 't reods zichzelf voor gepraat, dat het geen onrecht was can het geld, dat de prinses te veel bezat, een ge deelte af te zonderen voor zijn doel, dat hij daarvan aelf ten slotte overtuigd was ge raakt en dat liij slechts met moeite zijn wrevel en ongeduld kon verbergen, indien de prinses omtrent dit of dat een meer gede tailleerde opgave van hem verlangde. Wordt v;rvolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1