BINNENLAND. om den weg naar Tieling te versperrende aanwezigheid van die af dee ling achter de Russische liniën kan niet andere dan veront rustend schijnen, en men vraagt ach af, of er nog eenige versehe reserves zijn achter gehouden, die liet ingrijpen van deze afdee- ling kunnen neutralise© ren. Hoe dit zij. do uitslag van den tweeden slag aan de Sjaho is maar al te zeker; hij is zoodanig, dat het einde van den oorlog zelf in 't gezicht komt in eene dicht, bijzijnde toekomst De Russen hebben de militaire attachés van vreemde staten ver-zocht, Wladiwostok te ver laten. Parijs, 7 Maart. De bladen maken onder voorbehoud oen telegram uit Peters burg be kend. waarin sprake is van hot bijeenroepen van eene internationale conferentie te Parijs, om te trachten oen einde te maken aan den oorlog in het Verre Oosten, op grond dat de oogmerken van Japan overal als ontoelaat baar worden beschouwd. Deze conferentie, waarmee Engeland en Amerika zouden in stemmen. zou het wereldevenv oht trachten te herstellen op den voet. zooals het was na het verdrag van Simonoseki. Allerlei v-Men heeft ditmaal te Lutoeirn den jaar- lijjksöhon optooht, den „Fritachi-zug" gemaakt tob een huidie aan Schiller, den grooten dich ter, aan wion men op het Vicrwaldstatter- meer zoo gedurig wordt herinnerd on dio ter gelogeiiheid van den lOOen verjaardag van zijn dood (in Mei a s.) wordt herdacht, overal, „waar het I>u trouwhartig klinkt. De optocht, waaraan 1600 personen deel nemen, bestond uit 50 groepen, voorstellende tooneelen of personen uit s dichten» werken, alsmede een apotheose„Schiller gehuldigd door de Zwiteersche kantons. De costumes waren zeer fraai en het geheel maakte een goeden indruk. vHet exemplaar der oudste uitgave van Shakespearos drama „Titus Audronicus, hetwelk voor eenigen tijd geleden 111 Zweden ontdekt werd en door den eigenaar voor 2000 pd. st. aan een Engelsche boeklhamtela&rsfir- ma werd verkocht, is door die firma voor 3000 pd. st. f 36.000 verkocht aan een Amerikaan- sohen mil lion n air. vNauwelijks is d© SKniplonrtujinel vol tooid, of men begint te spreken van een tun ned door den. Montblanc voor den spoorweg van Ohiamcuniix naar Aoeta. De tunnel zou beginnen bij Chamounix en eindigen bij Enitrèvea, een afstand van 8i mijlen. De plannen voor dit werk, dat niet zulke groote moeielijkheden oplevert als de Sim- plontunnel, worden reeds voorbereid. vTe Madrid staakten onlangs de be dienden van het groote café „Coloniale, ■waarop de patroon rich van nieuw personeel voorzag Do stakers zonden nu op hunne kosten al lerlei ..schorem'" als gasten naar binnen, die, behalve dat rij zich onhebbelijk gedroegen en do stamgasten verdreven, uren lang op ©én consumptie zaten., geen fooi gaven, enz., enz., Eerst nam de eigenaar het uit d© hoogte op. Hij nam den gouverneur in den arm, die do ongewensehte klanten bij rich op het bureau deed komen. Maar veel tegen hen uit richten, kon hij natuurlijk óók met, daar de mènsdhen verklaarden, dat, zij vrij waren elk openstaand café binnen te gaan, daar iets te vertoren en dan te blijven zoolang zij wilden. Ton slotte werd genoegen genomen mot de uitvaardiging eener kennisgeving van den gouverneur, waarin de tijd, dien ieder per soon op déne bestelling achtereen in een café mag doorbrengen, bepaald werd ot> één uur, mits do consumptie eene waarde nebbe van minstons 20 cents. Wil men dan nog langer blijven, dan wordt eene nieuwe bestelling verplicht Door hot gebeurde is echter ue aandacht geheel van de stakende bedienden van het koffiehuis in quacetio afgeleid, zoodat dezen hot pleit wel zullen verloren hebben. v— Te Orianda (de Krim), bij de keizer lijke residentie Livadia, heeft men een ge heime drukkerij ontdekt mot eon voorraad revolutionaire boekjes on blaadjes. De politio overviel daar in den nacht vier mannen, die or bezig waren. Drie werden zonder tegenstand gevat. De vierde vkichtte en sprong, door de politio achtervolgd, in zee. In verband met. deze ontdekking rijn te Yalta en te Livadia een aantal personen' in hechtenis genomen. vIn het prooes Bonmartini te Turijn is Zaterdag het- verhoor der beschuldigden be sloten met dat. vam Linda Murri. Gravin Bonmartini. Dat. verhoor leverde weinig belangrijks op. De Gravin verklaarde niets van de misdaad to hebben geweten en sprak al de ..lasterlijke geruchten", omtrent haar verspreid, tegen. In do eerstvolgende ritting, Donderdag, beginnen de getuigenverhooren vTe Parijs heeft de rechtbank geweigerd op de klacht van een echtgenoot over het aanhoudenr pianospelen zijner vrouw de door dezen verlangde echtscheiding te bewilligen. De Staatscourant van Woensdag 8 Maart. 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten aan F. S. W. Gautier is ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Gouderak en Berkenwoude aan den officier van gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht J. F. Brust is vergunning verleend tot het waarnemen van eene lands betrekking buiten het zeewezen voor den tijd van één jaar, onder stilstand van alle inkom sten bij de zeemacht en van de opklimming in de ranglijst, en is bevorderd tot officier van gezondheid le klasse de off. van gezond heid 2e kl. P J Vrijdag; eervol ontslagen uit hoofde van zielsgebre ken de commies bij het departement van oorlog C. L. B. Ross en benoemd bij het departement van oorlog tot commies de aoj.- commies C. A. G. van den Enden en tot adj -commies de le klerken J. van Andel en J. W. Wouters, allen bij dat departement- II. A. Weiman, veearts-keurmeester 2e klasse aan het abattoir te Amsterdam, is a. tot wederopzegging benoemd tot rijkskeur meester voor het onderzoek van voor uitvoer bestemd vee te Vlissingen, b. benoemd tot plaatsvervanger van du districts-veearts wien Dordr.-cht als standpk is aangewe zen; aan den O.-I. ambtenaar J. B. van der Hou ven van Oordt, yge vrezen referendaris ter algemeene secrets o in Ned.-Indië, laatste lijk met verlof in Europa, is, in verband met zijn© benoeming t,ot referendaris bij het, de partement van koloniën, op zijn verzoek eer vol orttslag uit den Iudisohen dienst verleend. bepaald is. dat de commissie voor het afne men van het eindexamen aan de adelborsten der 2e klasse, le afdeeling. bij het Koninklijk In stituut voor de Marine in dit jaar zal zijn samen gesteld als volgt: lid. tevens voorzitterde gepens. schout-bij nacht-titulair H. A. Schippers, voorzitter der commission tot het examineeren van zeeofficie ren en adelborsten leden de kapitein-luitenants ter zee F. Pin- kc, H. O. W. Planten, permanent lid der com missie tut hot examineeren van zeeofficier, ©n G. L. Goedhart en M. W. L. Olivier; adriseerend lid de kapitein ter zee \V. J. do Bruyne, commandant van het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord en direc teur van het onderwijs aldaar secretaris de luitenant ter zee der 2e klasse H. H. O. van Hecking Colenbrander, uitslui tend inet het secretariaat belast plaatsvervangende ledende luitenant ter zee der le klasse J. H. van Leent en de kapitein ter zee C. A. de Brauw H. M'. de Koningin had gisteren de volgende genoodigden aan tafel Vice-adiniraal jhr. Röell, adjudant i. b. cL, en mevrouwluitenant-generaal jhr. Den Beer Poortugael, lid van den Raad van State; jhr. mr. De Savornin Lobman, oud- minister mr. Cort van der Linden, lid van den Raad van State; den heer Cremer, oud minister, en mevrouw; baron Van Wasse- naer van Roeande, kamerheer i. b. d., en mevrouw. *- De tweede dansavond door H. M. de Koningin-Moeder, gisteren gegeven, was niet minder dan de eerste druk bezocht door ge noodigden uit de kringen der diplomatie, de hofhouding en door particulieren. Na het diner ten Hove begaven H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zich naar het Paleis in het Voorhout, en vertoefden er tot ruim 11 uren. Het strijlcorchest der Koninklijke Militaire kapel speelde op het bal, dat gegeven werd in de danszaal. H. M. de Koningin en H. Dr. Gemaal, begaven zich lieden .morgen maar Het Loo. De terugkeer. Donderdag te 4.40, gaat per extra trein naar Apeldoorn, en vam daar te 5.02 per gewone trein naar 'sHage. H. M. de Koningin-Moeder woonde in den Koninklijken Franschen Schouwburg to 's Graven h ago de opera-voorstelling van „To9ca" bij. H. M. de Koningin-Moeder geeft aan staanden Vrijdagavond een raout of partij, waarop niet gedanst wordt. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens a. s. Zaterdag het concert van mevr. Marie ReinderhoffHekker in Diligentia te bezoeken. Als datum van begin van het hof ver blijf op Het Loo voor den a. s. zomer wordt genoemd de 3e April a. s. Heden, is er vergadering van demi Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage ter afdoening van administratieve aangelegen heden. De gewone audiëntiën van de minis ters van justitie, buitenlandsche zaken en koloniën op 8, 10 en 10 dezer zullen niet plaats hebben. Do minister van financiën maakt be kend, dat op 4 Maart 1905 bij de betaalmees ters in kas was f 1.874.597,17£ en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 13,982,364,74 De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks scha kist uit Arnhem is ontvangen eene som van f 300 wegens aan den lande verschuldigde gelden. Men schrijft uit 's Gravenhage „De reeds geruimen tijd loopende geruch ten vam een aftreden van den Amerikaan- schen gezant, den heer Stanford Newel, we gens den gezondheidstoestand van mevrouw Newel, zijne echtgenoot©, zijn thans beves tigd door berichten, meldende do benoeming van ee:i opvolger. Officieele kennisgeving daarvan bezat de Amerikaansche legatie te 's Gravenhage nog niet, maar de verandering achtte men daar alleszins mogelijk wegens bovenvermelde reden. Wanneer de heer Newel rijn diplomatiek ambt weldra zal hebben neergelegd zal hij 8 jaren als gezant bij ons Hof werkzaam ge weest zijn. Bij de aanvaarding rijmer zen ding hier te lande in 1897 was hij recht streeks uit Amerika herwaarts gekomen zon der to voren in diplomatieken dienst te rijn geweest.. Niettemin heeft hij zich als hoofd van zending als een bekwaam diplomaat doen kennen. De heer Hill, die als zijn opvolger wordt aamgewezen, was voor hij gezant der Unie in Zwitserland werd. staatssecretaris te Washington en komt hier niet in een voor hom onbekend land, daar hij in 1898, zooals wij vernamen, roed9 eenige maanden te Sche- veningen vertoefde en toen studiën heeft ge maakt van do Nederl. toestandenen instel lingen, ook van handel, schoepvaart. enz. Daar hij thans in Europa verblijft, ver wacht men dat de gezant tegen Mei rijn nieuwen post zal aamvaarden." Men meldt, aan het Yad. „In Juli a.s zal het 50 jaren geleden rijn, dat de heer M. J. H. van Lier als kanselier der Nederlandsche legatie te Pari» in 's lands dienst trad en sedert bleef hij daar onafge broken als kanselier, consul- en consul-gene raal werkzaam De Nederlandsche gezant, ridder De Stuers, heeft, onder zijn persoonlijk voorzitterschapeen comité van Nederlanders te Parijs gevormd ter viering van dit jubileum van den algemeen geadhten consul-generaal. Behalve de heer De Stuers, zijn leden van dit comité de heeren Do Bcrsot-, Boas, L. Boda&n. Brinkman. Oollot d'Escury (secre taris), LoudonJ. Pieraon. Raphael, Schroder. Sirtema van Grovestins, Snabilié, Wennink (penningmeester) en Wunderly." Do afdeelingeu van de Tweede Ka mer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende 1© bepalingen tot beveiliging bij het uitvoeren van bouw werken onder grooteren dan den atmosferi sche» luchtdruk en 2e nadere wijziging der wet, houdend© voorloopige maatregelen tot behoud van vicarie-goederen. de heeren Van Kol, Drucker, Pastoors, Verhev en Roëll. In de jongste vergadering der centrale antirev. Kiesverecniging te Hontenisse is be sloten met het oog op de nog komende deputatenvergaderimg draagt, dit vanzelf een voorloopig karakter bij eerste stemming reeds den heer Fruytier (r.-k. aftr.) te steu nen. (Stand.) In de vergadering van het verkiezings comité uit. de werkliedenorganisaties in het- kiesdistrict Appingedam werd de heer J. H. Schaper candidaat gesteld. 1 Men. eohrijft: i Door de afd. Gouda van het Algem. Ned. j Werkl. Verbond is de heer H. C. Vegtel uit- genoodigd Woensdagavond te Gouda tegen i prof. Mr. Treub te komen debatteeren. De heer Vegtel heeft zioli daartoe bereid verklaard op voorwaarde dat hem hot woord zou verleend worden: ee.i uur den eersten keer, een kwartier den tweeden keer. Het bestuur heeft daarop geantwoord dat slechts een half uur en 10 minuten kan ge garandeerd worden, waar ook dr. Gorter tot débat was uitgencodigd en prof. Treub ë.ien avond nog naar Amsterdam terug zou moe ten keeren. De heer Vegtel heeft daarop voor de uit- noodigmg bedankt. Haagsche Raad. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeeuteraac van 's Gravenliage werd behandeld het- voor stel van B. en W. bot organisatie van het on derwijs, o. m. aan achterlijke kinderen, be palende dat. op deze scholen de klassen of af- deelingen niet meer dan 16 kinderen mogen tellen de leeftijdsgrens bepaald is op 16 jaar en op die scholen alleen zullen worden toe- ge'aten leerlingen, van andere scholen, die diaar ten minste een, jaar het onderwijs heb ben bijgewoond. D© heer Van der Kemp meende deze ver ordening los te moeten maken van hare toe lichting. Deze liad allen schijn, alsof men bij voorbaat de komende wiyriging in de School wet zou willen ontduiken, door de fictie dat deze speciale scholen geacht zullen worden „tot het lager onderwijs te blijven behooren. De heer De Wilde had hetzelfde bezwaar, vooral ook, omdat het volstrekt niet zeker is, dat de Tweede Kamer de betrekkelijke be palingen van de Schoolwet-novelle zal aan nemen Ook de heer Dolk gaf een gewijzigde om sob rijving in overweging met het doel om het speciaal karakter van de hier bedoelde scholen te doen behouden, vooral ook, omdat het der Regecring spoedig zou blijken, dat Let op die scholen gegeven onderwijs niet tot de lagere school behoort. Dit werd door wethouder Mouten betwist het onderwijs voor achterlijke kinderen zal fieitelijik het. gewoon lager onderwijs zijn. De dloor B. en W. gekozen definitie komt het meest overeen, met de omschrijving, in het Regeeri.ngsontwerp, van zwakzinnige kinde ren. Het ééndg daarbij ontstaand criterium is: „behoefte aan bijizondere leiding" en dat is door B. en W. in het oog gehouden, ook in verband met de subsidde-quaestie. Nadat de Voorzitter had geadviseerd om het votum over de verordening die im mers geen belasting-verordening is en dus niet naar Gedep Staten gaat met de toelichting van deze los te maken, verklaarde do heer De Wilde in de algemeene strekking te zul len berusten. Het ontwerp zelf der verordening werd goedgekeurd met enkele wijzigingen, hoofd zakelijk strekkende om wat de leeftijdsgrens betreft voor de toelating wat meerdere spe ling te laten. Een voorstel-D© Wilde om niet den ouders of verzorgers de beslissing te gevem over de vraag of kinderen vatbaar zijn voor het on derwijs op de gewone lagere school en deze beslissing aan bet schoolhoofd te laten, na de ouders gehoord te hebben, weid door hem niet gehandhaafd wegens de bedenking van den wethouder, dat het ook in den geest der Leerplichtwet ligt om den onderwijzers vrijheid van keuze te geven. Een voorstel van hetzelfde lid om het hoofd der speciale school een toelage van f 300 te geven, in plaats van f 200, zooals ook de overige onderwijzers zullen krijgen, werd ver worpen. Na breedvoerige discussie over het vraag stuk der schoolvergaderingen, werden beide daarop betrekking hebbende moties door den Raad verworpen. De eene motie strekte tot verplichtend stellen der vergaderingende tweede hield in het verzoek aan B. en W. om den hoofden van scholen de gelegenheid te geven schoolvergaderingen te houden. De Raad besloot een derde H. B. S. met vijfjarigen cursus te bouwen. Daarop ging de Raad in geheime zitting. In de Maandag gehouden raadsvergade ring te Arnhem werd besloten een som van f 2000 beschikbaar te stellen als subsidie aan de in 1906 aldaar te houden vak tentoon stelling. Na eenige discussie werd aangenomen het voorstel op de Gasthuiswaard aan den Wes- tervoortschen Dijk ten behoeve van het bou wen van een electrische centrale en can f abattoir aan te koopen voor een -om van f 64.000. Toelating tot het Konink lijk Instituut voor de Marine t-e Willemstad als adelborst. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat in de Nederlandsche Staats courant van 2S Februari 1905, no. 50, en van Dinsdag 7 Maart, no. 56, eene aankon diging is opgenomen betreffende de toelating in dit jaar als adelborst der tweede klasse of adelborst der derde klasse tot het Insti tuut, met mededeeling van de voorwaarden van toelating en verdere inlichtingen dien aangaande. Toelatingsexamen tot de Koninklijke Militaire Acade mie, den Hoofdcursus en de Ca- ettensckool in 190 5. De aandacht an belanghebbenden wordt er op gevestigd, j dat in de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag 24 Februari 1905, no. 47, en van Dinsdag 7 Maart, no. 56, is opgenomen eene aankondiging betreffende de hiervoor ver melde examens, voor zoover deze hier te lande zullen worden afgenomen. Voorts zijn in vorenbedoelde aankondi ging, voor zooveel de toelatingsexamen tot de Koninklijke Militaire Academie en de Cadettenschool betreft, ook opgenomen do examen-programma's, de modellen van de door belanghebbenden in te dienen beschei den, alsmede de verdere regelingen van beide laatstgonaamdo examens. Bij beschikking van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is W. Pot, bediende aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, met ingang van 1 April 1905, be noemd tot amanuensis aan die inrichting. In eene gisterenavond gehouden verga dering van do anti-revol. kiesvereeniging Ne derland en Oranje, te Groningen, werd mede gedeeld, dat dr. A. Kuyper "bedankt had als üd van het centraal-comité van anti-revolu tionaire kiesvereenigingen in Nederland. Als voorzitter van het. centraal-comité fungeert thans dr. H. Bavinck, van de Vrije Uuniver- siteit, en al» secretaris de heer M. Noordtzij, van de Th el. School te Kampen. De landdag vaai de antirev. kiesveroem- gingen zal gehouden worden op 13 April in Tivoli te Utrecht. Door de bovengenoemde laesvereeniging werden, als leden' van het centraal-comité herbenoemd de heeren Bavinck, Noordtzij, A. Brummelkamp, K. Kater en J. A. Wormser. In de vacature wegens het over lijden van jhr. mr. T. IJ. van Asch van Wijck, woiden als candidaten voorgesteld de heeren J. H. de Waal Malefijt, Kamerlid en lid van Ged. Staten van Utrecht, en jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck, lid der Eer ste Kamer voor de prov. Utrecht. De christelijke werkliedenvereeniging „Onze Hulp is in cLn naam des Heeren" te 's Gravenhage, afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond, heeft in de Groote Kerk te 's Gravenhage Maandag avond baar 25-jarig bestaan gevierd. Ds. A. J. A. Vermeer adviseererd lid der Vereeniging hield, een herdenkingsrede. Dr. J. Th. de Visser, eere-voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond, sprak daarna de feestrede uit. In een Zondag te Terborg gehouden vergadering der afd. Geld. Oosten van de Alliance Israelite Universelle is, naar het Vad. meldt, besloten bij het hoofdbestuur aan te dringen op het nemen van maatrege len, waardoor emigreerende Russische Joden bi; bet- passeeren van onze grenzen gelegen heid vinden om hun geld om te wisselen, daar zij thans dikwijls door gewetenlooze personen worden misleid. Het vertrek van Perosi. Uit 's Gravenhage scuirijft men, Don Lorenzo Perosi, leider van de Sixtijn- sche kapel en componist van het alhier te Rotterdam en Amsterdam onder zijn leiding uitgevoerde oratorium „II Geudi'rio Univer sale" is gisterenmiddag per Staatsspoor tea 4 u. 20 min. naar Rome teruggekeerd. De dames en heeren va.n het gemengde koor, die de uitvoering van dit toonwerk mo gelijk maakten, door zich welwillend beschik baar te stellen voor den koorzang, hadden er voor gezorgd, dat bet vertrek van den vermaarden componist niet onopgemerkt voorbij zou gaan. Ongeveer drie kwart uur vóór het vertrek van den trein verzamelden rich honderden der zangeressen en zangers, die in het «orato rium hadden medgewerkt, op het perron. En daar velen buitendien vergezeld waren van familieleden en kennissen, stond daar tegen vier uur op het plankier ©ene enorme men- schenmassa, om Perosi uitgeleide te doen. Toen deze in het station aankwam, werd hij omstuwd door een jubelende menigte en ■had hij geen handen genoeg om op zijn weg uit de vestibule naar den trein de honderden hem toegestoken handen te drukken. Tot, de aanwezigen behooren de pauselijke zaakgelastigde, mgr. Geovannini, de pastoor deken mgr. Van Erven Dorens, die Don Pe rosi, tijdens zijn verblijf in ons land de gast vrijheid van zijn huis had geboden; de heer De Hondt, impresario der Perosi-uitvoerin- gen; de heeren IJ. M. Bosch en A. J. J. ■Beyersberg van Henegouwen, onder wier lei ding vóór de kornet van Perosi de koorzang was ingestudeerd en voorts vele r.-k. geeste lijken uit deze stad. Even vóór het vertrek van den trein gaf een groote groep dames en heeren van het koor het sein tot het zingen van een der mooiste gedeelten van het oratorium, welk signaal onmiddellijk door de lier en der ver spreide overige zangers en zangeressen werd begrepen, zoodat. hoewel slechts gedurende eenige oogenblikken, als een spontane hulde aan den componist, een deel van zijn werk weerklonk, rij het dan ook zonder ordhest- begeleiding. Toen de trein vertrok reed bij, tot ver bui ten de stations-overkapping, langs een geest driftig juichende en wuivende rij van dames en heeren, van welke Don Perosi met een vriendelijken lach en nog handen drukkende van wie hij bereiken kon, afscheid nam. Bil de laatste uitvoering hier ter stede, 'Maandagavond, ontvingen de zangeressen en zangers ieder een portret van den componist, voorzien van diens handteekening. Niet min der dan 450 portretten heeft Perosi daarom van zijn handteekening voorzien. Een nieuwe Rembrandt ont dekt. De N. Ct. schrijft onder dit opschrift, Het zal velen ongelooflijk in de ooien klinken, dat in ons land, op dat gebied zoo in alle hoeker* en gaten doorzocht, een on bekende Rembrandt is ontdekt. Wij twijfol- den er Zaterdag, toen wij dit voor 't eerst hoorden, in die mate aan, dat wij eerst nog op nadere kondschap zijn uitgegaan. Nu wordt het ons uit de beste bron bevestigd. Simon Maris Wzn. is de gelukkige vinder. I Hij, een aarts-snuffelaar, vond een schilderij I in een oud huis te Amsterdam, waarvan men volstrekt niet de waarde vermoedde en dat daar heel wat, jaren onopgemerkt gelegen hadmisschien te midden van rommel De jonge Maris vermoedde dadelijk, na de eerste vluchtige schoonmaking, met oen echte Rembrandt te doen te hebben en werd in zijn vermoeden bevestigd door den heer Bred rus, die liet werk als een karakteristiek voortbrengsel uit s meesters eersten tijd inoet herkend hebben. Ten overvloede zal de heer Bredius, tot nadere waarmerking, zich eerlang naar Berlijn begeven om de vondst aan dr. Bode te la,ten zien. Het schilderij stelt vo r een manspersoon met een ezel, vermoedelijk dus Bileam. Oude munten. Te Wamel rijn naar aan de Tielsche Courant wordt gemeld bij het uitgraven van grond op de steen fabriek van, de firma Van de Pol <fe De Jongh de Roggeswaard, een dertigtal deniers en ster- liugen (kleine zilveren muntjes) uit de laat ste helft van de 13e eeuw gevondenmee- rendeels van Floris van Holland, als voogd over Floris V van Hollanden van Jan I. hertog van Brabant. Eerstgenoemde vertoouen aan de eene rijde het hoofd van den graaf, en als omschrift comes hollandieaan de andere zijde een kruis, tusschen welks vier beenen zich roos jes bevinden, omschrift- Hollant. Laatstge noemde (in hoofdzaak) een driehoekig schild, waarin een leeuw met omschriftdux bra- ban tie, terwijl men aan de andere rijde leest „I dei gratia", (bij andere „moneta,")ge- i slagen te Maastricht, Brussel en Leuven. Ook werden nog aangetroffen een muntje van Guy de Dampierre, graaf van Vlaande ren, en een paai' muntjes van Henegouwen eu Herstal (een heerlijkheid nabij Luik), alle uit denzelfden tijd. Het Carnaval te 'sBosch. Uit 's Hertogenibo6oli schrijft men We zijn er weer! Den tijd waarin Den Bosch schuil gaat in „Oeteldonk" en waarin iedere Bosschenaar, rijk en arm, jong en oud, rich in een „Oeteldonker" metamorphooeert, hebben we weer te pakkenOns carnaval is in vollen feestelijken gang; feestelijk vooral omdat allen, er aan deelnemen, omdat ieder „Oeteldonker" zich beijvert om »_e feestelijk heid te verhoogen en haar zooveel mogelijk „gang" te bezorgen. „Es ist eine alte Ge- schichte", zoo'n carnavalsfeest, maar voor den Bosschenaar, voor den Brabanter, is ze steeds ireuw. Als Driekoningendag achter den rug is ruikt mem het al, en tegen Aller heiligen heeft menigeen z'n pèkske ail klaor en zijn er al afspraken gemaakt voor 'n club; want 'n club, dat is met carnaval je ware! Met en in en door zoo'n club krijg je pas 't volle portie van de pret, en als ik h, aantal dier clubs, waarin dat Volck van Den Bosch op t oqgenblik vereeniga is, op eenige hon derden schat, dan zal geen Oeteldonker mij in die schatting van overdrijving beschuldi gen. Daar trekken ze. bij lange slierten, arm in arm, 'n kèrl en 'n dörske, en wéér 'n kerl en n dörske, en wéér, en wéér, slier ten van 50, 60 en meer paren, al ringende en dansende onder mijn raam voorbij en 't Parlement in. 't Heele zaakje, natuurlijk gemaskerd en in diverse pèkskes gestoken, giert het uit: En eens in 't jaar, met carnaval, Viert men met zang en glas. Een jolig, prettig narrenfeest In 't watervrij moeras! En nog is deze sliert niet tein volle ver dwenen, opgeslokt door 't Parlement, of 't getoeter op trompetten, de tenen van har monica's en de geluiden aan mirletons, flui ten en andere instrumenten ontlokt, te za- men een klankgehalte leverende, waarvan zelfs uw muziek-recenseut geen beschrijving zou vermogen te geven, kondigde alweer in aantocht zijnde andere slierten aan. En als men die beweging zoo in oogenschouw neemt, eene beweging die met niet zeer groote tus- schenpoozen van Zondagavond tot Dinsdag nacht 12 uur blijft aanhouden, crescendo blijft aanhouden, dan betwiifelt men geen oogenblik of ook van de tegenwoordige Ge- meijnte van 's-Hertogen-Bosch kan nog wor den getuigd dat deze geeft uijtermaten stereke ende stoute Mans en Vrouwen. Vermaakt zich een groot deel der Oetel- donkers met Oeteldonk's straten te vullen, café in café uit te hossen ronde dainsjes te maken om de groote lantaarn op 't mèrtveld en onder dat alles een helsch lawaai te leve-l ren, om eerst later in den avond, of 's nachts zich te verschansen achter groote glazen met' bierke en formidable porties varkensooren in 't. zuur, een ander deel, niet minder groot en zeker ook niet minder luidruchtig en carnaval achtig, vindt men in het Concertgebouw of casino. Geeft de straat Spaansche Grandes. Burgt- graven, Burgtgravinnen en meer dergelijke voorname personages in namaak te zien, in laatstgenoemde gelegenheiden heeft het boe ren-type, met bier of daar een pierrot of do mino" er tusschen, de overhand. Daar beweegt zich de beau monde, en het bierke met de varkensooren in 't zuur worden daar gerem placeerd door sjempie en biefstuk, paling of oesters. Maandagmiddag is prins Carnaval in zijp reksam aangekomen en onder luid gujuich van duizenden Oeteldonkers, Meierijmenschen, Maas-, Peel-, Kempen- en nog andere lan ders, met groote eendrackticheijt, wijsheijt ende 'beleeftheijt ingehaald. Daarna arriveer den zijn gasten, de heer Carnegie, en de ver tegenwoordigers der verschillende met Z. K. H. meer speciaal bevriende vorsten ter Haag sche Vredesconferentie. Met hen maakte Z. K. H. een tocht door zijp reksam, waarbij de Raod van Elf als cicerone, de burgervao- jer, Peer van den Muggenheuvel, en Drick Pakaon, de geminteveldwaachter als pelisie teugen de vrollui fungeerden. Nadat door den Prins en diens hoog gezel schap alle verbeteringen, in den loop van het jaar in het reksam aangebracht, in oogen schouw waren genomen, was deze zoo vrien delijk om in eene troonrede en met groote vrijmoedigheid de indrukken door Z. K. H. op rijn tocht ontvangen, kenbaar te maken. (Hbld.) Een nieuw Amsterdamsch dagblad. De Amsterdamsche briefschrij ver vau de Prov. Gron. Ct. meldt: Het is zoo goed als zeker, dat er te Am sterdam binnenkort een nieuw dagblad komt dat slechts één cent zal kosten en den naam zal dragen van De Vrijheid. Het krijgt vele medewerkers van naam, die het absoluut on afhankelijk zullen redigeeren, onder opperste leiding der heeren jhr. J. Feith en mr. H. Louis Israels. Het zal gedrukt worden op de particuliere zetterij van het Handelsblad.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2