BINNENLAND. Do Russische Medizinische Rundschau deelt mede. dat op alle geneeeheeren. die aan de kliniek voor zenuwlijders van de uni versiteit te Moskou verbonden zijn. beslag is gelegd voor den dienst bij het leger. Ook in het Alexandra-gesticht voor krankzinnigen ontbreekt het om dezelfde reden aan genees- beeron. Op andere plaatsen doet zich het gebrek aan medische hulp eveneens voelen. Zoo is men te Bjelograd (gouvernement Lublin) van medische hulp verstoken, omdat de twee daar gevestigde geneeskeercn naar het oor- logstoonecl hebben moeten vertrekken. Dit gemis doet zich des te ernstiger voelen, om dat er thans eene typhus- en eene pokken epidemie in Bjelograd heerscht. Vereenigde Staten. President Roosevelt heeft aan don Senaat, die nu tot eene buitengewone zitting is sa mengeroepen, eene tweede boodschap gezon den, waarbij1 hij verzoekt, het tract aat met Santo Domingo te bekrachtigen. Hij betoog de in bijzonderheden, dat Amerika belang rijke voordcelen van dat tractaat kan pluk ken. Het tractaat zal nu opnieuw in de com munie voor de buiten la ndschc aangelegenhe den overwogen worden. Verschil lende leden hebben reeds amendementen gereed. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog xijn de volgende berichten Moekden8 Maart (2 uur 40 s nachts). In den nacht van 6 Maart vielen de Japanners met een groote strijdmacht de vooruitge schoven Russische stelling in Tsjantajenpoe aan de spoorlijn aan. Na verscheidene ver- geefscho aanvallen staakten de Japanners hun aanvallende beweging. Aan beide zijden leed men zware verliezen. Evenzoo sloeg de afdeeling van Rennen- kampf de aanvallen der Japanners af. Op dit oogenblik wordt geen geschutvuur ge hoord. Oogenschijnlijk is het ook op het westen van do Skaho-stelling rustig. Londen, 8 Maart. De Japanache legatie ont ving heden het volgende tolegram „In de richting van Ilsonking bezetten onze troepen den 6 Maart Hoeayen. Bij de Shalio worden de aaomllen van den. vijand ten westen mil den spoorweg teruggeslagen. In het oosten bezetten wij den Hangtsjenpas op dern rechter oever der Hunho veroverden wij een groot gedeelte van den Likoeanpas. Tokio, 8 Maart. De Japanners namen he den morgen om 8 uur Mantsjoetan in. KoerokCs hoofdkwartier, 8 Maart. De correspondent van Reuter l«j het leger van Koeroki seint via Foesan, dat do Russen de geheele linie van de Shaho hebben verlaten, en thans in vollen terugtocht naai het noorden zijn. De Japansche infanterie vervolgt hen. Voordat zij den terugtocht begonnen, staken d© Russen hunne voorraden in brand. De val van Moekden staat thans ieder oogenblik fce wachten. De Japanners vervolgden die Russen ook op hun oostelijken vleugel. Petersburg, 8 Maart. (Petersburgsch tele graaf-agentschap). Van Koeropatkin zijn drie telegrammen ontvangen. Het eerste, van 6 Maart, bericht Efc vijand tastte onze stel lingen op den rechteroever van de Hoenbu aan, ten noorden en ten zuiden van Jansin- tocn. maar werd teruggeslagen. Eene afdee ling van ons drong voorwaarts op den weg naar Sin minting, bezette na een bloedig ge vecht het dorp Tainvandhe in de buurt van Tasjikiao, maar werd teruggeslagen, daar de vijand, die Lioekinakoean. ten oosten van Tasjikiao, krachtig verdedigde, versterkingen kreeg uit het Z.W. en het. N.O. Zijne verlie zen zijn aanzienlijk. In do buurt van den Poetilow-heuvel maakten wij girteren drie maXims buit en namen 50 man gevangen De aanval op Kandolisa werd afgeslagen, even als die op Ebenepoeea. Bij den Koetoelinpis heerscht rust Het tweede telegram is van 7 Maart en luidt: Op den rechteroever van de Hoeniho viel de vijand bij herhaling onze stellingen voor de dorpen Jansitoen en Juanhoeatoen aan, hij werd eoliter teruggeslagen. Alle aan vallen op do Poetilow- cn Novgorodheuvels, die zeer bloedig waren, evenals de nachte lijke aanvallen op Kandolisa, werden afge slagen. Herhaaldelijk maakten de Japansche soldaten rechtsomkeert en vuurden op hun eigen volk, alsof het Russen waren, om op deze wijze de Japanners naar de draadver sperringen te lokken. Ebenepoesa werd gis teravond te 8 uur en omstreeks middernacht aangevallen daarbij maakten de onzen, toen zij den aanval afsloegen, twee maxims buit. Om zee uur in den ochtend hervatten de Japanners den aanval. Wij deden een tegen aanval en namen daarbij eenigo maxims. Op den linkervleugel is liet rustig. Het derde telegram, ook van 7 Maart, luidt. De vijand deed een krachtigen aanval op het. dorp Fochoeantoen cn bezette een ge deelte daarvanlater werd hij weer er uit verdreven. De aanvallen in het centrum wer den afgeslagen, op de linkerflank viel de vijand Ebenepoesa aan. maar moest wijken voor ons bijna uit de onmiddellijke nabijheid afgegeven vuur. Moekden8 Maart, tien uur voormiddags. Ten N.W. van Moekdon wordt hevig kanon gedonder gehoord. Muren en huizen schud den. Er wordt 'hevig gevochten bij de keizer- graven. Petersburg, 8 Maart. (Times). Heden na middag zijn er ernstige tijdingen gekomen te Zar&koje Selo. Koeropatkin bericht, dat de Japanners zich met eene reusachtige macht ten noordwesten van Moekden bevinden, het geen hem de noodzakeliikheid oplegt van een onmiddcllijken terugtocht. Petersburg8 Maart. De verliezen van de Russen gedurende do tien eerste dagen van den slag bedragen volgens de officieele cijfers 33,000 man, waaronder 830 officieren. Tokio9 Maart. Koeropatkin ia blijkbaar geslagen in den bloedigsten veldslag van den gohoclen oorlog. Tokio. 9 Maart. (Regeeringsbericht). Do terugtocht van de Rassen be gon gisterenmorgen. Alle le gers vervolgen ben. Bij de Japansche legatie te 's Gravenihage is heden een telegram ontvangen uit Tokio, van den volgenden inhoud „In de richting van Singking heeft de vijand op 6 dezer nabij Tita (15 mijlen ten Z O van Foesjoen) een aantal tegen-aanval- len ondernomen, doch hij werd telken male teruggeslagen, terwijl onze aanval op den vijand bij Matsjoetoen (15 mijlen ten zuiden van Foesjoen) een gunstig verloop heeft, in weerwil van 'svijands hardnekkigen tegen stand en om 8 uur 's avonds bezetten -wij een licogte op twee mijlen ten zuiden van Mat- sjoetan. In de richting van Pensihoo bezette eou onzer detachementen in den namiddag van den Gen een aantal heuvelen, die zich ten zuiden van Paitsoekou uitstrekken. (Dit laatste ligt 6 mijl ten zuiden van Mautsjoe- tau). Onderwijl werd de vijand op Sentsjiar tsoe (twee mijlen ten Z.W. van Mautsjoetau) godneven. In den nacht van den 5den werden de tegenaanvallen van den vijand op de stelling van Kautiling afgeslagen. In de richting van de Sjaho, in een district, dat ten oosten van de spoorlijn ligt, 'is een tegen-aanval in den nacht van den 5en op het noordelijkste deel van de Toengtsjiafeng- stelling afgeslagen. Overigens is er geen ver andering in den toestand. In een district ten westen van de spoorlijn, is thans een treffen met den vijand, die de lijn bewaakte over een uitgestrektheid van bet oosten van Hang- tsjeupao tot Erhtaitsoe cn die een hevigen tegenstand biedt. Op den rechter-ocver van den Hoeniho is de vijand, ongeveer één divisie sterk met 70 kanonnen, in de buurt van Tasjitsjiao ver schenen, doch teruggeslagen." Over de sterkte van de aan beide zijden bij Moekden en aan de Sjaho betrokken strijdkrachten kan aan Russische opgaven worden ontleend, dat generaal Koeropatkin over 6 Seberisclic en 5 Europeesche korpsen, twee scherpschuttersbrigaden en eenige on afhankelijke divisiën beschikt met in 't ge heel 350,000 man en 1000 stukken geschut (waaronder 60 stuks 152- en 120-m.M. hou- witsers, systeem Engelhardt) en 25,000 rui ters. De vier legers van de Japanners, die te zanien 237 bataillons, 51 escadrons en 850 stukken geschut (waaronder ook belegerings geschut van zwaar kaliber) met totaal 280,000 man tellen, ziin in dne q roepen gesplitst. Koeroki staat met 79 bataillons aan den oos tenlijken vleugel, Nodzoe met 60 bataillons in het centrum en hot gecombineerde leger Nogi-Okoe, 98 bataillons sterk, aan den wes telijken vleugel. De overmacht van' de Russen zou dus klaarblijkelijk zim, wanneer Koeropatkin al zijne strijdkrachten bn Moekden en aan de Sjaho-linie vereenigd hau. Dit is echter niet het geval, want het moet worden aangeno men, dat in het totale cijfer van 350.000 man ook de troepen tot dekking en verdediging vam Tjelin, Charbin. den spoorweg en Wla- diwostok begrepen zijn, zoodat de beide te genstanders biji Moekden wel ongeveer even sterk zullen zijn. Wel is waar heeft Koero patkin '25,000 ruiters beschikbaar en Oyama bezwaarlijk meer dan 7000. Van deze Russi sche overmacht aan ruiterij merkt men ech ter in deze kritieke dagen niets. Aan de Times wordt uit Petersburg be richt. dat daar geruststellende telegrammen zijn ontvangen, volgens welke de Japanners reeds al hunne reserves in het vuur zouden gebracht hebben. Indien Koeropatkin dien aangaande stellige gegevens kreeg, zoui hij vandaag zijn geheelo leger ten Z. en ten Z.W. van Moekden plaatsen en trachten het leger van Oyama in die buurt een slag toe te bren- Allerlei vCumberland, de bekende „gedachten- lezer", verhaalt in „Pearsons Magazine", hoe hij eens Josef Chamberlain tot „sujet" had Het raden van de gedachten, welke het brein van dien staatsman doorkruisten, vlot ten echter niet recht. Cumberland kreeg geen „houvast", geen bepaalde gegevens, als bij de vorige proefnemingen. Hij bevond, dat de gedachten van den heer Chamberlain, tegen wil en dank, ronddwaalden om den schoor steenmantel „Ik verzocht, hem", zoo verhaalt hij, „zijne gedachten uitsluitend bii de proefneming te bepalen. Maar hij antwoordde: „„Het. helpt niet Miin gedachten gaan naar mijn pijp. Die heb ik niet uitgerookt eu ik kan werke lijk zonder dat mijn gedachten niet samen trokken"". De pijp lag op den schoorsteen- mam tel. en toen de heer Chamberlain haar in den mond had, kon de proefneming ver volgd en met den besten uitslag ten einde gebracht worden." Chamberlain, zoo verbaalt de gedachten- lezer verder, is een groot, liefhebber van roo- ken. Hij houdt vaak zijn beste redevoeringen met een sigaar in de hand. Maar het liefst rookt hij een pijp cn het. best kan hij den ken als hij die in den mond heeft. vTe Brooklijn heeft een ontslagen brie venbesteller aan president Roosevelt do pho tographic gezonden van zijn gezin, rader, moeder en vijftien kinderen. De president, ijverig anti-Malthusiaan naar men weet, beval den man aanstonds in zijne betrekking te herstellen. vTe New-York is een gevaarlijke bedrie ger in hechtenis genomen, die zich verschei dene jaren lang uitgaf voor professor Koch, op wien hij eonigszins gelijkt, en de menscben bedroog met „geneesmiddelen tegen longte ring." De Staatscourant van ütonderdag 9 Maart 1905 bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot directeur van het post- cn telegraafkantoor te Oss B. de Stoppelaar Blij- deetein, thans in gelijke betrekking te Ouden bosch bevorderd tot hoofdcommies der posterijen N J. W. Eichholtz. thans commies der pos terijen lo klasse; bij den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten benoemd tot 2e klerk J. van Dam en 0. Bouw. tot, assitent-bode J. Roel, en iievorderd tot technisch ambtenaar le klasse bij dien Raad de technische ambte naar 2e klasse O. P Loota; benoemd tot districts-inspecteur ^er spoor wegdiensten. H- A. Henket, thans adjunct-in genieur bij den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, onder verleening vau eer vol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; Minister Melvil van Lynden afgetreden. Het heeft H. M. de Koningin behaagd met ingang van 9 Maart -, lo op het daartoe door hem gedaan ver zoek den heer mr. R. Melvil baron van Lyn den eervol ontslag te verleenen als minister van ■buitemlandsche zaken, met dankbetuiging voor de vele eu gewichtige diensten, door hem aam. H. M. en aan den lande bewezen 2o het beheer van net departement van buitenlandsohe zaken ad interim op te dra gen aan den minister van marine den vioe- admiraal A. G. Ellis. Men meldt uit 's-Gravenhage H. M. de Koningin eu Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn gisterenochtend ten 10 ure, per gewone.i staatsspoortreiu, waaraan het salonrijtuig der Staatsspoorweg-maat schappij was gehaakt, naar het L;o vertrok ken, vanwaar do Vorstelijke Personen, ge lijk gemeld, heden avond ten 8^ uine in de residentie worden terugverwacht. Koningin en Prins waren vergezeld van barones Schimmelpenninck van der Oyo, hof dame van H. M. en van Harer Majesteit's adjudant, kolonel baron van Tuyll van Se- rooskerken. Het Koninklijke Echtpaar is om 1 uur hedenmiddag op liet Loo aangekomen. Een vrij talrijk publiek, doch geen autoriteiten waren op het perron aanwezig. Het Konink lijke Echtpaar ging te voet naar het paleis. De extratrein was begeleid door den inspec teur Jorissen. H- M. de Koningin-Moeder heeft aan het bestuur van 1 t Nederlandscb Centraal comité tot bestrijding van de tuberculose een gift van f 100 doen toekomen als bewijs van Harer Majesteits belangstelling. In het hotel des Indcs te 'sGraven- hage is aangekomen dr. Carlin, gezant van Zwitserland bij liet Engelsche en bij het Nederlandsche hof, ter bijwoning van de vergadering van den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage. De heer S. J. H. Mosling, ingevolge Kon. machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Narvik, is in die hoedanig heid door de Noorsche regeering erkend. De vice-consul verzoekt belanghebbenden met hem in de Duitsche taal te correspondee- ren. De heer E. P. Westendorp, ingevolge Koninklijke machtiging benoemd tot vice- oonsul der Nederlanden te Malaga, is in die hoedanigheid door de Spaansche regeering erkend. Aan den heer Westendorp, Nederlander, kan in de Nederlandsche taal geschreven worden. Amsterdam IX. Naar hetiHbl. verneemt heeft de heer C. Lely, gouverneur van Suriname, geimeld dat hij in Nederland teruggekeerd, een candidatuux voor de Tweede Kamer in district Amsterdam IX wil aanvaarden. De Centrale Christ.-Hist. Kiesvereeni- ging in het kiesdistrict Hilversum besloot gisterenavond met het oog op het moeilijke van 't geval (die plaatselijke kies vereen igin- gen te Bussum en Hilversum stelden dr. J. Th. de Visser candidaat) op een later te bepalen datum eene keuze te doen. Uit al les blijkt hoe verschillend men in 't Gooi over een hernieuwen van 't mandaat d®s heeren Van Heemstra denkt. Hbld. Een candidatuur door een gecombi neerde vergadering van kiesvereenigingen te Sneek telegraphisch aan den heer H. T. Pyt- tersen te Arnhem aangeboden, is door hem geweigerd. De vergadering is vervolgens ver daagd. De afd. Culemborg der S. D. A. P. heeft besloten in het district Wijk-bij-Duur- stede tot candidaat vcor de Tweede Kamer te stellen den heer J. Oudegeest te Utrecht. Prov. Staten van Gelder land. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten in het district Aalteai zijn 5453 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan ver kregen de heer A. Willink (lib.) 2735, en de hoeren W. S. J. Tenkink (antirev.) 2723 stem men. Gekozen h alzoo de heer A. Willink. Bij beschikking van den minister van oorlog zijm met ingang van 1 April 1905 be noemd bij het departement van oorlog: tot eorste-klerk de sergeant-majoor van het regiment grenadiers en jagers J. Boel- sma, de sergeant van het 2e regiment infan terie M. A. J. Nederveen en de sergeant van het 6e regiment infanterie G. van den Heuvel, allen bij dat departement gedeta cheerd tot tweede-klerk de bij dat departement gedetacheerde sergeant van het 4e regiment vesting artillerie P. Gestman, alsmede P. A. Ravelli, H .A. Oorthuijs, eu G. W. Drost, laat&tgemelden thans als tijdelijk schrijver bij dat departement werkzaam tot bode de vaste knecht bij dat departe ment F. de Bléoourt. Men schrijft uit Alkmaar aan dë N. C. De heer G. W. Melchers, lid van de Twee de Kamer en vóór dien tijd predikant bij de Ned. Herv. gemeente te ZuidrScharwoude, heeft zich thans alhier gevestigd als han delaar in kunstmeststoffen. Het stoffelijke overechot van den heer O G. Lotsy, in leven rijksbetaalmeester te 's Gravenhage, werd gisteren namiddag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen aldaar ter aarde besteld, in tegenwoordigheid van het gebecle ambtenaarspersoneel van het kantoor van den ontslapene, welke heeren ook een fraaie bloemenkrans hadden gevoegd bij de zeer talrijke bloemstukken welke de kist dek ten voorts hadden- zich op do begraafplaats vereenigd eenige vrienden van den overlede ne, en verschillende ambtenaren van departe menten of colleges, die in nauwe ambtelijke aanraking kwamen met wijlen don heer Lotsy. Onder dezen werden opgemerkt de administrateur der generale thesaurie van het ministerie van financiën, mr. R. J. H. Patijnde heer J. G. Hoevenaar, hoofdcom mies aan dat departement en chef van het bureau, o. a. belast met het toezicht op en de regeling van de kassen der betaalmeesters de heer H. A. van der Sande, commies-chef van het Bureau Agenda, Index enz. van ge noemd ministeriede heer Gerritsen, com mies der Algemeene Rekenkamer aan de af deeling controle der ontvangsten. Tot hen dio door hunne tegenwoordigheid van belangstelling deden blijken, behoorden o. a. dr. Bredius. directeur van het Konink lijke Kabinet van Schilderijen, de oud-kolo nel J. H. H. Vogel; de emeritus predikant ds. S. Baart de la Faille, terwijl met de tal rijke familiebetrekkingen in deni stoet het stoffelijke hulsel o. a. grafwaarts brachten, jhr. D'e Marees van Swinderen, waarnemend betaalmeester te 's Gravenhage, eu de heer Inekel, oud-referendaris aan het departement van. financiën. Alvorens de kist in de groeve werd neder- gelaten, herinnerde een der familieleden, mr. Croockewit, rechter in de rechtbank te 's Gra venhage, met een kort- maar treffend woord aan de voortreffelijke eigenschappen van hoofd en hart van den nu ontslapen, door zoo velen geliefden en hooggeachten man met zijn kalmen aard, die zijrae bedaardheid slechts verloor als hij zag dat onrecht gepleegd werd. Met do grootste waardeering gewaagde deze spreker van, den ijver, waarmede de heer Lotsy zijn taak vervulde, en van zijn hoogst aangename omgeving met allen, chefs of on dergeschikten., die met hem in aanraking kwamen. Nadat de vele bloemstukken boven de groe ve tot een heuvel waren opgestapeld, zegde de oudste zoon den spreker en allen aan wezigen diep geroerd dankt voor de troost rijke belangstelling, waarmede de plechtig heid geëindigd was. Het leven in de tropen. In het gebouw der Chr. Jong.-vereen. te 's Gravenhage, hield dr. H. Breitenstein, vroeger officier van gezondheid Oost-Ind. le ger, een vooraracht in het Duitsch over „Tropen-hygiëne in verband met de acclima-tatie van European en" voor de Haagsche afdeeling van „Oost en West/' Spr. begon met er nadrukkelijk op te wij- zeil, dat het tropische klimaat heel weinig nadeeligen invloed heeft op het menschelijke gestel. De hooge temperatuur der tropen heeft alleen invloed op de werking der huid en der nieren. De zintuigen ondergaan zoo goed als geen verandering, en nog minder is de invloed op de zenuwen. Het woord „Tro- penkoller" is niet meer dan een vijgenblad om veel wat het licht schuwt te bedekken. Niemand heeft nog ooit het bewijs geleverd, dat het aantal zenuwzieken en geesteskran- ken in de tropen grooter is dan elders. Wel heeft dit klimaat eenigen (doch groo- tendeels indirecten) invloed op de spijsverte ringsorganen. Want niet alleen dat door het vele transpireeren zouten worden onttrokken aan de maag, doch bovendien en dit is erger wordt in Indië de maag door veel eten en drinken en door prikkelende spece rijen tot grooter werkzaamheid gedwongen. Een bescheiden hoeveelheid op deze wijze on verteerd gobleven spijzen kan nog langs den normalen weg worden verwerkt, doch wordt de hoeveelheid te groot voor de motorische kracht van de maag, dan zijn allerlei schade, lijke toestanden en ziekte-verschijnselen daar van het gevolg. Niet het klimaat, maar de leefwijze der Europeanen in Indië is zoo niet de eenige, dan toch verreweg de voornaamste oorzaak van ziekte. Daarom wil Spr. urbi et ortri verkondigen deze stelregelWeest matig in de tropen Verder is de bouw der woningen in Indië meest zeer onhygiënisch. Op een ondergrond v-an vochtig zand of niet geheel gestorven korlen opgetrokken., zijn ze meest zoo ge bouwd dat in het grootste gedeelte geen zon licht kan doordringen. Ook de tuin is hierop berekend. Spr. raadt dringend aan als eerste eischte bouwen op gewelven of een laag droog zandden tuin op 2030 meter rond om het huis vrij van boomen te houden; zoo weinig mogelijk te bouwen natuurlijk in de nabijheid van een moeras of anders een scherm van Eucaliptus daar voor te plaatsen. Verder geen grasperken in den tuin, doch grint en zand waar geen slangen zich kunnen, verschuilen. Omtrent de vraag of het waar is, wiat in Indië algemeen wordt beweerd, dat het ge schreeuw van ganzen de slangen verjaagt, wensclit Spr. zich onzijdig te houden. Ook het drinkwater laat op vele plaatsen te weusohen over. Spr. raadt sterk aan het te koken (15 minuten) en daarna te filte- reeren. Een zeer groote plaag in Indië zijn de in secten. Van de mieren zijn alleen de roode gevaarlijk voor de zwarte heeft men slechts de provisiekamer te beveiligen. De muskieten zijn in zoover te duchten, dat zij vaak aller lei infecties overdragen. Dr. Breitenstein besloot zijn discours met een weerlegging van den veel gehoorden raad „Het- is het beste de zeden en gebrui ken van het land zooveel mogelijk te volgen". Dat is niet waar. Wij zijn geen Maleiers. Een algemeene levenswijs kan natuurlijk niet worden opgegeven, de menscben verschillen zooveel. DOch de wetten welke de moderne hygiëne hier stelt, volgt ze ook ginds op, en gijl zult u er wèl bij bevinden. Veel beweging in de open lucht, sport, gymnastiek behooren tot de beste middelen om gezond te blijven. Maakt verder geen overdadig gebruik van aromatische vruchten, of van de specerijen der rijsttafel, wat nog erger is, en. ten slotte went u vooral aan al die dingen langzamerhand. Het kleine gehoor bewees zijn belangstel ling voor het besprokene door het stellen van eenige vragen, welke door den spreker wel willend werden beantwoord. Al lerzielen. Gisteren beeft, te Haarlem de eerste opvoering van AHerzie len" plaats gehad. De zaal was uitverkocht, zoodat velen teleurgesteld heengingen, die geen plaatsen meer kodden bekomen. Nationaal o n d e r w ij; s i n Z ui id- Afrika. Men verzoekt bekend te mat ken, dat de heeren generaal Kritzinger en ds. Van Heerden op 15 Maart- a.s. de terug reis naar Zuid-Afrika zullen aanvaarden. Gelden, welke voor bet nationaal onder wijs in de Oranje-Rivier-kolonie bestemd en nog niet afgodragen mochten zijm, zouden zij gaarne vóór dien datum in ontvangst willen nemen. jMen zende die aan den penningmeester \^n de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereniging, Keizersgracht 389, Amsterdam. Journalistiek. Aan het hoofd van de Prov. Gron. Ct. wordt het volgende medegedeeld „De firma Van Heijningen Bosch em Co., uitgeefster van deze courant, is omgezet in een naamlooze vennootschap, waarvan den löden Maart a. s. als directeur za-1 optreden mr. P. J. F. H. van de Rivière, die als hoofd redacteur van de Nieuwe Groninger Courant op zijn verzoek eervol ontslag heeft gekre gen. De hoofdredactie zal gevoerd worden door de heeren W. J. Veenhuizen en Van de Ri vière. Mr. H. de Visser, die zich geheel aan de rechtspraktijk wenscht te wijden, heeft op verzoek eervol ontslag gekregen als hoofd redacteur. De politieke leiding van dit blad blijft in handen van hen, die haar nu reeds zooveel jaren gehad heeft." De directie bericht vervolgens, dat met 1 April de prijs der courant wordt verlaagd van f 2 tot f 0.75 per kwartaal. Strafport. Om het personeel dei' posterijen het sohrijven van adressen te be sparen op de enveloppen, waarin met straf port belaste briefkaarten worden toegezon den, heeft de administratie enveloppen doen vervaardigen, die aan de voorzijde transpa rant zijn, zoodat het adres der briefkaart er door schijnt, terwijl de achterzijde pikzwart is, zoodat van den tekst niets te lezen valt. De enveloppen zijn reeds in gebruik ge steld. N. R. C. Onder de door de Japanscho oorlogsschepen in beslag genomen stoomschepen behoorde ook het stoomschip „Wilhelmina", kapitein de heer Wolkammer van Farmsum (Gron.); 2e stuurman Geert- sema van Delfzijl (Gron.) De equipage werd toen gearresteerd. Thans is te Delfzijl bericht ontvangen, dat Wolkammer en Geertsema weer in vrijheid gesteld en op reis naar hunne haardsteden zijn. Een bof. Men schrijft uit Bergen-op- iZoom aan het Hbld. Den len Februari verkodht de huishoud ster van wijlen den heer A. het haar gelega teerde woonhuis van dien 'heer voor een we- kelijksclie toelage van /"li gedurende haar •leven. En thans, na slechts vijf weken dat weekgeld genoten te hebben, is ze gestorven. De kooper komt dus voor f 55 in het bezit van een perceel, dat gemakkelijk voor f 500 a f 600 verhuurd "worden kan. Meer dam 30 jaren geleden stierf te Oldeboorn zekere De G„ ontvanger dier ge meente. Na zijn dood leek het, dat er een aanzienlijk tekort was, dat niet kon wor den aangezuiverd. Met verrassing en stille bewondering hoort men. nu algemeen meldt de Leeuw. Crt. dat een zoon van dien overledene al de verschillend© schulden, een zeer belangrijk bedrag vertegenwoordigende, tegelijk heeft aangezuiverd. Om dembiddag. In de fabriek der firma Septhos en Zonen te Enschedé was tot dusver op den Overijselschen biddag steeds vrijgegeven. Dit liad gisteren niet plaats, waarom 80 wevers den arbeid neerlegden. De Mindrineti. De rechtbank" te 's Gravenhage veroordeelde gisteren, den heer I M. C. Verloop om aan den curator in het faillissement der Mindreneti te betalen f 358.000 met de rente ad. 6 van 28 Juni 1902 af en schadevergoeding nader op te mar ken bij staat, wegens zijn niet op tijd storten van zijn deelname vcor 380 aandeelen ad. f 1000 per stuk. Die veroordeeling werd ver der verklaard uitvoerbaar bij voorraad (be halve wat betreft de schadevergoeding) em zonder dat de curator borgtocht heeft te stellen. Geleend kiesrecht. In de Frie- sche gemeente H. zijn enkele spaarbankkie- zers gekweekt met het geld van derden. De gevorderde som wordt voorgeschoten onder beding, dat de boekjes overgaan in handen van de>(n) geld.5ohieter(s), aan wie(n) vermoe delijk later ook de gekweekte rente zal moe ten worden afgedragen. (L. Crt.) De brandstichting te Hui- z e n. De procureur-generaal bij het Amster- damsche gerechtshof heeft bevestiging ge- eischt van het vonnis der Amstedramsche rechtbank, waarbij Klaas Meijer, reeds 17 maal gevonnisd, tot 4 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens brandstichting te Huizen enkel om de gulden premie, gesteld op eerste brandbericht, te verkrijgen. Poging tot vergiftiging. Naar het Hbld. verneemt, zal de instructie tegen den koopman te Amsterdam, die verdocht wordt van zijn boekhouders door vergiftiging om het leven te hebbem willen brengen, eerst daags worden gesloten. De burgemeester va-n Goude- r a k. Naar L. en V. verneemt, bevindt de burgemeester van Gouderak en Berkenwou- de, de heer F. G. W. Gaut-ier, tevens pen ningmeester van verschillende polderbestu ren, die plotseling zijn gemeente verliet, zich nog steeds te Antwerpen in voorloopige hechtenis en zal hij tegen het einde dezer maand, wanneer alle noodige formaliteiten zullen vervuld zijn, door de Belgische justi tie aan de Nederlandsche worden uitgeleverd. De moord te Oudeburgsche Sluis. Men schrijft uit Zuiddorpe aan de ..VI. Crt.": Het parket van Gent zet het onderzoek over den moord te Oudeburgsche Sluis steeds ijverig voort, zonder echter voldoende bewij zen le vinden om de door de publieke opinie verdachte personen te kunnen aanhouden. Algemeen is men thans van oordeel, dat dief stal niet de drijfveer van den wreeden moord feweest is, maar dat de daders zelf geen nf- oend antwoord zouden kunnen geven op de vraag: „Waarom hebt ge dë arme vrouw vermoord?" Overdreven zucht tot baldadig heid, overslaande tot dierlijke kwelzucht eu wreedheid, door drankmisbruik in alle on-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2