M°. 353. 3de Jaar gang* Dinsdag 14 Maart 1905. _RUiT£NLAND. FEUILLETON. EEN PRINSES. ERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Par 3 maanden voor Amersfoort f 1.25. Idem franco, per post- 1.75. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, raededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nor 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnnmmer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Tan 1—41 regels jlA Elke regel meer <1.10. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrgf bestaan voordeelt het herhaald adverteèren in dit Blad bjj abonnemei circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanfraag toegezonden. Aan ken, die met I April a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand Maart nog zullen verschijnenKOSTE LOOS toegezonden. Politiek Overzicbt De ontvangst van de jobstijding in Rusland. De diepe indruk, dien de nederlaag bij Moekden in Rusland heeft gemaakt, spiegelt zich af in de taal van de Petersburgsche pers. Men veroordeelt in bittere woorden het be leid van den opperbevelhebber Koeropatkin. In militaire kringen allermeest, waar men 't onverklaarbaar vindt, dat de opperbevelheb ber, hoewel hij, over 35,00C man kavallerie kon besühikken, zich heelt laten omsingelen. Men zegt„Het moedige en dappere Russi sche leger moet teruggaanhet is verslagen. Aan wien de schuld anders dan aan den op perbevelhebber, die geen enkele maal tot een beslissenden slag heeft kunnen overgaan, die zijn tijd al wachtende heeft doorgebracht De elementen hebben zich in dezen strijd met de Japanners verbonden. De Hoenho, die toen het Russische leger er voor st-ond, losgegaan was, zat vast toen de Japanners er over wilden. Dat is zeer zeker een onge lukkig toeval geweest. Was het ijs in die rivier blijjven kruien, in plaats van op een ongelegen tijdstip voor de Ruseen weer te gaau vastzitten, dan zou de vervolging van het zuiden uit niet zoo snel hebben kunnen gaan. Maar Koerop-atkin beeft blijkbaar de gave gemast om, ondanks dezen bijkomenden tegenspoed, het leger uit- zijn benarden toe stand te redden. Wanneer het waar is, dat groote talenten nooit beter aan den dag ko men dan als zij aan groote bezwaren het hoofd hebben te bieden, dan heeft de Russische op perbevelhebber ditmaal zeer zeker geen groot talent aan den dag gelegd. Te oordeelen naar de taal van de pers, is de lust om den oorlog voort te zetten, zeer gering. De Nowoje Wremja verklaart wel is waar nog, dat men moet blijven strijden tot dat de vrede kan worden gesloten onder voor waarden, die aan Rusland waarborgen, dat het zal kunnen beantwoorden aan zijne tradi- tioneele taak. Maar de Nowosti schrijft „Genoeg offers! De nuttelooze hardnekkig heid wegens eene illusie moet prijs gegeven worden. Het laten varen van de Oost-Aziati sche koloniale politiek is geen vernedering voor Rusland Mandsjosrije is geen Russisch land en. zelfs Sachalin is vroeger Japansch geweest. Zelfs het prijs geven van de oorlogs haven van Wladiwostok is geen zwaardere voorwaarde, dan het afzien van bet onder houden van eene vloot m de Zwarte zee na SebastopoP'. De Ruse gaat na wat de rede nen zijn voor de ramp en zegt„Niet in Mandsjoerije is aan Rusland eene nederlaag toegebracht, maar in het eigen land. De kan selarijen, de ccrmmissiën, de conferentiën zijn niet in staat hot land uit de tegenwoor dige crisis te redden. Le maatschappij moet zich met de regeering vereenigen tot dezen arbeid om voor Rusland den nieuwen weg te openen, waarop het een uitweg zal vinden voor zijne tegenwoordige bezwaren". In den zelfden geest laat zich ook de Birshewija Wje- domosti uit, die overigens zeer voorzichtig oordeelt, dat het voorbarig is nu reeds poli tieke gevolgtrekkingen te maken uit de nog maar vaag bekende gebeurtenissen. Wanneer men meent te moeten afwachten totdat de volle waarheid van de ramp van Moekden bekend zal zijn, dan zal het wach ten niet lang behoeven, te duron. En het schijnt, dat de werkelijkheid de somberste verwachtingen, nog zal overtreffen, want ieder nieuw bericht brengt bijzonderheden aan, die weer grooteren omvang geven, aan de catastrophe. Hoe lang zal men nog voor de droevige werkelijkheid de oogen sluiten? Lang zal men dat niet meer kunnen doen, want wanneer van een leger van 300,000 man 40 a 50 pet. zijn verloren, dan staat men voor de din gende vraag: Waar nieuwe soldaten van daan te halen. Het gaat het Russiscne leger bestuur als Napoleon bij Waterloo, die aau Ney op diens vraag om meer infanterie ant woordde: „Infanterie? Kan ik ze scheppen? En weldra zal men weer voor nog ee'.s a ti de rè vraag staande vraag hoo men .aan bet geld moet komen, dat men behoeft om den oorlog voort te zetten. Niet met eigen geld, maar met bet geld van anderen voert Rusland oorlog. Daarom verdient de waar schuwing de aandacht, die ligt opgesloten in het hier volgende bericht, dat de NeueFreie Presse uit Parijs heeft ontvangen over de voorbereidende werkzaamheden tot het slui ten van de nieuwe leening, die Ruslau i :r. Frankrijk wil plaatsen: „De Fransche onderhandelaars over de nieuwe leening zullen eerstdaags terugkeeren, en aan de betrokken bankinstellingen, Cré dit Lyounais en Banque de Paris, de voor- loopige overeenkomst voor te leggen. Het bedrag der leening werd reeds medegedeeld het bedraagt slechts 600 millioen francs in plaats van het milliard, dat de Russische re- geering had verlangd. Van deze 600 werden slechts 300 millioen vast overgenomen in plaats van 400, zooals de Russische minister van financiën gewenscht had. Type van de leening zijn weer 5 pets. schatkistbons, dit maal met een omlooptijd van acht jaren. Daarentegen is de koep der overneming nog niet bekend. „In de Parijsche officieele kringen wordt tegengesproken, dat minister-president Rou- vier Rusland heeft laten weten, dat deze leening do laatste is, die gedurende den oor log voor Rusland te krijgen zal zijn. Eene dergelijke mededeeling aan de bevriende re geering is niet geschied, en zij was ook on- noodig. Ook zonder dit wel wat al te scherpe middel kan de Russische regeering niet in 't onzekere zijn over de toekomstige houding van de Fransche regeering en van de Parij sche financieele kringen. De gevoelige ver mindering van het cijfer der leening, de wei gering om een bedrag dat 300 millioen frs. te boven gaat, voor vaste rekening over te nemen, met de uitdrukkelijke moti vee ring. dat er tijdens den ooi-log niet meer onder het Fransche publiek kan worden geplaatst, dat zijn verschijnselen, dio eene duidelijker taal spreken dan regeeringsnota's. Men moet in Rusland deze taal hebben verstaan, en men zal zich in de toekomst daarnaar moe ten richten, of men wil of niet. De tegenwoor dige leening moest de Fransche bankwereld nog toestaan, omdat de laatste leening voor •weinige weken in Berlijn gesloten was en van de Parijsche financieele kringen geen waarschuwing aan Rusland is gericht. Nu i9 de nieuwe leening gesloten, en de waarschu wing voor de toekomst is geschied. Er zal voor het rijk van den Czaar niets anders overblijven, daji daaraan gehoor te schenken, want zij komt van offervaardige vrienden, om niet te zeggen den voornaamsten schu'd- eischer, die nog dikwijls zal moeten worden aangesproken." Dultschland. Berlijn, 13 Maart. Naar aanleiding van een bericht van de Morning Post uit Sjang hai betreffende eene geheime overeenkomst tusschen Duitschland, Frankrijk en Rus land, merkt Wolffs bureau op: Volgens de door ons van regeeringswegc verkregen in lichtingen, berust het gerucht oP een verzin sel. Tusschen de genoemde staten bestaat geen geheime overeenkomst van welken aard ook. Frankrijk. Het rapport van den procureur-generaal van het hof van cassatie in de Dreyfuszaak komt na eene uitvoerige historische uiteen zetting van het geheele treurspel tot de slot som, dat- Alfred Dreyfus volkomen onschul dig is. Beaudouin rekwireert daarom öf Direyfus vrij te spreken, óf naar een nieuwen krijgsraad to verwijzen. Engeland. Londen, 1J Maart. Het Lagerhuis keurd. met 215 tegen 84 stemmen de door de Regee ring voorgestelde versterking van de zeemacht goed. Londen, 13 Maart. De leger-begrooting voor het dienstjaar 19051906 is geraamd op 29.813.000 pond sterling. De uitgaven zijn 1 millioen hooger dan heb vorige jaar. Het to tale aantal manschappen voor het moeder land, de koloniën en Indië bedraagt 221300. Spanje. Madrid, 13 Maart. Bij gelegenheid van partieel© verkiezingen voor de Kamer zijn straattooneelen voorgekomen, inzondierheid te Madrid, Barcelona en Valencia. Te Valencia werd een persoon gedood, versclteidene per sonen werden gewond. Er werden gekozen 5 conservatieven., Q libe ralen., 3 democraten en 1 Rome rist. Oostenrijk. De minister van landsverdediging, graaf Welsersheimb, is afgetreden. Verleden Za terdag was hij voor 't laatst in den rijks raad om van bevriende afgevaardigden af scheid te nemen. Gedurende vele jaren heeft hij het ministerambt bekleed; maar nu is hij afgetreden, omdat hij de veranderingen, die hij voorziet dat mettertijd zullen komen in het rijksleger om tegemoetkoming te ver- leenen aan de eischen, die van Hongaarsche zijde met steeds grooteren nadruk worden gesteld, niet wil meemaken. Hij liet zich tegenover een vriend aldus uit, dat hij die aan oude, beproefde militaire traditiën van heeler harte gehecht was, niet meer paste in den tegewoordigen tijd. Rusland. Petersburg, IJ, Maart. De Keizer heeft bij een op 11 Maart gedagteekend besluit be noemd tot stadhouder aan den Kaukasus graaf Woronzow-Daschkow en tot plaatsver vangend letman van het Donsche leger den oommandant van de eerste garde-kavallerie- divisie, prins Odojewski-Masslow. Petersburg, 13 Maart. D© werklieden van 13 ijzerfabrieken te Warschau eischen loons verhoging en vermindering van arbeidstijd zij verwachten antwoord uiterlijk op 31 dezer maand. De toj vrije invoer van kolen uit Silezië is nog met veertien dagen verlengd. In Warschau blijft de toestand kritiek. Het gepeupel terroriseert do bewoners. De huiseigenaars, dio reeds lijden onder de alge meen© malaise, Ontvangen dreigbrieven, waarin zij worden gesommeerd de huren te verlagen Minsk, 13 Maart. In den afgeloopen nacht is op de politiemeester Stoffen berg een revol verschot gelost. Het schot mistede aanran der ontkwam. Over de uitwerking der dynamietontplof- fing in het hotel Bristol te Petersburg wordt nader bericht, dat behalve de vervaardiger der bommen, die met de dame, welke hij bij zich had, werd gedood, in de kamer naast die, waar de ontploffing plaats had, twee dames» zoo zwaar getroffen zijn door stukken steen, dat beiden in bedenkelijken toestand naar het hospitaal moesten worden vervoerd. Twee studenten en een soldaat, die passeer den, werden door den luchtdruk op den grond geworpen. Van den bommenmaker vond men slechts één gaaf beenvoor de rest was hij totaal aan flarden en stukjes geslagen. Wie en wat hij was weet men nog niet. Zijn pas stond ten name Mac Cullochhij sprak echter ge brekkig Engelsch, doch goed Fransch en Duitech. Men denkt, dat hij een uit Engeland overgekomen revolutionair was. Venezuela. Parijs, 13 Maart. (Times.) Men bericht, dat er te Brussel eene overeenkomst onder teekend is ten l J-oeve van de regeering van er.eznela met Je Pngelsche en Duitsche hou ders van buitenlandsche schuld betreffende de regeling van de schulden, die Venezuela heeft bij Engelsche en Duitsche schuld- eischers. De grondslag van de regeling is de uitgifte van een nieuwe 3 pets. leeniug, ge garandeerd door 30 pet. van de invoerrech ten op de wijze als in het Haagsche protokol is bepaald. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 13 Maart. Koeropatkin bericht in twee telegrammen van 11 dezer: De ge durende vele dagen aanhoudend voortgezette gevechten hebben ons 50,000 gewonden ge kost. De terugtocht van Moekden was buiten gewoon bezwaarlik de achterhoede mar cheerde weliswaar in de meest volkomen orde en maakte halt op de vooraf aangewezen plaatsen, maar de trein kon zich moeielijk voortbewegen langs den Mandarijuenweg ten gevolge van het geschutvuur van de Japan ners. Onze weg liep door een. gebied, waar geen gebaande wegen waren. Daar de streek tusschen Tiding on Moekden doorsneden wordt door rivieren met sterk hellende oevers, moesten de wagens dikwijls blijven wachten tot de beurt om verder te trekken aan hen kwam, hetgeen groote vertraging veroorzaak te. De vijand kreeg aanzienlijke versterkin gen. Tokio, 13 Maart. Uit het hoofdkwartier wordt geseind Al onzo strijdkrachten rukken naar het noorden. Zij vervolgen den vijand in alle richtingen en brengen zware schade toe aan den geslagen tegenstander, die op ver schillende plaatsen beproeft tegenstand te bieden. Ons leger heeft den vijand geheel verdre ven uit de streek tot 25 mijlen ten noorden van Moekdengisteren gingen zij nog voort de Russen te vervolgen, dio tallooze wagens met voorraden en munitie in den steek lie ten in de streek tot op 13 mijlen en be westen den spoorweg tot op 16 mijlen ten noorden van Moekden. Wij hadden geen tijd ze te tellen. De vaandels van een regiment uit het district Wilna zijn veroverd. Verder zijn nog voorraden, voor de Ruseen bestemd, in Sinminting in beslag genomen. Tiding, 13 Maart. (Petersburgsoh tele- graaf-agentschap). Do Russische trewpen na deren de stelling bij Tieling. De Japanners rukken langzaam in verschillende afdeelin- gen op in de streek benoorden Moekden. Londen, 13 Maart. Het Japansche gezant schap ontving het volgende bericht uit Tokio van den 13denDe verliezen van den vijand bij Hsinkicg zijn nog niet vastgesteld. Er zijn xeeds meer dan 800 dooden op het slag veld gevondenvan het aantal gevangenen wordt de opgave nog ingewacht. De 71e divi sie i9 nagenoeg vernietigd. Hoewel de Russen hunne magazijnen te Masjoentan verbrand den, vielen toch op andere plaatsen nog groo te hoeveelheden fourage, munitie en oor logs- mate ri eel in onze handen. Blijkens een gisteren bij de Japansche le gatie te 'sGravenhage ontvangen telegram uit Tokio, neemt bet bedrag van den buit nog steeds toe. Onder de krijgsgc/aagsoea bevindt zich generaal-majoor Nachimoff. Tokio, IJ, Maart. Volgens officie, 'e schat ting zijn in de richting van Hsingtsjing, se dert de bezetting van die plaats op 24 Febr. buitgemaakt2200 geweren, G maxims, 320.000 pakjes geweerpatronen, 11.500 kisten met geschut, munitie, 33 mijlen veldspoor, 450 wagens, een groote voorraad provisie, enz. De Russen lieten ongeveer 1200 dooden op het veld achter, 20.000 werden gevangen genomen. Tokio, 1£ Maart. De oorrespondent van Reuter bij Koeroki seint van den 12en uit liet N.O. van Moekden via Foesan: Ieder uur vermeerdert deu omvang van de ramp, die de Russen heeft getroffen. Blijkens ue heden avond bekende gegevens, zijn 25,000 dooden op heit slagveld gebleven, hetgeen met de gewonden het verliescijfer brengt op min stens 100.000. Het getal krijgsgevangenen is 50 tot 60,000 man. Omstreeks 70 kanon nen werden buitgemaaktreusachtige Hoe veelheden munitie en leeftocht vielen in han den van de Japannera Do Japansche verliezen zijn niet grooter dan die in vorige groote veldslagen. Bij het» leger van Koeroki bedragen zij niet meer dan 5000 man. Verder seint deze correspondent nog: -^e terugtocht van de Russen uit Moekdeu begon den 9em, maar het leger geraakte gedemorali- 6a rd, toen de uitgangen versperd werden door Japansche infanterie en artillerie. In den morgen van den 12en ontmoette eene Japan sche divisie verscheidene Russische regimen ten. die terugtrokken langs den weg uair Tieling. Na een scherp gevecht, waarbij de Japansche kanonnen eene groote slachting aanrichtten, gaven 4000 man met tien kano nen zich over. De Japanners verloren 100 man. Een verschrikkelijke episode in den strijd op de slagvelden rondom Moekden, was de taifoen, die reeds den 8. Maart woedde en den 9. met nieuwe woede opstak. De vale hemel en de geelgrauwe aardbodem versmolten in elkaar. In reusachtige zuilen dreef de war relwind hot fijne, in ane poriën dringende stof omhoog. De ademhaling was haast niet mogelijk, en op vijf passen afstand kon men 22 Roman van MORITZ VON REICHENBACH. Het werk duurde zoo een paar uur voort en de prinses scheen er hoe langer hoe meer genot in te vinden, terwijl tante Anna al lang naar een afgelegen kamer was gevlucht en slechte af en toe op het tocmeel van de algemeene bedrijvigheid verscheen, om te vragen of Mascha's zenuwen die vreesdij ke hamerslagen en dien akeligen stofboel wer kelijk nog langer verdragen kon. De prinses scheen er evenwel uitmuntend tegen te kunnen. Zij vond al dat leven en al die drukte, waarvan zij het middelpunt was, bijzonder amusant en prees zichzelve geluk kig, dat zij er niet een man van het vak had bij gehaald, die stellig niet alles zoo naar haar zin zou hebben gedaan. „Lewosky is onbetaalbaar," zeide zij tot tante Anna Hij ontwikkelt zooveel smaak cn zooveel volharding bij het uitvoeren van mijn decoratieve ideeën, dat het oen lust is om te zien. Als hij mij' niet zoo dadelijk goed begrepen had, zou ik denkelijk zelf op dc lad der geklommen zijn." „Maar, lieve hemel, Mascha, vergeet toch niet geheel en al, dat je een geboren prinses Razitowska bent!" „Daaraan denk ik juist, tantetje!" ant woordde zij lachend. ,.AJs prinses moet mij) meer veroorloofd zijn dan andere vrouwen. Een hoogere stand moet meer vrijheid maar niet meer dwang meebrengen." Op eens werd een lichte kreet van schrik gehoord uit het aangrenzende vertrek, waarin Lewosky en de heide knechts nog aan liet werk wanen. De prinses was er onmiddellijk bij. „Wat gebeurt uier?' vroeg zijl. Lewosky lag op den grond bij de ladder en scheen maar niet op de been te kunnen komen, hoe wel de twee knechts hem onder den arm poogden op te tillen. Bij het binnenkomen der prinses wendde hij met een pij|mlijk lachje het hoofd om. „Vergeving, hoogheid," zeide hij. „maar ik schijn verkeerd van de ladder te zijn afge sprongen en zoodoende mijn voet te hebben verstuikt." „Kunt ge niet- opstaami?" „*tls mij helaas onmogelijk!" „Trek dan dadelijk uw laars uit, Lewosky, voordat de voet gaat opzwellen, en jelui, 1'ietrek en Kariol," dat waren de beide knechts „neemt dadelijk het tapij|b op, waarop mijmheer Lewosky gelukkig nog is terecht gekomen en draagt hem dan heel voorzichtig naar zijn kamer. Daarop moet jij, Piotrck, zoo gauw als je kunt, raaar den schaapherder loopen, die van zulke dingen meer verstand heeft dan wij. Hij moet den voet goed onderzoeken en mij dan laten we ten, hoe er gehandeld dient te worden.'' „O, de voet is niet gebroken, hoogheid, alleen maar verzwikt, doch dat veroorzaakt op 'toogenblik een hevige pij'|n." meende le wosky maar de prinses stond er op, dat de door haar gegeven bevelen dadelijk zouden worden uitgevoerd en sprak cr zelfs van olm ujt de op mijlen afstands gelegen stad een dokter te laten halen. Doch dit laatste wilde Lewosky volstrekt niet hebben, en daar de prinses zelf meer vertrouwen stelde in de geschiktheid van haar in die dingen zeer ervaren, ouden schaapherder, dan in de practische kennis van den niet hoog gcroeniden arts, gaf ziy ook haar plan om den laatste er bij te halen onmiddellijk op, wanneer Lewosky zich! maar goedschiks onderwerpen wilde aan de verordeningen van den herder. De herder verklaarde kort daarop», dat de voet noch gebroken, noch verstuikt was, maar dat waarschijnlijk een spier moest ver rekt wezen, daar de heer von Lewosky #x> vreeeelijk klaagde over de pijp, en hij schreef als eeuig geneesmiddel koud water- compressen voor, die dikwijls moesten ver- versoht worden. „Dat mijl zooiete juist moest overkomen," klaagde Lewosky, „nu ik zoo noodzakelijk op reis moet om de paarden van de grenzen af te halen Ja, ik moet op reis, het. moet dan met dien voet maar zoo gaan als 't wil." Hij beproefde op te staan van de sofa, maar viel met een gil van pijn Weder achter over in de kussens terug. Die 9cèue werd vertoond bij een bezoek, dat do prinses met taqje Anna hem bracht, om eens te zien, hoe 't nu met hem was gesteld. „Hoe kan een verstandig meuEcb nu zoo dwaas zijn om het onmogelijke te willen!" riep de prinses bijma driftig uit, terwijl tan te Anna zich beijverde om de kussens van den patiënt weder recht te leggen. „Ge zult natuurlijk heel bedaard op uw kamer blijven en Jasch zal de paarden in ontvangst gaan nemen. Hij is verstandig en houdt evenveel van paarden als van zijn kinderen. Hij zal wel goed voor alles zorgen." Jaseh was de koetsier. Nadat Lewosky nog een paar maal droevig gesteund en gezucht had, werd inderdaad aan Jasah opgedragen om zich met twee knechts naar het grens station te begeven en aldaar de kostbare dieren van hunne geleiders over te nemen. De prinses was intus&chen met hare nieuwe inrichting voor enkele kamers ge reed gekomen, en haar bemoeiingen daar mede, zoowel als de schilderlessen, die zij ge regeld waarnam, hadden haar dagen achter een aangenaam bezig gehouden. „Nu zult ge ook eens iets van onze buren te zien krijgen,-' sprak zij op zekeren mid dag tot de schilderes. „Jasch is nog wel niet terug, maar we kunnen het met den hulp koetsier even goed doen. Wonderlijke men- schen zult gij ieeren kennen, een man uit een goede Poolscho familie, die met eene «Duitsche vrouw is getrouwd, maar sinds dien tijdi alle relaties met Duitschland afbrak en 't zoodoende werkelijk mogelijk maakte, dat zijn vrouw haar moedertaal nagenoeg geheel vergat en tegenwoordig veel meer op een Poolscho dan «p een Duitsahe dame gelijkt." Tegien vijf uur kwam een lioht rijtuigje voor, waarin de prinses met mejuffrouw Selle, do schilderes, plaats nam. terwijl tante Anna er de voorkeur aan gaf om thuis te 'blijven. Het kleine voertuig ging over de steemen en door de diepe voren van den landweg, zonder dat de nian, die op den bok zat, zich veel om dergelijke bagatellen bekommerde, zoodat de beide dames diwijls tegen elkan der bonsden, wat vooral de prinses telkens op nieuw aan liet lachen bracht. „O, 'tis, hier nog alles tamelijk Duitsch," verklaarde zij aan mejuffrouw 8e 11e, „achter dat groote bosoh begint eigenlijk het Pool scho huishouden, waarbij 't hier nog heilig mag theeten." Ratelend en hotsend ging het rijtuig over de boomwortels van. den boschwegdan kwam men aan een geheel open terrein met kleine dijkjes doorkruist, een vlakte, die men, van uit het hooger gelegen bosch ko mend, geheel kon overzien en die aan 't eind weder door donkere woudmuren was afgeslo ten. Tusschen bloeiende korenvelden lagen bijna witte vlakten van geheel onbebouwd laud, waarop kleine ruigharige paarden lie pen te grazen, die door een lang touw. beves tigd aau een groot blok hout, met elkander verbonden wareu, of waar in lompen gehul de, dikwijls slechts met een kort hemdje ge- kleede kinderen op de ganzen pasten. Aan een kruisweg stond een hoog srucifix van rood beschilderd hout met een bont ge verfd Christusbeeld, en tusschen de takken van een wilden berkeboom, vlak tegenover het kruis, hing een niet minder bont beschil derd Mariabeeld, waaronder, tegen den stam van den boom, enkele groene kransen met rood en wit papieren bloempjes waren opge hangen. Mejuffrouw Selle, die in het Silezische ge bergte geboren was. zeide, met een onwille keurige n zucht over de velden, de heide en het dorre landiheen, naar het veel verder ge legen bosoh starend „Mijn God, hoe treurig! Geen huis, geen kerktoren, hoever het gezicht ook reikt, niets dan die eontonige vlakte!" Wordt vrvolgd,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1