w\ 871. Eerste Blad. 3d* Jaargang. Zaterdag 1 April 1905. De Ambachtsschool. BUITENLAND. FEUILLETON. DE MODE. iRSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS P®r 8 maanden voor Amersfoortf 1.35. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Doze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft O. Utrechtschestraat I. Intereomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENT1ÉN Tan 1-5 regels Elke regel meer - 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeellee bepalingen tet het herhaald adverteéren in dft Blad bjj abonnement. Bene circulaire, bevattende de foorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Onder de nuttige instellingen, welke wij in dé laatste jaren in. onze gemeente hebben zien geboren worden, mag voorzeker de Am- bachtsseliool voor "Amersfoort en Omstre ken, waarvan eere-voomtber is onze oud- burgemeester mr. F. Dl graaf Schimmel pen- ninck, wèl met eere genoeand worden. Hoe jeugdig nog (ze is opgericht 10 Nov. 1899), zware stormen hebben reeds over haar hoofd gegierd. Maar ze is er niet door geknakt, ze is er niet eens door gebogen En dit is begrijpelijkwant, evenals het gebouw zelf, rust ook de Vereeniging1 op hechte grondVesten en wordt ze bestuurd door alleszins kundige, degelijke mannen, die reeds- bij herhaling hebben getoond den juis- ten weg te kunnen vinden, om het doel waar mede men haar heeft gesticht steeds meer nabij te komen. Wiji behoeven dit heusch niet te schrij ven met het dbiel, om aan dezen of genen iets speciaal aangenaams te zeggen, döch wij dóen het uitsluitend omdat het onze overtui ging is. De bewijlzen voor onze bewering lig gen zooals straks zal blijken iu den waren zin des woords, voor de hand. Ieder is in de gelegenheid zich van de echtheid te overtuigen. Het bestuur werkt in 't open baar en royaal en aarzelt niet om de resul taten van zijn bemoeiingen en van de uit stekende leiding van den bekwamen direc teur, zoomede de uitko/insten van het dege lijk onderwijs en van dén grooten ijiver en bekwaamheid' dér leerlingen aan alle belang stellenden te toonen. Het aantal van laatstbedoeldem is o. i. nog lang niet groot genoeg, het kon veel grooter zijp. en het zal, hiervan zijn wij over tuigd, gestadig aangroeien. Eén honderd drie en negentig leden, waaronder ook werkliedenvereenigin- gen, welke tot het lidmaatschap zijn toege treden, benevens 6 donateurs, vormen te za- men de vereeniging. Moest dit aantal in de welvarende landstreek, waardoor de Bern stroomt, niet aanmerkelijk hooger zijin? Amersfoort met zijn 21,000 inwoners, Baarn, Hoogland, Bunschoten, Soest, Zeist, Wou denberg, Bihenen, Veeniendaal, enz., allen bloeiend© plaatsen die er omheen liggen en wier toekomstig© handwerkslieden van heb ond'erwijs aan de Ambachtsschool profitee- ren, zijn toch zeker wel in staat een veel grooter contingent leden of donateurs te leve ren. De vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken'' heeft met poli tiek of godsdienstige richtingen absoluut niets te maken, haar doel is immers uit sluitend bekwame, degelijke, voor hun taak ter dege berekende ambachtslieden te vor men, hetgeen eni dit lijdt geen tegen spraak als een groot maatschap- pel ij k belang moet- werdén beschouwd. Om deze redenen, wijl herhalen het, verdient de vereeniging den steun vain d e maatschap pijHet „onbekend maakt onbemind" is misschien ook hier van toepassing, en daar om Wagen wij een poging, op onze zóó hoogst nuttige instelling nog eens de welwillende aandacht van het publiek te vestigen, en de in- en omwoners van Amersfoort op te wek ken tot het lidmaatschap toe te treden. Moreele steun is goed, maar daadwerke lijke steun, in den vorm van contributie, behoort er bij. Platonische liefde brengt de school niet vooruit Heden is aan een aantal leerlingen, die de inrichting gaan verlaten om in de maat schappij! den strijd om het bestaan mede te gaan strijden, het diploma uitgereikt. Goed onderlegd, voorzien van een voldoende dosis theoretische en practische kenkiis, gewend aan vlijt, orde en regelmaat bij den arbeid, treden zij het werkelijke leven in; en al zal hun weg daar niet immer over rozen gaam, al zal hun karretje niet steeds over een zandweg rijden, zij. zullen, voor moeilijk heden en bezwaren geplaatst, en deze zullen zij thans eerst ter dege gaan onder vinden zich de lessen en het goede voor beeld van hun onderwijzers herinnerend en vertrouwend op de eenmaal verkregen vak kennis, de hinderpalen overwinnen en hun weg zeker vinden Om een denkbeeld te krijlgen hoe ver deze jeugdige ambachtslieden het, onder de uit stekende leiding van het onderwijzend per soneel, reeds in hun vak hebben gebracht, verzuim© men niet de tentoonstelling van de door hen vervaardigde teekeningen en werkstukken te gaam zien Wij wareni in de gelegenheid er reeds een kijkje te nemen, waarbij de directeur, do heer B. vau der Worp, zoo welwillend was ons rond te leiden en ons met groote bereid vaardigheid, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn, alle mogelijke inlichtingen te verstreK- ken. Wij wi'len omtrent hetgeen geëxposeerd is hier in 't kort een en ander mededeelen, in de hoop dat velen zich geroepen zullen gevoelen ons voorbeeld te volgen en zich met eigen oogem te gaam overtuigen van wat de jongens van de Ambachtsschool in heb afgeloopem jaar hebben vervaardigd. Het is een zeer interessante verzameling van teekeningen. en voorwerpen, welke men niet dan met groote bewondering zal aan schouwen. Op de bovenste voorzaal hamgen de teekeningen, een merkwaardige collectie van eenvoudige handteekemingem, mooie fi guren, kunstige ornamenten, randen en re clameplaten. Ojndamks dè vele, soms ook schelle kleuren, trof ons toch overal dat bijzonder rustige, waardoor het- oog zoo aan genaam wordt aangedaan, en wij vroegen ons telken9 ook in de andere zalen met verwondering af„Is dit werk van 13- a 18-jarige jongens?" In de neven zaal zijn tentoongesteld de teekeningen en die werkstukken, vervaar digd door die leerlingen van het smids- en bankwerkersvak. Met groote vaardigheid en nauwgezetheid zijn al die verbindingen op het papier gebracht, klimk- en boutverbin dingen, pijpen verbindingen, hoeknaden, enz. enz. Hier ziet men teekeningen van schroe ven, bouten, moeren, buizen, zuigerstamgeu, excentrieks, van vuilnisblikkem, doofpotten, kache's. fornuizen en wat al niet meer! En. dan de voorwerpen zelf? Freezen, tap pen, snij-ijzers, boren, passers, fornuizen, tè veel om op te noemen, maar alles keurig netjes en soliede afgewerkt, mooier dan men ze" in menig magazijn in dè groote steden aantreft. In, de afdeeling voor meubelma kers was onze bewondering zeker niet min der groot. Men aanschouwt daar een verza meling vam eenvoudige en luxe-meubels, waaronder er meerdere zijn met werkelijk mooie lijnen, die bewijzen, dat de vervaar digers door een artistiek gevoel bij hun werk zijn geleid. Alle voorwerpen te beschrijven is ondoen lijk. Wij noemen slechts: verschillende salon tafeltjes, boekenrekjes, kapstok, theetafels, wasch- en nachttafels, spiegel, enz. enz. Niét alle vervaardigde voorwerpen zijm in de betrokken afdleelingem geplaatst. Een groot deel er van is tentoongesteld in de schildersafdeeling, wiaar men zich overtuigen kan dat door de schilders-leerlingen ook groo te vorderingen zijn gemaakt. Kleuren kiezen, verf mengen, fijn© lijntjes en letters teeke- men, uithang- eu reclameborden schilderen, dat alles is nog lang zoo eenvoudig niet als menigeen wel denkt. Hoe ver degelijk on derwijs den ambachtsman brengen kan, is hier duidelijk waar te nemen. Deze opmer king geldt eveneens voor de afdeeling der timmerlieden. Hier zagen w'ij mangelbak- ken, droogrekken, schragen, eierrekjes, kap- stokken, trappen, deur- en vensterkozijnen, ja zelfs een dakkap. Ook bekeken wij met veel genoegem een verzameling keurig afge>- werkte gereedschappen, als schaven,, boren, Wij zijn overtuigd, dat velen, onzer nu ze ©enigszins zijm ingelicht, niet zullen j aarzelen morgen of Maandag, tusschen 10 en 4 uur, gebruik te maken van dé door het bestuur welwillend opengestelde gelegenheid om de tentoonstelling in de school te gaan bezoeken. Mochten er onder hen zijn die zeggen „we gelooven het nu Wel", dan zou ons dit voor hen ten zeerste spijten, want heusch, door weg te blijven hebben ze onge lijk en zullen ze zich het genoegen ontzeg gen een werkelijk interessante tentoonstel ling te zien. Ook verzuim© mem vooral niet een p>aar loten te koopen. Mem steunt hierdoor de vereeniging en verschaft zich de kans in het bezit te komen van een of meer nuttige of mooie voorwerpen. Verleden jaar bracht de verloting f 672.50 op, terwijl voor venkoahte Werkstukken f 328.45 werd ontvangen. Ten slotte een paar cijfers, aan het jaar verslag ontleend. Uit gevraagde inlichtingen blijkt, dat een oud-leerling f 40 pier maand verdient, een ander f 8 per week, terwijl 26 werken tegen een uurloon, afwisselend tusschen 4 en 11 cents. Te Amersfoort zijn werkzaam 18 oud leerlingen. Aan het eind van 1904 werd de school be zocht door 149 leerlingen, als volgt over de vakken verdeeld: Timmeren 64, sonedèn 49, schilderen 18, meubelmaker 18. Hieronder waxen er 91 uit Amersfoort. Onder do ontvangsten kómen o. m. de vol gende posten voor: Subsidie: Van het Rijk f 8000, Provincie f 3000, Gemeente f 4000, Nut van het Alge-, meen f 400, Nijikerk f 60, Soest f 60, Baarn f 135. De contributie bracht f 560 op, het school geld f 1384. De opbrengst- der verloting en van de ver kochte werkstukken hebben wij reeds ge meld. Het totaal der ontvangsten bedroeg f 19,179.29. Van de uitgaven noemen wijSalarissen f 10,366.49, concierge f 300, onderhoud eu schoonmaak f 596.32, leermiddelen en ge reedschappen f 1726.20^, materialen f 2490.50$, vuur, licht en water f 610.77, school behoeften, f 310.97^, rente en aflos sing f 1821.47. Het batig saldo bedroeg f 117.56J. Politiek Overzien© Kreta» Uit Kreta, het eiland, dat volgens het bekende gezegde van Bismarck wel heel in teressant s maar hem toch niet het gebeente van een enkelen Popxmerschen grenadier waard wss, komen slechte berichten. De natio nale partij heeft, zonder zich om den wil ■si groote mogendheden en de regeering a prins George te bekommeren, flinkweg de vereeniging van het eiland met. het konink rijk Griekenland geproclameerd.. In de berg vesting Therisso, op vier uren afstand van Kaaea, hebben de opstandelingen zich ver schanst. Hun aanvoerder Veniselos moet over 1000 gooi gewapende manschappen beschik ken. Een correspondent van de Standard, die in Therkso geweest is, verklaart de ves ting voor onneembaar. De rechtmatige regeering van het eiland is door dezen opstand in een onaangenamen toestand gekomen. Vooreerst heeft zij, voor de bestorming van Therisso slechts 600 gen darmen beschikbaar; de kans is dus niet groot, dat zij lauweren behaalt in dezen rijd. Verdr r brengt de strijd tegen eene partij,, die toch eigenlijk de sympathie bezit van allK re tensers, de regecring in een uiterst lastig geval, ook wanneer zij daarin mocht zegevieren. Wanneer de nationale par tij met behulp van de detachementen der vier mogendheden, die als beschermheeren van Kreta fungeeren en wier soldaten tot taak hebben de rust op het eiland te bewaren, uit hare bergvesting wordt verdreven, dan raakt de regeenng van orins George daarbij het laatste restje populariteit, dat zij nog bezit, kwijt. Die populariteit is toch reeds niet bijzon der groot. D© opstandelingen geven, naast den wensch naar vereeniging met Griekenland, de schuld van den opstand aan het slechte bestuur van den orins. Maar het is ook eene moeielijke taak. die deze prins heeft te ver vullen. Hii heeft als com miss airs van de mo gendheden uitdrukkelijk in last Kreta van Griekenland gescheiden te houden. Juist dat gene dus waarnaar de bevolking naakt en wat met de wenschen van hem zelf, den Griekschen Koningszoon, strookt, hoet hij tegenhouden. Voor de Kretensers is hij niet de Grieksche prins, maar de zaakgelastigde van Europa; on bij de mogendheden staat hij door zijn herhaald aandringen ten behoeve van de wenschen van Kieta bekend als de lastige verzoeker. Eens in het jaar doet prins George eene rondreis door Europa, om bij de depar tement© van buiitenlandsche zaken te plei ten ten gunste van de vervulling van de nationale wenschen der Kretenser3. maar steeds vruchteloos. Ook in het vorige najaar kwam hij thuis, zonder iets te hebben be reikt; het gelukte hem niet gehoor te ver schaffen aan het verlangen van het Kreten- srische volk naar vereeniging met Hellas. Veel genoegen heeft- prins George van zijn ambt tot dusver nog niet beleefd. Hij schijnt de regeextaak van hart© moede te zijnmen haalt van hem het volgende kenschetsende gezegde aan„Men heeft nog maar drie men- schen gedwongen' onder zulk fata'e omstan digheden op oen eiland te levenNapoleon, Dreyfus en mij". In eene proclamatie heeft prings Geor ge den opstandelingen een zeer korten termijn .(36 uren) gesteld om de wape nen neder te leggen en naar hunne haardsteden terug te keeren. Geven zij daar aan geen gevolg, dan stelt hij hun in uit zicht, dat de internationale troepenmacht, die op het eiland aanwezig is, tegen hen in het veld zal trekken. Er kan dus nog bloed vloeien om een overgangstoestand, waarmee eigenlijk niemand tevreden is, in stand te houden. Op den duur zal dat intussohen niet gaan. Het verdient de aandacht, dat de Temps een' lans breekt ten behoeve van de Kretensers en de kabinetten der mogendheden op het hart drukt, dab zij de vraag der vereeniging van Kreta met Griekenland onder de oogen zullen moeten zien. Het Parijsche blad zegt daarvan „Men gen dat verzoek de prealabele kwestie opwerp©u. Men zal zeggen, dat het oogenblik slecht gekozen is. En men zal ook het huichelachtige argument aanvoeren van de onschendbaarheid van het Turksche rijk. Men zal er aan herinneren, dat de Sultan suzerein van Kreta is en dat de kleine Turksche vlag, die waait op een rots aan den ingang van de haven van Suda, door de ver dragen oeschermd is. Dat is waar. Maar het is nog meer waar, dat de bevrijding van alle christelijke volken van het oosten noodt an ders is gegaan dan door achtereenvolgende schending van de verdragen. Het is ook nog meer waar, dat die volken, eenmaal vrij ge worden en welke ook hunne nationale ge breken waren, eene veiligheid en rust gekend hebben, die de Turken hun nooit hadden toe gestaan. Men kan van de Kretensers, van prins George en van Griekenland denken wat men wil. Men kan staande houden, dat het autonome bestuur sints acht jaren niet het alleri ste was, dat was te bedenken, en dat het Grieksche bestuur niet veel beter is. Maar zij zijn toch altijd nog beter dan het Turksche bestuur, waarvan Macedonië ons een stao telijk voorbeeld blijft bieden. En wanneer de Kretensers, zooals het geval schijint te zijn, besloten zijn Grieken te wor den, nadat zij opgehouden hebben Turken t© zijn, zal men evenmin er in slagen de tweede verandering te beletten als men de eert-te heeft kunnen beletten. „Men heeft het recht te denken, dat die verandering thans ontijdag zou zijn. En als men het meent, dan zal men het zeggen. Maar laat men o>k zeggen-, omdat de goede trouw het- zoo wil, dat men zich er bij neer legt, dat zij later verwezenlijkt wordt en dat men niet daarvoor den eeuwigen slagboom van een internationaal non poesumus zal op stellen." Dultschland. Tanger, 31 Maart. De stoomboot Ham burg, met den Keizer aan boord, is in de baai aangekomen. De batterijen van de Franeche kruisers Du Chayla en Linois salueerden. Z. M. ging aan land, door de vertegenwoor digers van den Sultan en door het corps diplomatique ontvangen Tweede telegram. De Hamburg, door de Friedrick Karl geëscorteerd, kwam om 9 uur op de reede. De saluutschoten zijn gewisseld, maar tengevolge van het slechte weder is de Keizer nog niet aan land gegaan. Londen, 31 Maart. De Keizer ging te 11 uur 45 man. te Tanger aan land. Tanger, 31 Maart. Het was een der heeren van de hofhouding die aan land ging on niét de Keizer. Zijne Majesteit liet zich verontschuldigen daar wegens de hooge zee de landing uitge steld moest worden. Tanger, 31 Maart. De Keizer ging om 11 u. 45 m. aan land. Z. M. werd ontvangen door den oom van den Sultan Abdocl-Malek, met wien bij een lang gesprek haddaarna werd hij begroet door de Duitsche kolonie. Het corps diplomatique was afwezig. De Keizer begaf zich vervolgens naar do Duit sche legatie. Inlanders en Spanjaarden be reidden hem een wanne ontvangst. In antwoord op eene toespraak namens de leden der Duitsche kolonie, zedd© do Kei zer „Het verheug mij in u te kunnen begroe ten de pioniers van de Duitsche nijjverheid en den Duitschen handel, die mij steunen in mijne taak om in elk vrij land de belangen van het moederland hoog te houden." De Keizer ontving daarna ieder afzonder lijk de gezanten en de zaakgelastigden, ver volgens eenige notabele Arabieren, onder wie ook den oud-minister van oorlog El Menebhi. Daarna had hij in de vertrekken van den Duitschen zaakgelastigde weder oen lang on derhoud met Abdoel-Malekhii ontving daar ook de gezanten van Engeland, Spanje en Italië; hij voerde een lang gesprek mot den Spaam&chen gezant. Om half twee verliet de Keizer bet Duit sche gezantschapsgebouw om zich aan boord t© begeven. Om 2 uur vertrok de Keizer zonder dat daarbij incidenten voorvielen. Tanger, 31 Maart. De vertraging van de landing van den Keizer is, naar men be richt, een gevolg van het ruwe weder. Echter liep er een gerucht, dat de vertraging een gevolg zou zijn van de ontdekking van een anarchistisch complot. Het Fransche gezant schap zou de Duitsche legatie hebben inge licht over een ontdekt anarchistisch oom- plot en zou den raad hebben gegeven den Keizer t© waarschuwen en de landing te ont raden De inlichting van Fransche zijde zou den Keizer zijn meegedeeld en deze zou den oud-gezant in Marokko graaf Tattenbach berich'1 hebben gezonden met verzoek een onderzoek in te stellen. Graaf Tattenbach berichtte den Keizer, dat hij gerust aan wal kon gaan. Deze lezing van de vertraagde lan ding is niet bevestigd. Verder wordt bericht, dat de Keizer be sloten had alleen de Duitsche legatie t© be zoeken om elke mogelijkheid van anti-Fran- sche betoogingen te vermijden. De intocht werd hierdoor zeer bekort. Het feit, dat de Keizer niet afstapt© in de Kasbah, waar de sultan vertrekken voor hem had laten ge reed maken en waar hij de gast geweest zou ziitn van de Maghzen, heeft onder de inland- scho bevolking groote teleurstelling verwekt. Gibraltar31 Maart. De Hamburg, ctri- corteerd door de Friedrich Karl, kwam te zes ufur hier aantoen de Hamburg de ha ven binnenstoomde, heesch de vloot de Duit sche vlag en wqrdeu er koninklijke saluut schoten afgevuurd, gevolgd door saluutscho ten van de landbatterij. De vloot was in vlag- gentooi. de bemanning paradeerde in het want-het seinstation heesch de vlag. De Friedrich Karl beantwoordde het saluut De gouverneur heeft zich aan boord begeven om den Keizer te begroeten en naar zijne wen schen te vernemen. Tweede telegram. De Keizer landde hier te acht uur en woonde een diner bij ten huize van den bevelhebber. Na het diner was er groote receptie. Parijs, 1 April. Alle bladen houden zich in zeer gematigde woorden bezig met het be zoek van den Duitschen Kedze, in Marokko. i constateeren zij, dat er een misverstaiiQ bestaat, zij geloovci volstrekt niet, dat er een geschil zal ontstaan tusschen Frankrijk en Duit9ohland. Berlijn, 31 Maart. De Reichsanzeiger maakt Lekend, dat er tusschen het rijkstele- graafnet en met inrichtingen voor vonken- Vroolijk straalt de zon; het zachte weer noodigt tot uitgaan en de overweging dat de lente genaderd is en het tijdi wordt onze gar de-rol» in orde te brengen, doet ons beslui ten tot een uitstapje. Een paar uur na het ontbijt langs de winkels gaande, kijken^ en genietend! van de schoon© uitstallingen en de zoo ruime keuze reeds in japonstoffen, blou ses, gemaakte eostuums en verdere noaiveauté's doen zij ons tevens beseffen, dat de tijd op deze wijze omvliegt en ons al aardig wat in lichtingen verschaft heeft. Als we dan na den lunch er weer op uitgaan, weten we al een en ander, waarmee we ons voordeel kunnen doen. Grijs in allerlei gedekt© tinten, in effen, gestreepte, ook nog wel geruite stoffen zal een yititekende kleur zijn om veel te dragen. De tailor-made eostuums worden veel genomen de jacquets zijn met lange schoot, of geheel oi alleen aan den achterkant aangeknipt; alles "liaugt af van de draagster. Ieder kan spoedig genoeg zien welk model haar het beste kleedt en de juffrouw, die u helpt passen, heeft gelukkig geduld genoeg. Hoe eexder men zich nu aanschaft wat noodig is voor het aller eerste begin, hoe beter men geholpen wordt. Met het oog op Paschon zullen over een paar weken de naaisters zoo bezet zijn, dlat er geen kans is op het aanbrengen der nooddgc veranderingen en moet men dan veel langer wachten dan ons lief is. Behalve een jacquet anet schoot, zag ik er ook die in groote pun ten waren uitgesnedende goede coupé viel terstond op, zoodot een elegante vrouw zeker zeer tevreden zou wezen over het effect, dat zij er mee zou maken. Een andere kleur, c'io zich steeds in ieders smaak verheugt, is zeker het blauw. Ik zag dat in een winkel uitslui tend geëxposeerd in zoo mooie, zachte tint en toch helder, maar in 't minst niet voyant, dat 'tme niet verbazen zal, ais deze stoffen en kleuren zeer veel zullen genomen worden. Al is 'tniet de bedoeling, dat iedereen in 't blauw zal gaan, een verontschuldiging is er voor te vinden, waar de eisch naar schoonheid zoo wordt bevredigd. Doodeenvoudig waren de eostuums gegarneerd, 't zij met wat zwart galon of met witte biesjes alleen afgezetde stof zelf moet dus wel kleedzaam wezen om zoo'n uitstekenden indruk te maken. Ook merkte ik hier en daar stalen van paarsche stoffen, echter nooit in gemaakte eostuums, daar die te weinig daarin worden gevraagd, het enkele toilet, dat ik zag dragen, voldeed goed. In zwarte paletots zag ik alleen een ge woon, van voren recht, ruim modélde groo te verandering is voornamelijk in de mou wen aangebrachtdeze zijn van onderen nauw sluitend en op de schouders met platte plooien aangehecht; de bovenmouw is daardoor tame lijk wijdvan een bepaald© ballonmouw was echter geen sprake, gelukkig! De co6tuum- rokken zijn nog altijd zeer nauwsluitend w boven; van onderen wijder uitloopend en heel veel genre trotteur, wat do lengte aan gaat. Men ziet als nieuwtje in de voorbaan 3 platte smalle plooien aangebracht-, die zeer goed kleeden ook worden soms de rokken ge heel geplooid in den band opgezetvan zware stoffen staat dit niet, alleen voor slanse da mes is het een goede dracht, maar als imn breed van heupen is, moet men er zich n.et aan wagen. Men heeft ook rekening te houden met de onderkleeding; de zijden rokken of die van ruischende voering worden geheel vervangen door katoenen of linnen rokken, zeer ruim met kant en entr©-dcux gegarneerd. D'e uit stekende eigenschap der zijde, waarop alle japonrokken zoo keurig vielen, schijnt verge ten en bij een fiiin toilet behoort nog slechts een witte, in ieder geval waschbare bovenrok. Daar de luxe in kant zeer groot is, wordt deze dracht, niet veel goedkooper dan die der zijden rokken; ook omdat men er meer in ge sorteerd moet zijndegelijker is deze dracht wel, als men ten minde zich onthoudt van het dtragen van flodderkant. Op het oog ziet die kant er dikwijls genoeg heel aardig uit; na een paar maal gewasschen te zijn, is ze echter niet veel meer waard. De fabriekma tige kanten kunnen heel goed zijn, mits in do beste soorten genomen. Geborduurde stro ken zullen er zeker ook veel worden gedra gen ik zag ze in alle breedten tentoonge steld zelfs zoo breed, dat ze zeker voor cos tuumrokken wanen bestemd. Voor hoeden worden veel tamelijk hooge ronden met een deuk in den bol en platte, niet te smalle randen genomen.; men ziet ze in "alle kleuren dragen en 'tis een genre dat de meeste jonge dames goed zal kleeden. Voor ouderen kan het ook gaan, maar dan moet de hoed toch wat meer gegarneerd wer dén. bijv. met vccren. Verder worden de roe den zeer groot over 't algemeen en kan nen er haast 't modél aan geven, dat men zelf wenschtalles is op dat punt bruikbaar, mits 'tde draagster goed kleedt.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1