BINNENLAND. telegraphic uitgeruste zeeschepen telegram men kunnen worden gewisseld door tuss:hen- komst van de van inrichtingen voor vonken- telagraphie voorziene kustestations. De hier voor geldende bepalingen worden was •-? kend gemaakt. Frankrijk. Farij$31 Maart. Senator Decrais ste't- aan en minister van buitcnlandsche zaken Dclcassc cc i^e vragen over Marokko, waarbij hij er aan herinnert dat geen enkele mogend heid protet heeft aangeteekend tegen het sluiten van de Engelsch-Fraasche overeen komst. Spr. vraagt of er cenig nieuw feit ia, dat de ongerustheid van Duitschland wet tigt. Minister Eelca&sé antwoordt, dat de Fran sche actie in Marokko doorgevoerd wordt ge heel op de wijze^ waarop zij op de tnbuno der -'•de Kaniers is voorgesteld. De in Ma rokko heersclier.de anarchie, die voortspruit uit de verzwakking van den Maghzeu. ,s nadeelig voor iedereen, maar vooral voor Frankrik. De minister laat hierop volgen, dat Frank- rt* neut- de rechten van anderen heeft willen miskennen. De Fransch Engelsche over eenkomst geeft duidelijk aan oe Frankrijk zal handelendat waken moet voor de veilig heid van Marokko en aan dit land bijstand moet vcrleenen om hervormingen! tot stand te brengen. De Fransoh-Spaansche overeen komst bevat eene erkenning van de overeen komst met Engeland. Do tekst van de con ventie sluit ïedoT misverstand uit. Het Fransch-Engelsche verdrag werd aan den sul tan zoo spoedig .ogoltjk voorgelegd. Voorts zeide do minister, dat etc Maghz n niet bij machte was de troebelen aar de Algiersehe grens te koerendesniettemin heeft Frank rijk van dezen toestand geen partij getrokken. De minister endigde met to zeggen, dat de Maghzen do noodzakoliikheid van de Fransche hulp erkende on er verschillende malen om verzocht. Frankrijk heeft een langdurig werk van teeren aard op zich genomen. „Wij stuiten in Fez <.p den tegenstand van lien, die er belang bij hebben de tegenwoor dige toestanden te bestendigen. Ons besluit kan niet worden gewijtrigd ons belang ver zet zich daartegen. Onze Marokkaansche poli tiek geeft aan het parlc-men gegronde hoop dat Frankrijk er in zal slagen, zonder iemand te ontstemmen en zander eenig belang te schenden, zi'n invloed in het westelijke bek ken van «le Middel landsche Zee tc verzeke ren". (Toejuichingen). Engeland. Londen, 31 Maart. Het heden eindigende dienstjaar sluit met een batig saldo 1,864.839 p. st. Hongarije De indruk, uie thans overheerschend is te Pest, is d«t de vorming van cene parlemen taire regeering, voortgekomen uit de meerder heid van den rijksdag, mogelijk moet worden gemaakt. Een dergelijk kabinet zou niet de concessie krijgen van de Magyaarsche com mandotaal, maar maatregelen kunnen nemen om tc verzekeren, dat Hongarije in evenre digheid van zijne bijdrage tot de kosten Heel neemt aan alle leverantiën voor leger en vloot. De rijksminister van oorlog, generaal Pitzeich, de marine-commandant graaf Mon- tecucculi en eenige ambtenaren van het de partement van oorlog zijn te Pest aangeko men Rusland. In de woning van minister Boelygin te Peteniburg heeft de eerste voorbereidende beepreking betreffende de bijeenroeping van volksvertegenwoordigers plaats genad. De minister zeide, dat hij het nuttig achtte nu en dan op doze wijze bijeen te komen, en dat hij het noodzakelijk vond, dat aan do eigen lijke conferentie ook vertegenwoordigers der zemstwo's en der steden deelnamen, maar j.iJ liet er zich niet over uit of .'.eze vertegen woordigers gekozen of benoemd zouden wor den Besluiten werden niet genomen. Peteraburg, 31 Maart. Het Petersburgsch< Teiegraafagetitochap bericht Volgens eene me«ledeeling van de kanselarij van den gou verneur-generaal Trepow mist het bericht van een op dezen terg:ster n rv -pdc* aanslag allen grond. Het bericht is blijkbaar toe te schrijven aan eene verkeerde voorstelling van het voorval van gisterenavond, toen een per soon in dicnstmansklceding op den hoek van de groote Morskaja- en de Poststraat eenige revolverschoten loste op een agent der ge heime politie. Peteraburg, 31 Maart. Officieel 'wordt me degcdeeld, dat de berichten over de ontdek king van een samenzwering tegen grootvorst Wladdmir, tegen generaal Trepow en tegen minister Boelygin ten eenenmale onjuist zijn. Wel zijn in den laatsten tijd verschillende personen, die verdacht werden revolutionna- ren of anarchisten van de daad te zijn. gevan gen genomen. Petersburg, 31 Maart. Een particuliere correspondent bericht, dat in een hotel garni in eene kamer een bom is gevonden. De be woner van de kamer is in hechtenis genomen Sehaetopol, 31 Maart. Het depót «Ier Rus aisohe stoombootmaatschappij alhier werd door ontslagen arbeiders in brand gestoken Er werd belangrijke schade aangericht. De correspondent van de Matin te Peters burg seintDe berichten van het tooneel van den oorlog zijn onbeduidend, maar die uit het binnenland zijn des te belangrijker en krijgen nog meer gewicht, doordat do regee ring alles doet wat in haar vermogen is om de revolution naire bewegingen door beloften tot stilstand te brengen De telegrammen uit Jalta berichten, dat de oproerlingen meeeter zij» van de stad; de plnndering dor eigendommen, de brand in het keizerlijke domein te Livadia maken hier diepen indruk. Er gaat geen dag voorbij, waarop niet uit den een of anderen hoek van Ruslaml de treurigste en verontrustendste berichten komen over den in endigen toe stand. De Svn Otechesjestwa verneemt, dat Gorki nu vergunning heeft gekregen, tot herstel van zijne gezondheid raar do Krim te reizen, om dat tengevolge van zijne gevangenschap de verschijselen van het tuberculeuze proces, koorts en b!oefi opgeven, zich weer hebben wtoond. In Yalta zal Gorki eenige weken vertoeven en den 5. Mei, derhalve cone week voor het proces, zal hij te Petersburg aan komen om kennis te ncm.n van de akte van beschuldiging. Het drama, dat Gork: in de Peter en Paulsvesting geschreven heeft, heet „De kin deren der zon"' het is op grijs arrest anten- papier geschreven en draagt de onderteeke ning „Arrestant Alexei Peschkow Gorki." Creta. Kanea, 1 April. De internationale deta chementen van de gendarmerie rukken aan op Therissozij bivakkeerden des nachts in het gezicht van de opstandelingen te Alke- nos. De regeering van den prins heeft alles •gedaan om botsingen te vermijden. Verschei dene torpedojagers zijn in de haven van Suda aangekomen. De opstandelingen dringen met nadruk aan op de verdaging van de tegen Zendag uitgeschreven verkiezingen. Waar achijnlijk zal de dag van morgen -«euc oplos sing brengen. Japan. Xew York. 31 aurt D» inschrijvingen p hut Amerikaansche gpdecite van de Japan - sche 'eening worden op bijna 500 millioen dollars geschat. Oe oorlog in Ooet-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten De nieuw benoemde bevelhebber van hoe 1 derdo leger, generaal Batjanow, is 70 jaren oud. Do Rus6 bericht uit Charbin, dat den 29en Maart de Japanners dertig werst van de Russen verwijderd stonden Het getal van de vijandelijke Tsoengoezcn groeit aan Eene proclamatie van maarschalk Ovama aan de bevolking kondigt aan. dat hij den lOen April in Charbin zal binnenrukken. De officaeele modedeeüng in de Russki In valid, waaraan enkele gegevens reeds door ons ontleend zijn, toont in eene opstelling van cijfers, die gemakkelijk te overzien is, welke ontzettende inspanning de oorlog reeds aan Russische zijde heeft gevorderd. Daarin wordt gezegd Van het begin der militaire operatiën af tot. 27 Februari werden op den Siberischen spoorweg naar Charbin vervoerd 13.087 of ficieren, 761.467 mindere militairen. 146,408 paarden, 1521 stukken geschut en 19,524,977 poed vrachtgoederen Rekent men daarbij, dat 9ed)ert- den 27en Februari nog minstens 25.000 man versterkingen daarbij gekomen zijn en dat onze strijdkrachten in Mandsjoc- rije, Wladiwostok en Port Arthur n het be gin van den oorlog op 100,000 man mogen worden gcecihat, dan komen wij tot de kolos sale cijfers van 900,000 man met- 1800 kanon nen on 150,000 paarden Dj moderne oorlog kent slechts één voorbeeld, waarin nog groo te re massa's gedurende een veldtocht in be weging werden gebracht: dat was de Duitsch- Franschc oorlog, in wiens zes maanden duren- den loop 1,500,000 Duatsche soldaten de Fransche grens overgingen. Op de vraag hoeveel van deze op de been gebrachte reusachtige strijdmacht op dit oogenblik nog beschikbaar is, kan bij gebreke van volkomen vertrouwbare opgaven over ie verliezen in de gevechten en door ziekten geen bepaald antwoord gegeven worden. Maar men zal met behulp van het aanwezige mate riaal toch tot benaderingscijfers komen, die met al te ver van de werkelijkheid verwijde--«ï blijven. De verliezen van onze troepen aan dooden gewonden en gevangenen bedroegen aan de Yaloe 3000 man, bij Wafangkou 4000, bij Liaojang 26,000, aan de Siaho 44,000, in Port Arthur 55,000, aan de Hoemho 15,000, bij Motkden 120,000. bij Tielinv 2000, in kleinere gevechten en schermutselingen 10.000; in 't geheel omstreeks 280,000 man. Het getal van de uit Mandsjoerije geëva cueerde zieken zal mét 100,000 wel niet te hoog gesteld zijn, evenzoo het aantal zieken in de veldlazaretten met, 30,000. Op den spoor weg in aantocht kunnen 60,000 man verdeeld en met de bescherming van den spoorweg 50,000 man belast zijn. De bezetting van Wladiwostok kan eveneens op 50,000 man ge schat worden. Er zouden, wanneer deze cijfers ongeveer juist zijn voor het veldleger, dat zich nder Iinewitsch op den terugtocht be vindt. altijd nog 330,000 man overblijven, die binnen eene maand tot bijna 400,000 man aangevuld zouden kunnen zijn. De St. Pet-ersb. Ztg. teekent hierbij aan „Wanneer het gelukt m deze imposante massa de door de vreeselijke dagen van Moek. den gestoorde orde te horstellen en den geest van de troepen aan de gedachte var de over winning te gewennen, dan zouden de even eens gedunde gelederen van den vijand nog op een verzet kunnen stuiten, waarvan de overwinning met buitengewone bezwaren '"er- bonden zou zijn Peteraburg, 31 Maart. Naar aanleiding van het bericht- van de Times, dat Rusland en Ja pan president Roosevelt tot bemiddelaar zou den hebben gekozen, dat de onderhandeliti gen reeds aan den gang zijn en dat de sta kig der vijandelijkheden binnenkort verwacht kan worden, merkt het Pctersburgsche Telc- graafagent-schap op„Hier is niets daarvan bekend." De stoomboot Industry is den 28c. Maart op de reis naar Wladiwostok door de Japan ners in beslaggenomen. De nation 'iite.t van deze stoomboot is onbekend. Do Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph bericht, dat hij vernomen heeft, dat, al is er nog geene officieele aankondi- ging geschied, er ongetwijfeld stappen gedaan zijn om gewaar te worden op welken grond slag vredesvoorwaarden tusschen Rusland en Japan overeengekomen zouden kunnen wor den. Allerlei vMevrouw Jacques Lebaudy of de „Kei zerin der Sahara" hooft te La Palud, een dorp tusschen Montélimar en Orange, waar zij voor 't oogenblik vertoeft, een onderhoud gehad met een Franschen journalist, en hem het een en ander medegedeeld omtrent ha ren echtgenoot. Keizer Jacques I. De „Keizer" begaf zich, zoo verhaalde zij, toen rij hom te Turijn verliet, naar Turkije, waar hij, gelijk men weet, het ongeluk had als spion te worden gevat. Na zijne invrij heidstelling reisde hij naar Egypte er. van daar naar het oostelijke deel der Sahara Daar rustte hij een troep van 2000 Ara bische ruiters uit-, aan wier hoofd hij nu op moet wezen naar zijn hoofdstad. Troja Hij wil daar allereerst eeu haven maken en een spoorweg aanleggen. De „Keizerin" verklaarde, dat rij zich, zoo dra haar kind in staat is te reizen, met de kleine naar Afrika zal begeven. Te San Sebastian (Spanje) zal in Aug. a.s. een groote internationale zeil- en roci- wedstrijd worden gehouden. Onder de toe te kennen prijzen is een be ker geschonken door Koning Alfonso XIII, die veel belangstelling toont voor dezen wed strijd. Er zal o. a. een wedvaart voor jachten van 40 tot 100 ton worden gehouden, waarbij, be halve een kostbaren beker, geldprijzen tot een bedrag van f 8400 worden toegekend Bij de wedvaarten voor kleinere jachten zijn, behalve de groote prijs, geldprijzen tot een gezamenlijk bedrag van f 24,000 uitge loofd. vIn de Kaapkolonie zal eene wet wor- C voorgesteld, waarbij het verkoc, en of geven van tabak of cigaretten aan jongens onder de 16 jaar strafbaar wordt gesteld met zware bcete. De Staatscourant van Zaterdag 1 April 1905 bevat de volgende Kon. besluiten: belast met de tijdelijke waarneming van de betrekking van raadgevend advocaat bij het consulaat-generaal der Nederlanden te Cairo mr. J. van Oordt, advocaat te Cairo verleend de eere-medaille der Orauje-Nas- 8au-orde in zilver aan P. J. van der Drift, rechercheur-brigadier van politie te 'sGra- venhage en onbezoldigd rijksveldwachter benoemd tot burgemeester van Meeden H C. Venema en tot burgemeester van Mun tendam R. E. Torringa toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan den adjunct-haven meester bij 's Rijks werf te Willemsoord H. Jongstra, zich schrijvende H. W. Jongstra; op verzoek eervol ontslagen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Schve- ningen T. P. H. Hofstede verplaatst naar Utrecht de adjunct-inspec teur der posterijen cu telegraphie C. Schreu- der, thans te Maastricht; benoemd tot adjunct-inspecteur der pos terijen en telegraphie ter standplaats Utrecht jhr. A. E. van For ~t, thans commies der posterijen le klasse; on verzoek eervol ontslagen de le klerk ter directie van 's Rijks Postspaarbank J. Brou wer eervol ontslagen als lid van den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank, o»der dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, mr. J. G. Sohölvinck, en benoemd als zoodanig mr. G. A. van Hamel, vroeger lid van dien Raad en hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam benoemd tot leden van den Kolonialen Raad der kolonie Curasao C. Gorvira, J. H. Boomgaart en J. Moller; de hoofdcommies bij het departement van Koloniën W. R. F. K. N. M Hartman is benoemd tot ridder in de Oranje-N a .sau-orde en op verzoek eervol ontslagen. bevorderd bij de directie van de Groot boeken der Nationale Schuld te Amsterdam tot commies G. L. Brunn, thans adjunct commies bij die directie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins waren gisteren ter diner bij H. M. de Koningin-Moeder. De Turkschc gezant bij ons hof Missak Effendi, zal heden voor eenigen tijd de Resi dentie verlaten. De crisis aan Buitenland- scbe Zaken. Het „Vaderland" schreef in zijn Kameroverzicht ten aanzien van de in terpellatie-Van Kol „De mededeeling in ons interview voor komende over den bekenden Calvinist, die indertijd roomsch-katholiek was geweest, ©n wiens benoeming tot secretaris-generaal daar om door de roomsche vrienden der regee.ing zou zijn verhinderd, is door dr. Kuyper „van a tot z onwaar genoemd. Wij merken op, dat de Haagse he courant aanstonds met de meeste stelligheid ons bericht is komen be vestigen en dat ons daarna van geheel an dere zijde dan onzen oorspronkelijken zegs man, maar van niet minder betrouwbaren ka.nt, nieuwe bevestiging gewerd." Nader schrijft het blad „Gisterenochtend hadden wij de eer van een persoonlijk onderhoud met den hoer Van Daehne van Varic'k, die hierna van dit on derhoud ons de volgende schriftelijke beves tiging gaf In antwoord op uw schrijven deel ik u mede, dat inderdaad destijds roomscb-katho- lieke invloeden aangewend zijn om te voor komen, dat ik aan het ministerie van Bui- tenlandschc Zaken werkzaam wierd. De waar heid van «iat feit is mij destijds eveneens verzekerd door een invloedrijk katholiek Kamerlid. Uw dienaar, (w. g.) A. VAN DAEHNE VAN VARICK" De R. K Kiesvereeniging in district V te Amsterdam stelde candidaat mr. G. v. d. Aa. Tijd. Appingedam, Men meldt aan de N. R. Ct. De heer J D. Veegens, te 's Gravenhage, heeft aan de liberale kiesvereeniging j Delf zijl te kennen gegeven, geen candidatuur voor het district Appingedam te zullen aanvaar den, doch heeft gewezen op den heer mr J. A van Gilse te Arnhem. Deze nu heeft te kennen gegeven, geen candidatuur te kunnen aannemen tegenover den heer mr. C. J. H Sohei»el te 's Gravetihage Mocht nu de heer Sche Del bedanken voor de aangeboden can didatuur (dit is reeds geschied), zoo zal Delf zijl den heer Van Gilse proclameeren. Sn eek. Men schrijft uit het dis trict Sneek Thans is 't vrij zeker, dat dr. L. Schok king als definitief candidaat der christplijk- historischen voor Sneek zal worden gekozen Hoewel mr. H. Okma, hot anti-revolutionaire Kamérlid voor Sneek. dit distrnct perforeert boven elk ander, naar men ons mededeelt-, zou 't er toch van kunnen komen, dat het uitwis-elingssvstecni hem in Ju öf niets of een nieuwen zetel bezorgt. In de gisteren te Zwolle gehouden •ergadering van de roomsch-katholieke kies- •ereeniging is, naar wij vernemen, met 51 van de 52 stemmen besloten tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Zwolle te stellen het af tredend lid, den heer A. baron van Dedem. Wegens het bedanken van den heer Seret is door do antirevolutionaire kiesver eeniging te Gorincüem tot candidaat gesteld voor dè Tweede Kamer de heer mr. L. van An del, lid van de Provinciale Staten te Gorinchem. Dinsdag spreekt te Gorinchem do heer mr. Pierson, do candidaat dor vrijzinnigen. Door de Centrale Liberale Kiesver eeniging in het district Zierikzee is met algemeene stemmen tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. R. J. H. Patijn, te 's Gravenhage. Er is ernstig sprake van een candidar tuur van mr. J. J. I. Harte van Tecklen- burg voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer voor het district Grave, voor welk dis- trict thans de beer W. J. M. C. Friesen, burgemeester der gemeente Grave, zitting heeft. W a a 1 w ij k. Men schrijft aan het Huisgezin Met genoegen vernemen wij, dat er te Waalwijk ernstig aan wordt gedacht, den heer Pasatoors, wiens zetel te Beverwijk niet al te vast staat, hier voor de Tweede Kamer candidaat tstellen. Waarom die heer Melchers als Kamerlid altreen t. Wij hebben me degedeeld de redenen, die den heer Melchers hebben genoopt om zich in het particuliere leven terug te trekken. Die zelf de redenen ook vermeldende, knoopt Het Volk daaraan de volgende opmerkingen vast. „Melchers medodeehngen over de Leeu warder geschiedenis werden duidelijker, wan neer men weet, dat Melchers vertrek uit Leeuwarden daar den door hem bezetten, eenigen soc.-dem., eerst kort met groote in spanning veroverden en tli. is nog altijd niet herwonnen zetel in den Leeuwarder gemeente raad deed verloren gaan en aan het district en de provincie een zoozeer begeerd propa gandist or.-irok. Dit verklaart de groote ver ontwaardiging die het zelfs langen tijd on zeker maakte of Melchers in dit jaar weder om te Leeuwarden candidaat zou worden. Wat Troelstra's aanval op de Centrale Ar- beidersbauk betreft, dient or op gewezen te worden, dat deze instelling door Melchers alleen als „verzekerin ank" aangeduid, te vens ook het -ii effecten enz. beleggen van gelden zich ten Ceel stelde en derhalve een speculatief karakter kreeg Bedenkt men d t niet, dan is het verband tusschen Troelstra': aanval cn de voorafgegane zwende!debatten niet duidoiijk. De zaak-van Gilst eindelijk wacht nog steeds op een beslissing. De „opvattingen", waaraan Melchers zich stootte, waren die van enkele leden der Ha^gsche partij-organisatie, meer niet. Wanneer dan ook Melchers verklaart voortaan „niet afhankelijk te willen zijn van oen factor die zoo onbetrouwbaar en ver anderlijk is als de srunst van menschen en partijgenootm." moet wel in aanmerkir nomen worden, dat Melchers in den nieuwen werkkring, waarin hij z:ch een vaster be itaanszekorheid zoekt, t-oh ook ..van ce gunst- van mensehen afhankelijk" zal zijn. Bij resolutie van den minister van fi nanciën is omtrent de inhouding van direc te belastingen op inkomsten van Rijkswege o.a. het volgende bepaald De belastingschuld van hen, die gelden van Rijkswege te goed hebben zal na vruchtelooze uitreiking van waarschuwing en aanmaning d'aarpp worden ingehouden. Dj ontvanger zendt daartoe eene aanvrage rechtstreeks a. voor zooveel betreft officieren, militairen beneden den rang van officier, militaire ge ëmployeerden, burgerlijke ambtenaren en mindere geëmployeerden, werklieden en be dienden op d; reld, allen werkzaam bij de inrichtingen der landmacht, de corvcërs en militaire wachters daaro" J r begrepen, aan den controleur van de inwendige administratie d' korpsen te 's Gravenhage, en voor inhou- ding op non-act iviieits-tractementen van offi eieren en op tijdelijke pensioenen van gewezen militairen in het algemeen aan den hoofdof ficier, belast met de mandateering te 's Gra venhage. b. voor alle ove. i0e belastingschuldigen aan het departemen - „a financiën. De aanvrage geschiedt, behoudens geval van dringenden aard, éénmaal per drie maanden, vóór of op den 5. der maanden Januari, April, Juli en October. Van rmind ring der schuld, hetzij door betaling, hetzij door onthef fin? of kwijtschei ding, wordt zoo spo"j;g mogelijk aan hetzelf de adres als d? aanvrage bericht gezonden. Deze resolutie treedt in werking op 1 April 1905. Prof, De Villier*. In verband met het reeds vermeld be richt uit de Nieuwe Courant, dat tot hoog leeraar van het Zuid-Afrikaansche recht is benoemd de heer M. de Villier», schrijft genoemd blad nog het volgende: „De heer Mellius De Villier», broeder van den bekenden hoofdrechter der Kaapkolonie, Sir George De Villiers, stamt uit een der oudste en aanzienlijkste Afrikaansche ge slachten. In de Kaapkolonie geboren, vol bracht hij zijn reohtstudies in Engelandhij is gehuwd met een Britsche naar wij mee- ne.i Schotse he vrouw en is thans ongeveer 50 jaar oud. In den Vrijstaat behoorde hij tot de Vrij zinnige patriotten gelijk o. genoegzaam kan blijken uit het belangwekkend artikel van. zijn hand .Englands auvance north of Orange River," voorkomend in de Maart aflevering 1897 van de Nineteenth Century. Na de inneming van Bloemfontein vestig de hij zich te Kaapstad, alwaar hij thans sedert ge ruimen tijd als advocaat praktisee- rend is; een ambt onder de Engelsche regee ring te aanvaarden, heeft hij geweigerd Aangaande zijn werkzaamheid op weten schappelijk terrein valt te zeggen, dat hij het recht-, behalve in de praktijk, ook weten schappelijk heeft beoefend en in de studie van het Oudhollandse}] recht veel belangstel ling heeft getoond. Te Bloemfontein heeft hij een verzameling van bronnen van het Oudhollandsche recht aangelegd. De benoeming van een Afrikaander tot den leerstoel in het Zuid-Afrikaansche recht komt eenigermate als een ongetwijfeld aangename verrassing. Tot dusver was er toch steeds sprake van geweest Nederlan der tot dat professoraat te verheffen en de Ned. Z.-Afr. Vereeniging heeft zelfs destijds ecu Nederlandsch jurist in staat gesteld zich door udij in dat recht voor dat ambt te bekwamen. Maar in den laatsten tijd is men, oir; inziens zeer terecht, in Afrika naar n pjschikten persoon gaan omzien. Door hot aanvaarden van deze benoeming geeft d:> heer De Villiers eeu schitterend blijk van toewijding aan de Afrikaander zaak en aan zijn gevoelens jegens Nederland. Want hij brengt ontegenzeggelijk een groot offer, waar hij zijn schoon land en klimaat vaar wel zegt en het weliswaar zeer eervolle, maar in tegenstelling met de hoog gesalarieerde Z.-Afrikaansche ambten karig gehonoreerde, Nederlandsche hoogleeraarsambt aanvaardt. Hierdoor alreeds heeft de aanstaande hoog leeraar zich recht op onze erkentelijkheid verworven. Genoegen doet het ons ook in zeker opzicht, dat het een gewezen Vrijstater is, die de uitnoodiging om den leerstoel te komen in nemen ontving en aannam. Wij zien er toch wederom een tee ken in hoe men in Neder land den Vrijstaat, die zu'lk een prachtige houding vóór en gedurende den oorlog aan nam, met toenemende waardeering beschouwt. De heer Melius De Villiers was echter niet de eenige gewezen Vrijstater, die voor het hoogleeraarsambt werd aangezocht Niemand minder dan president Steijn is over het aan nemen van zulk een benoeming gepolst eerst door een bekend vriend van den Vrij staat hier te lande, terwijl later ook door de Lei<lsche faculteit op zijn benoeming is aangedrongen. Steyn weigerde hetgeen te venvachten was om gezondheidsreden.n, maar bovenal omdat hij meende dat ziju •plaats behoorde te zijn te midden van zijn zwaar beproefd volk. Het valt echter toe te juichen, dat men gemeend heeft ook op deze wijze 1 ulde te moeten bewijzen aan dezen grooten patriot. Nog een ander bekwaam Vrijstater is voor het ambt genoemd, n.l. oud-rechter Herzog, die zich tijdens den oorlog als vechtgeneraal zoozec onderscheidde en thans te Bloemfon tein als advocaat is gevestigd. Herzog is Ne- derlamlsch meester in de rechten, maar hij is nog jong en mist de breede ervaring van aen heer De Villiers, terwijl hem ook het prestige van liet hooge ambt, vroeger door dezen be kleed, ontbreekt. Nederland en Zuid-Afrika beide, meenen wij, mogen met deze benoeming worden ge- lukgewenscht." Men schrijft uit 's Gravenhage Heden is het- 40 jaar geleden, dat de hoofdinspecteur der pesterijen, de heer C. van der Veen, als surnumerair bij de poste rijen in diemsb trad. Door eenige hoofdambte naren wordt hem en zijne familie een diner aangeboden. Voor een groote ovatie en een huldeblijk, dat het personeel hem wilde aan bieden, heeft hij gemeend te moeten bedan ken Een oud-gediepde. Een der oudste dienaren van den lande zal 30 Juni aanstaande hij wordt dan juist 82 jaar den dienst met pensioen verlaten. Het is de eerste bode bdj den Hoogen Raad. Willem Gust-aaf Fredeik van Vliet, die ondanks zijn hoogen ouderdom met onverzwakten ijver, helder van geest en in het genot eener goede gezondheid ondanks een hem voor eenige ja ren overkomen ongeval hij werd toen door den tram aangereden zijne functie bij ons hoogste rechtscollege waarneemt, nu reeds 41 jaren sedert hij als zoodanig werd aangesteld. Ook vóór dien tijd had Van Vugt reeds in onderscheidene betrekkingen het Rijk gediend In 1842 in dienst getreden bij het korps pon tonniers, verliet hij in 1848 als korporaal den militairen dienst, om in 1857 te worden aan gesteld tot bewaarder bij de strafgevangenis to Zutphen. In 1858 ging de heer Van Vugt als rijksveldwachter over naar Den Haag en bleef die betrekking vervullen totdat hij in 1864 ziine aanstelling kreeg bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Dat zijn ambtsijver od prijs werd gesteld, niet slechts door zijne superieuren, doch ook bij de hooge regeering waardeering vond, be wees de zilveren eere-medaille der Oranje- Nassauo-rde, hem door II. M- de Koningin toegekend en ter gelegenheid van zijn tach- tigsten verjaardag voor de gouden eere-me daille verwisseld. Ongetwijfeld zal het den heer Van Vugt ook bij ziicn aftreden niet ontbreken aan "be wijzen van belangstelling en erkenning zijner trouwe plichtsbetrachting. Om tien uur gisterenochtend begon de plechtigheid van de uitvaart van wijlen mgr. Schweitzer, deken en pastoor te Amster dam, met het zingen van de Lauden in de kerk van de H. Catharina op den Singel. Nadat de Lauden waren gezongen kwam mgr Callier, de bisschop van Haarlem, de kerk binnen, gekleed in purperen statie- mantel, ten einde persoonlijk de Mis voor den overledene op te dragen. De aartsbis schop was vertegenwoordigd door zijn secre taris. Nadat de plechtige H. Mis was geëindigd werd de lijkrede uitgesproken door den pastoor Jansen, van de kerk „de Posthoorn" aan do Haarlemmerstraat, naar aanleiding van de Handelingen der Apostelen 20 18 en 19: „Hij weet hoe ik mij, van den eersten dag af, dat ik in Azië kwam, al dien tijd on der u heb gedragen". Spr. schetste hierbij in geestdriftvolle woorden de groote Godsvrucht en het edele karakter van den overledene, diens goedheid en weldadigheid, waaraan tal van grootsche nstellingen in Amsterdam zooveel te dan ken hebben. Nadat hierop de absolutie was gegeven weH de lijkkist door de koorzangers uit do kerk gedragen en zette de stoet, uit een on telbaar aantal rijtuigen, waaronder 27 offi cieele, bestaande, zich in beweging naar het kerkhof van de H. Barbara, waar men om ruim twee uur aankwam. Nadat in de kapel de inzegening van het lijk had plaats gehad, werd het lijk naar het graf gedragen en daarin met de gewone plechtigheden neergelaten. De plechtigheid in de kapel en op het

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2