KOLONIËN. OOST-INDIÉ. BINNENLAND. vDo feestelijke opening van den Simplon- tunnel is op do aangekondigde wijste geschied. Te Vara», Iselle en Brigg werd gevlagd, de werkplaatsen waren versierd. Do Italiaansche genoodigden worden door do Zwitser.che autoriteiten, ingenieurs en be stuurders der onderneming hartelijk, begroet en per spoortrein naar den „IJzeren Poort'' gebracht, welke daarna plechtig werd geopend De ingenieur Grando en de bisschop van Novarra gingen het eerst er door en zij omhelsden op Zwitsersch grondgebied den in genieur Schultas en den bisschop van Sion, terwijl de Zwitserse he en Italiaansche volks liederen werden gespeeld onder luid ge juich der genoodigden. De bisschop van Sion hield daarop eone toespraak en wijdde don tunnel. '9 Avonds was or een feestmaal te Brigg. Do aannemers van het groote werk gaven een feest aan hun technisch personeel en een beperkt aantal genoodigden. Majoor Heidens. De „Java-Bode schrijft naar aanleiding van de buitengewone bevordering van den kapitein, der marechaus see P. A. H. Heidens tot majoor „Zooals bekend, is deze gelukkige officier een schoonzoon van den gouverneur-generaal niemand, die den flinken, doortastenden en sedert een rij van jaren voortreffelijk aange schreven staanden officier kent, zal hierbij denken aan persoonlijke bevoorrechting. „De vele diensten, door den "bij keuze be vorderden kapitein met buitengewonen tact en een zeldzaam geven van zichzelf, in Atjeh verricht, wettigen deze buitengewone bevor dering ten volle." Boni De Java-Bode van 2 Maart be richt: De gisteren bij het subsistentenkader te Batavia ingedeelde majoor der infanterie A. Kisjes is aangewezen om op te treden als chef van den staf der eventueele expeditie maar Boni. De kapitein van den generalen staf A. E. Piera is om gezondheidsredenen niet in staat die taak te aanvaarden. In een artikel over de aanstaande Boni expeditie in hetzelfde blad dd. 25 Febr. heet het, dat, bijzondere meevallers buiten reke ning gelaten, dit jaar eene militaire expedi tie naar het rijk van Boni noodig zal zijn. „Zonder dringende redenen, welke nopen tot bespo. diging, zal met de uitzending gewacht moeten worden tot de maand Juli, het. begin van den drogeren tijd in dat deed van Gele bes. Er zijn dus nog vier maanden beschik baar can de expeditie voor te bereiden." De Staatscourant van Dnsdag 4 April 1905, bevat de volgende Kon. oesluiten aangewezen tot gedelegeerde der NederLaud- soho regeerimg bij het in 1905 te Weenen te houden Internationale Congres voor Vissche- rij en Vischteelt, dr. P. P. C. Hoek, tijdelijk te Kojxmkagen verleend de core-medaille der Oranje-Nas- sau-Ordo in zilver aan J. J. Simanermans, boekhouder bij de firma W. van Oordt en Cie, groothandelaar in suiker en stroop te Rotterdam benoemd tot directeur van het telegraaf, kantoor te Zutphen J. Veldkamp, thans hoofdcommies der telegrafie te Leeuwar den; op verzoek eervol ontslagen de commies dor posterijen le klaaBo A. Wijchel van SchiLd- woldo benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- Orde W. J. Wilkons, gezagvoerder in dienst van do firma Wilh. H. Muler en Cie te Rot terdam op zijn verzoek met ingang van 15 April 1905 oorvol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend aan den ontvanger der directe belas tingen H. G. R. Ellens te Maastricht. Minister Kuyper en de por Naar aanleiding van minister Kuyper's woor den over de Nedorlandsche pers in de Kamer zitting van Donderdag zegt de N. Ct. „Reeds maakte de Haagsohc correspondent van het Handelsblad ernstig bezwaar tegel een diergelijke insiuueerendc pers-causerie mn den minister van binuonlandsche zaken, die teven» eere-voorzitter is van dien Nederlaud- schen Journalistenkring. Men lette wel op, dat dr. Kuyper de ruededcclingen van Het Vaderland niet beeft geloochend en dat de redactie van dat blad haar zegsman bij het publiek heeft geïntroduceerd in zoodanig© be woordingen, dat haar redactioneele verant woordelijkheid 'net de waarheid, natuurlijk niet van elk detail, maar van heit geheel van diens verklaringen in hooge mate gemoeid is. In die omstandigheid is een insinuatie zonder directe loochening, gelijk dT. Kuyper hooren liet, van ernstige» 'aard. De Standaard leidt er dan ook al dadelijk uit af. „dat van al die verzinsels en praatjes, die men dag aan dag had opgedischt, letterlijk niets aan was" en spreekt van „de gToote verzinner van Het Va derland", die gesommeerd wordt zijn anony- miteit af te leggen. Wij hopen zeer dat dit zal kunnen geschie den, maar als het niet geschiedt, mag daar uit in geenen dcelc de onwaarheid der gedane mededeclingen worden afgeleid. Die zijn van regeeringswege slechts voor een miniem ge deelte weersproken (waarop intusschen weer een bevestiging van den heer Van Daehne van Varick is gevolgd) en voor de rest beje gend op een wijze, dio ons voorkomt bene den de waardigheid van een minister-journa list. te zijn en niet. anders dan ernstig afbreuk te kunnen doen aan de sympathie, die onder tie Nedèrlandscb journalisten voor hun oud voorzitter is blijven bestaan." De crisis aan Buiten landsche z a k o n. Naar aenleidiug van het ook door ons vermelde briefje van den heer Van Daehne van Varick in Het Vaderland zegt De Standaard In dat schrijven staat geen woord van wat beweerd werd. Noch dat de heer Van Lynden den heer Van Daehne tot secretaris-generaal had wil len aanstellen, stellen. Noch dat Dr. Kuvper dit belet heeft. Noch dat Dr. Kuyper den heer Hannema aan zijn ambtgenoot opdrong. Heel dit hricfjo zegt dus uiets." „Van a tot z onwaar?" In een ïolemick met .Standaard" en „Tijd" hand- ïaaft het „Vaderland" op grond van nader ontvangen inlichtingen de juistheid der mede- deelingen in het 1 x>kende interview omtrent de „Buitenhof-crisis", en met de meest moge lijke stelligheid verzekert het blad, dat geen andere do bedoeling van mr. Van Daehne's briefje was dan de meededeelingen van het „Vaderland" te bevestigen. Wat de sommatie van de „Standaard" be treft om den naam te noemen van den „groo- ten verzinner", die bet „Vaderland" en het interview zou hebben „misleid" met „heel bet potpourri van laster en verguizing", antwoordt bet blad, dat de verantwoordelijkheid voor den inhoud van hot „Vaderland" wordt ge dragen door den hoofdredacteur, wiens naam boven de courant te lezen staat, hetgeon bij de „Standaard" niet het geval is. Aan een anonymus opening van zaken te geven, is in het algemeen niet aanbevelenswaardig. En te minder vindt het „Vaderland" hier toe aanleiding, daar de mededeelingen in het interview slechts voor een miniem gedeelte van regeeringsweg zijn weersproken. Het „Vaderland" belooft ten slotte, waax- sohijnlijik binnen kort, uitvoeriger dan het reeds geschiedde, te zullen uiteenzetten, hoe zeer de fanfaronnades van het anti-revolutio- re hoofdorgaan „reëelen achtergrond:' Hr. Ms. gezant te Weenen, jhr. mr. van Weede de Berencamp. tevens voorzitter der Commissie voor de consulaire examens, jl. Zaterdag alhier aangekomen, heeft zich heden middag weer naar zijn post terug be geven. Over het consulaat-generaal in Trans vaal, is onderhandeld met jhr. mr. J. E. de Sturler, consul-generaal te Smyrna, die waar schijnlijk de benoeming zal aannemen. Vad. De voorzitter van de Tweede Kamer moet het voornemen hebben om, wanneer de stand van het onderwijsdebidit mocht noo dig maken, het houden van avond-vergade ringen voor te stellen, met het oog op het naderende Paasch-recès. De vrijzinnige kiesvereenigingen in het district Deventer hebben ter bevordering van de candidatuur-Marchant een comité gevormd van vereenigde vrijzinnigen in dat district. In dit comité hebben zitting twee afgevaar digden van alle vereenigingen, die mr. Mar- cbant stellen' of steunen. Gorinchem. I11 de gisteren gehou den vergadering van het Centraal Comité van de anti-revolutionaire kiesvereenigingen in dit district is thans tot definitief candi- daat voor de Tweede earner gekozen de beer mr. L. van Andel, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. De 'gemeenteraad van 'sGravenhage heeft benoemd tot leeraar in de geschillen is en aardrijkskunde aan de lioogere b irgor- sclhool met vijfjarigen cursus, den beer H. F. Eikman, thans leeraar aan de driejarige school aldaar, en wel :_et 21 stemmen tegen 16 den heer H. J. Pen, leeraar te Alk maar. De oppositie ontstond uit de overweging, dat men zooveel mogelijk stabiliteit in de leerkrachten bij de verschillende hoogere burgerscholen wilde bevorderenhetgeon het hoofdmotief was indertijd voor de gelijkstel ling der traktementen van de leeraren, voor zooveel zij dezelfde bevoegdheid hebben. Voorts werd reeds gisteren vervuld de va cature, ontstaan door het overlijden, van dr. L Bleekrode. Vooraf wijdde de wethouder van onderwijs, dr. Mouton, een woord van hulde aan de nagedachtenis van den ontslapen leeraar, wiens heengaan hij een groot verlies voor de gemeente noemde en wiens gemis zeer zal worden gevoeldwamt dr. Bleekrode was een brandpunt van wetenschappelijke ontwikke ling en van populariseering van de weten schap. Deze woorden werden md instemming van de vergadering begroet. Tot opvolger van den heer Bleeki jJo is be noemd de heer dr. H. J. van Wijk te Zaan dam. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is de rijks- landbouwleeraar S. Koenen, te Deventer, ontheven van het verrichten van de funo tion van Rijkslamdbouwleeraar in de pro vincie Overijssel en is de heer S. Koenen, voornoemd, aangewezen als rijjkslandbouw- leeraar in algemeenen dienst, met de gemeen te Wagenjjigon als standplaats, terwijl in verband met het bovenstaande door voor noemden minister is bepaald, dat de, bij ko ninklijk besluit van 27 Maart 1905, meit in gang van 1 April 1905 benoemde rijksland- bouw leer aar H. Wibbens zal werkzaam zijn binnen de provincie Overijssel met de ge meente Deventer als standplaat©. Op 57-jarigen leeftij|d is te Fr ederiks- oord overleden de heer Job van der Have, directeur der Maatschappij van Weldadig heid. De N. R. Ct. zegt van hem „De overledene was een zeer verdeinstelijk man. In 1847 te Ouwerkerk in Zeeland geboren, was hij aanvankelijk in den landbouw werk zaam. eerst te Sirjansland. daarna te Nieu- werkerk. Als deskundige in landbouwzaken stond hij gunstig aangeschreven en in velerlei betrekkingen was hij nuttig werkzaam. O. a. was liij dijkgraaf van den Nieuwen Veenpol- der en voorzitter der afdcoling Zeeland van het Nederlandsch© Paardenstamboek. Hij werd in 1894 benoemd tot directeur der Maatschappij van Weldadigheid en heeft ook in deze betrekking zich loffelijk onder scheiden. Hij was vol ijver voor de belangen der Maatschappij. In 1900 vaardigde het kiesdistrict Meppel hem af naar de Provinciale Staten van Drente". De oud-rector van het Leidsche gym nasium, dr. H. W. van der Mey, is op ruim 70-jarigen leeftijd overleden. Do Leidsche Courant deelt over hem de volgende bijzonderheden mode: „Dr. Van der Mey genoot zijn eerste op leiding aan bet Deventer Atheneum en vol tooide zijn studiën aan de hoogeschool te Leiden, waar hij promoveerde. Na eerst leeraar aan het gymnasium te Deventer te rijn geweest, werd hij in Sep tember 1865 benoemd tot docent aan bet Leidsche gymnasium, in Sept. 1867 werd hij conrector, 19 Juli 1877 rector. Den 31en Augustus 1892 vierde de heer Van der Mey rijn 25-jarig ambts-jubileum. Nadat hij sedert October 1902 al eenigs- zins ongesteld was geweest, legde hij op 1 Januari 1903 zijn ambt als rector neder en hoopte hij en allen, die den plichtgetrouwen rector hadden gekend, dat hij nog lang de welverdiende rust zou mogen genieten, wat niet heeft mogen zijn. Hij was niet alleen een man van groote plichtsbetrachting hij was ook een zeer ge leerd man, al liet hij zich op rijn groote kennis niet voorstaan. Hij redigeerde vele jaren mede „Muerno- sina" en schreef in het „Gymnasiumprogram" van 1869 «en studie, getiteld „Studia Theog- nidea". Hij was ridder in de orde van den Nederl- Leeuw." Tiende Ned. Natuur- en Ge neeskundig congres. Het programma van dit congres, dat van 2730 April te Arnibem zal worden gehouden, is aan de leden verzonden. Het congres wordt Donderdag 27 April ge opend door den algemeenen voorzitter, dr. A. C. H. Moll, met eene voordracht over „het verband van natuur- en geneeskunde." Na afloop dezer eerste algemeen© verga dering zal de officieel© ontvangst ten stad- huize plaats hebben. Vrijdagochtend wetenschappelijke excursie naar Oranje-Nassau-oord en naar de Rijks landbouwschool te Wageuingen. Op Zaterdag 29 April zal in de tweede algemeene vergadering prof. Max Verworm uit Göttingen spreken over „Prinzipienfra- gen in der Naturwissensohaft" en prof. A. A. Nyland uit Utrecht over „veranderlijke ster ren". De sectiën en sub-sectiën vergaderen Vrij dagmiddag en Zaterdagochtend. Ook in de sectiën zullen eenige Duitsche en Belgische geleerden optreden, o. w. prof. H. Ebcrt uit Munohen en prof. Meyerhoffer uit Berlijn. Het Koninklijke Instituut van Inge nieurs houdt vergadering op Dinsdag 11 April 1905. Daarin zal eene voordracht over irrigatie en landonteagening (reclamation) in het Westen der Vereenigde Staten v.-n Noord-Amerika worden gehouden door -et lid R. A. van Sandick, algemeen secretaris. Vereeniging „H et Buiten land." In de Vrijdag te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer mr. E. J. Ever wijn Lange Jr. gehouden algemeen© verga- dering van de vereeniging „Het Buitenland", werd het verslag ever 1904, tevens bevat tende de rekening en verantwoording over dat jaar, met algemeene stemmen goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de hee- ren: Felix Drieesen, E. Heldring, P. N. Muller, J. F. Mutsaers Jr., mr. E. N. Rahu- sen en mr. A. J. Moll Schnitzler werden allen herkozen, terwijl do vergadering besloot voorloopig niet te voorzien in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer August M. J. Hendrichs. De voorzitter wees er op, dat met het oog op den financieelen toestand, der vereeniging, versterking der geldmiddelen noodig blijft en herinnerde er aan, dat voor belangstellen den exemplaren van het jaarverslag op aan vrage kosteloos verkrijgbaar zijn bij den se cretaris, den heer mr. A. J. Moll Schnitzler, secretaris der Kamer van Koophandel te Am sterdam. De Centraal-Bond van chrstelijk-phi- lanthropische inrichtingen in Nederland, houdt zijn jaarlijksche algemeene vergade- riug op Maandag 10 April, te Amsterdam. Aan de orde komt uan een voorst-el, in te lei den door den heer J. R. Snoeck Henkeraans „De algemeene vergadering van den Cen traal-Bond van christelijk-philantropische in richtingen in Nederland, overwegendo dat in geschrifte de gedachte is uitgesproken om de kinderen, in wier op voeding bij de invoering der Kinderwetten zal moeten worden voorzien, zoodanig in twee categorieën te verdeden, dat de scheidings lijn zou loopeu tusschen hen, over wie de voogdij volgens het Burgerlijk Wetboek werd aanvaard, en hen, wier verpleging volgens de Ge stichten wet aan de philanthropised© in richtingen werd toevertrouwd; spreekt haar gevoelen uit: a. dat schei ding naar dien maatstaf in strijd zou zijn met de bedoeling van don wetgever en met de belangen der kinderenb. dat wel tot indeeling der kinderen in categorieën zal moe- te worden besloten, doch uitsluitend naar afkomst de persoonlijkheid c. dat bij ge 8tichtsverpleging samen bron ging van kinde ren van zeor uiteenloopende categorieën moet worden vermeden, en noodigt het bonds- bestuur uit met de besturen der inrichtin gen in overleg te treden, opdat in die rich ting worde gearbeid, en elk bestuur zich er over uitspreko voor welke categorie van kin deren zijne stichting de meest-aange wezen e moet worden geacht." De wereldtentoonstelling te Luik. Men schrijft Het uitvoerende comité, dat thans het einde zijner voorbereidende werkzaamheden ziet naderen, bood in zijn jongste vergade ring zijnen voorzitter, den heer J. E. Schol ten, een déjeuner dinatoire aan, waarbij ruim gebruik gemaakt werd van de gelegen heid om te getuigen van de hartelijke sym pathie, die alle leden gevoelen voor den man, die door zijne energieke leiding den gang van zak on in een zoo vlotte baan heeft gebracht. ïuderdaad valt er aan het voorbereidend werk weinig meer te doen. De Nederland sche afdeeling wordt onder leiding van den architect, den heer W. Kromhout, opge bouwd en de werkzaamheden daaraan zijn zoover gevorderd, dat de inzenders tiitgenoo- digd konden worden den lOen April a.3. hunne goederen af te zenden. Yan 10 tot 25 April offieieeïen dag der opening zal ieder dus gelegenheid hebben om zijne expositie gereed te maken. Hoe bet ook met de tentoonstelling in haar geheel op den openingsdag moge zijn, de Nederlandsche afdeeling zal gereed wezen. Door de erven H. van der Kamp te Gro ningen wordt een catalogus speciaal voor de Nederlandsche afdeeling gereed gemaakt-. Deze catalogus, keurig uitgevoerd en van tal van bijzonderheden, van belang voorden wleetgiericne.11 belzoeker, voorzien, zal voor geringen prijs in de afdeeling verkrijgbaar zijn. Over de ruimte in de afdeeling is geheel beschikt. Wel trokken enkele aanvragers van 'plaatsruimte zich op bet laatste 00gen- blik terug, maar er waren zooveel aanvra gers, die men teleur had moeten stellen, dat de vrijkomende ruimte onmiddellijk wéér was ingenomen. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om eene kleine onjuistheid in een vroeger be richt te herstellen. De HindeLooper Kamer, die-zeker eeno groote aantrekkelijkheid der tentoonstelling zal wezen, is niet eene inzen ding van de Vereeniging voor Friesche kunst, maar zal uit inzendingen van verschillende personen bestaan. Het is dus i iet eene anti quiteiten-verzameling, maar een geheel, dat in antieken stijl is samengesteld uit voor werpen van kedendaagsölie rijverheid en kunstsmaak. Eeu zeer actueele opluistering van de Ne derlandsche afdeeling zal worden gevormd door de modellen der beide eerste Japansche oorlogschepen, die in de jaren 18661868 bij de hoeren C. Gips en Zonen te Dordrecht werden gebouwd en door deze firma welwil lend zijn afgestaan. Het zijn: 1. de Kai-Yos-Maz (de Voorlichter), een schroefstoom-oorlogssohip met hulp-stoomver- mogen; 2400 I. P. K., lang 69 M., breed 13.50 M., hol 9.50 M., laadvermogen 2600 ton. voerende 26 getrokken stalen Krupp- kanonnen. 2. de Nits-Sin (Steeds Voorwaarts), een schroefsto om-oor logssschip met hulpstoomver mogen 1500 I. P. K., lang 62 M., breed 9.50 M., hol 5.45 M., laadvermogen 900 ton, voerende 2 lang© bronzen kanonnen a pivot, waarvan een op het voordek en een op het achterdek, benevens 4 stukken in de zijden. De kanonnen van De Ruyter. Van de in het vorige jaar door het pantser- dekschip „Zeeland" uit de Straat van Messina overgevoerde oud-Hollandsohe kanonnen zullen, naar het Vad. verneemt, 2 geplaatst worden voor het Kn. Instituut voor Adel borsten oor de marine te Willemsoord en 2 worden overgedaan aan de gemeente Vlissin- gen om geplaatst te worden op den Noordizee- boulevarcl aldaar aan den voet van het stand beeld van Miöhiel Adriaanszoon De Ruyter. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie «raakt bekend, dat met ingaing van 4 April 1905, het Belgische telefoonnet te Chatelineau wordt opgenomen in het te lefoonverkeer met de Nederlandsche plaat sen, welke tot de telefoongemeenschap met Charleroi zijn toegelaten. De prijs van ö®11 enkelvoudig gesprek be draagt f 1.45. Overigens gelden de regelen en voorwaar den, welke voor het telefoonverkeer tussohen Nederland en België vastgesteld en in den Rijksdag vermeld zijn. Naar de Nieuwe Courant verneemt, be staan er belangrijke en reed9 vergevorderde financieel© plannen om in den Nederlandlschen handel op Perzië weder verlevendiging te brengen. „Bij den minister van koloniën is of wordt moeite gedaan om een bekwaam O.-I. ambte naar op ziju terugreis naar Holland met ee" reis door Perzië en het uitbrengen van een rapport te belasten. „Overigens komt, gelijk men weet, binnen kort ook de heer Knobel naar Nederland. Die komst heeft reeds langer op zich laten wach ten dan men in December j.l. uit minister Va® Lynden'e woorden kon opmaken." De bollenvelden. Door den re gen is Zondag het bezoek aan de bloembo'. lenvelden nabij Haarlem veel geringer ge weest dan in de laatste jaren het geval was. Zondag 9 April kan echter nog veel goed maken, daar de bloemen dan nog meer tot volle ontwikkeling zullen gekomen zijn en ook vroege soorten tulpen in bloei kunnen zijn De gasfabriek te Oosterbeek over welker plaatsing, in verband met de mo gelijke sluiting van het bekende landgoed „de Hemelsche berg" nog al wat te doen is geweest, is eindelijk Zaterdag in werking ge steld, ter gelegenheid waarvan de geheel© dorpsbevolking in eene feestelijke stemming verkeerde. Eenelectrische sproeiwagen. In den loop van gisteren zijn op het tramnet te Amsterdam proefritten gehouden met den electrischen sproeiwagen, een groote ijzeren bak, die ongeveer 6i kub. meter water be vatten kan en evenals een gewone tramwagen door middel van een beugel rich langs de rails voortbeweegt. De sproeiwagen heeft twee baloons, voor de bestuurders en de man nen, die de besproeiing regelen. Do machine werd bij haar proefritten gevolgd door een wagen, met de directeuren eu onder-directeu ren van den renigingsdicust en de tram. De sproeiwagen heeft bij de beproeving goed vol daan. Het water werd gelijkmatig geproeid tusschen de rails en naar weerskanten, over een breedte van 4 meter ongeveer. De machine, met water gevuld, weegt ongeveer lli ten, dat is evenveel als een volle personen wagen. De vulling geschiedt dloor middel van de Vechtwaterleiding. N. v. d. D. Trek naar Amerika. Hoewel er Zaterdag te Rotterdam 1633 derde klasse passagiers met het stoomschip Potsdam naar New-York vertrokken, zijn ex nog ruim dui zend van deze passagiers achtergebleven om met het eerstvolgende stoomschip der Hol landAmerikarlijn scheep te gaan. Deze lieden zijn tot zoo l vng onder gebracht op het stoomschip Amsterdam, liggende in die Maashaven, en in het hotel aan de "Wïlhel- minakado ald'aar. N. R. Ot. Op den index. De Ass. Ct. schrijft: Scherper critiek dan het Handelsblad on willekeurig geeft over het verbieden der Han delingen dor Staten-Generaal in de onderof- ficierscantines van het garnizoen te Assen, is moeilijk denkbaar. De redactie van dat blad plaatst boven ons bericht de woorden „Een Aprilgrap," zóó onwaarschijnlijk acht zii blijkbaar het feit. Maar ofschoon het be richt op 1 April werd geplaatst, houden we de waarheid er van vol. Dat nu in de plaats der Handelingen de Standaard zal komen, is misschien niet geheel juist, maar een feat is, dat de Handelingen zijn verdwenen, terwijl do Standaard op komst moet zijn. De laster tegen de openhare school. Volgens de 'iielsche Courant heeft ds. Offringa, predikant bij de Geref. gem. te Herwijnen, in een daar gehouden verga dering van voorstanders der bijzondere school o. m. als volgt gesproken „De openbare school is een pest en kan ker voor onze natie. Tot de vrienden der openbare school reken ik: anarchisten, socialisten, modernen en zoogenaamde godsdienstige liberalen." Ten slotte voerde spreker een vijftal gron den aan voor de noodzakelijkheid van bijzon der (christelijk) onderwijs, nl.1. omdat God het wil; 2. om ons zelfs wil; 3. <~m onzer kinderen wil; 4. ter wille van de kerk; 5. ter wille onzer natie. Nog beweerde spreker, dat de openbare school schuld had ..an de volheid van gevan genissen en krankzinnigengestichten. De 1 Mei-koorts. In een circulaire van het anarchistische Mei-comité wordt ge meld „Wij kunnen reeds met zekerheid me- dedeelen, dat door de Amsterdamsche bouw vakfederatie zal worden getracht op 1 Mei het geheele bouwbedrijf te doen „stop zet ten". (Het Volk). S' akin? in de diamantindu strie. Gisterenmiddag heeft het brillant- snijders-personeel der juweliersfirma Eduard van Dam te Amsterdam den arbeid gestaakt, omdat volgens bewering der werklieden deze firma de overeengekomen arbeidsvoorwaar den niet nakomt. De staking omvat 45 werk lieden. De staking der confectie wer kers te Groningen. In eene huishou delijke vergadering der stakende confectie- werkers van de firma Van Daim te Gronin gen is besloten eene conferentie met de firma aan te vragen. Naar aan.de Prov. Gron. Ct. werd medegedeeld, is het niet onwaarschijn lijk, dat, indien de conferentie niet een gun stig resultaat e pi evert, ook bij andere con- feebiefirma's te Groningen zal worden ge staakt Eindelijk gelukt. In aansluiting met een dezer dagen door ons megedeeld be richt omtrent eene vergeefsche poging van een postzegelverzamelaar in een der grootste steden van ons land om een strafportzegel in zijn bezit te krijgen, waarvoor hij tot 7 maal toe een ongefraukeerden brief aan zich zelf adresseerde, zij thans medegedeeld, cat de persoon in quaestie deze poging oog twee maal herhaalde, doch beide malen met het zelfde onbevredigende resultaat. Deze laatste beide brieygn werden uit de zelfde gemeente als de eerste zeven en wel geheel ongefrankeerd verzonden, waarop ze hem gestempeld, doch zonder strafport-, ge werden. Voor.de tiende maal adresseerde hij zich een ongef ran keerden brief uit eene andere stad en ditmaal bad hij eindelijk zijn doel bereikt, daar hij nu strafport betalen móest. (D. v. G.) Broodvervalsching? Uit ver trouwbare bron werd dezer dagen aan der correspondenten van het Hbld eene mede- deeling gedaan, waarop hij meent de aan dacht van autoriteiten, belast met het toe zicht op de volksgezondheid, te moeten ves tigen. De vertegenwoordiger van een Duit sche leestenfabriek zocht onlangs te Utrecht afzet voor heb zaagsel-product van zijne firma, dat, naar hij mededeelde, in Duitse h- landi en ook in ons land, wordt gebruikt toti vermenging met meel en in broo lfabrieken als zoodanig wordt verwerkt. Heb zaagsel is uiterst fijn en op 't gezicht van meel niet te onderscheiden. Verzekerd werd dat de be doelde fabriek in Duitschland) grooten afzet heeft en ook in ons land reeds koopers go- vonden heeft. De Mi ndir i n et i. Men meldt uib 's Gra/venhage Het hooger beroep van den heer M. C. Verloop be '3 Gravenhage, tegen het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbii hij is ver oordeeld aan den curator in het faillissement der „Mindrineti" f 358000 te betalen als stor ting op de door hem genomen aandeelen in die mijmbouwmaatsch appij, diende heden voor het gerechtshof alhier. Nadat mr. A. A. H. Struycken, curator in het failliseemtnfc der „Mindrineti" zich zelf procureur had gesteld voor den geïntimeer den curator, verzocht de procureur van den appellant, mr. C. J. de Vries, een uitstel van vier weken, om van conclusie in appèl te dienen, welk uitstel door het hof werd toe- Naar men verneemt heeft mevrouw) Ver lc-0 van den curator in het faillissement der „Mindrineti," mr. Struycken, alle roerende poederen in het huis Bankaplein 3, zelfs den wijn in den wijnkelder, opgevorderd 00 grond dat dit alles door haar zou zijn '-©kocht en betaald. Tengevolge hiervan is de voorgenomen executie geschorst. Indisch recht. Iets wat niet bepaald prettig is te Doemen, is den kunst criticus van een Amsterdamsch dagblad over komen. Blijkens een in dat blad voorkomend uitvoerig relaas, had de man eenige jaren ge leden in Indië zijnde, deel uitgemaakt van het bestuur van den Indischen bond, tot behartiging van de belangen der Indo-Euro peanen en alleen voor den vorm een verkla ring ge teekend om aandeelen te nemen in door dien Bond opgerichte Bondswinkels. Het was slechts te doen om zijn naam aan die winkels verbonden te zien, daar hij veel voor d n Bond had gedaan en als zoodanig zeer gezien was. De man teekende dus pro forma eene verklaring, dat hij domicilie kiezende ten justitiepaleize of ergens ander, dat weet hij misschien zelf ndet meer, z; h bereid ver klaarde, enz. Inmiddels zijn de bondswinkels ail liet ge gaan n was een Indische we -skamer cura- trice van den boedel geworden. Deze meende»,

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2