BINNENLAND. volgc het compromis-voorstel, nu ook moeten tocet-aan, zo-nder daarvoor zakelijke concession te krijgen. Daartoe was zij niet to bewegen. De toestand is nu zeer onzeker. Minister president Tisza is genoodzaakt tegen zijne bedoeling aan te blijven, totdat een opvolger voor hom gevonden zal zijn. Maar er bestaat wein: kans, dat het- cabinet d'affaires, waar op men nu hot oog heeft, spoedig zal kun nen wonden samengesteld. De Keizer wil daarop niet wachten en keert naar Wee non 1 -rug Het huis van afgevaardigden over weegt het zenden van een adres, dat uitdruk king m-- 1 geven aan den wensch, dat een ministerie zal worden benoemd op grond van het coalitie-programma Rusland. Do beweging fan gunste van het herstel van het Russische patriarchaat neemt een steeds grooteren omvang aan. Uit Petersburg wordt aan de Neue Freie Presse bericht, dat de synodo dein 30en Maart b sloot, reeds in dit voorjaar ee» concilie te houden tot verkie zing van een patriarch. In de geestelijke aca demie te Petersburg hield de rector gergius den 2en April bij de wijding van den archi mandriet Michael ecne rede. waarin hij ver klaarde. dat de Russische kerk aan den voor avond staat van hare ocvrijding van eene on nutte controle en hare vroegere, baar door God verleende vrijheid weldra terug zal krijgen. Over deze tr weging ten gunste der schei ding van Kerk en Staat in Rusland wordt aan do Voesische Ztg. geschreven, dat zij in de eerste plaats gericht is tegen den procureur van do heilige synode Pobjedonoszew, die niet is een geestelijke maar een leek en toch in zijne hoedanigheid het hoogste gezag in de Russische kerk uitoefent, waarvan de Kei zer slechts naar den vorm en in naam het hoofd is. Do heilige synode heeft den wensch uitgedrukt, dat het vroeger bestaan hebben- do Russische patriarchaat weer zal worden ingevoerd, en tevens heeft zij, door zich tot den Keizer te wenden om vergunning tot bij- eonroeping van een Russisch kerkelijk conci lie, reeds de eerste stappen gedaan tot ver wezenlijking van dit verlangen. Het wacht woord. dat hier uitgegeven werd, doelt op de bevrijding der kerk van de voogdij der bu reaucratie, waar-an Pobjedonoszew de in vloedrijkste, onbuigzaamste en meest gehate vertegenwoordiger is. Men zou dus allicht den indruk krijgen, alsof men hier te doen had met eeno beweging in liberalen zin. Eene dergelijke opvatting zou echfa zeker eene dwaling zijn. Wel is waar willen de dignita rissen van de Russische kerk zich van den procureur der synodo ontdoen, doch niet om dat hii in alle vragen van het openbare leven de steilste reactie belichaamt, maa alleen om dat zij 't onaangenaam en lastig vinden, dat de kerk door een leek bestuura wordt. In de orthodoxie van do Russisch) kerk zal geen verandering komen, wanneer een patriarch in plaats van een procureur aan haar hoofd staat. Een eigenaardigen indruk maakt het intusschen, dat in de laatste stukken, die van de hoofden der Russische geestelijkheid zijn uitgegaan, nagenoeg woordelijk dezelfde zin sneden voorkomen, die men in Januari heeft kunnen lezen n do door George Gapon ge stelde arbeidersproclamatiën. Evenals in die proclamation, wordt ook in de adressen van do geestelijkheid er nadruk op gelegd, dat men zonder tusschenkomst van de bureaucra tie (in dit geval van Pdbjedonosraw) het oor van den Kozicr moet kunnen bereiken. Moskou, 6 April. Do leden van het reeds gesloten choleracongres wilden heden eene vergadering in de zaal van het conservatorium houden. Do politic had echter do toegangen tot het gebouw bezet en liet memand binnen. Brïtsch-lndiö. Calcutta, 6 April. Gemeld wordt, dat hot aantal slachtoffers bij de aardbeving te Lahore tusschen de 50 en 100 bedraagt. On der do vermisten zijn geen Europeanen. Ofsclioon er in Lahore zelf bijna geen enkel huis is. dat niet beschadigd is, is do verwoesting aan eigendommen daar toch min der groot dan eerst gevreesd werd. Londen, 6 April. (Daily Express). In Lahore zijn in 't geheel 16 Europeanen ge dood. In Dharmsola, waar het totaal der ge- dooden en gewonden 1400 is, waaronder 400 soldaten van het regiment Goerkha's, is do inlandsohe stad een grote puinhoop, waar onder honderden lijken liggen. Elders schij- neu de slachtoffers meest inlanders te zijn, maar de opgaven zijn nog onvolledig. Volgons de geruchten tellen de doodenlijs ten in de noordelijke districten duizenden namen in plaats van honderden. China. De Times bericht uit Peking, dat het de finitieve verdrag voor den Engelsch-Duit- schen spoorweg TientsinTsjinkiang thans door dc British Chinese Corporation en do Dmitsah-Aziaiisc he bank ontworpen is en binnen kort aan de Chineesche regeering ter ondertookoning zal worden voorgelegd. Het voorloopige verdrag werd den 18en Mei 1899 ondertookend. De oorlog in Ooet-Azië. Van don oorlog sijn de volgende berichte» Petersburg, 6 April. De kwartiermeester- generaal van het eerste Mandsjocrijsche leger, generaal-majoor Oranaoeki, is benoemd tot kwartiermeester-generaal van den staf van den opperbevelhebl>er Linewitech, in plaats van ge i icraal - majoor Ewert, die tot chef van den staf van het eerste Mandsjocrijsche leger is benoemd. Petersburg, 6 April. In oen telegram van generaal Charkewitsch van den 6. dezer wordt aan den goneralen staf bericht: Van het front van ons leger wordt het verschijnen van vijandelijke afdeelingen op den grooten man darijnen weg en op den weg van Tsjantafoe naar Maiinaikai bericht. In Korea, op 5 werst van Kioesjioe, is eene Russische troepenafdccling gestooten op Ja- panschc infanterie. De vijand werd uit twee stellingen verdreven en door ons vuur en de aanvallen der kozakken uiteengedreven. Petersburg. 6 April. (Timee). Ik? laatste inlichtingen, die van overheidswege arijn ge geven, geven aanleiding tot het geloof, dat do Japanners oprukken Ln eene formatie met Okoe aan den linkervleugel, Nogi en Nodzoe in het centrum. Koeroki en Kawamocra aan den rechtervleugel en met eene totaio sterkte van 475,000 man. Men vreest, dat Linewitech genoodzaakt- zal zijn terug tc gaan op straffe j van zijne stolling omgetrokken o vinden. Linewitsch bericht, dat een gevecht heeft plaats gehad in hot noordoosten van Korea. Eene Japausche colonne, die op Wladiwostok aantrok, is teruggeslagen bij Kiljoe. Tokio6 April. De Russen traden den 3. aanvallend op eu zonden eene sterke macht naar het zuiden. Chineheatoer werd gebom bardeerd en er word opgerukt tegen de beide Japausche flanken. Iu den avond van den 4. werden de Russen teruggeslagen. De Ja panners verloren 27 gewonden. Het verlies van do Russen is onbekendhet wordt op ruim 200 geschat. Het ontbreken van nieuws van generaal Linewitsch wordt, volgens een telegram uit Petersburg aan de Times, daar beschouwd als eene aanwijzing dat hij eene verrassing voor maarschalk Oyama voorbereidt De militaire deskundige van de Russ gelooft, dat de grootste slag van den veldtocht nog komen moet en plaatst hem tussdhen Girin en Kwang-tsjeng-tee. Hij zegt, dat wanneer Linewitsch metterdaad op Oharbin terug trekt, de Russen geheel Mandsjoerije zullen moeten prijsgeven. Andere critici betoogen, dat de vijand een groote overmacht moet hebben om Linewitsch om te trekken. De deskundige medewerker van de Nowoje Wremja voorziet, dat de Ja panners den 2Oston dezer Girin zullen bin nenkomen en Oharbin in het begin van Mei. De Nowoje "Wremja verneemt, dat de be wegingen van de Japanners uitnemend ver borgen worden door hun ruiterij. De Russen kunnen niet door dat scherm heenzien, bij gebrek aan een goeden verkenningsdienst. Allerlei vDe schoone waterval of eigenlijk snel st rooming van den Rijn bij Laufenburg zal eerlang worden gebruikt voor het verschaf fen van waterkracht. De Zwitsersche en de Badensche regeering hebben, na een zorgvuldig onderzoek van 1$ jaar, besloten tot verleenen van de con- eoasie voor het waterwerk, hetwelk de fir ma's Pelten en Guillaume, Karlswerk te Miilheim a. R. en de „Sdhweizensche Druck- luft und Elektriritatsgesellsahaft" te Bern, bij Laufenburg willen inrichten. Met don bouw van het op 50,000 paarde- krachtens berekende werk zal worden be gonnen zoodra nog eenige formaliteiten zijp afgeloopcn. Vrienden van natuurschoon, in de eerste plaats de vereeniging „Heimatsohutz", heb ben do stem verheven tegen het plan, het welk schade zal doen aan de schoonheid van Laufenburgmaar de betrokken regeerin gen moenden, in weerwil daarvan, de ver gunning te moeten verleenen, te meer daar het gemeentebestuur van Laufenburg zelf vóór het plan was. Het veelgeprezen natuurschoon bij Lau fenburg, zeiden zij, lokt niet meer dan oen half dozijn vr.emdelingon per jaar daarheen en „dc eenigen, die belang liebben bij de snelstroomingen, zijn een zoer klein krin getje van dichters en kunstenaars." vTe Chatham zijn een aantal oude En- gelsche oorlogsschepen verkocht voor te za- men 138.000 pd. st. De gepantserde kruiser „Warspite" bracht bet meest op, namelijk 18.130 pd. st. vEen man, die onlangs te Staden (West- Viaanderen) overleed, vermaakte bij uitersten wil alles wat hij bezat aan zijnen broeder, bij wieu hij inwoonde. Zij no zuster, die er op had gerekend van hem te erven, was daardoor zeer verstoord, en toen een zaakgelastigde haar het testament voorlas, kon zij haar woede niet bedwingen. Zij rukte den man het testament uit de hand. verscheurde het en begon de stukken op te eten. De zaakgelastigde trachtte haar dat te beletten, maar zij beet hem in den vinger. De politie moest geroepen worden om dó ver woede vrouw tot bedaren te brengen. Het testament is gedeeltelijk opgegeten maar de voornaamste deelen zijn gespaard ge bleven. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering vau Donderdag 6 April. Geopend 10^ uur. Interpellatie. Aan de orde is de interpellatie van den heer Heemskerk naar aanleiding van een be richt in de bladen over een te Edam gehou den meeting, waarin de heer Roodhuijzen de beschuldiging zou hebben geuit tegen de Regeering, dat een officier bedreigd zoude zijn met onthouding van promotie ingeval hij zijn kind met liet doopen. De heer Heemskerk meent, dat zoo het feit waar is bet moer op den weg an het Kamerlid Roodhuyzen had gelogen zichi bij den Min. v. Oorlog to overtuigen van de juistheid van het bericht althans te infor- meoren of hetgeen ten laste wordt) gelegd is geschied met medeweten der Reg. Hij kan dit niet aannemen. Spr. stelt do volgende vragen 1. Is do Min. van Oorlog iets bekend van het feit dat volgens de bladen door den heer Roodhuyzen in een openbare meeting te Edam ij medegedeeld, zoo ja heeft dit feit op last of met goedkeuring des Ministers plaats gehad, zoo neen, is de Minister in staat en bereid dienaangaande een onder zoek in te stellen en zijn door den minister daartoe stappen gedaan. De Minister van Oorlog (de heer Bergansius») zegt. dat hem van het feit niets bekend is en hem dit pas uit het Vaderland bekend was. Gaarne zou hij een onderzoek instellen, maar daartoe is hij niet in staat, omdat de heer Roodhuyzen. hoewel desge vraagd, hem geen nadere inlichtingen hoeft kunnen geven. Waar dit het geval is, acht de minister het zeer verkeerd, dat een poli- tioh persoon oen dergelijke onbewezen be schuldiging in bet openbaar uit. De heer Roodhuijzen zegt. dat de Jnterpellant niet de beleefdheid heeft, gehad ook hom de vragen ter hand te stellen. Reeds dadelijk merkt Spr. den interpellant op, dat hij niet gesproken heeft van eene officieele promafcioweigering. Spr. heeft ook in ander zinsverband gesproken te Edam en slechts er op gewezen, dat er door een meer dere pressie was uitgeoefend op een offi cier, die tot het doopen van zijn kinderen was overgegaan, waartoe hij anders niet be reid zoude zijn geweest. Geen oogeublik heeft Spr. er aan gedacht de rogeering daar voor verantwoordelijk to stellen. Dat Spr. hier den naam van den officier in quaes tie niet kan noemen, zal ieder begrijpen. Het groote belang van dien officier, diens car rière gaat Spr boven het spelletje van: „je durft niet". Als alle officieren w.-ren als deze minister van oorlog, dan waro liet wat anders, maar -..-ij hebben verleden week bij de iuterpellatioMarchant nog gehoord, dal de minister niet voor zijn hoofdofficieren kan instaan. Spr. herhaalt dat waar is hetgeen hij gezegd heeft. Wanneer de rechterzijde evenwel blijft doorgaan met te handelen ge lijk zij verleden week gedaan heeft, dan zul len gervallen als hier aan de orde eer toe- dan afnemen. De 1 eer Heemskerk dauilct den minis ter voor zijn antwoord. Hij betreurt het dat de minister geen onderzoek heeft kunnen in stellen door de weigering om nadere aandui dingen te doen. Het algemeen belang moest hier boven een speciaal geval gaan. Spreker begrijpt van de houding van den heer Roodhuijzen niets, te minder nu hij blijft volhouden dat het feit gegrond is. De heer Duymaer van Twist vraagt of de minister alsnog bereid is een onderzoek in te stellen. In het garnizoen moet het feit, als het gebeurd is, toch wel bekend zijn. De heer Roodhuijzen ontkent op de meeting te Utrecht het feit herhaald te heb ben. Hangende deze zaak, heeft hij er beslist niet meer over gesproken. De M i n i s t e r'v an Oorlog apprecieert hetgeen de heer Roodhuijzen over zijn per soon heeft gezegd maar dat neemt niet weg, dat de uitgebrachte beschuldiging hem zeer veel leed heeft gedaan. Aan den heer Duy maer van Twist antwoordt de minister dat hij een nader onderzoek zal overwegen, al zijn daaraan bezwaren verbonden. De minister vraagt, of de heer Rood' uijzen wellicht in zijn kabinet nadere aanuuiding wil doen. De naam behoeft- niet in het publiek genoemd te worden. Zeer heeft het den minister verwonderd, dat de officier in quaestie zich niet tot hem heeft De interpellatie is hiermede afgeloopen. O n d e r w ij s-n o v e 11 e. Replieken. De heer Schaper vervolgt zij|n Woens dagmiddag onderbroken rede eui komt nu tot den minister. Diens antwoord was hem niet voldoende. Spr. beschouwt het in 1889 en 1901 gegeven subsidie wel als een aalmoes die door den minister vroeger is afgekeurd. Dó waarborgen die de minister kolossaal noemde, blijft hij onvoldoende achten en hij blijft aandringen op scherper controle der bijz. scholen, ook ten aanzien van het leer plan. Dó heer Tydeman vraagt of hij de waarschuwing verdient heeft om gentle man like te debatteeren. Die waarschuwing van den heer Lobman acht Spr. overbodig en hij beroept zich op zijne mede-leden. De heer Lokman heeft hem een oude jongejuffrouw genoemd, betgeen toch ook zoo pleizierig niet is om te hooren als het tegen de verkiezin gen loopt. „Het Volk" heeft nu reeds een plaat, waarop Spreker als een oude juffrouw staat geteekend. Nogmaals treedt Spr. in eene beschouwing over de quaestie der grondwettigheid van dit wetsontwerp. De uitlating van den Minister, dat de strijd niet gaat tegen de openb. school, maar tegen de richting dier school, acht Spr. een van die gezochte fijnheden, die men niet te hoog moet aanslaan. Alsnu komende tot de pacificatie, consta teert Spr., dat men daarover nooit een prin cipieel debat heeft willen aanvaarden. Luoe clarius blijkt, dat dit ontwerp op een ander standpunt staat dan dat van 1889. Spr. heeft voor heb ontwerp van 1901 gestemd. Hij heeft toen niet incidenteel willen reageeren op de wet van 1889 en hetgeen in 1901 ge vraagd, werd beschouwd als een afgedwongen belofte voor de aanneming der Leerplicht wet. De heer Ketelaar komt terug op de door hem medegedeelde staaltjes van pressie, die met eene weerspreking in de kleine chris telijke pers niet afdoende zijn weerlegd. Ver schillende van die gevallen gaat Spr. na. Het medegedeelde omtrent het neefje van den schoolopziener, dat tractaatjes verspreidde, houdt Spr. vol en hij hoopt, dat de Minister het toegezegde onderzoek zal houden. DeMi n. va u Binnen 1. Zaken vraagt den heer Ketelaar opgave van de :aanen der personen, die bij deze zaak betrokken zouden zijn. De heer Ketelaar antwoordtde arr. schoolopziener is die te Ooetstellingwerf, de heer Blokde districtsschoolopziener is de heer Zelvelder, de inspecteur der 3e Inspectie is de heer Ruyshet hoofd der openbare school is de heer Kanistra. Spr houdt voorts de Juistheid vol van het door hem medege deelde te De Ljer, Wemeldinge, Rauveen. Met. genoegen constateert Spr. ook, dat 'n het algemeen met waardeering over de openb. neutrale school gesproken is. Hierna ontwikkelt Spr. nogmaals zijne grie ven tegen de onvoldoende waarborgen. De bewering van den minister, dat or nooit strijd is gevoerd tegen de openb. school, was een aardig spelen met woorden, maar meer ook niet. Spr. komt op tegen de beschuldiging, dat hij door zijn optreden te Zutphen den school strijd weer zou hebben aangebonden. Als Spr. inderdaad de groote beweging tegen dit wetsontwerp had aan den gang gebracht, zou hij daarvan geen spijt hebben. Do heer Die Visser zet nogmaals zijn standpunt uiteen tegenover dit wetsontwerp. Dlit ontwerp betoogt niet anders dan tal van oudera, die hun kinderen naar een christelijke school willen zenden, maar dat niet doen kunnen wegens gebrek aan ruimte daar too dc gelegenheid te openen. Wanneer door dit onitwer" openbare school zou ten gronde gaan. zou Spr. er zijne sanctie niet aan geven. Ook voor velen van Spr.'6 geestverwanten is het dringend noodig, dat ook in de zuide lijke provinciën echt christelijke scholen komen Die scholen daar op te richten, is mede het dool van dit wetsontwerp. Spr. is vast overtuigd, dat de openbare school op vele plaatsen de eenige school zal blijven Hij wil niet medewerken aan het afbreken dier school, waar door velen zijner ambtge- nooten godsdienstonderwijs wordt gegeven. zoodat de kinderen daar volstrek niet van godsdienstonderwijs zijn verstoken. Ten slotte wijst. Spr. er op, dat de Minister op dit oogeublik niet kau antwoorden op de vraag, waar gaan wij heen. Z.Exc. kou dat niet doen, omdat het voornemen estaat de H. B. S. met 3-jarigen cursus over te doen gaan bij het M. U. L. O., hetgeen van groo ten invloed zou zijn op de bijzondere school. Do heer R e 11 vraagt aan de" heer Lob man waar en wanneer hij gezegd heeft, dat de bijz. scholen zoo min zijn. Hij heeft dat niet gedaan en zou zich daarvoor wol wach ten. Er zijn slechte en goede openbare, en slechte en goede bijzondere scholen. Do min. zeide gisteren er is nboit strijd gevoerd tegen d^ openbare i_hool, maar tegen de richting. Wanneer dat zoo ware, zouden hier waarlijk dezer dagen zooveel redevoe ringen niet gehouden zijn. Spr. vraagt of r.et de aanneming van dit ontwerp bereikt zal zijn wat de bijz. school wil. Spr. wil er niet op worden aangezien dat hij het standpunt van 1889 de pacificatie heeft verloochend. Maar beoogt dit ontwerp financieele gelijkstelling van do bijzondere en dc openbare school, dan kan hij er niet mede meegaan. Spr. hoopt dat de minister alsnog een vorm zal kunnen vinden waardoor niet de geheele bijdrage welke de gemeenten vol gens art. 45 zouden ontvangen zal worden af getrokken. Heden te 11 uur voortzetting. Lager Onderwij's. Door de heeron Sm-eenge en Tydeman is een amendement voorgesteld op het. aanhangige Lager-Onderwijs-on twerp, strekkende tot het ver lagen van het bestaand maximum leerlingen, dat op de openbare scholen alleen door het hoofd mag worden nderwezen en dat nu 40 bedraagt. De voorstellers van het amendement willen dit aantal op 24 bepaald zien. Daarentegen willen zij het. maximum aantal leerlingen, dat door het schoolhoofd met slechts één hulponderwijzer mag worden onderwezen van 85 op 90 brengen. Op hetzelfde wetsontwerp is door de heeren Tydeman en Goeman Borgesius een amende ment ingediend, dat de strekking heeft, dó ter mijn binnen welke gesubsidieerde bizondere scholen moeten voorzien in vacaturen van ver plichte onderwijzersplaatsen, alleen dhn op ver- >£>ek van de betrokken schoolbesturen te ver lengen (zonder inhouding van subsidie) wan neer gebleken is, dat ook na aanbieding van een behoorlijk salaris binnen den bepaalden tijd geen mogelijkheid is geweest in de vacature te voorzien. Door de heeren Van Wijnbergen, Bijleveld, Van Veen. Janssen en Passtoors is bij amende ment voorgesteld, niet alleen den gehuurden onderwijzer van 28 en daarboven in het genot te stellen van vrije -voning, maar ook den on derwijzer-weduwnaar, die inwonende kinderen heeft. Hetzelfde zou gelden voor de bijdrage door het rijk nit te keeren aan de gemeenten voor elk onderwijzer aan eene school, boven het gestelde minimum. Berichten. Do Staatscourant van Vrijdag 7 April 1905 bevat de volgende Kon. besluiten: benoemd tot substituut-officier bij de recht bank te Breda mr. A. A. F. W. van Romondt, thans plaatsvervangend voorzitter van den Raad vau Beroep voor de Ongevallenverzeke ring te Breda, advocaat en procureur aldaar, tevens werkzaam als beëedigd klerk ter grif fie van gemelde reohtbank. met 1 jaar verlengd en bepaald op 5 jaar en 11 maanden de duur der detacheering bij de landmacht in West-Indië van den 1. luitenant D. J. van Meerendonk eervol ontslagen uit den militairen dienst de off. van gezondheid le klasse U. Riedel ter belooning van personeel van het Ned. Ind. leger, dat zich onderscheiden heeft bij de krijgsverrichtingen op de Karo-hoogvlakte (Bataklanden) gedurende het 2e halfjaar 1904 is: a. benoemd tot ridder 4e kias.se- M. W. O. de 2e luit. P. Th. de Jongh Swe- mer b bepaald dat bij afzonderlijke dag ar dei s in Indië en Nederland eervol zullen worden vermeld de 2e luit. W. V. Rhemrev en de korporaal R. Postema, allen van de infan terie. Het internationaal con cours hippique. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft weder het eere-voor- zittersohap aanvaard van het international 1 concours hippique, dat van 1116 Juli a.s. zal gehouden worden in het Park „Zorgvliet" te 's Gravenhage. De Kon. Familie stelde de volgende eere- prijzen beschikbaar: H. M. de Koningin 2 groote zilveren m.' dailies, H. M. de Koningin-Moeder 2 groote zilveren medailles, Z. K. H. de Prins een kunstvoorwerp en 2 groote zilveren medailles. Reeds nu ontvangt het bestuur toezegging va.i inschrijving der beste luxe-tuigpuarde i uit Engeland. 3e Internationaal Concours hip p i q u e. Er zullen worden gehou den concours eenspannentweespannen en vierspannen, concours schoonste vol bloed rijpaarden, concours voor hard dravers, voor springpaarden, voor han delspaarden, voor poneys, voor dienst paarden van officieren en voor jacht paarden. Voorts is er een concours voor trans portwagens, voor één- en tweespan Hack ney's, terwijl op verschillende wedstrijdda gen springconcoursen zullen plaats hebben. Ook zal er oen jachtrit worden gehouden in de omstreken van Den Haag en Scbevenin- gen en tevens is voor jongelieden beneden 20 jaar een wedstrijd uitgeschreven in het poetsen, opzadelen, optuigen, monsteren en behandelen van paarden. Men schrijft uit 's Gravenhage Met zekerheid kan thans worden medege deeld, dat de Eerste Kamer eerst na Pa- schen bijeen komt voor de behandeling der Hooger Onderwijswet, waarschijnlijk tegen de eerste week van Mei. Naar de Zw. Ct. verneemt, is de heer P. A. Rozendaal, adjunct-commies ter provin ciale griffie van Overijsel, door ded minister vaa justitie, met ingang va-n 1 Mei a. s„ be noemd tot commies aan de rijkswerkinrich tingen te Veenhuizen. Met ingang van 1 September is benoemd tot leeraar bij het Koninklijke Conserva torium voor Muziek, de heer B. A. Vorhal- lc- te 's Gravenhage. St.-Ct. Men schrijft uit 's Gravenhage Op Eik en Duinen werd met een kleinen eenvoudigen lijkstoet gisteren te aarde besteld de onder zulke tragische omstandigheden overleden jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan, oud-Gedeputeerde van Zuid-Holland en oud-raadslid van s Gravenhage. De eerste plaats in de rij van familieleden en vrienden, die den doode grafwaarts ge leidden, was gegeven aan jhr Yan Cittera, de medebewoner der Prinoessegraoht, die de familie Caan na den brand ter verzorging in huis opnam. Buiten deze personen bewezen o. a. d« laatste eer de minister \-n Waterstaat als waarnemend president-regent van het St. Ni- colaaqgasthuis, de Commissaris der Koningin, mr. Patijn, met den griffier der Staten mr. Tavenraathet lid der Rekenkamer mr. Goe- koop, medelid van Caan in Ged. Statende burgemeester van de residentie; de burg©- meester van Loosduinem, het Kaav-rlid graaf Van Rylandt en vele belangstellenden, o. a. kerkvoogden en een aantal vrouwen, ver pleegden in het St. Nicolaas Gasthuis, dot: den overledene vele jaren bestuurd. Als waarnemend president van het regen tenooi lege van dit gesticht, bracht de minis ter van Waterstaat, hulde aan hetgeen Caan voor die instelling had gedaan tot verzeke ring van rust en vrede aan ouden van dagen. Een schoonzoon bedankte voor de bewezen eer. Uitvaart Jo"b v. d. Have. Woens dag is te Frederiksoord het stoffelijk over schot van den heer Job v. d. Have, in leven directeur van Frederiksoord, ter aarde be steld, onder vele blijken van hartelijke be langstelling. Verschillende sprekers voerden aan de groeve het woord. In da eerste plaat» de heer Van Limburg Stirum voorzitter van de Maatschappij van Milddadigheid en vervol gens ds. Mooi van Frederiksoord, die volgemj de „Ass. Crt." o. a. zeide: „Maar waar hij gehuldigd wordt als een edel vriend, daar dringt zich iets anders oolc op sprekers lippen, waaraan hij uiting wil geven. Menschen van beginselen zullen du weten te waardeeren. Waarom verschilde de overledene zooveel van ons, waar het gods-; dienstzaken betrof, waarom nam hij niet aan wat wij geloovigen, voor heilig aannemen Nu hij dit niet deed. roept spr. ten slotte uit:j Moge God zijner ziele genadig zijn in het ge richt!" Dan pastoor De Haas, de geneesheer H. C. Brouwer, het hoofd der school J. Lysten,| allen van Frederiksoord. De heer Janssen huldigde de overledene voor hetgeen deze voor de Friesche ontginningen deed, dr. Pijn appel van "wol le sprak eveneens een woord1 van waardeerine. en ds. H. H. Schipper voer-| de het woord namens de bevolking **ani Willemsoord. Een schoonzoon van den overledene bracht dank voor de betoonde deelneming. B a a r n 7 April. Wegens vertrek van den heer W. C. C. Luske, lid van aen ge meenteraad, is door de R.-K. Kiesvereemging tot candidaat gesteld de heer L. Kuver. Oe verkiezingen voor de T.weede Kamer. De kiesvereeniging Liberale Unie" te Haarlem heeft in haar Woensdag gehouden vergadering de volgende motie, door het be- stuurr voorgesteld, aangenomen: De kiesyereeniging „Liberale Unie te Haar lem", overwegende dat de afgevaardigde ter Tweede Kamer voor dit kiesdistrict blij kend uit zijn mede-onderteekening van het bekend manifest der 75 oud-liberalen zich met vereenigt met 't werk- en strndprogram zooals dit opgesteld werd bij het overleg der vrijzinnig-democraten en Unie-liberalen overwegende dat mr. Van Styrum's hou ding in deze niet door de kiesvereeniging kan worden goedgekeurd, omdat naar hare over tuiging in dat werkprogram niets voorkomt strijdend met een goede toepassing der libe rale beginselen; overwegende dat er echter*blijkt 1e bestaan de meeste punten van de werkprogramma be treffend, niet zoozeer een principieel als wel een gradueel meeningsversohil overwegende dat de noodzakelijkeid om hier en elders krachtig front te maken te gen de huidige regeering, aan de liberalen den plicht der eensgezindheid oplegt; besluit bij de komende verkiezing tegen over mr. Van Styrum geen tegen-candidaat te stellen, maar diens herkiezing te bevorde ren, tenzij elders de houding der oud-libera len een wijziging van dit besluit noodzake lijk mocht maken. Bij de toelichting van dit voorstel werd er nadruk op gelegd, dat het bestuur was ge komen tot volledige overeenstemming over do te volgen gedragslijn. Ook had het bestuur zich verplicht geacht de plaatselijke afdeeling van den vrijzinnig- democratisohen bond bij onderling overleg te brengen tot een dergelijk besluit. Echter, die onderhandelingen hadden niet gebaat. Ter wijl de besprekingen der besturen nog niet waren geëindigd, had de vrijzinnig-democra tische vereeniging een leden-vergadering bij eengeroepen, aldus de Unie feitelijk stellende voor een beklonken zaak. Betreurend dat overleg op die wijze was onderbroken, moest het bestuur thans wel de leden-vergadering u:tspraak laten doen. Na eenig verder debat werd de motie met op twee na algemeene stemmen aangenomen. N. R. Ct. .Uit Rotterdam. In de laatste maanden verkeerde de Maasstad zoo ongeveer in staat van beleg ten gevolge van den aanleg van de elect rische tram. Gisterenmorgen prijk ten op de Noordblaak ter weerszijden van de rails de hi ederlandsche en Belgische vlaggen ten toeken, dat de eerste lijn, nl. de Park- lijn ten minste wat het leggen der rails betreft voltooid is geworden. De geheele huizenrij op den Coolsingel tus schen het ziekenhuis en den Binnenweg te Rotterdam, komt eerstdaags in openbare vei ling. Dit heeft er toe geleid in overweging te neonen. dit complex huizen aan te koopen, ten einde deze -laats te bestemmen voor een nieuw post- en telegraafkantoor. In hoever het mogelijk zal zijn in deze tot een onderhandsch bod te geraken, dan wel of een eventueele aankoop in openbare vei ling zal moeten geschieden, zal nog nader moeten blijken. De brandsEiohtingteZierik. z o e. Hare Ma jesteit de Koningin heeft afwij-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2