KOLONIËN. BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. D© Temps neemt aan, dat de omstandig heid dat het eskader van Nebogatow eerst van Djiboeti vertrok toen de voorhoede van de vloot van RoUjestwcnsky voor Singapore verscheen, er toe moet leiden, dat het drama op zee, dat zich voorbereidt, zal worden ver traagd. Dit moet althans in de bedoeling van de Russen liggon, want het belang vat» Rodjestwensky is Klaarblijkelijk do aiueeling af te wachten, die ten achter is, en zich daar mee te vereenigen, om met vereenigde krach ten de beproeving te wagen, dde voor hem in aantocht is. De vertraging van Negobatow kan worden afgemeten naar do afstand, die den 40. lengtegraad scheidt van den 100. graad naar de verhouding, die in die streek van den aardbol, dicht bij de linie gelegen, bestaat tussohen de minuut en de mijl, is die afstand 3600 mijlen. De tijd, die uoodig is om dien afstand af te leggen, wordt door de Temp* op minstens tien dagen geschat. Dat is de tijd, die nog zal verloopeu vóór den slag, teuzij do Japansche opperbevelhebber mocht willen partij trekken van de versnippering der vijandelijke strijdkrachten om ze afzon derlijk te verslaan. Van den toestand waarin de vloot van admiraal Togo zich bevindt, weet men niets af en dit maakt het niet mo gelijk te zeggen uit welk gezichtspunt dit strategische vraagstuk zich aan hem voor doet en in welken zin hij .1 oplossing er van kan beproeven. De basis van de Japansche zeemacht is het eiland Formosa, dat eene J^pansehe bezitting! is. De aan eilanden en klippen rijke straat van Malakka zou iutusschen reeds aan de Japansche torpedo-fM til le talrijke en gun- stige gelegenheden bieden tot aanvallen, in zonderheid op de tamelijk weerloozc kolen - transportschepen. Ook de Zaid-Chinoesehe zee bevat vele eilandengroepen, waartusschcn de lichte Japansche oorlogsschepen goede schuil plaatsen vinden en gunstig, gelegenheden om den vijand te overvallen. liet gros van de Japansche vloot zal intusschen de Russen wel eerst opwachten in eene verder noordelijk, in de watoren van Formosa, to zoeken cen trale stelling. Allerlei vHet proces tegen Alexis Maximowitsj Pesjkof, alias Maxim Gorki, zal den 16den Mei met gesloten deuren te St. Petersburg plaats hebben. Alleen de vrouw van Gorki krijgt toegang. Een paar dagen geleden is Gorki naar do Krim vertrokken, waar hij dus zoo wat een maand vertoeven kan. Zijn veidediger zal zijn advocaat Gronsenberg. De acte van beschuldiging is gedateerd ^23 Maart (6 April) en get eekend door don adjunct van den staatsprocoreuir bij het hof van justitie te St. Potersburg. vEen Router-telegram uit Lahoro van Zaterdag meldt van de aardbeving: Do eerste hulpexpeditie, die naar Dharm- sala is gezonden en daar Vrijdagavond aan kwam, aanschouwde een onbeschrijfelijk too- nool. De verwoestingen strekken zich over een zoo wijd gebied uit, dat de schade nog niet te schatten is Nu reeds komt mon tot oen som van ettelijke millioenen ponden sterling. Het geheele Kangradal is een woestenij. Tc Kangra bleef geen huis over eind. Allo inlandsche ambtenaren, de politie inbegrepen, zijn omgekomen. Uit Simla seint Reuter, dat het aomerpa- lois van den onderkoning daar zoo zwaar be schadigd is, dat het herstel maanden zal du ren. ^OOST-INDIË. Uit Batavia werd aan De Telegraaf hot volgende bericht geseind: Het Oostzco- cskader stoomde Zaterdagmiddag voorbij Singapore in Oostelijke richting. De Java-divisie koos positie bij Pooloe Tocdjoo nabij Singapore, waar de Hertog Hendrik lag. Van de Japansdhe vloot is niets bekend. Aan het Handelsblad wordt geseind.: De Russische vloob is nabij Muntok op het oiland Ban ka en wordt heden te Batavia verwacht. Dc Java-Bode ontving uit Buitenzorg liet telegrafisch bericht, dat de majoor der infanterie II. N. A. Swart, die in Atjeh ook als burgerlijk bestuurder zijn naam gevestigd heeft, l>cnoemd is tot civiel en militair resi dent der Zuider- en Ooster-afdeeling van Bor neo, waar een forsche hand neg altijd noo- dig blijft om den boedel te consolideeren. Het Bat. Nbl. schrijft: „Het zal, zoo vernemen wij, niet blijven bij de verrassing, dat majoor Swart resident is geworden der Zuider en Oosterafdooling van Bornoo. De regeering toch heeft oen particulier let wel, een particulier sadja aangeboden een der opengevallen residentszetels in te ne men. Namen mogen wij voorshands niet noe men." -r- Den 4en Maart werd uit Kota-Radja aan het Bat. Nbl. gemeld Bij do achtervolging van kwaadwilligen in do moekims Somaindra (Pidië) werd licht gewond de sergeant Boland, die een klewang- houw bekwam. Van een patrouille in Idi Tjoot 'S gesneu veld de fuselier Gordijn. De Staatscourant wan Dinsdag 11 April 1905, bevat de volgende Koninklijke besluiten aangewezen als gedelegeerde voor Neder land bij de in Mei 1905 te Bern te houden 'internationale conferentie cwr de volgende onderwerpen betreffende de wettelijke be scherming der arbeiders: 1. verbod van liet gebruik van witten phosphor in de lucifers industrie; 2. verbod van nachtarbeid voor vrouwen, nir. L. II. W. Regout, lid der Eorsto Kamer, te Maastricht, en dr. H. F. Kuyper, inspecteur van don arbeid in de 3o inspectie Den Haag; op verzoek eervol ontslagen als bureel ambtenaar bij de arbeidsinspectie G A. Bur- ger; op verzoek eervol ontslagen als kap.tein bij dc dd. schutterij te Utrecht jhr. C. R. Tli. Kraaijen hof f eervol uit den militairen dienst ontslagen op verzoek de gcneraal-majoor P. J, von Stcin Callenfels, commandant der vesting artillerie, do kolonel K. F. A. van de Wall, plaatselijk commandant te Amsterdam, en de dirigeerende off. van gezondheid 2e kl. R. H. F. Sikkes, van de» geneeskundigen dienst der landmacht aan den generaal-majoor von Stein Cal lenfels is Hr. Ms. dank betuigd voor de veel jarige en belangrijke diensten door hem den lande bewezen en aan den dirigecrenden of ficier van gezondheid Sikkes is de rang van kolonel verleend; benoemd bij den plaatselijken staf tot plaatsel. commandant, te Amsterdam de ko lonel A. G. van Tricht, van het le reg. in fanterie. op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan na te melden officieren hij d.d. schutterijen a. bij dio te 's-Uortogenboseh aan 1». Hoynck van Papandrecht, als 2o luitenant bij die lo Leiden aan M. G. W. A. Schumann, als majoor-commandant, met den personeelen rang van kolonel hij die te Haarlem aan J. A. G. van der Steur, als kapitein b. wegens verandering van woonplaats bij die te Amsterdam aan H. P. Hillen, als le luitenant benoemd bij de d.d. schutterij te Rotterdam tot le luitenant W. H. D. Suringar, vroeger le luitenant bij de d.d. schutterij te Leiden, en J. G. Bijdendijk, thans 2e luitenant benoemd tot majoor-commandant- van de d.d. schutterij te Leiden J. H. van Wavoren, thans kapitein, mot intrekking van het Kon. besluit van 8 Juli 1901 no. 34, voor zooveel hom daarbij vergunning is verleend dc betrekking van lste luitenant-adjudant bij evenvermelde schutterij tijdelijk waar to nemen, totdat in de vacature zal zijn voorzien benoemd tot heemraad van bet polderdistrict het Arnhemscho en Velpscho Broek, provincie Gelderland, A. W. Krienon, te Velp. Mien meldt uit Apeldoorn In verband met de werkzaamheden op de vorstelijke landgoederen, begeeft het Kou. Echtpaar zich iu de tweede helft van April voor eenige maanden naar Den Haag. H. M. de Koningin. ontvangt heden middag op het Loo den heer Die Strurve, d'ie zijne terugroepingsbtieveu a's gezant van Rus land bij ons hof zal overhandigen. Bij deze ge legenheid zal de afgetreden gezant ten Hove blijven diueeren. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren middag oen bezoek aan het St. Ni- colaas Gasthuis, Amsterdamsohe Veerkade. H. M. werd ontvangen en rondgeleid door den waarnemenden voorzitter, jhr. O. J. A. Repelaer van Dricl en mevr. Repelaer, door mevr. de Marez Oyens,- regentes en door Jen secretaris-rentmeester, den heer G. B. van Aaken. Met de grootste belangstelling nam II. M. alle zalen in oogenschouw on deed zich over verschillende aangelegenheden betref fende het gesticht inlichtingen verschaffen. Voor Haar vertrek schonk H. M. een gift ten einde de verpleegden te hunnen doen ontha len. H. M. de Koningin-Moeder vereenigde gisteren aan eeni diner eenige leden van het Huis van H. M. do Koningin, met hunne dames, o.a. de opperhofmaarschalk baron Clifford, die van het Loo in de residentie aan gekomen is. De minister van financiën dc heer Harte van Tecklon burg, begaf zich gisteren naar het Loo ter audiëntie biji II. M. db Koningin. De minister van financiën maakt be kend. dat op 8 April 1905 bij de betaalmees ters in kas was f 2.243,633,38k en dat opden- zolfden dag door de Nederlandsche Bank, in gevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 5,871,456.28^. Dr. Kuyper en de Journalistenkring. Men schrijft uit sGravenliage: Dr. A. Kuyper heeft bedankt als eere voorzitter van den „Nederlandschen Jour nalistenkring" naar aanleiding van en on middellijk na de critiek, door den Kamer- overachtschrijver van het „Handelsblad" geoefend op zijn bekende uiting over de Ne derlandsche pers in de discussie ten gevolge van de interpellatie-Van Kol in zake hot ont slag van den minister van Buitenlandscho Zaken. Door het kringbest uur is daarop geant woord, dat het dit besluit l>etreurde en het niet geboden achtte door de uiting van een enkel kringlid, dooli dat het tevens meende niet te mogen verhelen, dat het ook door de bedoelde woorden van den minister pijn lijk getroffen was en het do ernstige over tuiging van het bestuur is, dat do Neder landsche pers zulk een uitspraak niet heeft verdiend. -Dr. Kuyper on de Journalis tenkring. Iu verband met het bedanken van dr. Kuyper als eere-voorzitter van den Nederl. Journalistenkring, geoft de Haagsche Ct. de volgende toelichting ter herinnering aan wat op 30 Maart en daarna gebeurd is. Bij dc interpellatie over do gebeurtenissen aan Buitenlandsche Zaken merkte prof. Drucker op, dat een gansch interview als dat van „Het Vaderland" met een blijkbaar vol komen op do hoogte zijnden persoon toch niet geheel uit den duim wordt gezogen. Daarop antwoordde de minister, dat do heer Drucker een te goeden indruk van onzo pers had. Zij ondorscheidt zich gunstig b.v. van de Fransche en in gewone omstandiglve- den zou ze tot zoo iets niet in staat zijn maar als er „zekere Juni-gebeurtenissen" in 't zicht zijn. dan, zoo zei de minister blijkens do „Handelingen", „dan sta ik voor niets in". De Kameroverzichtschrijver van het Hbld. (bestuurslid van den „Journalistenkring"), schreef naar aanleiding daarvan „We zullen trachten, de ergernis en de verontwaardiging, dio zich van ons meester maakten bij het aanhooren van die taal, en die wo nog gevoelen nu we ons die woorden weer moeten herinneren, zoo gematigd mo gelijk uit te drukken. Immers, als men op iets neerziet, moet men er zich voor hoeden om zelf in de diepto te vallen. „Wij zeggen dus alleen dat, indien de heer Kuyper zulk een uiting niet meende te moeten achten beneden de waardigheid van een minister, hij althans haar had moeten achten beneden do voegzaamheid van den eere-voorzitter van den Nederlandse hen Jour nalistenkring." De Russische gezant is Zondag afge stapt ten huize van den Engelschean gezant. Ons postbeheer. Volgens een me- dedeeling aan de Haagsche Ct. loopt, met toenemende beslistheid in ambtelijke krin gen het gerucht, dat de minister van Water staat den heer Pop nog steeds tijdelijk aangesteld niet voor een definitieve be noeming tot directeur-generaal der post en telegrafie verlangt voor te dragen. Ons werd zoo schrijft het. Vad. van goede zijde anders bericht. Inderdaad is er ernstig sprake van een aftreden van den heer Pop, maar dan niet omdat minister De Marez Oyens hem niet voor een definitieve benoeming verlangt voor te dragen. Integen deel zou de lieer Pop geweigerd hebben zich, i onder do bestaande regeling van zijn werk kring, voor een blijvende aanstelling te la ten voordragen. Sedert geruimen tijd moet e r tusscken minister en directeur-generaal een conflict hangende zijn als gevolg van door den heer Pop voorgestelde ingrijpende j reorganisaties betrekkelijk do principieel© grondslagen van het beheer van post, tele grafie en telefoon. De heer Pop acht nl. de bestaande regeling volstrekt verouderd voor den grooten omvang, welke deze dienstvak ken in de laatste jaren hebben verkregen. De minister moet zich met deze voorstellen in hoofdzaak neerkomende op grootere zelf standigheid van het post- en telegraaf depar tement niet kunnen vercenigon. Het lange uitblijven der definitieve benoe ming rechtvaardigt naar ons inzien het ver moeden, dat dit principieel© meeningsver- achil tot een ernstig conflict tusschen minis ter en directeur-generaal gegroeid is. Staan wij hier weor voor een hoog-ambte- lijike „geheimzinnige verdwijning"? vraagt bovengenoemd blad. Hoe ook, wij zouden het ongeraden achten dat de man, door de Regeering geroepen om het lang en ernstig verwaarloosde post- en telegraafdepartement weer „op pootcn te zetten", in den volleD gang vau zijn reorganisatie-arbeid tot af treden te nopen. Meer licht - wellicht langs interpellatieven weg is gewonscht. Het bericht mede van de Haagsche Ct. dat de heer Pop na het aftreden van den heer Lely in aanmerking zou komen voor het gouverneurschap in de West, is volgens het Vad. zonder grond. Aan het einde dezer week gaat de Tweede Kamer uiteen, met het voornemen 2 Mei terug t© keeren en bijeen te blijven tot het einde dier maand. Vau de voorloopigc candidaten der af- "deeling Tiel van den vrijzinnig-democrati- sohen Bond, heeft de lieer P. C. Nolting te Amsterdam voor een© candidatuur bedankt. Mr. H. P. dc Wilde, te Arnhem, heeft zich bereid verklaard, eene eventueele candidatuur te aanvaarden. De Staatscommissie voor de reorgani satie vau het onderwïjp benoemde tot leden eener suib-oommissie, die haar van advies moet dienen omtrent eene wettelijke orga nisatie van het technisch, onderwijs de heo- ren J. Dony, directeur der Koninklijke school voor nuttige en beeldende kunsten te 's HertogenbosahP. Doorn, directeur der Ambachtschool te Haarlemdr. J. H. H. Hülsmann, directeur der Openbare Handels school te AmsterdamJ. de Koning, oiviel- ingenieur te Hilversum; A. D. T. W. Lich- tenbelt, hoofd van den machinisten-cursus van de Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen, te Rotterdam; C. W. Nijhof, directeur der kunstnijver- heidteekenschool QueLlinus te Amsterdam, en mevrouw Van Reenen, geboren Voller, mede-oprichtster d!er industrie en huishoud school te Alkmaar. Bij resolutie van den minister van ko loniën van 8 April 1905 no. 22 is de heer W. Rooseboom oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, benoemd tot lid en voor zitter van de commissie ter voorbereiding van de aanwijzing in 1905 van candidaat-ambte- naren voor den Indischen administratieven dienst en zijn benoemd tot leden van die oom missie de keeren dr. H. Kern, oud-hoogleeraar aan do Rijks universiteit te Leiden; J. M. L. Keuller, professor aan het Roomsch-katli. seminarium te Roermond J. Muilemeister, oud-lid "an den raad van Nederlandsch-Indië, en dr. F. L. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, terwijl als secre taris aan die oommissie is toegevoegd de hoofdcommies bij het departement van kolo niën M. G. D. Klaassen. Nu jhr. mr. B. C. van Merlen eervol ontslag heeft gevraagd als burgemeester van Heiloo, worden door vele ingezetenen krach tige pogingen aangewend om in zijn plaats te zien benoemd jhr. N. van Foreest, een zoon van liet Tweede Kamerlid. De Tel. deelt mede, dat de rijksbouw meester, de heer Van Lookhorst, en de se cretarisgeneraal der Rijksverzekeringsbank, de heer P. J. Raaymaker, zich heden in op dracht van de rogcering op reis begaven naar verschillende steden in üuitschland, België, Frankrijk en Engeland, tot hot bezoeken van bankgebouwen en andere inrichtingen met uitgebreid ambtenarenpersoneel en groot archieven, oen en ander in verband met do aanstaande stichting van een gebouw voor de Rijksverzekeringsbank. De heer jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, adjunct-commies bij hot de partement van W., H. on N. is benoemd tot membre-correspondenfc van don Oonseil Hé- raldique de France. De heeren J. R. van der Laan, te 's G rave nh ago, en J. W. Olthuis, te Krom menie, zijn bestemd voor den Indischen dienst om te worden geplaatst als onderwij zer 3o klasse bij het openbaar Europe-each lager onderwijs daar te lande. Tot directeur van het Medico-mecha- niscb Zander-instituut te Haarlem is be noemd de heer M. Scheffelaar, arts te Lei den, iü plaats vau den lieer W. Visser, aan wien op diens verzoek eervol ontslag is ver leend De bekende kunstschilder W. C. Nak- ken, heeft Zondag te 's Graven hage onder zeer veel b'ijker, van belangstelling zijn 70en verjaardag herdacht. Namens Pulohri Studio werd hem door een commissie een grooten lauwerkrans en een portefeuille met aquarellen en teckoningen van werkende leden van Pulchri, aangeboden, terwijl Jozef Israels den jubilaris namens de Hollandsche Teekenmaatsehappij een krans aanbood. Een brief van generaal Nogi. Men schrijft uit Winterswijk aan de Arab. Courant Toen de Japanners Port-Arthur in bezit hadden gekregen, zonden een drietal onzer ingezetenen eene briefkaart aan generaal Nogi, om hem met het behaalde succes ge luk te wenschen. Gisteren ontving een der afzenders van dien generaal een dankbetui ging iu het Duitseh geschreven en door ge neraal Nogi persoonlijk onderteekend. De H. IJ. S. M. liet Zondag 28 extra- treinen loopen die ongeveer 20.000 personen te Haarlem aanbrachten. Het aantal fietsen den was legio. Om de jongens bezig te hou- d e n. De firma Gobr. Stork Co. te Hengelo heeft een nieuwe poging aangewend jongens in hun vrijen tijd nuttig bezig te houden, om zoodoende allerlei baldadigheid te voorko men. Ze liet nl. een stuk grond, na flinke bemesting, in 40 r.kkertjes van 10 bij 41 M. verdeden, verschafte werktuigen en zaden en laat genoemde tuintjes nai door schooljongens in hun vrijen tijd onder deskundige leiding bewerken. De opbrengst is voor de jongens, die bovendien voor ijver en vorderingen nog eenige prijzen kunnen behalen. Do laster tegen de openbare school. Deelden we reeds tal van staaltjes medo van de manier waarop zoogenaamd „christelijke" heeren tegen de openbare school plegen op to treden, kras, doch geluk kig dwaas tevens, is hetgeen ds. Dijkstra uit St. Maartensdijk (Zeeland) heeft durven ver tellen. Naar we in de N. R. Ct. lezen heeft deze voorganger der gemeente gezegd„dat de openbare onderwijzers er de schuld van zijn, dat de Fransche minister van oorlog in dertijd de Hollandsche kaas voor liet leger verbood, omdat er aoo in geknoeid werd". Een verklikker beloond. Uit een der Regeerings-bureaux verhaalt men vol gens de H. Ct. het volgende: In de bureaux van een tak van dienst, aan ;t hoofd waarvan iemand was gekomen, wiens maatregelen door de mannen van het vak verre van algemeen gunstig worden beoor deeld. werd uitteraard onderling met zekere vrijmoedigheid over C'..n chef en zijn beslui ten gesproken. Od zekeren dag kwam een ondergeschikte ambtenaar bij den chef en zeide ongeveer „Mijnheer! er wordt in do bureaux scherp op u afojgeven. Ik kan dat niet langer onder mij houden. Hier hebt u en hij reikte epn papier over een relaas van wat er in de afgeloopen drie maanden door over u gezegd is." De chef wierp den aanbrenger niet de deur uit. De buneaucikef van den verklikker werd. met verplaatsing gestraft'en de aanbre iger kreeg een paar honderd gulden promotie. Mishandeling met doodelij- ken afloop. Te Stadskanaal is Zaterdag nacht de scheepsjager Koert Snier zoo mis handeld, dat hiji Zondag aan. de gevolgen is overleden. De vermoedelijke dader, zekere Derk Greven, is gevangen genomen. Moordaanslag. De echtelieden D>. te Leiderdorp leefden geruimen tijd in onmin. Gisterenmorgen nu loste de man twee revol verschoten op zijn vrouw, waarvan één in het hoofd en één in de zijde trof. Haar toestand schijnt ernstig te zijn. Daarna riohtte de man het wapen tegen zich zelf en trof zich in den mond. De vrouw is naar het acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd. P. D„ een 53-jarige huisvader met acht reeds bijna allen volwassen kinderen, die den kost verdiende met het venten van galante rieën, had nu ruim vier weken geleden zich reeds een revolver aangeschaft, doch hiekll die voor zijn huisgenooten verborgen. Hij: was in do laatste dagen zeer in zich zelf ge keerd en liep veel met het hoofd voorover. Er was wel eens iets tussohen man en vrouw geweest, veroorzaakt door de kinderen. Zon der bepaalde aanleiding loste de man echter nu, terwijl de vrouw nog ongekleed te bed lag, twee schoten op haar, die de ongeluk kige in de rechterzijde troffen even beneden de borst. De wond in haar aangezicht moet, volgens dr. De Bruyn, arts te Leiderdorp, die het eerst geneeskundig onderzoek in stelde, veroorzaakt zijn door een worsteling of doordat zij bij het ontvluchten op een scherp voorwerp is gevallen. De man heeft zich zelf in den mond getroffen. Zijm wond is echter minder ernstig en ook d vrouw zal er vermoedelijk niet aan sterven, hoewel het onderzoek in het Academisch Zieken huis nog niet is afgeloopen. Gelukkig was het vuurwapen dan ook van klein kaliber. Vermoedelijk heeft de man reeds gerui men tijd met dit denkbeeld van den moord rondgeloopcn. Zijtn vreemde houding in den laatsten tijd in verband met het feit, dat hij reeds vroeger in het krankzinnigenge- st;oht „Endegeest" werd verpleegd, wettigt het vermoeden dat hij niet toerekenbaar kan geacht worden. Diamantdiefstal. Ten nadeele der juweliersfirma E. van Dam in de Albert Clypstraat te Amsterdam, is een klein vier kant pakje ontvreemd, geadresseerd aan deze firma on bevattende diamanten (Jagerfon tein Spotted)8 stuks wegende 26 karaat en 44 stuks vjegens 42J karaat, ter gezamen lijke waarde van 233 pd. st. Dc commissaris van het bureau Ferdinand Bolstraat te Amsterdam verzoekt opsporing. Tragi soli. In een woning in het Jozefine-hofjc aan den Zuid-Binnensingel ta 'sGravenliage is Zondagmiddag een 60-jarige vrouw verbrand, vermoedelijk door het om vallen van een stoof met vuur. De echtgenoot der ongelukkige kreeg ken nis van het ongeluk, toen hij uit Haarlem komende, mot een bouquet voor zijn vrouw, dio net jarig was, thuis kwam. Tussohen de buffers. Te Maas tricht is gisterenmorgen een getrouwd werk man van de fabriek „Ceramique" aldaar, zoo danig tusschen de buffers geraakt, dat hem de borstkas werd ingedrukt. Stervende werd hij naar het hospitaal vervoerd, waar hij over leden is. Onder den tram. Zondagmiddag viel te Rotterdam een G5-jarige man, doordat hij struikelde, op het Oostplein juist voor j een passeerende tram. De tram reed hein te- gen het reohterdijbeen. Ernstig gekwetst werd de man per brancard naar het ziekenhuis ver- voerd. aiDe winterbijeenkomsten van de afd. Utrecht en Omstreken der Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde zullen a.s. Dinsdag 18 April op eene waardige wijze worden besloten. Behalve de gewone punten- wedstrijd, krijgen wij eene voordracht van den heer J. K. Budd© en eene huishoudelijke tentoonstelling, waarvoor worden gevraagd 10 bloeiende planten, 10 niet-bloeicnde plan ten en tien bloeiende Azalea's. B-Uiten lust. te Utrecht wordt dus op 18 April a. s.' iai de bloemetjes gezet en wat het mooiste is, iedereen mag v'am 2 tot 4 uur al het ingezoudten© gratis bezichtigen. Hilversum. De heer C. Grondhoud, leeraar aan een H. B. S. te Amsterdam, be- handelde hier Zaterdagavond iu een open bare vergadering het onderwerp„De Hor vorming van het Middelbaar onderwijs." Spr. acht het leerplan der H. B. S. met 5-jarigen cursus te overladen. Ze is een voor bereidend vakschool geworden. Meer oordeel kundige scheiding van leerstof is gewenscht, want thans moet de keuze van een beroep op te jeugdigen leeftijd geschieden. Het groot verschil in leerplan tusschen dat van den 3 en 5-jarigen cursus maakt de keuze moeilijk, en voor velen is het school geld te hoog. Er dient ingesteld te werden een eerste middelbar© school, waarnaast in-J richtingen vau voortgezt lager onderwijs naar behoefte, moeten opgericht worden. Daarop moet volgen eeu tweede middelbare school met twee overheerschende hoofdr'c'n-1 tingen, n.l. d© litter arische en de wiskundige 1 Men zou dus moeten krijgen: een lagere sicihool, lagere vakscholen en eerste middel bare school, waarop volgen middelbare han-j dels- en andere scholen, gymnasia of een tweede middelbare school. Aan het debat namen deel de heeren G- C I Hoogewerff, die zich tegen de éénheidssehool I verklaarde, verder de heeren Moesveld, .Lid- j ner, Westerling en De Raaf. De heer Grondhoud antwoordde dat hij in: Engeland den toestand niet volmaakt v »:d«, j maar, dat hier te weinig aan lichamelijke op voeding wordt gedaan. Het spijt hem, dat de heer Hoogewerff van meening is ver ander Hij vindt, dat de lagere school zelve moet bepalen hoever zij de leerlingen ka a bren gen. Wat betreft Laltijjn en Grieksoh, daarvoor kunnen parallel-klassen gevormd worden. De heer Hoogewerff merkt nog op, dat aan den 3-jarigen cursus een afdeeling B kan toegevoegd worden. Dan heeft men een© goe de voorbereiding voor den 5-jarigen cursus Ee.ni nes. De reeën schijnen zich in de naburige bosschen (tusschen Baarn en L'il- versum) sterk te vermeerderen. Door sommige landbouwers alhier- wordt cr over geklaagd dat deze dieren schade te- brengen aan het te veld staand© koren. La ge Yu ursch e. Ds. Pk. S. Nieme.'jer heeft bedankt voor het beroep bij do Herv. Gemeente te Loonschendijk. Zij die met rijtuig, met rijwielen of automobielen het liefelijke Gooi gaan door- kruisen, nu de lente in het land komt, zullen daar opmerken hoe de wegen verbeterd zijn. Het meest munten uit de mooie, breede we gen door Crailoo. Wie ze nooit bereed of be wandelde, kent een der mooiste plekjes van ons vaderland niet. Do wegen door het schoone landgoed Oud- Bussum zullen ook dra gereed zijn. De Gal- 1 gensteeg ik wilde zoo gaarne dat men. dien I weerzinwekkenden naam veranderdie is nu geheel bestraat en in goeden toestand geko men even als de Huizerweg. Overal eerst© klasse wegen... behalve, be halve de weg waarop al die wegen uitkomen, de Rijksstraatweg tusschen Jan Tabak en het Sanatorie op Laren's hoogte. Die weg zal, vreest men in de buurt, ver slechterd in plaats van verbeterd worden. Want er liggen steenen opgestapeld langs den weg, wordt door een onzer lezers ons mede-ge deeld, die er niet uitzien alsof ze voor het doel goed geschikt zijn. Men vestigt er onze aandacht op en wij, die geen kenners van biksteenen zijn, vesti gen er de aandacht op van hen die het aan gaat. II.bl. Bar nevoid. De klompenmakerskneciht R., tegen wien door het gerechtshof te Am sterdam, als verdacht van diefstal van tam me konijnen, een jaar gevangenisstraf ge- eischt was, is op telegrafisch bevel door de politie alhier gearresteerd, en gevankelijk naar Utrecht, overgebracht. R li e n e n. De heer W. A. Sandbrink heeft, wegens gezondheidsredenen, eervol ontslag ge vraagd als gemeente-secretaris. Vergadering van den raad der ge meente Amersfoort op M'aand'ag den lOen April, des namiddags ten 2 ure, onder voor zitterschap van den burgemeester jhr. Barch- man Wuijtiers. Aanwezig zijn 16 leden. Afwezig de heer C. Th. van Beek. De waarnemend secretaris jhr. S. Mi. van Reigeirfberg V ersluijs leest de notulen van do vergadering van 27 Miaairt, die onveran derd worden goedgekeurd. Ingekomen zijn a. Van Gedep. Staten een besluit tot goed keuring van af- en overschrijvingen van do rekening der dienstdoende schutterij) over 1904 b. Van G. van Ellst een verzoek, het huis aan de Kampstraat tot wederopzegging to uiojgeu 'hurenverzonden naar B. en W.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2