BINNENLAND. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag 12 April. Geopend 10J ure. Onderwijsnovelle. Aan de orde ia de behandeling der artike len. Op art, 1 is een amendement voorgesteld door de heereu Roëll en Bos, betreffende de regeling van het godsdienstonderwijs op do open baro school. De Voorzitter is van oordeel, dat dit amendement als betreffende alleen de openb. school niet kan worden toegelaten. De heer Roëll zet met een viertal voor beelden uiteen, dat de antecedenten der Ka mer een dergelijke toelating wel veroorloven. Spr. meent dat meer op het karakter van het amendement moet worden gelet en dat de Kamer verstandig zou doen, lettende op de antecedenten het amendement toe tr laten De Voorzitter geeft toe, dat er ante- eedenten zijn u.e voor de toelating pleiten, maar er kunnen er even veel. zoo niet meer, aangehaald worden die er zich tegen verzet ten. Met 37 tegen 28 stemmen wordt besloten het amendement niet toe te laten. (Stem ming rechts tegen links). Als nu zijn aan de erde de amendementen van de hoeren Ketelaar en Bes en van den hoer Tydenian op art. 1. De Voorzitter zegt' dat zich ook hier de quaestie voor doet of deze amendemen ten als zoodanig kunnen worden toegelaten. De Voorzitter meent, van niet. Daar deze amendementen de bedoeling hebben de klei ne schooltjes tegen te gaan zou er geen be zwaar bestaan ze toe te laten op art. 54bis of art. 45. Het amendement-Tvdeman gaat nog verderen nog verder gaat een amende ment dat de Voorzitter zooeven heeft- ontvan gen van den heer Van der Zwaag en 5 ande ren, dat z. i. ook niet kan worden toegelaten, omdat 't. het geheele st.l9el van het ontwerp verandert. Do Voorzitter zegt alsnog 6amen dementen-Ketelaar en Tydeman te willen toelaten. Daartoe wordt besloten. Met 38 tegen 28 stesmmen wordt echter besloten het amendement-Van der Zwaagc.s. niet als zoodanig toe te laten. Alsnu is aan de orde het amendement-Ke telaar-Bos, volgens hetwelk het- hoofd der school wordt bijgestaan door tenminste één onderwijzer, zoodra het aantal schoolgaande kinderen meer dan 24 bedraagt; door ten minste twee onderwijzers wanneer het aan tal kinderen 71 en door ten minste drie on derwijzers wanneer het aantal kinderen 121 bedraagt. Voor elke 55 leerlingen daarboven wordt één onderwijzer meer vereisoht, Verder is aan de orde een amendement, voorgesteld door de heeren Smeenge en Ty deman, strekkende om in het belang van het volksonderwijs bij 25 kinderen de aaüstel- ling van een nieuwen onderwijzer verplich tend te stellen; bij 91 kinderen de aanstel ling van twee onderwijzers. De heer VanderZw&agc. s. stelt als nu als sub-amendement op het amendement- Ketelaar voor de cijfers 71 en 121 te ver vangen door 66 en 111 Dit sub-amendement, zegt de voorsteller, beoogt te redden wat er nog te redden valt. Do heer Bijloveld zegt, dat hier niets to redden valt en betoogt, dat het volstrekt nog niet vaststaat, dat met de kleine klassen het beste onderwijs-resultaat verkregen wordt. Maar aangenomen dat het waar is, dan heeft men do mannetjes nog niet. Da geldquaestie laat Spr. dan nog daar. Tot het geen de heeren willen kan niet worden over gegaan, tot wij een betere en een vermeer derde opleiding hebben. Spr. ontraadt dus de amendementen. De Minister ontraadt eveneens de aan neming. Het eerste amendement zou, vol gens raming, één millioen meer kosten en het tweede wellicht 2 ton. Op het standpunt waarop de heeren zich laatsen zouden die 2 ton al gaan stagen tot millioen. Maar afgescheiden daarvan pas sen de amendementen niet in het kader van dit ontwerp, omdat zij de lasten voor de ge meente zouden verhoogen en de geheele ver- rokoniug van art. 4 in de war zouden sturen. De heer Tydeman betoogt dat het ka rakter van de bijzonder school door dit amen dement niet wordt aangetast. Er wordt hier eenvoudig oon waarborg gevraagd. Waar de Min. tot eene vermeerdering van kosten van IJ ton kwam, bij aanneming van Spr.'s amen- demnt komt hij tot f 134.000. De lieer Ketelaar rekent den heer Bijloveld voor, dat er over 6 jaar voldoende onderwijskrachten zullen zijn en betoogt, dat de Staatscommissie voor de reorganisa tie van bet onderwijs niet voor 19il met haar arbeid gereed zal zijn. Spr. blijft dus zijp amendement aanbevelen dat zoowel in het belang van het openb.- als van het bi^. onderwijs is en bij vleit zich dus met de medewerking van den heer Lohm&n. Bij d|e verdere discussie verklaarde do heor T a 1 m a dat op andere wijze aan het verlangen van de vooretellers kan tegemoet gekomen worden, en wel door wijziging van artikel 45 sub. lo. b en daarbij te bepalen dat op scholen van 25 tot 40 leerlingen een tweede onderwijzer kan worden aangesteld met rijkssalans, te be noemen door den gemeenteraad, wanneer die een geschikt onderwijzer kan vinden. De amendementen Kotelaar en Tydeman kunnen volgens het oordeel der Commissie van Rap porteurs niet aanvaard worden wegens het financieel bezwaar en omdat zij buiten het karakter der wet vallen. Do Minister bestrijdt nogmaals do amendementen en zegt dat zijn ervaring in Zwitserland berust op eigen onderzoek. Het denkbeeld doord en heer Talma aan gegeven, wil de min. overwegen wanneer wij aan art. 45 gekomen zijn. De Min. herhaalt dat hij niet vreest het opkomen van een zo groot aantal kleine schooltjes en wijst er nog op dat bij het vermeerderen der quantiteit de qualiteit der onderwijzers wel eens vermindert. Voor ons hooger onderwijs is dat nog zoo erg niet. want daarvoor kan men dan nog krachten in net buitenland zoeken, hetgeen men niet kan doen voor het lager onderwijs. Na nog eenige discussie werd de beraad slaging gesloten. Het eerst komt nu in stemming het sub amendement v. d. Zwaag (2 onderwijzers bij 66 en 3 bij 111 kinderen). Dit amendement wordt verworpen met 53 j tegen 28 stemmen. Het amendement-Ketelaar-Bo6 (2 onder- j wijzers bij 71 en 3 onderwijzers bij 121 leer lingen) wordt verworpen met 48 tegen 33 j stemmen. Het amendement-Tydeman-Sme:nge (bij 25 kinderen één onderwijzer van bijstand) wordt verworpen met 45 tegen 36 stemmen. Door de heeren Ketelaar en Roessingh is als amendement voorgesteld, strekkende om het minimum salaris te bepalen 1. voor het hoofd eener school: a. met minder dan 5 dienstjaren f 750; b. met meer dan 5, doch minder dan 10 dienstjaren f 800; c. met 10 en meer doch minder dan 15 dienstjaren f 850. d. met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f 900; e. met 20 en meer dienstjaren f 950. De bedoeling van dat amendement is volgens de toelichting de thans geldende bepalingen te herstellen, daar er geen en kele reden is om af te wijken van de bepar lingen van 1889 en 1901. Bovendien bestaat er een correctief, n.l. de vaststelling der bezoldiging door Gedep. Staten en hooger beroep op de Koningin. Door den heer Van Wijnbergen en 4 an deren is een amendement voorgesteld, strek kende om de vergoeding voor huishuur te laten aan den onderwijzer-weduwnaar, die inwonende kinderen heeit. De heer Roessingh betoogt, dat de voorgestelde belastingtabel onjuist is en zeer verkeerd is voor het bepalen van den levens standaard. Spr. betwist dat in een kleine gemeente het leven goedkooper is en het tractement daar lager kan zijn. De heer S m i d t steunt het amendement- Ketelaar-Roessingh. Ook hij vreest nadeelige gevolgen van de classificatie der gemeenten. De heer Ter Laan bestrijdt mc; de classificatie, die aanleiding zal geven tot nog grooter trek van onderwijzers van het platteland naar de groote steden. De Minister zegt, dat men aan bijz. en openb. onderwijs gelijke vergoeding wil lende uitkeeren, tot geen ander stelsel kan komen dan hier gevolgd is. Hoe is nu de regeling voor het openb. onderwijs. Er bestond oen minimum-salaris voor het ge heele land, en bleven gemeentebesturen te lang vasthouden aan dat minimum, dan konden Gedep. btaten tusschenbeide komen. De nu voorgestelde classificatie beoogt om zoo dicht mogelijk te komen bij de salarissen in de verschillende steden van ons land met do noodige gradatie. Door het amendement-Ketel aar-Roessingh zou het doel van het ontwerp feitelijk wor den verijdeld. De minister aou niet zijn tegen een amendement om voor den hoofdonderwij zer als diensttijd te rekenen diens geheelen diensttijd als onderwijzer. Tegen het amende ment-Van Wijnbergen heeft de minister redac tie-bezwaren. De heer Van Wijnbergen wij zigt het amendement in dien zin, dat de huur toelage wordt gelaten aan den onderwijzer weduwnaar, die minderjarige inwonende kin- dern heeft. Heden te 10 uur behandeling der traktaten. Regeling van Werkzaamheden. Besloten wordt de volgende week niet te vergaderen en de eerste vergadering weder te houden op 26 April, voorm. 11 uur. Nog wordt besloten het wetsontwerp be treffende den caissonarbeid nog te behandelen na de kabel verbindingen. Op een vraag van den heer De Vries zegt de heer Lohman dat het verslag der Com missie van Voorbereiding betreffende het Vaccinowetje verleden jaar Juni aan de re geering is gezondeu, doch nog ge:n antwoord is ingekomen. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 13 April 1905, bevat de volgende Koninklijke besluiten' op verzoek eervol ontslagen als plaatsver vangend griffier bij den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten, mr. j. A. da Jong; op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de le luitenant op non-activi teit J. Tersteeg, van het wapen der infan terie; ter belooning van officaeren, onderofficieren en militairen beneden dien graad van bet Ned. Ind. leger, die zich hebben onderschei den gedurende ten tocht naar de Gajo- en Alaslanden, van Februari tot Juli 1904 is a. bepaald dat in de registers van de kan selarij der Nederl. orden worden ingeschre ven als ridder 4e kl. M. W. O. de Eier na te noemen gesneuvelde dan we! aan hunne voor den vijand toekomen wondoverleden mili tairen G. J. A. van Zijl, Luropee6ch sergeant;. J. Anakotta, Ambo mee sch sergeant, beiden van het corps marechausseeH. Ladouw, J. Sahe- tapy, Djoema J.. Sopacoeateroe, P. Karun- deng en P. Wattimury, allen Amboineesche maréchaussée'sLadokoppe en Ressodikro- mo, beiden inlandsche maréchaussees; b bevordderd tot ridder 3e kl. M. W. O. do kapitein van bet korps maréchauss'e W. B J. A. Schepens; benoemd tot ridder 4e klasse M. W. O. do kapitein bij den generalen staf J. J. Stolk (se dert teruggeplaatst bij het wapen der infan terie,) de le luitenants van het korps mare chaussee J. W. Ebbink, en H. Th Aukee, de 1. luitenant W. R. Winter en de sedert tot dien rang bevorderden 2e luitenant J. van Braam Morris, beiden van do infanteriede officier van gezondheid 2e kl. van den ge neeskundigen dienst H. M. Neob, sedert be vorderd tot officier van gezondheid le klasse do Europeesche sergeanten van het corps marechaussee G. W. C. Emon it, S. R. Deur- sen, M. F. Baak en M M. Odorfer, de Am boineesche sergeant S. Patirane, de inland sche sergeanten Ngadigo en Sapan, de Am boineesche korporaal S. Ohollo, en de inland sche korporaal Saridjo. allen van het korps marechaussee, de Amboineesche marechaus see J. Sarimanilla. J. Jansen, H. Tetehuka. D. Leatemia. S. Singal, J. T halelo. J. Leka- tompessv, N. Diaa, M. Manuhutu, J. D. To- mabua, L. Sumanpouw, A. Makal, S. Tanod en A. Sondak, de inlandsche mareci:....;. ss AdocAni en A. Manoeël d. liegiftigd met de eeresabol met ge bruikelijk opschrift de le luit. van het korps maréchaussees G. F. B. Watrin, en e. bepaald dat bij afzonderlijke dagorders in Indië en Nederland eervol zullen worden vermeld de kapitein H. R. Th. A. de Graaf en de lo luit. W. Lasonder, beiden van de infanterie; de Europ. sergeanten van het korps maréchaussee J. Dorst, J. A. K. G. van Seters, K. R. Sauer, G. A. C. Belling en K. Buiter de Europ. sergeant der in fanterie Ch Dirk sen, de Europ. fuseliers K. a. Keller, M. Stougie en C. L. Hendrikus- sen, de Europ. sergeant-riekenopziohter J. A. W Zeiler, en de sedert tot korporaal bevor derde Europ. soldaat-ziekenverpleger J. Sto ker, beiden van den geneeskundigen hospd- taaldienst benoemd tot ridder 4e klasse M. W. O. de va bet leger hier te lande bij dat in Ned.- Indië gedetacheerde le luit. der artillerie J. Ch. J. Kempees. benoemd tot aiilitie-tweede-luitenant bij liet wapen der infanterie by het regiment grenadiers en jagers de mili cien-sergeanten H. V. B. Wijnmalen, J. J. Fels, N. P. Steinweg, A. Sprenger, H. J. Ker- ner, M. ten Broek, A. Visscher, J. A. van Lede, C. A. J. Dijkstra. J. A. M. Beukers, J. H. Krak, O. Iken, W. N. Rinnooy, F. M. Kat tenburg, E. Hübnex, W..T- van Hulst, P. C. Appel en H. D. Döbken, aften van het korps bij het 1ste regiment, de milicien-sergeanten T. Nieboer, M. Knorringa, J. Boerboom, allen van het korps. G. Dijckmeester, van het. 3ste regiment, en H. G. J Nijkamp, mede van net korps bij het 2de regiment, de milicien-sergeant H. T. Klinkenberg, t :i het regiment grenadiers en jagers bij het 3de regiment-, de milicien-sergeant C. de Brey, van het regiment grenadiers en jagers bij het 4de regiment, de milicien-sergeanten W. Simon Thomas, A. de Kroes, beiden van het korps. J. Donker, van het regiment grena diers en jagers. L. G. van Steyn, C. W. de Vries en W. J. L. Verbeek, allen van het. korps bij het 5de regiment, de milicien-sergeanten J. C. A. de Kruyff, A. Mulder en H. Bos, allen van het korps bij het 5de regiment, de milicien-sergeanten H. L. G. Schutjes, van het korps, W. H. Sta ring, van het 7de regiment, en D. H. van den Broeke, van het korps bij het 7de regiment, de milicien-sergeanten W. C. de Jong, J. H. M. Besseling, J. L. flen sing, 0. W. Kunst, W. Brouwer en M. F. Co: vens, allen van het korps bij het 8ste regiment, de milicien-sergeanten A. P. Benjaminse, J. P. Servatius en H. M. J. E. A. Schoenmaeckers. allen van het korps bij het 9de regiment, de milicien-sergeanten IJ. Oosten, H. Meule kamp, E. Wijk, E. E. Creützberg en P. Albarda, allen van het korps bij het 10de regiment, de milicien-sergeant G. Vierkant, van het korps. H. M. de Koningin-Moeder had giste ren aan het dejeuner genoodigd den afgetre den Ruseischen gezant bii ons Hof, ridder De Struve. Baron Von Engel, kamerheer in bui tengewonen dienst van Z. K. H. den groot hertog van Meeklenburg-Schwerin en dienst doende bij Z. K. H. den Prins dei Neder landen, is benoemd tot dienstdoend kamer heer van Z. K. H. den groothertog van Mecklenburg-Schwerin en zal met 1 Juli a. s. den porsoonlijken dienst van Z. K. H. den Prins der Nederlanden verlaten, om naar Mecklenburg terug te keeren. De gewone audiënties van de ministers van buitenlandsclie zaken, ad interim, marine en koloniën, zullen Vrijdag 14 dezer, die van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 15 dezer u'.ct plaats hebben. V i o e - p re si d e n t Raad van Indië. Naar het Hbld. verneemt, heeft de heer P. M. L. de Bruyn Prince, die in Sep tember 1904 optrad als vice-president van den Raad van Neil.-Indië, tegc:- Augustus a. s. ontslag uit 's lands dienst gevraagd. Zooals bekend is, was de heer Prince smds geruimen tijd van plan, dit- jaar naar Nederland terug te keeren het blijkt nu. dat hij zich door de benoeming tot vice-president niet van zijn voornemen heeft laten afbrengen. Wanneer 'e vorige vice-president, mr. T. H. de Meester, thans wegens ziekte met ver lof hier te lande, door de geneeskundige com missie weder voor den Indischen dienst wordt goedgekeurd, ligt- het voor de hand dat nij geroepen zal worden, zijne oude plaats weder in te nemen. Men meldt uit 's Gravenhage Met bevcstigiEg van vroëgere berichten kan thans worden medegedeeld, dat met ingang van 10 dezer vice-admiraal W. J. Derx eer vol is ontheven uit zijn betrekking van direc teur en commandant der marine te Amster dam, en de kapitein ter zee J. van den Bosch, hoofd van het. vak van uitrusting bij 'sRijiks werf aldaar, belast is met de waarneming van genoemde functiën. Thans is hier offioieel mededeeling ontvangen, \dat d^j Keizer van China, heeft benoemd tot Arbiter bij het Permanent Hof van Arbitrage te fs Gravenhage Z.Exc. Wu- Ting-Fan, oud-gezant van China te Washing ton. Het vaccine-wetje. De Kamer-Overzicht-schrijver van het Handelsblad zegt aan het slot van zijn be schouwing over de zitting van gisteren „In den loop van de zitting heeft de heer De Vries nog gevraagd hoe het nu toch stond met het vaccinewetje. Enfant terrible! Want nu moest de heer De Savornin Lohman, de voorzitter der commissie van voorbereiding, wel verklaren dat de com missie het Voorloopig Verslag over dat wetje reeds in Juni van het vorige jaar aan de regeering had gezonden en dat er nog geen antwoord was gekomen Wel zoo. het is dus de regeering zelve die hier schuldig staat aan engelenmakerij. Hoo zit dat toch? Deze regeering gaat immers zie de Me morie van Antwoord op de Al gein eene Be schouwingen over de laatste Staats begroe ting zoo prat op haar werkzaamheid, op haar noesten vlijt. En ze heeft immers ook getoond dat ze hard werken kanals zo w«l. Want juist de minister van Binnen landsche Zaken heeft immers het land ver baasd door de snelheid waarmee hij memo ries van antwoord weet af to vuren als het eon onderwerp geldt waarmee hij haast wil niakeu, zooals b.v. het binnenhalen van sub sidies voor het bijzonder onderwijs. De Memorie van Antwoord op een onnoo- zel wetje als het vaccine-ontwerpje moet dus kinderspel voor hem zijn, moet hem nauwe lijks meer hoofdbrekens kosten dan een paar driestarren. Vanwaar dan deze zonderlinge ministe- rieele traagheid in het beantwoorden en voor behandeling gereed maken van oen immers zoo bij uitstek christelijk ontwerpje? Is de minister misschien bang het christelijke zout zou immers in de aardap pels gekookt worden? dat de christelijk heid van de vaccinewet sommigen broederen wat te hartig zou kunnen zijn of dat deze aardappel nog wat te heet is voor vele coalitielippen Het is een „christelijk" mysterie Arbeidscontract. Naar De „N. Ct." met zekerheid verneemt, bestaat het stel lige voornemen het ontwerp-Arbeidscontract nog vóór de Kamer voorgoed uiteengaat te behandelen. Het besluit va:a den gemeenteraad van Mijnsheerenland tot sluiting van de koffie huizen aldaar op Zon- en Christelijke feest dagen, is door Gedep. Staten van Zuid-Hol land vernietigd als in strijd met de wet. De alphabetische aanbeveling vóór se cretaris der gemeente Schoonhoven bevat de namen van de heeren G. W. v. Duyl, secre taris te Grocde en Nieuwvliêt en A. R. Veen- stra, adjunct-commies ter secretarie te Rot terdam. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer Th. H. E. ba ron Nahuijs, lid van de Ridderschap van Gel derland, oud-rijksontvanger, laatstelijk te Gorinchem, en vroeger controleur bij 's rijks belastingen. De teraardebestelling zal op (Oud) Eik-en- Duinen te 's Gravenhage plaats hebben aan staanden Zaterdag "om 111 uur van het sterf huis. Gisterenmiddag is t Haarlem in den ouderdom van 67 jaar overleden jhr. J. J. Sandberg, oud-majoor van bet Nederlandsch- Indische leger. Te Brielle is overleden de kantonrech ter mr. J. F. W. Veeren. Tevoren was hij griffier bij het kantongerecht te Woerden en werd br, Kon. besluit van 27 Febr. 1888 tot kantonrechter te Brielle benoemd. Tot lid van den Brielscben gemeenteraad gekozen, werd hij als zoodanig den 29en Juni 1897 geïnstalleerd. Hij bleef lid van den Raad tot den 30en November 1900, toen hij zijn ont slag nam. Te Rotterdam is in den ouderdom van 46 jaren overleden ds. J. van der Veen, le dikant bij de Ned. herv. gemeente al da i~. Ds. Van der Veen deed in 1880 voor het- provinciale kerkbestuur van Utrecht zijn pro- ponents-examen en was achtereenvolgens als predikant werkzaam te Ros&um, Lang weer en sedert 19 April 1891 te Rotterdam. Te Baarn is in den ouderdom van 60 jaren overleden mej. M. H. Vleming, die ge durende 39 jaren directrice was van de Chr. Bewaarschool, genaamd „de Amalik -school" Om hare trouwe plichtsbetrachting en voor- beeldelooze zorg voor de aan haar toever trouwde leerlingen genoot zij de algsrieeue achting. Ter aardebestelling op de algemeeue be graafplaats te Baarn op Zaterdag 15 April Woensdagmiddag werd te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer R. J. Weber, oud-gezagvoerder van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland", lid van den Raad van Tucht. Aan de groeve herdacht mr. J. Vogel, voor zitter van dsen Raad, de verdiensten van den overledene. Een zeldzame vondst. Te Die ver (bij Meppel) is een ongeschonden urn gevonden. Een Vikinger boot. Bij het bou wer. van een nieuwen molen in Neuenhaus (Duitschland) in de buurt van Schoonebeek, kwam een oude Vikinger boot voor den dag. Dfeze verrassende vondst werpt een merk waardig licht op de uitgestrekte verwoestin gen der oude Noormannen. De eigenaars van het bouwterrein zijn an plan de boot, die zulk een groote historische waarde heeft, aan het Museum van Oudheden te Osnabrück af te staan. Ass. Ct. aWegens het aanstaande Paascbfeest wordt door de Stoomvaart-Maatschappii „Zee land" geen vleesch verscheept op Donderdag 20, Zaterdag 22 en Zondag 23 April a.s., in verband waarmede de snelgooderentrein der Staatsspoorweg-Maatschappij van Leeuwarden en Groningen naar Vlissingen niet zal loopen op Woensdag 19 April, terwijl die trein als gewoonlijk ook niet zal loopen op Vrijdag i en Zondag 23 April. Op Zaterdag 22 April loopt die snelgoederntrein wel, opdat het daar mede vervoerd wordende vleesch Maandag 24 April verscheept kan worden, daar op Zon dag 23 April geen goederen ten vervoer wor den aangenomen. Op Paaschmaandag 24 April zal bedeelde snelgocderentrein loopen en voor de aanbieding ten vervoer op dien dag op de; gewone wijze gelegenheid bestaan. Bij de Staatsspoorweg maatschappij: be staat het plan ook dit jaar weder in binnen ver keer uit te geven de bekende vacantiekaarten tegen de prijzen van f 4, 3 en f 2. Het voornemen bestaat echter niet deze kaarten ook geldig tc doen zijn naar Luik, zooals de zer dagen werd medegedeeld. Z u i d-H oil. E1 e c t r Sp.-M ij. In de dezer dagen onder voorzitterschap van mr. F. S. van Nierop gehouden algemeene vergadering va de Zuid-Hollandsche Electri- scke Spoorweg-Maatschappij waren vertegen woordigd 2997 aandeelen, uitbrengende 13 stemmen. Door den voorzitter werd een woord van warme hulde gewijd aan de nagedachtenis der heeren C. de Bruyn. directeur, en J. Drost., commissaris, beiden overleden. De balans 1904 werd goedgekeurd. In de vacature in de directie werd voor zien door do benoeming vaa don heer H. N. Franfois terwijl als commissaris werd gekozen de heer G. H, Hintzen te Rotterdam. De aan de beurt van aftreding zijnde com missaris mr. F. S. van Nierop werd herkozen. Uit het door de directie uitgebrachte jaar verslag blijkt dat de uitvoering de. werken met kracht wordt voortgezet. Met behulp van de in 1904 verkregen ont eigeningswet hoopt men dit jaar in het bezit te komen van alle voor den aanleg benoodig- de gronden. Een slaapwagen Vlissingen iBe r 1 ij n v.v. Men meldt; De Koninklijke Nederlandsobe postroute LondenQueensboroVlissingen zal met den aanstaanden zomerdienst, wat hare aanslui tingen betreft, opnieuw eene belangrijke ver betering ondergaan. Met ingang van 1 Mei a.s. zal namelijk op de dagboot, die te 6.30 nam. te Vlissingen arriveert, een slaapwagen VlissingonBerlijn correspondeeren, terwijl ook in den terugkee renden trein, die 10.20 voorm. te Vlissingen aankomt, en op de dagboot naar Londen correspondeert, een slaapwagen Berlijn Vlissingen aanwezig zal zijn. Zoo wordt dan voortdurend gewerkt aan het plan, deze Nederlandscbe postroute meer en meer te volmaken. Om slechts enkele voorbeelden te noemen uit den jongst ver loopen tijdMet ingang van den zomerdienst 1904 werd een tweede c(oorgaanden wagen VlissingenWeenen en terug ingelegd, aansluitende op de nachtboo ten. Voor dien tijd was er alleen een Wee- ner rijtuig in de treinen, correspondeerende op de dagbooten. Voorts werd in den loop des vorigen jaars een slaapwagen VlissingenHamburg en te rug in dienst gesteld. En thans zullen ook de reizigers van en naar Londen over Vlissingen naar en van Berlijn en tusscken gelegen plaatsen van een fraai ingerichten „sleeping car" gebruik kun nen maken. Nadere bijzonder heden zullen spoedig wor den medegedeeld. Automobieltreinen. Naar het Hbld. uit goede bron verneemt, Heeft zich een maatschappij gevormd, die zich de exploi tatie van automobieltreinen ten doel stelt. Voor de ontworpen lijn Tiel"s Hertogen bosch, over Dreumel, HeerewaardenRossum, Driel, Hedel en Orthen is reeds het benoo- digde kapitaal bijeengebracht. Men wacht slechte met de exploitatie op de besluiten van gemeente- en polderbesturen, betreffende rente-garantie voor de eerste jaren, welke garantie, met 't oog op de matige exploitatie kosten en de vele plaatsen, die bij de verbin ding belang hebben, voor elk niet hoog wezen kan. Tentoonstelling van elec- tro-technische industrie. Voor de uitvoering van het plan tot het houden eener tentoonstelling van nationale electro- technische industrie in het Gebouw voor toe gepaste Natuurkunde en Electro-tecüniek te Delft, heeft zich een regelings-commissie ge vormd, waarvan prof. J. A. Snijders wel het eere-voorzitterschap heeft willen aanvaarden. In afwijking van het oorspronkelijk plan is besloten de tentoonstelling te doen plaats hebben bijl gelegenheid van eene vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs in het laatst van September a.s. Met uitzondering van onbeduidende on- derdeelen zal uitsluitend Nederlandsch fabri kaat worden toegelaten. Electrische stroomen met spanningen tot 220 volt zullen, voor zoover de bestaande in richtingen het toelaten, gratis verkrijgbaar zijn. De commissie hoopt, dat deze tentoonstel ling de volle sympathie van h.h. fabrikan ten mag verwerven en dezen door hunne in zendingen zooveel mogelijk zullen bijdragen tot het bevorderen an de belangen der na tionale industrie en het electro-technisch on derwijs. De regelings-commissie bestaat uit de hee ren; L. H. N. Dufour te Utrecht, voorzit ter G. J. van Swaaij te Delft, C. L. van der Bilt te Den Haag en J. M. G. Soheffer, se cretaris, te Hof van Delft. In. de algemeene vergadering van het Centrale Comité voor de Concours Hippique in Nederland te Arnhem gehouden, zijn de statuten goedgekeurd en werd het bestuur benoemd. Tot eere-voorzitter werd met algemeene stemmen gekozen luitenant-kolonel K. D. Punt, tot eerste voorzitter H. J. baron van J Tn van Westcapelletot tweede voorzit ter jhr. mr. W. v. Alberda v. Ekensteintot secretaris-penningmeester A. v. Hoboken van I-oedekenskerke en tot verdere leden van het hoofdbestuur Franquinet, jhr. von Wrange! auf Lindenberg, W. C. Momma en A. Mos. Derde gasfabriek te Amster- d am. Naar het Hbld. verneemt, zijn de plan nen voor den bouw eener derde gasfabriek op de door de gemeente in den Duivendrecht- schen polder gekochte gronden, reeds zóó ver gevorderd, dat binnenkort een voordracht voor den bouw daarvan te wachten is. De bedoe ling zou wezen de derde fabriek in den loop van 1908 in gebruik te kunnen nemen. Manden-en hoepel-industrie. Daar 's Hertogenbosch het middelpunt vormt van de streek waar de mandenmakerij een tak van nijverheid is, die aan honderden per sonen een bestaan oplevert, is het begrijpe lijk dat op de Bossche marktdagen d. i Woensdagen levendigen handel wordt ge dreven in alles, wat maar eenigszins met deze industrie in verband staat. Reeds lang werd de behoefte gevoeld aan een lokaal, waar belanghebbenden gelegen heid hadden elkander geregeld te ontmoeten, om daardoor gemakkelijker tot afdoening hun ner zaken te geraken. Thans is besloten om in het van ouds be kende café-restaurant „Het Parlement" een beurs op tc richten ten gerieve van manden makers, hoepelmakers, handelaars in daar voor benoodigde materialen, fruitkooplieden en verder van allen, die belangen kunnen heb ben, die hetzij rechtstreeks, hetzij zijdelings met bovengenoemde industrie in verband staan." Do staking te Maastricht. Te Maastricht heeft zich de staking in het schrijwerkersvak sedert verleden week uit gebreid. Een veertigtal werklieden hebben het werk neergelegd. De patroons willen va geen toegeven weten en eenigen hunner heb ben vast besloten geen der stakers weder in

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2