285, Tweede Ktlnd. a>de Jaargiuije. Zaterdag 15 April 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Par 8 maanden voor Amersfoortf 1.25. Idem franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deie Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur '•morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—5 regels••••••••f 0.75. Elke regel meer- 0.15. Oroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Een# circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Do Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het. door den Directeur van 'srijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoir verklaard kohier No. 5 van de belas ting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1904/1905, aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter Rand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aan slag op den bij1 de wet bepaalden voet te vol doen. j Gedaan en op do daarvoor gebruikelijke plaat- j sen aangeplakt te Amersfoort, den 14. April 1905. De Burgemeester voornoemd, WUTJTIERS. OOST-INDIË. Wij lezen in de Ja.va-Bode „Er doen wonderlijke geruchten de ronde omtrent het opgeven van het aan den land voogd toegeschreven plan, om den raad van Indië naar Buitenzorg over te brengen. „Het zal/ naar aanleiding hiervan, mis schien niet overbodig zijn hier te herhalen, dat het plan hiertoe niet van den gouver neur-generaal is uitgegaan, gelijk ook niet mogelijk zou zijn geweest, maar dat het in Den Haag is geopperd, en wel voornamelijk op instigatie van den oud-vice-president mr. De Meester. „Het is ons bekend, dat. de landvoogd in begiusel niet tegen het denkbeeld is gekanr, maar het hoofdbezwaar is gelegen in de kos ten van een vergadergebouw, die op f 150,000 worden geraamd. „Begin van uitvoering is nog niet aan het denkbeeld gegeven, dat zelfs nog niet eens vasten vorm heeft aangenomen. En van het aankoopen van bouwterrein te Buitenzorg, doo- leden van den raad van Indië, gelijk ook menigeen weet te vertellen, is evenmin iets waar." Uit Atjeh schrijft men aan het Hbld. „Dezer dagen is in het Advertentieblad van Atjeh met een enkel woord meegedeeld, dat bij gouvernementsbesluit van 18 I*ebr. de h.h. Welsink, resident van Tapanoeli, en H. Colijn, kapitein, belast met de politieke aanrakingen met de Gajo- en Allaslandcn, te zamen in commissie zijn gesteld, ten einde voorstellen te doen betreffende eene zake lijke, rationeel© en voor de schatkist meest voordeelige regeling van de gehcele bestuurs inrichting en de troepen-legering in de resi dentie Tapanoeli. De heer Colijn zal zich, ter voorbereiding dezer opdracht, eerst naar Buitenzorg begeven; alle civiele en militaire autoriteiten ontvingen den last, hem inzage te geven van alle verlangde archiefstukken daarna volgt van beide heeren, voor zoover noodig. plaatselijk onderzoek en hun, recht streeks aan de Regeering in te dienen ver- slag. Het zal uwen lezers wellicht belang inboe zemen, te vernemen dat liier ecne proef wordt genomen die vermoedelijk, bij welsla gen, op de andere gewesten der Buitenbezit tingen op dezelfde wijze zal worden voortge zet. De heer Colijn, in wien de gouverneur- generaal (te recht!) groot vertrouwen stelt, zal dan vermoedelijk het leger verlaten en in eene passende bétrekking (inspecteur der buitenbezittingen?) in het civ'ele overgaan. Aldus zal gaandeweg eene algemeene re organisatie tot stand kunnen komen, die, ook met het oog op 's lands geldmiddelen, hoog noodig is. Onze buitenbezittingen zijn bij horten en stooten uitgebreid, wat aan leiding gaf tot vermeerdering van personeel, al naar de meening van de machthebbenden van het oogenblik hier een resistent, daar een controleur, elders een posthouder, dan weer een officier, met civiel gezag belast zonder dat de te verriohten arbeid met de verschillende rangen in evenredigheid was. In de Minahassa, met hare betrekkelijk ont wikkelde inlandsche hoofden, vindt men meer controleurs van het binnenlandsoh bestuur dan in eene groote residentie op Java Vereenvoudiging, ook in andere opzichten, kan langs dezen weg bereikt wordenwaar om moet, op betrekkelijk kleine plaatsen, het eene bouwwerk door het civiel best-uur, het tweede door den waterstaat, het derde dooi de militaire genie worden uitgevoerd? Ook een verstandig gebruik van voldoend ontwik kelde inlanders in verschillende functiën, welke thans „uit kracht van gewoonte" door Europeanen worden vervuld, zal thans onge twijfeld een punt van overweging uitmaken... Wij raeenen dat het hier doo rde regeering genomen initiatief alle toejuiching verdient en er veel kans is, dat het rijke vruchten af werpt." Van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden is on der dagteekening van 11 Maart, het volgend telegram ontvangen Den 25. Februari werd nabij het bivak Teunom eene patrouille van 10 karabijnen door pl. m. 25 Atjehers met het blanke wa pen aangevallen. Onzerzijds gesneuveld 2, ge wond 5 marechaussees4 karabijnen gingen verloren. Vijand liet 1 doode liggen, buit I voor la ad. Java Ct. j Den 15. Maart werd uit Koeta-Radja aan de Java-Bode geseind De le-luitenant der marechaussee O. L. Brewer overviel aan den Kroeng Toet. Meu- laboh Toekoe Tandi met zijn bende. Het ben- dehoofd en vier volgelingen, waaronder Teungkoe Karna, sneuvelden. Buitgemaakt werden 2 Beaumontgeweren, munitie en blan ke wapens. Bij' een'patrouille naar Geumpong Raja in het- Pidiësche werd door een klewanghauw aan liet onderbeen licht gewond do Europee- sc-ho fuselier Wagenaar. Vier van de vijf aan- renders werden neergelegd. Bali. In verband met de jongste tele grammen uit Batavia betreffende Bali, ne- meu wij hieronder een bericht op, dat den 16eri Maart jl. uat Soerabaja aan de Java- i Bode werd geseind „Uit een persoonliik onderzoek, ingesteld j door den resident van Bali en Lombok, J. j Eschibach, vergezeld door den controleur 9warts, te Badoeng, is gebleken, dat de dief stal en de zeeroof ten nadeele van de Sri Poemala, wel degelijk door de inwoners van Badoeng hebben plaats gehad. Zelfs is van het wrak een deel van den koperen huid ge stolen. „De radjas blijven halsstarrig weigeren de geëischte 3000 rijksdaalders schadevergoe ding te betalen. „Daarop word de blokkade op kosten van het landschap ingesteld. ,Toen do hoofden van Badoeng den radja aanboden de geëischte schadevergoeding te voldoen, weigerde hij nog. ..De bestuurders van andere Balisohe rijik- jes verklaren den eiscb van het gouverne ment billijk te zijn en volgens de adat. „Van hulp, door Gianjar, aan Bandoeng beloofd, is niets bekend. De resident acht zich volkomen in staat dë zaa-k verder af te handelen." Uit Banjoewangi schrijft men aan het Soer. Hbl. Er bevinden zich hier op het- cogenblik verscheidene Chineezen, op Bali woonachtig, wien verboden is, naar het eiland terug te keeren met het oog op de blokkade. Berich ten uit Bali melden, dat niet alleen de be volking uit Badoeng, in het wit gekleed en van top tot teen gewapend is, maar dat die van Kloengkoeng en Tabanon aan de agia- tie deelneemt. De inlanders houden dag en nacht aan het zeestrand de wacht, daar zij een spoedige komst van onze soldaten ver wachten. Het gerucht doet de ronde, dat de radja's der beruchten plaatsen niets anders doen dan schuivenzij moeten door het opi um zoo beschonken zijn, dat zij bij een flin ke» rukwind tegen den grond slaan. Alle prentahs worden door de priesters gegeven, die inderdaad als de heerschers beschouwd moeten worden. De radja's gaan met alles wat zij verordineeren acooord. Kloengkoeng ligt in de onmiddelijke nabijheid van Ka- rang Asem, en de regeering zal daar reke ning mede moeten houden. De oorlogsche- jen komen hier af en toe aan om de post te lalen. B ome o. Luitenant Christoffel is er al weer op uit, met onbekende bestemming, zegt het Bandj. Nieuwsbld. Als gids gingen met hem mede Temangoeng Silam en Sahe bar, die een tijdje geleden bij Batoe Boea door een vijandelijk schot gewond werd. Men vermoedt dat het doel van den tocht de bovenloop van Soengei Laoeng is. De hulptroepen uit Doesson Timor wer den den 22en Februari bedankt. Hun aan voerder, het districtshoofd Kiai Goentik, bleef echter nog om op de terugkomst van luitenant Christoffel te wachten. Onder dagteekening van 7 Maart seinde de resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo als volgt Blijkens zooeven ontvangen journaal van luitenant Christoffel is vijandelijke benting te Toembang Koetjoe bovenstrooms Paboeat waarin twee dagen te voren de Soerapati's en Antoeng Koewing zioh nog ophielden, door hem genomen. Zes vijanden sneuvel den, twegewond; buitgemaakt drie achter- laadgewereu. Onzerzijds geen verliezen. (Java Ct Aan eenige particuliere brieven ontleen de het Band je rei asi us Nieuwsblad de volgen de bijzonderheden aangaande de jongste ge beurtenissen in de Boven-Doesoen Toen in den loop van Januari luitenant Christoffel zijn actie begon, trok hij den 16©ni de soengei Bitan over. Daar werden de marechaussee in den rug beschoten. Zij maak ten onmiddellijk keert en vervolgden den vijand tot het eerste huis. hetwelk onder snelvuur genomen werd. Bij die gelegenheid vielen drie opstandelingen vier geweren vielen in onze handen. De eigenaar van het huis, die gewond werd, vond nog tijd om te vluchten. Het huis werd daarna verbrand. I>en 18e» Januari maakten de maréchaus see weer een tocht, waarbij ze drie vijanden neerlegden en vier geweren buit maakten. Ook dezen keer lieten zij het huis der vijan den in vlammen opgaan Luitenant Christoffel schijnt echter met zijn hardhandige manier van aanpakken ook gaarne mildheid te verbinden en zoo moge lijk liever vijanden voor zich te winnen dan ze te dooden. O. a. ">nd hij Sahebar, iemand uit Soengei Laoeng, wiens familie vooral in Batoe Boea woont, hadji Mataip en diens broeder Hadju Mohamad van Pceloe Kala- dan naar boven om aan hun familieleden enz. kennis te geven dat iedereen, die zich gewil lig aan het bestuur onderwerpen wilde, daar toe gelegenheid had en naar Poeroek Tjahce Kon komen. Aan deze beide mannen weid voor de vervulling hunner opdracht tien dagen tijd gegeven. Do tien dagen gingen voorbij, maar de beide gezanten keerden niet terug. II geheim werd opgehelderd door hadji Djait-, die den 21sten kwam om te berichten dat Sahebar en hadji Mataip dood waren. Zij waren reeds op dc.i terugtocht, teen ze te Langkang, niet ver van Batoe Boen. be schoten werden, waardoor beiden vielen. 2- nine hoofden werden aan Raden Na-oen gezonden, die op zijn oud dajaksch daarcvei feest vierde (taharang). Men meent dat Akoe-o bin hadji Boeana en een zekere Nasat, in gemeenschap met enkele paris, behoorende tot de volgelingen van Temanggoeng Etjoet, de moordenaars der gezanten zijn Het Soer. Hbld. van 17 Februari schrijft: Uit het heden ontvangen Bandj. Nieuws blad blijkt, dat luitenant Christoffel den voorspoedigen afloop van zijn tocht naar de verblijfplaats van den pretendent-sultan voor een groot deel te danken heeft aan Temang goeng Silam. Hebben andere gidsen de onzen herhaaldelijk om den tuin geleid, deze is vol gens het Bandjermasinsche blaadje betrouw baar gebleken. Hij heeft- zelfs den preten dent-sultan en de zijnen op een dwaalspoor gebracht door hun wijs te maken, dat de onzen per stoomschip Otto zouden oprukken en den 24sten Januari bij Menjakoe aan wal zouden gaan. Dit had tengevolge, dat de menscien van den pretendent-sultan de wacht hielden aan den rivierkant, toen Temang goeng Silam luitenant Christoffel en zijn wak kere marechaussees bij nacht en ontij langs sluipwegen en voorbij gevaarlijke punten naar de verblijfplaats van Goesti Mohamed Seman, den pretendent-sultan, bracht. Zóó goed werkte do list, dat de Otto, naar Men jakoe stoomende, daar zwaar vuur kreeg, ter wijl de woning van den pretendent-sultan van slechts weinige wachtposten voorzien was. Een van de twee geweren, welke de Pegoes- tian bij zich had en met welke hij zijn leven wilde verdedigen, was een donderbus! Het Bandjermasinsch Nbl. vernam, dat de bevolking der Boven-Doesoen, die aanvanke lijk het sneuvelen van den pretendent-sultan maar niet wilde gelooveu, en een weifelende houding bleef volgen, nu in drommen naar Poeroek Tjahoe stroomt, om haar onderwer ping aan te bieden. Iu den Boven- Ka-poe as wordt de toestand van lieverlede geregeld en beter. Een patrouil le, onder luitenant Onvlee, die een t-ocht maakte naar Djaloekan, Oeliing Hamparang, Mampoet en Oeriug, heeft op deze reis niets bijzonders ondervonden. Wel vonden de on zen hier en daar door de eigenaren verlaten tuinen, maar terecht werd daar in geen aanleiding gevonden tot eenig vijandelijk optreden. Intusschen krijgt- ook het civiel bestuur in Ie handen van kapitein Do Klerck, meer en meer in vloed, en het is te verwachten, dat de veer- tiendaagsclie vergaderingen der hoofden, te Djangkang, met de daaraan verbonden gele genheid tot het bespreken en afdoen van perkaras, een goede uitwerking zullen heb ben Kameroverzicht Tweede Kamer. Gisteren morgen werd de beraadslaging over liet arbitrage-verdrag met Denemarken voortgezet bij artikel 2. Over dat artikel werd een uitvoerige gedachten wissel'ng gevoerd, waarbij eenerzijds hot artikel bestreden werd door de heeren VanKarnebeokenFock, die meenden dat hier strijd was met de grondwet, wat anderzijds door de heeren Pompe van M eerdervoort werd ontkend. De heer Yanldsinga achtte het artikel wel niet in strijd met u_ Grondwet, maar zou toch tegen het artikel stemmen, dat hem on- practisch voorkwam. Nadat zoowel de minister van b u i- tonlandschc zaken ad interim, als de minister van justitie het standpunt der re- geeriug verdedigd hadden, werd art. 2 aan genomen met 55 tegen 14 stemmen. Het wetsontwerp zelf werd hierna z. h. o, aangenomen, evenals het wetsontwerp tot goedkeuring van arbitrage-verdragen mot En geland en Frankriik, en een wetje lietreffende de kabcl-overecnkomst met Duitschland. Hierna werd aan de orde gesteld het, wets ontwerp houdende bepalingen tot beveiliging van de arbeiders bij het uitvoeren van bouw werken onder grooteron dan atmosferische» luchtdruk. Dit betreft den zg. „caisson-arbeid", waar hij zooals thans voor uen ■westelijken spoor wegviaduct bij Amsterdam fundecringen moeten worden gemaakt onder water. Die ar- lieid geschiedt in „caissons", d. z. ijzeren Iris ten, waarin om tegen den druk van het water bestand te .zijn, lucht onder grooteren dan den normalen druk geperst wordt-. Dit wetsontwerp werd na eenige discussie z. h. s. goedgekeurd. De Kam ir is daarna uiteengegaan tot Woensdag 26 Auril, des morgen' 11 uur. Berichten. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Franeker ten behoeve van den aankoop van terrein voor en den aankoop van 20 wonin gen, een voorschot verleend uit '9 Rijks kas tot een maximum van dertig duizend gulden 30,000), met bepaling: 1. dat het juiste bedrag van het voorschot dooi- de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën zal worden vastgesteld, zoo- dra, na de aanbesteding van 8 woningen vol gens het bij de aanvrage gevoegde-bouwplan A, en van 12 woningen volgens bouwplan B, alsmede van 20 woningen volgens bouwplan B, door het gemeentebestuur, gelet op de uit komsten der aanbesteding, zal zijn beslist welke bouw zal plaats hebben en mitsdien het- daan-oor vereischte bedrag bekend zal zijn; 2 dat voor rente en aflossing van dit voor schot gedurende 50 jaren eene anuuïteit moet worden voldaan groot 4,074 ten hon derd van het werkelijk verleende voorschot. Drankwet. Dë Staatscourant no. 90 bevat een Kon. besluit van 1 April 1905, ter uitvoering van de art. 6, eerste lid, en 35, eerste lid. van de Eteankwet. Voorts bevat voormelde Staatscourant het Kon. besluit van 1 April 1905, tot schorsing an het beïluit van den Raad der gemeente Kockengen van 2' Maart 1905, bepalende, dat de vergunningslocaliteiten in die gemeen te gedurende den geheelen Zondag gesloten moeten zijn. In bedoeld K. B. wordt overwogen dat het- wenscheli'k is. om. hangende het onder zoek naar de vettioheid var.- dit besluit, de werking daarvan te beletten. Plak zegels. Naai' de N. Ct. ver neemt-, zal het plakzegel van 5 cent, voor handelspapier en qutiantiën, met ingang van 1 Mei a.s. verkrijgbaar worden gesteld aan alio post- en bijkantoren der posterijen. Tot heden zijn die zegels, behalve bij de depothouders van postzegels en enkele par ticulieren, alleen verkrijgbaar bij de post- en hulpkantoren m plaatsen -vaar geen ontvan ger der registratie, met zegeldebiet. belast, ge vestigd is. Invoer van naar de waarde belaste goederen per pakket- pos tHet komt herhaaldelijk voor, dat de waarde aangegeven voor goederen ingevoerd per pakketpost, overeenkomstig de wet van 20 April 1895 (Staatsblad no. 54) met en kele guldens moet- worden verhoogd, doordat dc afzenders op de douaneverklaringen, naar welke aangifte door de postadministratie ge schiedt. als waarde opgeven den prijs waar voor de goederen zijn verkocht, zonder reke ning te houden met de kosten voor porto en emballage, in de gevallen, waarin die kosten ten laste van den ontbieder komen. Ook wordt talrijke malen geconstateerd, dat het. waardebedrag volgens de factuur, al werd rekening gehouden met de hierboven be doelde kosten, op de douane-verklaring naar beueden werd afgerond, ten gevolge waarvan bij aanhoudiug der pakketten, de waarde dik wijls met' bedragen van f 1 a f 2 moest wor den verhoogd. Ete aanhouding der pakketten in de hier boven bedoelde gevallen geeft aanleiding tot misverstand van de zijde van den buitenland- schen afzender, die zeer zeker ook in geval len, dat hij te goeder trouw is, zijne zendin gen ziet opgehouden en ten slotte een min of meer belangrijk bedrag aan meerder invoer recht en verhooging moet betalen. Ite minister van financiën vestigt in de Staatscourant daarom uitdrukkelijk de aan dacht op het bepaalde bij art. 32 der meer genoemde wet, waarin wordt aangegeven, wat voor de toepassing van het tarief van invoer rechten onder waarde is te verstaan Zij, die gewoon zijn om hunne van het bui tenland betrokken handelsgoederen per pak ketpost te ontvangen, zullen in hun belang en in dat van hun leveranciers wèl doen, indien zij het voorafgaande ter kennis van die leveranciers brengen. School- en Kerknieuws. - Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn benoemd van ie commissie die voor 05 heiast zal zijn met het afnemen van het toelat ingsexamen voor 's Rijks kweekscholen voor vroedvrouwen tot lid en voorzitU.-dr. J. P. Dozy, oud- inspecteur voor het geneeskundig Staatstoe zicht te 's-Gravenhage tot leden L. Looijen, hoofd van de Groen van Prinstererschool te 's-Gravenhage, tevens secretaris H. J. fceheo, hoofd eener school te Amsterdam, on mej. J. G. Groeve, hoofdonder wijzeres aan 's Rijks kweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam tot leden-plaatsvervangers: J. Heyting hoofd eenor school te Amsterdam J. M. van Kleef en J. Kohnhom, beiden hoofdonderwij zer te 's-Gravenhage. Boekbeoordeelir.g In Nellies Volkskinderbiblio theek uitgave van Masereeuw en Sau te n, te Rotterdam verscheen als 37ste en 38ste deeltje „De tocht der Argonauten" en „De sage van Iberakles'. Daar is in deze overblijfselen der oudheid zooveel schoons en daar valt zooveel uit te leeren, dat onze jeugd er niet vreemd aan bli/ven mag. En dat behoeft zij nu ook niet meer nu. Nellie zorgde, dat het zóó ver haald werd, dat het gevolgd, begrepen kan worden. Zij heeft ook hiermee een goed werk gedaan en velen aan zich verplicht. Het Pausdom, geschilderd »n zijn werkzaamheid op maatschappelijk en gees telijk gebied, door graaf Von Hoensbroeck, uitgave van A. H. Adriani, te Leiden. Het is een verkorte uitgaaf van hot oor- iprenkelijk werk, waarvan nui de 1st© afl. van de pers kwam. Aanteekeningeu, vreem de woorden, verwijzingen, enz. werden hier weggelaten, overeenkomstig des schrijver's doel, bier een volksboek te geven. De strek king is anti-ultramontaansch. Het geheel zal compleet zijn in 4 afl. a 60 ets.na volle dige verschijning komen wij gaarne nog in kort op dit werk terug, waarvan in Duitsch land het 40ste duizendtal verscheen. Jam mer dat de letter wat klein is. John Esser, De Sociaal-demo cratische toekomststaat, uitgave van H Honig, te Utrecht. In 38 hoofdstuk jes over ruim 100 bladzijden verdeeld, geeft de schrijver in dit boekje, dat slechts 35 ets. kc9t, een populaire beschouwing van het so cialisme. De samensteller van dit werkje maakte daarbij gebruik van de bladen en geschriften der sociaal-democraten en tracht aan te toonen hoe van de verwezenlijking van hun theorieën geen heil is te wachten. D't boekje verdient in veler handen te ko men! De dans der toekomst, door Isa dora Duncan, wier optreden in de hoofdstad samenvalt met de verschijning van dit boekje, dat bij wijze van inleiding heeft een studie over danskunst door Felix Augustia. De uitgevers Seheltens en Giltay, te Am sterdam, plaatsten tegenover den titel het portret van de vrouw, die beoogt de weder geboorte der danskunst. Hoe zij: zich dat voorstelt is te lezen in deze bladzijden, die zeker veler aandacht zullen trekken 1 En zij verdienen die belangstelling al was het al leen maar omdat hier iemand aan 't woordi is, die kunst niet verlaagd wil hebben tot marktwaar, maar daarentegen wil dat zij met vromen eerbied zal worden beoefend. Zóó deuken wij hier onwillekeurig aan het genoog bekende woord„Tanzen ist een got- tesdienst, ist ein heten mit den fiiszen". Die aan dit woord ergernis neemt, verstaat er den zin niet van Van de Tijdschriften noem ik ditmaal Op de Hoogte, dat er, als altijd, ook nu weer-keurig uitziet. De laatst verschenen aflevering geeft als supplement een repro ductie naar een fotografie bij Abcoud© ge nomen. Do inhoud is weêr velerlei, het laat st© nieuws in woord en beeld, artikelen over de kina, Smyrna, enz., ai les rijikelij|k geïllus treerd. D© gewone rubrieken en „Voor de jeugd ontbreken ook nu niet. De redactie blijft voortdurend grooten zorg aan dit tijd schrift besteden. En de uitvoering van het werk laat niet te wenschen over! Het Groene en Witte Kruis, driemaandelij ksch tijjdschrift, gewijd aan de belangen van hygiene, ziekenverpleging enz., onder red. van F. C. Pleischer. Ete voor mij liggende afl. bevat een art. over het zieken huis te SIiedrecht, over het dragen van zie ken, over liet snelverband, welk laatst© al geruimen tijd in den handel, maar misschien nog niet genoeg bekendheid geniet. Voorts de gewone rubrieken. Het geheel i9 voor velen en voor veel nuttig! Cosmos, revue illustrée mensuelle poly glotte. onder red. van dr. F. I*eviticus e. a„ en uitgegeven bij/ Sc hel tons en Giltay, le Am sterdam In de April-afl. is onder meer opgenomen het boven besproken artikel van Augustin over danskunst, geill. met het portret van Isidora Duncan, hetwelk ook het boekje ver siert. L. Hurrelbrinck, genoeg bekend, geeft als bijdrage in 't Hollandsch „Stom Geluk". Tevens zijn bij deze afl. afgedrukt de drie bekroonde vertalingen, terwijl een nieuwe prijsvraag „een handelsbrief" wordt uitge schreven. Ook van den uitg. Van Belkum, te Zut- fen, weêr het gewone drietal tijdschriften Voor t Jonge Volkje, De Kin derwereld en Voor de Kinderka mer, in 't eerst van welk drietal o. a. een actueel stuk over Haarlem's bloementuin, en voorts een aantrekkelijke beschrijving van clen dikhuidigen landreus. D© heer Louwers* kent zijn volkje en heeft er slag van hen aangenaam en nuttig bezig t© houden. Our Magazine. Een onderhoudend maandblad, aardig geïllustreerd, dat afwisse ling van inhoud heeft, en beel goedkoop is, slechts f 1.25 per annum. Men teekent in bij mr J. C Schenk, V. D Sluijsstr 35, Rotter dam. F W D.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1