KOLONIËN. BINNENLAND. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog sijn de volgende berichten Generaal Linewitsch. heeft een dagorder uitgevaardigd togen het voorbarig vernielen van voorraad, hetgeen herhaaldelijk voorge komen is, op groote schaal o. a. bij Moekden. Zelf heeft hij gevallen bijgewoond, waarbij manschappen gedurende twee of drie dagen niets te eten hadden gehad en paarden bijna van honger omkwamen, terwijl hun een arm vol stroo. een beetje haver of een zak biscuit, dio bestemd waren om te worden verbrand, geweigerd werden. Dat mag voortaan niet ineer gebeuren. De magazijnen mogen voort aan slechts vernield worden met toeslemming van de bevelhebbers der legercorpsen en divi derzoek gaande, waaruit kan blijken of do slachtoffers door vergif zijn omgebracht. De uitkomst van dat onderzoek, waarmee mis schien een paar weken gemoeid zijn, wordt fgewacht. Een broeder van den verdachte beweert, dat de Deveroux vermaagschapt zijn aan kei van den Kring blijven kan en U mitsdien i Groningen. De kiesvereeniging moet verzoeken, aan het bestuur wel te wil- I „Burgerplicht te Groningen candideerde len mededeelen, dat ik. bij deze, tot uiiju - - - - dr. {I. L. Drucker, met leedwezen, mij verplicht zie, mijn qualiteit van de 61 uitgebrachte stemmen. O.. l' I I 1,, (I nn n van Eere-voorzitter af te leggen. Dat mij dit smart zult gij wel willen ge- looven Steeds droeg ik de Eere onzer Neder - Eugenie. Hun grootmoeder was een landsche pers op het hart Voor het vertrou- wen, door uw Kring vele jaren in mij gesteld, beu ik nog steeds gevoelig. Mijn beste wen- schen blijven hem gewijd. Het Eere-voorzit- terschap was mij een eere-titel, dien ik op prijs stelde. Maar er zijn grenzen. En gelijk de vrouw van Caesar zelfs niet genoemd mocht worden, zonder dat hare eer leed, zoo is het ook vol miss Kirkpatrick en haar zuster trouwde met den graaf van M mtijo. Met een doch ter uit dit huwelijk is Napoleon lil ge trouwd. De grootmoeder van de Dovercux was getrouwd met admiraal Sir Thomas Louis, cn een dochter uit dit huwelijk was de moeder van den verdachte. De Standard meldt uit Calcutta, dat O' tengevolge van de pest dagelijks meer dan strekt onmogelijk, Eere-voorzitter van uw De Times verneemt uit Petersburg, dat de haven van Wladiwostok nu vrij is van ijs. Singapore, 18 April, (Dailv Mail). Op goed gezag kan worden bericht, dat Russische agenten, waarschijnlijk in Franschen dienst den kabel Foetsji-Samsui-Formosa Manilla hebben doorgesneden Heden morgen werden zestien Japansche kruisers gezien, die eene verkenning deden op de hoogte van kaap Sanipalok Men be richt, dat zes Russische kolenschepen sints Zaterdag in de Lingogcu golf zijn geweest Nog steeds blijven vertrouwbare berichten over het verdere wedervaren der Russische vloot achterwege. Intueechen schijnt te mo gen worden aangenomen, dat admiraal Rod- jestwensky niet recht op Formosa aanstuurt om Togo tegemoet te gaan. De achttien sche pen, die verleden Vrijdag door de Prinz Heinrich in de Kamranh-baai, een paai iion- derd mijlen ten noorden van Saigon, werden gezien, hebben zich daar blijkbaar opgehou den om nieuwe kolen en levensmiddelen in te neinen. Maar waar was toen de rest van de vloot van Rodjestwenski Heeft een deel er van eene andere richting ingeslagen, zoo als het gerucht in Hongkong liep? Of is zij in eene andere baai van de kust van Cochin- china binnengeloopen Ten noorden van de Kamranh-baai zijn nog twee anderen de Binhkang-baai en de Honkohc-baai. Hot meest aannemelijke is, dat de rest van de vloot zich dicht bij bevond. In ieder geval moet de tocht van de Russische vloot naar het noorden vertraagd zijn, doordat zij heeft stilgehouden om zich van versche kolen te voorzien. Hot dramatische telegram, dat te Peters- burg heette te zijn ontvangen van Rodjest wenski. waarin aan liet slot werd gezegd „Als ik geslagen word, dan zal Togo 't wel zeggenals ik hem versla, dan zal ik het u berichten," wordt tegengesproken, Zulk een telegram ia niet in Petersburg gekomen. In een brief van een hooggeplaatst marine-offi cier aan boord van het linieschip Kniaz Soe- warow, die te Petersburg ontvangen is, wordt als reden waarom admiraal Rod jest wen. tv uit de wateren van Madagascar vertrokken is, voordat Nebogatow zich met hem had kunnen verocnigen, opgegeven, dat liet lange wach ten de zenuwen van zijne manschappen ï- deed. De Schr. zegt daarvan „Deze verschrikkelijke werkeloosheid lo-c iedereen aan Wij voelen ons geïsoleerd. De menachen vragen elkaar hoo lang hs*. zal duren, voordat wij met den vijand n voe ling komen. Wij officieren kunnen slechts smeeken, dat die tijd niet lang uiasr zal achterwege blijven. Dood door verdrinken is te verkiezen boven dit verschrikkelijke wach ten. Ik wilde, dat het noodlot ons toestond te sterven in de Russische watereuIk heb een voorgevoel, dat ik Petersburg niet terug zal zien. Wij hebben allen besloten on5 leven duur te verkoopen. Maar het lot van Makarow zal het onze zijn; daarvan zijn w:j zeker. Do orgste gedachte is het verlies voor onzen Czaar en voor Rusland van zoo rel? jonge levens, marine-officieren in naam maar in werkelijkheid nog slechts -n lea dop. Mijn hart bloedt voor de ouders van deze met roem beladen schooljongens. „AU wij even sterk waren als de Jap.v- ners, zou 't iets anders zijn, maar zelfs g. wono matrozen zijn zich er van bewust, dal wij geen kans hebben, omdat wij ho peloos in do minderheid zijn. Ons lot is k ker. Het ware te wenschon, dat liet ofiei van onze levens rust zal brengen aan Rus land „Het is vrijwillige zelfmoord", is hu dagelijksche gezegde op de vioot geworden Tokio, 18 April. Kr hcersclit ontstemming onder het publiek ten gevolge van de gast vrijheid, aau de Russen toegestaan in de Fr&uscht wateren. Meu geraakt racer en meer öntstcrad. De couranten dringen bij de regec- rmg aan op liet nemen van krasser maatre gelen dan een eenvoudig protest- Het invloed rijke blad Jiji Shimpo zegt. dat het gebruiken van Madagaskar als verblijfplaats door de Oostzeevloot eene directe schending was van het ouzijdigheidsbeginsel, maar dat men, met het oog op den verren afstand van Japan, zich tot een protest heeft bepaald, omdat de schcu. ding der neutraliteit in ver verwijderd© ha vens van minder belang wa.>. In do zóne van den oorlog is het echter niet mogelijk met gelijke lankmoedigheid de zaak te beoordec- len Frankrijk verleent thans aan Rusland daadwerkelijke hulp. Daar het dus feitelijk zich met Rusland vereenigt, is het noodig aan Engeland daarvan kennis te geven en van dit land samenwerking te verkrijgen overeen komstig de bepalingen van het bondsverdrag. De Asaki zegt. dat Frankrijk met opzet do aanwezigheid der Oostzeevloot geheim hield, en hoopt, dat de Japansche regeering met beslistheid zal optreden. Allerlei vDe tentoonstelling van Luik zal 27 April plechtig geopend worden uit naam van den Koning dooi prins Albert en prinses Elizabcht van België. De inwijding der tentoonstelling zal plaats hebben in de groote zaal van het paleis der feesten om 1 uur. De tuinen en do restau rants worden 's morgens al opengesteld voor het publiek, de tentoonstellingszalen pas na het bezoek van prins Albert en prinses Eli zabeth. vHet eerste onderzode voor den Coro ner te Londen in zake den moord, die Devc- reux waarschijnlijk op zijn vrouw en twee kinderen bedreven heeft, is van slechts kor ten duur geweest. Er is een sahei kundig on- I hondetd sterfgevallen zijn. Voor doode rat ten worden belooningen betaald. vUit Opper-Silezie worden weer nieuwe gevallen van en sterfgevallen aan hersen- vliesruggemergsontsteking gemeld. Te Zabrzo zijn, na een pauze van twee dagen, weer verscheidene gevallen voorgekomen. In het mijnwerkershospitaal aldaar liggen op het oogenblik 61 zieken. Ook te Nikolai, in den kreite Pless, begint de ziekte epidemisch te lieerschen. Er zijn reeds verscheidene doo- den Volgens een ambtelijke mededeeling zijn in den kreitz Kattowitz in de afgeloopen week 43 personen aangetast, van wio er 23 stierven. Sedert de epidemie zich daar ver toond heeft, zijn 351 menschen aangetast en 205 bezweken. vSedert eenige dagen is de Mont Pelee op Martinique weer werkzaam dichte rook wolken stijgen uit den krater op, en er vloeit ook lava langs dc hellingen. De roerigheid van den vulkaan schijnt de:: 9en begonnen te zijn. OOST-IN Dl Men 9eint uit Batavia aan de N. R. Ct. „De officier van justitie mr. Rhemrev gaat hedeu als regceri11gs-oommissaris naar de Lampougsche districten, waar ernstige mis standen aan den landvoogd zijn gerappor teerd." De Staatscourant van Woensdag 19 April 1906, bevat de volgende Koninklijke besluiten agreatie verleend lo van de onderlinge op klimming van de commandeurs der Ridder- -v<. i c.ii Oitic Bauje van Utrecht E E. K A B. 1'. landgraaf van Hessen Philipe- thal, W. C. Ph. O. graaf van Bentinck en Waldeck-Limpurg, A. raaf von Alvensleben Schönborn en A. P. A gra von Bernstorff 2o aan de opklimming van den len Kapittel ridder E. J. G. P. baron von Nagell Gartrop tct jongstcn commandeur; 3o aan de opklim ming van den 2en Kapittelridder J. D. baron van Wassenaer tot len Kapittelridder; 4o aan de admissie van den oudsten edel-expec tant de ridder-expectant A. W. J J. baron van Nagell als 2en kapittelridder. H. M. de Koningin-Moeder bezocht gisteren op Haar rijtoer de Scheveningsche haven. Het rijtuig bracht H M. tot het ver hoogde punt. bestemd ot plaatsing der sema phore en van waar af men een ruimen bliK heeft over de buiten-, voor- en binnenhaven en op zee. H. M. begaf zich op den waarnemingspost en zag juist een bomschuit uitzeilen cn den stooiuschopper aan het werk. Even te voren waren twee loggers van den reeder A. de Niet- binnengesleept. Na een poosje daar vertoefd te hebben, keerde H. M. aar de stad terug. H. M. Me Koningin-Moeder is gisteren middag ten 5 u. 50 in. stadstijd met den ge wonen Staatsspoortrein. waarin het salonrj- tuig der Ned Centraal Spoorwegmaatschappij was gehaakt, naar Het I.#oo vertrokken om daar lieden bij Haar kinderen te zijn op den verjaardag van Z. K H. den Prius Hare Majesteit was vergezeld van de hol- danie freule Van de Poll en den kamerheer graaf Schimmelpenninck eu werd uitgeleid door grootmeester jhr. de Ranitz. H. M. wordt Donderdag middag a.s. ten half vijf ure in de residentie terugverwacht. Men schrijft ons uit Apeldoorn: De dag van heden is weder voor Apel doorn een heugelijke wegens het verblijf van het Hof op Het Loo. Brengt Hr. Ms. jaardag steeds groote fees telijkheden mede. toch toont allerwege vla^- gentooi, dat ook Apeldoorn zich op 19 April verheugt in "s Prinsen jaardag Als steeds werd ook nu in de felic'tatie- registers ten Paleize druk geteckend en wer den Z. K. II tal van bloemstukken aange boden, o. a. door de gemeente Apeldoorn, de Oranje-Vereeniging. de Vereeniging Vreemdelingenverkeer, enz. Te 10 uur had een aubade plaats van de Ohr. Harmonie-Vereeniging ..Wilhelmina", waartoe Z. K. H. welwillend vergunning gaf. Ten gehoore werden gebracht Ps. 134 Gods eer in de Natuur, van Beethoven 's Herders Morgenlied, van Kreubzer; .a Dame du Coeur; Gezang 96, met voorspel. Van avond tc 7 uur zal in het Oranje park, op initiatief van de Oranje-Vereeni- ging, een Concert gegeven worden door do Muziek-Vereeniging „de Harmonie". Or. Kuypar en de Journalistenkring. De Mededeclingen van den Nederland- schen Journalistenkring deelen do briefwis seling mede, gevoerd tuaschen dr. Kuyper en het bestuur, over het bedanken van eerstge noemde als eorc-voorzitter van den Kring. De brief van dr. Kuyper luidde „Aan den voorzitter van den Nederland- schen Journalistenkring. Hooggeachte Heer Voorzitter! Een der meest invloedrijke en ook door mij steeds hooggeachte leden van den Jour nalistenkring heeft in het publiek uitgespro ken, dat ik door mijn tweede rede, gehouden in d« Tweede Kamer der Staten-Generaal bijt gelegenheid van do interpellatie van den heer Van Kol, te kort was geschoten in mijn plicht als eere-voorzitter van uwen Kring Nalezing van hetgeen ik sprak moge U door het hierbijgaand stuk der Handelingen ver gemakkelijkt worden. Zelf zult gij gevoelen, dat ik na dit incident geen Eere-voorzitter Kring te blijven, zoodra men door een hoog geacht- en invloedrijk lid in het openbaar als Eere-voofzitter is aangeklaagd. U persoonlijk betuig ik gaarne den prijs, dien ik er op stellen blijf, steeds in die vriend schappelijke verhouding tot U te blijven staan, die mij vele jaren lang zoo aangenaam was. Met de betuiging mijner hoogachting en mijn beleefden afscheidsgroet aan het be stuur, heb ik de Eer te zijn Uw dw. dr. KUYPER." Het antwoord van het bestuur van den Kring luidde: „Excellentie Met smartelijke verbazing namen wij ken nis van uw schrijven van 1 April. Dat ons uw aftreden als Eere-Voorzitter zeker niet minder bedroeft dan U, zal Uwe Excellentie wel willen gclooven. Wat door U als be stuurslid cn Voorzitter van den Kring is verricht en de belangstelling waarvan rij als Eere-Voorzitter herhaaldelijk hebt d._>en blij ken, blijft bij ons in onverslijtelijko heuge nis. Te meer echter doet ons uw aftreden leed, omdat het, naar onze bescheiden meening, door de uitiug van een enkel Kring-lid niet geboden was te achten. In de opvatting van Uwe Excellentie, dat over den Eere-voorzitter zelfs geen woord van critiek mag worden ge uit, kunnen wij niet deelen en wij merken trouwens op, dat reeds meer dan eenmaal critiek op uitingen van Uwe Excellentie in onze pers is gehoord en dat daarbij ook uwe qualiteit als Eere-voorzitter van den Kring ter sprake kwam, zonder dat gij daarin aan leiding vondt tot aftreden. Niet voor het eerst ook werd zulke critiek geoefend door invloedrijke en geachte leden, maar boven dien wil het ons voorkomen dat, in den Kring, en dus ook tegenover den Eere-voor zitter, alle loden gelijke beteekenis hebben. Wij betreuren het daarom zeer dat Uwe Ex cellentie, als zij reden meende te hebben tot beklag, zich niet gewend heeft hetzij tot ons Bestuur, hetzij tot de Algemeene Vergade ring, hetzij om de zaak te brengen voor een college van pairs in nóg engeren zin tot de overige eere-leden, roet het verzoek om, door eene uitspraak, eenerzijds kastij ding, anderzijds eerherstel te straffen. Nu door Uwe Excellentie een oordeel langs een van dio wegen niet is ingeroepen, doch nochtans, door het overleggen van de Haudelingen, onze aandacht nader op de door U gesproken woorden wordt gevestigd, meenen wij niet te mogen verhelen, dat ook ons die woorden pijhlijk hebben getroffen en dat het? onze ernstige overtuiging is, dat de Nederlandsche Pers zulk eene uitspraak niet heeft verdiend." Stadsbriefkaarten. Naar het Vad. verneemt is een wetsontwerp in voorbe reiding om briefkaarten in te voeren voor het stadsverkeer. Als prijs der -tadskaarten wordt voorge steld Ij, cent (Ij ct postzegel en j- cent voor d kaart.) A lp li en of Alfen? Uit Alphen (Z -II.) wordt gemeld, dat door den miuister van Binnen landsche Zaken afwijkend is be schikt op het v rzoek van burgemeester en wethouders dier gemeente, waarbij werd ge vraagd om in stukken, gericht tot of hande lende over die gemeente, den naam „Alfeu" te schrijven met f in plaats van met ph, ter verkrijging eener uniforme schrijfwijze van den naam en ook ter onderscheiding van de kiiamige gemeente in de provincie Noord Brabant. In die afwijzende beschikking wordt tevens do opmerking gemaakt, dat de wettelijke naam van dc bedoelde gemeente in Noord- Brabant niet is „Alpheu", doch „Alphen en Riel". Volgens een der berichtgevers van Do Avondpost, die meent welingelicht te zijm, zou „t bericht van het „i^uisgeziu", dat mr. C. J. A. Heydenrijck voornemens is ils lid van den Raad vat State af te treden, juist zijn, maar zou niet mr Kolkman, lid van de Tweede Kamer, tot zijn opvolger be stemd wezen, maar wel generaal Bergansius, die besloten schijnt te hebben hoe de loop der politieke gebeurtenissen ook moge zijn, de portefeuille van Oorlog neer te leggen na de verkiezingen van Juni a.s. 's Gravenhage III Daar het zeker schijnt, dat de heer J. M. Pijnacker Hordijk om gezondheidsredenen geen nieuw mandaat zal kunnen aanvaarden, verneemt Land en Volk, dat in koloniale kringen hier ter stede als Kamercandidaat wordt genoemd mr. J. H. Tcrsteeg, oud-hoofdredacteur van de Java-Bode. Uit de mededeeling van jet blad, dat mr. Tersteeg zich bij eventueele verkiezing metterwoon in Den Haag zal ves tigen, mag worden opgemaakt, dat hij bereid is oen candidatuur te aanvaarden. Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging in het tweede district van Den Haag, dat met do andere anti-liberale partijen had ge confereerd, stelde in een gisterenavond ge houden vergadering, in het belang der samen werking voor. een Christelijk-historisch can didal voor de Tweede Kamer te stellen, en wel dr. J. Th. de Visser. Diens candidatuur zal, wordt hij in d ze vereeniging gesteld, aan do andere anti-liberale kiesvereenigingen wor den voorgedragen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno- meu. De Christelijk-Historische Kiesvereeni ging. district TI. te 's Gravenhage, heeft can didaat voor het lidmaatscha, der Tweede Ka mer gesteld dr. J. Th. dc Vi»er. Op prof. D'Aufnis ware" 5 stemmen uit gebracht. De heer mr. J. Schokking, Tweede Kamerlid, door de Friesch Christ.-hïst kies vereeniging te Kampe voorloopig candidaat gesteld, heeft die candidatuur aangenomen. Ned. Gratis onderzoek van koop- i waren. Het bestuur van den „Nederland- schen Bond van Vereenigingen van den Han deldrijvende» en Industrieclen Middenstand" richtte dd. 27 Maart jl. een adres aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin verzocht werd van rijkswege een gelegenheid te openen tot- gratis onderzoek van koopwa ren Naar aanleiding van dit adres kwam d.d. 13 April een missive van den minister van binnenl. zaken in, houdende bericht, dat door Z. Exc., onder bereidverklaring nader te onderzoeken in hoeverre de laboratoria van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid en het Pharmaceutisch laboratorium te Lei den voor het beoogde doel beschikbaar kun nen worden gesteld, aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid is verzocht de vraag in overweging te nemen, of niet op richting van een afzonderlijk, laboratorium, ressorteerende onder zijn departement, ten dienste van de aangeduide onderzoekingen, aanbeveling zou verdienen. Hbld. Door het bestuur van den Bond van Nederlandsche Boekverkoopers-bedienden is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, inhoudende het verzoek, eenige door hen genoemde artikelen van het gewijzigd ontwero Arbeidscontract te veran deren in den geest zooals door hen is aange geven, waardoor het arbeidscontract voor den werknemer aannemelijker en hunne positie tegenover den werkgever gunstiger worde, dam thans in het gewijzigd ontwerp van wet is aangegeven. Voor de verkiezing voor de Provinciale Staten in het district Dalfsen (vacature L. C Schreuders, antirev.) z.jn candidaat gesteld de hoeren J. C. van Andel (lib.), notaris, eu J. Huisman (antir.), wethouder, beiden te Staphorst. E. bestaat volgens het Vaderland gegronde reden om te veronderstellen, dat de heer C- Lely, gouverneur van Suriname, bestemd is om den heer Sprenger van Eyck op te volgen als directeur-generaal van Sta atsspoo rwegen Het Centrum meldt, dat j.l. Zaterdag de heer mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-gou verneur-generaal van Ned.-Indië, met diens echtgenoot© door den Paus in particuliere audiëntie zijn ontvangen. Te Wildervank is benoemd tot gemeen tesecretaris de heer G. Kemper Jr., eerste- ambtenaar ter secretarie aldaar. Bij resolutie van den minister van Koloniën is de heer C. C. M. Ligtenberg, candidaat-notaris eu commies der posterijen van de derde klasse, gesteld ter beschikking van den gouverneur van Suriname om te werden benoemd tot hypotheekbewaarder al daar. De algemeene vergadering van den Nederlandsch-Zuid-Afrikaanschen Jongelie- denbond zal te 's Gravenhage gehouden wor den, hoogstwaarschijnlijk Zondag 21 Mei. Waarschijnlijk zal dr. W. van Bverdin- gen er het woord voeren. Door hoofdbestuursleden en afgavaardig den van den Bond zijn goedgekeurd de star tuten van de vereeniging „Jong Nederland en Zuid-Afrika", bi.»nens welke statuten na 1 Mei a. s. de nu ruim twee jaar bestaande vereeniging een ander doel zal gaan voor staan. Zij zal zich niet meer, als tot dusver, in hoofdzaak bewegen op philantropisch ter rein, maar zich uitsluitend bepalen tot het steunen van pogingen tot instandhouding en verbreiding der Nederlandsche taal in Zuid- Afrika. „A 11 e r z i e 1 e n" te Alkmaar. De burgemeester van Alkmaar heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de afdeeling Alk maar van den Ned. R. K. Volksbond en van het bestuur van den Katholieken Kring, om d© tegen* 27 dezer aangekondigde opvoering van Heyermaus Allerzielen" te verbieden. De Groninger Harmonie. Uit Groningen wordt ons bericht, dat Viotta, een der drie examinatoren voor wie de vier can didate» naar de Harmonie-betrekking giste ren proeven van bekwaamheden zouden afleg gen afseirde en dat M Brands Buijs Jr., een van dc vier candidaten, zich terugtrok. (Vad.) Legaten. Door wijlen mevrouw Zubl geb. Van Heemstede, onlangs te 's Gravenhage overleden, zijn verschillende legaten vermaakt, o. a. aan het Waalsche Weeshuis, het Kinderziekenhuis, het Huis van Barmhartigheid, alle te 's Gravenhage, de Utrechtsche Zendingsvereeniging, de So- phiastichting te Scheveningen, de Martha- stichting te Alfen a/d. Rijn en aan verschil lende personen, onder wie eenige artistcn. De directeur-generaal der posterijen en telcgraphie maakt bekend, dat, met ingang van 25 April 1905, te Groenlo een interlocaal Rijkstelephoonbureel voor het algemeen ver keer wordt opengesteld. De diensturen zijn op werkdagen, van 8 voorm. tot 12.30 nam. en van 3.30 tot 7 nam. (Green wichtijd) Op Zon- en feestdagen geen dienst. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam bericht, dat Goede Vrijdag 21 April en Zaterdag 22 April a. s als bcursvacantiedagen zullen worden beschouwd, zoodat op die dagen de noteering der fondsen niet opgemaakt en de prijscou rant niet uitgegeven .1 worden, op de kan toren niet zal worden ontvangen noch gele verd, en de lokalen der Vereeniging gesloten zullen blijven, alles behoudens onvoorziene om tandigheden. ter beoordeeling van het be stuur. Uit dediamantin«lustrie. Men meldt on' uit Amsterdam In de laatste vergadering der briljantsnij- bed den mal zijn ma del op ders en -snijidsters, leden van de» A. N. D. B„ werd besloten de vraag om tariefverhooging tc laten vallen, en 25 pet. amsverhoog-ng aan dj A. J. V. te vragen, in piaats van de door deze aangeboden 15 pet. De A. J. V. besloet echter Maandagavond den eisch der d« amant be werkers niet in-te willigen, maar te handhaven haar aanh. d. met terugwerkende kracht tot 5 Maart j.l. Mocht dit voorstel op 23 April nog niet zijn aangenomen, dan zou de gunstige bepaling betreffende de terug werkende kracht vervallen. Naar aanleiding van dit besluit hield het bondsbrstuur hedenavond eene vergadering mn de snijders en snijdsters. Ze was druk le- zocht daar n werd op advies der gecombi neerde besturen het voorstel der A. J. V. aangenomen met 432 tegen 46 stemmen. De loonquaestie heeft dus een bevredigen de oplossing voor beide partijen gehad. N. R. Ct. Werkstaking voorkomen. Men sahrijjft aan de Asser Ct. Daar is een groote werkstaking heden, Maandag, te Winschoten voorkomen. Er was gisting, maar t is over. De firma Stoom- meubelfabrieken wed. A. Kraak Azn. be- sioot hedenavond om op hare fabrieken te Winschoten en Amsterdam den tienurigen arbeidsdag in te voeren en kende haar per soneel eene algemeene verhooging toe van 3 ets. per uur, waardoor thans het maximum loon 27 ct. per uur bedraagt. Een kiesrechtkwestie. Tot het gemeentebestuur te Bnelle is het verzoek ge richt, eenige aangeslagene» in de personeele belasting die over 1904 hun belasting intijds hebben voldaan, doch wegens het aannemen van een gift uit het fomds „Ellemeet" niet op de kiezersiijpt 1905 voorkomen, alsnog op die lijst te willen brengen. Het is de bedoeling der aanvragers, zoo noodig een uitspraak der rechterlijke macht in hoogste instantie uit te lokken. De „pooierquaestie" kwam gis teren voor den Hoogen Raad. Het gold een werkman uit Amsterdam, die ouder Neder- horst den Berg, in de Veoht had gevischt met een z.g. peur of pooier, hetgeen door de recht- lii.eiaim was aangemerkt als een ongeoorloofd vischtuig. uat de peur als hen gel was te beschouwen, ontkende de recht bank, daar aaai dat vischtuig de kurk of sim en de angels ontbraken en men eenvoudig te doeu heeft met een lat, waaraan een lijn is bevestigd met daaraan geregen wormen. Met die redeneering Kon de requirant, tot geldboete van 1 of een dag hechtenis ver oordeeld, zich met vereenigen en hij betoogde dan ook bij monde van mr. Van Zegge len, advocaat te Amsterdam, dat het ontbre ken van een haak aan dit vischtuig het nog niet tot iets anders dan een hengel stempel de. De Hooge Raad heeft wel vroeger een hengel gedefinieerd als een vischtuig, bestaan de uit eeu hengelroede, waaraan een snoer met een haak, doch die definitie is nimmer gegeven met het oog op het onderhavige visch tuig. Conclusie O. M. 1 Mei. Do moord op den Haagschen kastelein. De stukadoor Denker heeft be rust in het arrest van het gerechtshof te '9 Gravenhage, waarbij hij tot 12 jaar gevan genisstraf is veroordeeld wegen- doodslag ge- pleegd op den kastelein van Eekelen op de Groote Markt aldaar, en zal, in verband daarmede, dezer dagen naar de strafgevange nis te Leeuwarden worden overgebracht. V alsche munt. De Rotterdamsehe rechtbank veroordeelde gisteren A. W-, 23 jaar, rijwielhersteller te Kethel en Spaland, wegens het vervaardigen en doen uitgeven van valsche kwartjes, tot 2 jaar gevangenis straf, onder aftrek van de preventieve hech tenis van af 14 Febr. 1.1. Brandstichting. Voor de Rot- teidamsohe rechtbank stond gisteren terecht de 16-jarige dienstbode E. v. N„ uit Heken- dorp, wegens opaettelijke brandstichting op 27 Februari jl. in den hooiberg van haren meester, den heer D. W. van Beusekom. Zij verklaarde, omdat haar de dienst was opgezegd, een lampje, dat zij in de schuur vond, in aanraking met den hooiberg ge bracht te hebben. Daarna was zij weder kalm naar binnen gegaan om hare werkzaamhe den in het huishouden te verrichten. Toen eenige oogenblikken later iemand kwam kloppen, om te waarschuwen dat er brand was, toonde zij zich nog verschrokken en hielp flink mee blusschen. Later bekende zij den brrnd gesticht te hebben. Tegen haar werd door het O. M. geëischt 1 jaar gevangenisstraf, onder aftrek der pre ventieve hechtenis. De verdedigster, mr. Adolphine E. van den HoekKok, pleitte verzachtende om standigheden. De rechtbank begaf zich hierop in raad kamer en maakte daarna bekend, dat deze zaak voor onbepaalden tijd zal worden ge schorst, ten einde een nader onderzoek in te stellen naar het verleden van beklaagde. Mishandeling met doodelij- ken afloop. De rechtbank te Arnhem ver oordeelde den dader van de te 's-Heerenberg onlangs gepleegde mishandeling met doodolij- ken afloop, tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was twee-en-een-half jaar. Brandstichti ng. Tuberculose en brandstichting stonden met elkander in nauw verband in een zaak, welke voor de rechtbank te Assen behandeld is. Egbert O., te Schot- fershuizen, gem. Zuidwolde wilde ziin huis verkoopen of verhuren, daar hij naar Hengelo vertrok. De woning stond echter in een kwaad geruchter waren in de laatste jaren acht personen aan tuberculose overleden, beklaag de had drie kinderen aan die ziekte verloren, en de beide overgeblevenen zijn zeer zwak. Toen er van verkoop of verhuring niets kwam, stak hij in den nacht van 16 op 17 Maart de woning in brand. Het O. M. eischfe tegen hem IA jaar ge vangenisstraf. Beruchte individuën. Als ver dacht van den diefstal met braak in de Zomerhofstraat te Rotterdam, zijn door de politie aldaar een tweetal beruchte personen aangehouden, J W. G W. en C. G. G., bij genaamd Zwarte Jan en Kees de Pil. Op hen werd een vrij groot bedrag aan geld gevon den. In het perceel in de Zomerhofstraat is schandalig huis gehouden. Kastdeuren waren gewoon stuk getrapt en alles was in wanorde. Er blijkt in het geheel te zijn ontvreemd een

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2