Jaargang. Woensdag 26 April 1905. BUITENLAND. BINNENLAND. den er A 393. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Pt? 9 maanden roor Amersfoortf 1.80. Idèm franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dew Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Advertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 'a morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft O. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. 0.10. PRIJS DER ADYERTBOTdfcN: Tan 15 Npk Elke regel meer Groote letten naar plaatsruimte. ▼oor hendel en bedrgf bestaan voordeellre bepalingen tel het herhaald adverteeren in dit Blad bjj aoonnemeat. Bene oironleire, bevattende de voorwaarden, werdt eg aanvraag toegezonden. Kennisgeving. I Burgemeester en Wethouders der gemeente I Amersfoort, I Brengen ter algemeene kennis, dat de ge wone jaarlijkséhe collecte ten behoeve van I het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, j langs de huizen der ingezetenen zal plaats heb* I ben op Maandag, den 8. Mei 1905. Zij wenschen deze ten dringendste in de be- I langstelling der ingezetenen van allen rang en 1 6tand san te bevelen. j' Men vergete niet, dat al moge ook het getal der overgeblevenen uit de veldtochten van 1850 en 1831 jaarlijks vermjnderen, daarentegen ten gevolge der Expedition in onze Oost-Indische I 'Bezittingen het getal van hen, die op onder scheidene wijze aanspraak hebben op onder- I steuning, steeds weder toeneemt en vermoede- lijk zal blijven toenemen. 'Bij het op zich zelf verblijdend verschijnsel, in de laatste jaren alom in den lande waarge nomen, eener toenemende belangstelling in alles wat de verdediging des Vaderlands be treft, vertrouwen Burgemeester en Wethouders, dat de opbrengst dezer Collecte zal bewijzen, dat men ook meer dan tot dusverre belang stelt in het lot van den verminkten en hulpbehoe venden oud-soldaat! Moge toch hun, die hun leven veil hebben voor het Vaderland, de over tuiging worden geschonken, dat het Vaderland niet ondankbaar is, en' alzoo de in te zamelen giften er toe bijdragen, om aan meerdere oud strijders, die daarop aanspraak hebben, eene tegemoetkoming te verstrekken ter verlichting der zorgen van den ouden dag. Amersfoort, den 22. April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFEKT KIROESE. WUIJTIERÖ. Politiek Overzicht Kreta. De eerste daad van de nieuw gekozen volksvertegenwoordiging vari Kreta, toen zij de vorige week bijeenkwam, is geweest, dat zij den wensoh heeft uitgedrukt naar de ver- eeniging van het eiland met Griekenland. Dat is geschied door dc aanneming van het volgende besluit: In naam van den Almachtige® God ver kondigt de in gewone zitting vergaderde ver tegenwoordiging van Kreta, daarmede uit drukkende den vurigen, lang gekoesterden wensch en het vaste besluit van het geheele Kretensische volk, welks rechten erkend zijn door machtige Buropee9ohe staten, de ver- eeniging van Kreta met zijne moeder Grie kenland, om voor altijd een bestanddeel daar van te vormen onder den constitutioneelen sckepter van George, koning der Hellenen, en zij verzoekt den prins, in wïen de ver tegenwoordigers van het eiland volledig ver trouwen uitdrukken, dit besluit aan de re geeringen van de vier mogendheden, die do bescherming over het eiland uitoefenen, over te brengen.-' Om aan dit besluit nog meer nadruk bij te zetten, hebben de afgevaardigden allen den eed afgelegd op de Grieksohe Grondwet. De beweging ten gunste van de vereeni- ging van Kreta met Griekenland dagteekent eigenlijk reeds uit het jaar 1897, toen de Krctensers alle concessiën voor hunne auto nomie, die de Porto deed, verwierpen, den Turkschen gouverneur George Berowitsch dwongen te vertrekken en de aansluiting bij Giiekenland t roclameerden. Het feit, dat bijna tegelijkertijd een Grieksch korps van 2000 man onder kolonel Vassos bij Platania landde en in naam van Koning George bezit nai.i van het eiland, kan beschouwd worden als een bewijs, dat die beweging van Athene uitgeleid werd. Nadat de mogendheden op het eiland de erde hadden hersteld en op de door de Porte verleende autonomie door de in December 1898 gedane benoeming van prins George van Griekenland tot hun commissaris op Kreta de kroon gezet hadden, hield de zicht bare bemoeiing van Griekenland met Kreta wel op, maar de beweging ten gunste der in lijving ging niettemin voort. Op aandrang van de vertegenwoordig'-g en van de bevol king, wendde de prins zich in 1901 tot de mogendheden, die het protectoraat over Kreta uitoefenen, om hun de inlijving van het eiland bij Griekenland en de vervanging van de internationale bezettingstroepen door Grieksohe troepen voor te stellen. Hij ontvang nul op het rekest, hetgeen echter de voorstan ders van de annexatie niet ontmoedigde; zijl zetten de beweging door. Benige maanden geleden heeft do prins nogmaals eene rond reis door Europa ondernomen. Hij kwam nogmaals onverrichter zake thuisoveral is hij gestuit op oen weigerend besluit. Nu waren de leiders van de beweging niet meer in bedwang te houdenzij gingen over tot geweld en verzamelden hunne getrouwen in de bergen. Den 22jn Maart trokken de hoofden Veniselos, Manos en Fumis naar Therissa, eene bergvesting, 12 KM. ten zui den van Kanea gelegen. Zij kregen ver sterkingen uit Kanea, Rethymo en Lassit, waardoor hun getal tot 2000 steeg, waarvan de helft gewapend was. Zij hescben de Griek- sche vlag en beraamden plannen om de aan sluiting bij Griekenland af te kondigen en eene memorie te zenden aan de mogendhe den. Onder den indruk van deze beweging, wer den den 9en dezer de verkiezingen voor de Kamer gehouden, die eindigden met eene vol ledige overwinning van de intransigente partij van Veniselos. Deze vergadering is nu bijeengekomen en heeft het hierboven ver melde besluit genomen. De prins-commis saris zal zich wel niet hebben uitgesloofd om tegen do beweging op te tredenhij zal die eerder begunstigd hebben. Ook de mo gendheden hebben zich tot dusver niet met bijzonderen nadruk doen gelden, misschien omdat Rusland, de voornaamste tegenstander van de inlijving van Kreta bij Griekenland, door den oorlog in het uiterste oosten te zeer in beslag wordt genomen om met na druk te kunnen optreden. Tot dusver heeft alleen Engeland maatregelen genomen, om zijne strijdkrachten op het eiland te verster ken. Prins George heeft als commissaris van de mogendheden op zijne laatste memorie, waarin de inlijving van Kreta bijl Grieken land werd bepleit, het antwoord ontvangen, dat het huidige tijdstip als ongeschikt wordt beschouwd om den politieken staat van het eiland te veranderen. Er wordt toegezegd, dat bij de Porte zal worden opgetreden ten behoeve der inwilliging van de in de memo rie van 9 Juli 1901 kenbaar gemaakte, tot dusver onvervuld gebleven wenschen; maar dat zijn de uiterste concessiën, die thans kunnen worden gedaan. Ook de regeering van Griekenland heeft te kennen gegeven, dat zij ongezind is op dit oogenblik de hand te leenen tot verwezenlijking van de an nexatie. De vertegenwoordiging van Kreta heeft zich daaraan niet gestoord, en toch de ver- eeniging van het eiland met Griekenland afgekondigd. Welk praktisch gevolg zal nu dat besluit hebben? Als beginselverklaring heeft het ongetwijfeld zijne waarde, maar men zal den tijd moeten afwachten waarop het in werking kan treden. Daarvoor moet nog met andere overwegingen rekening ge houden worden dan met de wenschen van de Kretensers. Inmiddels is het te hopen, dat de bevolking zich zal gedragen naar den verstandigen raad van prins George, dat men met een gewapenden opstand wel veroveraars kan doen buigen, maar geen weldoeners. Frankrijk. Bordeaux, 25 April. President Loubet ver richtte heden de onthulling van het stand beeld van Gambetta; hij werd zeer toege juicht. De minister Etienne en de voorzitter van de Kamer Doiunier hielden lofredenen op Gambetta en deden daarbij een beroep op de eensgezindheid der republikeinen. Het standbeeld van Gambetta, dat giste ren te Bordeaux door den pi-esident der re publiek is onthuld, is geplaatst op dezelfde plek, waar vóór den 4en September 1870 het ruiterstandbeeld van Napoleon III zich ver hief, dat door het volk ter aarde werd ge worpen, toen de republiek werd uitgeroepen. Het geld is uit vrijwillige bijdragen bijeen gebracht. Het ontwerp van dit marmeren monument is van Dalou, die echter stierf voordat hij er geheel mee gereed was; de voltooiing werd opgedragen aan zijn leerling Canaille Lefebvre, die daartoe door den mees ter op zijn sterfbed werd aangewezen. De voorzijde draagt als inschriftA Léon Gambetta (18381882) et en souvenir de la defense nationale (18701871)". Aan de ach terzijde staat vermeld, dat het monument de vnacht is van eene nationale inschrijving. Daaronder is een groep wapenen van de re gimenten, die tegen Duitschland hebben ge streden, en te midden daarvan een soldaten- pet van het 57e infanterie-regiment, het eenige regiment, dat in 1870 op den vijand een vaandel heeft veroverd. Het tegen de republiek beraamde complot schijnt vrijwel als eene nachtkaars uit te gaan. Van het bijeenroepen van het staats- gerechtshof is geen sprake meer, maar alleen nog hiervan, dat kapitein Tamburini en zijne makkers voor den gewonen rechter zullen worden gebracht om zich wegens poging om te verleiden tot desertie en wegens heime- lijken aankoop van oorlogswapenen, te ver antwoorden. De fabrikant Haviland te Limoges heeft toegegeven en den meesterknecht I'énaud, die de ooi-zaak is geweest van de staking, welke eene zoo noodlottige uitbreiding heeft gekre gen, weggezonden. De Kamer heeft, voordat zij met vacantie girg. 20.000 francs toegestaan voor de slachtoffers der bloedige botsing. Frankrijk en Duitachland in Marokka. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Ztg. schreven, dat de voorstelling onjuist is, dat als de Fransche minister van buitenlandsche zaken Delcassé was afgetreden, dit een schit terend succes voor de Duitsche politiek zou hebben beteekend. De correspondent schrijft „Wij staan voor en na op het standpunt, dat wij ons moeten onthouden van alle personen- kwestiën en ons alleen hebben te houden aan het zuiver zakelijke. Het is niet te misken nen, dat de politiek van den heer Delcassé tot verschijnselen heeft geleid, die voor de goede verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk bedenkelijk kunnen worden, maar eene verandering hierin kan even goed door den heer Delcassé als door een opvolger worden ingeleid, en speculatiën op de meer dere of mindere gezindheid van een Franschen minister om met Duitsohland in goede ver standhouding te leven, zullen ons er niet toe brengen het beginsel prijs te geven, dat Duitschland zich noodt mengt in de binnen- landsche aangelegenheden van een vreemden staat." De correspondent van de Köln. Ztg ie Tanger bericht, dat volgens particuliere mede deelingen uit Fes daar groote vreugde lieei-scht over de aanstaande komst van het Duitsche gezantschap, waarvoor het prachtige paleis van den minister van financiën als woning bestemd is. Het wordt als uitgesloten be schouwd, dat den Franschen voor de komst van graaf Tattenbach gewichtige concessiën worden gedaan. Engeland. Londen25 April, 'r is een koninklijk be sluit uitgevaardigd, waarbij aan Transvaal eene nieuwe constitutie wordt verleend, waar in aan het vertegenwoordigend element eene plaats is verleend. Londen, 25 April. De nieuwe Transvaal- sche grondwet bepaalt, dat de wetgevende vergadering zal bestaan uit een luitenant gouverneur, 6 tot 9 leden, die ambtshalve zitting hebben, en 30 tot 35 gekozen leden. Ieder persoon, die gestaan heeft op de lijst der burgers van de vroegere republiek, is stem gerechtigd voor den eersten Volksraad ook alle blanke Britsche onderdanen met een jaarlijksoh inkomen van 100 pond of een kapitaal waarde van honderd pond, zullen stemgerechtigd zijn. Het stemrecht is dus al leen toegekend aan blanken; maar de gou verneur meot iedere wet, die de rechten der kleurlingen aantast, aan de goedkeuring van de rijksregeering onderwerpen. De taal van het parlement is het Engelsch, maar de pre sident kan aan een lid vergunning verleenen in het NederIandsch het woord te voeren. In een begeleidend schrijven herinnert de minister van koloniën Lyttelton aan den moedigen strijd van de Hollanders tegen een overmachtigen vijand en aan de dapperheid en het lijden van de voorvaderen, die de repu bliek hebben gesticht. Men kan niet ver wachten van de Hollandsche ingezetenen, dat zij de hartelijkste gevoelens jegens de regee ring van Transvaal zullen koesteren, voordat de tijd meer zal hebben verricht om de ge slagen wonden te heelen. Tot besluit wordt gezegd, dat Koning en regeering vurig de vol ledige verzoening van de twee verwante ras sen wenschen. Zweden en Noorwegen. Stockholm, 25 Apil. Het Svenska Telegram byran bericht: Op de door den kroonprins-i-egent in den gemeenschappelijken staatsraad van 5 April aan de leden van Leide koninkrijken gerichte uitnoodiging om de onderhandelingen over de unie te hervatten, werd door de Noor weeg- se he regeering geantwoord, dat zii daarin niet kon toestemmen, voordat de instelling van een afzonderlijken consulairen dienst voor Noorwegen was aangenomen. Bovendien verlangt ae Noorweegsche re geering, wanneer na de aanneming van dit punt de onderhandelingen mochten worden hervat, dat de bestaande instellingen voor geen van de beide landen een beletsel mog-n zijn, om de toekomstige vormen van de unie-ver houding vrij vast te steller. Dientengevolge heeft de kroonprins-regent in de zitting van den gemengden staatsraad van heden, in overeenstemming meit den Zweedschen staatsraad en met de te Stock holm gevestigde af deeling van de a Noorweeg sche® staatsraaa, het volgende besluit geno men Daar de Noorweegsche regeering op mijn voorstel tot het aanknoopen van nieuwe onderhandelingen, betrekking hebbende op de unie-kwestie, helaas niet wil ingaan, moet ik het tot mij® oprecht leedwezen laten blijiven bij de in den gemengden staatsraad afgeleg de verklaringen. Christiania, 26 April. In haar advies over het voorstel van den Kroonprins-regent geeft de Noorweegsche regeering te kennen, dat het volk van Noorwegen eenparig een Noor- weegsch consulaatwezen heeft verlangd, dat een commissie uit de Storthing zioh thans met de voorbereiding er van bezig houdt en dat, daar deze aangelegenheid niet tot de bevoegdheid van het vereenigde Rijk be hoort, de beslissing alleen bij Noorwegen be rust Wanneer het voorstel van den Kroonprins gegrond was op voorloopig uitstel van deze zaak, dan zou dit voor Noorwegen beteeke- nen het prijsgeven van zijn souverein recht om eene noodzakelijke hervorming uit te voeren, terwi,,. in de plaats daarvan nutte- looze óf de zaak op den achtergrond drin gende onderhandelingen zouden treden. De onderhandelingen van het begin van 1905 hebben schipbreuk geleden, omdat Zwe den eischen heeft gesteld, die strijdig zijn met de souvereinc rechten van Noorwegen. De regeering ontraadt derhalve onderhande lingen over de Unie aan te knoopen, voor dat een Noorweegsdhe consulaire dienst is tot stand gebracht. De onderhandelingen moeten eventueel gevoerd worden volkomen vrij onder volledige erkenning van do souve- reiniteit van beide Rijken met de bindende bepaling, dat ieder van de beide Rijken de latere vormen van zij® nationaal bestaan vrij kan vaststellen. In de heden gehouden vergadering van den gemeenschappelijken staatsraad in Stock holm verklaarde de Noorweegsche afdeel xg, dat Noorwegen niet de bedoeling heeft de Unie te ontbinden, ofschoon zij er op moest wijzen dat zulk eeu ontbinding wel geoor loofd zou zijn. Kreta. Rome, 26 April. De Tribuna bericht: I® eene gisteren gehouden bijeenkomst was de minister Tittoni het eens met de gezanten van Frankrijk. Engeland en Rusland in de mee ning, dat in den tegenwoordigen staat van zaken de inlijving van Kreta bij Griekenland eene onmogelijkheid zou ziin en dat het raad zaam was dit besluit mede te deelen aan prins George en het vergezeld te doen gaan van maatregelen, bedoelende de gemoederen tot rust te brengen. Dit zal worden medege deeld aan de mogendheden en aan prins Geor ge, die de mededeeling zal moeten doen toe tomen aan het voorloopig bewind te Therisso. Zuid-Amerika. Het staatsdepartement te Washington heeft bericht ontvangen, dat er groot gevaar be staat voor een vredebreuk tusschen Chili en Peru, tengevolge van het geschil over het gebied van Arica en Tacna. De oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichte® Honderd-vijftig kadetten zijn tot officier bevorderd en ontvangen door den Czaar, die hen toesprak. De jongelui zullen zoo spoedig mogelijk naar het oorlogsterrein gezondvn worden Te Tokio is bericht ontvangen, dat Rus- s;sche troepen bijeengetrokken worden tij de Posjet-baai, aan de noordoostelijke grens van Korea. Men vermoedt, dat deze troepen zul len moeten dienen om een aanval van de Japanners op Wladiwostok te belemmeren. Tusschen Kirin en Goentsjoelin werden de Japansche eerste luitenant Kabajasi en een Japansch onderofficier der dragonders, die zich als Chineezcn hadden vermomd, als spionnen gevangen genomen en opgehangen. Op bevel van den keizer van Japan zullen de manschappen, wier diensttijd in de vol gende maand verstreken zou zijn, voorloopig in dienst blijven. Ze zulle®, althans in den eersten tijd, geen anderen dan garnizoens dienst behoeven te doen. Uit Petersburg wordt aan Havas bericht, dat de Ruscische admiralitei' admiraal Rod- jestwenski opmerkzaam gemaakt heeft op de groote gevaren, die voor de openbare rust zouden, ontstaan wanneer het verblijf van zijne vlcot in de nabijheid van de kust van Annam verder werd uitgebreid dan met de bepalingen over de onzijdigheid overeen te brengen zou zij®. Een ander Havas-bericht houdt in, dat de minister van buitanlandsche zaken, graaf Lamsdorff, na kennisneming van de dépêche uit Parijs, he* standpunt van Fi-ankrij'k betreffende 4e aanwezigheid van de Russische vloot in de Kam Ranh baai als gegrond he-ft erkend. Te Pa ijs is het officieele bericht uit Indo china ontvangen, dat de vloot van admiraal Rodjestwenskv met onbekende bestemming de Kam Ranh baai heeft verlaten. Vóór zijn vertrek heeft de Russische vlootvoogd nog een onderhoud gehad met admiraal de Jonquières. Volgens oen juaffan-telegram uit Saigon, lage® er Vrijdag nog vijftig Russische sche pen in de baai. Verder heette het, dat de vooraad steenkool en proviand op de vloot krap was Bijna dagelijks gingen er Fransche en Duitsche stoombooten met groote ladingen naar de Kam Ranh baai. Het rtoomschip Eridon was voor 60.000 dollar aan de Russen verkocht. In Saigon lagen er 45,000 ton steen kool voor de Russen. Vijf Russische stoom booten waxen er binnengevallen om de steen kolen te vervoeren. De Fransche overheid heeft echter hun alleen vergund zooveel kolen in te nemen als zij noodig liadden om de reis voort te zetten. Banghoi, 2% April. (Daily Mail). Een aan tal Russische kruisers zijln buiten de Kam Ranh-baai gekomen. Twee kruisers net drie sclxoorsteenen zijn nog binnen de baai. Men denkt, dat de Russen hunne basis naar HaJ- nan hebben overgebracht. Tsingtau, 25 April. De bier vertoevende Russische officieren ontvingen bericht, dat de Russische vloot, toen zij de Kam Ranh baai verliet, in zuidelijke richting is ge stoomd, om zich te vereenigon met het derde eskader. Tsingtau, 25 April De Duitsche kruiser Sperber heeft den 22. in d"» straat van For mosa Japansche oorlogsschepen gezien, die een ander zwaar beschadigd schip noordwaarts sleepten. Tsjifoe, 25 Apil, 9 uur 's avonds. Gemeld wordt, dat admiraal Togo met het grootste deel der vloot op 20 April in de Masampho- baai lag. Penang, 26 April. Men venvacht dat bet derd Oostzee-eskader heden Penang zal pas- seeren. De autoriteiten zij® op hunne hoede; des nachts wordt voor de toegangen van Pe nang gepatrouilleerd. De Daily Telegraph maakt melding van een te Tokio loopend gerucht, dat de benxan- n,-ng van den Russischen kruiser Diana, die te Saigon ligt, naar de schepen van de Russi sche vloot is overgebracht, terwijl zij in de Kam Ranh baai lagen. De Agence Havas merkt hiertegenover op, dat dit bericht met groote voorzichtigheid moet worden opgevat, en verzekert, dat er in tegendeel door de zorg van de Fransche auto riteiten dagelijks appèl gehouden wordt over de bemanning van de Diana. Het Petit Journal verneemt uit Peters burg. dat de krijgsraad generaal Stoessel van alle verantwoordelijkheid voor den val van Port Arthur heeft vrijgesproken, maar een scherp afkeurend oordeel heeft geveld over admiraal Alexejew (als stadhouder) en gene raal Koeropatkin (als minister van oorlog) wegens den geheel onvoldoenden staat van verdediging, waarin de vesting bij het uitbre ken van den oorlog verkeerde. Allerlei In Frankrijk schijnt het al even koud te zijn als in on9 land. Uit Morlaix wordt gemeld, dat de tempe ratuur sedert eenige dagen sterk is gedaald. Het sneeuwde en het blijft sneeuwen in de bergen van Arrée. Zoo ook ten Oosten van Oyonnax in het Juragebergte, op eene hoogte van 700 meter e® de sneeuw smelt niet. Het is zeer koud. Tel. vDe opzienbarende zelfmoord van mar kiezin Palavicini in den dom van Milaan wordt aan geldzorgen toegeschreven. Men zegt dat de markiezin twee millioen lire ten huwelijk had medegebracht, maar dat de markies er alles doorgelapt had. Toen do nood groot werd, moest zelfs het prachtige paled* der Pallavicini's in Parma voor een appel en een ei verkocht worden. vTe Parijs heeft zich een meisje van nog geen veertien jaar in de Seine verdronken, teleurgestelde liefde. Verleden week werd er ergens op een dorp in Engeland een jongetje door een automobiel aangereden. Het bezweek aan de gevolgeu. De auto reed door. Heftige veront waardiging va® het publiek. De politie deed ijverig nasporingen. Sir Alfred Harmsworth loofde in zijn Daily J£ail 100 uit voor wie aanwijzingen kon geven, van wien die auto mobiel was. Het blijkt nu, door eigen aan gifte, dat de auto was van Hildebrand Harmsworth, Sir Alfred's bloedeigen broe der. Hij was echter niet zelf in den wagen, maar zijn koetsier, een Spanjaard, en twee kiezers uit het district, waar Hildebrand de conservatieve candidaat is. De koetsier be weert, dat hij met een kleine twintig KM. vaart reed en niet dacht, dat het jongske ernstig letsel had gekregen. De twee kiezers, die voor 't eerst in een auto zaten, wisten ook van den prins geen kwaad. Intusscben houdt men den koeteier gevangenborg- todhi wordt voor hem geweigerd. vEen advokaat vestigt in de Times de aandacht op een zonderling vonnis van een rechter te Leeds. Deze veroordeelde een man tot 18 maanden gevangenisstraf wegens dief stal. Op bet booren van dat vonnis ha...de de veroordeelde een flesch uit den zak en slingerde die den rechter naar 't hoofd. Hij miste zijn doel, maar de rechter veranderde het vonnis op staanden voet in vijf jaar ge vangenisstraf. De advokaat vindt dat onbe hoorlijk, ja onwettig. De veroordeelde ver dient een flinke straf voor dat werpen met de flesch, maar het is een afzonderlijk mis drijf on de straf voor den diefstal had er niet om verhoogd mogen worden. vIn den kreits Beuthen, in Silezië, zijn van 13 tot 19 April 31 menschen door her- senvlies-ruggemergontsteking aangetast. Van dezen zijn er 12 gestorven. In den tijd van 19 November U. tot 19 April zijn van 275 zieken 115 bezweken. vOp Goeden Vrijdag zijn te Eberswald vier jongelingen, die een pleziertochtje deden op de Oder, door het kenteren hunner boot verdronken. Een jong meisje, dat ook in de boot zat, kon gered worden. Het ongeluk geschiedde, toen men de boot wilde vastma ken aan eene stoomboot. De Staatscourant van Woensdag 26 April 1905, bevat de volgende Koninklijke besluiten ■benoemd tot opzichter van den arbeid F. H. Blom te Rotterdam, gewezen le machinist vaD een suikerfabriek benoemd tot lector in de faculteit van let teren en yrijpbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in do nieuwe Fransche taal en lctterkundo, C. E. M. Pernot; I op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. H. B. S. te Zwolle K. Bisschop van Tuinen Hzn.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1