BINNENLAND. koninklijke goedkeuring opschort, moet de Kroon binneu twee jaren over de invoering beslissen onder den naam van civiele lijat moeten sommige regeeringsuitgaven uit de inkom sten der kolonie worden bestreden bijv. het traktement van den gouverneur ten bedrage van GOOO pond sterling, 22.000 pond sterling voor de leden van het hoogste gerechtshof, 20,000 pond voor de leden van den uitvoe renden raad, enz. De oorlog in Oosf-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Evenzeer als over de operation op zee, heerscht er onzekerheid over de bewegingen van de legers op het oorlogstooneel te land. Volgens do ceue opvatting zal Wladiwostok het naaste doel zij.n van de Japanscbe opera tionAndore. berichten gewagen er van, dat de Japanners integendeel eene beweging naar het westen voorbereiden en, op het voetspoor van de schitterend geslaagde onderneming bij Moekden, eeno nieuwe omtrekkende beweging <>p groote schaal aan de beide Russische flan ken voorbereiden. Over den toestand, waarin generaal Innewitsch zou komen als hij weder zou moeten teruggaan, laat de oorlogscorres pondent Julius Price zich in de Fortnightly Review aldus uit: „Een blik op de kaart toont aan hoe wan hopig de toestand van Linewitsch zal zijn, wanneer zijne l'nie van gemeenschap hem mocht begeven, want de eenige plaats die iets beteekent tusschen Charbin en Karimskaja op den Trans-Bakail is station Mandsjoerijc op 584 mijlen afstand op de Siberische grens, en dit is slechts een gToot spoorwegknooppunt met eeno klein© en weinig beduidende neder zetting er om heen. Inderdaad, men kan vei lig zeggen, dat er totdat Chita is bereikt, geen stad is van voldoende grootte om ern stig voor strategische berekeningen in aan merking t© komen." Penan g, 28 April. De stoomboot Catherina Apcar is gisterenavond tweo eskaders respec tievelijk van acht en zeven schepen voorbij- gevaren, op 60 mijlen ton zuiden van Penang, sturende naar Singapore, Havas bericht uit Saigon, dat ook de Rus sische transportschepen en het hospitaalkerk schip ..Orel" de Kamranh baai hebben ver laten. Het Russische eskader ligt buiten dezo baai in een grooten boog, die zich van Kaap Vare la tot aan de spits van het Kamran fa- schiereiland uitstrekt en de torpedobooten manoeuvreeren naar alle richtingen. Het es kader schijnt de komst van het eskader-Nebo- gatow af te wachten. Sjanghai, 28 April. (Morning Post). De Russische vloot was gisteren ter hoogte vau de Leongso'-baai op Vet. eiland Hainan. De oorlogscorrespondent van het Journal, Ludovic Naudeau, die te Moekden in de ge- vangenschp van dc Japannors is geraakt, heeft uit Tokio bericht gezonden, dat het Kam- ranh incident daar beschouwd wordt als op bevredigende wijze geëindigd te zijn. Hij v't zijn indruk betreffende de Japansche opvatting over den uitslag van. het in aan tocht zijnde zeegevecht aldus weer De ver- eeniging van de Russische eskaders schijnt voor de deur te staan. Het schijnt geheel on mogelijk te zijn <i te voorkomen. Maar des niettemin zijn do verwachtingen van de marine-deskundigen in Tokio eenstemmig ten gunste van Japan's kansen. Iutusschen wordt niet ontkend, dat de gecombineerde Russische vloot eene geduchte strijdmacht is, en ook niet, dat de aanwezigheid van deze vloot in <If buurt van de Japansche eilanden een ern stig element is in den toestand. De Japan ners zijn zich ten volle bewust van het groote aandeel, dat het toeval heeft ;n den oorlog ter zee en zij zijn geenszins b"'id voor den e-nst van de gebeurtenissen, d'e zich voorbe raden. Er is geen bevestiging ontvangen van het gerucht, dat twee naar Japan bestemde koop vaarders, met rijst geladen, door de Russen zouden genomen zijn. Bij Lloyd's is daarover geen bericht ontvangen, hetgeen wordt be schouwd als een bewijs van de onjuistheid van het gerucht. Uit Manilla wordt bericht, dat hot En- gelsclie stoomschip Carlisle, dat. naar men zegt met schiet behoeften voor de Russische vloot beladen is, verleden Woensdag twee maal boproofde uit te varen, maar telkens moest omkeeren, omdat negen man van do bemanning den arbeid weigerden. De kapitein reorganiseert nu zijne bemanning, alvorens nogmaals de uitreis te ondernemen. Men «egt, dat de kapitein zijn schip :n de lucht wil laten vliegen, als hij door Japansche schepem wordt aangehouden. Washington, 28 April. De gezanten van Duitschland en Frankrijk, do hoeren Speek von Stern burg en Juseerand, zulleu respec tievelijk naar Duitschland en Frankrijk ver trekken na een onderhoud, dat zij met pre sident Roosevelt gehad zullen hebben na diens terugkomst van de jacht. Men gelooft in do diplomatieke kringen, dat zij persoonlijk, maar niet officieel aan don Duitsclien Keizer en aan president Lou- lict het, oprechte verlangen van president Roosevelt zullen overbrengen, dat er zoo spoedig mogelijk een einde moge komen aan den oorlog in het Verre Oosten. De Britscho gezant, die ook binnenkort naar Europa zal vertrekken, weet eveneens hoe Roosevelt hierover denkt. De diplomaten gelooven, dat het einde van den zeestrijd, hoe ook de uit slag mop; zijn, de eerste gelegenheid zal aan bieden tot het aankuoopen van vredesonder handelingen tusschen de Rissen en de Ja panners. Washington, 28 April. (Times). Do geruch ten, die inhouden, dat de president naar Washington zal terugkeeren. op grond van do waarschijnlijkheid, dat het openen van onderhandelingen tauchen Rusland en Japan aanstaande is. en aanduiden, dat de president zal worden uitgernxnligd dc bemiddelaarsrol te spelen, zijn slechts do vernieuwing van een oud gerucht, dat vroeger reeds uit de incest bevoegde bron is tegengesproken. De Japan- sclio gezant weet heelemaal van niets en ver klaart uitdrukkelijk, dat de toestand volstrekt geen verandering heeft ondergaan. Allerlei vAndrew Carnegie heeft thans weder, naar men bericht, een som van 10 millioen dollars (f 25,000,000) gegeven voor een pen sioenfonds ten bate van professoren en leer aren in de Vereenigde Staten. Canada en Ncw-Foondland. vIn de tooneelwereld te Weeneu is groote verontwaardiging gewekt door een rechterlijke uitspraak. De vrouw van den millionnair Schweinburg had een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen een actrice, mej. Van Brenneis, die in ongeoorloofde betrekking bleek te staan met den heer Schweinburg. Maar de eiach werd afgewezen, op grond van het door mej. van Brenneis aangevoerde argument, dat men h;t in de tooneel were ld „niet zou nauw moet nemen met zedelijkheid"' en dat daar betrek kingen als de gewraakte „iets zeer gewoons waren. j Tegen die uitspraak komen nu de inets'e tooneel spelers van Weeneu in verzet Zij wil- 1 len niet, dat de justitie onderscheid maakt tusschen hen en de andere burgers en zij tcc- kenen een adres, waarin herziening wordt ge vraagd van een proces, hetwelk hen stem pa t tot on zedelijkheid plegers van beroep." vUit verschillende plaatsen in het Isar- gebergte wordt bericht, dat ook daar geval len van hersenvlies-ruggemergsont steking voorkomen. Te Köningshütte, in Silezië, zijn Dinsdag twee volwassenen en zeven kinderen dooi dez« ziekte aangetast Verder worden uit de kreit- sen Ratibor en Sorau nieuwe gevallen ge meld. Ook in eenige plaatsen van den kreits Oe! i komen verscheidene gevallen voor. Te Newtownardes, een stadje in Ierland, is een epidemie uitgebroken, die men ook houdt voor hersenvlies-ruggemergontsteking. Er zijn 34 menschen door aangetast, van wie er reeds 5 zijn gestorven. De Staatscourant van Zaterdag 29 April 1906, "bevat de volgende Koninklijke beslui ten benoemd tot ingenieur voor de verlichting P. van Braam van Vloten werktuigkundig ingenieur eervol ontslagen uit den zeedienst de luit. ter zee le klasse S. van Lennep. verlof verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van i idder 3e klasse der Kroon orde van Pruissen, hem geschonken door Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruis sen, aan den .'uitenant ter zee der le klasse jlir. F. M. L. van Deen, adjudant en particu lier secretaris van H. M. de Koningin. De dames, die de eer wenschen te •hebben hare opwachting te maken bij H. M. de Koningin of aan Hare Majesteit te wor den voorgesteld tijdens Hoogstderzelven ver blijf in de hoofdstad des Rijks, -vorden uit- genoodigd het daartoe strekkend verzoek vóór den 18en Mei e. k. met opgave van volledig adres te Amsterdam te richten tot mevrouw Van Loon, dame du palais van H. M. de Koningin te Amsterdam, zullende de lijsten na dien datum worden gesloten. Mevrouw Van Loon, dame du palais van H. M. de Koningin, zal gaarne visites af wachten op Maandag en Dinsdag 22 en 23 Mei. Hot bal ten paleize te Amsterdam zal plaats hebben op Zaterdag den 27en Mei. Do minister van financiën maakt be kend. dat ten behoeve van 's rijiks schatkist van N. N. uit. Oss, per postwissel, is ontvan gen f 15,84. ter voldoening van successie recht voor later ingekomen gelden. Hat Vredespaleis. Do heden bij de Tweede Kamer in gekomen wetsontwerpen betreffende het Vr despaleis strekken tot het verleenen. cener rijksbijdrage van 700.000 voor den aankoop van grond door de Carnegiestichting van de Mij. ..het Park Zorgvliet," zijnde een terrein van ongeveer 5 H.A. gelegen tusschen do Anna Paulownastraat te 's Graveaiihage en den Ouden Scheveniugschen Weg. De schout j nacht Sweerts de Land as Wyborgh, die onlangs uit Indië is teruggi keerd, is gisteren door den Min. van marine in audiëntie ontvangen. Dc naam van „Java-divisie", welke tot dusver gegolden heeft voor onze zeemacht in Oost-Indië, voor zoover deze niet behoorde t.ot onze Indische militaire marine, is sedert 1 April officieel gewijzigd in dien van .,Ne- derlandsch Eskader in Ooot-Indië". Do officier van den heer R o o d li u y z e n De Walchersohe Courant, antirev weekblad voor Walcheren, bevat het volgende „Heden werd ons genoemd een garnizoens plaats waar, in dc laatste helft van het vorig jaar. drie kinderen van een officier, van ver schillenden leeftijd, tegelijk werden gedoopt. Naam en rang van den officier, de leeftijd der kinderen, alsmede de datum waarop deze doopplechtigheid heeft plaats gehad, werden ons medegedeeld. Do zeldzaamheid van het geval doet de vraag opkamenhebben wc bier niet met den officier van meneer Roodliuyzen te doen? Daarom staan do ons verstrekte gegevens desverlangd ter beschikking van Zijne Excel lentie den minister van oorlog." In strijd met do drankwet! Een adres van den kerkeraad der Herv. ge meente te Hoofddorp, aan den raad van Haarlemmermeer, om tijdelijke sluiting der dranklokalen, tijdens dc godsdienstoefenin gen, is door den raad dier gemeente, als zijnde in strijd met de drankwet, afgewezen. Nederlanders, die een huwelijk wen schen aan te gaan binnen het gebied van een der Staten, toegetreden tot het tractaat tot regeling der wetsconflictcn met betrek king tot het huwelijk, van 12 Juni 1902, (voorloopig Duitschland, België, Frankrijk, Luxemburg, Rumenië en Zweden) behoeven een bewijs, dat zich tegen het huwelijk geen beletsel krachtens do Nederlandsche wet verzet In afwachting van de tot standkoming van nadere wetsvoorschriften ten deze, wor den door de ministère van justitie en van binnenlandscho zaken, in overleg met den minister van buitenlandsche zaken, tot do afgifte van verklaringen, dat zich tegen .-en huwelijk, door een Nederlander in een der bovengenoemde landen aan te gaan, geen beletsel krachtens de Nederlandsche wet ver zet, aangewezen de burgemeesters in hunne hoedanigheid van hoofd der gemeente-politie van do woonplaats of, bij gebreke van be kende woonplaats van de laatste woonplaats der belanghebbenden hier te lande De Staatsoourant no. 99 bevat een Kon. besluit van den 25en Maart jl„ tot herzie ning van de bepalingen op het voeren van lichten door 1 oodsvaart.uigen en het doen van noodseinen. In hetzelfde nummer der Staatsoourant is opgenomen een Kon. besluit, waarbij is toe gestemd in de hernieuwde verlenging van de bevoegdheden der gemengde rechtbanken in Egypte voor den tijd van 5 jaar. De minister van Binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat., te rekenen van 1 Mei 1905, zal bevoegd zijn in de 1ste arbeidsin spectie, de opzichter van den arbeid F. H. Blom, wion als standplaats wordt aangewezen de gemeente Breda Voor den burgerlijken veeartsen ij di e nst in Nederlandsch-Indië worden gevraagd vee artsen, die aan de Rijks-veeartsenijschool bet diploma van veearts hebben verkregen. Zij, die in aanmerking wenschen te komen, moeten zich bij een gezegeld adres aanmehk-n bij het. departement van koloniën. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant no. 100. Bij ministerieele beschikking zijn, met ingang van 1 Mei 1905, bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphic benoemd tot tweede-klerk J. Bethe, wonende te Rotterdam, en tot assistent W. J. A. Dekkers, thans tij delijk bij het hoofdbestuur werkzaam. Jozef Israels is benoemd tot eerelid van do International Society of Sculptors, Pain ters and Engravers te Londen. L. en V. Mr. Troelstra in de redactie van „Het Volk." De heer Tak schreef Donderdag in Het Volk: ..Troelstra was me Dinsdag al vóór, met wat ik hem vragen wou. Op zijn voorstel gaan we vaste stekke i steken v«oor zijn geregelde me dewerking. En nu niet weer zoo. dat hij over politiek schrijft, en ik ook. We gaan samen het middel zoeken om aan de krant en dus aan de partij dat soort opwekkende artikelen te geven, die hij toch onder ons allen het best kan schrijven. En heb ik hem nu eens goed vast, dan laat ik hem niet weer los." Doch de heer Troelstra schreef den vol genden dag aan den heer Tak dat deze wat te heet gebakerd is geweest. „Zeer zeker hebben we Dinsdag nog vóór den eindafloop van het Volk-debat, naar ik meen, even over mijme i-.edewerking gespro ken. Daarbij heb ik u gezegd, dat het geen zin heeft, wanneer gij en ik beiden over poli tiek schrijven (zooals we dat het afgeloopen jaar geregeld hadden). Ook heb ik u een paar omstandigheden genoemd, die in 't oog moeten worden gehouden, wanneer ik dat werk aan de krant zal kunnen doen, dat de partijgenooten van mij verwachten. Maar tevens heb ik u gezegd, dat ik eerst over veertien dagen definitief kan zeggen, of ik die vaste medewerking zal kunnen ver leenen. Daaraan houd ik mij. Voorloopig dus, vriend Tak„nog even wachten, nog even wachten". Bij beschikking van den minister van binnen landsche zaken, is voor het tijdvak van 1 Mei 1905 tot en met 30 April 1906 be noemd tot uitwonenden klerk aan 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, J .D W. van de Sandit, te Arnhem. Te Nieuwedie- is overleden de heer J. H. Polak, die 50 jaar dansonderricht gaf aan het Instituut voor 3e Marine te Willemsoord. De heer Jan Veth heeft naar het Vad. meldt namens het Rembrandt-oo- mité in opdracht gekregen een biografie van Rembrandt te schrijven. Naar het blad ver neemt wordt er voor deze uitgave subsidie verleend, en met reden kan men dus, ook wat de reproducties betreft, iets goeds van deze uitgave verwachten. Natuur en Geneeskundig congres. De eerste congresdag werd Don derdagavond op schitterende wijze besloten met een raout ten huize van den commissaris der Koningin in Gelderland, baron Molle- rus va.n Westkerke. Van 9 uur af rolden de équipages en rij tuigen aan voor de deftige gouvernements woning op de Groote Markt, al maar nieuwe genoodigden toevoerend, die in de receptie salon op de minzaamste en hartelijkste wijze door den commissaris en baronesse Mollerus werden verwelkomd. Er werd muziek gemaakt en ververscliin- gen werden rondgediend. Verschillende congresleden bezochten nog het feestconcert, in do groote zaal van Musis Sac mm, aangeboden door de „Vereeniging tot bevordering van de vestiging in Arn hem en tot aanmoediging van het vreemde lingenverkeer in Arnhem en omstreken" aan de leden van hot congres, waar onder Kwast's voortreffelijke leiding de Arnhem- ache Orkestvereeniging een keurig program uitvoerde. Gisterenmorgen werd door tal van congres leden een wetenschappelijke excursie gemaakt naar Waeeningen en Oranje-Nassau-oord. Des middags werden sectie-vergaderingen gehouden, waarin verschillende wetenschap pelijke onderwerpen behandeld werden. De dag werd besloten met een kunst avond in den schouwburg. Het Arnhemsche orchest, onder leiding van den heer J. Kwast, zette het programma in mot het Io-Vivat en speelde daarna de Academische Festouver- ture van Brahms. De Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel speelde „Belachelijke Hoofsche juffers" en „In Poli tiek". De dames Hopper en WensmaKlaas- se n biolden voordrachten, mej. Fredy Grone- man, uit Groningen, en de boer Henri Maal brachten zangnummers ten gehoore. De kunstavond is schitterend geslaagd. Onderzoek naar het vader schap. Men herinnert zich schrijft het Vaderland dat een paar jaar geleden een Zeeuwseh meisje, Neeltje Lokerse, in het gebouw van het kantongerecht te 's Graven- hage een revolverschot loste op een zaak waarnemer uit Zeeland, met wien zij ver- i loofd was geweest en die haar beloofd had ie zullen trouwen, ook toen een kindje ge hore werd. De rechtbank heeft haar indertijd vrijge sproken van dezen aanslag. Zij oordeelde de preventieve hechtenis reeds voldoende straf voor dezo daad. j Neeltje Loker9e, die een ontwikkelde vrouw blijkt te zijn, heeft sedert een studie gemaakt van het wetsontwerp van minister Loeii over het onderzoek naai* het vader schap en dit getoetst aan haar eigen onder vinding en kennis der toestanden in haar omgeving. Woensdag a. s., half negen, zal zij in „Diligontia" te 'sGravenhage een j lezing houden, waarin ziji het wetsontwerp en wat daarmede verband heeft, zal bespreken. Een luchtballon. Donderdag avond omstreeks 8 uur werd boven Didam een luchtballon gezien, die op een stuk wei land. even buiten het dorp, landde. De 2 in zittenden, Belgische militairen, vertrokken den anderen dag. Blijkens een telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië van 28 April 1905, wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar geraamd op 98.000 pikols. De minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat. blijkens bericht van den consul-generaal te Antwerpen, door het gemeentebestuur aldaar eene aanbesteding is uitgeschreven tegen Dinsdag 23 Mei a,s„ te 12 uren, ten stad- huize, voor het bouwen eener feestzaal voor muziekuitvoeringen en tentoonstellingen op de Meirplaats.. De aanbiedingen moeten onder verzegeld couvert vóór bovengenoemden datum bij het gemeentebestuur van Antwerpen zijn inge diend. De te stellen waarborgsom bedraagt fr. 20.000 De plannen en bestekken liggen ter inzage op het éde bureau en op het secretariaat al daar. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat blijkens mededeeling van het consulaat-generaal der Nederlanden te Pre toria, in den vervolge geene permitten meer zullen worden uitgereikt aan personen, die z';h in Transvaal of de Oranje-Rivier-Kolonie willen vestigen, wanneer zij niet in het bezit zijn van 20 (plus minus f 240). Den agenten van het permitkantoor in de verschillende havensteden van Zuid-Afrika is opgedragen maatregelen te treffen, ten einde toe te zien dat werkelijk iedere immigrant in 'het bezit is van genoemd bedrag. Slechte r ij wielen. Voor eenige weken werden door een deurwaarder te Zut- phen eenige rijwielen verkocht, die onder den naam van echte „Humbers" aan den man werden gebracht. De firma Stokvis en Zoon, te Arnhem, vond in dezen verkoop aanleiding door do maréchaussée beslag te laten leggen. Van welke kwaliteit deze rijwielen waren, ondervond zegt de „Arnh. Ct." heden een onzer ingezetenen, die, op een dier wie len rijdende, het middendoor reed en zelf deerlijk aan het gezicht gewond werd. Bookmakers. Men schrijft uit Vlissingen aan de N. R. Ct. Het. bericht van den bookmaker P. alhier, dat in verschillende bladen werd overgeno men uit de Mïdd. Ct., is ons, na onderzoek, gebleken niet geheel juist te zijn. Bedoelde bookmaker heeft alle schuldeischers behoor lijk opgeroepen, en al voir ens hij vertrok zijn schulden betaald. Ook is hij zijn verplichtin gen tegenover zijn cliënten nagekomen en zijn personeel heeft hij nog een week loon uit betaald. Wel moet zijn zoon nog al wat schuld hebben achtergelaten, doch dat is geen zaken- schuld en betreft private uitgaven. De vertrokken bookmaker waa ruim 13 jaar te Vlissing'n gevestigd. Werkstaking. Bij: de firma Ser- phos en Zn. te Enschedé is gisteren een sta king uitgebroken. Eon onwettige huwelijks- volitrekki ng. Voor het kantongerecht te Breda, had zich gisteren, gelijk aangekon digd, te verantwoorden A. Schellekens, pastoor en plebaan der kathedrale kerk te Breda, be schuldigd van als bedienaar van den r. k. godsdienst de huwelijksplechtigheid te heb ben verricht zonder Hat dit huwelijk door de wet was gesloten en de echtgenooten tè heb ben doen teekenen een bewijs waarbij zij verklaren elkander als man en vrouw te be schouwen en trouw te blijven. Deze zaak bleek zich als volgt te hebben toegedragen Een. Belgisch werkman woonde samen, on gehuwd met een Engelscli meisjebeiden wilden gaarne huwen, doch de onkosten ver- bonden aan liet doen komen van de noodige bescheiden uit Engeland, konden zij niet bé talen. Dc man is katholiek, het meisje pro testant. Daar de gevolgen van het samen wonen niet uitbleven, wende de man zich tot bovengenoemden pastoor, die persoonlijk eene verklaring voor beiden heeft opgemaakt, in houdende dat zij elkander als man en vrouw beschouwden en de kinderen, die uit dit sa menzijn verwekt zouden worden, katholiek gedoopt en opgevoed worden. Toen later de man de geboorte van een kind kwam aangeven, ondekte de ambtenaar van den burgerlijken stand dat hij de aan gever niet. was ingeschreven, en or ook geen wettig huwelijk bestond, alleen bleek van de bovengenoemde verbintenis. Vandaar proces-verbaal tegen pastoor Schellekens. Deze be weert in zijn verdediging dab hij: het paar niet had gehuwd, doch wel dat de echtgenooten in zijne tegenwoordigheid ver klaarden elkander als man en vrouw aan te nemen en trouw beloofden. Ook teekenden zij eene verklaring dat de kinderen uit hun huwelijk katholiek zouden worden opgevoed. Gebeden of kerkelijke plechtigheden zijn niet door den pastoor verricht. Alvorens tot het toelaten van deze sluiting van het hu welijk over te gaan, was eerst dispensatie van den Paus gevraagd, om dit het hier betrof een gemengd huwelijk. Pr? pastoor bekende dat hij zonder in con- I flict te zijn mat de wet., in 5 jaar tijd 15 huwelijken op zoodanige, z. i. geoorloofde manier gesloten heeft. De behandeling dezer zaak werd geschorst tot over drie weken, daar nog andere getui gen moeten gehoord worden. De moord te Vollenhove. Over den dubbelen moordaanslag te Vollen- I hove kunnen thans belangrijke mededeelingen worden gedaan. Naar nader door ons wordt vernomen, I heeft de zuster van den vermoorde, Donder- I dagochtend tot bewustzijn gekomen, aan den J burgemeester van Vollenhove meegedeeld, dat I Harm v. Liade en nog een ander den moord begaan hebben. De brigadier der maréchaussée Boskamp i lieeft zicli daarop naar Zwartsluis, de woon plaats van den beschuldigde, begeven. Daar vernam hij van den burgemeester, dat v. d. L. zich vermoedelijk te Meppel be- 1 vond. Met den rijksveldwachiL. Hoge liberie F en den gemeenteveldwachter Hagevoort begaf hij zich per boot naar genoemde plaats. Daar gekomen, splitsten zij zich. Hogenberk en j Hagevoort hadden daarop he1 geluk, den ver- dachte bij een brug aan te treffen bij zijn j kruiwagen met bokking. Zij gelastten hem, hen te volgen, waarop I v. d. L. naar de reden vroeg, maar de veld wachters zeiden die zelf nie' ite weten. De drie veldwachters brachten den verdachte I daarna terug naar Zwartsluis per stoomboot I „Fortuna"deze droeg dus in zooverre haar naam met eere, dat zij vermoedelijk een ellen- I deling in de armen der justitie voerde. Het parket van Zwolle was inmiddels ge waarschuwd en bevond zich te Zwartsluis. Bij' zijn onmiddellijk daarop gevolgd verhoor ont- j kende v. d. L. hardnekkig de schuldige te zijn. De verdachte, wiens bijnaam is Harm de Boer, kwam te kwart voor acht te Zwolle aan. Reeds geruimen tijd te voren verzamelde zich bij de aanlegplaats aan de Kamperpoort een menigte nieuwsgierigen. Een vrouw, die met de vorige boot was aangekomen, hadi namelijk het nieuws ver- spreid, dat de vermoedelijke moordenaar met de volgende boot zou aankomen. Begeleid door den veldwachter Hagevoort 1 en den rijksveldwachter Van Uden, die hem naar Zwolle liaddén gebrachit, den inspecteur j van politie Derksema en den brigadier-majoor Trost, is hij naar het gerechtshof overge bracht, vanwaar hij vervolgens per celwagen naar de gevangenis werd getransporteerd. Ook daar had zich een groot aantal nieuws gierigen verzameld. De verdachte is gisteren geconfronteerd met 1 het lijk van den verslagene, dat hier reeds 1 waa aangebracht en geschouwd door de dok- I toren Vitringa en Klinkert. De verdachite ;s I daarna weer naar de gevangenis getranspor- I teerd en het lijk naar Vollenhove overge- bracht. (Zw. Ct.) Joh. D., dezer dagen gearresteerd, was niet boekhouder, maar directeur der Coöpe ratieve Landbou wvereen igingP. G. C. Slecht te pas gekomen. Een boekbindersknecht te Haarlem, had een spaarduitje van ongeveer f 1000, welk geld hij had staan bij den makelaar A. van Cap- pellen, te Haarlem. Het vorig jaar besloot hij dit geld te besteden, om een eigen zaakje op te zetten, en kocht bij een Amsterdam- sche fabriek eenige machines, voor ongeveer f 400. Hij zou deze betalen met het geld, I dat hij uitstaan had. Toen hij er den make- laar evenwel om vroeg, zeide deze, dat hij I het geld op het oogenblik niet kon geven, j| maar nam op zich, om de machines te bo- talen Vóór eenigen tijd ging hij evenwel fail- liet, en daar de leverancier der machines nog steeds geen geld ontvangen had, stelde I deze een civiele actie in bdj den Haarlem- I schen kantonrechter, om van den boekbin der het geld te ontvangen, bewerende, dat het hem niets aanging, of deze overeenkomst al dan niet met den makelaar was getroffen. De kantonrechter deed Vrijdag in dit pro ces uitspraak en veroordeelde den boekbinder om te betalen Het is intusschen gebleken, dat de make laar het geld van den boekbinder verbruikt heeft, zoo dat deze alleen een geringe uit-kee- ring uit het faillissement wacht, waarvan mj evenwel de machines niet eens zal kunnen betalen. De boekbinder, een oud, weinig ontwik keld mannetje, is dus het slachtoffer gewor den van genoemden makelaar, die blijkbaar meer dergelijke malversaties moet verricht hebben. Althans hij bevindt zich daarvoor in hechtenis en zal voor de rechtbank moeten terecht staan. Tevens zal hij zich naar het Haarl. Dagblad verneemt hebben te verantwoor den op grond van een aanklacht van den lieer J. J. Montagne, vroeger pachter van het Brongebouw te Haarlem, thans pension houder te Zeist, wegens verduistering van eene som van f 3000, welke de heer M. hem had toevertrouwd. Een onraonscli waard ;g ver blijf. Uit Wageningen meldt men Bij den Rouwenhof zijn op een strook grond langs den weg door de 5 gezinnen, die daar udt hunne woning werden gezet, tijde lijke verblijfplaatsen gebouwd, van de af braak hunner vroegere woningen. Totaal ver blijven daar thans 33 personen, nl. 10 ouders en 23 kinderen. Dat die hutten een geheel onmensohwaardig verblijf vormen, behoeft nauwelijks gezegd. Ongelukken. Donderdagavond hielp een 10-jarige jongen wonende in de Drie- vriendenstraat te Rotterdam, zijne zuster, in dezelfde straat woonachtig, verhuizen. De jongen stak een oogenluik zijn hoofd buiten het raam, toen plotseling het raam neerviel, waarbij de jongen nagenoeg onthoofd werd. Hot lijk werd een. oogenblik later door een 4-jarig broertje gevonden. Gisterennacht 3 uur stond aan de Bin nenhaven te Rotterdam dc bootwerker W. v. d. B. op eene stelh'ng bij het lossen van hout uit het Eugelsche stoomschip „Incheit", toen dc man met stelling ei> al te water geraakte. Naar liet lijk is gedregd, doch zonder resul taat.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2