AT. 397. Tweede Blad. Zaterdag 29 April 1905. KOLONIËN? BINNENLAND. Ed« Jaargang. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Pey 8 maanden toot Amersfoort f 1.25. Idèm franco per post- 1.75. Afzonderlijke nummere- 0.05. Dg?© Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 nur *b morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Tclephoonnummcr 66. PRIJS DER ADYERTBNÏÏËN: Van 1—6 regels f 0.78, Elke regel meer OJÏ. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voördeelige bepalingenltót het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement; Eëae circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aaiLfTi^ toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt, ter kennis van de ingezetenen, dat de Baad dezer gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 2. Mei aanstaande, des namiddags t.e 1^ ure. Amersfoort., den 27. April 1905. Do Burgemeester voornoemd, WTUUTIBRS. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, Gelet op art. 11 der Drankwet Noodigen do houders van vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein uit, Indien, zij vergunning wensehen to verkrijgen tot den verkoop van sterken drank in het klein op den openbaren weg, 'hiervan voor 10 Mei e. k. aan 'Burgemeester en Wethouders bericht te zenden. Amersfoort, 20 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Do Burgemeester, •J.STEXFKBfT HBOKSE. WUI.l '11ER8. OOST-INDIË. De Singkel-colonne. Uit Pa- dang schrijft men aan de Loc.„Den 9en Maart, ongeveer zes uur in den morgen, arri veerde te Emmahaven de gouvs. stoomboot Gier met de Singkel-colonne aan boord. Niettegenstaande het vroege uur waren de meeste militaire autoriteiten aanwezig om de strijders welkom te heet en. De kolonel sprak eenige waardeerende woorden, waarna de tocht per spoor naar Padang werd onder nomen Zoowel in den trein als gedurende den marsch van het station Padang naar het kampement, liet de muziek zich niet on betuigd. In het kampement werden allen feestelijk onthaaldde eetzalen waren met vlaggen en groen versierd, dat een niet on aardig effect maakte. Dat die dag verder genoeglijk werd doorgebracht zoowel door de officieren als minderen, behoeft niet gezegd te werden. „Nu 't grootste gedeelte dei\ bezetting hier ter stede is teruggekeerd, komen meerdere bijzonderheden omtrent de verrichtingen van de Singkel-oolonne aan het licht. Er is slechts één roep over den wak keien aanvoer der, den kapitein J. van Leynden, die ge toond heeft volkomen voor de moeilijke taak, die hem werd opgelegd, berekend te zijn, al heeft zijn telegram, verzonden na den val van Batoe Batoe, er niet weinig toe bijgedragen, om aan zijn luister afbreuk te doen. Dit telegram sprak toch van het sneu velen van den radja van Batoe Batoe, de ziel van den opstand, welk bericht helaas niet bcvest'gd werd. Volgens enkele hoof den, belust op de som van f 75, welke som als premie was uitgeloofd aan degenen, die aanwijzingen konden geven omtrent de schuilplaats van den radja van Batoe-Batoe, bevond zich onder een aantal verkoolde lichar men het lijk van den vorst. ,,'t Was een groote onmogelijkheid om on der al die verkoolde lichamen er waren er meer dan 170 iemand te herkennen, zcodat de kapitein Van Leynden wel een beetje te vlug is geweest met 't verzenden van zijn telegram en te veel vertrouwen heeft gesteld in de op de premie beluste hoofden. „De inneming van Batoe-Batoe moet een waar heldenfeit geweest zijn, waarbij wij alle kans hadden in de pan te worden ge hakt, indien niet één der dwangarbeiders er in geslaagd ware om petroleum te gooien over het dak van een der naastbij staande woningen en vervolgens den brand er in te steken. „Batoe-Batoe had twee uitgangendoor den enen uitgang kon de bevolking niet meer vluchten, daar het vuur, dat zich allengs had uitgebreid, hun dit belette. Bij 't verlaten van den andoren uitgang trof hen 't doodend lood der onzen. En wat dit doodend lood niet volbrengen kon, voltooide het vuur. Ba toe-Batoe is verbrand, welhaast met de ge heel© bevolking." Een geheim genootschap. Het Bat. Nbld. van Donderdag 30 Maart meldtWoensdagnacht, is door den contro leur Johan, den onderschout Cress en den politieopziener Van Hasselt in een huis, ver borgen achter Klenteng, eon geheim Chi- neesch genootschap overvallen, op het oogen- blik dat 110 leden een bijeenkomst hielden. Dij die overvalling gelukte het der politie beslag te leggen op een aantal boeken, tijd schriften en papieren, die voor het verder oudorzoek der zaak van belang kunnen zijn. O.m. werd gevonden een nummer van het tijdschrift „Der Ferne Osten', waarin een artikel voorkomt van een geheim genoot schap in China, dat daar plannen smeedt tegen do regeering. De ontdekking van een dergelijke vereeni- ging hier is van belang, omdat zij bewijst, dat onder de Chineczen een beweging be staat van verzet. In welke richting zich dio verspreidt en hoe ver zij zich uitgebreid heeft, dat zal het onderzoek moetcu uitwij zen. De 110 Chineezen zijn vanmorgen op do politic-rol gebracht, daarna zullen zij in pre ventieve hechtenis worden gesteld. Het dwangarbeidersop stootje t. e S o e r a b a j a. Wij lezen in het Bat. Nbld.De berichten in de locale bladen en hetgeen onze correspondent ons schrijft doen zien, dat het relletje in de ge vangenis aldaar niet zoo onschuldig is als men wel denken zou. Het is meer dan een kloppartijtje onder de gevangenen geweest, al schijnt het hiermede begonnen te zijn. Men herinnert zich, dus schrijft onze cor respondent, dat reeds meermalen de Atjeh- ache veroordeelden reden tot bezorgdheid hebben gegeven. Nog onlangs hebben zij zich aan molestatie schuldig gemaakt, een feit dat, naar mij wordt medegedeeld, niet ad- ministratief, doch door den landraad ge straft moet worden, wat jammer is. Admi nistratief zouden de euveldaders wellicht nog wat rottingolie hebben kunnen krijgen. De landraad legt boete op, waar de knapen om fluiten. Zondagmiddag (26 Maart), tegen 1 uur ongeveer, ontstond een kloppartij tusscheh j de Atjehers en de Djambiërs, twee partijen, t van ongeveer gelijke sterkto. Het is vreemd j dat men deze kerels in dezelfde ruimte heeft gehouden tot nog toe. Reeds dagen van te voren moeten zij van de ijzeren koepels der tonnen een soort messen hebben geslepen, voorzien van een handvat, blijkbaar met het doel elkander of bet bewakingspersoneel, dat, begrijpe wie het kan. zelfs niet met een rottanstokje is gewapend, te kerven. Zon dagmiddag nu sloeg een Atjeher een Djam- binees in het gelaat, bijna op hetzelfde oogen- biik wierpen de Djambiërs zich toen op de Atjesche boeven of omgekeerd. Het was een melée, waarin de messen te pas kwamen. Door het gejoel en geschreeuw kwam het personeel toegeloopende sleuteldrager werd met vuistslagen ontvangen; de portier redde zich het leven door behendig een Atjeher, die een mes in de hand had, achter een boom t" ontwijken. Toen de directeur eindelijk zijn gezag had doen gelden, waren er 8 ge- wondeh. Een Djanibiër lag op den grond zoo half te zieltogen. De gewonden weiden naar het stadsverband gedragen, de beide partijen in gescheiden ruimten opgesloten. Des middags te 5 uur wisten de Atjehers echter daaruit te breken om zioh op een nieuwe ploeg Djambiërs te werpen, die van het grassprietjes-trekken terugkwamen. De toestand wordt zoo onhoudbaar. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vrijdag al weer een dag vol amendemen ten. Er is bijna geen bijhouden aan, te meer daar verschillende amendementen een paar malen gewijzigd werden en dan soms nog weer ingetrokken werden. Wij zullen ons in dit overzicht daarom maar bepalen tob het resul taat. Een amendement van de heeren Kete laar, Bos en S m i d. t om te bepalen, dat het aantal onderwijzers met verplichte hoofd- acte voor bijzondere en openbare scholen ge lijk te stellen, werd na bestrijding door den minister verworpen met 38 tegen 28 stem men. Dieeelfde heeren hadden een amendement ingediend om het drijven van nering ook aan bijzondere onderwijzers te verbieden en Het bekleeden van ambten en bedieningen afhan kelijk te stellen van de goedkeuring van Ge- dep. Staten, een en ander op straffe van ont slag. Later werd dat op vooi-stel van de Com missie van Rapporteurs gewijzigd in dien zin, dat van de subsidie zal worden afgetrokken de minimum-jaarwedde van den onderwijzer, die zich. aan verboden dingen schuldig maakt. Voortts waren eenige amendementen inge diend betreffende het arbeidscontract der bij zondere onderwijzers, en om hun rechtspositie sterker te maken betreffende het beroep van tijdelijke onderwijzers bij tusschentijdsch ont slag en betreffende de samenstelling der Com missie van beroep. Enkele dier voorgestelde regelingen wer den door den minister overgenomen. Verder nam hij over een amendement van den heer Ter Laan, strekkende om te bepalen, dat geen onderwijzer gedurende langer dan en jaar tijdelijk wordt aangesteld. Door de Regeeriug werd voorgesteld1 te bepalen, dat niet in aanmerking komen voor subsidie, scholen, waaraan het aantal leer lingen boven 6 jaar, minder dan 25 be draagt, met dien verstande, dat voor ecu school, welke reeds een bijdrage genoot, dat genot eerst verleren gaat, wanneer het aan tal der hierbodoelde leerlingen gedurende 3 achtereenvolgende jaren, minder dan 25 heeft bedragen. Door de heeren Roessingh, VanGij n en Sm een ge was een amend, voorgesteld, strekkende om te doen vervallen de bepaling, dat van reeds gesubsidieerde scholen gedu rende drie achtereenvolgende jaren het aan tal leerlingen beueden 25 mag dalen. Door den heer Helsdingen c. s. werd voor gesteld 40 in plaats 25 kinderen te lezen c.a in plaats van na 3 jaar na 2 jaar het subsidie doen ophouden, wanneer het vereischte aan tal leerlingen niet meer aanwezig is. Eiudelijk stelden zij nog een amendement voor, strekkende om dezelfde eischen van hygiene te stellen voor de bijzondere scholen ais voor de openbare, zoomede dezelfde eischen omtrent het aantal kinderen, dat daarin mag worden toegelaten. Door de Reg. werd voorgesteld te bepalen dat voor de bijdrage niet in aanmerking komen de bijzondere scholen, waarvan de op brengst der schoolgelden eene inkomst op levert van gemiddeld f 80 of meer per leer ling en per jaar. Door de heeren Ferf, Bos en De Boer werd als amendement voorgesteld in plaats van f 80, te lezen f 40. Door den heer Goeman Borgesius c. s. werd als amendement voorgesteld eene nieuwe alinea aan het Regeeringsartikel toe ite voegen, luidende „De gezamenlijke bijdrage worden tot geen hooger bedrag uitgekeerd dan tot twee der den van de gezamenlijke kosten der school. De kosten zijn a. de jaarwedden, vergoedingen en toe lagen aan onderwijzers; b. de uitgaven ten behoeve van het lier- halingsonderwijs c. de uitgaven voor rente en aflossing var. de geldleeningen aangegaan, ten behoeve van st'chting en verbouwing van schoollokalen en onderwijzerswoningen d. de uitgaven voor in stand houden of voor het huren der schoollokalen, leermid delen en verdere schoolbehoeften e. de uitgaven voor het aanschaffen en nderhouden der schoolmeubelen, schoolboe ken, leermiddelen en verdere schoolbehoef ten f. de uitgaven voor verlichting en verwar ming en het schoonhouden der schoollokalen g. de uitgaven voor de schoolbibliotheken. Desverlangd, verklaarde de heer Borge sius, zullen de voorstellers voor de frater scholen eene afzonderlijke regeling indienen, doch vooraf willen zij afwachten hoe of de Regeering over dit punt denkt. De beraadslaging over deze amendementen zal Dinsdag te 11 urur worden voortgezet. Berichten. Christen-democraten. De te Amsterdam gehouden vergadering van chris- ten-demokraten heeft de navolgende, begin selverklaring vastgesteld De christen-demokraten belijden de opper hoogheid van God Almachtig ook in den Staat en in zijn recht en wensehen zich te onderwerpen aan Zijn volstrekt gezag en aan Zijn alles beheerschende heilige wil. Richtsnoer voor hunne staatkundige ge dragslijn is alzoo niet alleen het verstand, de rede, het geweten, maar ook, en in de aller eerste plaats, dat wat God in Zijn Woord heeft geopenbaard als Ziju wil ook voor 't volksleven. Zij eerbiedigen de Overheid als Gods die naresse en vragen rechtmatigen im loed van het volk, in al zijn rangen en standen, op de wetgeving des lands. Zij verwerpen de klasse-heerschappijzoo wel die eener revolutionaire -nocratie als die eener revolutionaire aristocrat-'e, en vra gen van de Overheid gelijke bescherming der rechten, en vrijheden van alle Staatsburgers met krachtigen steun voor het zwakke en hulpbehoevende, zoowel op geestelijk als op maatschappelijk terrein. Eenerzijds erkennende dat de huidige eco nomische grondslagen onzer samenleving heb ben geleid tot zeer ernstige critiek, achten zij anderzijds het sociaal economisch vraag stuk niet tot voldoende rijpheid gekomen en zich thans niet bevoegd in beginsel uitspraak te doen over wijziging van die grouaslagen. In dit verband verklaren zij zich tegen iedere prediking van den klassenstrijd, en te gen klassebevoorrechting, verlangen knotting van de macht van een zondig kapitalisme en( waar mogelijk, wegnoming van de maatschap pelijke oorzaken eener wreede ongelijkheid, mede door verbetering der ontwikkclings- voorwaarden voor de economisch minder be deelden Overwegende intussohen hoe de ervaring heeft geleerd dat. de algemeen christelijke be lijdenis meer en meer wordt misbruikt om te dekken een onchristelijke politiek, zoo ver langen de christen-democraten van hunne candidaten volledige instemming met hun program van actie en verklaren zij voorts in beginsel, bij voorkeur die staatkundige rich ting en candidaten te zullen steunen welke in de practische politiek het meest aan de eischen van dat program beantwoorden. Hoofden van scholen. Uit het zooeven verschenen jaarboekje van de Vcreeniging van hoofden van scholen in Nederland blijkt, dat het aantel leden thans 1303 bedraagt. Door het hoofdbestuur werd aan de Regeering een adres gezonden, waarin een twintigtal wensehen eai bedenkin gen met betrekking tot de onderwijsnovelle werden kenbaar gemaakt. In verschillende andere gcvaUen trad het hoofdbestuur han delend op. zoo bijv. te Borculoo, waar de op heffing der le openbare school werd voor komen het nam deel aan de actie in zake de pensioenwetten en deed een onderzoek naar de grieven tegen het herhalingsonderwijs. liet verslag wijst op de ernstige omstan digheden. die thans d© openbare school be dreigen. Toch wanhoopt het hoofdbestuur niet. Het ziet in de eendracht, waarmee front gemaakt wordt voor de openbar© chool, ©en bemoedigend teeken; een instelling, die zoo veel trouwe verdedigers vindt, kan niet ten doode opgeschreven staan. aatachappij tot Nut van 't Algemeen. Tweede dag. Aan do orde was de voortzetting van de beraadslagingen over het voorstel van het H. B. „dit te machtigen het eigen gebouw der Maatschappij, 27 Kloveniersburgwal, te /erkoopeu, het bureau der Maatschappij en de vergaderingen van hoofdbestuur en com mission over te brengen naar te hurren loka len of nieuw aan te koopen eigen gebouw, en aan den algemeenen secretaris eene ver goeding voor gemis van vrije woning te go- ven, ingeval een en ander kan geschieden zonder geldelijk nadeel voor de Maatschap pij", met de daarop ingekomen amende menten van Utrecht en Middelharnis. Bij opening der vergadering deelt even wel de vooratter mede, dat het H.B. liet voorstel introk. (Applaus). Het hoofdbestuur stelde voor: „voor het dienstjaar 19051906 een be drag van f 500 beschikbaar te stellen, ten einde aan het hoofdbestuur de gelegenheid te geven aan te koopen de noodige exempla ren van die werken, door de „Maatschappij voor goede en goedkoope lectuur" uit te ge ven, welke geschikt zullen geoordeeld wor den voor volksbibliotheken of bibliotheken voor jongelieden en van deze werken, waar van de titels in de „Mededeelingen" zuillen worden bekend gemaakt, op verzoek van de departementen, een exemplaar kosteloos aan deze toe te zenden, ten behoeve van hunne respectieve bibliotheken." Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno men Aan de orde was hierna een voorstel van het hoofdbestuur, luidende 1. het hoofdbestuur op te dragen het be vorderen van de oprichting van herstellings oorden (lig-parken) door de departementen en mede door departementen opgerichte en bestuurde vereeuigingen 2. voor subsidiën tot dat doel, onder voorwaarden, door het hoofdbestuur vast te stellen, voor het dienstjaar 19051906 be schikbaar te stellen f 500. De commissie van art. 41 is zoo ingeno men met het voorstel dat, lieten de finan ciën het toe, zij een verhoogings-amendement zou indienen. Nu moet zij afwijzend prae- adviseeren. Het hoofdbestuur (mr. Engelen) zegt, dat dit voorstel in overeenstemming is met het doel der maatschappijbevordering van het volksgeluk. Het H. B. meent dat de finan- oiën aanneming er van niet beletten. Had het- H. B. gedurfd, het had dan ook een hooger bedrag voorgesteld. Na voortgezette discussie werd het voor stel met groote meerderheid aangenomen. Bdj acclamatie werd verder aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur: aan het hoofdbestuur op te dragen ,1. moreelen en o. q. financieelen steun te verleenen op voorwaarden -door het hoofd bestuur vast te stellen, aan departementen en mede door departementen opgerichte en bestuurde vereenigingen, die pogingen aan wenden om speelterreinen beschikbaar te stellen; en wel voornamelijk, door aan het vormen van leiders voor de spelen bevorder lijk to zijn en behulpzaam te wezen bdj het aanschaffen van speelgereedschappen „2. voor een en ander op de begrooting 19051906 beschikbaar te stellenf 500." Vervolgens waren aan de orde de voor stellen van departementen. 1. Voorstel van het departement Lochem. „De algemeen© vergadering noodige het hoofdbest-uur uit 1. „eene prijsvraag uit te schrijven voor een zoo eenvoudig mogelijk Volks-sanato- rium, voor lijders aan tuberculose, van 100 patiënten, met. indiening van plan, gedétail- leerde opgaaf van koeten van bouw en ex ploitatie. benevens berekening van de ver- plegingskosten per dag en per persoon. 2. „voor de kosten van eene commissie van deskundigen, ter formuleering en beoor deeling der prijsvraag en tevens voor een of meer prijzen aan do best gekeurde ant woorden, een bedrag beschikbaar te stollen van f 600." Lochem, tot toelichting van het voorstel aan het woord komende, zegt kort te zullen zijn. Het aantal lijders aan tuberculose is ontzaglijk groot, men mag het in Nederland op 30,000 schatten, en slechts één procent daarvan kan in sanatoria een onderkomen vinden. De tuberculose is to genezen, en daarvoor zijn de sanatoria hoogst heilzaam. Evenwel de koeten zijn zóó hoog, dat het aantal verpleegden beperkt blijft. Breda stelde een vraag. In het Tijdschrift voor Geneeskunde vindt men een 9chets van de doktoren Haantjes en Middelberg, die tot een som van f 1 per dag komen. Dit is juist wat do Ver. tot bestrijding der tu berculose wil. Breda wil nu Lochem voor stellen zijn voorstel in te trekkeu, en wede te werken tot de aanneming van het vol gende ,De algem. verg. noodigt het H.-B. uit onderzoek te doen naar het in 1904 ont worpen plan van de doktoren Haantjes en Middelberg te Putten, tot het oprichten van een vólks-sanatoriumbdj geeohikt-bevin ding daarvan mededeeling te doen aan do departementen, en zoo mogelijk in de vol gende vergadering voorstellen te doen tot oprichting van een dergelijk sanatorium". Het hoofdbestuur émr. Kruseman) huldigt het streven van Locnem. Maar daarom be hoeft men de voorgestelde middelen niet goed te keuren. Tegen den vorm, waarin Lochem zijn voorstel deed, heeft het H.-B. groot bezwaar; prijsvragen zijn een ver ouderd systeem, dat geen goeden uitslag geeft. Verder is dit een zeer moeilijke vraag, zoowel uit medisch als uit financieel en tech nisch oogpunt. Daarom acht het H.-B. het gevaarlijk deze zaak te entameeren en wil het deze liever overlaten aan vereenigingen, die speciaal in deze richting werken. Lochem was dankbaar maar niet voldaan. Ging men Breda volgen, dan kreeg men slechts advies van één kant. Maar nu het H.-B. heeft toegezegd inlichtingen te willen geven, vroeg Spr.wil het H.-B. niet belo ven een rapport uit te brengen en in deze het initiatief te nemen? Indien 9pr. een der gelijke verklaring van de bestuurstafel creeg, zou hij het voorstel intrekken. De voorzitter zeide, dat de afgevaardigde niet mag rekenen op zulk een gelijkover steken van formeel© toezegging en voorstel. Hij moest genoegen nemen met de verkla ring dat het H.-A zal blijven diligent, ïr jr nog dan gewoonlijk! Daarna werd het voorstel ingetrokken. Die beschrijvingsbrief was hiermee afge handeld. Tot het bespreken van speciale punten werd nu in de eerste plaats heit woord verleend aan den afgevaardigde van Rotterdam, die wees op de bedenkelijke ver mindering van het aantal leden en dienten gevolge van de financiën. Spr. vroeg daarom aan het H.-B. of hierin geen verbetering kon worden gebracht, en gaf daartoe eenige mid delen aan. Breda dankte het H.-B. voor zijn uitste kende zorg voor de spaarbanken, die zoo goed werken. De voorzitter nam in zijn slotwoord af scheid van de beide aftredende leden in het H.-B., de heeren Keller van Hoorn en Spakler. Hoe zeer de adviezen van den heer Spakler gewaardeerd werden, weet iedereen. Do heer Keller van Hoorn is als 't ware hek beeld der maatschappijlhoogbejaard maar helder van geest en jong van hart. En hij was niet alleen opgewekt, maar ook opwek kend en daarom een kracht ten goede. Ten slotte, zei Spr., de maatschappij zelf. We hebben de overtuiging gekregen, dat er belangrijke dagen komen. We hebben de wet herzien, maar moeten wei bedenken, dat het toch in laatste instantie op de personen aan komt, en dat het is zooals in de kerkde tempel van hout, maar de priester van goud. Daarmee werd de vergadering gesloten. Neëerland»ch Zuid-Afrikaaaaohe Yeraaniging. De algemeeno vergadering dezer vereeni- ging zal plaats hebben Zaterdag 27 Mei e.k., to twee uur, in het gebouw „Eensgezindheid", te Amsterdam. Alsdan komt in behandeling het jaarverslag en zal moeten plaats hebben de benoeming van 5 leden van het. hoofdbestuur, ter ver vulling van vacatures ontstaan door perio dieke aftreding. Als dubbeltallen worden aanbevalen de heeren Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, 's Gravenhage (aftr.), mr. C. J M. Wilde, 's GravenhageG. A. A. Middelberg, Baam- bruggc. (a-ftr.), dr. H. J. de Graaf, Dordrecht dr. W. H. Nolens, Rolduc (aftr.); jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, Nij megen dr. H. P. N. Muller, 's Gravenhage, (aftr.)mr. JE. baron Mackay, 's Gravenhage Paul den Tex. Amsterdam, (aftr.)dr. G. W. S. Lingbeek, Laag Soeren. Nog komt in behandeling een voorstel der afdeeling Leiden, luidende: „Do vergadering bepaalt dat zoolang do steun van Nederland naar het oordeel van het hoofdbestuur door het „Christelijk Nati onaal Onderwijn in Zuid-Afrika" niet kan worden gemist, in de gemeenten waar afdeo- lingcn van de „Nederla ndsch Zuid-Afrikaan- sche Verecniging" gevestigd zijn, op den 10. October van elk jaar op initiatief van de l»esturen dier afdeelingen eeno algemeene collecte langs de huizen der ingezetenen ten bate van genoemd onderwijs zal worden ge houden." Den 27en Mei a s. bestaat de Nederl. Blindenbond 10 jaar, ter herdenking van welk feit een groote fancy-fair zal worden gehouden op 4, 5, 6 en 7 Mei in do groote zaal van het Kon. Zoöl. Botanisch Genoot schap te 's Gravenhage. De helft van de netto-opbrengst komt ten bate van het fonds tot stichting en instand houding van oen Tehuis voor alleenstaande blinden<lrie-tiendo aan de Blinüenstichting en een-vijfde aan de ondersteuningskas van den Nederlandschen Blindenbond.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1