BINNENLAND. Terwijl Rusland ziin best doet handels vaartuigen voor het verre oosten te krijgen, is ook Japan in dit opzicht niet werkeloos geweest. De Japansche koopvaardijvloot >s ondanks het groote aantal prijs verklaarde schepen niet- in staat in de kustvaart tus- schen Japan. Formosa, China en Port Arthur te voorzien. Voor een deel is dit hieruit te verklaren, dat van de stoomschepen, die vroeger in het handelsverkeer met China voorzagen, verscheidenen nu daaraan ont trokken zijn, omdat zij voor de Japansche vloot ah patrouillescbepcn dienst moeten doen. Maar de prijs verklaarde schepen staan in tonneninhoud minstens gelij met deze voor do oorlogsvloot in dienst gestelde sche pen. Do handelsbeweging moet dus vooruit gegaan zijn. Allerlei vHoe 't tegenwoordig nog in Ierland toegaat, blijkt uit 't volgende verhaal. Woens dag moest op het eiland Dursey, een 25 K.M. den Atlantischeu Oceaan in, dicht bij Castle- twon Rerehaven, een oude man van zijn hce- we gezet worden. Hij had al in gefen vier jaar pacht betaald. Tweehonderd konstabels gin gen 's morgens vroeg aan boord van een re- geeringsboot op weg. Toen zij Lij het eiland kwamen, vonden zij de geheele bevolking, bestaande uit 35 gezinnen, op de landings plaats. Mannen, vrouwen en kinderen tracht ten de politie het landen te beletten door een hagelbui van steenen op hen te laten vallen, en misschien was hun toeleg ook gelukt, al9 er niet een dertig politieageutcn in een boot het oilantl omgevaren wane a en de bevolking in den rug vielen. Toen ontstond er een ver woed gevecht, waarbij de politie met den stok en zelfs met de bajonet op het geweer te werk ging Met vele kwetsuren moest de bevolking afdruipen, en de politie, in volle sterkte geland, zette deu ouden pachter uit zijn huw. vTe Weenen is vonnis gewezen in de zaak-Klein, een moord op een ouden heer, waaromtrent onze lezers zich nog wel het een en ander zullen herinnerende echte lieden Klein vervulden de hoofdrol. De ge zworenen verklaarden Franciska Klein met 9 tegen 3 stemmen schuldig aan sluipmoord met het doel haar slachtoffer te berooven Heinrich Klein niet schuld'g aan hetzelfde, maar aan een zekere mate van medeplich tigheid. Francisca Klein werd daarop ver oordeeld tot den strop- hear man tot acht jaar gevangenisstraf met vasten en in 't donker zitten. Beiden hoorden het vonn:s kalm aan. De verdedigers zijn in hooger beroep ge komen. vEen dokter te Bazel heeft 100,000 fr. moeten afdokken, om niet te worden ver volgd wegens bet schrijven van anonieme brieven, waarin hij twee collega's, vrouwen dokters met eon zeer uitgebreide praktijk, op do ergerlijkste wijze had beklad. Toen eenmaal de verdenking op hem gevallen was, liet men hem gemerkte enveloppen koopen. Nadat hiervan voor de verzending van nieuwe anonieme brieven gebruik was ge maakt-, werd hij onmiddellijk in hechtenis genomen. Hij werd al heel gauw in 't nauw gebracht en legde een volledige bekentenis af. Het geld komt ten goede aan liefdadige instellingen. vTc Greenville, in Zuid-C&rolina (Ver. 9tafcen), is een extra-trein, waarin zich een aantal professoren en anderen bevonden, die van een conferentie terugkeerden, in bot sing gekomen met een goederentrein. Do stoker van den extra-trein werd ge dood. De kok is vermoedelijk in den restau ratiewagen levend verbrand en voorts kwam nog een conductieur en drie bedienden van den restauratiewagen om het leven. Vorder werden verscheidene passagiers ge wond, ondor wie een professor van de Yal» Univorsibeit, en een verslaggever van de „Brooklyn Eagle". De Staatscourant van Dinsdag 2 Mei 1905, bevat o. m. de volgende Koninklijke Besluiten benoemd tot vertegenwoordiger der Ned. regeering bij het in 1905 te Budapest te houden 7e internationale penitentiaire con gres mr. J. Simon van der Aa, hoofddirec teur van het gevangeniswezen en van het Rijks tucht- en opvoedingswezen, vertegen woordiger der Ned. regeering in de Com mission penitentiaire internationale; benoemd tot grootofficier in de Oranje- Nassau-orde mr C. Pijnackor Hordijk, lid en voorzitter der Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 3 April 1902, no. 30; tot ridder in de ordo van den Nederl. Leeuw dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, in specteur van het Staatstoezicht op krankzin nigen en krankzinnigen-gestichten, lid en secretaris der bovengenoemde Staatscommis sie; deze Staatscommissie is eervol ontheven van baar functie en ontbonden, met dank betuiging voor den gewichtigen dienst in de volbrenging har er taak bewezen, aan de hee- ren, die tot nu toe deel hebben uitgemaakt van die Staatscommissie benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde pater B. van Meurs S. J„ te Rotter dam toegekend de eere-medaillo der Oranj» Nassauorde in zilver aan Jurre Bruinsma, werkzaam bij de firma W. van der Meukn Bzn., mandenmakerij te Bolsward A. Strij- bos, werkzaam in de Nieuwe Hollandsche Grutterij bij A. Sonneveld, te Maassluis; Henriette A A. Zegers, werkzaam in de Kon. Ned. fabriek van suikerwerken, chocolad» liqueuren, vroeger De Bont en Lcijten. te Amsterdamin brons aan P. Grisel Sr., koperslager, werkzaam bij de firma Taalderop en Zonen, to Tiel benoemd bij het Oentraal-Bureau voor de Statistiek J. Heijnen, thans adjunct-ocm- miee, en tot ad ju nct-commioa D. Koudijs, thans lo klerk; benoemd tot burgome ester van Geldermal- sen J. H van Wessem, burgemeester van Meeuwen. Hill en Babyloniënbroek, met toe kenning van eervol ontslag uit laatstgemeldo betrekking; benoemd tot districteschoolopeiener te Deventer, dr. J. D. R Scheffer, districts schoolopziener te Winschoten, met toeken ning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking op verzoek eervol ontslagen als reserve-2» luitenant bij 1 .t 7e regiment infanterie de burgergeneeskun^ige-arts A. W. van Kleeff benoemd bij den geneeskifrdigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2e kl. do burgergeneeskundigen-artsen W. H. Meijer en A. W van Kleeff; benoemd tot ridder -n de Oranje-Nassau- orde R. W. P. de Vries, boek- en kunsthan delaar te Amsterdam benoemd bij het departement van koloniën tot commies de adjunct-commiezen A- F. C. van Dijk en W. P. J. Schalker, eq tot ad junct-commies de le klerk G. P. H. A. van Hoven. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens half Mei a.s. het Paleis Soestdijk te betrekken. Heden vertrokken uit 's Gravenhage, naar het Paleis Het Loo, ten einde dienst t- doen bij H. M. de Koninginde kamer heer-ceremoniemeester baron Taets van Am» rongende adjudant majoor graaf Schimmel- penninck, de ordonnanoe-officier le luite nant jhr. Van Reigersberg Versluys, ben» \ens de adjudant van Z. K. H. den Prins, kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haare. De gewone audiënties van de minis ters van marine en oorlog zullen deze week niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat Eet saldo van 's rijki schatkist op 29 April jl. bedroeg: bij Nederlandsche Bank f 1.853.660,33^, en bij de betaalmeesters f 1.196.540.204, te samen f 3.050.200,54. De tijdelijke waarneming van het consu laat-generaal der Nederlanden te Tanger is opgedragen aan graaf von Tattenbach, waar nemend Duifcsch gerant aldaar. Dr. Pli. Kooperberg, medisch adviseur bij de Rijksverzekeringsbanddie benoemd is tot gedelegeerde der Nederlandsche regeering bij het van 29 Mei tot 4 Juni a.s. te Luik te houden internationaal geneeskundig congres, aangaande arbeidsongevallen, is bereid allen, die in dit, niet slechts voor geneeskundigen, maar ook voor personen die met de Onge vallenwet in aanraking komen, belangrijk congres, belang stellen, inlichtingen enz. te verschaffen. Dr. Kooperberg en dr. Mossel uit Gronin gen behooren tot de inleiders van vraagpun ten van dit congres. Amsterdam sche liberalen. To Amsterdam schijnt samenwerking verkr» gen to zijn tusschen de vrij»liberalen, de Uni»liberalen en de vrijzinnig-democraten. Althans de oorrespondent van de N. Ct. m de hoofdstad schrijft, dat in eene ver gadering van de kicsvereeniging „Grond wet" uitdrukkelijk is medegedeeld, dat zoo „Grondwet" mr. De Beaufort stelde in VI on dr. Blooker in VTI, ook do vrijz.-democra- ten bereid waren tot algeheel© samenwerking en derhalve een compromis was verkregen. „Nu do vergadering het voorstel accep teerde, aldus vervolgt de bedoelde corres pondent, treden dus de drie groepen „Grond wet", „Vooruitgang" en de „Vrijz.-dem. Ver." 'n Amsterdam gezamenlijk cp voor een complex van negen candidaten. Summa summarum zijn do vrijzinnige can didaten voor de hoofdstad de volgenden District Idr. H. F. R. Hubrecht (aftr. lid). District II: C. Lely, oud-minister van W., H on N. (lib). District. Ill K. Eland, oud-minister van Oorlog (lib.). District IV J. W. IJzerman, lid van den Amsterdamsohen gemeenteraad (lib.). District VTb. Ketelaar (aftr. vrijz.-d» mocraat). District VImr. W. H. do Beaufort, oud minister van Buitenl. Zaken (lib.). District VTIdr. C. T. J. Blooker, wet houder van Amsterdam (lib.). District VlilP. Nolting (aftr. vrijz.-d» mocraat). District IX: mr. C. Th. van Deventer, (vrijz.-dem.). Hierbij zij gemeld, dat alleen de candida ten in VI en VII definitief zijn gesteld door „Grondwet" en de overigen allen voorlo» pige candidaten zijn. Voor IH wordt ook nog het raadslid Jacobus Polak (lib.) g» noemd. Echter op bovenstaand plan is de overeenstemming tusschen de drie partijen verkregen. Gememoreerd zij dat voor district II zitting heeft dr. Do Visser (christ.-hist.), vcor III mr. Troelstra (soc.-dem.), voor IV de heer Cremer (U.-lib.), die zich niet her kiesbaar stelt, voor VI jhr. mr. Den Tex (U..lib.), die zich eveneens terugtrekt, in VII mr Heemskerk (anti-rev.) en in IX de heer Bijlevold (anti-rev.). Op de vergadering van den Provin cialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen, welke Zondag in Den Haag gehouden werd, werden de geruchten besproken die in omloop zijn over een candidatuur van mr. Kooien, te Utrecht, tegenover een zittend b'd, de heer Friesen, te Grave. Daar de heer K. als voorzitter van den Nationalen Bond geadvi seerd had geen candidaten te stellen tegen over zittende leden der coalitie, zou hij met zich zelf in tegenspraak zijn gekomen. Het Kamerlid, de heer Kolkman, kon echter ver klaren, dat de heer Kooien zich geen candi- daat had gesteld, en ook geen candidatuur zou aanvaarden tegenover den heer Friesen. De houding van minister Harte in dat dis trict werd betreurd. 's Hertogenbosch. Op de ver gadering van het hoofdbestuur tevens alge- meene vergadering der R.-K. kiezersvereeni- ging Noord-Brabant district 'sHertogen- boscb, gehouden gisterenmiddag, werd met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid jhr. mr. A. F O. van Sass© van Ysselt. Do Centrale Liberale Kiesvereeniging voor het district Meppel heeft mr. ft. Sm oen- ge definitief candidaat gesteld. De anti-revolutionairen en Christelijk- Historischen in Friesland zijn hot eens ge worden. Ze zullen de zittende Kamerleden dier partijen wederzijds steunen. In de Zondag gehouden centrale be stuursvergadering van vrijzinnige kieSVeree- nigingen in 't kiesdistrict Almelo, is mr. J. A. Levy te Amsterdam geproclameerd tot candidaat der vrijzinnige partij. In de gisteren gehouden vergadering der Centrale Roomsch-Katholieke Kiesver eeniging voor het kiesdistrict Looeduinen werd met bijna algemeene stemmen tot can didaat gesteld voor de Tweede Kamer, het aftredend lid, de heer A. Brummelkamp. Het lid der Tweede Kamer, dr. De Visser, is lijdende aan eene niet-onbeteeke- nende keelaandoening. Hoewel reeds teekenen van beterschap zijn waargenomen, zal de patient minstens 14 dagen aan huis gebon den zijn. De openbare vergadering der christelijk- historische kiesvereeniging te 's Gravenhage, bepaald op 5 --.ei, waar dr. Do Visser het woord zou voeren, is voorloopig uitgesteld tot Donderdag 18 Mei. Op de voordracht voor directeur der Nutsspaarbank te 's Gravenhage zdjn uit on geveer 150 sollicitanten, in aJphabeti- sche volgorde op de voordracht geplaatst' de heerenH. W. Bosch, candidaat-notaris te 's Gravenhagemr. M. T. van Heioma, waarn. directeur van de Bank voor Schou wen en Duiveland te Zierikaee en mr. J. G. Meilink, hoofdcommies ter Prov. griffie van Overijssel te Zwolle. De directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, do heer Van der Ley, herdacht gisteren den dag, waarop hij 40 jaar geleden aan die inrichting ver bonden werd als onderwijzer. De jubilaris, die thans sinds oen 13-tal jaren directeur is, ontving een groot aantal bloemstukken. De heer R. W. P. de Vries te Amster dam, een der 'bekendste uitgevers en antiqui teiten-verzamelaars van ons land, herdacht gisteren onder overtalrijke blijken van waar deering zijn 40-jarig boekhandelaarschap. Het woonhuis van den jubilaris aan den Singel was in een bloemhof herschapen. De receptie was zeer druk bezocht. In den na middag kwam de minister van waterstaat cien jubilaris gelukwenschen, hem het ridde-kruis der Oranje-Nassau-orde overhandigend Volk» weerbaarheid. Het hoofdbestuur der 'vereeuiging Volks weerbaarheid, bestaande uit de heeren Dr. G. Kalff, voorzitter, Leiden, Pieterskerkhof 36 J. C. Fabius, onder-voorzitter, 's Graven hage T. Oly, ZaandijkMr. H. Verkouteren, Amsterdam; Prof. M. Noordtzij, Kampen; Dr. B. C. Goudsmit, Zutphen; Mr. A. D. H. Fockema Andreae, LeeuwardenMr. A. W. F. H. Sanger, GroningenG. C. Lunsingh Meijer, Assen P. J. Geill, DelftJ. T. T. C. van Dam van Isselt, UtrechtR. P. Ver- spijck, UtrechtA. L. W. Sevffardt. secre taris, 's GravenhageMr. C. J. Pekelharing, penningmeester, Amsterdam, heeft de vol gende circulaire verspreid Landgenooteu „Onder ous verdeeld volk.i\vordt de partij strijd steeds heviger daardoor het gevaar dat cp den achtergrond geraken be langen, waarover schier allen het eens zijn, met name dit groote volksbelang: het be houd onzer rationale onafhankelijkheid. Gelooft niet wat laf-berekénende flauwhar tigheid u influistert: ,.de ïeu zal ons den ander niet gunnen." Ziet naar Finland her innert u den oorlog in Zuid*Afrika, hoe pijn lijk de herinnering zij. Zegt- nietwij loopen geen gevaar. De dag des ge vaars kan komen als een dief in den nacht. Die dag zal ons volk vinden onvoorbereid om zijn zelfstandig b» staan te handhaven. Zeker, Je Maintiendrai is een fier woord ons leger zal zijn plicht doen wij gelooven, diat ook hier Botha's en De Wet's, De la Rey's en Théron's zullen opstaan. Doch wat zal dat alles baten, zoolang het grootste deel onzer mannelijke bevolking, on geoefend, buiten staat is deel te nemen aan de verdediging onzer onafhankelijkheid? Mis schien niet rens gerusg om met eer© te be zwijken. Waakt d n terwijl het nog tijd is. Een volk met een roemvol verleden, een taaie, zij 't ook soms sluimerende, kracht en natuur lijke hulpmiddelen als het onze, kan niet blij vend onderworpen worden, indien dat volk het. niet wil Laat ons, hoe verdeeld ook. vóór alles zor gen baas te blijven in eigen huis. Maar dat kunnen wij slechts, indien wij onze kleinmoedigheid en onverschilligheid in dezen afleggen en eendrachtig samenwerken om alles te doen wat in de toekomst ons on afhankelijk volksbestaan kan verzekeren. Eerst wanneer allen in staat zijn in tijd van nood voor het vaderland ts strijden, zul len wij genist kunnen zijn op de onoverwin nelijke kracht, die.uitgaat;v?an een vastbera den, slagvaardig, goed georganiseerd volk. Slechts wettelijke regeling zal ons in dien toe stand kunnen brengen. Dr- oisch van zulk een regeling mag op geen erkel politiek pro gram ontbrekenvan ondergeschikt belang te achten zijn alle andere onderwerpen van wetgeving, vergeleken bij het zijn of niet- zijn, dat voor alle Nederlanders hierbij op het spel staat. Het Nederlandsche volk heeft het recht te verwachten dat een dusdanige regeling binn »n den k°rst mqgelijkcu tijd tot stand komt. Sedert vijf jaren is de vereeuiging Volks weerbaarheid, waarin met uitzondering der sociaal-democraten alle partijen zijn vertegen woordigd, bezig met woord en daad deze be ginselen onder o na volk to verbreiden. Ondanks de onverschilligheid van velen en de tegenwerking van sommigen, hebben wij gesteund door do regeering en door trou we medestanders reeds vrij wat kunnen doen tot het voorbereiden van betere toestan den in dit opzicht. Ook ons hoofdstreven, het zedelijk en licha melijk weerbaar maken van ons volk. vindt meer en meer ingang en waardeering. Voorloopig is thans ons doel, een wet in liet Staatsblad te krijgen, die onze leus allen weerbaar tot werkclijheid maakt. Daartoe zal de wetgevende macht van het noodzake lijke cener wettelijke regeling doordrongen moeten worden. En dit zal eerst dan kunnen gelukken, ind'en het Nederlandsche volk een stemmig en ernstig den wil te kennen geeft, dat ieder Nederlander bij de wet verplicht wordt aan de landsverdediging mede te wer ken. LandgrnootenOnthoudt ons daarom uwe medewerking en uwen steun nfiet. Sluit u aan bij onze vereeniging en laat in de a.s. verkiezingsdagen bij elke vergadering, en aan de candidaten, èn aan de kiezers de vraag worden voorgt-iegd Zijt gij bereid de onaf hankelijkheid van ons Vaderland deugdelijk te verzekeren door mede te werken om te verkrijgenhetzij r.lgemeen&n dienstplicht, hetzij wettelijk geregeldeu oefenplicht voor allen die buiten de militie blijven; daaren boven verplichte lichaamscefeninsrm op alle scholen. Tusschen den schoolplichtigen en den militieplichtigen leeftijd eveneens lichaams oefeningen, gepaard aan verplichte schietoe feningen vóór en na de vervulling van den wettelijke» dienst- of oefenplicht. Landgenoot©», steunt cn helpt ons hierin het geldt Uw© hoogste belangen." In de te 's Gravenhage gehouden jaar- lijksche vergadering van de vereeniging onder den zinspreuk„Moed, Beleid en Trouw" deelde de waarnemende voorzitter, jhr. van der Wijck, oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indië mede, dat ter zake van een wijziging van do wet betreffende de ridder soldijen, thans een commissie van drie ambtenaren (van de departementen van kolonieën. oorlog en marine) z'ch onledig houdt met het voor bereiden van voorstellen aan de regeering. Het jaarverslag en de reV. iing werden goedgekeurd. Henna n-Coster-fonds. Vanwege dit fonds, dat, zooals men weet, zich ten doel stelt door verschillende middelen de studie te bevorderen en te vergemakkelijken van Nederlanders en Afrikaanders, die zich in Nederland voor een werkkring in Zuid-Afri- ka willen voorbereiden, hebben reeds vier Afrikaander studenten een beurs bekomen. Men verwacht thans, dat een grooter aantal Afrikaansche jongelui in ons land zal wil len studeeren, nu Leiden een hoogleer9ar in het Zuid-Afrikaansche recht heeft verkre gen. Ten einde dan ook een grooter aantal studenten te kunnen subsidieeren, hoopt het bestuur van bet fonds door meerdere bijdra gen daartoe in de gelegenheid te worden g» sfceld. Penningmeester van het fonds is mr. G. Vissering te Amsterdamde jaarlijkse he contributie bedraagt minstens 5 gulden. De ontvangsten van de Nederlandsche Zeudingsvereeniging hebben van 16 Maant tot 15 April 1905 bedragen de som van f 3998.504. Hieronder is begrepen een legaat van wijlen mevr. de wed. B. Breukel te Rotterdam, groot f 1000; van de opbrengst der stuiverscollecte f 985.06. waaronder een gift is uit Amersfoort van f 200 en een uit Rotterdam van f 100; bovendien werd voor de stuiverscollecte nog ontvangen een legaat van wijlen eerstgenoem de mevr. Breukel te Rotterdam van f 200. Onder bovengenoemde som is verder begrepen f 300 van X. Y. Z. te De Bilt, en uit Mid delburg f 100. Tot dekking van het nadeelig saldo over 1904 groot f 2719.14, -verd wederom ontvan gen f 248.45, te samen met de vorige opgaaf f 1068.95, zoodat er nog f 1650.19 blijft aan te zuiveren. Voor Bantam wtrd van den Kleinen Ban- tam-krans" te Amsterdam f 2750 ontvangen. Het raadhuis te Jisp. Het schoone monumentale raadhuis der gemeente Jisp is gerestaureerd de eerstvolgende raads zitting zal in het fraaie gebouw plaats heb ben. Diit raadhuis is gebouwd in 1650. Een Fries en Cecil Rhodes Dat eeu Fries of iemand van Friesche af komst persoonlijk de nagedachtenis van Ceri Rhodes zou zegenen, dat is iets zegt ofc Leeuw. Ct. wat men eenige jaren geleden niet had durven veronderstellen. En toch is het zoo. Jacob Bauke van der Zee, die in 1884 te Sint Anna-Parochie geborgen is, is op d't oogenblik student aan de Staats-unive^siteit van Iowa. Hij woont te Sioux Center. Deze Van der Zee is er in geslaagd, ne beurs te behalen, een van de beurzen, d't> destijds bij testament door Cecil Rhodes ziin bestemd voor intelligente jongelieden, die gaarne de universiteit te Oxford zouden be zoeken en een studievak doorloopen. Onze vroegere gewestgenoot is nu zoo ge lukkig e?n beurs machtig te zijn geworden. Dit is niet alleen een buitenkansje, maar ook een groote eer voor hem. Die Rhodes-beurzau worden niet gemakkelijk verkregen. Alie.'n de besten gaan er mee strijken. Verboden draadlooze tele grafie. Het Handelsblad, dat sinds g» ruimen tijd zijn Londenscbo brieven per Marconigraaf ontving, deelt thans mede, dat de Engel sche regeer'ng zich verzet heeft te gen een geregelden overzeeschen Marconi- dienst, zoodat de Marconi Wireless Tel» graph Cy genoodzaakt is den dagelijkschen persdienst voorloopig te staken. 0«g»t»werzicht van 15 April 1905. Het hieronder volgende overzicht van den stand der boomkweekerijbloembollen en warmoezerijgewassen onder glas is bewerkt door den inspecteur van den landbouw, vol gens gegevens verstrekt door de Rijkstuin- bcuwleeraren. Boomk weekerijen. Dank zij den zachten winter luiden de berichten aangaan de het plantsoen in de boomkweekerijen al gemeen gunstig. Wat het plantsoen der di verse vruchtboomen betreft, zoo is de stand zeer. goed te Bloskoop, Veur, Naarden, Op- heusden en in Zeeland; goed in Limburg, Aalsmeer en de kweekerijen in Noord-Bra bant; vrij goed in de omgeving van Utrecht. De stand van het dekplantsoen is te Opheus- den en in de kweekerijen van Zeeland zeer goedte Aalsmeer. Naarden, de omgeving van Utrecht en in de Noordbrabantsche kweekerijen goed. De berichten aangaande de oonifeeren luiden zeer .goed uit de omg» v;ng van Utrecht en Boskoop; goed uit Aalsmeer en uit Naarden. De stand der heesters in de kweekerijen is algemeen zeer goed, in de Noordbrabantsche kweekerijen goed. De stand der planten voor het vervro» gen ia te Aalsmeer zeer goed en te Boskoop vrij goed. Bolgewassen. De stand der bolgewas sen is over het algemeen zeer gunstig. De sneeuw en de vorst in de eerste dagen van April hebben op sommige plaatsen wel eeni ge schade berokkend, echter nergens in erge mate. Hier en daar vertoont zich het zo» genaamde „topvuur" in het loof, terwijl uit Sassenlieim en ook elders klachten worden vernomen over „geelziekte" en „kwade plek ken". In Haarlem en omstreken, Beverwijk en Wijk aan Zee is de stand der hyacinten zeer goed, bij Hillegom en Heilo is de stand goed. Tulpen staan in de geheele bollen streek zeer goed, behalve in Hillegom, Heilo en Haamstede, waar de stand niet meer dan goed is te noemen. De stand der narcissen is over het algemeen zeer goed; in Hillegom en Haarlem is de stand goed. Wat het bij goed betreft, zoo luiden de berichten daar omtrent overal goed. Aardbeziën. De stand der aardbe ziën onder glas is zeer goed onder Overschie; goed iu Rijnland, Aalsmeer, Roelofarends- veen en Langeraar; vrij goed in Limburg en slechts matig in het Westland. Yan daar wordt geklaagd over veel „nieten", waar schijnlijk een gevolg van het late uitpoten wegens de droogte in het afgeloopen jaar. Komkommers. De stand der komkom mers onder plat glas is zeer goed in Rijnland en onder Overschie, goed in Limburg; vrij goed in Delfland en de Over-Retuwe, matig in de omgeving van Utrecht en in het West- land, en slecht te Veur, waar veel over ziekte wordt geklaagd. In het Wetland zijn nu on langs tal van komkommerkassen gebouwd volgens Engelsch model. De stand van het gewas is hierin zeer goed en goed. Worteltjes. De berichten omtrent den stand der worteltjes onder glas luiden goed uit Veur, Overschie, Limburg, Over- Betuwe, de omgeving van Utrecht en het Westland. Uit den omtrek van Delfland en Rijnland luiden de berichten matig. Bloemkool. De stand der bloemkool in de bak' en is zeer goed te Overschie en in Limburg; goed in Rijnland, Veur, het West land en in de omgeving van Amsterdam en in den Sloterpolder; matig in Rijnland. Kropsalade. In het Westland is de stand goed, in Delfland, Aalsmeer, Roelof- arendsveen, de omgeving van Amsterdam en in de Sloterpolder (slatuintjes) is de stand goedte 'eur en in de omgeving van Utrecht vrij goed; in de Over-Betuwe ma tig en in Rijnland en Overschie zelfs slecht. St.-Ct. Steenkool. Te Heerlen is op een. diepte van 302 meter een steen kol en laag van 3 meter dikte gevonden. Geen staking. Door de metselaars en opperlieden te Wageningen is besloten, met liet oog op den minder gunstigen to» stand in de bouwvakken, aan het voorgen» men plan om te staken, voorloopig geen ge volg te geven. Pooieren. In overeenstemming met de beslissing van de Amsterdamsche rechtbank, heeft bet O. M. bij den Hoogen Raad geconcludeerd, dat een zg. peur of pooier moet beschouwd worden als een ver boden vischtuig, omdat het niet aangemerkt kan worden a's een hengel, die als vischtuig is toegelaten in het provinciaal reglement van Noord-Holland. Oplichting. Voor de Haag- sche rechtbank stond gisteren terecht J. Wilkens, commissionair te 's Gravenhage, beklaagd dat hij tusschen 1 en 4 Februari 1905 te 's Gravenhage met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, een procuratiehouder van de firma Keurenaer aldaar, beeft bewogen tot afgifte van een bedrag van ruim f 22,000, welk bedrag door een bankiershuis te Berlijn in cheque was toe gezonden aan de Banque Centrale Anversoise om uit te betalen aan een firma Wiekens te Antwerpen, door zich met die cheque te begeven naar het kantoor van de firma Keurenaer en zich daar voor te doen als Wilkens en Co. voornoemd. De loop dezer zaak werd destijds uitvoe rig medegedeeld. Als eerste getuige werd gehoord mr. J. D. Dermouts, die verklaarde dat toen bekl. hem om advies kwam vragen en hem den briefomslag liet zien, waarin de cheque zat, zich geen nadere aanwijzingen omtrent het toegezonden geld bevond. Behalve de cheque was daarin niet anders aanwezig dan een ontvang-bericht, dat bekl. slechts had te onderteekenen, om de goede ontvangst te be richten (hetgeen hij echter niet ^ad gedaan). Daarna werden hoord de postambtena ren en de ambtenaar der expeditie der Duit- sche Bank. Deze had zelf cheque en ont- vangst-bericht in .en geel briefomslag ge sloten. Om dien omslag had hij een brief ge vouwen, geadresseerd aan Wilkens te Ant werpen. Deze brief en de enveloppe, waarin de cheque zat, had hij gesloten in een blauw omslag, waarop dit bleek later stond de firma Wilkens en Co. te Amsterdam, wat hem op dit oogenblik was ontgaan. De president deed uitdrukkelijk constatee- ren, dat er van de oegeleidende brief slechts een copy was genomen en dat het maken van een tweede copy beslist was buitengeslo ten. Het O. M. eischte tegen bekl. wegens op lichting 3 jaar gevangenistraf. Als verdediger trad op mr. L. W. van Gigch uit Amsterdam, die het aanwezig zijn van kwade trouw aan die zijde ontkende. Brandstichting. De Haagsche rechtbank veroordeelde een man, die to Noordtwijkerhout opzettelijk brand had ge sticht in een hooiberg, waardoor gemeen ge vaar voor menschenlevens en goederen had bestaan, tot 3 jaren gevangenisstraf. In den nacht van 20 op 21 Februari j.l. lag B. W. te Kolkwijk (Gron.) op den vloer te slapen, toen zijn oom H. O. een re volverschot op hem loste. Sterke drank speel de hierbij de hoofdrol. W. kreeg het schot in het hoofd en is thans nog aan de toege brachte verwonding bezweken. Do vergiftigingteRitthem. De 15-jarige jongen uit Rithem, die in Maart werd gearresteerd in verband met het be kende vergiftigingsgeval aldaar, is op vrije voeten gesteld. Botsing met d e p o 1 i t i e. Na af loop van een meeting in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam trok gisteren mid dag een troep uieetinggangers, voor he<t mee- rendeel tot de jongere generatie der vrije socialisten behoortnde, fluitend en zingend de stad door. In de Kal verstraat, waar krach socia listische liederen weerklonken, kwam'let een paar keeren tot een botsing met de politie, die met den wapenstok en het plat van d©

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2