KOLONIËN. BINNENLAND. niet alleen de neutraliteit niet geschonden der cultuur door 't Proefstation gewenscht. heeft, doch het heeft aan al zijne agenten zeer nauwkeurige instructies gezonden en heeft niet opgehouden too te zien, dat die instructies ook werden nagekomen. Het officieelo onderzoek, dat wordt inge steld naar de daden van bevelvoering van generaal Stoessel, schijnt hem niet aeer gun stig te zijn. Do Nowoje Vremja bevat artikel, waarin heftige verwijten gedaan worden tegen Stoessel en do andere gene raals en admiraals, die den roem van gesla gen te zijn op het Newsky prospect rond dragen. Allerlei vNadat zij 16.000 schoolkinderen had den onderzocht, hebben drie Duitsche genees kundigen zich voor afschaffing van alle mid daglessen verklaard, aangezien die de leer lingen uitputten. vHet Oberkriegsgcricht te Saarburg heeft Zaterdag, in hoogcr beroep uitspraak doende, een vrijsprekend vonnis geveld, dat het algemecne rechtbewustzdju koogelijk be vredigt- Den 19en Febmari hadden vier lichtelijk aangeschoten lansiers van het aldaar in gar nizoen liggende regiment twist gekregen met een infanterie-patrouillc. De eerste militaire rechter veroordeelde hen tot tuchthuis- of gevangenisstraffen van vijf jaren, wegens op hitsing tot rebellie, belecdiging en aanran ding van een meerdere, samonscholing en muiter.j Geen enkele van deze beschuldigin gen is door den hoogere n rechter als juist erkend. Heb Oberkriegsgcricht stelde vast, dat door niets bewezen was, dat de beschul digden zich met vereende krachten togen hun meerderen hadden willen verzetten of dadelijkheden hadden willen begaan. Iets dergelijks is onlangs te Maagdenburg gebeurd, toen bij hoogcr beroep een hard vonnis van de eerste militaire rechters te Dessau aanmerkelijk verzacht werd. vTe Alexandria in Egypte is aange houden een berucht anarchist, een zekere Vittorio Jaffei, daar onlangs uit Zanzibar, waar hij zich voor een Mohamedaan had uitgegeven, aangekomen. Deze Vittorio Jaf fei heeft, naar men gelooft, de hand gefliad in den moord op Koning Humbert als mede plichtige van wijlen Brosci. Daar Jaffei it ingescheept op een naar Italië bestemd schip veronderstelt men, dat de Italiaansche re- gcering zijn uitlevering heeft gevraagd. vIn Walliserland hebben Zaterdagmor gen, ten gevolge van hevige regens, grond verschuivingen plaats gehad, die verscheidene wogen onbegaanbaar maakten. Ook werd de leiding vernield, welke electriciteit levert voor do Simplon-onderneming. Dientenge volge werkten de groote ventilatoren niet, en kon er in het noordelijk gedeelte van de tunnel wegens de groott warmte niet ge werkt worden. De ingenieur Hayès, die een onderzoek in de tunnel instelde, is flauw gevallen en kort daarna gestorven. vIn den Prater te Weenen is Zaterdag do automobiel van graaf Schönbora tegen een telegraafpaal en een boom opgeloopen. Er zaten drie personen in den wagen, die er alle drio uitgeslingerd werden. De ingenieur Jurszky bleef op de plaats dood; een mon teur werd doodelijk gewond, terwijl de chauf feur, die hert rijtuig bestuurde, er met lichte wonden afkwam. WEST-INDIÊ De cultuur van vezelproduceerende gewassen als Sisat-Agave (waarmede op „Gelderland bemoedigende resultaten zijn behaald) stuit op 't gevaar, dat de plantages die men op t oog beeft, meerendeels bestaan uit zwaren kleigrond, voor deze cultuur minder ge schikt. De oprichting van centraal-suikerfa brieken zou groot kapitaal eiscihen, risico opleveren, en te langen tijd vorderen om uitkomst te kunnen geven aan de in nood verkecrende plantages. Het laatste bezwaar geldt oolc voor de overigens zeer aan te bevelen rubber-cultuur. De bacove-cultuur is echter in alle cp- zichton aan te bevelen. De bodem leent zich bij uitstek voor de cultuur, welke niet al leen voor den grooten, maar ook voor den kleinen landbouw een nieuw uitvoerprod'.ct in 't leven zal roepen. De ondervinding el ders opgedaan, leert dat het volstrekt j,eeu bezwaar oplevert, eenmaal per week of des noods meer dan eenmaal per week voor v r ach ten ve rvoer ingerichte stoomschepen m de haven van Paramaribo te hebben, mits er telkenmale een lading van ten minste 25,000 bossen kan worden medegenomen. Het in cultuur brengen van 1000 S A. in het eerste jaar zal een uitgaaf vorderen van f 360.000. Met de opbrengst van den oogst van het lo jaar kan in het 2e jair opnieuw een gelijlke oppervlakte in cultuur warden gebracht; terwijl dan voor het der de duizendtal H.A., waarvoor gouvernc- mentssteun in het vooruitzicht wordt ge steld. nogmaals f 360.000 noodig zullen zijn, in hot geheel dus een som van f 720,000 of in een ronde som drie kwart millioeu gulden, met hot- oog op hulp die in het '2e jaar financieel zeer zwakke ondernemingen noodig zullen hebben voor een geregeld on derhoud der beplanting van het le jaar. Het vertrouwen van de Surinaamsche planters in de cultuur blijkt- reeds uit het bestellen van een belangrijk aantal jonge planten van de gewenscihte baoove-soorten uit Jamaica. Van gouvernementswege zijn dergelijke planten ook aan kleine landbou wers verschaft. Uit de verdere toelichting blijkt het voor nemen van den gouverneur om de beschik king over de in cultuur te brengen terrei nen gedurende drie jaar in handen van het gouvernement te doem stellen, opdat het gouvernement daarna de beplanting van bacovea zelf ter hand kunne nemen, bacove-oultuur. Paramaribo, 15 April. De gouverneur heeft bij de Kol. Staten in gediend oen verordening „betreffende het in het leven roepen van eene bacove-cultuur voor uitvoer." Do verordening luidt: Art. 1. Voor rekening van de kolonie ■worden ten hoogste 3000 H.A. land met bacoven in cultuur gebracht. Art. 2 Het werk in artikel 1 genoemd, wordt aangewezen als een productief werk in don zin van het lo lid van artikel 2 der ver ordening van 9 November 1894 (G. B. 1896 No. 11) tot het aangaan van een geldleening voor productieve werken. Art. 3 Bij terugontvangst der gelden, uit gegeven voor het in deze verordening bedoel de werk, kunnen deze opnieuw worden uit gegeven ter betaling van een werk, als pro ductief aangewezen in den zin van het le lid van artikel 2 der verordening, in het vorige artikel aangehaald. Art. 4 Deze verordening treedt in wer king op een door den gouverneur te bepalen tijdstip In de zeer uitvoerige Memorie van Toe lichting wordt eerst een overzicht gegeven van de geschiedenis van den grooten en klei nen landbouw in de kolonie. Gewezen wordt op den bloeitijd van den grooten en kleinen landbouw (omstreeks 1800), de oortzaken van den achteruitgang (vooral afschaffing slaven arbeid), de landbouwcrisis, die de kolonie doormaakte (suiker en katoen) en meer spe ciaal uitgeweid over do cacao-crisis, die in 1904 zulk oen ernstige wending nam, dat de gouverneur de tijd gekomen acht, om van overheidswege handelend op te treden, ten einde den totalen ondergang te voorkomen van de meeste cacao-plantagcs, die aan bepol- dcring, gebouwen, enz. gerekend worden een waarde van ruim 7 mülioen gulden te ver tegenwoordigen. Het gouvernement, zou ook do verplichting hebben, worden do plantages insolvent, den immigranten liet minimum biï contract bedongen loon (60 ci. per dag) uit te kecren. Met-cijfers wordt daarna geïllustreerd de belangrijkheid van den landbouw, (zoo grooten als kleinen) voor de kolonie, en de fatale achteruitgang, die liet gevolg was vaa do cacao-crisis. Daarna worden de cultures nagegaan door het in het leven roepen, waarvan verdere achteruitgang van den landbouw kan worden voorkomen. Bij het groote risico aan do ka toencultuur verbondon (door wisselvallig seizoen, schommeling van marktprijzen, ge vaar voor ziekten, enz.) acht de gouverneur zich niet gerechtigd gelden aan te vragen, om die cultuur op groote schaal in 't leven te roepen, ai acht hij overigens bevordering wel doet dat feit den grond vervallen waarop mijne bereidverklaring tot aanvaarding, destijds steunde. Gedurende de ruim 13 jaren (18881901) dat i.c do eer had uw d'stricb te vertegenwoordigen, heb ik mij mogen be schouwen als den vertegenwoordiger van al len zonder onderscheidverkiezingsstrijd (1881901) dat ik de eer had uw district genoeg onbekend. En wanneer thans moet worden geconstateerd, dat de benijdenswaar dige toe&tand van politieke vrede en eensge zindheid wijziging heeft ondergaan, wil ik ten minste voorkomen, dat het ontstaan dier wij ziging kan worden toegeschreven aan de handhaving van mijne candidatuur. Mr. HARTE VAN TECKLENBURG. Den Haag, 7 Mei 1905. Minister Harte en de R. K. Kamerclub. Naar het Huisgezin uit de beste bron verneemt, kwam in een Donder dagavond gehouden vergadering der katho lieke Kamerclub het optreden van minister Harte van Tecklenburg in het district Grave ter sprake en vond diens houding algemeen afkeuring. Overeengekomen werd, dat ieder lid der Kamerclub zooveel mogelijk zal bekend ma ken, dat het optreden van mr. Harte tegen over den heer Friesen door de Club eenpar rig is afgekeurd. Naar de Residentiebode uit zeer goede bron meent te vernemen is dit bericht on juist. Tot ons leedwezen schrijft de Resi dentiebode moeten wij me1 den, dat de heer mr. Kolkman, in verband met de conflicten in het district Grave, zijn ontslag heoft ge nomen als lid van het- bestuur van den Alge- meenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland. In de gisteren gehouden raadsverga dering van Zwolle werd in de plaats van den heer J. Hoven, die bedankte, met 12 van de 19 stemmen tot wethouder gekozen de heer D. de Herder. niet anders doen dan door te weigeren, mij te laten gebruiken voor datgene, wat an deren, buiten mij om over mij hebben be sloten. Ik mag het ook niet doen, daar het Con gres feitelijk, zonder de draagwijdte ervan to beseffen, zonder opdracht ook van Je Partij, een beslissing omtrent do redactie heeft genomen, waardoor de bestemming van ons orgaan totaal wordt verander.!Een soc.-dem. dagblad, dat slechts voor intel'ec- tueelen en intellectueel ontwikkelde arbei ders geschreven wordt, is voor mij een on ding. Ik acht mij niet gerechtigd, door mijn i medewerking do verantwoordelijkheid mede te aanvaarden voor een toestand, waarbij die j opvatting overheerscht. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is met ingang van 1 Juni e.k., aan mejuffrouw D. van der Boon, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als tweede klerk bij den Centralen Gezondheids raad. Do Staatscourant van Dinsdag 9 Mei 1905, bevat de volgende Koninklijke beslui ten toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in zilver aan H. Weenink, tuin man in dienst van O. Beijnen, op den huizo „Rienderstein", gemeente Brammen, en aan H. Uijterwijk, werkzaam bij de firma J. W. van Dieren en Co., huisschilder te Zutphen; op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Appingedam mr. F. Jansen; verlengd met 6 maanden de duur der detaoheering van de le luitenants der in fanterie bij de landmacht in West-Indië V. F. J. Bouwmeester en H. Jespers; eervol ontslagen op verzoek de bediende van het Rijkszuivelstation te Leiden P. F. C. Mertz. Men verneemt dat li. M. de Koningin- Moeder op een der dagen door de bemidde ling van een der hofdames verschillende aan- koopen op de in den Dierentuin te 's Graven- hage gehouden Fancy-fair ten bate van den Nederlandschen Blindenbond, heeft laten doen. Do audiënties van de ministers van justitie en van financiën zullen Woensdag en Donderdag niet plaats bebben. Het doel der aanwezigheid van den minister van marine gister te Hellevoetsluis, was het brengen van een bezoek aan de op- leidings-inrichtingen voor machinisten, ma trozen, enz. 'sGravenhage. In de gisteren avond gehouden algemeene leden-vergadering van do kiesvereeniging „De Grondwet" zijn definitief oandidaat gesteld voor do verkie zing van leden der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict 's Gravenhagevoor dis trict I, do hoor mr. J. H. Valckcnier Kips, hoofdredacteur van het Utrechtsche Dag blad; voor district Ut, dr. E. B. Kielstray alhier. Do candidaatstelling voor district II is tot oen nader bijeen to roepen vergadering verdaagd. Van de voorloopig opgegeven candid aten hadden de hecren majoor N. Bosboom, mr. L. J. Plemp van Duiveland, jhr. mr. Smis- saert en generaal A. J. J. Staal, verzocht niet voor oen aandidatuur in aanmerking te komen. Minister Harte trekt zich terug. Grave. De minister van Fi nanciën heeft thans het volgende schrijven gericht aan do kiezers van het district Grave „Nadat het hoofdbestuur van den Alge- mconon Bond van r.-k. kiesvereenigingen, in zijn gisteren to Utrecht gehouden vergade ring, is teruggekomen op zijn vroeger advies, hetwelk don heer mr. dr. Kooien had bewo gen om to bedanken voor een candidatuur in uw district, wensch ik mijnerzijds gevolg te geven aan het reeds vroeger opgevatte voornemen, om mijn candidatuur in te trek ken. De tenuitvoerlegging van dat voorne men, dat ik reeds don 30en April persoonlijk mededeelde aan verschillende inwoners van uw district, was terstond na mijn thuiskomst op 1 Mei begonnen door het gereedmaken van de noodige kennisgevingen, doch werd >n don namiddag van denzelfden dag gestuit door ontvangst van de tijding, dat de heer Kooien zijn candidatuur had ingetrokken. Nu echter do candidatuur-Koolen herleeft, wensch ik daartegenover de mijne te doen vervallen. Ongeveer een maand geleden heb ik haar, niet zonder aarzeling, slechts aan vaard op do schriftelijk mij gedane verzeke ring, dat zij het eenige. doch afdoende mid del zonde zijn om een tusschen twee partijen toen reeds dreigenden strijd te voorkomen. Het feit, dat men zich in die opvatting blijkt te hebben vergist, ontneemt aan do bedoe ling, die zoowel de aanneming als de aanbie ding inspireerde, niets van hare waarde. Maar Commissie van advies over spoor wegdienst rc^gelingen. De Staatscourant no. 107 bevat een beschikking van den minister van waterstaat, waarbij in do commissie van advies over spoorwegdienst regelingen voor het tijdvak van 1 Mei 1905 tot- 30 April 1906 worden benoemd tot lid en voorzitterG. Rijperman, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten y tot lid en plaatsvervangend voorzitterE. D. Kits van Heyningen, lid van den- Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten tot ledenE. H. Stieltjens, lid van den Ra-ad van Toezicht op de Spoorwegdiensten C. L. Bressers, lid van Gedeputeerde Statem der provincie Noordbrabant- te DongenM. C. Wurfbain, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem; A. Plaite F.Jz., voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam; A. van Rossum, industrieel, te Haarlem; Jos. van Raalte, directeur der Koninklijke Maat schappij „De Schelde", scheepsbouw- en werk- i riek te Vlissingen H. A. van Beu- ningen, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken e Utrecht; D. Har mens, koopman, te LeeuwardenA. Salo mons, voorzitter der Zwolsche Handelsreizigers vereeniging en lid van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bend van Handelsdeizi- gers, te Zwolle; W. J. Roelfsema Hzn., voor zitter vau de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen jhr. mr. L. A. S. J. de Millv van Heiden Reinestein, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Drente, te ZuidlarenK. P. Huenges, ingenieur van den provincialen waterstaat, te Maastricht; tot plaatsvervangende leden G. van Lan- schot Gzn„ lid van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te 's Hertogenbosch F. Pb. Thijsüen, industrieel en wethouder te Nijme gen; J. Krap, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, te 's Gravenha ge; J. C. van Wessem, te Zaandam-, mr. Jan Smit Azn., te Vlissingen; J. M. P. Harte, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht; R S. H. Visser, koopman ie SneekJ. Willem Schrader, agent der Scheepvaart- en Steenkolen-Maatschappij, te Deventer; G. Mesdag Jac.zn. vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen; K. E. Borger, lid der Provin ciale Staten van Drente en burgemeester van MeppelP. J. F. Rotten, voorzitter vau d< Kamer van Koophandel en Fabrieken tc Maastricht tot secretaris L. Slagter, commies bij bet departement- van Waterstaat, Handel en Nij verheid. Mr. Troelstra en „Bet Volk." De heer Troelstra bedankt voor de hem door den lieer Tak bij voorbaat reeds toegedachte medewerking aan Het Volk. Hij k a n, w i 1 eu mag niet. Do tweede reden is op zich zelf meer dan afdoende. In Het Volk komt een schrijven voor van mr. P. J. Troelstra aan zijn „partijgenoo- ten'waarin o.a. gezegd wordt „Nu de termijn is verstreken dien ik mij bad gesteld ter overweging van do vraag, of ik op de wijze als men dat op het Congres verlangde, als vast medewerker aan Het Volk zal optreden, wensch ik mijn besluit aan de Partij mede te deelen. Het is met groot leedwezen, dat ik verkla ren moet, niet aan dat verlangen te zullen voldoen. Ik kan het niet, omdat de hoofdredact cm r zelf den arbeid, dien do Partij van mij, eischt, als minderwaardig, ja eigenlijk over tollig, heeft voorgesteld. TTij heeft mij daar door de opgewektheid ontnomen, noodig om datgene te leveren, wat ik steeds heb be schouwd als een uiting van het beste in mij van do kracht, die mij 15 jaren onder de grootste moeilijkheden in den strijd heeft staande gehouden en wat mij heilig is. Ik wil het niet. omdat men mij op het Ccngres op onhebbelijke wijze, zonder ccnige noodzaak en terwijl ik mij niet kon verde digen, in hetgeen ik vroeger voor het blad deed, heeft miskend, zonder dat- daartegen, door den voorzitter van het Congree, dm hoofd-redactcur of door het Congres werd gewaakt of geprotesteerd. Bovondien heeft men over mijn tijd en talenten beschikt, zon der mij zelf te vragen, of ik daarmee gemo gen namalleen werd er terloops gezegd, dat Troelstra „moest" en „moest willen." Nu anderen niet- tegen die aanranding mij ner persoonlijkheid zijn opgekomen, dien ik mij zelf daartegen te verweren en ik kan dat Voor de benoeming van een genees heer aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Goudewater" zijn dool* het bestuur van dit gesticht op de voordrachten geplaatst in alphabctischc volgordede hee- ren dr. H. van der Hoeven Jr., te Endegeest; dr. F. A. Melcbior Jr., te Amsterdam, en dr. F. H. Veltmau, te Leeuwarden. De heer Rcgmans heeft zijn medewer king te Parijs op het lieethovenie i „Negende Symphonie" (op a. s. Donder J ig) afgeschreven, daar hij dit seizoen nog rast wil nemen na zdjax ongesteldheid. Mevrouw Pauw el s-V an B i e n is ernstig ziek en wordt verpleegd in het Burger Ziekenhuis. Haar toestand was giste ren iets beter. Het monument te Breda. Wie gemeld heeft, dat de monument-kwestie te Breda in 't reine is heeft 't vei' mis gehad zoo schrijft men aan de Tel. In September 1904 had de Raad beslist, dat het monument zou komen op een gazon in het Valkenberg. In Maart 1905 lieten B, en W. de fondamenten voor het gedenktee ken op een andere plaats leggen, die zoo slecht gekozen was, dat de geheele Raad er tegen opkwam. Na deliberaties met dr. Cuij- pers, den ontwerper, en den opzichter der beplantingen vereenigde de raad zich weer met de door B. en \V. gekozen plaats. Nu komt echter de commissie van het mo nument en zegtWij hebben deze plaats beslist afgekeurd en geadviseerd, om den heer Rosscels, den ontwerper van het Val kenberg, te hooren. Nu de Raad ons ah kwa jongens behandelt en zich aan onze meening en inzichten niet stoort, zullen wij ons niet storen aan den Raad en staan wij het monn ment, dat aan de eommiss:e, d. i. aan de burgerij behoort, niet af. In dit stadium verkeeren wij nu. Een opleidingsschip voor verwaarloosde en misdadige jongens. Onder leiding van den heer jhr. J. A. Roell, oud-minister van marine werd Zaterdag in „Eensgezindheid" tc Amsterdam een huishoudelijke vergadering gehouden, be legd door het comité tot bevordering van het tot stand komen een-er vereeniging „Oplei dingsschip voor verwaarloosde en misdadige jongens." De voorzitter gaf in zijn inleiding een ko-rte beschouwing van liet streven van het comité, hetwelk naar hij hoopt ten goede zal komen aan onze Nederlandsche jongens, om daarna het woord te geven aan mr. J. Simon van der Aa, inspecteur van het gevangenis wezen, die wees op do in ons land stijgende belangstelling in het lot van het misdeelde kind. I)e heer A. van der Eist zette hierna zijn denkbeeld uiteen over de opleiding van verwaarloosde en misdadige jongens tot zee lieden. Do vertegenwoordigers der groote stoom boot-maatschappijen de hoeren L. P. D. O p ton Noort (directeur van do Maatschap pij Nederland), W iers.ni a, (Holland-Amo- rikalijn), S c li o 11 o (directeur der Weertln- disclie mail), brachten tegen dit plan be zwaren in het midden. Zij wezen er op dat er op de Nederlandsche koopvaardijschepen niet zulk een gro-ote behoefte is aan scheeps jongens er. dat het aanbod van jongens, die niet verwaarloosd of msdadjg zijn, reeds zeer groot is. E-e-n der leden van het comité, den heer Boelen, deed uitkomen, dat men de jon gens ook wilde opleiden voor de binnen vaart en do visscherij. Na nog eenige discuss e schorste dc voor zitter de vergaderingzij die geen deel wen- schen te nemen aan de orriehting der veree niging voor het opleidingsschip, verlieten de zaal. Het waren juist de helft der aanwezi gen. De o verblijven den besloten een commis sie van uitvoering te benoemen, teneinde statuten voor de nieuw te stichten vereeni ging te ontwerpen- en een kostenberekening te maken voor het opleidingsschip. Op verzoek der vergadering verklaarde jhr. Röell zich bereid het voorzitterschap de zer commissie cp zich te nemen, welker sa menstelling later zal worden bekend gemaakt. Do slaapwagen Vlissingc B e r 1 iji n v.v., die me£ den len Mei van dit jaar in dienst is gesteld, munt uit door eleganoe en luxurieuse inrichting. Het rijtuig is van buiten bruin en wit geschilderd, va.n binnen zijn de wanden in donkerrood leer met gouden figuren, de ban ken lichtbruin bekleed, de vloeren zijn overal met dikke tapijten belegd en het geheel is met de meeste zorg afgewerkt. Het rijtuig loopt zoo vast en zonder schokken, dat men zelfs bij de grootste snelheid niet de minste onaangename gewaarwording bespeurt. Het rijtuig wordt met gasgloeilicht verlicht, ter wijl ook voor behoorlrjke ventilatie welke in andere slaapwagens wel eens te wenschen overlaat is zorg gedragen. Er zijn 6 bedcompartimenten met in 't geheel 12 bedden, gemakkelijk en practisch ingericht. Tusschen elke twee coupé's bevindt zich een afsluitbare waschruimtevoorts zijn er closets, etc. Voor reizigers, die geen gebruik van de slaapgelegenheden wenschen te maken, zijn er bovendien nog twee zit plaatsen lste klasse en 6 2de klasse. De prijs van een bed bedraagt Vlissingen Berlijn 12 Mark voor de 1ste en 10 Mark voor dc 2de klas, GochBerlijn 1ste klas 10 Mark, 2de klas 8 Mark. Dat deze wagen een der fraaiste is, die op Nederlandschen lx>dem loopen, durven wij gerust to verzekeren. Het Scheveningscbe bad seizoen. Uit Scheveningen wordt geschre ven: Het Soheveningsche badseizoen zal dit jaar voor de exploitatie van Kurhaus en Wandelhoofd eenige nieuwigheden brengen, waardoor de ontspanningen menige afwisse ling zullen ondergaan. De vaste kapel van het Wandelhoofd is opgeheven. Daarentegen rallen verscheidenheden op vocaal- en instrumentaal gebied in populai- ren trant georganiseerd, worden geboden. Dames-orkesten, Tzigans-kapellen, varië- teitenartisten enz. zullen, terwijl ook mili taire ooncerten gegeven zullen worden, op een opzettelijk daartoe in het midden van het feestgebouw ingericht podium optreden. Het Wandelhoofd wordt 16 Mei a.s. ge opend. In de Kurzaal wordt het vroegere Specta cle Varié hersteld. Om aan de verlangens in dien geest voldoening te schenken, zijn de Dinsdagavonden voor deze voorstelling be stemd, terwijl dan het middag-oonoert van dien dag wordt gespeeld door het volle Philharmonisch orkest en het program 8 in plaats 6 van de meest op prijfS gestelde oompositiën van populaire meesters zal be vatten. Daarenboven zal op dit middag-conoert voor jeugdige artisten van aanleg en belo vend talent, meer in 't bijzonder Nederlan ders, gelegenheid worden opengesteld zich te doen lioorrn. Hot tijdelijk bijpast- en telegraafkan toor in het Kurhaus te Scheveningen wordt, op 1 Juni a.s., voor den duur van den bad tijd, voor het algemeen vorkeer heropend. Het jonge ijsbeertje in Artis is gestorven, waarschijnlijk tengevolge der tanden wisseling. Onder hevige stuipen is liet Zondag overleden. Het is 5 maanden oud ge werden. Het dier zal door den praeparateur van het Genootschap worden opgezet. De Suiker ha usseendeAmst e 1- Suikerraffinader if. Hoewel tot nu toe de invloed van de „suikerhausse" van het vorige jaar slechts is gevoeld onder de hoogere kringen ook van ons volk, dreigt thans de inwerking daarvan ook in de andere lagen te worden ervaren. De Amstel Suikerraffinaderij, de bekende fabriek aan de Marnixstraat, hoek Nieuwe Passeerderstraat te Amsterdam, heeft name lijk haar personeel doen weten, dat zij de nog voorradige suiker zal doen afwerken, en daarna hare fabrieken voor onbepaalden tijd slu'ten. Door dien maatregel komen er 200 arbei ders zonder werk, worden een groot aantal gezinnen broodeloos. Wat is de kwestie? schrijft de Tel. In ver band met den misoogst van 1904 in de sui ker, het gevolg vau de groote droogte van den vorigen zomer, heeft zaeh op de wereld markt een hausse-syndicaat gevormd, dat de prijzen van het peil van f 10 per 100 Kg. in Januari 1904, tot boven de f 19 per 100 Kg. in December 11. opdreef. Zijne operaties steun den op de verwachting, dat er zou blijken een aanzienlijk tekort te zijiu. Het onmiddellijk gevolg hiervan was, dat onze raffinaderijen ook hoogere prijzen voor liet ruwe product moesten betalen. Ware nu deze prijsverhooging hot gevolg geweest van het doorwerken van norm art omstandigheden, zoodat het verhoogde niveau voortaan als normaal zou kunnen worden aangemerkt, zoo zou de invloed voor onze raffinaderijen van zeer voorbijgaandem aard geweest zijn. Dit was echter niet het geval. De opinie dat de prijzen te ver waren opgedreven, dat met de volgende campagne in verband met grooteren bietenuitzaai en vermoedelijk beter weder, een grooteren oogst was te verwachten, deed eer een daling der prijzen verwachten, dan verderen opgang of eene handhaving der hooge prijzen. Dit werkte door. D>e kleinhandel, die meer moert betalen, sloeg bij de raffinaderijen slechts mondjestmaat in, nadat zij haar voor raad 'n eigen winkel of magazijn had opge maakt; dit slechts als een enkel voorbeeld. Wij weiden niet uit over de jamfabrioken, dio hun bedrijf beperkten, omdat door de dure suiker en de niet duurder geworden jamprij- zen er geen voldoende winst meer in het bedrijf .was te vinden, evenmin als over de invloeden op andere takken van industrie en bedrijf. Maar d i t is uit het bovenstaande begrij pelijk, dat de raffinaderijen door den minde ren aanvraag van hier en van daar, ernstig in hun bedrijf werden geschaad. Bovendien- is in de laatste weken de prijs scherp aehteruitgeloopengisteren deed sui ker nog slechts f 15.174 per 100 Kg. Dit spoort t-ot dubbele voorzichtigheid aan. Want bij het inslaan van voorraden, loopt de raffi naderij bovendien nog bet gevaar, dat ziji tijdens de raffinage baar product in waarde ziet verminderen en daarvoor geen prijs zal kunnen bedingen, die in verhouding staat tot haar kostprijs. Al deze factoren schijnen te hebben mede gewerkt tot het besluit van de directie der Amstel Suikerraffinaderij, om haar fabriek stop te zetten. 't Is te hopen, dat dit niet voor langen duur zij andere fabrieken niet genoodzaakt mogen worden, haar voorbeeld te volgen, en de invloed van de speculatie op de kringen die het minste weerstandsvermogen hebben, niet te lang worde gevoeld. Spuwen in de trams. Wanneer zal in en op onze nette gemeentelijke trams te Amsterdam nu toch eens het spuwen ver boden worden? Misschien is het reeds verbo den, maar heb staat nergens in de trams ver meld en liet verbod indien het bestaat wordt niet opgevolgd. Do vloeren der bal- cons en van de trams zijn daar één doorloo pend zicht-, vloei- en voelbaar bewijs van. Enkele tramconducteurs wij zeggen niet de meeste of vele geven een ergerniswek kend spuwvoorbeeld. Zelfs in Amerika, waar piuimen nog veel algomeener is dan in ons land, waar spuwen veel meer huis- en bur gerrecht heeft verkregen,, weeft men de trams vrij van spuwen te houden. Wanneer zal in

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2