Uit den omtrek. STADSNIEUWS. uitgezonden, auto's bereiden het werk voor en alle zeilen worden bijgezet om bii de a. s. stemming, die zeker zal plaats hebben, de meerderheid te krijgen voor den oud-afge vaardigde. De R.-K. kiesvereeniging, die mr, Kooien, van Utrecht, met groote meerdheid van stem men heeft candidaait gesteld, ziet dat werk bedaard aan, op gevaar af bij de stemming in de minderheid te komen, en alle moeite en bedrijvigheid welke onlang9 in het heele district plaats hadden te niet te doen. De Haagsche redacteur van het Hbld. deelt mede, dat hem va-n verschillende zijden is verzekerd door personen, die 't van den heer Borgesius zelf hadden, dat deze ver klaard heeft in geen geval een portefeuille te zullen aanvaarden, hoe 't ook loopit in Juni. Dit- komt echter, zegt do N. R. Ct., niet geheel overeen met hetgeen, volgens een ver slag in het blad „Oostergo". mr. Borgesins zelf gezegd heeft aan het slot van zijne jl. Dinsdag te Bergura gehouden rede. Ooster go" geeft dit volgenderwijs weer „Als men mij ooit weer aan de groene tafel ziet plaats nemen, zegt Spr., dan heb ik het grootste offer gebracht, dat men ooit van mij kan vergen. Maar ik zal niet aarze len dat offer te brengen, wanneer ik weet daardoor het volksbelang van dienst te kun nen ziin. Daaraan te mogen medewerken, acht ik eene zelfvoldoening zoo groot, dat daarvoor elk mogelijk bezwaar moet wijken". Ben incident. Te Joure heeft gis teren een debat plaats gehad tusschen de lieeren Gerritsen on Van der Zwaag. De ver gadering duurde tot half twee in den nacht. Aan het einde had er een incident plaats, waarvan de verslaggever van het Handels blad het volgende verhaalt De heer Van der Zwaag deelde mede, dat to Gorredijk gebleken was, dat de heer G. hetontwerp-Arbeidswet ook niet kende; hij er in gezocht en nog eens gezocht had om v. d. Zwaag op onjuistheden te betrappen. De heer Gerritsen interrumpeerde, dat hij te G. de Arbeidswet niet bij zich gehad had; dit te Gorredijk aan de vergadering had me degedeeld en hij dus niet in die wet had kun nen zoeken. De heer Vander Zwaag: „U heeft wel ge zocht in de wet." De heer Gerritsen„Ik had ze niet bij me De heer Van der Zwaag: „Dan heeft u in wat anders gezooht." ,,'t Is een leugen", was het wederantwoord van den heer G., waarop de heer Van der Zwaag zijn dupliek staakte. Met den heer G. wenschte hij voortaan niet meer te debattee- ren en hij en zijne partijgenooten verlieten de zaal. Zonder sluiting liep alzoo de bijeenkomst af Mr. Sybrandy en Rotterdam IV. In aansluiting aan oen bericht van het Hbld., dat de anti-rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Rotterdam zou beslo ten hebben de candidatuur-Sybrandy in dis trict IV alsnog terug te nemen, kan thans worden medegedeeld, dat mr. S. bedankt heeft voor de hem aangeboden candidatuur en wel op aandrang der kiesvereeniging. Een Sybrandiaantje. Men schrijft aan Het Volk Sybrandy zei te Zwart sluis eenige maanden geleden, dat de open bare onderwijzer niet neutraal kon zijn en dat hem (Sybrandy) dit door den heer Bigot, den voorzitter van het Ned. Onderwijzers- Genootschap, persoonlijk te Gouda gezegd was. Uit Zwartsluis informeerde men daarop bij den heer Bigot, die in een briefkaart ant woordde Sybrandv nog nooit te hebben gezien. Deze briefkaart werd in een Zwartsluisch blad toen door de Zwarts.-üzers gepubliceerd. Dit krasse staalitje van brutale leugen was nog niet algemeen bekend, en wij meenden het aan de vergetelheid te moeten ontrukken. Nog een Sybrandyaantje. Mr. Sybrandv antwoordde op een inge zonden stuk in de N. R. Ct. van den heer B. Valk o. a. „Ik zou gezegd hebben, dat de openl^ire onderwijzers het gif don kinderen met drup pels toedienen en dat ze in de school propa ganda maken voor 't socialisme." „Waar heb ik dit gezegd, mijnheer Valk?" ..Nooit iB er zoo iets door mij beweerd." De heer Valk merkt nu op, dat d t. staaltje de kroon spant, daar de heer S. tracht te ontkennen, wat in zijn eigen blad staat. Men oordeele In het Twentsche Volksblad (hoofdredac teur mr. Syb"andy) van 5 Nov. 1904 eerste pagina kolom 4, regel G tot 11, staat in /een 'hoofdartikel „Arme ouders, die uw kinderen aan hen toevertrouwt en nririe kinderen. 'en reeds zoo vroeg het vergif met druppels wordt toe gediend." En in 't Twentsche Volksblad van -6 November 1904 lees ik: „Al die kinderen worden op de zooge naamde mutralc school in naam opgeleid tot alle maatschappelijke en christelijke deugden, maar in werkelijkheid opgekweekt voor het socialisme. En niet alleen daarbuiten, maar vooral en voornamelijk binnen de wanden van het schoollokaal maken de socialisten propaganda voor hun beginsel." Met zulke feiten voor oogen mij uitdagend toe te roepen „Waar heb ik dit ge~ gd, mijn heer Valk is zegt de heer V. meer dan men zelfs van den heer Sybrandy zou durven verwachten. In het district Wijchen is» tot lid der Prov. Staten van Gelderland (vacature G. H. van Haastert) met 2092 steramen gekozen de heer J. Willemse, r.-k. burgemeester van Wijchen. Op den heer W. Overmars, burge meester van Ewijk, waren 764 stemmen uit gebracht. Op de aanbeveling voor gemeente-ont vanger te Hoorn, zijn geplaatst de heeren II. J. Clarion, secretaris-ontvanger te Bennebroek en J. H. Leinweber, gemeente-ontvanger te Wageningen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer M. J. A. N. Travag- lino, lid der Tweede Kamer dor Stat en-Ge neraal zal Zaterdag a. 9. plaats hebben op de r.-k. begraafplaats te 's Gravenhage. De Zending. II M. de Koningin beeft een bedrag van f 1000 beschikbaar ge rield ten behoeve van de Zending39chool van het Ned. Zendeling-genootschap en de Utrechtsche Zendingsvereeniging. De toezeg- g'ng tot deze gift geschiedde in een schrijven, waarin namens de Koningin werd meege deeld, dat H. M. met dc grootste belangstel ling van de plannen der beide vereenigingen heeft kennis genomen. Ter verklaring het volgende Daar in de laatste jaren steeds duidelijker de nadeelen gebleken zjjn der versnippering van krachten op het gebied der zending, heb ben de beide bovengenoemde vereenigingen besloten hun tot nu toe gescheiden zendings huizen te vereenigen en gemeenschappelijk op te richten een Neder'andsche zendingsschool, te vestigen te Rotterdam. Tot rector dezer school is benoemd dr. J. R. Callenbach te Rotterdam, terwijl ds. J. W. Gunn;ng, na 1 Juli a.s. secretaris van de 1/cide samenwer kende corporaties, als director aan het hoofd zal staan van het internaat. Een commissie, die rich op verzcek van het bestuur der Nederlandscho Zendingschool heeft vereenigd, ten einde de poging, waar toe H M. het. voorbeeld gaf, te doen slagen, richt zich tot allen, die iets gevoelc voor de plichten, die op het Nederlandsche volk al9 Christennatie bepaaldelijk tegenover zijn koLniën rasten, en vraagt van eiken pio- testantschen Nederlander een gift voor eec3. Voor het doel, genoemd in deze circulaire, zijn behalve de gift van f 1000 van H. M. da Koningin, nog toegezegd van Z. K. H. 'ion Prins der Nederlanden f 500 en van N. N f 10 000. De commissie voornoemd, bestaat uitdr. J. A. Cramer, voorzitter, 's GravenhageW. Lameris, voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Z. G., Rotterdamprof. dr. J. J. P. Valeton Jr.. voorzitter van het hoofdbe stuur van de U. Z. V., Utrechtbarones-c Rrantsen van de Zijp. 's Gravenhagegravin Van BylandtRechteren Limpurg, 's Gra venhago jkvr. W. van Hogendorp, 's Gra venhagemej. M. N. Kruijt, Gravenhage jkvr. De La Bassecour Caan, 's Gravenhage G. van Hoogstraten, secretaris-epnningmees- ter te Eerbeek. Lupus-bestrijding. De Vereeni- srin? ter bestrijding van lupus in Nederland hield te Rotterdam haar algemeen* vergade ring, onder - oozittorschap van mr. D. Fock. Le rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. De gewone ontvangsten en uitgaven sluiten met een na- deelig saldo van f 2987.96$. De buitengewone ontvangsten en uitgaven wijzen een voordee- lig saldo aan van f 4618.36, na aftrek van het nadeelig saldo der gewone ontvangsten en uitgaven. lintusschen gaf deze rekening aanleiding tot een breedvoerige gedachten- wisseling, die zich bijna uitsluitend concen treerde om de vraag op welke wijze verbete ring is aan te brengen in het honorarium van den geneesheer. Ten slotte betuigde de vergadering haar instemming met de toezeg ging van het bestuur, dat het op 1 October op seriuse wijlze zal nagaan of de financieele toestand der vereeniging een verhooging van het honorarium van dr. C. W. Bollaan wet tigt. welke eventueele verhooging het bestuur, indien ecnigszins mogelijk, gaarne bereid is toe te staan. Het jaarverslag van den geneesheer en secre taris. dr. C. W. Bollaan. werd goedgekeurd. De voorzitter bracht hulde aan de nage dachtenis van wijlen notaris O. Andriessen, in wiens plaats in het bestuur zitting heeft genomen mejuffrouw E. H. V. Scheltema. Ten slotte "besloot de vergadering, op voor stel van dr. H. van Anroov. om aan mevrouw Bol laan den titel van directrice te verleenen, zonder financieele bezwaren voor de vereeni- eing. In het belang der inrichting ter bestrij ding van lupus begeeft mevrouw Bollaan zich dezer dagon naar Kopenhagen om zioh daar in het Finsen's instituut van het nieuwste op het gebied der lupus-bestrijding op de hoogte te stellen. (N. R. Ct.) 1Vereeniging tot verbete ring van het lot der blinden. Onder voorzitterschap van den heer W. F. C Druijvesteijn, hield de Vereeniging tob verbetering van liet lot der blinden in Ne derland en zijne Koloniën te Amsterdam haar jaarvergadering. Aan het jaarverslag van den algemeenen secretaris, den beer H. J. Lenderink, >s het volgende ontleendHet aantal afdeelingen vermeerderde met tweeeen werd in C ai- land en een andere te Zwolle opgericht. Melding wordt voorts gemaakt van een gift van den algemeenen secretaris, groot f 507.50, zijnde het batig saldo van het door hem uitgegeven werk„Het Blindenwezen in en buiten Nederland"onder dit geld is een som van f 100, door de Beschermvrouw H. M. de Koningin-Moeder gezonden, bij de dankbetu:ging voor bet exemplaar haar toe gezonden. In 1904 werd aan materiaal ingeslagen voor een bedrag van f 2301.18; er werd ge durende dit jaar verkocht voor f 2229.39$. Op 1 Jan. jl. was in kas f 311.72Ade voorraad vertegenwoordigden het bedrag van f 470.66$. De uitkeeringen bedroegen dit jaar aan behoeftige blinden in plaatsen waar geen af- deeling gevestigd is (zoogen. vaste uitkee ringen) een gezamenlijk Ixxlrag van f 600; voor spoedeischende gevallen werd f 150 be steed. Het financieel overzicht geeft een ontr vangsfencdjfer aan van f 6800.19; en een van uitgaven groot f 4758.50; het saldo op de nieuwe rekening bedraagt f 2041.69. Aan de afdeelingen Amsterdam, Utrecht en Den Haag werden subsidiën toegestaan van f 400, f 150 en f 200. Na vaststelling van de begrooting voor het volgend jaar werden als bestuursleden herkozen de heeren mr. C. H. van Tienho ven en H. J. Lenderink; besloten werd in de vacature ontstaan door het bodanken van den heer prof. W. M. Gunning, voorloopig niet te voorzien. Na eenige huishoudelijke besprekingen werd de vergadering gesloten. De Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren zal op 1 Juni a. s., voorm. 11 uur, in een der zalen van het Kon. Zool. Rot- Genootschap alhier ziine gewone algemeene vergadering houden. De Nederlandsch-Zuid-Afrikaanscli© Vereeniging houdt hare algemeene vergade ring op Zaterdag 27 Mei 1905, 's namiddags ten twee ure, te Amsterdam in het gebouw „Eensgezindheid" Spui no. 12. Onder de punten van behandeling komt o. a. voor de benoeming van 5 leden van het hoofdbestuur, voor de vacatures ontstaan door periodieke aftreding. De volgende dubbeltallen worden volgens art. 8 der statuten aanbevolen1jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, 's Gravenhage (aftr.), mr. C. J. M. Wilde, 's Gravenhage; 2. G. A. A. Middelberg, Baarabrugge, aftr.dr. H. J. de Graaf, Dordrecht. 3. dr. W. H. Nolens, Rolduc, aftr., jhr. mr. O. F. M. van Nispen tot Sevenaer, Nijmegen. 4. dr. H. P. N. Muller, 's Gravenhage, aftr., mr. JR. baron Mackay, 's Gravenhage. 5. Paul den Tex, Amsterdam, aftr.dr. G. W. S. Lingbeek, Laaf Soeren. Verder zal ter tafel worden gebracht een voorstel der afdeeling Leiden, luidende: „De vergadering bepaalt dat zoolang de steun van Nederland naar het oordeel van het hoofdbestuur door het christelijk natio naal onderwijs in ZuidAfrika niet kan wor den gemist, in de gemeenten, waar afdeelin den van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging gevestigd zijn, op den lOen Oc tober van elk jaar op initiatief van de be sturen d:er afdeelingen eene algemeene col lecte langs de huizen der ingezetenen ten bate van genoemd onderwijs zal worden ge houden." Het hoofdbestuur van de „Vereeni ging tot opvoeding van half-verweesde, ver waarloosde of verlaten kinderen in het huis gezin" heeft van een onbekende een gift van 1000 ontvangen. De minister van bul.cnlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de havens van Pampatar op het eiland Mar garita en van La Ceiba aan de golf van Ma- racaibo ingevolge besluit van den President der Venezolaansche Republiek voor den al gemeenen handel zijn opengesteld, terwijl de op het eiland Margarita gelegen havens Juau Griego en Porlamar te gelijkertijd tot den rang van kusthavens zijn teruggebracht. Vrijdom van invoerrec' t. De Staatscourant no. 123 bevat het Kon. besluit, houdende nadere bepalingen omtrent vrijdom van invoerrecht, waarvan het eenige aritkel luidt als volgt: Onze minister van financiën kan op ver zoek van belanghebbenden toelaten, dat de vrijstelling, bedoeld bij artikel 6, lr. h der wet van 15 Augustus 1862, worde verleend door teruggaaf van het bij den invoer of bij den uitslag uit entrepot betaalde invoerrecht, "-s de goederen binnen twaalf maanden na de betaling het Rijk weder zijn uitgevoerd en de door dien Minister tot verzek3ring van hunne eenzelvigheid gegeven voorschriften zijn opgevolgd. Op 1 Juli aanstaande wordt te Muiden het bijzondere telegraafkantoor opgeheven en een Rijkstelephoonkantoor voor het algemeen •erkeer opengesteld. De brand te Vriezenveen. Men schat het bedrag, dat noodig is voor herbouw van woningen, die niet of te laag verzekerd waren, op pl.m. f 150,000. Het dorp wordt nog steeds door tal van vreemdelingen bezocht. Men is begonnen met het afbikken der steenen van verbrande perceelen, terwijl nog voordurend hout wordt aangevoerd en lood sen, dienende tot tijdelijke woningen, wor den opgebouwd. De maatschappij tot déta;lverkoop van pe troleum „De Automaat", te Amsterdam, schonk 2000 liter petroleum, ten behoeve der noodlijdenden. Liefhebbers genoeg! Voor de betrekking van opzichter biii d<-ii dienst der gemeentereinigiug tc Bergen-op-Zoom, waar aan een bezoldiging van f 500 is verbonden, bedraagt het aantal sollicitanten bijna 200. De staking te Enschedé. De Woensdag gehouden vergadering van de be sturen van „Unitas" en „De Eendracht" met de stakende arbeiders van de firma Serphos en Zonen, heeft geen resultaat gehad. De staking te Enschede. In de gistermiddag gehouden vergadering van de stakende arbeiders der firma Serplios cm Zonen te Enschede is besloten nog niet in te ?aan op de toezeggingen tot verandering ook thans door de patroons gedaan. Men zal de nog niet ingewilligde cisdhen betref fende wachtgeld en verhooging van stukloon grootendeels blijven handhaven. Een en an der zal der Fabrikantenvereeniging worden medegedeeld; terwijl een nieuw onderhoud met deze wordt verzocht. De vereenigingen „Unitas" en „De Eendracht", waarmede zou worden onderhandeld, worden dus door de „Vrije Organisatie", ouder welker leiding de staking is, uitgesloten. Het gerechtshof te 's Gravenhage heelt gister de gevangenisstraf van 4 jaar door de rechtbank aldaar opgelegd aan een brood bakker uit. Amsterdam wegens poging tot d"todslag (liet schieten met. eeu revolver op de VailTantlaan te Gravenhage) verminderd tot 3 jaar. V a 1 s c h e munt. Het gerechtshof te '8 Gravenhage l.eeft verminderd de straf van twee jaar gevangenisstraf, door de reoht- bank te Rotterdam aan m rijwielhersteller te Kethel en Spaland opgelegd, wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche kwartjes, tot 1 jaar en 6 maanden en bepaal de bovendien, dat 4 maanden ondergaan ar rest in mindering zullen worden gebracht. De oneerlijke klerk bij de Rekenkamer. Het gertchtshof te 'sGra venhage vernietigde gisteren wegens vormge brek het vonnis der rechtbank te dezer stede, waarbij een le klerk der Algemeene Reken kamer tot 9 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens „het als ambtenaar op zettelijk geldswaardig papier, dat hij in zijne bediening onder zioli had (een paar obliga ties van f 1000, teil laste der provincie Over ijssel) verduisteren" (art. 3o9 Strafwetboek). Het Hof, opnieuw recht doend veroor deelde den bekl. tot genoemde straf wegens „het ah ambtenaar opzettelijk bescheiden, welke hij in zijne bediening onder zich had verduisterd" (artikel 361 Str-fwetboek). Rijwieldiefstallen. De Haag sche rechtbank veroordeelde gisteren twee jongemannen uit s Gravenhago wegens dief stal van een aantal rijwieleneen tot 4 jaar en 6 maanden (voor 2 feiten) en een tot 2 jaren gevangenisstraf. Misdrijf tegen de zeden. Voor de Rotterdams.He rechtbank stond gisteren terecht de assuradeur J. D. F., wegens mis drijf tegen de zeden. Het O. M. eischte 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. B. Limburg pleitte vrijspraak en invrijheids- stelling van den beklaagde, welke evenwel word geweigerd. Onbevoegde uitoefening van de geneeskunde. De Rotterdam- sche rechtbank heeft Rud. Ilaverhoek, 45 jaar, koopman in bomoepathiseho geneesmid delen, instrumenten' enz., wonende te Utrecht, wegens het opzettelijk onbevoegd uitoefenen der geneeskunde op zekeren D. G. Verheul, wonende te Charlois, wiens toestand door die behandeling zeer ernstig is geworden, veroor deeld tot f 300 boete, subsidiair 60 dagen hechtenis. Tegen liet vonnis van den kantonrechter, waai-bij hij was veroordeeld tot f 200 boete, subsidiair 40 dagen hechtenis, was H. in hoo- ger beroep gekomen. Onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Het bericht, dat do geestelijke zusters te Acht wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, door den kanton rechter te Eindhoven zijn vrijgesproken, blijkt onjuist te zijn. De zaak is niet voor het kantongerecht be handeld. VaiLche aangifte voor loon- kiczer. De rechtbank te Heerenveen heeft den bandelaar v. d. V. te Drachten veroor deeld tot 5 dagen gevangenisstraf, wegens valsche aangifte voor loonJrieeer. Afpersing. Bij mevrouw M. J. 8., wonende aan de Claes de Vriezelaan te Rot terdam, vervoegden zich gisterenmiddag om streeks 5 uur drie personen, die z:ch uitga<- ven voor ambtenaren der belasting en dreig den onmiddellijk den inboedel te verkoopen, indien niet terstond een zeker bedrag werd voldaan. Mevrouw, die alleen l'ruis was, werd bang voorde bedreigingen en betaalde dus een be drag van f 19, waarvoor zij op een stukje papier een quitantie kreeg. Daarop verwij derden de drie „belastingmannen" zich haas- Mevrouw, van den schrik bekomen, deed bij de politie aangifte van het geval, doch de vogels waren reeds gevlogen. Oplicht i n g. Een poos geleden kre- jen eenige juweliers cn goud- en zilverkas- louders, te Rotterdam woonachtig in Hoofd- steeg. Hoogstraat, Weste Wagenstraat enz., bezoek van een net gekleed, we'bespraakt persoon, die zich voorstelde als de Jong uit Amsterdam, en hunne hulp inriep om een voordeeligen koop te sluiten in byouteriën of aadere preciosa (soms was het ook wel een >artij lederwerk of iets anders). Niet dat het ïem aan geld ontbrak, in geenen deele, maar jenoeg om den koop te sluiten en contant te jetalen, had hij toch niet bij zich. Daarom riep hij hun hulp in. Als borg zou hij een aantal beleenbriefjes achterlaten van pan den, waarop, op zijn naam, bedragen van f 600 tot f 1000, in de Utrechtsahe bank van leening, een particuliere instelling, waren be leend. De assu ran tie waarde van deze beleeu- de panden, bestaande in armbanden, ringen en zoo meer, was mede op de briefjes vermeld en wezen nog hoogere cijfers aan. De geloof waardige wijze, waarop de Jong zijn zaak voordroeg, en de vertoonde beleenbriefjes. die men als eigendom mocht beschouwen, indien hij binnen acht dagen niet van zich liet hoo- ren, gaven een vijftal goud- en zilverkashou ders en juweliers aanleiding hem het gevraag de geld voor te schietenop deze wijze kreeg hij hier ter stede ongeveer f 3000 los. Toen de Jong na ruim eeu week niet. terug kwam. gingen sommige dezer geldschieters ■'«aar Utrecht, om het beleende in te lossen. Maar wat bleek nu? Een juwelier, die o. m. een beleenbriefje had ontvangen van een arm band, volgens dat briefje beleend voor f 1200, met een assurantiewaarde van f 2200, moest om dit voorwerp te lossen, f 1200 plus 16 proceut rente over den tijd, dat het voorwerp beleend was geweest, betalen, en toen hij den armband ontving, bleek deze maar een waarde van f 400 te hebbeai. Hij was dus kwijt het geld aan de Jong voorgeschoten, plus het op den armband bij de lossing te veel betaalde Anderen ging het. niet beter, en allen moesten zij natuurlijk ook de winst, die ben voorgespiegeld was en die van f 100 tot f 300 zou beloopen, derven. Nu ging het naar het politiebureau in de Lange Torenstraat om aangifte te doen van de wijze, waarop ren bedrogen was. Proces verbaal werd opgemaakt en verschillende Bo den gehoord, waarvan het gevolg is geweest, dat De Jong te Amsterdam gearresteerd en herwaarts gebracht is, waar hij nu in het huis van bewaring in voorloopige hechtenis gesteld is. Aangezien het niet twijfelachtig was of de Jong moest een medeplichtige of deplich- tigen hebben om rijn praktijken te kunnen volvoeren, hebben ziob de heeren jnr. mr. J. L. W. C van Weiier. rechter-com:. issaris en mr. P. de Josselin do Jong, substituut-offi cier van justitie alhier, met den 'nspocteur van politie den heer C. van de Pol Jr naar Utrecht begeven, alwaar zij met d. justitie daar ter plaatse huiszoeking hebben gedaan in de Utrechtsche Bank van leening. Bij die gelegenheid zijn verschillende sieraden on juweelen, beleend op de door De Jong afge geven beleenbriefjes, gevonden en in beelag genomen. De directeur der instelling werd mode gehoord en het is voorts gebleken uit de verschillende verhooren, dat de ich thans in hechtenis bevindonde Amsterdammer zich ook elders aan dergelijke praktijken te bui- tén ging- N. R. C. Brandstichting op Veen- huizen. Op het tweede gesticht te Veen- huizen brandde gisteren eene loods af waar in gereedschappen en kunstmest waren ge borgen. Alles verbrandde. Een verpleegde heeft bekend dien brand te hebben aange stoken. Hij is in arrest gesteld. De schade is nog al aanzienlijk. Geen misdaad. Het onderzoek in de zaak van den onlangs te Haalderen, ge meente Bommel, met. afgesneden hals gevon den man, is gesloten. Er is van misdrijf niets gebleken, zoodat het vermoedelijk «o geval van zelfmoord is geweest. Dood of levend? Men schrijft uit Scheveningen aan de Tel. De nettonwever, die Zondagavond aan den Drogersdijk door een spiegelruit in het be nedenlokaal eener woning viel en bewusteloos naar het ziekenhuis werd gebracht, is niet ove/leden, zooals van zekere zijde (het Haag sche Correspondentiebureau) werd gemeld de man is integendeel springlevend, en gie- teren weer op de fabriek aan zijn werk ge gaan. Een droevig ongeluk geschied de Woensdag te Oude-Tonge. De 25-jarige A. M. waa daar bezig aan de losplaats grint te laden, toen zijn paard voor een motor boot schrok, niet het noodlottig gevolg, dat M. onder de aware kar geraakte en een der wielen hem over de borstkas g;ng. Zwaar gekneusd werd de ongelukkige, een oppas sende jonge man, bij zijn ouders 'Dgedra- gen, waar hij spoedig overleed. Aan brandwonden overle den. Het elfjarig meisje, dat Woensdag te Huizen op de vuilnisbelt brandwonden be kwam, is daaraan overleden. Brand te Amsterdam. Giste renavond om half twaalf brak te Amsterdam een zware uitslaande brand uit op het bo venhuis Nieuwendiik 103, bewoond door den heer Franse. De geheele tweede verdieping en de zolder brandden uit. De brand! is waar schijnlijk veroorzaakt door het omvallen van een pctroleum-toestel. De schade wordt door assurantie gedekt. aOp de generale synode der gerefor meerde kerken, te Utrecht te houden, zullen voorstellen behandeld worden omtrent pea- sionneering van predikanten en het doen van uitkeeringen aan predikantsweduwen en -wee zen. Volgens deze voorstellen zal het recht op pensioen worden toegekend aan den pre dikant, die op wettelijke wijze emeritus ver klaard is, wanneer de oorzaak van zijn eme ritaat gelegen is, hetzij in zijn ouderdom, waardoor verstaan worat de zeventigjarige leeftijd of in een diensttijd van minstens veertig iaren, of wel in voortdurende riekte of gebreken of kwalen, die hem voor de waar neming van zijn ambt onbekwaam maken. Een predikant op 70-jarigen leeftijd zal f 800 ontvangen, en een predikant, die op 40- of 50-jarigen leeftijd onbekwaam wordt f 300 of f 500. Aan de weduwe zal een pensioen verleend worden van drie-vijfde van het pensioen, waarop de overleden predikant ten tijde van zijn overlijden eventueel recht zou gehad hebben. Zeist. Het 40^jarig bestaan van <1© school der Nederduitsch Hervormde gemeente, waarvan de heer J. van Zanten, gedurende dien tijd hoofd was, is 'hier feestelijk her dacht. Vele geschenken en bloemen werden hem vereerd, o.m. van het onderwijzen- per soneel, van leerlingen en oud-leerlingen, en van den kerke raad. De kinderen werden onthaald en zongen in het met vlaggen on groen versierde schoolge bouw eenige toepasselijke liederen. Zeist, 24 Mei. Heden middag te 4 uur, werd het WaLkartpark door den, bur gemeester in tegenwoordigheid van de raadsleden, de leden van de Vereeniging tot verfraaiing van Zeist en bevordering van het vreemdelingenverkeer, de tuinarchitect Copijn en de bloemist Smitskamp voor bet publiek geopend. De ingang was versierd met groen en vlaggedoek en honderden nieuwsgierigen en belangstellenden stonden te wachten op het oogeniblik, dat zij tot het Park zouden worden toegelaten. Borat werd het Park door de genoodigden over zijne geheele lengte doorwandeld, terwijl de fon tein »n den vijver voor deze gelegenheid in werking werd gebracht. Bij de sierlijke witte bank gekomen, door de VerfraaiingS- vereeniging aangeboden, nam de burgemees ter het woord, om den voorzitter namens de gemeente dank te zeggen voor het fraais geschenk. Hij bracht den heer Copijn hulde voor het ontwerpen van den schoonen aan leg en den heer Smitskamp voor de uit voering. Voorts beval hij het Park don raadsleden aan, opdat het 6teeds moge blij ven een geliefd wandelpark van het publiek. Daarna verklaarde de burgemees ter het Park voor geopend. Op hetzelfde oogenblik stroomden de honderden wach tenden het Park binnen, die zioh weldra verspreidden over de verschillende wegen, genietende van de verschillende echoone plekjes en boomeugroepen, die het Park aanbiedt. Het tijdelijk Rijkstelegraafkantoor in het kamp bij Zeist wordt voor het tijdvak van 20 Juni tot en met 5 Augustus a.s. voor het algemeen verkeer heropend. De Centrale Christ-hist. kiesvereeni ging in het district Hilversum stelde gisteren avond candidaat den heer J. J. B. Fanoy, gepens. kapitein der infanterie van het O.-I. leger te Weltevreden. Bij Kon. besluit zijn de koloneu» L. Be ren der a Brand is en G. J. W. Koolemana Beijnen benoemd tot generaal-majoor. Laatste genoemde tot commandant der 2e uiviw.j infanterie in de plaats van den gep. gene raal-majoor Prins. Vertier is o.m. benoemd tot luitenant ko lonel de majoor R. H. Luber. Naar men verneemt, zal de kolonel G. J. W. Kooienians Beynen benoemd wor den tot commandant van de 2e divisie infan terie. Mr. W. H~de B«aufort over den Politieken Toestand in Nidirimd. (Vervolg). In debat trad de candidaat der aoc.- dcm. de heer F. van der Goes. Deze zegt zioh te hebben afgevraagd wut de nieuwe kiezers, die nu zouden ingelicht worden, wel moeeten denken. Welken indruk hebben ze gekregen? M5j dunkt, meent de bater, als ik me op een onbevooroordeeld standpunt plaats, dan moeten ze hebben ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 3