1°. 399. Tweede Blad. 3d" Jaargang. Woensdag 31 Mei 1905. KOLONIËN. BINNENLAND. AKIERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden roor Amersfoort f 1.25. Idem franco per post1./5. Afzonderlijke nummers- <1.05. Deze Courant verschijnt Dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Adrertentiën, mededeelingen enz., gelieve men vóór 10 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF Cf Co. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnuinnier 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f 0.75. - 0.15. Van 1—5 regels Elke regel meer Uroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIÊ. De correspondent te Bataivia van de Te legraaf seint: Resident Brugman zal den 15 Juni te Badjowa een ultimatum stellen aan Boni. De omtrek van Paré-Paré is door de be volking ontruimd. Vorst Adfja Tapparang zond gesloten con tracten aan den gouverneufr van Celebes terug. Vorst Sidenteng vluchtte het gefoergte in. Er heeft nog geen gevecht plaats gehad. Een compagnie onder kapitein W. H. Sdheij is te Makasser aangekomen. „Van verschillende zijden werd reeds \ye- weerd. dat de vorst van Goa niet openlijk bepaald vijandig tegen ons zou optreden, omdat hiji te veel eigendommen in Makas sar bezit, zoodat het ons gemakkeiij'k zou vallen dien .potentaat in een niet alleen bij Aziaten gevoelige plek, den geldbuidel, te treffen. De vorst van Goa» zal, meenende gegronde grieven tegen ons te hebben, brachten, overal onrust te stoken en zelf aoliter de schermen te blijven. Zoo wisten Goasche prinsen reeds de onveiligheid -op de grenzen van ons gebied te doen toenemen en voornamelijk de Tobadjing (bewoners van de zuidelijke vlakte van Goa) tot rooverijen op klaarlichten dag aan te zetten. Zoo zal de vorst van Goa, handig gebruik makende van de ontevredenheid, die de be zetting van Paré-Paré door óhze troepen bij Sidenreng moest opwekken, de tot het Adja- Tapparangsche verbond behoorende staatjes tegen ons in het harnas hebben gejaagd, en als gevolg daarvan zegden die staatjes het met ons gesloten contract op. Tot het Adja-Tapparangsohe verbond be- hooren de Westelijk van liet meer van Tem pé of Tapparang Karadja (Ad ja Tappa rang beteekent West van het meer, d. i. het meer van Tempé) gelegen staatjes Sidienreng, Sa- I wietto, Alita, Soeppa en Rappang. Zij maken allen deel uit van de staten, die door toe treding tot het Bongaalsche tractaat, bond- genooten van de Oost-Indische Compagnie geworden zijn. j Waarom is nu Sidenreng ontstemd over do bezetting van Paré-Paré? Deze plaats is I na Makasser de bloeiendste havenplaats van Celebes. Zijl is gelegen op de Westkust aan de baai van Paré-Paré in het rijik Siden- renv. Hoewel dit staatje reeds in 1824 Paré- Paré met omliggend terrein aan het Neder- landsc'h gouvernement in eigendom afstond, heeft de Indische regeering er nooit feite lijk bezit van genomen, en gaf het die plaats in bewaring aan den vorst van Sidenreng. Begrijpelijk is het, dat in de troebele tijden, die Celebes in de laatste jaren mede maakt, het bezetten van Paré-Paré na lange jaren van onthouding ontstemming verwekt, hoe wel de Indische regeering formeel in haar recht is. Paré Paré vormt, een voor de aan staande operatiën tegen Boni zoo gewichtig punt, dat het te begrijpen valt, dat tot de bezetting er van is overgegaan, trots de mis schien op te wekken gevoeligheid van Si denreng. Waar Sidenreng zich genoodzaakt achtte het contract met ons op te zeggen, ziin de andere staten van het Adja^Tappa- ramgsahe verbond gevolgd. Dat ooik het landschap Maiwa het noodig vond aan de beweging deel te nemen, is als mede zeer goed te verklaren èn uit de lig ging van dat staatje èn uit de gemeenschap pelijkheid van belangen met Sidenreng. Maiwa is een landschap, dat behoort tot het hondgenootschap Masenrempoeloe en grenst ten N. aan Enrekang en Boeri, ten oosten aan Sidenreng, ten Zuiden aan Rappang en Sidenreng, ten westen aan Sawietto. De bevolking van Maiwa wordt ruw geschat op 20,000 zielen. Aan het hoofd staat een vorst of vorstin, bijgestaan door een rijksraad, waarvan leden zijrn een iSoelewatang, een Pabitjara, 4 Matowa's en 4 Tarata's. Deze rijksraad kiest den vorst (in den laatsten tijd :n overeenstemming met den vorst van Sidenreng), die van zuiver vorstelijk bloed moet zijn en moet afstammen van het vor stenhuis van Sidenreng. Uit een en ander volgt, dat er voor Maiwa wel redenen be staan Sidenreng in het verzet te steunen. Te Paré Paré is onlangs een benting op gericht en den 20sten April jl. bezet door eene compagnie van heb 6de bataljon infan terie (de 3de compagnie, Amboneezen) onder commando van den kapitein der infanterie jhr. C. T. Goldman, die onder zijne bevelen iheoft den 1. luitenant H. C. Wempe, de 2. luitenants P. W. A. Meyer en J. A. van Helsdii'gen, alsmede den officier van ge zondheid 2de klasse L. Ligtenstein. De ben ting is zeer frisch gelegen op de berghelling aan de baai. De bezetting heeft tot taak den invoer naar Boni langs de groote wegen van Paré Paré over Masepe (24 K.M.), Wattaë Tempé, Pampansea, Timoeroeng (6 K.M.) naar Palima of over Lantja (20 K.M.) naar Palakka cn Boni (6 K.M.) zooveel mogelijk te beheersdhen. Later zal waarschijnlijk van uit Paré Paré tegen de westelijke grens van Boni geageerd worden. Dat de kroonprins van Sidenreng, na te genover den heer J. A. G. Brugman een vijandige houding te hebben aangenomen, gevolgd door de geheele bevolking op de vlucht sloeg, bewijst, dat er het noodige respect voor onze wapenen inzit. Krachtig, kan het zijn spoedig, ingrijpen zal alleen in staat stellen den Celebeschen warboel in orde te brengen. Ten slotte de medJedeeling, dat eene In- disohe compagnie te velde ongeveer 150 ge- weerdragenden telt.'' D j a m b i. Uit Stoeroelangoen seinde de resident van Palembang onder dagteeke- ning van den 22en April als volgt: Controleur Boven-Ratang-Hari kreeg te Tandjong stellig bericht Pangeran Ra toe c. s. uitgeweken naar Padang-Lawas, waar hij zioh schuil houdt bij zijre zuster Toemas Ketoet nabij Tepoengkoer. Patrouilles in BOven-Soemai, Kloempang-Resar en Langsi- sip troffen geene kwaadwilligen aan. Raden Mat Tahir trok door Djoedjoehan naar Bo- ven-Tebo. (Java Ct.) De Lampongsche districten. D? Java-Bode van 18 April schrijft: Na Deli, de Lampongsche districten. Ook daar schijnen toestanden te heerschen, die niet door den beugel kunnen. Er is contract-arbe'd en er is vrije arbeid f p de weinige partculiere ondernemingen, die nog bestaan in dit zuidelijkste gewest van Sumatra, maar het schijnt een open vraag, welke soort aanleiding geeft tot de meeste malversatiën. Er is oneenigheid tusschen de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur en de parti culiere ondernemers en ook tusschen dezen onderling. De ernstigste beschuldigingen worden van lieide zijden zoo bij den gouverneur-generaal als den procureur-generaal ingebracht en wel van zóó dringenden aard, dat een justitieel onderzoek geen uitstel meer kan lijden, niet tegenstaande reeds een der ambtenaren van het Bataviasehe parket op onderzoek uit is naar Palembang. 'ergisteren werd den procureur-generaal telegrafisch verzocht, den officier van justitie, mr. J. L. T. Rhemrev, uit te noooigen, zich onmiddellijk ten paleize te Buitenzorg aan te melden. Heden namiddag reeds vertrekt de officier als regeerings-commissaris naar Telokbetong. Deze reis houdt, naar het Bat. Nbld. ver neemt, verband met een aanklacht, door mr. J. F. Dijkstra, landbouwondernemer, inge diend tegen den resident der Lampongsche districten, over het doen bouwen van een lustverblijf in heerendienst. De zaak wordt van weinig belang geacht, zegt het Bat. Nbld. De Java-Bode van 26 April meldt Heden is de benoemde civiele en militaire resident der Zuider- en Oosterafdeeling, ma joor H. N. A. Swart, met den gouverneur- generaal van Buitenzorg hier teruggekeerd, na ginds het te volgen beleid in breede trek ken te hebben besproken. De nieuwe rc-sident zal van hier uit eerst de parage voor zijn gezin naar Nederland regelen, om vervolgens, over Soerabaja, zijne bestemming te volgen. Als assistent-resident-secretaris zal hem te Baudjermasin ter zijde staan de tegenwoor dige assistent-resident van Kendangan, L. M. Vonck. Leger des Heil s. Wij lezen in de Jaw a-Bode van 15 April „Heden ochtend ontvingen wij bezoek van de heeren Brouwer en Soheffer, officie ren van het Leger des Heils, van Semarang hierheen gekomen om de, heden per stoom schip Koning Willem III uit Nederland aankomende collegae» te verwelkomen, en naar Semarang, waar het hoofdkwartier is gevestigd, te geleiden. „De nieuiw aankomenden zijn de briga dier en mevrouw Van Rossem en nog zee andere officieren, waardoor het. aantal de zer stille arbeiders tot 22 klimt. „Toen tien jaar geleden de heeren Van Emmerik en Brouwer als pioniers van het Leger hier verschenen, geloofde men alge meen. dat het werk van deze zendelingen vruchteloos zou zijn, en dat Indië niet het land was, waar veel zieltjes te redden zou den zijn. De ondervinding heeft anders ge leerd. Vooral te Semarang ddet het Heils leger in stilte veel en nuttig werk, o. a. door evangelisatie, door ziekenverpleging, door opwekking tot het goede, door zijn militair tehuis en door het beheer, dat het voert over hetgeen door het Semarang-oomité voor zieke en behoeftige inlanders is tot stand gebracht. Ook te Rembang, te Pati, te Sa- poer an en hier ter stede zijn afdeelingen gevestigd.' Kameroverzicht Eerste Kamer. De eerste spreker was gisteren bij de behandeling der onder wijp-niovelle de heer Van Weideren Ren>gers, cie op wees, dat het lot van het ontwerp feitelijk reeds beslist was. De grond wettige bezwaren tegen het ontwerp aange voerd deelde hij niet. Wel was voor hem een ovei wegend bezwaar, dat het bijzondere on der wi je ruime bijdragen uit de Staatskas zal krijgeu, terwijl de gemeenten voor het open bare onderwijs niets meer zullen krijgen. Het wetsontwerp werd verdedigd door de heeren Waller en Hovy, die beiden een historisch overzicht gaven van den school strijd. De heer Van Houten bestreed het wetsontwerp uitvoerig. Ook hij trad in eenige historische herinneringen en kwam op tegen de stelling van den minister, dat deze wet de concientie-vrijbeid van den arme zou waar borgen. Z. i. is het het doel in het bijzon dere onderwijs een machtsmiddel te hebben en om dit te misbruiken. En wat de financieele regeling aangaat, staat het z. i. volstrekt niet vast waarvoor nu eigenlijk de 2h millioen zullen worden be steed Voor het onderwijs? Men weet 't niet. Maar dan zal 't misschien komen in de kas van de leiders der verkiezingscampagne of dienen tot verhooging der tractementen van de predikanten. Hoe meer subsidie de bijzondere school krijgt des te meer nadert zij tot een open bare Vooral ook met het oog op de financieele regeling achtte hij het wetsontwerp onaan nemelijk. De heer Van Vaderschoot van der Gracht verklaarde het openbare on derwijs geen kwaad hart toe te dragen, doch! thans is er een voorkeur voor het bijzondere onderwijs merkbaar. Voor kleine schooltjes is hij niet zoo bevreesd, en bij verklaarde ten slotte, dat deze wet niet is een partij wet, doch dat zij zal strekken tot heil van het land. De behandeling werd daarna verdaagd tot Woensdag. Berichten. Twetde Engelsoh-Oeensoh- Nederlandaohe samenkomst te Kopenhagen (1425 Augustus 1905.) Hollanders, die liet plan tot dec'neming met zich omdragen, worden door deze namens miss Butlin beleefd uitgenoodigd zich spoe dig te décideeren en zich definitief aan te geven bij" dr. J. M. Hoogvliet, Weimarstraafc la, 's Gravenhage. Zooals men zich herinnert, heeft het idee van deze samenkomsten de volle sympathie au personen als prof. Kernkamp, Marcellus Emants, mevr. Logemanv. d. Willingen e. a. In de Deensche hoofdstad heeft voor Ne derland e i de Hollanders zelden e ;i leven diger belangselling geheerscht, dan juist in deze dagen. Er zijn druk bezochte voordrachten over Nederland gehouden, tijdschriften verschenen in rood-wit-blauwen omslag, enz. Het negental Hollanders, die verleden jaar de samenkomst bijwoonden, brachten alle zonder onderscheid de aangenaamste herin neringen daarvan mee. Een tweede „Zwerver." Vrijdag middag trok een vaartuig, tot een woonschip ingericht, in heb Rapenburg, bij de univer- siteits-bibliotheek te Leiden, de bijzondere aandacht niet. alleen door den naam „Wee moed," maar ook en niet minder door een opschrift ia den mast gethangen Besmette lijke ziekte „Febris Laborica.'' Men vertelde er ook aan ons bureel, schrijft het „L. B.", allerlei dingen van. Daar zou den zoo luidde de lezing die het ten slotte van al de andere won, studenten wonen, die het niet met de gewone levensbeschouwing eens waren, die er allerlei vreemde gebrv'ken had den ingevoerd enz., enz. Wij zijn daarop eens op informaties uitgegaan en vonden, dat in het vaartuig woonden twee heeren, de stu dent in de 'echten W. A. C. van Dam cn do kunstschilder J. L. Bron. De heeren ontvingen ons vriendelijk en waren gaarne bereid alle mogelijke inlich tingen te geven. De heer Van Dam, een zeer sympathieke persoonlijkheid, deelde mis mede, dat hij. die zich los wilde maken van de conventie en zich aangetrokken gevoelde tot de natuur, het vorige najaar dit. vaartuig had gekocht om het met zijn vriend, den kunstschilder, te be wonen. Dc laadruimte werd overdekt en tot eon ge zellige kamer ingericht, aardig geschilderd en behangen met kunstproducten van den schilder zelfde schuit, een dorpskerkje van de Brasemerineer gezien cn andere. De kajuit was ingericht tot een slaapstede. In het voorste gedeelte bevindt zioh een klein vevtrekje, dat voor studeerkamer dienst doet. Ais d. heer Van Dam da.»r zit, is üij omringd door boeken en heeft een prach tigen kijk naar buiten. Do heer Bron maakt %ijn schetsen bij voorkeur op het dek. Liefst zwerven zij op de Brasemermeer, maar de student denkt spoedig zijn candi- daatsexamen te deen en daarvoor heeft hij de academiestad noodig. Hij is nog altijd korsplid en leeft met zijn collega's op goeden voet, doch zou niet graag weer op zijn kamer terug willen. Beide hee ren zien er dan ook zeer welvarend uit air echte zonen der natuur. En wat beteekent nu dat opschrift in der. mast zal menig lezer vragen Dat is in goen Hollandsch ertaald „Wcrlcziekte" of „Werk- koorts," en onze aanstaande candidaat in «'.o rechten moet nu hard werken en hoopt daar door lastige bezoekers van het lijf te houden. De stichting voor Interna tionalisme. De heeren Eykman en Hor- rix zijn van hun reis naar Amerika te 's Gra venhage teruggekeerd Hun reis moet, zooals men aan L. en V. van betrouwbare zijde verzekert, niet zonder resultaat geweest zijn; ja, dr. Eykman is lang niet ontevreden over den afloop der conferen- tiën, welke hij daar met den heer Carnegie en andere voorname mannen had. Toegelicht door kaarten, heeft hij zijn plan nen met den heer Horrix ontvouwd en breed voerig heeft hij tot in de kleinste bijzonder heden het terrein van den Musscheniberg, het. duin nabij de Waaldorpsehe vlakte, waar zij het Vredespa'eis hebben wil, verklaard. De heeren toonden daarbij aan, hoe ge drongen het Vredespaleis op Zorgvliet in de toekomst zou komen te liggen, wanneer uit breiding van stratenaanleg gaat geschieden en wezen daarbij als gunstige tegenstelling op de geprojecteerde plannen der „Foundation of Internationalisme/' waar h<t vredespaleis als triomftempel der beschaving zich hoog boven .'les uit verheffen zal. De verschillende verdere plannenInter national academv of Pedagogy, Hygiëne and Economy, het Institute of Pedagogical reform. Hvgeiati reform. Economical reform (wored canital) werden zeer toegejuicht, In Amerika bleek mou van de locale toe standen uitnemend op do hoogte te zijn, en toegegeven noest worden, dat beter voldaan k; worden aan den eisch van den bouw van bet Vredespaleis nabij een park door het op dr. Eykman's terrein te stichten, dan op Vader Cats, gronden. Wanneer de Regeering het plan-Vredes- jaleis-Zorgvliet zou laten varen ea de voor- ceur aan dr. Eykman's terrein zou geven, zou de heer Carnegie lang niet ongenegen zijn om dr. Eykman's schoone plannen krach tig te steunen. De N. Ct. meldt-, dat dr. Bijkman en de heer Horrix, als promotors van het plan Eijkman-Stead-Carnegie zich in contact ge steld hebben met de directie der Zuid-Hol- landsche Electrisohe Spoorweg-mij., naar men vermoedt, om te komen tot samenwer king, wat betreft den aanleg van stations en holteplaatsen der nieuwe clectrische lijai ter hoogte van de plaats, waar dr. Eykman's Inter nationa.polis zal moeten verrijden. De nieuwe haring. Van de ear s'c partij nieuwe Hollandsche haring. Don derdag jl. van Vlaardïngen aangebracht, van den logger VI. 74, Johanna Saturna, schip per H. L. Hoogendijk, reeder J. H. Warneke, is floor dien reeder een proefje gezonden aan H. M. de Koningin te Amsterdam. De meeste vaartuigen der Scheveningsche visschersvloot zijn deze week voor het laat*', uitgegaan ter verschvisseTierij. De berekening van de besomming der vioot 'ter trawlvisscherij is van af 1 Januari 143042.30 tegen, f 127467.05 in 1901 School- en Kerknieuws. Akte-examens. De Min. van Bin- nenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat dit aar: dc examens ter erkrijging van akten van lekwaamheid tot liet geven van lager ondeT- wijs in de Fransche taal zullen worden gehou den in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, in weike maand ook voor diegenen, welke voornemens zijn zich dit jaar aan hot examen voor de akte B middelbaar on derwijs voor Frunsche taal en letterkunde te onderwerpen, gelegenheid zal bestaan om, zoo zij dit wenschen, 'het taalkundig gedeelte van <1 it examen af te leggen, terwijl het letterkun dig gedeelte op don gewonen tijd, n.l. de maand December, bepaald blijft. In het eerste (taal kundig) gedeelte van het examen u voor de Fransohe taal zal ook worden opgenomen „de letterkunde der middeleeuwen", 'wanneer zulks door de adspiranten wordt gewenscht do exa mens voor de Engelsche en Hoogduitsehe talen, zoowel voor het lager als voor bet middelbaar onderwijs, zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig aanvangende in het laatst van Juli die tot het geven van onderwijs in de gymnastiek, zoowel voor dc akte lager onder wijs (vak s), bedoeld in art.. 65 van de wet op het lager onderwijs, als voor het middelbaar on- derwüs zullen worden gehouden in de maand Augustus, oo noodig ook in de eerste dagen van September die tot het geven van lager en middelbaar onderwijs in de land- en in do tuin bouwkunde en voor middelbaar onderwijs in dc houtteelt zullen worden gehouden in de maand Augustus, en zoo noodig ook in de eerste dagen van Septemberdie tot het geven van lager onderwys in het handteekenen, bedoeld in art. 65bis van dc wet op het lager onderwijs, zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in de tweede helft van Juli, en dio voor middelbaar onderwijs in hand- c-n recht lijnig teekencn en de perspectief en die voor boetseeren, in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van "uli. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 21 Juni bij het Dep. van Binncnl. Zaken aanmelden, 'bij schry- ven op ongezc»gcld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam. voornamen (voluit, geschreven), woonplaats, adres, en van de be geerde akte, en, voor zooveel noodig, met over legging van de roods verkregen akte van be 1 kwaainhoid, waaruit de wettelyke bevoegdheid om het examen af te leggen, of het recht op de hij de wet. verleende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Zij wier aanvragen op 21 Juni het Departe ment van Binnenlandsene Zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de examens worden toegelaten. (St.-0t.) Examen toekenaar aan het kadaster. De Min. van Financiën maakt bekend dat. in het voorjaar van 1906 te 's-Gra- venhage een examen zal worden gehouden voor de betrekking van teekenaar van het. kadaster dat het examen voor iederen candidaat drw dagen zal duren, en zal loopen over de volgen de onderwerpen het maken van nauwkeurige copieën in potlood van kadastrale kaarten het teekenen en verder opwerken van kadastrale kaarten het samenstellen van hulpkaarten in potlood uit minuutplan en bijblad het kaar- toeren van eenvoudige opmetingen liet bere kenen der inlioudsgrootte van perccelon, uit makende eenvoudige veelhoeken het opmaken van staten No. 75 hetcopieeren van veldwerk het. bijwerken van plans. Het aantal te vervul len plaatsen zal ten minste 10 bedragen. Nader© bijzonderheden bevat de „Staatscou rant" No. 124. Examens teekenen M. O. Bij be schikking van den Min. van Binnenl. Zaken i9 bepaald, dat de commissie, belast met het exa- mineeren van hen, die eene akte van bekwaam heid wenschen te verkrijgen tot het geven van M. O. in hand- en rechtlijnig teekenen en boet seeren. voor het jaar 1905 zitting zal houden te Rotterdam, en zijn benoemdtot lid en voor zitter dier commissie H. J. de Groot, inspec teur van het middelbaar onderwijs, te 's-Gra- venhage tot lid en ondervoorzitter dr. Cardi- naal, hoogleeraar aan de Polytechnische School, te Delfttot ledendr. J. F. van Bemmelen, leeraar aan het Gymnasium en aan eene H. B. S., te 's-GravenhageJ. Bubberman, leeraar aan de Rijks H. B. S. en aan de Burgeravond school te Leeuwarden P. Doorn, directeur der Ambachtsschool en der avondvakteekensohool te H'aurlem H. Ellens, leeraar aan de kunst- nijverheidsteekenschool „Quellinus" te Amster dam. wonende te Santpoort H. C. Grosje-an, leeraar aan de Kweekschool voor machinisten en aan de avondteekenschool voor handwerks lieden te Amsterdam Bart. van Hove, hoog leeraar aan de Rijks-Academie van Beeldo de Kunsten te Amsterdam E. Jelsma, directeur der eerste Ambachtsschool en der avondteeken school voor handwerkslieden te Amsterdam W. Kromhout Czn.. 'eeraar aan de Rijk-nor maalschool voor teekenonderwijzers en aan de Rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam A. D. V. W. Lichtenbelt, hoofdleeraar aan de Academie van Beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam Th. H. A. A. Molken boer, leeraar aan de Industrieschool van de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam H. Rozenheek, leeraar aan de Rijks- H. B. S. en directeur der avondschool voor ambachtslieden te Heerenveen. (St.-Ct.) Verdwenen gezangboeken. In een ingezonden stuk in de Schoonhoven6che Courant schrijft Ds. M. E. Knappert uit Haas trecht o. m. het volgende „Vreemde dingen gebeuren toch in onze Vaderiandsche kerk. Üit het kerkgebouw der Nederl. Herv. Gem. te Jaarsveld, waarin vóór eenigen tijd eene politieke vergadering werd gehouden en o. a. een kapelaan zich deed hoo- ren, zijn nu de gezangboeken verdwenen. Zy waren reeds vroeger uit de banken genomen, om eene plaats te vinden achter het orgel. „Ds. M. Jongebreur, die in November 1.1. naar Veenendaal vertrok, is geen vriend onzer schoone, Christelijke gezangen. Meermalen hield hij de gemeente van af den kansel voor, dat hij, die ©en gezangvers op de lippen neemt, den afgodendienaar gelijk Zelfs waarschuwde hij de schare den mond gesloten te houden, indien, tjjdens de vacature, oen zijner ringbroeders een gezangvers mocht opgeven. Dies zwegen de meeste kerkgangers. „Dit nu is zoo vreemd i :ct. Want de groote menigte is nog altijd niet bij machte godsdienst van vormendienst te onderscheiden. „Vreemder is, dat de gezangboeken van achter het orgel waren verdwenen, toen een der kerkvoogden ze wilde doen neerleggen in de banken, om te worden gebruikt tijdens de vaca ture. De kerkeraad, met de geheimzinnige ver dwijning in kennis gesteld, toonde zich in hec minst niet verbaasd. Op de vraag, den leden in eene vergadering voorgelegd, of zy eenige op heldering konden geven, antwoordaon zij ont kennend. Nadat een nauwkeurig onderzoek tot niets had geleid, gaf de consulent, in overleg met een der kerkvoogdende zaak aan bij den bur gemeester. Deze wilde hierop liever niet in gaan, omdat, naar zijne eening, bekendheid van zulk eene onaangename zaak," aan de Ned. Herv. kerk niets dan schade kon berokkenen. „Anderen evenwel, en terecht, zijn van oor deel, dat onze kerk van meerder licht in deze, niets heeft te vreezen. En zoo zullen zij hunne nasporingen voortzetten, totdat do zoo zeer ge- wenschte en, voor don onderlingen vrede in de gemeente, zoo zeer noodige opheldering is ver kregen. „Och. is er misschien iemand to Jaarsveld, die onzo kerk dien dienst zou willen bewijzen?" Dr. J. R. Calenbach, predikant bij do Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, hoeft be dankt. voor de benoeming tot rector der vanwege dc Utr. Zendingsverceniging en het Ned. Zen delinggenootschap op te richten Zendingsschool. De 108c jaarvergadering van het Neder- landsclie Zendelinggenootschap zal gehouden worden oi« 11 en 12 Juli a. s. in de kapel van het Genootschap te Rotterdam, onder voorzit terschap van ds. G. van der Giesen, pred. bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. In die verga dering zullen de dames N. Eriks, E. Hulsebos, H. de Ruijter en M. Schoch als zendeling-diaco nessen worden afgevaardigd, de twee eerstge noemde naar Modjo-anio en de twe© laatst genoemde naar de Minahassa. Op die vergadering hoopt mede aanwezig te zijn dr. H. Bervoets, zendeling-nrls cn. als zoo danig geneesheer-directeur van het groote zie kenhuis voor inlande-s te Modjo-Warno. thans met verlof hier te lande.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 1