BINNENLAND. I iaden transportschipDo schepen voeren in Zuid-wettelijke richting. Sjanghai, 5 Juni. De Jap&nsoho oorlogs- schepen, die bij Gutzlaff (een einlandje nabij Sjanghai) zijn aangekomen, zijn het vlagge- achip van admiraal Urin Tokiwa, do krui sers Naniwa en Tjakasjisje, en do torpedo- booten Muurasamo en Sasanami. Er werden nog meer kruisers verwacht. Unin is van Tsocsjiraa om Formosa heen gestoomd, om te zoeken naar vermiste Rus sische schepen. Een granaat had den achter ateven van zijn vlaggeschip doorboord, aon- der evenwel te ontploffan Een adjudant van den admiraalstaf te Pe tersburg verklaarde aan een correspondent van de Gazet-a, dat hij over de vraag van het uitzenden van het vierde eskader niets kon zeggen, maar het voor nauwelijks te gelooven hield. Hij merkte verder opHot zou zeer stellig mogelijk geweest zijn, de door de Ja panners genomen vier pantserschepën te laten zinken, zooals het reglement voorschrijft. Do kapitein, de eerste machinist, en twee man van de Engelsch© stoomboot Oldhamia, die door Rodjestwcnsky bij Formosa in den grond 's geboord, zijn door de Japanners gered. Wat er van de overige 28 man is geworden, weet men niet. Do Oldihamia was een betrekkelijk nieuw schip van 3639 ton. Do Engolsche rogeering zal niet in ge breke blijven de Russische ter verantwoor ding te roepen voor dit nieuwe, door Rod jestwcnsky veroorzaakte incident. Washington, 5 Juni. De Duitsoh© gezaco, baron Speck von Sternburg, had gist -a voo-d eeno conferentie van twee uren met presi dent Roosevelt. Er is reden om to gelooven, dat tie vrede het onderwerp van do oonfo- rentio was. Over het. onderhoud van president Roose velt met den Russischen gezant te Washing ton wordt nader bericht, dat de president verklaarde, dat hij meende de tolk te zijn van de gevoelens van alle regeeringen, zoowel als van zijne eigen regceriug, waaneer hij do hoop uitditikte, den vrede in het uiterste oosten spoedig gesloten te zullen zien. Het was hem niet zoozeer er om to doen de eischen van Japan aan Rusland over te brengen, dan Rusland tot het inzicht te brengen van zijn toestand en het den wensch kenbaar te maken te luisteren naar do stemmen van de geheele wereld en een einde te maken aan den nood- lottigen oorlog. De gezant merkte in zijn antwoord op, dat a's de Japansche vredesvoorwaarden zoo zwaar waren als werd beweerd, het voor Rus land voordeeliger zou zij;n don oorlog voor onbepaalden tijd voort te zetten met de kans te land voordeden te behalen. Rusland had nog geen deel van zijn gebied verloren en niets bracht Rusland in de noodzakelijkheid om vrede te verzoeken. Hij zou echter de op merkingen van den president aan zijne regee ring mededeelen en den Czaar laten weten, dat de president gezind is Rusland allen mo gelijken steun te verlcencn'bij de vredesonder handelingen. Des avonds bracht de Italiaanse he gezant een bezoek aan graaf Cassim. Deze zal een nieuw onderhoud met- den president hebben, zoodra hij antwoord zal hebben gekregen van zijne rogeering. De corespondent van de Tcmps te Peters burg bericht, dat er dagelijks buitengewone vergaderingen van de raadslieden van den Czaar te Zarskojc-Selo gehouden worden. Deze veelvuldige samenkomsten schijnen aan te duiden, dat men de vredoskwestie overweegt; intusschen wordt uit do beste bron verzekerd, dat er nog geen enkele stap in dien zin is gedaan of besloten. De Russische kringen in Londen verwacht ten vredesonderhandeling eerst na den vol genden slag in Mandsjoerije en gelooven, dat als dan do Japanners mochten overwinnen, Rusland de inmenging van de mogendheden door Delcasaé zullen vragen. Over de stemming in de toongevende krin gen to Petersburg bericht de Frankf. Ztg., dat do jobstijding uit hot- verre oosten wel degelijk indruk op hen heeft gemaaktmaar toch is het twijfelachtig of zij er toe zullen besluiten aan den dringenden wensch van het volk naar eene volksvertegenwoordiging in een sneller tempo gevol te geven. De Keizer moet vast besloten zijn, den oorlog onder allo omstandigheden tot liet uiterste voort te zet ten. De eeno hand, do vloot, is afgehouwen men wil het nu met do andere alleen beproe ven en troost zich er mee, dat van den aan vang af alle hoop op den landoorlog werd gesteld. Men bereidt zich er op voor. dat de oorlog twee. drie ja tien jaren kan worden gerokt, totdat een van de beide tegenstanders verbloedt. Dat dit lot Rusland zou kunnen treffen, houdt men, ondanks de bittere erva ringen. voor uitgesloten. Of echter de voort zetting van den oorlog mogelijk is, hangt ge heel af van de ontwikkeling der binncnland- sch© gebeurtenissen. Eerst wanneer de volks vertegenwoordiging spoedig is bijeen geroe pen. waartoe men zeer ernstig besloten schijnt te zijn, zal men een oordeel kunnen vellen wat do tookomst zal brengen. Do stem des volks, wanneer zij zich laat hooren, zal de regeoring kond doen, welken keer het lot van Rusland zal nemen. Daarover kan geen ver schil van meening bestaan. Het- is daarom vol komen Ijegrijpelitk, wanneer do reactie met allo middelen beproeft het onheil, dat haar dreigt, tegen te houden. Uit Weencn bericht de Frankf. Ztg.. dat daar in diplomatieke kringen het optreden van Roosevelt zeer skeptisch oeoordeeld wordt. Japan zal een vrede, die het van do vruchten van den oorlog berooft, niet aannemen. Rus land zal vóór eeno nieuwe beslissing te land zijne positie in het oosten niet prijsgeven. Japan is voorbereid en toegerust op een lan gen duur van den oorlog. Het bericht, dat Ja]xtn diplomatieke veT- toogen naar Weencn heeft gericht wegens leve ringen van de Hirtenbergscho patronenfa- hriek aan Rusland, beantwoordt niet aan de De sonator d'Estournelles do Constant zal aan do parlementaire groep van voorstanders van arbitrage voorstellen bit motie to beslui ten, de Fransche regeering uitte noodigen om in overleg mot de Engelsche regeering aan Rusland en Japan, overeenkomstig de bepa lingen van de Haagsehe conventie, hare goede diensten aan te bieden. Allerlei vMet do werkzaamheden voor den Mont-Blauc-spoorweg is thans een begin ge maakt en wol te St.-Gervais, van waar een electriseho spoorbaan naar Chamounix reeds eenige jaren in gebruik is. Dov nieuwe berg- lijn zal nog in 't eerst niet in exploitatie komen. Men rekent dat zij; pas in 1911 ge reed zal weeen. En dan niet tot den top van den Mont-Blanc, maar tot de Aiguille du Goutes 3873 meter boven do zee. Wie den Mont-Blanc beklimmen wil, moet dan nog ongeveer 1000 meter te voet afleggen, wat echter in 4 uur zal kunnen geschieden. Men kan dan in één dag op en neer reizen. vCharles Bonaparte uit Baltimore, de nieuwe Amenkaaneche minister van marine, blijkt een kleinzoon te zijn von Jerome Bona parte, brooder van Napoleon I en Koning va Westfalen. Jerome Bonaparte huwde, gelijk bekend is, in 1803 in do Yereenigde Staten met eene Amcrikaansche dame, Ehsa Patterson. Maar zijai machtige broeder wilde dat huwelijk niet erkennen en nog in 1863 werd het door de Fransche gerechtshoven voor ongeldig ver klaard. Charles Bnoaparte is 50 jaren oud en ad vocaat. Hij behoorde te Baltimore tot de toongevers, ofschoon hij niet rijk is. In de politiek is hu een onafhankelijk Republikein eu een voorstander der hervorming van het civiel bestuur. Met president Roosevelt is hi; zeer bevriend. vTe Durlach, in Baden, ;s Vrijdagavond om half elf een ernstig spoorwegongeluk ge beurd. In de nabijheid van dat station, wiuir reeds in 1870 op dezelfde plaats een groot spoorwegongeluk is voorgekomen, liep oen goe derentrein in de flank van een personent rein. uit Pforzheim. Twee reizigers kregen ernstige wonden. Een stoker werd gedood, een andere stoker zwaar en een conducteur licht ge kwetst. Onder de reizigers ontstond een pa niek. Twintig rijtuigen werden uit het spoor geworpen en voor een deel zwaar gehavend. Er zijn troepen heen, om den wrakhoop op te ruimen. vDo ramp to Durban in Natal blijkt nog erger dan de eerste berichten deden vermoeden. Door den orkaan en het sprin gen vac het waterreservoir zijn meer dan 500 Indiërs en 50 Europeanen omgekomen. Er viel tijdens den storm ruim vijftien duim regen, wat de oorzaak van het barsten van het reservoir was. Durban was eergisteren feitelijk van het noorden afgesneden. Tenge volge van het springen der groote toevoer buizen heerscht er thans groot gebrek aan water in de stad. In de bergen in dit bijna tropische gebied is tot zeven voet sneeuw gevallen. De Staatscourant van Dinsdag 6 Juni bevat de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen de vrouwelijke le klerk bij do directie der Rijkspostspaar bank Th. TÜijn benoemd tot 2e klerk bij de directie der Rijkspostspaarbank J. Lezer, mej. R. D. Stern, feld, mej. W. H. Wegenaar, thans tijdelijke beambten bij die instelling; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor ite Werkendam H. H. de Horn, thans commies der telegrafie 2e klase. H. M. de Koningin keert a.s Zaterdag van Soestdijk met den Prins naar Het Loo terug, nadat Z. K. H. daags te voren uit Ber lijn te Soestdijk zal zijn aangekomen De Japansche gezant bij ons hof, de heer Mitsuhasje. is uit Berlijn, waar hij den Prins Arisuwaga heeft ontmoet, teruggekeerd. De Japansohe vorst was voornemens met zijn gemalin den 9en Juni te 's Gravenhage •te komen, maar die datum kan nog wel wat verlaat worden met het oog op de ontvangst van het Japansche Echtpaar door H. M. de Koningin, welk bezoek aan onze Vorstelijke familie wegens verblijf te Soestdijk en de na terugkomst op hot Loo invallende Pink sterdagen niet vóór 13 Juli zou kunnen plaats hebben. De Konstantinopelsche correspondent van de N. R. Ct. schrijft dd. 1 Juni: „De lokale bladen kondigen heden in bun officieel gedeelte aan, dat het den Sultan heeft behaagd het kommandeurskruis der orde van Osmanieéh te vorleenen aan jhr. Th. H. F. van Riemsdijk, conservator aan het rijks archief, terwijl het officierskruis der Aiedjid- jioeh-orde is gesrhonken aan den heer Th. Morren van genoemd archief, alsmede aan den heer Versteegh, hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage." De minister van financiën maakt be kend, dat op 3 Juni j.l. bij de betaalmees ters in kas was f 3.746.903.12^, en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 6.665.692.99. Do verkiezingsstrijd. Do campagne is thans in werkelijkheid begon nen. Alom in don lande treden candidaten en propagandisten op om den kiezers voor te lichten hoo zij mooten stemmen. Vergade ringen met cn zonder debat, met één of meer sprekers, zij zijn aan de ordo van den dag. Al naar dat do sprekers behooren tot do „christenen" of de „paganisten" wordt na tuurlijk door hen het kabinet verdedigd of bestreden. Vandaag is het do dag der officioele can- didaatstelling, welko natuurlijk weinig ver rassingen meer opleveren zal. Want de na men der candidaten zijn al zóó vaak ge noemd. dat de getrouwe couranten-lezer dio nu wel van te voren weet. In enkele katho lieke districten in het zuiden zullen al dade lijk do gestolde candidaten omdat zij de eenige zijn als gekozen worden verklaard. In allo andere zullen drie of vier candidaten elkaar den zetel betwisten. Op don dag van vandaag volgt eerst roohfc het tijdperk van spanning en opwinding, welke door al de nog te houden vergaderin gen en debat-avonden steeds grooter zullen worden, tot Vrijdag 16 Juni a. s. het culmi natie-punt zal zijn boroikt. Als op den avond van dien dag de overwinningsberichton bin nen zullen komen en het resultaat van het eerato treffou zal zijn to overzien, zal do voorloopigo balans worden opgemaakt. Er zal eenige oogenblikkeu „vreugde" zijn of „kner sing der tanden", al naarmate eigen hoop al dan niet bevredigd is. De volgende dag begint de voorbereiding voor den tweeden slag. Voor do herstemmin gen pleegt men zich nog drukker te maken, want dan gaat het onverbiddelijk er op of er onder. Opnieuw vergaderingen, debatten, huisbezoeken, strooibiljetten en wat dies meer zij. Nederland zal gedurende den gan- schon 8thoonen zomermaand zwelgen in poli tiek Doodgezwegen! In het Volk wordt gemeld, dat toen mevr. R. VosStel (soc.-dem.) to Zutplien in debat met den heer De Wilde (anti-rev.) Sybrandy noemde, de voorzitterhaar verbood daarover te spreken. Dat is toch al te kras! Russisch. Men meldt Bij het einde der kiezersvergadering te Wamel, welke de heeron Van den Bogaert en Van Nispen candideerde, deed zich oen vermakelijk incident voor. Terwijl de kiezers teekenden op de candidatenlijsten, begaf zich do veldwachter van Wamel naai- de bestuurstafel en begon zonder te teekenen, ijverig do lijsten te copieeren. Al spoedig werd den man beduid, dat hij kon inruk ken, wat hij na eenig tegenpruttelen deed, terwijl de vergadering vroeg: „Zijn wij hier óók al in Rusland?" De heer G. H. van Ilaastert heeft in dit optreden aanleiding gevonden eeh klacht bij de justitie te Tiel in te dienen. (L. en V.) De kapitein-luitenant ter zee J. J. W. H. van der Toorn, uit Oo6t-Indië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit ge steld. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst der 3de klasse bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, jhr. W. A. van den Bramdteler, krachtens het bepaalde bij art. 37 van het reglement voor gemeld instituut, met 16 Juni a.s., eervol ontslagen uit den dienst bij de Koninklijke Marine. De minister van marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat bij Koninklijk besluit van 10 Mei 1Ö05 no. 45 een nieuiw reglement is vastgesteld voor de opleiding van studenten in de geneeskunde aan de Nederlandsche Universiteiten tot officier van geaondheid bij de zeemacht. Ingetvolge de bepalingen van dit reglement zal voort aan in de maand Augustus in .plaats van in Mei in de Satatscourant worden mede gedeeld hoeveel jongelingen in ieder jaar kunnen worden aangenomen in opleiding tot officier van gezondheid. Het subsidie, tot dusver f 5600 bedragende, is verhoogd tot f 8000, terwijl in de verplichting om het Rijk acht achtereenvolgende jaren te die nen geene wijziging is gebracht. Voorts is de mogelijkheid geopend om jongelieden, d:e het eindexamen, van een gymnasium, van eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus of het examen A, be doeld in art. 59 der wet- op het middelbaar onderwijs, met goed gevolg hebben afgelegd, en den leeftijd van 20 jaar nog niet hebben overschreden, mede in opleiding aan te no men. Een exemplaar van bovenbedoeld regle ment is kosteloos verkrijgbaar bij het De partement van Marino (Bureau Personeel). In het afzonderlijk bijvoegsel „Versla gen en Rapporten", dat bij nommer 130 der Staatscourant wordt verzonden, is opgeno men onder No. 33. Verslag van het vergelijkend exa men voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinon, gehouden te 's Gravenhage, 2 Maart 1905 en volgende da- gen. No. 34. Uitslag van de in 1905 gehouden examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en school-onderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes Bij beschikking van den minister van justitie, is benoemd tot 2de-klerk bij het departement van justitie, L. H. Smallegange, volontair aan het bureau van den water schout te Rotterdam. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 70 jaar overleden de lieer mr. A. W. Hartman, oud-griffier van de Haagsche recht bank. Uit Arnhem wordt gemeld, dat de heer M. Leopold, directeur der Kweekschool voor onderwij'zeres&eni aldaar, Zondag in den ouder dom van 75 jaar overleden is. Rembrand t-h u 1 d e. Mr. J. C. Overvoorde, voorzitter der Leidsche commis sie voor de Rerabrandthuldiging, ontving de zer dagen een schrijven van den Parijschen achildor Hochard, waarbij deze 100 fr. be schikbaar stelde voor do oommissie en ook nog op andere wijze haar bij haar pogen, dat zijn volle sympathie heeft, zeide to wil len steunen. Dezer dagon ontving de com missie een tweede schrijven, waarbij de schilder, nadat hij het geluk had dat vier zijner schilderijen in het. Salon werden ver kocht, zijne bijdrage tot 1000 frs. verhoogde. Zooals hij schroef als blijk van waardoering on'dankbaarheid aan den grooten Nederlan der, door hem genoemd de vader der schil derkunst, die „appartient non seulement a la Hollando maïs commo Beethoven, Shake speare et quelqucs autre genies a 1'humanité eutière dont il est l'hanueur". HM. Door den conservator van het Leid sche Stedelijke Museum „De Lakenhal", mr. J. C. Overvoorde, is een tentoonstelling geor ganiseerd van Japansche prentwerken uit do 3000 nummers rijke collectie van den heer A. W. Sijthoff. Daaruit is een keurcollectio van 135 prenten genomen van de voornaam ste meesters, voornamelijk uit de 18e en het beg'n der 19o eeuw, zooals Haroen oboe, Oetomaro, Tojokoeni, Hiroyegi eu Hoksai. Groote militaire muziek- wedstrijd op 17, 18 en 19 Juni, to Tilburg. Omtrent dit concours, dat te Tilburg zal plaats hebben, onder het be schermheerschap van Z. KL H. den Prins der Nederlanden, en 't cere-voorzitterschap van Z.Ex. luitenant-generaal Snijders, inspecteur der infanterie, en gehouden wordt met de bijzondere toestemming van Z.Ex. den minis ter van Oorlog, ontvangen wij een uitvoe rige medodoeling, waaraan wij het volgende ontleenen Hot concours moet als eene zeldzaamheid beschouwd worden, 't Is oen muzikaal tour- nooi, zooals nooit in ons land plaats vond. Een wedstrijd tusschen onze 8 stafmuziek korpsen, nog ongerekend do andere deelne mende militaire korpsen, zal een waarlijk hoogst belangrijke en spannende gebeurtenis zijn. De eigenlijke wedstrijden worden gehou den op Zaterdag 17 Juni. 's Morgens te uur zal de ontvangst plaats hebben van de Hooge Gasten en de deelnemende korpsen. Vóór het stationsplein heeft zich alsdan een feeststoet met eerewacht opgesteld, tot bege leiding der Hooge Gasten en deelnemende korpsen naar het. stadhuis, alwaar do plech tige ontvangst, plaats heeft, en verder naar het. feestterrein. Bij aankomst van den feeststoet in het Wilhelmina-park, zullen door de volgende vercenigingende Tilburgsche Vegel club, La grande Vitesse, De Olijftak, De Noorderpost, Hirundo, De Luchtbode, De Snelvliegers, WilheTminapost, L'Ordonnance, Do Lucht vaart, De Telegraaf en Prins Hendrik, 3000 postduiven worden losgelaten. De jury voor het concours is samengesteld aJs volgt: Jean Blockx, directeur van het Kon. Conservatoire, AntwerpenBr. V. Buffin, kapitein-commandant van het le reg. guides, BrusselF. von Briicken Fock, kapitein der genie, Bergen op ZoomN. A. Bouman, le luitenant, directeur der Kon. Militaire Kapel grenadiers en jagers, 's Gra venhage; jhr. W. van de Poll, ritmeester van het le regiment huzaren; Elmile Ma- tliieu, directeur van liet Kon. Conservatoire, Gent; A. Hoogeboom, luitenant-kolonel van het regiment grenadiers en jagers, 's Graven hage; Grefe, kapitein van liet 2e reg. infan terie, Maastricht; J. M. F. J. Latour, kapi tein van het regiment grenadiers en jagers, 's GravenhageOp-Den-Noord, kapitein van het 2e regiment veld-artillerie, 's Graven hage; Fr. Möller, directeur van het le gprde- regiment, BerlijnErnst Neumann, direo- teur van het le garde grenadiers regiment, BerlijnGabriël Pares, directeur van het Muziekkorps der Garde Républicaine, Pa rijs; Léou Walpot, directeur van het Par ticulier Muziekkorps van Z. M. den Koning van België, le regiment guides, Brussel J. H. van der Hegge Zijne, kapitein der jagers, 's Gravenhage. Verschillende medailles zijn uitgeloofd, o. a. door H. M. Koningin Wilhelmina, H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. Hoogheid den Prins der Nederlanden, Z. M. den Koning der Belgen, Z.Ex. J. W. Bergansius, minis ter van Oorlog, Z.Ex. A. Kool, luit.-gene- raal, inspecteur der infanterie; Z.Ex. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, Burgemeester en Wethouders der gemeente Tilburg, den heer Fr. Ver bunt, voorzitter van het hoofdcomité. Maandag hebben nog speciale feesten plaats, waaronder feestbal enz., aangeboden door de Koninklijke Harmonie. De heer P. G. van Aarooy, de nieuw benoemde directeur van het Harmonie-orkest te Groningen, is benoemd tot directeur de Liedertafel „Gruno" en heeft deze benoe ming aanvaard. Van het „Legaat- V Kler-Burgh" (col lectie Delftsch aardewerk) in het gemeente museum te 's Gravenhage, is thans de catalo gus verschenen. De verzameling van wijlen den vrijgevigen schenker "bestaat uit 355 stuks. Een vijftiental platen geven de werken van de plateelbakkerijen. Oude munten. Te Lienden zijn gevonden een munt van Keizer Magnentius (360363 n. C.) met zijn borstbeeld, en aan de keerzijde X P (Christus) en een van Keizer Constantiju met een keizershoofd en aan de keerzijde twee krijgslieden, waart usschen een standaard. Ds. P. Willenga van Schiedam, en ds. Meijnen van Vlaardingen, vertrekken 18 Juni naar Engeland f Baltasound) om te zorgen voor de geestelijke belangen van de Holland- sche haringvisschers, die er geregeld bij on gunstig weer in de baai binnenkomen. aMet ingang van 15 dezer wordt de lokaalspoorweg Stadsknaal-Assen voor bet publiek geopend. Do stations aan die lijn ge legen zijn Stadsknaal, Gasselter-Nijeveen, Gasselte, Gieten, Eext, Anderen, Rolde en Assen. Dagelijks zullen in iedere richting 4 treinen loopen, welke aan alle tusscheu sta- t ons steppen. Een luchtballon. Zondagmorgen omstreeks 5 uur streek over Schijndel in kal me vaart en zeer laag bij den grond een flin ke luchtballon, waarop men zeer duidelijk kon lezen „Barmen" (in de Rijnprovincie). D© vroege reizigers waren zeer jolig on spra ken een oogenblik mot een liefdezuster, die i -?-m> {orluini wandelde. Ondertusschen werd de reis voortgezet. ('s-Hert. Ct.) De opruiming van de Oudo Vols er spoorbrug geschiedt met dy namiet. Gisteren heeft men in een van do reusachtige pijlers drie ladingen dynamiet laten springen, waardoor flinke scheuren ontstonden en per windas stukken werden verwijderd, soms van ceu kubieke meter. Een en ander is een werk dat niet meevalt. De stakende sigarenmakers bij de firma Voet, te Haarlem, hebben be sloten de Kamer van Arbeid in de quaestie niet te mengen, wegens hare vergeefsche tus schen komst bij vorige geschillen met deze firma. Voorts hebben zij de onderhandelin gen overgelaten aan de besturen der Vak bonden, daar de firma harerzijds naar den Fabrikantenbond verwezen had. In verband hiermede werd de kennisge ving dor firma, dat men zich alsnog Maan dag kan aanmelden, door de stakers als niet- gedaan beschouwd. Zaterdagavond werd hot nog overige loon gebeurd en volgde teven 9 de eerste stakers- uitkeering. In de stad is een manifest verspreid, met verzoek om steun. De enkele niot-stakers werdc» onder politiegeleide niet meer be moeilijkt. De moord te Koewacht. De Hooge Raad verklaarde gisteren niet ontvan kelijk de revisie-aanvrage van A. C. Mis- sighers, gedetineerd in de strafgevangenis te 11 Leeuwarden, tegen heb arrest van het ge- d rechtshof to 's Gravenhage van 4 October sl 1900, bevestigende het vonnis van de recht- sl bank te Middelburg, waarbij de verzoeker d veroordeeld was tot 15 jaren gevangenisstraf, d wegens doodslag (d© moord te Koewacht). Het vorgiftigingsgeval te Amsterdam. De Amsterdamse' recht bank veroordeeldo gister don commissionair in koffie. Van der Kaay, wegens poging tot ver giftiging van zijp boekhouder, den heer b Hoekstra, tot 8 jaren gevangenisstraf. Do h ei3ch was 15 jaar. v D© an oord te Vollenhoven. Men verneemt dat Harm van der Linden, verdacht van den dubbelen moord to Vollen- hoven, op vrij© voeten gesteld is. Onbruikbaarmaken van een tramweg. Het gerechtshof t© 's Graven hage heeft rechtsingang met last- tot instruc tie verleend tegen den directeur van de Bouw grondmaatschappij Den HaagVoorburg, we gens het onbruikbaar maken van de tram baan der Ijsselstoointram wegmaatschappij, door liet doen uitgraven, van den grond tus- j sehen de rails over een gedeelte van den weg en door het uitgegraven zand te doen wer pen op de trambaan, door welke handelingen ook govaar ontstond voor de veiligheid van ijet. verkeer. De internationale effecten- diefstal. Bij vervroeging uitspraak doende sprak de Haagsche rechtbank gistereni vriji, de beklaagden Buscherhof en Vinckhuijzen, die verleden week terecht stondeni in den beken den effec bendiefstal. De persoon, die onlangs op een kas sierskantoor te Hulst een bankbiljet van f 100 dollars inwisselde, welk biljet later waarde loos bleek t-j zijn, is te Henegouwen (België), gearresteerd. Bij den pastoor te Nieuwk"ik zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. ver scheidene ruiten ingegooid, zonder dat. tot heden de daders zijn ontdekt. Men vermoedt, dat het gebeurde een wraakoefening is op den pastoor, die als de oorzaak wordt be schouwd van de verplaatsing van den bij de parochianen beminden kapelaan. Guérin met zijn fort Chabroi heeft school gemaakt. Was het on langs een veldwachter in Usseau, die rijn voorbeeld volgde om te verhinderen, dat hij werd gearresteerd, ditmaal speelt het stuk in de provincie Overijssel bij Balkbrug. Van 't Oever, dio een paar honderd meter voor 't gesticht Veldzicht aan de wijk woont ten zuiden van de vaart, had een brug over 't water geslagen, en toen deze op hooger last weer opgebroken was, had hij, meenende hiertoe het reoht te hebben, wederom een brug geslagen, maar bovendien de vaart ge heel versperd door een dennenboom in 't wa ter te gooien en verdere maatregelen te ne men tot het maken van een dam. Vertoogen tegen hem moohten niet baten en daarom ging Woensdag morgen uit Zwolle P. Duur koop, de meesterknecht van den aannemer H. Kamphuis, met elf man, geëscorteerd door 22 man van de rijksveldwaoht, naar Balkbrug op last van den districts-comman dant der rijksveldwacht den heer VanRhijn, om de versperring op te ruimen. Toen men bij het huis van Van 'tOever te pl. m. kwart voor tien aankwam, bleek hij zich met zijn moeder te hebben opgesloten in het oude huis, dat op eenigen afstand van de wijk ligt achter de nieuwe woning, nog in aanbouw, en, zoóals later bleek, zich daar toegerust had om een beleg te doorstaan. Men was ongeveer een half uur aan het werk, toen uit het huis van v. 't O. werd geschoten onder een raam uit. De veldwach ters stelden zich nu op om het huis, zóó, dat zij buiten het bereik waren van even tueel© verdere schoten, vlak tegen de muren van het gebouw. Een ook nam er plaats, neergehurkt, achter een hoop steenen, achter het nieuwe huis, daar voor den bouw op getast, ongeveer 1 M. hoog. Ook voor het huis lag een dergelijke stapel, en toen de •burgemeester last had gegeven deze laatste op te ruimen, kwam van 't O.'s zuster, die blijkbaar niet mee in huis was geweest, op de daarmee bezig zijnde arbeiders toe cn wilde dit beletten. De majoor der rijksveld wacht nam haar, die haar broer aanduidin gen had gegeven op welke wijze hij met kans op succes kon schieten, en bovendien bedreigingen schijnt te hebben geuit tegen de politie, gevangen. Dit gelukte hem even wel niet terstond, de vrouw bleek geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, en eerst nadat er assistentie was gekomen, slaagde de majoor der rijlksveldwacht er in haar gevangen te nemen, waarna rij voor- loopig in 't brandspuithuisje werd opgebor- gen. Van 't O. had intusschen weer geschoten oo den veldwachter, die achter de steenhoop zat, dit schot ging vlak over het hoofd van den veldwachter heen in den muur van 't nieuwe huis. 't Bleek later, dat er met de allergrofste soort hagel werd geschoten. Toen, het was pl. m. half twaalf, begon de •belegerde met een bijl een gat in rijn deur te hakken, pl. m. 5U cM. groot, daaruit schoot hij weer en de majoor der rijksveld wacht zou zeker getroffen zijn, als hij niet l'uist achter den muur van het nieuwe huis had weten te springen. Intusschen had een der veldwachters den loop van zijn karabijn door een hoog raampje van de bestekamer gelegd en zonder te mikken afgetrokken, do twee schoten vlak na elkaar. Zooals later bleek was het eene de moeder langs de kaak gegaan en had haar getroffen in den schou der. Het ander© schot had een kast geraakt. Do burgemeester, die door de bosschen ach ter om het huis was gegaan, gaf do veld wachters daar last in liet huis te klimmen; deze deden dat, onbemerkt eerst, doordat Van 't O. met zijn gewonde moeder bezig was. Toen Van 't O. hen zag, greep hij een ge weer bij toeval dat, wat hij juist had af geschoten en zette dat den veldwachter tegen de borst. Hij drukte af en bemerkte toen het verkeerde te hebben. Voordat hij echter het tweede geweer, dat bij hem lag, grijpen kon, bracht een andere veldwachter hem met de kolf vau zijn karabijn een slag toe op het. hoofd, zoodat hij ineen zonk. Daarna stelde do moeder gewond als zij was, zich nog mot ecu mestvork te weer, maar

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2