KOLONIËN. BINNENLAND. goede, hartelijke verhouding tot het Zweed se he volk, van vrede, eendracht en trouw samengaan in het noorden tot bescherming van di cultuur der volken, hunne vrijheid en hunne zelfstandigheid beginnet. Hiervan overtuigd, durft de storthing de vaste hoop uitspreken, dat hetgeen thans gebeurd 's, rich ten beste van allen zal keeren. ook voor Uwe Majesteit, voor wier persoon hot Noor- weegscho volk hoogachting en toegenegen heid zal bewaren." Met de bereidverklaring van den storthing om een jongeren zoon uit het huis Bern a- dot to op den Noorweegsclien troon te ver heffen, is volgens de Vossische Ztg. bedoeld prins Karei, die met oene Deensoho prinses getrouwd is en bij de Noorwegers steeds popu lair is geweest De te Christian ia verschijnende bladen doen allen de kalmte en de waardigheid uit kamen, waarmee do storthing en de regee ring den gewichtigen stap der losmaking van do unie met Zweden ondernomen hebben, en drukken hunne vreugde er over uit, dat het besluit van den storthing met algemeeue stemmen genomen is. Zij wijzen verder op de loyale houding van den storthing tegen over den Koning, waarvan het aanbieden van den Noorweegschen troon aan een prins uit het huis Bernadotte getuigt, en hopen, dat dit begrepen en gewaardeerd zal wor den. Do bladen drukken hunne vreugde en voldoening er over uit, dat Noorwegen van heden af een volkomen onafhankelijke en aouvereine staat is. Rusland. De ,,Nowoje Wremja" meent te weten dat graaf Lamsdorff, de Russische minister van buitenlandse he zaken, binnen kort zal aftre den en vervangen worden door graaf Moeraw- jew, thans Russ^ch gezamt te Rome, vroeger minister van justitie. De gemeenteraad van Petersburg "heeft, ondanks het verbod dat daartegen was uit gevaardigd door don gouverneur-generaal, een besluit genomen, waarin do noodzake lijkheid wordt uitgedrukt om onverwijld vertegenwoordigers van het volk bijeen te roepen, ten einde allereerst de vraag van het staken der vijandelijkheden te behande len. Ene dergelijk besluit is ook genomen door do duma van Moskou, die vooraf de uitnood iging van den prefect om bet daartoe strekkende voorstel van de agenda te nemen, onwettig heeft verklaard, als inbreuk ma- bende op de keizerlijke ukase van 3 Maart. Aan de bladen is streng verboden te spre ken ovor de bijeenkomst van gemachtigden van leden der zemstwo's, die te Moskou door de politie uiteengejaagd is, maar eerst nadat zij .een besluit genomen had, verklarende dat alleen de natie kan beslissen over de voort zetting van den oorlog. Moskou, 8 Juni. (Petersburgsoh Teiegraaf- agentachap). De vergadering van Zemstwo- leden en burgemeesters heeft besloten een ge zantschap van tien personen aan te wijzen, met graaf Heyden en Sohipow aan het hoofd, om den Ozaar een adres te overhandigen, waarin wordt aangedrongeu op onmiddellijke bijeenraping van volksvertegenwoordigers tor beslissing van do vraag van oorlog of vrede. Marokko. Herlijn, 8 Juni. Over het bericht van Reuter uit Washington nopens een Duitsch voorstel tot bijeonroeping van eene oonfeton- ti« betreffende Marokko, merkt Wolff's bu reau opHier bestaat een misverstand. Do uitnoodiging tot do conferentie gaat, zooals bekend is, uit van den Sultan van Marokko. De Keizerlijke regecring nu heeft den mo gendheden, die in 1880 do conventie van Ma drid hebben onderteckend, medegedeeld, dat zij bereid is de uitnoodiging aan te nemen, en tevens uiteengezet op welke gronden rij dat doet. Zuidwest-Afrika. Berlijn, 8 Juni Vam regeeringswege wordt berichtDe hoofdman Cornelius van Betha- nië werd den 27en Mei door kapitein von "Koprpy uit eene sterke stelling bij Geious verdreven; hij vluchtte langs de groote Vischrivier naar de Engelsche grens. Mo- rengabenden worden door de Duitschers naar de Oranjerivier gedreven. Kapitein BI urne versloeg den 27en Mei bij Goagas eene 150 man sterke bende Herero's en vervolgde baar naar het zuidwesten. De vijand ver loor acht dooden. Oe oorlog In Oost-Azië. Van den oorlog rijn de volgende berichten Tokio, 7 Juni. Men verneemt nu, dat er geene onderzeesche booten gebruikt werden m het Laatste zeegevecht wegens de ruwe zee en de hooge golven. Manilla, 8 Juni. Uit de nadere bijzonder heden over den zeeslag in de straat van Tsoesjima, die de hier thans geïnterneerde Russische zeeofficieren meedeelden, blijkt, dat do Japanners het eskader van Rodjest- wensky, dat kalm voortstoomdo, daar geen Japansche schepen in 't gezidht waren, vol komen hebben verrast. De Russische schepen waren niet eens klaar voor het gevecht en do kanonniers waren niet op hun post. De aanval was zóó plotseling, dat het gemis aan voorbereiding bij de Russen een onherstel bare fout werd. Mon meldt uit Tokio dat de beide gezonken Russische pantserkruisers ,,Wladimir Mono- mach" en ..Dmitri Donskoï" betrekkelijk op geringe diepte liggen, zoodat er kan-s bestaat dat ze kunnen worden gelicht. De Fransche legatie te Tokio heeft aan mevrouw Rodzjestwensky geseind, dat haar man nu buiten gevaar is. Manilla, 8 Juni. Schout-bij-naebt Enquist ontving heden voormiddag om 1 uur het vol gende telegram uit Petersburg: Blijf te Ma nilla ter beschikking van de Amerikaarische regeering. Verricht herstellingen voor zooveel dat mogelijk is. Nicolaas." Jouverneur Wright heeft den commandee renden admiraal verzocht de noodige maat regelen te nemen om te beschikken ten be hoeve van de Russische oorlogsschepen en hunne officieren en bemanning. Washington, 7 Juni (Morning Post). Offi- c'et» wordt mij heden te kennen gegeven, dat binnen 48 uren der Vereenigde Staten hopen in staat te zijn, in vereeniging met sommige staten van het vasteland van Europa, be paalde vredesvoorstellen aan Rusland t doen Petersburg, 7 Juni(Times). De Ameri- kaansche gezant Lad heden namiddag eene a' dientie te Zarskoje Selo. Petersburg, 8 Juni. (Petersburgsch Tele- graafagentschap). De Russ bespreekt het Reuter-telegram over de bijeenkomst van Cas- sini en Roosevelt. Het blad, dat blijkbaar uit officieele bronnen put, zegt, dat de bij eenkomst c.n zuiver persoonlijk karakter droeg, te meer omdat Cassini niet meer het ambt van Russisch gezant te Washington be kleedt. Washington, 8 Juni. De Russische ge zant. graaf Cassini, heeft een lang kabel telegram ontvangen. Men bericht uit goede bron, dat het betrekking heeft op rijn tele gram van eenige dagen geleden, waarin de inzichten van president Roosevelt werden overgeseind. Be Japansche gezant Taikahira bracht gister avond na 9 uur eèn bezoek op het Witte huis; hij bleef twintig minuten met den president confereeren. Toen hij terug was gekeerd in het gezantschapsgebouw, be gon hij eene lange dépêche aan zijne regee ring op te stellen hij zeido aan de dagblad- oorrespondenten, dat de toestand te teer voor hem was om iets te kunnen zeggen. Men bericht, dat president Roosevelt tracht door Takahira een definitief denkbeeld te krijgen van Japan's vredesvoorwaarden. Do Duitsche ge-zant Speek von Sternburg keerde naar Washington terug. Roosevelt zeide tot een bezoeker in het Witte huis, dat hii verwachtte, dat do Amerikaansche gezant Meyer gisteren of heden te Zarskoje Selo zou worden ontvangen. Hij voegde hierbij, dat Meyer's instructiën niet strek ken om bepaalde goede diensten aan te bie den zijn doel is van den Czaar gewaar te worden, wat er kan worden gedaan om te helpen, dat het spoedig tot den vrede zal komen. Washington9 Juni. Er is eindelijk be richt van den Czaar ontvangen. Het is gun stig voor den vrede. In de audiëntie, die de Czaar onlangs verleende aan den Amerikaan- scben gezant- Meijer, gaf hij te kennen, dat hij bereid was de zaak van den vrede in overweging te nemen. Hij drukte zijne war me waardeering uit voor de vriendelijke woorden van den gezant ails persoonlijk af gezant van president Roosevelt. De gezant zegt, dat de audiëntie zich door de grootste hartelijkheid onderscheidde. Hij beschouwt blijkbaar het vooruitzicht, dat het Amerikaansche aanbod van goede dien sten zal worden aangenomen, ais gunstig. Dd Temp» bericht uit Petersburg, dat ten gevolge van een buitengewonen raad, die den 6ea dezer te Zarskoje Selo gehouden '3, de voorstanders van den vrede teleurgesteld rijn. Men verwacht nu den oorlog tot het uiterste. Dezelfde berichtgever meldt van den 7en, dat de gezanten van Engeland en van de Vereenigde Staten beslist ontkennen, dat zij door hunne regeeringen belast zijn thans stappen te doen bij de Russische regeering met het oog op het openen van onderhande lingen ten gunste van den vrede. De Engelsche regeering heeft, volgens een bericht van de Morning Post uit Washing ton, president Roosevelt laten weten, dat het voor Engeland liaast onmogelijk is zich aan te sluiten bij een gemcenschappelijkon stap ton gunsrte van den vrede, omdat het de bondgenoot van Japan is en daarom zijne deelneming zou kunnen uitgelegd worden als eene aanwijzing, dat Japan slap wordt. Frankrijk bevindt rich als bondgenoot van Rusland in oen even moeielijken toestand. Er rijn pogingen aan den gang om te onderzoe ken, of Duitschland, de Vereenigde Staten, Italië en Oostenrijk-Hongarije tot een ge in eenschappolijken stap kunnen werden ge bracht om Rusland te bewegen vredo te sluiten. Een bericht uit Petersburg van de Times bevestigt, dat graaf Lamsdorff en de overige ministers er op uit zijn, den vrede te her stellen en dat er thans hoop is. dat deze bemoeiingen niet vruchteloos blijven. Uit betrouwbare bron wordt bericht, dat een spoedig tot stand komen van den vrede niet langei in het bereik dor onwaarschijnlijk heid ligt. Allerlei vDe bruidagave van den Duitschen kroonprins aan zijne bruid bestaat uit een diadeem van briljanten, in Griekschen stijl. De waarde van het kleinood bedraagt, vol gens berichten in de bladen, 18,000 gulden. vNu de Kroonprins getrouwd is, dient ook prins Eitel Friedrich uitgehuwelijkt te worden. Men weet dat er aan zijn reis naar Engeland allerlei geruchten over zijn aan staande verloving zijn vastgeknoopt Eerst heette de uitverkorene een prinses van Con- naught, nu wijst het gerucht weer de prinses van Battenberg aan. Deze prinses is het tweede kind en de eenige dochter van prins Hendrik van Battenberg. die in 1885 den Pruisischen militairen dienst verliet, om prinses Beatrijs van Engeland, de jongste dochter van koningin Victoria, te trouwen. Prins Hendrik overleed in 1896 in Indië. Zijne weduwe bewoont het oude Kensington-paleis te Londen en heeft eenige weken g.deden, met het begin van het seizoen, hare dochter voor het eerst op avondpartijen meegenomen De prinses is nog geen achttien jaar en moet universeel erfgenaam zijn van keizerin Euge nie. vHet schijnt vrijwel vast te staan, dat het verkeer door de Simplon-tu* nel met October nog niet geopend kan worden. Het werk in de parallel-tunnel schiet heel weinig op. Vermoedelijk wordt het reoeinber of nog later, voordat de eerste trein door de tun nel rijdt. vIn Silezië is het Dinsdag zwaar weer geweest, vooral in het Pruisische Reuzen gebergte en in de kredtson Bunzlau, Lieg- jiitz. Löwenbcrg, Lauban en Griinberg. Ver scheidene personen zijn door den bliksem doodgeslagen en vele woningen afgebrand. Tu&sdhen Griinberg en Rothenburg is een viaduct weggeslagen, alleen de tegenwoordig heid van geest van den spoorwegwach ter voorkwam, dat een sneltrein uit Stettin in de diepte plofte. De reizigers hielden dade lijk een inzameling voor hun redder. Tus- schen Griin/berg en Ohristianstadt is het ver keer ook gestremd, oandat een dijk gevaar lijk onderspoeld is. Daar is oen spoortrein van de staven geloopen, maar niemand heeft er letsel bij gekregen. vSkoetari in Albanië is Dinsdag door een nieuwen aardschok geteisterd, die ver gezeld ging van een hevig onweer, 's Nachts volgden nog twee sterkere, maar korte schokken. De groote kathedraal en de Fran- ciskanerkerk dreigen in te storten. De paniek onder de bevolking houdt aan, ia is toegenomen, doordat, naar de vorst van Montenegro Woensdag te Weenen aan den Dalmatijnschen afgevaardigde Biankini vertelde. Arnautische roevers in de voor 9/10 verwoeste stad hun buit trachten te vinden. OOST-INDIË. Het bestuur van Atjeh. Bij besluit van den 5eu Mei is goedgevon den en verstaan Eerstelijk terug te plaatsen bij het wa pen der artillerie en te voeren a la suite van zijn wapen, den luiter.ant-kolonel van den generalen staf G. C. E. van Daalen, en zulks met i igang van den dag, waarop hij de betrekking van civiel en mil taL* gou verneur van Atjeh en Onderhoorigheden zal aanvaarden. Ten tweedeKrachtens de bevoegdheid, verleend bij artikel 6 van het Koninklijk be sluit van 28 Januari 1898, no. 13 (Staats blad no 113). onder nadere Koninklijke goedkeuring, machtiging te verleenen om, gerekend van bet oogenblik, waarop de in artikel 5 van dit besluit genoemde hoofd officier de betrekking van gouverner van Atjeh zal aanvaarden, tot ultimo December 1905, of zooveel korter als mogelijk zal blij ken a. de formatie van den gewcsjelijken staf tijdelijk in t krimpen met een kolom 1, mili tairen cot ïandant; b. boven die formatie te voeren een lui- tenant-kolo*-,d, militairen commandant. Ten derde: Den generaal-majc r jhr. J. C. van der Wijck, in verband met- zijn be noeming tot luitenant-generaal, commandant van hei leger, eervol te ontslaan als civiel en militair gouverneur van Atjeh, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten en zulks met ingang van don dag van overgave dier betrekking aan zijn op volger. Ten vierdeMet wijziging in zoover van artikel 1/5 I van het besluit van 18 Septem ber 1899, No. 25 (Staatsblad no. 259) te be palen, dat de bezoldiging, verbonden aan bet ambt van civiel en militair gouverneur van Atjeh wordt gesteld op f 1500 's maands ei. het bedrag van het daggeld, bedoeld in de eerste zinsnede van punt C van evenbedo«v! de paragraaf op f 20. Ten vijfde: Te benoemen tot milit: com mandant van Atjeh en Onderhoorigheden, tevens gouverneur van dat gewest, den luite nant-kolonel der artillerie G. C. J. van Daa len, met bepaling dat hij voorschreven func- tiën zal uitoefenen onder den titel van civiel en militair gouverneur van Atjeh en Onder hoorigheden. Ten zesde: Te bepalen dat de g^neraal- majoor jhr. J. C. van der "Wijck voornoemd, na de overgave van zijn betrekking weder in het genot zal treden van de gewone aan zijn rang verbonden militaire inkomsten en dat hij van en met den dag van aankomst te Ba tavia tot aan de aanvaarding van bet leger- oommando zal worden beschouwd als te zijn in commissie. Sumatra. Volgens een den 6en de zer door de regeering van den resident van Palembang ontvangen telegram werd in den naoht van 25 op 26 April een bovenstroams Koewamang in hinderlaag liggende patrouil le overvaJlen door een bende, waarbij o.a. lieden uit Si Goentoer en Oeloe Tjenako fjndragiri). Neergelegd werd een vijand, buit een voorlaadgeweer. Onzerzijds gesneu veld een inlandsch fuselier en de élève-vac- cinateur Simbang, die de patrouille vergezel de. De bende is gevlucht naar de Batangha- ri-districtenzij werd gehuisvest door den voortvluchtige n panghoeloe m-oeda van Daertjima. Deze werd in den nacht van 29 op 30 April door een .patrouille opgelicht. Bij het verlaten van Perhentian Tinggi (Tebo) is een patrouille gestuit op de bende van Ngébei Mauan. Een vijand werd neerge legd. Buit een voorlaadgeweer. De bende is ontsnapt. Het régim e-V an Heutsz. De Java-Bode schrijft; „De gouverneur-generaal heeft alle verster kingen tegen den inlandschen vijand in den ban gedaan. Ons overwicht op de inlandsche beiolking is, naar de meening van Zijme Excellentie, zoo groot, dat het gewoon be lachelijk is zich bij een eventueelen opstand binnen versterkingen terug te trekken en zich dan, verscholen achter palissadeeringon en pantserplaten, den vijand van het lijf te houden. De gouverneur-generaal vindt zulks de methode om echec te lijden, wat de geschiedenis van Atjeh's onderwerping en die van de expeditiën naar Flores in 1890 trouwens ten volle hebben bewezen. De land voogd beeft dan ook last gegeven, alle palis- sadeeringen, barrières, fortmuren, bastions, geblindeerde schilderhuiaenblokhuizen koitom al wat de genie op dit gebied moeht hebben uitgevonden, omver te halen. Een simpe' hek van puntdraad is meer dan go- ncegi En nu patrouilleeren. Spreekt Koero patkin vangeduld, geduld en nogmaals ge duld, het machtwoord van generaal Van Heutz is: loopen, loopen en nogmaals loo- pen. Overal waar voor de militaire macht wat kan zijn op te knappen, moet zij er op uit. Uitrukken bij nacht en ontij, waar mo gelijk niet eens langs dc wegen, dat is je ware. De troep moet altijd daar opduiken, waar men hem het allerminst verwacht, dan boezemt de Kompenie der inlandsche bevol- k'ng respect in on vermeet deze zich toch, den rustenden troep in bivak of kampement te beschieten, dan weer er op uit, nooit do mindere zijnZoo houdt men bij de menno- kes den goeden moed er in en de beri-beri er uit. De ontmanteling van alle posten op Bor neo 's dan ook al aan den gang, de bentengs te Djambi en te Wahaai zullen worden open gelegd en waren de kosten niet zoo schrik wekkend hoog, dan zouden zelfs de trotsche wallen van onze kratons te Palembang, Solo en Djokja moeten vallen. Ook de, reeds voor tal van jaren ontruimde forten te Bang- kalang en te Bojolalie en eenige dergelijke bentengs elders op Java en in de Buitenbe zittingen, welke door het civiel bestuur nog netjes worden onderhouden, om er te goeder tijd «n te kunnen wegkruipen, worden als versterkingen afgeschreven, een opluchting voor de omwonenden, omdat het dezen niet geoorloofd is, op hun erven te bouwen zon der vergunning van den legercommandant. De Staatscourant van Vrijdag 9 Juni 1905, bevat de volgende Kon. besluiten: benoemd tot kantonrechter te Brielle mr C. de Witt Hamer, thans griffier bij bet kantongerecht te Zierikzee toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in brons aan A. J. Kettenes, werkzaam bij de firma Dros en Hoogeveen, olieslagers te Aiphcn (Zuid-Holland) en aan A. Pasman, koetsier in dienst bij J. A. Z. baron van Brakell Doorwerth le Brummen, en in zilver aan den wachtmeester G. K. Mens, van de le divisie Kon. Maréchaussee. H. M. de Koningin heeft aan den Japanschen prins en zijn gemalin voor hun aanstaand verblijf in de residentie logeerver trekken in t Koninklijke paleis aldaar ter beschikking gesteld. Het Japansche Echtpaar komt eerst in den Haag en brengt vandaar uit het bezoek op Het Loo. H. M. de Koningin heeft aan een be hoeftige weduwe te Boschkapelle, die een tal rijk gezin te verzorgen heeft, eon gift van f 30 geschonken. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsohe zaken zal op Zaterdag 10 Juni e. k. niet plaats hebben. De Gouverneur van Surina me. Het Vad. schrijft: „Gisteren deeldem wij mede. dat mr. Gast man en mr. Schoch op dit cogemblik de beste kansen hebben om don heer Lely als gouver neur van Suriname op te volgen. Er zijn echter nog andere „papabili" ge weest onze beide stadgenooten mr. W. A. van Embden, oud-kantonrechter te Parama ribo, en mr. G. A. Barnet Lyon. oud-agent- generaal van immigratie in Suriname. Hun namen zijn thans meer ox> den achtergrond geraakt, evenals die van den Haagschen audi teur militair mr. A. C. Wesenhagen. Van mr. Weseailiagen's benoeming is zeer ernstig sprake geweest. Deze bekende kenner van Suriname en schrijver over Surinaam- sche aangelegenheden, aan wien ook bij vroe gere gelegenheden wel reeds is gedacht, maar dien destijds familieredenen ervan weerhielden naar de West terug te gaan, heeft echter ge meend zich met het oog op zijn leeftijd thans niet beschikbaar te moeten stellen. En waarneer men nu gaat wegen de kansen van den ongetwijfeld verdienstelijken maar Oost-Indischen rechterlijken ambtenaar mr. Gastman, tegenover die van mr. Schoch, thans hoofddirecteur der Surinaamsche Bank te Amsterdam, gewezen gouvernements-secre- taris van Suriname en lat-r direoteur der Surinaamsche Bank te Paramarbio, iemand dus die Nederlandsch-Guyana gedurende lan ge jaren uit eigen aanschouwing in verschil lende belangrijke betrekkingen heeft leeren kennen en d'c bovendien in Suriname zeer gezien is. dan zou het velen niet bevreemden indien ten slotte de keuze der regeering viel op mr. Schoch". De heer R. N. Ohly, bij koninklijk be sluit van 16 Februari 1905 benoemd tot con sulair agent der Nederlanden te Amping, is in die hoedanigheid door de Japansche regee ring erkend» Briefwisseling met den heer Ohly behoort in de Engelsche taal te worden gevoerd. Onder „christenen." Uisteren avond trad de heer Staalman, de door de anti-revolutionairen uitgeworpen „christen democraat" te Amsterdam op. Zouder op zijn betoog, hoofdzakelijk gericht tegen het verloochenen door dr. Kuyper van zijn vroegere democratische beginselen in te gaan, kunnen wij toch niet nalaten om uit het debat een paar nootjes te knippen, zooals het Handelsblad aan zijn lezers meedeelt. Wij lezen dan, dat bij de repliek de beer Staalman verklaarde; „De beschuldiging dat bij als een politieke Judas voor 2000 zilverlingen het Christelijk ministerie zal uitleveren, wijst hij met ver ontwaardiging terug, den heer Bremer aan zeggende, dat hij gelegenheid zal krijgen zich over deze Inhuldiging te verantwoorden. Zijn herhaaldelijk door donderende toe juichingen afgebroken strafpredicatie tegen den heer Bremer, besloot Spr. met de ver klaring, dat de heer Bremer zich heeft voor gedaan niet als een Christelijk-Historisch be lijder, maar als een Oh riste 1 ijk-Historisoh lasteraar. De heer Bremer, gelegenheid verkrij gende om zioh te verantwoorden op de be schuldiging van den heer Staalman, zegt gaarne bereid te zijn, zijn beschuldiging waar te maken, maar kan dit thans niet doen. (Ge roep: Nu! nu! hevig rumoer.) Spr. meent daartoe te moeten aantoonen, dat Staalman door zijn optreden de oppositie in de hand werkt. (Geroep: Niet draaien! Daar gaat het niet om De Voorzitter zegt den heer Bremer, dat hij heeft te bewijzen, dat Staalman voor 2000 zilverlingen het ministerie uitlevert. De heer Bremer, vervallende in zijn oude redeneoring, dat de heer Staalman geld heeft gevraagd aan de liberalen, wordt door de geheelo vergadering in de rede gevallen met de woorden: „Draaierij! Uitvlucht!" De heer Bremer: Ik handhaaf mijn be schuldiging. (Geroep: Bewijs!). Een der aanwezigen treedt naar t podium en roept den heer Bremer toe: „Bah!" De neer Staalman oonstateert dat de heer Bremer door zijn gedraai bewijst uiet anders te zijn dan een politieken lasteraar. (Geroep: Ja! Ja! Sybrandi! Daverende toe juichingen. Do heer Bremer verlaat hot po dium). De vergadering werd daarop gesloten. Voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten te Zaandam zijn officieel candidaat gesteld de heeren Van Leijden, liberaal. Men de Is, socialist en Kamphuys, ka tholiek. Voor den heer Laan, candidaat der kiesvereeniging te Wormerveer, d'e ook als voorloopige candidaat genoemd was, was geen lijst ingekomen. Naar wij vernemen zal de divisie onzer vloot onder bevel van schout-bij-nacht Snethlage den 17 dezer maand Indië verla ten, om naar Nederland terug te keeren. Reservekader. De minister van Staat, minister van Oorlog, Brengt door deze het navolgende ter ken nis van belanghebbenden 1. op gelijken voet als in 1904 heeft plaats gehad, wordt bij voldoende deelneming ook dit jaar do gelegenheid opengesteld tot het betrekken van een kamp in do legerplaats bij Laren voor jongelieden, die toegelaten zijn tot de 4de of eene hoogere klasse van een gymnasium of eene hoogere burgerschool, of die op anderen grond aanspraak hebben op vrijstelling van het toelatingsexamen tot het reservekader, dan wel aan dit examen reeds hebben voldaan 2. het onder 1 bedoelde kamp vangt aan op 1 Augustus e. k. en eindigt op 26 Augus tus d.a.v. 3. de deelneming aan het kamp geschiedt voor eigen rekening; 4. jongelieden als bedoeld sub 1. dezer be schikking, die vorengenoemde legerplaats wenschen te betrekken, moeten van hun voornemen schriftelijk doen blijken aan den inspecteur van het wapen der infanterie, en wel vóór 24 Juli e. k. Voor het leger zal verkrijgbaar gesteld worden eene bij de Topographische inrich ting vervaardigde reproductie, met sleutel, van de schilderij, getiteld: „Bestormingvan Batéë Ilié (Samalanga, Atjeh), 3 Februari 1901." Buitenlandse he onderschei ding Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft Koning Oscar II van Zweden en Noorwegen, aan mej. Ph Wijsman te Haarlem de gouden medaille verleend, ten weeken van Z. Ms. be langstelling in de wijze, waarop zij, door hare vertalingen, de kennis der Zweedsche letter kunde in Nederland heeft bevorderd. „Lit ter is et Artibus" is het eenige Zmedsehe o-deteeken, dat ook aan dames wordt uitge reikt. De minister van Financiën maakt be kend, dat in Augustus of September 1905 examen zal worden gehouden voor de betrek king van adspirant-landmeter van het kadas ter, waarvoor ten hoogste tien plaatsen kun nen vervuld worden; dat tot dat examen kunnen worden toege laten zij die op 1 Januari 1905 hun 18de jaar zijn ingetreden, op dab tijdstip den vollen oudeidom van 23 jaar nog niet hebben be reikt en die bij een onderzoek door de com missie voor het examen, bijgestaan door een doo'- den minister aan te wijzen deskundige, bevonden zijn een gezond lichaamsgestel te bezitten en vrij te zijn van gebreken, die de behoorlijke waarneming van de betrekking beletten of belemmeren. Nadere bijzonderheden voor het examen en de over te leggen stukken zij|n te vinden in de Staatscourant no. 133. De Leidsche maskerade. Men meldt ons uit Leiden Met krachtige hand .vorden Leiden's stra ten voorbereid voor de aanstaande Lustrum week, wanneer H. M. de Koningin, Haar ge maal en tallooze reünisten een versierde stad verwachten zien. Vooral aan de Breestraat wordt gewerkt. De gausohe straat door wor den houten bogen opgericht .op een onder- lingen afstand van pl.m. 20 M. Door de zachte bochten van de Breestraat doet deze eindelooze ogenrij als een groote poortzij zal doen als een grandiose eerepxtrt, wanneer de staketsels met groen versierd en met vet potjes verlicht zijn. Op het Rapenburg zul len guirlandes zorgen voor een doorloopend, feestelijk groen-festoen. Ook de eenvoudige T>ui van de Sociëteit Minerva wordt herscha pen in den rijken gevel van een feestgebouw; rasterwerk wordt aangebracht om al wat steen is to kunnen doen verdwijnen onder groen, waar tussohen oranjeappelen kwistig gezaaid zijm. De groote vensters worden door latten verdeeld in antieke, intieme rui'jes. Op de blooto stoepen verrijzen zuilen om bal- cons te schragen. Dit al wordt uitgevoerd naar de fraaie ont werpen van den heer Anton Molkenboer. Voor het stadhuis worden staketsels aan gebracht, waarlangs vetpotjes in vurige stre pen lijnen, hoeken en bogen zullen af teeke nen. N. R. 0. De brand te Vriezenveen. Men schrijft uit Vriezenveen aan de Zw. Ct. Zoo langzamerhand beginnen de bewoners der verbrande gebouwen alhier in de door hen opgeslagen houten loodsen te trekken, zoodat velen reeds weder op hun eigen land nabij de verbrande peroeelen zijn gehuisvest. In deze tenten of loodsen, die veelal laag en met asphalt gedekt zijn, was het de laat ste dagen ontzettend warm. Reeds zijn door B. en W. 40 vergunningen tot herbouw ver leend, in welke vergunningen zoo streng mo gelijk aan de bepalingen der bouwverorde- nina de hand wordt gehouden, o.a. mogen geen houten gevels worden gemaakt, noch pannen met dokken op de daken worden ge bezigd. Het wemelt hier van vreemde ar beiders. die allen hier komen werk zoeken, en die de politie nogal wat werk geven, vooral omdat het zoo moeielijk is, om voor deze lieden nachtverblijf te vinden. Strijd tegen den woudduif. Te Venhuizen is een vereeniging van 25 landbouwers opgericht, om den strijd aan te binden tegen de woud-(kool)-duiven, die groote schade aanrichten onder de erwten, boonen en aardbeziën. Voor elke duif, die een jager schiet, wordt 25 cents betaald. De timmerlieden®taking te Maastricht is geëindigd, dank zij de be moeiingen der bemiddelingscomm'ssie.

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2