BINNENLAND. 'io-dal was afgezonden, dreef dc /oorhoode .-an den vijand op de vlucht en beze te hot dorp Sants'atay Ecnc andore afdoeling trok voorwaarts in het Honho-dal tot in het zuid westen van de Boyho. Eene derde afdoeling. die naar het zuiden gezonden was, verdreef de Japanners uit hot dorp Nantsjantsjentzie en drong door tot Tasnangow. Petersburg9 Juni. (x'etersburgsch Tele- graafagentschap). De Ozaar seinde aan ad miraal Rodjestwenskv Van harte dank ik U en alle officieren van hot eskader, dio in het gevecht hun plicht zoo eervol hebben vervuld, voor uwe zelfop offering in dienst van Rusland en van mij. Volgens den wil van den Allerhoogste is nwe heldendaad niet met een gunstige» uitslag bekroond mogen worden, maar toch zal het vaderland altijd trptech blijven op uw onbe grensde n heldenmoed. Ik wensch u een spoe dige beterschap, en dat God u allen troosten moge! Schout-bij-nacht Enquist verklaarde aan don vertegenwoordiger van Reuter te Ma nilla. die hem kwam interviewen, dat toen do slag begon, hij de hoofdmacht ver vooruit was. omdat hij bezig was met eene verken ning met de Oleg, de Aurora en de Zem- tsioeg. Er kwamen een aantal Japanscho torpedobooten opzetten, gesteund door eenjge kruisers, en er volgde oen hevig ge vecht. De Russische schepen, die meest zwart en wit geschilderd waren, stonden als groote schijven tegen den zeegroenen achtergrond, terwijl de Japanscho oorlogsschepen, die een olijfgroenen tint hadden, haast niet konden worden gezien. Van zijno brug kon schout bij-nacht Enquist de Russische hoofdmacht niet zien, en in de mooning, dat zij versla gen en verstrooid was, besloot hij tot den aftocht in het belang der meuschelijkheid- Washington, 9 Juni. De< gouverneur van de Philippijneu seinde aan staatssecretaris TaftDe Russen hobbon de haven niet bin nen de voorgeschreven 24 uren verlaten, zoo dat zij nu in bewaking zijn. Admiraal Train beeft maatregelen genomen om de schepen te interneeren Deze liggen nu aohter den harvendam, onder het bereik van de kanon nen der Amerikaansohe oorlogsschepen Ohio en Monadnock. De machines zullen onbruik baar gemaakt en de sluitstukken der kanon nen weggenomen worden. Washington, 9 Juni. Admiraal Train be richt. dat de Russischo schepen geïnterneerd zijn. Officieren en manschappen zijn vrijge laten, nadat zo op eerewoord verklaard had den verder met aan den oorlog te zullen deelnemen. Volgens berichten van do Daily Telegraph uit Tokio, zijn cr inderdaad gewonden van do Orel in het water geworpen. Dat gebeur de echter niet tijdens den zeeslag, doch eerst toen het schip zich reeds in handen van de Japanners bevond; ook zou het niet op last van de Russische officieren geschied zijn; matrozen deden het uit eigen beweging. Twaalf zwaar gewonde Russen smeekten hun no kameraden, ben van hun lijden te verlossen, on voordat do Japanners het kon den beletten, waren do cnngelukkigen over boord geworpen. De commandant van de Orel maakte zich zoo driftig over de mui terij onder zijno manschappen, dat hij een half uur voor de aankomst van het schip in do Japanscho haven overleed. Do Russischo oorlogsschepen, die in den slag bij Tsoesjima vormeesterd zijn, hebben bij hunne inlijving in de Japansehe vloot natuurlijk Japanscho namen ontvangen. Het slagschip Orel heet thans Swami, de Nikolaj I: Iki, do Apraxin: Okino-sjima, de Sen- jawinMino-sjima, de torpedojager Bjedo- wi, waarop Rodjestwenskv zich bevond toen hij gevangen genomen weid, heeft den naam Hatsoeki gekregen. Do Pctersburgsche correspondent van de Times zegt van den buitengewonen raad, die den 6en Juni op Zarskoje Selo is gehouden ("waaraan o. m deelnamen Lamsdorff, Alexe- jew, Sacharow, Fredericks, Avellan. Gri- Denberg, Doe basso w on Trepow), dat de kwestie van oorlog of vrede daar vooral be schouwd is in verband mot den binnenland- schen toestand. Do correspondent heeft de verzekering ontvangen, dat men zich niet beslist ten gunste van voortzetting van den oorlog ver klaarde, hetgeen den indruk versterkt, dat misschien toch nog vrede gesloten zal wor den. Het geheimzinnige bezoek van den Amerikaanschen gezant Meijer aan den Czaar wijst in dezelfde richting. De regeering schijnt thans van oordeel, dat wegens de verslagenheid onder het volk en den algemccnen afkeer van den oorlog, geen ernstig verzet te verwachten is tegen het sluiten van den vrede, indien de Czaar bc&luiten mocht, onderhandelingen te ope nen. en dat daarvoor niet inderhaast een nationale vergadering bijeengeroepen be hoeft to worden. Het bericht van Havas, dat als gevolg van den op 6 Juni te Zarskoje Selo gehou den ministerraad instructie» gezonden zijn aan do Russischo gezanten te Parijs en te Washington betreffondo Ruslands wensch oir. do vredesvoorwaarden van Japan to kennen, wordt belangrijk verzwakt door de mededoeling, dat men evenmin aan het Rus sischo gezantschap to Parijs als aan het mi nisterie van buitcnlandsche zaken do bevesti ging van dat bericht heeft ontvangen. Een nader telegram van Havas uit Pe tersburg meldt trouwensVolgens inliah- tingen bij een dor besturende ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken ingewonnen, is het bericht, dat. de Russische gezanten to Parijs en te Washington bevel zouden hebben ontvangen ach op de hoogte te stellen van de vredesvoorwaarden, die Ja pan zou willen stellen, van allen grond ont bloot is. Er is volstrekt geen instructie in dien zin gegeven die kon 2elfs niet voort vloeien uit do te Zarskoje Selo gehou den vergadering, waaraan uitsluitend deel namen eenigo hooge militaire dignitaris sen, generaals en admiraals, maar noch graaf Lamsdorff, noch oenig ambtenaar van het. ministerie van buiten landsche zaken, wiens tegenwoordigheid volstrekt noodig zou zijn -om te beslissen over eene zaak die vooral op diplomatiek gebied ligt en waarvan het zen- do.ï van in>tructiën aan de genoemde gezan- tan zou hebben afgehangen. Over den aard van de instruction, die do Amcrikaansche gezant te Petersburg heeft gekregen, heeft president Roosevelt tot een bezoeker gezegd: „Do heer Mever heeft niet tot instructie zijno goede diensten uitdrukke lijk aan te bi<xleu. Hi; moet trachten van den Ozaar te weten te komen hoe wij hem kunnen helpen den vrede spoedig te verkrij gen. Do Temps bericht uit Petersburg, dat de voorstanders van den vrede niet wanhopen aan hot succes van hunne pogingen. Men verzekert uit de -beste bron, dat ondanks do krijgshaftige besluiten, die genomen zijn in den loop van verschillende te Zarskoje Selo gehouden vergaderingen, de Keizer nog niet geheel gewonnen is voor het denkbeeld van oorlog tot liet uiterste. De Keizer moet bij de audiëntie, die hij aan den gezant van de Voreenigde Staten verleende, niet de vriend schappelijke raadgevingen hebben afgewezen van president Roosevelt, om een einde te maken aan den moorddadigen strijd. Men zegt dat de Fransche gezant Bompard deze raadgevingen zal ondersteunen. In Petersburg heerscht de indruk, dat de regeering zal nalaten de natie te raadplegen, alvorens eene eindbeslissing te nemen. De Nowojo Wremja waarschuwt de regeering tegen het gevaar van eene dergeliike na latigheid. „want niet. alleen het volk, maar ook het leger zijn van oordeel, dat eene raadpleging van het volk dringend noodig is." Ook in een telegram van den correspon dent van de Times wordt gezegd, dat do re geering overhelt tot de opvatting, dat er geen noodzakelijkheid bestaat om de bijeen roeping van eene nationale vergadering te overhaasten. Ten gevolge van algemeene neerslachtigheid en tegenzin in den oorlog, zou er goon erustig verzet tegen het sluiten van den vrede te verwachten rijn, wanneer do Czaar het gepast mocht oordeelen de on derhandelingen te openen. Het. Journal des Débat-s verneemt uit Ber- lil'n, dat verscheidene mogendheden thans diplomatieke stappen doen om de gezindheid van don Czaar ten aanzien van den vrede te leoren kennen. Daar die gezindheid nog onbekend is, kan er voor 't oogenblik geen sprake zijn van vredesonderhandelingen. Washington, 9 Juni. (Standard.) Er kan thans worden bericht, dat. e.r Maandag eene bijeenkomst zal plaats hebben van gemach tigden om te overleggen over eene poging om de Japansehe vredesvoorwaarden te leeren kennen. Men denkt niet, dat er voor een derde iets te doen zal vallen. President Roo sevelt hoeft alleen den Czaar kennis gege ven, niet van Japans voorwaarden, maar van het feit, dat Japan is in eene behoorlijke stemming, om den Czaar tegemoet te komen. Washington. 10 Juni 'Resident Roosevelt heeft door diplomatieke kanalen aan de Ja pansehe en Russische regeeringen laten weten, dat hij voelt, dat de tijd gekomen is, waar op hij in het belang van de geheele mensah- heid moet trachten of het niet moge'ijk is een einde te maken aan den vreeselijken en be- treilenswaardigen strijd. De Vereenigde Staten zijn zoowel bij Japan als bij Rusland betrokken met banden van vriendschap en goede verstandhouding. Hij voelt, dat de vooruitgang van de we reld achteruitgezet wordt door den oorlog tus- schen do twee groote volken. De president bezweert de Russisch© en Ja pansdie regeeringe» niet alleen in hun eigen belang, maar in het belang van de geheele bescliaafd© wereld rechtstreeks vredesonder- handelingm m t elkaar te openen. D> presil.nt geeft in overweging vredes onderhandelingen rechtstreeks en u'tsluitend tu^cLen de oorlogvoerende staten, met an- dero woorden, eene ontmoeting van de Ja pansehe en Russische gemachtigden zonder tusschenpersoon, om te zien of het niet moge lijk ia, dat de beide staten tot overeenstem ming komen omtrent de vredesvoorwaarden De president vraagt de Russische cn Ja pansehe regeeringen thans toe te stemmen in zulk een samenkomst. De president is bereid te doen wat hij kan, als de beide betrokken mogendheden meenen, dat zijne diensten hen kunnen hel pen om de preliminaire® te regelen wat be treft de plaats der samenkomst, maar als zelfs deze preliminaires direct tusschen de beide partijen of op andere wijze geregeld kunnen worden, dan zal de president zich daarin verheugen. Zijn eenig doel is de samenkomst tot stand te brengen, waarvan de geheele beschaafde wereld zal bidden dat zij moge uitloopen op vrede. Do Staatscourant van Zaterdag 10 Juni 1905, bevat o. m. de volgende Kon. Besluiten benoemd tot landmeter van het kadaster M. de Vroomo, te Kootwijk; L. Bakker, to KootwijkH. H. Kreeftenberg, te 'sHer- togenbosch; W. Feenstra, te Kootwijk; H. J. Klompe, te Kootwijk; H. Iwema, te BrielleS. de Grebber, te 's Hertogenbosch H. J. H. Hornix, te Kootwijk; H. J. Boddé, te KootwijkE. T. Roelofs, te Kootwijk, thans alle aspirant-landmeter. oo verzoek eervol ontslagen als schoolop ziener binnen het arrondissement Ommen P. Wildorvanck de Blécourt te Ommen eervol ontslagen uit zijn betrekking tot de landmacht do reserve-officier van gezond heid 2e kla«9e H. E. G. Ter Braak od verzoek eervol ontslagen als gouvern©- ments-kourmeester van vee te Hoek van Holland en als plaatsvervanger van den districts-veearts, w~en 's Gravenhage als standplaats is aangewezen, dr. H. Rommelt®, rijks-keurmeester voor het onderzoek van voor uitvoer bestemd vlcesch in alge meenen dienst, ter standplaats '«Gravenhage; benoemd tot ridder 4e klasse Mil. Wil lcmsorde. ter zake van rijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh in 1878, de met don rang van kolonel gepensioneerde diri- geerende officier van gezondheid 2e kl. van het leger hier te lande C. do Mooij, met intrekking van do hein bij Kon. besluit in 1879 toegekondo éBVvolle vermelding; H M. de Koningin heeft het Groot kruis der Huisorde van Oranje verleend aan Z. M. den Duitschen Keizer cn aan Z. K. H. Pr bis Albrecht van Pruisen. De audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 14 Juni niet plaats lebben. Nod. vice-consulaat te Syra cuse. De beer F. Mortellaro, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Syracuse, is in die hoedanigheid door de Italiaansohe re geering erkend. (St.-Ct.) Overeenkomstig het reeds door den voor zitter te kennen gegeven voornemen, is de Eerste Kamer tegen Dinsdag 13 Juni, dos avonds ten 8h uur bijeengeroepen. Het aantal kiezers. Het Volk heeft berekend, dat het aantal kiezers op dit oogenblik 757,000 bedraagt, en dat. het dus sedert 1004 met 87,000 vermeerderde. Hierbij kan vermeld worden, dat blijkens de ..Jaarcijfers voor het Koninkrijk dor Ne derlanden" in 1901 het kiezersaantal 609,511 bedroeg, zoodat het sedert dat jaar met niet minder clan bijna 150,000 is voorirtgegaan. De kansen bij de stom bus. D© candidaat der oud-liberalen in het district 's Gravenhage H, jlhr. J. D. Six, heeft zich tegenover een medewerker der Nieuwe Ct., die hem is gaan interviewen, als volgt uit gelaten oveT de kansen bij de stembus: .Een candidaat kan zich daarover moei lijk uitlaten, voor mij zelf heb ik die quaestie ook geheel ter zijde gesteld. Mooht de over winning aan de linkerzijde zijn, dan acht ik haar echter volkomen in staat om de re geering te aanvaarden. De liberale regeer kracht getuige onze fundamenteele wet geving is een halve eeuw lang door ons volk aanschouwd. Ik ben het dus geheel met mr. W. H. de Beaufort eens, dat de liberale nart ij aanspraak heeft op het vertrouwen der natie. Mocht echter de uitslag thans nog niet geheel bevredigend zijn, dan hoop ik toch, dat de regeering een sterk centrum tegen over zich zal vinden om verder toegeven aan de uiterste vleugels te voorkomen en dan geloof ik toch, dat een volgende 4-jarige pe riode de coalitie wel zal doen uiteenspatten, want de hechtheid van het cementdaar aan kan iemand van mijn beginselen geen oogenblik gelooven." Rede van Mr. Van Houten. De Haagsche kiesvereeniging „De Grondwet" hield donderdagavond een zeer druk bezochte vergadering in „Diligentia" met mr. S. van Houten als spreker, over het onderwerp„Waarom geen aanhanger van dr. Kuyper en bij voorkeur een vrij-liberaal te kiezen." Mr. Van Houten deelde mede, dat waren uitgenoodigd om te komen debatteeren de heeren Kolkman, Goeman Borgesius, Lim burg en Troelstra. De heer Kolkman had bericht, dat hij niet aan het debat wenschte deel te nemen vac het bestuur van ,/s Gravenhage" was een schrijven ontvangen, dat de voorzitter en de secretaris op propagandatochten waren en geen ander bestuurslid hun taak kon over nemen mr. Limburg was op het laatste oogenblik verhinderd en mr. Troelstra ver zocht het bestuur zijner partijl een ander aan te wijzen, hetgeen was geschied in den per soon van den heer P. L. Tak, die op het po dium plaats nam. Mr. Van Houten ving daarna zijn redo aan. Waarom geen aanhanger van dr. Kuy per te kiezen? Kort beantwoordt Spr. deze vraag zóóhet hart van dr. Kuyper is niet ruim genoeg. Niet ruim genoeg voor een Ne- derlandsoh staatsman; niet ruim genoeg voor oen raadgever van onze Koningin, die niet is en niet mag zijn eene partij-Ko ningin. Dr. Kuyper introduceerde in ons land een nieuw soort staatsman naar Araeri- kaansch model, die tot richting kiest: de buit aan den overwinnaar. Ter toelichting van deze meening besprak mr. Van Houten eenige adviezen van dr. Kuyper aan de Ko ningin. In de eerste plaats in zake de ont binding van de Eerste Kamer, waardoor het karakter dier Kamer is veranderd en rij geworden is in plaats van wachtster van de wc-tgeving, eene regeeringsmaohine. Of zij haar vroegér karakter zal herkrijgen, is niet te zeggen, maar wel zal de geschiedenis later gewagen van eene roekelooze partijdaad. Een ander advies gold de Overijsselscho quaestie, die Spr. kortelijk uiteenzette, be> toogende dat ook hier dr. Kuyper meer partijman dan staatsman was. Lij vond geen reden om de Prov. Staten opnieuw bij een te roepenh ij achtte geen anderen uit weg mogelijk dan door een wetje. En wat gebeurde? Den len November kwam en de Staten kozen Eerste Kamerleden, die zonder debat werden toegelaten. Het wetje werd in getrokken Dat was geen waardig einde noch voor de Kroon, noch voor dr. Kuyper. Spr.'s grief is dat dr. Kuyper zich niet gevoelt als raadsman van de Kroon, die vóór allen en boven allen staat. Maar Spr. heeft nog an dere grieven. D&ar is dr. Kuyper's gemis aan wetgevend talent. Hij is een buitengewoon talent als journa list, als partijleider en theoloog, maar hij is geen wetgever. De Drankwet is d.iar om het te bewijzen en wij hebben nu gek-cgen do Ziekte- en Ouderdomspensioen wetten, waar van geen partij nog iets goeds heeft gezegd en die Spr. nog abominabeler gewrochten acht dan do Drankwet. Nu kan men zeggen er i> nog een Staten-Generaal. Maar Spr. kan er weinig goeds van zeggen. (Gelach). Hem is het inderdaad onbegrijpelijk, dat mannen, die hij rijn gansehe leven als zelf standige karakters heeft gekend, in tie Ka mer door dr. Kuyper\s talent zóó gebiolo geerd worden, dat zij buigzaam en serviet. zijn geworden. En worden zulke mannen weer gekozen, welnu dan worden de genoem de gewrochten wet, dan krijgen we ook do door Spr. sterk afgekeurde tariefwet. Dan krijgen we als sociale wetgeving dwangwet- ten. Daaraan draagt ook de vorig regeering schuld, die door het tot stand brengen van dö Leerplichtwet, Kuyper in 1901 zijn meer- derhen" bezorgde. Dat dr. Kuyper die wet niet verzachtte, is bewijs te meer dat hij in zijn beloften niet al te betrouwbaar is. Om al deze redenen is 't gewenscht dr. Kuyper zijn meerderheid te ontnemen. (Applaus). Beantwoordende de tweede vraag: waar om bij voorkeur een vrij liberaal te kiezen? besprak de heer Van Houten het standpunt der verschillende partijen; in de eerste plaats dat van de sociaal-democratie, die een klasse-regeering willen. Spr.'s partij kan met die partij niet samenwerken, omdat de jib®" ialen juist altijd gepoogd hebben die klasse- regeering te doen verdwijnen onder meer door de zelfstandige elementen onder de ar beiders den invloed op de regeering met andere klassen te doen dealen. En wil men een klasse-regeering terug, dan zouden de armsten en minst-ontwikkelden wel toch het minst geschikt daarvoor zijn. (Applaus). Spr.'s partij wil opheffing van het. proleta riaat door bestrijding van het pauperisme. Dat. is de weg. Maakt men een einde aan het lijden van het proletariaat, dan blijven er geen heerschers. over. (Gelach). Hoe wen- scheu rij nu te komen tot verovering van de politieke macht door liet proletariaat? Door het allemaiis-k;esreoht. zonder eenige uitslui ting. Spr. bestrijdt dien eisch. Armoede en politieke rechten zijn voor hem onvereenig- baar. En in den wensch om van het prole tariaat- de opperheerschappij te veroveren èn van "het middel om daai-toe te geraken, is transactie met die partij ten cenenmale on mogelijk. Maar ook met de vrijzinnig-democraten kan spr.'s partij niet meegaan. Ook hun einddoel is het algemeen kies recht, en sprekers partij wil den weg daar toe zelfs niet bereiden. Andere verschillen zijn vergeleken bij dit punt bagatellen en door hun eisch voor algemeen kiesrecht zijn de vrijzinnig-democraten voor spr. met de sociaal-democraten gelijk. En ook daarom was een candid'atuur van een vrij liberaal in district I van den Haag gewenscht. De vrijz.-dem. kregen steun van de unie-libera len, door het samengaan van beide groepen op het blanco-artikel. Die houding van de Unie-liberalen laakt spr. ten sterkste. Dat blanco-artikel moet den weg openen voor algemeen kiesrecht, te gelijk gezegd sprekers partij wil dat niet. En d'aarom kon Grond wet in den Haag met de kiesvereeniging 's Gravenhage niet samenwerken en moest rij eigen candidaten stellen. Spreker wekt de Haagsche kiezers op de candidaten van de Grondwet te stemmen. Het is waar. zij staan voor een moeiclijke vraag. De vraag hoe de thans verdeelde op positiegroepen zouden kunne» regeeren. Die vraag kunnen de Haagsche kiezers oplossen als zij vrij-liberalen afvaardigden, die dan met de andere gekozenen van hun richting een krachtige groep genoeg zouden vormen in de nieuwe Kamer om het tempo van de beweging te kunnen aangeven. Vroeger ga ven zij steeds dat tempo aan. Maar het is een deelvan dr. Kuyper's taktiek geweest om hun invloed te verminderen. Vroeger toch steunde hij in do districten waar hij niet genoeg kracht had om den ze tel te winnen, de minst regeeringsfahigen, sprekers partijgenooten. Nu niet meer, en daarom is spreker's partij niet in verhou ding van haar invloed in het land, in de Kamer vertegenwoordigd. Dien invloed moet zij weer in de Kamer krijgen en daartoe kunnen de Haagsche kiezers meewerken. Dan kunnen de sociaal-democraten hun opperheerschappij voor het proletariaat wel opheffen, de vrijzinnig-democraten en unie liberalen hun grondwetsherziening-plannen. Dan kunnen we een flink program samen uitvoeren, liggende in de neutrale zóne. Want spr. heeft het vaak opgemerkt als Troelstra zijn saluut maakt aan de Marxistische begin selen dan kan hij meewerken tot handhaving aan alle liberale beginselen. En als de vrij.- dem. eens flink klop kregen met hun blanco artikel, dat ook over 4 jaar weer de twist appel zal rijn, omdat men het nooit verder zal kunnen brengen da-n tot de indiening van een wet, ja dan was samenwerking mogelijk. Wij zouden de openbare school samen kun nen verdedigen, de plagerijen van Drankwet en Leerplichtwet kunnen opheffende Ont eigeningswet kunnen verbeteren; een ingrij pende verbetering kunnen brengen in de rechtspositie van de vrouw, een niet zoo dé- oentraliseerende ziekteverzekeringswet kun nen tot stand brengen, zonder oen bedrieger van ambtenarenen verder kunnen invoeren een staatslijfrentebank, een regeling van de administratieve lichtspraak, van de eeds- quaestie. Maar da-n moet er niets komen van de „grootst© uitvinding dezer eeuw". De heer Roodhuijzen had geen groote verwach ting van deze jonge eeuw. (Gelach.) dan moet er niets komen van het algemeen kies recht. Dat algemeen kiesrecht betoogde de heer van Houten verder, is bij de bestaan de kieswet niet noodig. Die kieswet is niet gercht- tegen het algemeen kiesrecht. Er kwamen nu reeds 100.000 kiezers bij en er kunnen cr nog wel 100.000 bijkomen. Deze kieswet is alleen gericht tegen armen kiesrecht. Spreker eindigde mot do opwekking om den invloed van zijn partij te helpen verster ken. De heer Tak, debatteerende, wees er op dat do heer v. Houten het wezen der soc.-dem. niet begrijpt. De sociaal -democratie wil geen nieuwe klasse-heerschappijzij wil alleen de bestaande klasse-heerschappij opheffen. Want een vrucht dier klasseheerschappij is dat zij een onderscheiding in het kiesrecht handhaaft, die irrationeel is en onrechtvaar dig velen uitsluit. Het blancw-artikel o a. een verkiezings- <x>medie noemende, verdedigde d© heer Tak op de bekende gronden hot- algemeen kies recht om daarna te betoogen dat de illusie van den heer Yan Houten onbereikbaar is, al ware 't alleen maar omdat er nooit meer 12 oud-liberalen waarop d© heer Van Houten rekende in de Tweede Kamer ko men. (Luid gelach.) De illusie is onbereik baar omdat de sooi aal -democratie bij her vormingen door den heer Van Houten opge noemd. andere beginselen wenschen te doen zegevieren. Samenwerking ware misschien op één punt mogelijk. D© heer Van Houten had gezegd dat wij zouden kunnen oamen- gaan om te bewerken dat wij niet alleen in het buitenland, maar ook in het eigen lan<t onze lijken kunnen laten verbranden. Inder daad bij de lijkverbranding komen wij allen samen. (Luid gelach.) De lieer Tak criti- seorde vervolgens het manifest van do 75 hoeren om daarna te zeggen dat zijn partij er voor past d© oud-liberalen het tempo te doen aangeven. De 75 wenschen de taktiek van Bismarck te volgen. Zij willen geven met mondjesmaat, spijtig omdat zij moeten ge ven. Zij vleien zich met de zoete hoop dat daardoor de Volksbeweging zal worden neer gedrukt. Duitschland heeft bewezen dat het niet zal lukken. Als product van het pToot- kapitaal blijft de sociaal-democratie V-vtaan. De voorwaarde van haar bestaan blijft, en spr. wekt daarom op om op de sociaal-derao- oraten te stemmen. De heer Van Houten, den heer Tak be antwoordende verdedigde de manifest-libera len, wier doel is de bevordering v«oini het al gemeen belang, niet dat van een bepaalde kapitalistische klasse. Als liberaal tout corat, niet als oud-liberaal heeft Spr. zijn gansehe leven alles gedaan om de arbeiders op te hef fen, zonder, als de socia&l-democrateu gewoon zijm te doen, in loondienst slavernij, en "Mn eiken arbeider een proletariër ie 'zien. Spre ker's kieswet heeft van den aanvang af aan een lastercampagne bloot gestaan. Hij heeft wel 't meest voor uitbreiding van het kies recht gestreden en mede door hem :s het kiezerstal van 100.000 tot 750.000 geklommen en het kan met de bestaande wet nog uit gebreid. Maar ten slotte moet er oen grens zijn. De heer Tak beweerde dat Spr. streed tegen kinderen van zijn eigen geest Sua', ontkent het. Hadden zij dien, hij zou niet behoeven te strijden. Heb verwijt van on kunde van liet soc'alisme. tegen Spreker ge maakt, is niet nieuw. Men heeft wel eeriw in een courant geschreven, dat spreker zelfs Jen naam van Marx niet kende. (Luid gelach). Hij moge het wezen van de sociaal-democratie niet kennen, dit weet hij wel, dat wat Marx in rijn bekend werk over de waardeleer schreef, in de eerste 40 bladzijden zoo beslist onjuist is. dal, hii zijn theorie, in het verdere gedeelte ontwikkeld, er geheel mede omver wierp. Het gaat er medé als met een 1>oek over logarithmen, waarin bij de eerste beiekening een fout is geweest. Het doel van de sociaal democratie gezagsverovering, bestrijdt spr. onder opmerking, dat deze nooit duurzaam kan zijn en het nooit is geweest. Er ziju voorbeelden van gezagsverovering, maar van gezagsverovering van het oogenblik. Dat was ook het doel van het opstootje in 1903 hier te lande, toen het comité van verweer velen wilde doen opgaan naar den Haag. Den heer Tak die ontkent dat, gelijk de heer Van Houten in eerste instantie had beweerd, daardoor aan de sociaal-democratie een slag was toegebracht, antwoordde spr., dat hij voor wat den Haag aangaat, diien indruk uit gesprekken met arbeiders heeft gekre gen. Trouwens, de arbeiders worden door die opstootjes het m^est getroffen en in den Haag gevoelen zij althans dat 'tdien weg niet opmoet. Spr. eindigde met een hernieuwde opwek king de vrij-liberalen te stemmen, waarna de vergadering werd gesloten. De minister van marine brengt ter alge meen© kennis dat blijkens ontvangen bericht van den commandant van Hr. Ms. kanon neerboot „Dufa", op reis van Hoorn naar Amsterdam, eene reddingsboei, van genoem den bodem afkomstig, is verloren geraakt. Het vinden van. dit voorwerp behoeft der halve geen aanleiding tot ongerustheid te geven. (St.-Ct.) Rijnvaart. Ter kennis wordt ge bracht, dat door den opper-president der Rijnprovincie de navolgende politie-verorde- ning is uitgevaardigd Art. 1. Dé vaart door de schipbrug te Miilheim is op 22 Juni 1905, tusschen 11 uren des voormiddags en 1 uur des namid dags, verbod t i. Art. 2. Overtredingen worden met geld boete van ten hoogste 60 Mark, en, in geval van onvermogen', met dienovereenkomstige hechtenis gestraft. (St.-Ct.) De gemeenteraad/ van 's Gravenhage heeft heden benoemd tot leeraren aan de hooger© burgerschool met driejarigen cursus in natuur- en scheikunde dr. H. J. van Wijk, tijdelijk leeraar, en in geschiedenis en aard rijkskunde den heer P. Goedhart, arr.-school opziener te Haarlem. F. Lieftinck. Gisteren vierde de geachte afgevaardigde voor Franeker in de Tweede Kamer zijn 70en er jaardag. Een feestdag voor zijn talrijke vrienden, in Friesland, waar hij zooveel jaren als predi kant- werkzaam was en dat hem in 1879, na den dood van Dé Roo van AMerwerelt, voor Leeuwarden, later voor Franeker afvaardig de. in Haarlem, waar hiji sedert eenigo jaren metterwoon is gevestigd, en eigen lijk in heel 't land. L. en V. Voor den Hoogen Raad werden "heden beëedigd 1. mr. J. Ph. Castendijk, als advocaat- generaal bij het gerechtshof te Arnhem 2. mr. A. Tak, als advocaat-generaal bij het gerechtshof te s Hertogenbosch. Arbeidsinspeotie. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat tijdens het aan den inspec teur van den arbeid in de 5de inspectie te Alkmaar verleende verlof van 17 Juli tot 17 Augustus e. k. de inspecteur van den arbeid in de 6e inspectie te Utrecht mede bevoegd zal zijn in de 5e inspectie en dat de inspec teur van den arbeid in de 9e inspectie te Leeuwarden tijdelijk mede bevoegd zal zijn in de 7e inspectie te Arnhem. (St.-Ct.) Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Juli 1905, aan mejuffrouw H. L. de Veer Boogaard, op haar verzoek, eervol ontslag verleend a's tweede-klerk bij de Rijksverzeke ringsbank. Do heer J. C. J. Drucker, te Londen, de eigenaar der prachtige verzameling schil derijen van J. Maris, Mauve enz., die thans in bruikleen zijn gegeven aan heb Rijksmu seum, is benoemd tot eerelid van de maat schappij „Arti et Amicitiae" cn heeft deze benoeming aanvaard. „Een verdiende buldè", zegt het Hbld., „van onze schilders aan een man, die hun kunst begrijpt en naar waarde weet te schatten en bovendien ons land ge noeg liefheeft om ons te laten genieten van zijn kunstschatten." StaatkundigoMid de n stands- par tij. De Amsterdamsche correspondent van de N. C. schrijft „Naar wij vernemen, zijn de grondslagen gelegd voor de oprichting hier te lande van een Staatkundige Middenstandspartij. De

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2