Petersburg, 22 Juni. (Pctersburgsch tele- graafagentschap.) Een heden bekend gemaakt keizerlijk besluit beveelt, op grond dat het noodig is, do bepalingen betreffende bet be stuur \*»n het Verre Oosten in overeenstem ming te brengen met de voor het Rijk in Europa geldende algemeene regelen voor de wetgeving eu de bestuursmaatregelen, de op heffing van de speciale commissie voor het Verre Oosten en van de Kanselarij-commis sie. Lo<!:, 21 Juni. In de straten werd heden namiddag eene groote betooging gehouden waaraan omstreeks 70,000 personen deelna men. De menigte trok met 25 roode vlag gen door de stad. Er werden opruiende re devoeringen gehouden. -De gewapende macht, die :n den beginne niet aanwezig was, trad later op en maakte van de wapenen gebruik, waarbij 18 personen gedood en omstreeks 100 gewond werden. Lod:, 21 Jum Tijdens eene betooging ga ven do soldaten vuur. Er vielen 18 doodea en ongeveer honderd gewonden. Stauropol (Kaukasus), 21 Juni. In dc kerk kwam het tot twist tussohen de oud geloovigcn en de rechtzinmgen. De laat- sten moesten wegec.i het maken van rumoer door de politie uit de kerk verwijderd wor den. De rcchtziunigen verzamelden zich daarop iu de straten in zulk een massa, dat de troepen te hulp geroepeu moesten wor den, die oenigc salvo's afgaven. Elf personen werden gedood, ongeveer 40, waaronder vrou wen en kinderen v.crdcn gewond. Deze ble ven \^rscheidene uien zonder hulp op straal liggen, omdat dc toegesnelde genecshecren ba dreigd werden, dat op hcu geschoten zou worden als zij de gewonden hielpen Teheran21 Juni Ifet verkeer op de Rus sische spoorwegen tusschen de Perzische plaateen Kaswin en Hamadsin is geopend Turkije. De Echo de Paris verneemt uit Sofia, dat de opstandelingen in Yemen op Mekka aan rukken en dat maarschalk Fezi pacha moet hebben verklaard, dat hij den opmarsch der rebellen onmogelijk kan stuiten Oe oorlog in Oost-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Petersburg, 21 Juni. Generaal Linewitsch seint Don lüden Juni, de® ochtends om uur, begonnen de Japanners een aanval te gen ons front ton \V. van den spoorweg Sinloetsjocan werd door sterke Japansche af- deelingcn bezet. In hot gebied van Liaojaug- wopiu weken de Japanners langs de geheele lijn zuidwaarts achteruit-. In een telegram van 20 Juni zegt Line witsch Volgens in den namiddag van den 19den ontvangen rapporten zijn de Japan ners begonnen achteruit te trekken in dc richting van den weg van Maimakai naar Sjantoofoo. In liet gebied aan den spoorweg zijn de Japanners gekomen tot aan het sta tion yjocanmioötza en staakten toen hunne aanvallcndo beweging. In hot district Liaojangwopin zijn rij naar hunne oude stel lingen teruggegaan. Ten oosten van den spoorweg begon de Japansche infanterie des ochtends om 3 uur op te rukken in de rich ting van den naar Banlasjamin leidenden wegzij maakte echter halt om 9 uur voor middags. Aan den Mandarijnonwcg deden do Japanners te 3 uur 's ochtends een aan vallende beweging vooral tegen onze linker flank omstreeks 9 uur voormiddag® gingen onze vooruitgeschoven afdeelingen achteruil en zetten deze beweging voort, toen om streeks 10 uur de Japansche artillorie het vuur opende. Te 12 uur bezetten do Japan ners het dorp Siaosjoc9ch, te 2 uur Pomalin. Tokio, 21 Juni. Eon officieel telegram deelt mede, dat een onzer detachementen in Noord-Korea Kangsong geheel heeft bezet. Den 20sten trokken eenige duizenden Rus- scn met geschut- terug in de richting van SSoeeoug, 12 mijlen verder noordelijk Oorlogstelegrammen en vredesboodschap pen komen gelijktijdig aan. Zonder zich te storen aan do bemoeiingen van president Roosevelt ten behoeve van den vrede, han delt maarschalk Oyama in Mandsjoerije, en voordat de vredesgemachtigden te Washing ton hunne geloofsbrieven zullen hebben uit gewisseld. kan er nog veel bloed den grond van Mandsjoerije drenken. Terstond na de ramo in de straat van Tsocajima waren de kansen voor het sluiten van een wapenstil stand beter dan thans. Onder den verplet terden indruk van het verlies van het ge- heclo pantscreskader van Rodjestwensky, waarmee alle kans voor een girnstigen keer in het verre oosten scheen verdwenen te rijn. was do stemming te Petersburg geneigd om den strijd spoedig 1 ij te leggen. Japan was uiet minder ten gunste daarvan gestemd, want het was erop uit do vruchten van zijne beslissende overwinningen op het oorlogs toon cel te water en to land binnen te halen, Later echter werd do gedrukte stemming Rusland weer wat beter door de optimist i scho berichten van den opperbevel hebbei Linewitsch over zijne vermeende kansen Japan werd wantrouwend en verlangde waar borgen, vreezende dat do Russische diplo maten n;ct bona fide zouden handelen. De toestand is dus voor 't oogenblik dezo, dat zoomin Oyama als Linewitsch iets van den wapenstilstand willen weten. Do redenen hiervoor zijn verschillend. Ovama wil van zijne gunstige stelling en van zijno overmacht nog partij trekken, om met ee&e nieuw© nederlaag van zijn tegenstan der den Japanschon vredesgomachtigde nog een troef voor de onderhandelingen in de hand te spelen. Linewitsch gelooft misschien aan eene mogelijke overwinning zijnerzijds; het zou org zijn. ds een generaal zijn zelf vertrouwen verloren hadmaar zijne bewe- gingen en maatregelen maken hot toch twij felachtig of niet veeleer een sterk ontwik keld militair eergevoel, een zucht om aan do wapeneer volledig voldoening te geven, hem eerder tot vechten dringt- dan het vertrou wen te zullen overwinnen Wij staan nu voor den zevenden grooten veldslag op het vaste land. die bloediger dreigt te worden dan de vreeeelijke dricdaagsche slag aan de Sjaho van 12—14 October, misschien zelfs dan de slag bij Moekdcn in Maart, die twaalf dagoo duurde. Volgèns de laatste berichten, waren hot 4$ en 5e Japansche leger, Koeroki en Kawa- moera, vereenigd om den linker Russischen leugel om te trekken. Het schijnt, dat deze beweging reeds gelukt is en generaal Line witsch heeft genoopt eene tweede versterkte linie aan te leggen, waarop hij kan terug gaan de lijn GoensjoeiingItoengKirin. Gocnsjoeling l»gt aan den Mandsjoerijschen spoorweg, omstreeks 70 K.M. ten zuiden van Tsjangtsjoen. het knooppunt van de Mand- sjoerijseho en Siberische spoorwegen, Itoeng aan den grooten weg naar Kirin. Kirin zelf i9 do Russische stapelplaats aan den naar Wladiwostok leidenden spoorweg. Het schijnt, dat men op de gansche linie reeds met elkaar handgemeen is. De Russen schijnen zich langzaam op hunne versterkte stellingen terug te trekken, ieder dorp aan den tegenstander betwistende. Inmiddels is er eene regenperiode ingetreden de wegen worden weder onbegaanbaar en groote in spanning wordt inzonderheid van de Japan sche troepen, die de geforceerde marsclien tot omtrekking van den Russischen linkervleu gel hebben uit te voeren, gevergd. knecht in dienst van S. v. Sd®eren t© Leeu warden, en W. Meulman, timmerman in dienst van mr. W. J. J Cremers op-het land goed Vilsteren, gemeente Ambt Ommen Oe Leidsohe feesten. Koninklijk bezoek. Gisteren stond op het programma de investituur van den Hertog va-u Brunswijk LiineburgZeil in de orde van den Kouse band. Deze dag was de groote dag van die week, omdat de feesten, zonden wordeni be zocht door H M. de Koningin; en Prins Hen drik. Geen wonder, dat liet- dan ook druk was in de Sleutelstad. Want al is de belang stelling groot voor Willem III, de heusche echte Koningin die ziet men toch mog veel liever. Op het station was de wachtkamer 1ste klasse tot ont-vangsalon ingericht. Even twaalf uur kwam de Koninklijke trein aan, en aan het station werden Hare Majesteit en de Prins verwelkomd door den burgemeester mr. N. de Ridder. Verder wa- De Temps bericht uit Petersburg, del dc «m een aantal civiele en militair» autoritei- berichten over de operrtiën in Mandsjoerije ten- Onevens eemge hooge spoorwegambteua- daar eene ware verslagenheid veroorzaken. Do rem aanwezig. omvang van de opcratien ts ronder precedent, Konrngm was gekleed in een lichtblauw - toilet met st-roohoed met veer van dezelfde want zij strekken zich uit over een front van 500 werst, van Kyenweng in Korea tot Liao- jang-Wopmg op de grens van Mongolië. kleur. De Prins droeg de admiraalsuniform, Na verwelkoming door den burgemeester, mr. N. de Ridder, werti terstond naar het stadhuis gereden, waar de lunch werd ge bruikt. De Japansche gezant te Washington, Ta- ka In ra, heeft aan president Roosevelt me- i Nadat ollder luid hoerag6roep de deeedoold det de Japansche gevolmachtig. t sUdhuls hadde„ wikt rlon uAnv 1 A tttriiciito io W ioni,1 ofntt .Aiirion in de raadszaal, waar de leden van den raad, van den academischer! senaat en van het Col legium Supremum reeds waren bijeengeko men. aan tafel hadden plaats genomen, sprak de burgemeester de Koningin eoi den Prins als volgt toe Mevrouw, dea vóór 1 Augustus te Washington zouden kunnen komen. Indien Rusland dat goed vond, zou de conferentie omstreeks dat tijd stip kunnen beginnen. De Times verneemt uit Washington, dat er geen wapenstilstand zal zijn, voor de vre- desonderhandelaars zijn bijeengekomen Daarentegen bericht het Berl. Tageblatt, dat men te Washington hoopt op het tot stand komen van e3n wapenstilstand gedu rende drie maanden. Volgens een bericht van de Chicago 'econd Herald uit Washington, heeft president Roo sevelt kort voor den slag bij Tsoeejima eene rcchtstreeksche persoonlijke kabelcorrespon dentie in een anders voor niemand toeganke lijk geheimschrift gevoerd met den Duitsohen Keizer Deze dépêches, die niet door de weder- zijdsche departementen van buitenlandsohe zaken gingen, moeten allen op den vrede be trekking hebben gehad. De wisseling van dépêche® werd begonnen door den president cn diuurde voort, totdat Rusland rich net vinden tot bespreking van den vrede. Keizer Wilhelm moet daarbij door den president ge bruikt zijn. om een druk op Rusland uit te oefenen De Birshewija Wjedomosti bericht, dat graaf Cassiui te Washington zal blijven tot aan het einde van de vredesonderhandelin gen. De Russ verneemt, dat de volmacht van Je gemachtigden waarschijnlijk ruim geio.»gza! ziiii om hen in staat te stellen, niet a'leen elkaar de vredesvoorwaarden mede te dee- len. maar ook over te gaan tot de eigenlijke onderhandelingen voor het geval, dat do Russische regeering de algemeeue voorwaar den discutabel mocht vinden. Havas verneemt uit Petersburg, dat daar bevestigd wordt, dat het door de in Mand sjoerije commandecrende generaals geteeken de stuk, waarin tegen elke gedachte van vrede werd geprotesteerd, een onecht stuk is. "BINNENLAND. De Staatscourant van Donderdag 22 Juni bevat de volgende Kon. besluiten; erkend ©n toegelaten als consul-generaal van Denemarken te Rotterdam J. E. V. Lecr- bech op verzoek eervol ontslagen als lid van den Raad van State, rnefc dankbetuiging voor goede en langdurige diensten aan den lande bewezen mr. C. J. A. Heijdenrijlk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda J. L. Warch, thans leeraar H B. S. te Kampen benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Eist jhr, mr. E A. E. van Meeuwen, thans plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep, Ongevallenverzekering te s Herto- genbosoh, advocaat en procureur aldaar; benoemd in het college van curatoren der technische hoogeschool te Delft tot directeur en voorzitter J. E. N. baron Schimmelpen- ninok van der Ove van Hoevelaken, voorz:tter van do Eerste Kamer; tot. leden J. L. Cluijsenaer, voorzitter van den raad van beheer der Ned, Lnd. Spoorwe gen mr. L. P M H. baron Mich iels van Verduynen. lid van de Tweede Kamer, P. M. de Vries van Heijst. burgemeester van Delft, en J. I>. baron van Wassenaar van Rosande, lid van de Eerste Kamer; eervol ontheven van het bevel over het pantscrsclrp Piet Hein en belast met de betrekking van commandant van het Krn. Instituut voor de marine te Willemsoord cu directeur van het onderwijs aldaar ue ka pitein ter zee G. Fr. Tydeman, terwijl het bevel over het panteerschip is opgedragei aan den kapitein ter zee H. Backer; benoemd tot officier in de Oranje-Na.sau orde de kolonel D. Fr. H. Hel bach, com mandant van het 4e reg. inf. eu jhr. A. J B. Six. van het 2e reg. veld-artillerie. benoemd tot ridder Oranje Nassau -orde ds. S. II J. de Wolff, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Leiden en voorzitter der Rijksvereeniging Lecuwcndaal aldaar en J. J. Vernieuwe, pastoor te Leiden benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. J. van Leeuwen Jzn., hoogleeraar R U. te Leiden tot offic-er 0. N orde J. Koorevaer P.Azn., wethouder van Leiden tot ridder O. N. orde J. J. Ilasselbach, lid van den gemeenteraad te Leiden en mr. M. de Vries van Heyst, secretaris der gemeente Leiden toegekend do eero-medaille O. N. in zil ver aan A. Heisterborg. adjudant-onderoffi cier bij rfe d"d. schutterij te Leiden en aan H. Buitendijk, meesterknecht bij de firma Loeben te Leiden toegekend de ©eremedaille Oranje Nassau in brons aan S. Broersma, banketbakkers- Waar mij door Uwe Majesteit vergund wordt hier eenige woorden te spreken, daar zallen het zijn woorden, die vertolken de ge voelens van alle leden van den gemeenteraad, die het hooge voorrecht mogen genieten Uwt Majesteit en Zijne Koninklijke .uoogkeid den Trins der Nederlanden aan dezen, disch ver eenigd te aden. Toen de Raad van Leiden, nu eenigen tijd geleden, uit mijn mond vernam, dat Uwe Ma jesteit mij'den wensoh te kennen had gegeven om bij Hoogstderzelver bezoek aan de Lus trumfeesten, welke het Studentencorps stond te vieren, tevens een bezoek te brengen ten Stadihuize en aldaar het gemeentebestuur te ontmoeten, toen werd die tijding met blijd< ingenomenheid begroet. En thans, nu wij het voorrecht mogen smaken. Uw© Majesteit, ver gezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, alhier in ons midden te zien, nu betuigen wij Uwe Majesteit onze diepgevoelde erkentelijkheid oor de hooge eer van Uw bezoek en nu roept ons aller mond U een eerbiedig en geestdriftig welkom toe. Wekt het bij ieder rechtgeaard Neder lander, die zijn historie keiat, herinneringen aan ons roemrijk verleden, een lid van het geliefd Oranjehuis te weteu binuen Leiden, do stad, welker geschiedenis, welker belangen van oudsher met die van het huis van Oranje zoo zeer zijn samengeweven in lief en l sneller klopt het hart van Leiden's bur gers en burgeressen, waar zij onze Oranje- vorstin de trappen zien bestijgen van ons eerbiedwaardig stadhuis en binnentreden zien ia dat monument der bouwkunst van vorige ecuwen, waar do inscriptiën, van buiten aan gebracht, niet noodig zijn om de tijden van druk ons te binnen te brengen, maar ook de heerlijke uitredding, waarvoor God noodt ge noeg naar waarde is te danken, en die een dankbaar nageslacht nog ieder jaar op den 3en October herdenkt. Inderdaad, hier spreekt elke stem histo rie, en waar nu Uwe Majesteit den raad van Leiden de eere gunt op het stadhuis U te ontmoeten, daar huldigt Leiden's stadsbe stuur Uwe Majesteit, als draagster der roem rijke tradities uit 's Lands verleden, trad1 ties die uitwijzen, dat de band gelegd tus schen Oranje en Nederland, onverbreekbaar mag worden genoemd. Maar, niet alleen om liet verleden, ook om het heden zijn wij vervuld van diepe erkentelijkheid. Reeds meermalen deed Uwe Majesteit daadwerke lijk blijken van HoogstderzeLver belangstel ling in wat onze gemeente aan liefs en wedervaart, en wij brengen U hiervoor dank, Veilig en gelukkig gevoelen wij ons onder het bestuur, de regeering van het zoo ge liefd Oranjehuis! Wij gevoelen ons op dit oogenbl'k bevestigd in onze onwankelbare trouw aan Uw Vorstelijk huis; wij herha len de betuiging van aanhankelijkheid aan Uwe Koninklijke persoon, en uiten de vu rige bede, dat een lange en gelukkige regee ring Uw deel rrnoge zijn. Dit alles samenvattende veroorloof ik mij: dit glas opheffende, geestdriftig uit te roe pen Leve de Koningin Leve de Prins der Nederlanden! H. M. de Koningin antwoordde op de door den burgemeester in de raadszaal tot Haar gerichte toespraak Mijnheer de Burgemeester! „Het was voor den Prin9 en Mij een groot genoegen, deze gemeente te bezoeken, die door hechte en eeuwenoude banden verknocht «3 aan mijn Huis. Wij zijn gekomen om getuigen to zijn van een deel der lustrumfeesten van Leiden's roemruchte hoogeschool, welker oprichting de welverdiende belooning is geweest voor de heldhaftige verdediging dezer stad door haar dappere burgerij. Zoo zal bij het nageslacht de herinnering levendig gehouden worden aan do gewichtige rol, die Leiden gespeeld heeft in onzen tachtigjarigen worstelstrijd. Meer dan 3 eeuwen scheiden ons thans van de tijden van druk en ellende, welke deze trouwe stad moest doormaken en waaruit God haar zoo wonderbaar uitkomst gaf. De wederzijdscFie gevoelens van waardoe- ring en aanhankelijkheid tusschen Leiden en Willem den Zwijger in donkere dagen hebben zich voortgeplant in de harten van alle Oran jes. De dag van heden strekt tot een nieuw bewijs dat deze gevoelens onverflauwd zijn gebleven en de ontelbare blijken van liefde en verknochtheid, welke ons heden allerwe gen ten deel vallen, vervullen ons met groote dankbaarheid. Wij zullen de schoonste herinneringen me- denemen van de uren in uw gemeente door gebracht. Wij waardeeren hoogelijk de ont- Graef tot Catzene Hen hogenVijanden, Dietz, vangst, welke de Raad van Leiden ons be- Lingen, Meurs, Buren, LeerdamMarouis reid heeft. van der Veere en Vlissingen; Heere en Ba- Met groote belangstelling hebben we ken- ron tot Breda, der stadt Grave ent Landt nis gemaakt met dit prachtige raadhuis, dat van Cuyck, van Diest, Grimbergen, Herstal, een trotseh monument >9 van een roemrijk Cranendonck, Warneston, Arlay. Woseroy, verleden. St. Veit, Dasburgh, Polanen, Willemstadt, U dankend, mijnbeer de burgemeester. Wiervaert, St. Maartensdijk, Ysselsteyn, Geertruydenberg, der Hooge end© La age Swa- luwe-i, Naeltwijck Erf-Burgchraef van Ant werpen en Besanyon; Erf-Maerschalk van Hol landt; Gouverneur, Erf-Stadthouder van Gelderland!, Hollandt, Zeclandt eu West- vrieslandt, Zutphen, Utrecht en Overijssel Capiteyn-Generael en Admirael der er- eenigde Nederlanden, binnen in zijn schitte rend costuum van Kouseband-ridderspages droegen den sleep van zijn mantel, heni volgden de overige KousebandriddersHenry Howard, Duke of Norfolk, Willem Caven dish Earl of Devonshire, Charles Sackville, Earl of Dorset and Middlesex, James Butler, Duke of Armand en Frederik HI, keurvorst van Brandenburg; voorts Sir Thomas Saint- Goorge, Principal King-at-Ainas met zijn he rauten, Peers Mauduit en Charles Mawson. De Koning ging zitten op den fraaien, een- voudigen troon, naast hem zetten zich de knights of the most noble Ordef of the Garterachter hem stonden Engelsche ede len. Toen word door den King-at-Arms voor den Koning geleid George Willem, Hertog van Brunswijk. Lunenburg en Z. M. in een kostbaar zijden hemdhij boog voor Willem III en ging terzijde zitten. Daarna trad Henry Howard. Duke of Norfolk naar voren en las een lang formulier voor, waarin de verheffing van den Hertog van Lunenburg Zeil tot Kouseband-ridder werd geprocla meerd. De tot deze hooge onderscheiding geroe pene begaf zich daarna naar den troon, waar hem de onderscheidingsteekenen, door pages aangedragen, werden omgedaau en aangetrokken, waarna de nieuwe ridder den eed aflegde. Hiermee was de plechtigheid afgeloopen. Koning Willem trok zich terug en nadat het Koninklijk Echtpaar het gebouw verla ten had, gingen ook de overige bezoekers heen. Gisterenmiddag gaf o. a. de Senaat van het Utrechtsche Studencorps een receptie, terwijl er 's avonds café-chantant op Minerva was. mijnbeer de burgemeester, voor de woorden namens den gemeenteraad tot den Prins en Mij gericht, wensch ik u dc verzekering te geven dat wij de warmste wenschen koesteren voor het welvaren dezer gemeente. Ik stel de®en heildronk in op het geluk en den bloei van Leiden." Na afloop van het dejeuner dat tot kwart voor twee duurde, vertrok de stoet naar de Academie. Hier werden do gasten ontvan gen door de Senaat der Academie, waarvan de rector magnificus, prof. Van Leeuwen. H. M. en Z. K. H. in de Senaatskamer als volgt toesprak Mevrouw' Koninklijke Hoogheid! Het is heden een dag van geluk voor Lei den, een dag van gelukin de eerste plaats voor Leiden's hoogeschool. Werd gisteren in onze straten door een blijden optocht der studeerende jongelingschap een roemrijke ge beurtenis in herinnering gebracht uit de ge schiedenis van ons geëerbiedigd Vorstenhuis, heden stijgt onze dankbare feestvreugde hoo- ger Thans roept niet de phantasie ons een Vorsteiigestalte uit Nedex-land's verleden voor den geest, maar het is schoone, heerlijke werkelijkheid, dat onze geliefde Koningin zelve door Hare tegenwoordigheid aan deze plechtige lustrumviering een hoogere wijding heeft willen geven. De Senaat van Leiden's Universiteit is diep getroffen door de eer van dit Koninklijk Bezoek en acht het een zeer groot voorrecht Uwe Majesteit- en Uwe Koninklijke Hoog'- heid te mogen begroeten in dit vertrek, dat gewijd is door de herinnering aan een eervol verleden van meer dan drie eeuwen, gewijd' door de herinnering aan tal van geleerden, die hier hebben gearbeid in dienst der we tenschap gewijd vooral door de herinne ring aan den grooten stichter zelf dezer hoo geschool, Prins Willem van Oranje, wiens beeltenis hier aan den wand de eereplaats inneemt. In deze zaal, die het ons geoorloofd zij heden met eerbiedigen trots onze Oranje zaal te noemen, roepen wij Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid met geest drift het welkom toe en zijn op dit oogen blik zoo mogelijk nog vaster dan te voren verzekerd dat de belangen van Nederland's oudste hoogeschool veilig zijn onder de hooge bescherming van ons geliefd en geëerbiedigd Vorstenhuis. Op deze toespraak antwoordde de Koningin •het volgende „Hooggeachte Heer! Voor de gevoelvolle woorden, waarmede u den Prins en Mij namens den Senaat van Neerland's oudste hoogeschool in de histori sche zaal hebt welkom geheeten, zijn wij u zeer erkentelijik. Bij het betreden van dit gebouw voor ons roemvolle eeuwen van de historie van ons volk op, waarmede deze universiteit zoo nauw is saamgevlochten. De geschiedenis van Mijn Stamhuis op slaande. treffen wij den naam van Leiden's hoogeschool op zoo menig bladzijde aan en acht ik mij gelukkig er op te mogen wijzen, dat de banden, door haren stichter tusschen haar en het Huis van Oranje gesloten, nim mer zij/n verslapt. Hij, wiens beeld thans in het geheugen wordt, teruggeroepen bij dë herdenking van het 66ste lustrum, heeft deze academie zijn belangstelling getoond door zijn komst ter gelegenheid van haar eerste eeuwfeest. Ver scheidene stadhouders mochten er op bogen hunne studiën aan deze hoogeschool gemaakt te hebben en ook in later tijlden werd dit voorbeeld gevolgd door do leden van mijn Huis. Getrouw aan de traditie, mocht ook ik on der leiding van eenige hoogleeraren en een der rectoren studiën maken, welke mij zoo onontbeerlijk waren voor de voorbereidingen tot mijn ernstige taak. Ik acht mij dezer universiteit veel dank verschuldigd voor al hetgeen mij deze (joor de kennis en toewijding dezer li eere n heeft geboden. Nauwelijks behoef ik hieraan de verzeke ring toe te voegen dat ik den diepgevoelden wensch koester, dat- Leiden's Academie go- trouw aan haar heden en verleden een toe komst tegengaat, wparin zij de vruchten ha- rer wetenschap en kennis tot roem van Ne derland over de geheele wereld verspreide." Onder gejuich der menigte reden H. M. de Koningin en de Prins naar het feestge bouw, dat reeds geheel gevuld was met ge- noodigden en belangstellenden. Om half drie, onmiddellijk na de aankomst van het Ko ninklijke Echtpaar, werd met de plechtig heid der investituur aangevangen. De plechtigheid van de investituur in de Orde van Kouseband, waartoe alle gecostli nieer den medewerkten, stelde voor de plech tige uitreiking door Z. M. Willem III van do insignien van de Orde van den Kouse band aan George Willem. Hertog van Bruns wijk, Lunenburg en Zeil, Hertog van Sak- een-Lauarburg, Graaf van Diefholz, Hoya Danneberg en Mansfeld. Dit geschiedde op het verhoogde gedeelte van de zaal. Weldra traden, onder zachte muziek, onderling keu velend, de admiraals en veldheeren binnen, benevens dc Hollandsche edelen en de kolo nels en kapiteins der blauwe garde raet de Zwitsersclie lijfgardo dos Konings, die zich ter zijde posteerden. Daarna versohenen de ceremoniemeesters in hun fraai bestikte, licht groene kostuums, Hans Willem Ben- tinck, Earl of Portland; Charles Mordaunt, Earl of Moumouth en Charles Beauclerck, Duke of St. Alhaus. Zij verwelkomden met sierlijke buigingen hen, die daarna binnen traden eerst Maximiliaan II Emmanuel, keurvorst van Beieren, met zijne pages en gevolg vervolgens de Duitsche vorsten, on der aanvoering van George Frederik, vorst van Waldeckdaarna Hendrik Casimir, erf- stadth'ouder van Vriesland, Groeningen, Ommelanden en Drenthe, met zijn gevolg; ten slotte de Gouverneur der Spaansche Ne derlanden, Don Antonio Francisco d'Agurto, markies van Gastanaga, ook met pages en gevolg. Toen trad Willem III, door Godta j genaede Koning van Groot-Brittannien, Vrankrijck en de Yrlandt; Beschermer des j Geloofs; Prince van Oraniën ende Nassauw; H. M. de Koningin heeft bij haar vertrek uit Leiden aan den burgemeester f 1000 doen overhandigen voor de algemeene armen en f 100 voor de politie. Op Vrijdag a.s. van1 3 tot 5 uur wordt een tuinpantij gegeven in het Kon. park bij het paleis Het Loo. De genoodigden van het koninklijke echtpaar zijn ruim 250 civiele autoriteiten en militairen uit de omliggen de garnizoenen. De stafmuziek uit Arnhem geeft een matinee. Binnenkort zal H. M. de Koningin- Moeder een gardenpartij geven ini den tuin van het paleis Soestdijk. Evenals vorige ja ren, zullen verschillende hooggeplaatste per sonen, officieren en ambtenaren uit de pro vincie worden geïnviteerd. De Japansche gasten arriveerden gisten te 11.35 aan het station Baarn, dat rijüc met bloemen versierd was. Jhr. De Rainitz ontving hem namens de Koningin-Moeder. Ook den burgemeester van Baarn complimenteerde. In een landauer a la daumont bespannen met lossen voorrijder, reed het prinselijke paar naar Soestdijk, het gevolg in drie hofrijtui- gen. Een plechtige begroeting volgde op het bordes, waar de Koningin-Moeder reeds wachtte. H. M. was in het zwart gekleed met weduwekapje. Aan het dejeuner ten pa'eize te Soestdijk, deed de infanterie-muziek uit Amersfoort zich hooren. De Japansche gasten verlieten te half drie het Paleis Soestdijk. De Koningin-Moeder deed tot op het bordes uitgeleide. Jhr. De Ranitz vergezelde de gasten in bet hafrijtuig tot aan den trein, waar ook de burgemeester van Baarn ter uitgeleide aanwezig was. Het fraaie zomerweer had een groot getal belang stellenden getrokken. Aan het diner, dat Dinsdag ten huize van den Japauschen gezant te 's Gravenhage plaats had, ter eere van Prins en Prinses Arisugawa, en waaraan behalve door de leden van het vorstelijke gevolg en van de legatie, ook werd deelgenomen door verschillende leden van de hofhouding, de minister van bui tenlandsohe zaken en van marine, de burge meester en de gouverneur der residentie, heeft Z. K. H. de Prins een dronk ingesteld or H. M. de Koningin, daarbij uiting gevend aan Zijne ingenomenheid met de ontvangsi door H. M., maar tevens door iedereen, met wie Z. K. H. kenmis had gemaakt en ook hem vanwege het publiek ten deel gevallen. Hr. Ms. opperceremoniemeester baron Va a PallandtNeerijmen, bedankte den vorstelij- ken spreker voor den dronk op de Koningin. Gisterenavond was er intiem diner tein huize van den Japanschen gezant. Heden ochtend vertrok het Vorstelijke Echtpaar naar Brussel. Naar de regeering vertrouwt, zal op den len Juli a. s. de wijziging van de Pro vinciale Wet in het Staatsblad zijn geplaatst. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bren gen, bij liet indienen aan de Staten van de organieko regelingen uit deze wet voort vloeiende, in hunne memorie van toelichting aan de tegenwoordige regeering, die het «ni- tiat'of tot do wijziging nam en deze wist door te zetten, een woord van hulde en waar deering. Mr. N. G. Pierscxn heeft g'steren te Gorinchem, dat hem als J-. der Tweede Kamer gekozen heeft, een rede gehouden. Hem werden bij herhaling langdurige en geestdriftige ovaties gebracht. De houdingder Friesch Chr.- Historischen. Men leest in de „Ba nier" Het prov. bestuur van den Fr. bond van Chr.-historische kiesvereenigingen heeft be sloten te adviseeren en adviseert bij dezen do kiesvereenigingen, aangesloten bij voor noemden bond, bij de aanstaande herstem mingen te steunen in het district Leeuwarden den heer Thomson het district Sneek den heer mr. Okma;

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2