KOLONIËN. BINNEN LAN b.~ vti-den bezocht congres geopend. De vergade ring verlangde de afkondiging van eene grond, wei Aan het bestuur van het congres werd opgedragen voorstellen nit te werken tot vee sterking van het stedelijke element in de toe- k omstsge volksvertegenwoordiging. Petersburg29 .luui. (Petersburgsch tele- g raa f agent schap). Bi; keizerlijk besluit is de oproeping van do reservisten in werkelijk en dienst bevolen in 190 distrieten van dé mili taire commandementen Petersburg, Moskou, Kiew en Warschau. De mob:lisatie is ook van toepassing op de beide residentiën. In Moskou is uit vrees voor wanordelijk heden de oproeping der reservisten, mor gen beginnen zou. over twintig dagen ver deeld. Dagelijks zullen 1500 man worden op geroepen en terstond naar hunne afdeelin- «cti verzonden. In Kiew en Koinny is de mobilisatie aan gekondigd. Petersburg. 29 Juni. In den afgeloopen nacht werden hier op straat zes revolveischote^ gelost, waardoor oen wijk opzichter verd ge- oood, die pas genezen was van eene wonde, welke hij ia» den winter bij een gevecht m -i matrozen gekregen had. De moordenaar ont kwam. Londen, 38 Jum Lloyd's bureau verneemt uit Odessa, dat heden al het werk aau de haven gestaakt is. De benoeming van het oorlogsschip op de leede is aan het muiten geslagen, vermoordde de offieren en wierp hem over boord. Mien meldt dat de bemanning dreigde de stad te zullen bombardeeren. Odessa 28 Juni. Gisteren werden geduren de den ganséhen dag op vele punten van de stad schoten géhoord. Het getal gewon den is nog niet vastgesteld. O» het Domplein had heden avond eene bomontploffing plaatseeu der bedrijven en een politie-agent werden gedood. Enkele winkels waren heden geopendi *- t-rouilles trokken door de straten tot ban 1- having van de orde. De treinen van de i lokaalspoorweg rijden onder geleide van (ie politie. De staking in de fabrieken duurt voort. Odesin'' '28 Juni. Het gerucht gaat hier rond, dat een pakhuis an de Russische scheepvaartmaatschappij geplunderd is. Odessa,-38 Juni Gisterenavond kwam hier het pantserschip ..Knias Potemkin"' aan. De matrozen brachten het lijk aan land van den matroos Omeltsjoek. die uit naam van de bemanning bij een officier had geklaagd over slecht, eten en door dezen met een revolver schot was gedood Het lijk werd op den nieu wen haveiKiam opgesteldde matrozen lieten de autoriteiten niet bii het lijk toe en dreig den eene nadering met geweld te zullen be letten. Op de borst van den doode was eer papier bevestigd mot de door de geheele be manning afgelegde verklaring, dat Omeltsjoek in dienst van de waarheid gestorven was, toen hij een officier mededeelde, dat de man schappen slécht voedsel kregen. Duizenden menschen stroomden naar de plaats, waar het lijk tentoongesteld lag, en gaven bijdragen voor de begrafenis. Van hot gebeurde zijn verschillende lezin gen in omloop: hot meest hoort, men de toe dracht aldusOmeltsjoek meldde de-n officier, dat de manschappen slechte soep gekregen hadden, waarop deze hem neerschoot. Daarna viel de bemanning den kapitein en de scho -p£- officiereu aan zij werden in het water ge gooid op een achttal na, die met de mattozen eensgezind waren. Na de aankomst te Odessa bracht i do matrozen hot lijk van Omeltsjoek aan iand en lieten do autoriteiten weten, dat zij zou den schieten op de mannen, die mochten trachten hen gevangen te nemen. Aan boord van het pantseischip werd de Toodc vlag ge heschen. De bemanning begaf zich .van dc eene stoomboot naar de andere cn dwong do arbeiders het werk te staken. Kolendragers brachten de bemanning voedsel. De opgewondenheid onder de menig*e ;3 verschrikkelijk Een grenswachter, die ver kleed hij het lijk van Omeltsjoek trach tc- tc komen, werd doodgeschoten Warschau, 28 Juni. Heden is op alle fabrie ken in het district. Dombrowa hot werk ge staakt. Op het oogenblik is te Warschau alles rus- lig. Voor de marktplaats werd een wacht meester der politie door oen revolverschot ge dood. Turkije. Namens de zes gezantschappen der mo gendheden, heeft de gezant van Oostenrijk- Hongarij* te Konstantinopel aan de Porte eene nota overhandigd, waarin wordt aan gedrongen op de aanneming van de ten aan zien va:: de financieele hervorming in Ma cedonië gedane voorstellen. Marokko. Van het standpunt van Oosten rij k-H on- garijo behandelt het Weener Fremdenblatt de Marokkaansche kwestie. Het blad zegt var. het voorstel van den sultan betreffende de Marokko-couferentae, dat bij het zich uitbreidende verkeer met Marokko alle sta ten die daar betrekkingen hebben, hervor mingen welkom lieeten. Inzonderheid Oos- tenriik-Hougarije heeft groot belang bij de handhaving van de volledige gelijkheid in de behandeling van alle staten en bij de beschaving en pacificatie van het land. Het Oosteurijksch-Hongaarsohe kabinet is dan ook het eerste geweest, dat de uitnoodiging tot de conferentie heeft aangenomen Een bijeenkomen van vertegenwoordigers dor mogendheden zou verblijdend zijn, omdat de conferentie het meest geschikte middel biedt tot het uit de wereld brengen van de Ma rokko-kwestie door eene openhartige gedach ten wisseling. Wanneer de conferentie ach terwegy bleef, dan zouden thans de in Ma rokko aan de orde zijnde zaken in het moe ras biiiccu steken en vooral Frankrijk cn Spanje zouden niet komen uit den toestand van onzekerheid betreffende hunne Marok- kaansche belangen. De goede betrekkingen van do Europcesohe staten en het algemeene vredeawertrouweu worden er ongetwijfeld mede gediend, wanneer de conferentie mocht •kunnen plaats hebben. Het Fremdenblatt drukt de hoop uit, dat de conferentie, on danks alle voorioopig nog bestaande geschil1 len. in 't leven zal treden en dat daardoor de normale betrekking tussehen Duitschland en Frankrijk zal worden hersteld. De correspondent van de Matin te Fez reeft to< dat de Sultan van plan is een ha ven te laten aanleggen te Saïdiahij zou daarmee, behalve de welvaart van die streek, de beperking van den invloed van den pre tendent op liet oog hebben. „Het is wel mo ge lift dat de aanleg aan Duitsdie aannemers gegund wordt, maar niets is dienaangaande Wslist tot dusver." Venezuela. Londen, 28 Juni. Vioe-Staatssecretaris Percy deelde in het Lagerhuis mede, dat het bedrag dat op ultimo April door Venezuela aan Engeland betaald was ter voldoening van de Britsche vorderingen, 224.369 bedroeg, hetgeen zestig procent van de totale som .'s De maandelijksche termijnen worden recht streeks betaald aan de Britsche, Duitse lie en Italiaansche vertegenwoordigers te Cara cas. Brazilië. Ri» de Janeiro, 29 Juni. De werkstaking is geëindigd. De oorlog in Oosi-Azië. Van den oorlog zijn de volgende berichten Tokio, '28 Juni. Officieel wordt bericht, dat/ de vijand, sterk vijf compagnieën met zes kanonnen, een aanval deed in de buurt va» Changhiatieu. 12 mijlen ten noordwes ten van Kwangpsing, maar werd teruggedre ven. Dén 26. bezette onze kavallerie Kusjing in Noord-Koren, 10 mijlen ten noorden van Hyongsyong. Uit Tokio wordt bericht, dat de toestand van admiraal Rod jest wen sky beter word. De chef van den marinestaf, admiraal Ito, heeft hem bezocht en zijn leedwezen uitgedrukt met zijne smarten, en zijne bewondering voor de dapperheid, waarmee de Russen zicb verdedigden. De verbeterde lezing van Balfour's ant- woo"d op de interpellatie in het Lagerhuis, betreffeq.de de Russische hulpkruisers, houdt in dat de regoeriug wist, dat de Russische regeering het gedrag afkeurde der Russische kraüse.w die Ëngelsche koopvaardijschepen iu den grond boorden, en dat bevelen waren cezonden aan de Dnjepr, te Djiboeti, welke bevelen de herhaling van zulke voorvallen, die Engeland in strijd acht met- het volken recht, onmogelijk maken. De correspondent van de Times te Peking bericht, dat China met groote belangstelling de voorgenomen samenkomst van de Japan- sche en Russische gedelegeerden te Washing ton tegemoet ziet. Men is in China van meening, dat men op die conferentie ook vertegenwoordigd behoort te zijn met het cog on het groote belang van de vredesvoor waarden ook voor China. De vreemde gezan ten te Peking hebben er echter de aandacht op gevestigd, dat het logische gevolg daar van zou zijn, dat de conferentie eene inter nationale conferentie werd, en dat moet in elk geval vermeden worden. Allerlei vOp bijna 73-jarigen leeftijd is over leden de Duitsche Max Hirsch, de aanstich ter der beweging, die geleid heeft tot de „Hirsch-Du nckerscho Gewerkvereine,'' welke einde 1903 omstreeks 110,000 leden telde. Hirsch' streven was, reeds voor het jaar 1870, de Engelsche arbeidersorganisatie voor Duitschland pasklaar te maken. Dit is liem cehter slechts gedeeltelijk geluktzijn zetel is overvleugeld door anderende christelijke werklieden verecnigingen telden einde 1903 ongeveer 200,000 aangeslotenen, de sociaal democratische 950,000. vDo kantoorbed;eude Rudolf Lange, te Berlijn, had, toen een inspecteur van politie hom aanmaande, door te loopen, geantwoord Je ziet tooh dat ik al ga! Daarop riep de inspecteur Houd je mondLange riep terug Houd zelf je mondHet gerechtshof be schouwde dit als een zware bcïeediging vaa de politie, en veroordeelde Lange tot 200 mark "boete; voorts had hij nog 10 mark te betalen, ..daar hij zoo langzaam weggegaan was, dat de ambtenaar diit had kunnen opvat, ten als stilstaan." Beide partijen kwamen van dit vonnis in hooger beroep. Lange's vt-rdedigei betoogde dat als „Hond je mond", een zware beleedi- ging was, zijn cliënt slechts eeu hem aange dane beleediging beantwoord hid, en dus volgens art. 99 ndet strafbaar was, een in "pecileur van politie had ook geen recht iemand te beleedigen. De strafkamer vernie tigde het vonnis in eerste instantie gewezen en sprak Lange vrij. v1Een dronken' officier gelaste aan het station Widaewo, nabij Lodz, aan een pa trouille van 50 kozakken om op een pa&sa- gierstre-n te vuren. De kozakken vuurden twee salvo's, hetgeen natuurlijk eeu vreeselijke paniek onder de ongelukkige passagiers ver wekte. Eén vrouw werd echter slechts gewond wonderlijk genoeg, maar velen liepen kneu zingen op in het gedrang der zich op den grond der wagens verbergende menschen. ÖOST-INDIË. Officierstr a c tementen. Voor onze infanterie-officiereu hebben wij goed nieuws! Na al de bezuinigingen, door den gouverneur-generaal op de uitwassen van het leger toegepast, is er wat geld vrijgekomen. Dat gelukigc feit heeft den gouverneur-gene raal aanleiding gegeven den leger-comman- dant op te dragen om met den meeaten spoed een voorstel uit te werken, strekkende om aan alle kapiteins van het hoofdwapen een trak tement» verhooging toe te kennen van f 50 'smaands en alle luitenants van dat wapen eene van f 25 's maands. Door den minister van koloniën is reeds te verstaan gegeven, dat zijnerzijds dit voorstel zal worden gesteund, nu de meerder.- uit gaven, die het eisoht, bij voorbaat door an der© bezuinigingen worden gedekt J B ï- Van deti civielen en militairen gouver neur van Atjeb en Onderhoorigheden is on der dagteekening van 25 Mei het volgende telegram ontvangen Marechaussee-afdeeling onder luitenant Vastenou overviel van 8 tot 17 dezer in Bo- veu-Teunom en Wajla 5-tal vijandelijke schuilplaatsen, bij welke gelegenheden de vijand 34 dooden, 3 Beaumonts en 2 voor laders iu onze handen liet. Infauterie-pa- trouille onder luitenant Ruempol verraste s nachts in het Boewahsche kleine bende en doodde 2 vijandenbuit 2 achterladers, w. o. een geweer model 95. Java Ct. Dc expeditie naar Boni. Uit Malang schrijft men aan het Scer. Hibld. Hier gelooft men in militaire kringen, dat eerst tegen het laatst van Juli de uitzending der expeditionaire troepen naar Boni zal plaats vinden, omdat eerst ui de maand Juli iu Zu'd-Celebes de droge tijd begint. Eerst dacht men dat het 19e bataljon geen meer- daagsche oefening meer zou houden, om den troep door zoo'u oefening niet te verslappen en op krachten te houden voor Boni. Evenwel zal, naar ik uit vertrouwbare bron verneem, het negentiende over een dag of zeven op meerdaagsohe oefening gaan naar de Zandzee (Bromo). U i t P a r é-P a r De resident-Brugman is den 18. dezer te Makassaer over land terug gekeerd van Paré-Paré, welke plaats door hem den 13en verlaten werd, nadat onze troepen het voor hen bestemde tijdelijke bivak op den heuvel Laboekang betrokken hadden. De stemming der bevolking bleef steeds zeer vriendschappelijk gezind; een bewijs te meer voor de vaak verkondigde meening, dat op Celebes de bevolking niet is tegen het gou vernement, maar dat 't alleen de beefden zijn, die raeenen bedreigd te zullen worden iu de hun tot dusverre gelaten vrijheid om in hun onderdanen niets anders te zien da^i werk tuigen in hun handen Aan deze vrijheid zal van zelf eeu einde komen, wanneer hier en daar door de heffing van in- eu uitvoerrech ten van gouvernementswege gouvernements ambtenaren gevestigd zijn. De gezondheidstoestand der troepen is be vredigend. Aan het kort verslag omtrent den stand van zaken in de afdeelingen Boeleleng en Dj mbrana der residentie Balie en Lombok, gedurende de maand April 1905, ontleent de Java-Bode het volgende In den politieken toestand van Badoeng kwam geduieude verslagmaand geen veran dering; de i .dja's bleven weigeren aan den gestelden eisch te voldoen. Ter voldoening aan eene, ter zake van de regeering ontvangen opdracht, begaf zich het lid van den raad van Nederlandsch-Indië, F. A. Liefrinck, vergezeld door den resident, den controleur bij het bureau voor inlandsche zaken, een der pedanda's van den raad van Kerta's te Singaradja, een der kantja's van deze rechtbank en door het gebruikelijke ge volg, den 22sten April per gouvernement stoomschip Kwartel, via Lebih en Sanoer naar Jeh Gangga, een der havenplaatsen van Tabanan, en vervolgeus van daar over land naar de hoofdplaats van genoemd landschap, welke op den 23en bereikt werd. Na een verblijf van twee dagen ter hoofd plaats Tabanan, vertrok liet gezelschap den 26sten April over land naar Denpasar, de hoofdplaats van Badoeng, en kwam aldaar op denzelfden dag aan. Tijdens bet aanwezen te Denpasar van den 26sten tot en met den 30sten April en ter hoofdplaats Tabanan, werden met de radja's bezoeken gewisseld en met hen en hunne landsgrooten vergaderingen belegd, bij welke gelegenheid door het raadslid Liefrinck be sprekingen werden gehouden in het belang van bovenbedoelde opdracht. Den lsten Mei werd via Kota de terugreis naar Singaradja aanvaard en deze plaats op den 2en d. a. v. bereikt. De zending van den heer Liefrinck had geen resultaat. Den 17en April vertrok de resident naar Karangasem. vergezeld van den controleur bij het bureau voor inlandsche zake», ten einde a.n het verzoek van den stedehouder te vol doen, om namelijk met zijne bloedverwanten en poenggawa's te worden toegelaten tot h *t afleggen van den eed van trouw aan het Nederl andsc h-Indisch gouvernement, hetgeen daar nog niet geschied was, daarentegen wel in Gianjar. dat in 1900 bij het gouverne- ntsgebied werd ingelijfd. Den volgenden dag had in den hu is tempel, welke een onderdeel vaat de poeri vormt, bo venbedoelde beëediging op Balische wijze plaats. De stedehouder zwoer bovendien, zich te zullen houden aan de schriftelijke verkla ring, door hem afgelegd vóór zijne aanstel ling als zoodanig. Den 9den April op zijne standplaats terug gekeerd, begaf zich de controleur bij het bureau voor inlandsche zaken den lOen per gouvernementsstoomschip Spits naar de scheepsmacht in de Badoengsche wateren, ter overbrenging van instructies, betreffende het beletten van den in- en uitvoer naar en van Badoeng, en kwam den llcn des avonds te Singaradja terug. T' i aanzien van de andere landschappen vallen op politiek gebied geene bijzonder heden te vermelden. De Staatscourant van Donderdag 23 Juni 1905 bevat de volgende Kon. hesluiten benoemd tot commissaris der Koningin, im do provincie Utrecht, mr. F. D. graaf Schim melpenmnck, lid van de Gedeputeerde Staten van Utrecht; benoemd tot vertegenwoordiger der regee ring op het van 31 Juli tot 6 Augustus e k te Louden te houden congres van het Inter- i.ationaal Statistisch Instituut, dr. C. A. Ver rijn Stuart, directeur van het centraal bureau voor de statistiek te 's Gravenhage op verzoek eervol ontslagen als assistent aau de rij.ks>erum-inricliting S. Kingma, en is benoemd tot bacterioloog aan die inricit ting H. E. Reeser, onder-directeur aan het abattoir te Utrecht; op verzoek eervol ontslagen als leeraar aaan de Rijkslandbouwschool te Wagoningen P Lokman benoemd voor 3 jaar tot plaa' s ver vangers van den districts-veearts, wien Zutfe» al, standplaats is aangewezen, de veeartsen A van Hensden te Nijmegen. S. Hijmans te Zut- fen, H. J. Odé te Aal ten, en A. A. Bosch te Rijeen opnieuw "benoemd tot vice-president van dér raad van Nederl.-Indië. mr. Th. H de Mee- ter op wachtgeld hier te lande; benoemd tot ontvanger der dir. bel., in voerrecliten en accijnzen te Kampen L. W. van der Kuyp, ontvanger der directe belas tingen (4e afdeeling) te Rotterdam Binnen enkele dagen wordt ten pa- leize het Loo, alwaar zij eenige dagen zal vertoeven, verwadht de groot-hertogin Marie van Mecklenburg-Schwerin, moeder van Prins Hendrik der Nederlanden. D; minister van marine zal Vrijdag 30 dezer wèl audiëntie geven; abusievelijk meldde de Staatscourant het tegendeel. Bevolking van het Rijk. De Staatscourant no. 143 bevat het bevolkings cijfer van het Rijk, op 1 Januari 1905, terwijl in een afzonderlijk bijvoegsel dezer Staatscou rant is opgenomen een uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van het Rijk, de provinciën en de gemeenten met meer dan 20,000 inwoners, in het jaar 1904. Het R ij- k. Prov:nc»'ën. Mannen. Vrouwen. Totaal. Noord brabamt 295,132 294,593 589,725 Gelderland 305.538 299,130 604,668 Zuidholland 612,493 650,643 1,263,136 Noordhollauid 512,245 540,838 1,053,083 Zeeland 111,761 113.801 225.562 Utrecht 131,295 138,618 272,913 Friesland 177,319 176,044 353.363 Overijssel 182,701 176,742 359,443 Groningen 156,449 159,424 315,873 Drenthe 85,268 76,873 162,141 Limburg 157,304 152,448 309,752 Totaal 2,730,505 2,779,154 5,509,659 Vermits zich voor het in de Staatscou rant van 26/27 Februari 1.1. aangekondigde examen voor adspirant-oommies der poste rijen en telegraphic, waarvoor 40 plaatsen zijn opengesteld. 72 candidaten hebben aan gemeld, is niet niet eenige zekerheid te zeg gen, of er plaatsen zullen beschikbaar blij ven, zoodat een na-examen voor surnumerair der posterijen en telegraphic gehouden zal moeten worden en hoeveel plaatsen er even tueel voor vrouwelijke adspiranten zullen zijn. Ten einde echter, blijkt zulk een examen noodig, dit zoo spoedig mogelijk op dat voo: adspirant-commies te kunnen doen volgen, worden belanghebbenden uitgenoodigd om, :n afwachting van den uitslag van het examen voor adspirant-oommies, verzoeken om toe lating tot het examen voor surnumerair der posterijen en telegraphie in te zenden vóór 16 Juli a.s. Het verzoek is te richten tot den directeur- generaal der posterijen en telegraphie, bij ecu eigenhandig op zegel geschreven adres, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats (voor zoover de adspiranton bui ten de woonplaats van hunne ouders of voog den gevestigd zijn, behoort die woonplaats afzonderlijk vermeld te worden). Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant no. 149. Dr. J. L. A. Brandet. Het Hbld. meldt Bij de familie te 's Gravenhage is telegra- phisch bericht ontvangen, dat te Batavia plotseling is overleden dr. J. L. A. Brandes, wetenschappelijk ambtenaar tot beoefening der Indische talen. Met hem is ten grave ge daald een der beroemdste kenners van de oudheidkunde op Java; een man, die zich in de wetenschappelijke wereld een grooten naam had gemaaktmisschien de waardigste leerling van zijn grooten leermeester prof. Kern. Jan Laurens Andries Brandes was 13 Jan. i 1857 te Rotterdam geboren. Zijn vader was daar predikant bij de Luthersche gemeente, maar later aanvaardde hij een beroep naar Amsterdam, waar de jonge Brandes het gym nasium bezocht. Aanvankelijk door zijn vader ook tot het predikambt bestemd, veranderde hij na diens dood van studie en ging zich te Leiden onder leiding vooral van prof. Kern, voor wien hij zijn leven lang den grootste» eerbied heeft gevoeld, bekwamen voor de In dische studie en promoveerde daar den 3en Juni 1884 tot doctor in de taal- en letter kunde van den Oost-Indischen Archipel op een proefschrift, getiteld„Bijdrage tot do vergelijkende klankleer der westersche afdee ling van de Maleisch-Polynesische taalfami lie." In November van dat jaar in Indië aan gekomen, werd hij door de Regeering dade lijk lielast met oudheidkundige onderzoekin gen. Dr. Brandes heeft vooral veel verzameld omtrent de oude Babads (geschiedboeken) van oud-Java en Bali. Hij werd ook belast met de uitgave van het bekende Balineesche woordenboek, door wijlen dr. v. d. Tuuk be gonnen. Veel van hetgeen hij vond, heeft hij gepubliceerd in het „Tijdschrift van het Ba- taviaasche Genootschap,'' van welk Genoot schap hij ook secretaris was. Een der be langrijkste publicaties was zeker die van de Pararatan (het Boek der Koningen). Een schat van materiaal is door dr. Brandes op dit- gebied verzameld. Het is zeker zijn voor nemen geweest veel daarvan te verwerken, wanneer hij in Nederland zou zijn terugge keerd, want zijn plan was in het eind van dit jaar den Indischen dienst niet- pensioen te verlaten. Veel heeft dr. Brandes aan hot licht ge. bracht omtrent de oud-Hindoeschc bescha ving. Hij heeft het eerst aangetoond, dat de oude Javanen volstrekt niet. die wilden waren, waarvoor men hen tot dusverre gehouden had, doch een hoogc trap van beschaving be reikt hadden. Als, voorzitter van de Commissie voor het arcliaeologische onderzoek op Java heeft dr. Brandes tal van oudheden a&n een degelijk onderzoek onderworpen. Hij toonde daarbij uict alleen groote kennis in de geschiedenis der oude Hindoes, en van het oud-Javaansch en oud-Bnliueesch, doch bovendien een bui tengewone bouwkundige bekwaamheid, zoo dat hij in de oude bouwwerken architecto nische kleinigheden ontdekte, die architecten niet zagen en die bij de restauratie dier bouw werk» n van groote beteekenis waren. Van de werken der bovengenoemde Commissie is on der zijn leiding nog niet lang geleden het eerste deel, dat over de Tjandi Toempang ge publiceerd, terwijl dat over de Tjandi Singo- sari nagenoeg voltooid is. Een schat van nieuwe gezichtspunten heeft hij in die wer ken geopend, die een geheel nieuwen kijk hebben gegeven op de beschavingsstadia op Java en waarin o a is aangetoond, dat die oude beschaving zich van Midden- naar Oost- Ja va heeft voortgezet. Dr. Brandes' groote gaven hebben zich ook vooral getoond bij de restauratie van de Tjandi Mendoet en zijn onderzoekingen van den Boro-Boedoer, waar bij zijn kennis over het ornament op merk waardige wijze uitkwam. Ook op Lombok heeft hij, na den beken den oorlog, veel en hard gewerkt. Na den bloedigen strijd op dit eiland, waarin veel der merkwaardige oudheden was verwoest, heeft hij voor de wetenschap daar gered wat te red den was en veel van de Hindoe-gescheidenis op dit eiland aan het licht gebracht. Hij heeft bovendien, doordat hij te Hanoi het- Orientalisten-congres had bijgewoond, ook de aandacht gevestigd op het verband tussclien de oude bouwwerken in China en Achter-I.u- dië eu die op Java en Bali, en daarmede een nieuw veld van wetenschap bloot gelegd, waarop nog veel belangrijks te vinden zal zijn. Van zijn groote wetenschappelijke kennis was nog veel te verwachten en bij zijn afster ven mag zeker getuigd dat hij een plaats ledig laat, die niet zoo gemakkelijk te ver vullen zal zijn. Dr. Brandes was sedert 1887 correspondeo- rend lid der Koninklijke Academie van We tenschappen de Regeering erkende een paar jaar geleden zijn verdiensten, door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Door het Nederl. Tooneel wondt «n studie genomen of hernomen, behalve Ib sen's Steunpilaren der Maatschappij door ons reeds medegedeeld Shakespeare's Ju lius Caesar, Lemaitre's La Massière en liet Duit.^he tooneelspel Traumulus. In de Cae- sai zal de heer LarocW den Antonius spe len, tenvijl de Brutus-rol gedoubleerd zal worden door de heeren Holtrop en Verkade. Hbld. Haarlemsch Tooneel. De sa menstelling van het gezelschap is voor het speelseizoen 19051906: Heeren: Lou»s Bouwmeester, D. van Olle- fen, Corn. Smits, Ch. Gilhui;^ Louis Bouw meester Jr., A. Bouwmeester, A. Mercier, Manta v. Nieuwland, Johan Schmidt, J. Brongers, K. Stoets, J. Kammeijer, P. de Graaf, R. Hbogenwerf, A. Lodewijks. Dames: Marie SmitsGrader, Henrietta Verschuur, H. van Kuijk, Wilhelmina. Far- ber, Cécile Carelsen, M. van Nieuwland Koning, Marie v. d. Heuvel, A. van Doorn, Joh. Leeuwendaal, M. Voswijk. Admimsfcratie en regiePaul Billé, ad ministrateurD. van OLlefen, regisseur; J. Kammeijer, inspiciëntDe5a Caranya. souf fleur; J. Blaaser, requisiteur; D. Mendes, bagagemeester. De opening heeft plaats op 1 September a. s. in het Paleis v. Volksvlijt. Dan zal op gevoerd worden „De Ware Jacob", revue in •1 bedrijven en een voorspel met. apothéose, balletten, optochten enz., door H. Henning Jr. en Henri Orvan. Do hoofd- en titelrollen zullen vervuld worden door den heer Louis Bouwmeester en mej. Henriëtte Versoliuur. In deze revue zal, naar de directeur ons mededeelt, het. vele, dat in den laatsten tijd op politiek en ander terrein voorviel, op humoristische wijfco worden behandeld. Naar de N. R. Ct. uit Leiden verneemt, zal het muziekkorps van het 4de regiment infanterie, onder directie van <len heer W. van Erp, behoudens nadere goedkeuring va a den minister van oorlog, in de maand Juli of Augustus gedurende 14 dagen concerten te Berlijn geven. Het westelijke viaduct. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. „De weikzaainheden voor het nieuwe wes telijke viaduct vorderen goed. Elf van de zes tien caissons hebben hun voorloopige plaats reeds bekomen en in twee er van wordt reeds gewerkt. D. w. z. nog niet- met gecompri meerde lucht, maar hiermede zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Waarschijnlijk wordt daartoe eene buisleiding gelegd, vanaf de fabriek voor saamgeperste lucht aan de stadzijde van de spoorbaan (voor het admini stratiegebouw der H. IJ. S. M.), en langs den meest westelijken doorgang van het viaduct. De smederij., gevestigd in dè inrichting voor gecomprimeerde lucht, is intusschen reeds druk aan het werk. Aan de IJ-zijde van het terrein is een kraan geplaatst, die de vrach ten zand tilt op 't hoog boven den straatweg gebouwde spoorbaantje, vanwaar ze per kip karretje naar het terrein worden vervoerd. Hier is ook de cementfabriek gebouwd. Meer naar voren is juist een gebouwtje voltooid, waarin de caisson-arbeiders zich, door mid del van douche-baden, zullen kunnen reinigen. De caissons zullen op pl.ni. 19 M. A. P. dalen. Is men met alles zoover gevorderd, dan wordt de spoorbaan hier weer geheel her steld, en begint het werk aan de andere zijde. Maar dit zal nog wel een anderhalf jaar duren." re „h a 1 te"-bo rd j es der A m- ter da. m sc h e train. Aan een der lan taarnpalen op het Remibrandt.plein, te Am sterdam, aan de zijde van den Kippenhoek, is thans de eerste nieuwe aanwijzing der tramhalten aangebracht. Aan de lantaarn zijn, op zoodanige wijze dat het b'ckt van den gasvlam daardoor valt, twee melkglazen platen aangebracht, waarop met zwarte let ters het woord tramhalte is geschilderd. Deze nieuwe aanwijzing is ook des avonds duidelijk zichtbaar en is een werkelijke ver- letering tegenover de vaak onvindbare paaltjee. (Hbl.) Paardensport. Bij het bestuur der Vereeniging ter bevordering der Paarden fokkerij in 'Nederland, is bericht ingekomen dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden op Dinsdag 11 Juli, des ^na middags het van 11 tot 16 Juli te houden conoours-hippique in het Park Zorgvliet re 's Gravanhage zullen bezoeken. Op het programma van dien dag komt o. m. voor een concours van eenspannen van paarden van landbouwers, waarvoor H-. M. de Koningin een groote zilveren medaille heeft uitgeloofd. Het. bestuur hoopt, dat de

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2