KOLONIËN. BI N N ENLAN D. _Üit den omtrek. STADSNIEUWS. vTe Londen is thans bet proces begon tien tegen den apotheker Arthur Devereux. die beschuldigd wordt van moord op zijne vrouw en zijn twee jongste kinderen Devereux. die zegt een neef te zijn van de ex-Keizerin Eugenie, Ij weert, dat zijne vrouw de kinderen en daarna zichzelvo om het leven bracht en dat hij de dooden, toen hij beu vond. in een kist golegd en verbcfaf gen heeft, opdat zijn oudste kind die treu rige feiten niet zou ontdekken. Een dame. die de familie zijner vrouw heeft gekend, zij heette toevallig Mrs Harris, bijn.« evenals de niet bestaande vriendin van jnffr. Camp in Dickens' Chuzz- lewit is bij Devereux' advocaat komen verklaren, dat de moeder van Devereux' vrouw krankzinnig is geweest, en dat de vrouw zelve aan zelfmoord-waanzin leed. De dame beloofde, schriftelijke bewijzen daar voor te leverenmaar mon heeft haar niet teruggezien. vDe buitengewone warmte waarmede wij de vorige dagen bezocht waren, heeft zich ook iu Midden-Europa doen gevoelen; wat later dan hier. Zaterdag toen "bij ons te lande de hitte al aan 't afnemen was woes te Berlijn' do thermometer in de schaduw 31° C. aan (de hoogste temperatuur op den ..officieeion" thermometer te Feyenoord is nog iets beneden de 30° C. gebleven. Vrijdagmiddag), een paar meuschcn en verscheidene paarden werden door zonnesteek getroffen. Ook op andere plaatsen van Duitschland was het het zeer heet. Te Trier werd een man dood op den weg gevonden, tengevolge van de warmte be zweken. Te Weenen was het nog veel erger Het politierapport van Zondag vermeldt talrijke gevallen van zonnesteek, waaronder twee met doodelijken afloopin 46 gevallen moest de ambulance er aan te pa» komen. In een voor stad van Weenen deden zich, bij een processie, 14 gevallen van zonnesteek voor. OOST-INDIË. Dato 5 Juni wordt uit Koeta-Radja aan het Bat. N"bld. geseind: Bij Djeinpa, in P dië. is een spoor wegr ij wiel- brigade door een bende met blanke wapens aangevallen. Onzerzijds zes licht gewonden. Do vijand verloor een doode. Bij een patrouille in Tjot Moerong, Pidie, werd door renljongsteken gewond de sergeant Hotse, no. 58115, die sedert overleden is. Het goud-onderzoek in Atjeh, in 1901 aan gevangen, zal weldra afgeloopen zijn, zegt de Sum. Bode. Resultaat nihil. Overal is goud gevonden, maar niet in exploitabele hoeveel heden. In de Deli-Ct. lezen wij het volgende: Officieel is bekend gemaakt, dat de onder neming Batang Kwis en in 't bijzonder het etablissement voor 't goederenvervoer aldaar, is besmet verklaard wegens pest en de gewone maatregelen zullen worden toegepast De overleden pestlijder was een bewoner van dezelfde pundok, waar het eerste slacht offer gewoond had. Deze pundok is met alles wat er in waa verbrand, nadat voorzorgen wa ren genomen, dat geen vluchtende Infectiedra gers. als ratten en muizen-, konden ontsnap pen. Door dezen radicalen maatregel hoopt men nu het kwaad te hebben gekeerd. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. reinde gisteren Loc woe weigerde onzen cisch. Het blad teekent hierbij aan Loewoe is een rijkje op Celebes, geallieerd met Boni Verwacht werd, dat Loewoe ge meen* zaak met Boni *ou maken. Daarom zijn waarschijnlijk ook aan Loewoe de noo- dige eiscfien gesteld, om zeker van zijn hou ding te zijn. Üit do weigeriug der inwilli ging blijkt, dat de geruchten omtrent de houding van Loewoe juist zijn. Het is te verwachten, dat Wadjo, een and©» rijkje in Celebes, eveneens de rijde van Boni zal kiezen. Omtrent het stianden van de „Hertog Hendrik'" kan de N. R. Ct. het volgende melden De oorlogsbodem staat onder bevel van den kapitein luitenant ter zee P Scholten (als z.g. vlaggekapiteim)aan boord bevindt zich ech ter ook de kolonel Hoekwater, die als com mandant van het Bonisehe eskader zou op treden, als de „Hertog Hendrik" zich daarbij zou hebben gevoegd. Do stranding heeft plaats gehad aan den ingang van de Golf van Boni ou de Zuidkust van Celebes. Onmiddellijk hooft de ..Zeeland" getracht het gestrande schip vlot te deepen, maar te vergeefs. Het Saudjai-rif is een zg. „gedekt rif", d. w. v dat het door omliggende reven beschermd is tegen den Oostmoesson, die nu reeds vrij krachtig kan doorstaan. Dit is dus gunstig. Ook is het in het voordeel, dat de getijen tut September opioopen, hetgeen beteekent, dat elk volgend hoog water iets hooger is dan het voorgaand. Een nadeel is. dat do „Hertog Hendrik" met hoog water vastliep. Het schip is dicht en maakt gee» water. Over den af loop is uit den aard der zaak r.icts te zeggen IX» Staatscourant van Woensdag 5 Juli 1905, bevat de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissement»-recht bank te Tiel oir. J. G. Pijnacker Hordijk, advocaat en j vocureur aldaar; eervol ontslag verleend uit den teedienst op verzoek aan den officier van gjrondheid Ie klasse bij de zeemacht dr. F. W. Wissel, en is bij do zeemacht bevorderd tot off. van gezondheid le klasse de officier van gezond heid 2e kl. dr. R. A. Tange; benoemd tot adjunct-commies b»j het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie J. W. Rutten. thans klerk der posterijen en telegrafie le klasse. Het Koniuklijke bezoek aan B1 r e d a. Aan bet verslag over het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins aau Breda behoort nog te worden 'oegevoegd do rede. door H. M. de Koningin op het stad hui» gehouden in antwoord op de toespraak van den burgemeester. Deze rede luiddo als volgt: Mijnheer do Burgemeester Ik ben diep getroffen door de achi Verende ontvangst welke den Prins en Mij heden, zoo wel van het gemeentebestuur als van 'ie inge zetenen van Breda is ten deel gevallen. De geestdriftvolle toejuichingen, -J.» kwistig versierde stipten, de ontelbare blijken m, liefde en verknochtheid, van de zijde der be volking ondervonden, hebben opnieuw de over tuiging bij Ons bevestigd van «ie onb.-zweken trouw van de Baronie van Breda sedert me« r dan vijf eeuwen aan Mijn «Staminus b» i-iond. Het fraaie gedenkteeken. opgericht ter her innering aam den Eersten Graaf van Nassau, die den titel van Heer Van Breda mocht voeren, zooeven d«x>r Mij onthuld, was de onmiddellijke aanleiding van Onze komst al hier. Dit bezoek strekt u zeker niet minder ten bewijze van Onzen wensch, de banden, in de late middeleeuwen, tusschen Breda en het Huis van Nassau gelegd en m de nieuwe geschiedenis door de Prinsen van Oranje be vestigd, zoo mogelijk nog nauwer aan te halen. Ik heb op dozen dag niet voldoening «le voor ons vaderland zóó belangrijke militaire inrichting bezocht, welker geschiedenis meer dan drie kwart eeuw met, die dezer gemeent-' is saamgevlochten, en welker feest zóó luister rijk door de ingezetenen van Breda ii ge vierd. Met belangstelling volg ik datgene dat tot den bloei dezer gemeente strekt. Ik deuk hierbij aan de verschillende takken van uij- verheid die hier gevestigd rijn. zoovele» han denarbeid verschaffen en welvaart in deze streken brengen. Dat de bloei en het welzijn van Breda immer moge toenemen, blijft reeds Mijn oprechte wensch. U 'e verzekeing geveilde, mijnheer de bur gemeester, dat Ik ook van dit tweede bezoek schoon© en onvergetelijke herinneringen me- deneem, verzoek Ik u de bevolking dezer ge meente Onzen hartgTondigen dank over te brengen voor al de bewijzen va» liefde en aanhankelijkheid van haar ontvangen. Naar het Hbd. verneemt zal Prin9 Hendiik hedenavond te Amsterdam aanko men, ten einde een bloedverwant te begroe ten die met een jacht te IJmuiden in den loop van den morgen binnenvalt. Z K H. en zijn gast zullen ten paleize te Amsterdam overnachten. Men 9eint uit Veendam. Jat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden des Donder dags het 57ste Landhuishoudkundige congres te Veendam zal bezoeken. Te Sclieveningen zijn aangekomen en afgestapt aan het Palace-hotel, Z. D. II. Prins Karei Lodewijk van Thurn \nd Taxis en H. K H. de Prinses, zijaie gemalin, van Neuburg a/d. Donauaan het hotel Kur- haus de gravin Tauffe met zoon en gevolg uit Bohemen. Men meldt uit Apeld«x>rn De oud-minister jhr mr. A. F. de Savornin Lohman was gisteren ter audiëntie bij' H. M. de Koningin. I Reeds ecnige malen is in de pers de naam genoemd van mr. C. Pijuaoker Hor dijk, den oud-gouverncur-generaal van Ne- derlandsch-Indië, in verband met de samen stelling van een nieuw ministerie. De heer Pijnacker Hordijk doet naar aan leiding hiervan aan hot Vaderland opmer ken, dat hij reeds in het laatst van April 1894, eenige maanden na zijn terugkeer uit Indië,. bedankt heeft voor een plaats in het Kabinot, dat toen gevormd werd, en dat de politieke en persoonlijke redenen, die hem destijds leidden tot niet-aanneming van het hem gedane aanbod, ook thans nog bestaan, zij het ook in eenigszins go wijzigden vorm. Reuter seint uit Parijs: In een artikel over de ministerieele crisis in Nederland zegt de Tempe o.a. .Do heer Kuyper, die eminente kwalitei ten va» intellectueel doorzicht en zedelijke energie bezat, beeft langen tijd kunnen ge- looven dat liet lot hem gunstig zou zijn. De verdeeldheid der liberalen vormde Kuv- per's zegepraal. Hun verzoening gaf het be gin van zijn val aan. Thans blijft over te weten of dit zal standhouden en of de ver deeldheid der liberalen onder een kabinet- Borgesius plaats zal maken voor een defi nitieve samenwerking. Het ware te wenschen in liet belang van Nederland, dat reeds se dert lang lijdt onder de versnippering der partijen." In hotel des In des te 's Gravenhage is aangekomen F. de Amcida Brandas, secre taris van de Braziliaansche legatie. Te 'sGravenhage is gister aangekomen de nieuwbenoemde Amerikaansche gezant, de heer Hill, die met deu Maandag aangekomen' Perzischen gezant weldra door de Koningin zal ontvangen worden, ter overhandiging bei den van hun geloofsbrieven. De heer F. M. Knobel, minister-resi dent en consul-generaal te Teheran, zal voor belanghebbenden bij den handel op P_*r.iï aan het departement van huitenlanisriie za ken te 's Gravenhage te spreken zijn op Vrijdag 7 Juli e.k van 1012 rren d*s voormiddags en 24 uren des namiddags. Naar men verneemt zijn benoemd tot commandeur resp. in de orde wan ',y>i Roo- den Adelaar en in dc Kroonorde van Duitach land de heeren J. Ph. Vieboff. administra teur bij het departement van koloniën, en A E. R. Col let te, hoofd ingeneiur hij de tele grafie, beiden te 's Gravenhage. Naar vernomen wordt, heeft, de heer Borgesius thans voor Zutphen bedankt. Voor de a s. nieuwe verkiezing zou door de S. D A P. geen candidaat worden gesteld, bij de zich noemende „neutralenzou groote nei ging bestaan den heer R P. J. Tutein Nol- thenius te candideeren, terwijl van liberale z'ide verschillende namen worden genoemd. De heer Goeman Borgesius. lid der Tweede Kanier, is gisteren naar het buiten land vert- »kken. Door liet nieuwgekozen Kamerlid mr. R. Regout. Officier van Justitie te Roermond, is tegen 15 Juli ontslag aangevraagd uit zijn te genwoordige betrekking. Naar de L. K. meldt zou mr. Regout met terwoon aldaar gevestigd blijven. Naar Het Volk verneemt heeft de heer Schaper de redactie van De Volksstrijd neer gelegd. I>e gelijktijdige waarneming van het Kamerlidmaatschap en de redactie van uit Den Haag is hem onhoudbaar gebleken en vergt te veel van zijji krachten. Wegens zijne verkiezing tot lid van de Tweede Kanier voor Zevenbergen, zal de heer Van Vuuren zijn ontslag nemen als re dacteur van de Residentiebode. Het Kamerlid Gerritsen. De toestand van den heer C. V Gerritsen, ge kozen Kamerlid in Den Helder, is hoogst ernstig. Volgens de N. C. heeft de lijder ge durende de tien laatste dagen bijna geen voedsel tot zich kunnen nemen en voor ver zachting zijner hevige pijnen worden twee malen verdoovende middelen toegediend, welke den heer Gerritsen dan tevens de zoo n*odige slaaprust moeten brengen. De dood kan ieder oogenblik intreden. Tegen Donderdag a s. is door de chris- teliiic-liistorische kiesvereeniging te Bols- waril een© vergadering bijeengeroepen, in het Wilhelminagebouw. De oproep is, zegt de Lw. Ct., gericht tot bekende voormannen in de politiek, die z»ch met hel streven der Friesch chr. hist, niet kunner. vereenigen en dientengevolge aan sluiting zoeken bij de chr.-hist. partij (groep- Lohn.ar.De Visser). Men wil op deze ver gadering, zoo mogelijk, tot een flinke oiga- nisatv komen. In d. desbetreffend^, circulaire is te lezen: „Ni: de verkiezingsstrijd achter den rug ligt. en de uitslag békend is, zal ongetwijfeld de scheuring en verdeeldheid in de clu ste- lijka partijen als oorzaak van menig verlies moeien worden opgegeven. Met name ten gevolge het optreden van den Friesch Chr. Hist. Bond, is meer dan één zetel bij her stemming verloren gegaan, die bij eeiste stemming gewonnen had kunnen worden. Reeds bij deze eerste stemming heeft de wijze van handelen door genoemden Bond een krachtig verzet van hervormde zijde uit gelokt, inzonderheid in 't district Snee!*, en werd er over gesproken, om te Komen tot andere partijformatie en zich hier en daar aan te sluiten bij de chr.-hist. partij (Lob manDe Visser). In de Zuid-Hollandsche Statenvergade ring van gisteren was 't vóór den aanvang der werkzaamheden van vele zijden gelukwen- schen bieden en handen geven aan die leden der Staten, liberale of anti-liberale, die bij de jongste verkiezing tot leden der Tweede Kamer werden herkozen of gekozen. Staten lede a tevens Kamerleden zijn thans de hee ren Van Heemstra, Van Wichen, Van Id- singa, Van dei- Velde, Fock, Patijn, Limburg en Dolk In de Maandag gehouden' vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam werd na enkele technische wijzigingen en verande ringen in de strafbepaling de nieuwe bouw verordening met op één na algemeene stem men goedgekeurd. Voorts werd goedgekeurd liet voorstel tot verleenen van een subsidie van f 2500 aan de vereeniging tot bestrijding van lupus met 13 tegen 10 stemmen, onder voorwaarde dat rijk en provincie het voorbeeld volgen. Tot leden van den gemeenteraad van Wageningcn werden gisteren herkazen de hee ren Jochems (C -HMr. de Ridder (lib.), Looijen (a.-r.), en de Voogt (lib.), met resp. .406 425, 372 en 412 stemmen. Op de candi daat der S. D. A. P., den Fer W. Gorter, waren 164 stemmen uitgebracht. Onder vele blijken van deelneming werd heden op de algemeene begraafplaats te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den oud-minister van Kolo niën, den heer E. de Waal. Nadat de met bloemen overdekte kist in de groeve was neergelaten, trad de oud- secretaris-generaal aan het departement van Koloniën, jhr. Van der Wyck, uit den kring van belangstellenden naar voren, en huldig de in van groote waardeering getuigende be woordingen de nagedachtenis van den ont slapene, die hij schetste als man van zeer groote bcteekenis in de geschiedenis van onze Indische politiek en als bewindsman, die met kracht en energie de hem toevertrouwde belangen heeft behartigd. De heer Fock, die minister van Binnen- landsche Zaken was tijdens de heer De Waal aan het hoofd stond van het departement van koloniën, sloot zich aan bij de woorden van hulde en erkentelijkheid, gewijd aan de nagedachtenis van den betreurden doode. De zoon van den ontslapen staatsman, ge neraal De Waal, dankte voor de betoonde belangstelling en inzonderheid voor de waar- deerende woorden aan het graf gesproken. Uit Indië is te 's Gravenhage gisteren bericht ontvangen van het overlijden van den lieer Stortenbeker, oud-directeur van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid in Ned.- Indië De overledene was ridder der orde van den Ned. Leeuw. Uit Amsterdam wordt gemeld het overlijden op 63-jarigen leeftijd van den heer C. van Dillen,Jdie ru m 20 jaar gemeen te-ontvanger aldaar' was. en van den heer F. G. Meilink Pzn., die Zaterdag zijn gouden jubilé als onderwijzer aldaar dacht te vieren. Te Deventer is in den ouderdom van ruim 72 jaar overleden de heer mr. R. C. Nieuwenhuys, oud-arrondissementsschoolop ziener, een algemeen geacht en weldoend in gezetene van Deventer. In de aanstaande vergadering van de Vereeniging voor de staathuishoudkurde en de st atistiek zal behandeld worden de vraag „Welke regeeringsniaatregelen nopens de nijverheid op Java zijn in het belang der inlandsche bevolking te nemen?" Prae advi seurs zijn de heeren mr. P. Macfaine Pont, J Hom an van der Heide en H. H. van Kol. Vijftigjarig bestaan Maaandag herdacht de groote koffiefirma W. Stehöffer en Co., te Rotterdam, haar 50-jarig bestaan Ten 12 ure was er receptie ten kantore der firma in het Wittehuis, waar tal van han delsfirma's uit Rotterdam, Amsterdam, Frankfurt en Mannheim hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Namens den Rotterdamse hen koffiehandel werd daarbij het woord gevoerd door den heer L. J. Plemp van Puiveland. Hooger beroep. Door den officier van justitie bij de Haagsche rechtbank is hooger beroep aangeteekend van het vonni6 dier rechtbank, waarbij P. J van Eijk, zich noemende „beheereud vennoot van de Leid- sclie Landbouwbank, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering van een groot aantal effecten, die hij door ver schillende financieel e operatiën onder zich had. De coramissionnair J. Wilkeus te 's Gravenhage heeft cassatie aftiigeteekend van hrt arrest van het gerechtshof te 'sGra venhage, waarbij hij tot, 2b jaar gevangenis straf is veroordeeld wegens verduistering van eene hem uit Duitschland toegezonden, doch voor ee firma van dcnzelfden naam te Antwerpen bestemde cheque. Doodslag. Op het werk voor het nieuwe station te Roozendaal heeft gisteren m'ddag een grondwerker zijn kostvrouw, aan wie hij nog eenig geld schuldig was, met een slag met het achtereinde van een schop tegen de borst gestompt, waardoor de vrouw ach terover viel en morsdood was. De dader heeft de vlucht genomen. Een lief zoontje. Door de re cherche te Amsterdam is een 14-jaxige knaap aangehouden, die in Duitschland zijn vader voor ongeveer 2000 Mark had bestolen. Een groot deel van het geld is op hem bevonden. Ook is een manspersoon gearresteerd, die in gezelschap van den jongen was en het geld met hem opmaakte. De gearresteerden stonden juist op het punt naar Brussel te vertrekken. Rumoerige gymnasiasten. In het West Einde te 's Gravenhage waren gisterenmiddag relletjes met de leerlingen van het gymnasium, die op straat het oogenblik stonden af te wachten, dat zij binnen het- gym- uasiumgebouw zouden worden toegelaten tot het vernemen van den uitslag der overgangs examens. Zulk een dag, waarop de groote vacautie intreedt, is altijd een van groote vreugde en levendigheid onder de jongelui, waaraan vroeger uiting werd gegeven door het in massa rondstrooien van papieren snippers over de straat, een gebruik, dat in den lateren tijd vervangen werd door het werpen van met kruit gevulde klappers, die bij aanraking met den grond een harden knal geven. De politie scheen daarin gevaar te zien, zoodat een agent het werpen met die knal projectielen verbood. De gymnasiasten gingen echter voort met dit h. i. onschuldige spel. Er kwam een inspecteur bij te pas, die om assistentie telefoneerde, waarop niet minder dan 8 politiedienaren opdaagden, die de tot een groep verzamelde scholieren uiteenjoegen en hun gelastten door to loopen. Enkelen, die daarbij uitlegging van hun handelen wilden geven, werden naar het bureau opgebracht, maar onmiddellijk weer vrijgelaten, omdat ze niets kwaads in hun mars hadden gevoerd. Van de beurs gedrongen. Za- teriag was er op en om het Beursgebouw te Amsterdam heel wat beweging. Er werd op de oude, bekende wijze iemand van bet ge touw „afgedrongen". Het was een bezoeker van de. Effectenbeurs, over wiens compagnon zekeren V., men niet goed te spreken was en aan wien zelf ook de toegang ontzegd was. Omstuwd door een groote opdringende me nigte werd de man, over de ruimte van de Koopmansbeurs heen, tot aan den uitgang voortgeduwd, totdat hij buiten het gebouw stond. N. v. d D. Een soliede bank. Het Amster- damsche Politierapport meldt: Een Duitscher en een Deen zijn over de grenzen des rijks verwijderd, als zijnde zonder voldoend middel van bestaan. Door hen was op de Rcguliersgracht te Amsterdam opge richt ee» premie-iotenhandel onder den naam „Internationale Genossenschafs-Bank". De Deen had een passief van ongeveer 200 gulden en een actief van 16 oenten. Kwartjesvinders. Eeaiige Ani- terdamsche kwartjesvinders wi-en te Scho ten bezig de wandelaars tot spelen over te halen. Reeds hadden zij menigen gulden op die wijze verdiend, waarbij ten slotte een jongen zijn rijwiel bij hen verdobbelde. De jongen was daarover z«3ó wanhopig, dat <- oplichters zelve er door bewogen werden en hem aanboden het rijwiel tegen betaling van f 10 terug te geven. Om dat geld in ont vangst te nemen, ging een hunner met hem mede naar Haarlem. De politie heeft deze lieden spoedig ingerekend en naar Haarlem overgebracht voor transport naar Amsterdam. Inbraak. Maandag is op klaarlich ten dag, door braak, uit de woning van een bewonei van do Hoogstraat te Enschedé, gestolen een dames-rijwiel, twee beursjes met geld en een spaarpot met f 13 en eenige vreemde munten. Noodlottige» val. Maaandagmid- dag bad een koetsier, in dienst van den stalhouder Huisman, in de Hofstraat te 's Gravenhage het ongeluk, bij het schoon maken van een rijtuig, te vallen. Hij kwam zóó ongelukkig op het hoofd terecht, dat hij bewusteloos werd. In dien toestand werd hij naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd, al waar hij korten tijd daarna, tengevolge van de bekomen kwetsuren overleed. De man was ongehuwd. Tengevolge van het breken van een touw. waarmede hij koren uit den oerg wilde nederlaten. had de ruim 70-jarige landbou wer H. v. D. te Barneveld, Zaterdag het on geluk uit den roggeberg te vallen. De ongelukkig© werd zoo zwaar gewond, dat hij weldra overleed. Verdronken. Te Hoogezand is een meisje van 22 jaren in het diep te Kalk- ftrijk verdronken. Verdronken bij het zwe m- m e n. Een weesjongen (uit het weeshuis der Herv. gemeente) te 's Gravenhage, is gisteren middag bij het zwemmen in de zwaaihaven aldaar verdronken Zonnesteek. Te Blokzijl is Zater dagmiddag een ar be der di© bezig was op het land met hooien, door een zonnesteek getrof fen. De man was onmiddellijk een lijk. a— De classicaio vergadering van Utrecht heeft een voorstel om in het reglement te verbieden dat een predikant tevens Kamerlid kan zijn, verworpen met 25 stemmen tegen 14, maar wel verklaarde de vergadering zich er voor, aan de classicale besturen een schrij ven te richten om toe te zien. dat de predi kanten die Kamerlid zijn, hun pdicht niet ver zuimen. aDe afdeeling Utrecht en omstreken tier Ncderlandsche Maatschappij voor Tuinbouw e» Plantkunde houdt een vergadering op Vrij dag 7 Juli, des avonds ten acht ure, in ,.Bui- tenlust" Maliebaan. aVoor d© verkiezing van 4 leden voor den gemeenteraad van Zeist werden gisteren uitgebracht 924 stemmen. Van onwaarde 18, geldige stemmeu 906. Volstrekte meerderheid 454. Gekozen de heeren G. J. Ederveen met 531 en L. W. R. Schutz met 690 stemmen. Herstemming tusschen do heeren L. Adri- aanse, 341 stemmen, J. Blooker, 316 stem men, H. Kamphuis 359 ©n C. A. Stoové 305 stemmen. Verder verkregen de heeren G. F. Geyten- beek 183, B. de Haan 35, A. G. van Melsen 298, M. W. van Rijkom 201 stemmen. Voor de vacature-v. Reenen werden 859 geldig© stemmen uitgebracht. Volstrekte meerderheid 430. Gekozen mr. C. C. W. van Romondt Vis met 456 stemmen. Verder verkregen d© heeren W. Gadellaa Nz. 124 en J. A. Kors 279 stemmen. Lunteren. De commissie van beheer van het Herstellingsoord alhier heeft tot 2e verpleegster benoemd niej. A. M. E. van der Steen te Wageningen. Vergadering van den raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag deu 4en Juli, des namiddags ten half twee ure, onder voor zitterschap van den burgemeester jhr. Barch- nian Wuijtiers. Aanwezig de heeren S. J. van Duijnen, C J. Plomp, N. Veis Hein, A. H. van Kal ken, C. J. D. van Eek, M. L. Celosse, H. W. van Esveld, mr. J. Heijligers, A. M. Tromp van Holst, J. W. Jorissen en M. R. N. Oos- te rveen. Afwezig de heeren: J. Ger. Kleber, A. R. Hamers, E. L. Visser, C. Th. van Beek, mr. P J. F. van Voorst Vader en D. Gerritsen, de drie laatstgenoemden met kennisgeving. Na opening der vergadering leest de secre taris de notulen van de openbare zitting van 30 Mei, die onveranderd worden goedge keurd. Ingekomen zijn a. Een besluit van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van die gewijzigde be grooting 1904. b. Id., houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot betaling uit deu post on voorziene uitgaven, rekening 1904. c. Id., houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting over 1905. d.. Id. van 30 Mei 11., houdende goedkeu ring van af- en overschrijvingen van posten der begrooting 1904. e. Id., houdende goedkeuring van het raadsbesluit can peroeelen gemeentegrond in huur af te staan. f. Id., houdende goedkeuring der vaststel ling van de jaarwedden van onderwijzend personeel. g. Een bericht van Gedep. Staten, dat bij Kon. besluit goedkeuring is verleend aan de verordening op den verkoop van sterken drank in het klein. De stukken onder d© letters ag worden voor kennisgeving aangenomen. h. Een verzoek van mejuffrouw van der Schroeff can gebruik t© mogen maken van het gymnastieklokaal van de H. R. S. Wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. i. Een verzoek, van den heer T. de Groot, om eervol ontslag als lid van de commissie tol wering van schoolverzuim. De voorzitter stelt voor dit verzoek spoed- eischend te verklaren, opdat in een volgenclo vergadering reeds een nieuwe voordracht kan worden ingediend, alsmede om het ontslag eervol te verleenen. Overeenkomstig dit voorstel wordt beslo ten, j. Een verzoek van mejuffrouw R. C. Eijlbergeu om met 1 Sept. eervol ontslagen te mogen worden als onderwijzeres aan do school PunteiiburgerlaSh. Wordt ge-Jteld in handen van. Bi. en W, om advies. k. Een verzoek, van het. bestuur der Amersf. Tramweg-Maatschappij om een sub sidie van f 1000 te mogen ontvangen. Wordt verzonden naar B. en W. om prae- advies. I. Een verzoek der oudheidkundige ver eeniging Flehite, om haar subsidie met f 300 te verhoogen. Eveneens verzonden naar B. en W. om prae-advies. m. Een bericht der bouw vereeniging „Eigen Haard", waarin zij mededeelt, de voorwaaiden, door de gcimeente gesteld, aan te nemen. u. Een verzoek van IJ ssel steen fabrikan ten, om bij het opmaken der bouwverorde ning het gebruik van IJsselsteen voor te schrijven. Daar dit adres op ongezegeld papier is ge»- schreven, wordt he<t ter zijde gelegd. Dö volgende voorstellen wensdht de voor zitter eveneens spoedeischend te behande len, t. w. o. Een voorstel van B. en W. tot het ont trekken van een terrein op den Hof aan deu openbaren dienst, om gelegenheid te geven aldaar gedurende vijf dagen een paardenspel te plaatsen. De lieer Vols Hein vraagt of onder deze vijf dagen ook een Zondag begrepen is. De voorzatter antwoordt bevestigend en zegt, dat op Zondag alléén na kerktijd zal mogen worden gespeeld. De heer Veis Hein zegt om die redenen dan te zullen tegenstemmen. De heer Plomp acht dat hetgeen de heer Veis Hein eischt, thans buiten den kring der bespreking ligt; dit is iets dat aan B. on W. moet worden overgelaten. De lieer Jorissen vraagt of er een bijzon-

Amersfoortsch Dagblad | 1905 | | pagina 2